PLOUVIER heeft DE schoenen! Nieuwendijk 11-16, VLISSINGEN van Ossendrecht overgeplaatst naar het grenskantoor te Retranchement. Collecte. Voor het Kon. Wilhelminafonds werd te Retranchement f 39,16 gecollecteerd. Nieuwe successen. Bij de regionale athletiekwedstrijden te Zierikzee behaalden enkele leden van „Het Zwin" te Retranchement|Cadzand weer enige mooie prijzen. Bij het nummer hardlopen 60 m., meis jes C., waren Hannie van Hanegem en Nellie Dierkx respectievelijk len 2 met 8,7 en 8,8 sec. Bij verspringen was het eveneens Han nie van Hanegem die eerste was met een sprong van 4,76 m. Hardlopen 100 m.: 2. Tannie Bril 11 sec.; 4. Suus Faas 11,6 sec. Verspringen, meisjes B: 1. Suus Faas 4,67 m.3. Tannie Bril 4,37 m. Hoogspringen: 1. en 2. Hannie van Ha negem 1.24 m.; 1. en 2. Suus Faas 1,24 m. Kogelstoten: 3. Tannie Bril 8.38 m. Hoogspringen, jongens C: 2.1. de Win- ne 1.44 m.; 3. S. Masclee 1.24 m. Hardlopen 100 m., jongens C: 2. S. Masclee 11,1 sec. Bibliotheek, aangevuld. De dorpsbibliotheek ontving weer een flinke aanvulling van de „Reizende Bi bliotheek" uit Amsterdam. De eerste uitreiking vindt plaats op Donderdag 3 October. Merkwaardige film. In de N.H. Kerk wordt Dinsdagavond 1 October de film „De vallende ster" ver toond. Het is niet alleen een interessan te en boeiende, doch ook een merkwaar dige film, waarvan Harald Braun de re gisseur is. De toegang is gratis, doch er wordt een collecte gehouden ter bestrij ding van de onkosten. Toegang alleen boven 14 jaar. Bloemententoonstelling. In het voorjaar werden aan de leer lingen van de lagere school plantjes uit gereikt, waarvan nu een tentoonstelling werd gehouden. Het materiaal was vrij goed van kwaliteit, al was het opkweken van de planten, in verband met ongun stige omstandigheden, niet gemakkelijk geweest. Voor de expositie bestond een goede belangstelling. De prijzen, waar van we alleen de eerste en tweede noe men, werden als volgt toegekend: Eerste prijzen: Rietje van Dale (2 x), Sjonnie RLsseeuw, Betsy Barendse en Engelien van Soolingen. Tweede prijzen: Joop Souvain, Rietje van Dale. Magda de Meij, Betsy Barend se en Marie Louise van de Luijster. In de afdeling snijbloemen behaalde Chiel Leurgans zowel de eerste als de tweede prijs. Ook voor de miniatuur-tuint jes wer den prijzen toegekend. De uitslag was als volgt: Eerste prijzen; Betsy Barendse, Pim en Tonnie de Hullu, Rietje van Dale, Hans van Grol en Els Dierkx. Tweede prijzen: Adrie HennekeiJ. Syl- va Karstanje. Marian Hennekeij, Sjaak de Visser, Jeanet van Grol en Rita dc Smidt. Breskens Collecte tuberculosebestrijding. De vorige week te Breskens gehouden collecte, ten bate van „Sonnevanck", „Zonnegloren" en „Draagt Elkanders Lasten" heeft de som opgebracht van f 171,80. Vergadering Bijbelgenootschap. In de gehouden ledenvergadering van de afd Breskens van het Ned. Bijbelge nootschap, werden twee nieuwe bestuurs leden gekozen, n.l. M. de Kraker en M. C. Capelle. De laatste als bibliotheekaris. Aan zijn adres. Ph. van Kleefstraat 13. kan men vanaf 1 Oct. as. terecht voor het kopen van een bijbel. Ds. J. H. van Beusekom is voorzitter en A. A. Wisse secretaris. In 1956 werden in totaal 38 hartelijke gezichten van dorpsgenoten, die belangstellend kijken naar de beide witte bruidjes. En terecht, want wie zou de vier jonge mensen hun geluk niet gunnen? Nog dezelfde avond gaan de beide pa ren reis. Gedurende de afwezigheid van Herman en Ans zal Tom. zo goed en zo kwaad als dat gaat. met Tony de zaak beheren. En als de aut-o's klaar staan voor de huwelijksreis, omhelst Tom twee jonge getrouwde vrouwen: Greet, zijn dochter en Ans, het meisje waarvan hij zo intens gehouden heeft. „Dag. vader," zegt ze zacht, als ze haar armen om zijn hals geslagen heeft. „Je TT bent niet boos op me. hè?" Hij kijkt haar lachend aan. „Ik hoop. lieve dochter, dat je met Herman geluk kig zult zijn". Dan rijden ze weg, nagewuifd door ouders en familielpden. Drie weken lang moet Tom zijn aan- dach4 wiiden aan zijn eigen zaak en aan de fabriek. Meesta1 riidt hij 's morden* even naar de stad. bespreekt de belane rijkste dingen met zijn adjunct en rijdt dan weer terug naar huis. Gedurende Ans' afwezigheid eet hij bij de fnm'He de Leeuw waar het, nog altijd gezellig blijft en waar hij altijd van harte wel kom is. Overdag houdt hij de boeken bii of helpt in de winkel. En in deze dagen constateert hij. dat Ans een goede keuze gedaan heeft met Tony Als het zo uitkomt, gaat hij wel eens een morgen of een middag met Joop op bijbels verkocht. Van 102 leden werd aan contributie ontvangen f 195,50. Nadere aanvulling op raadsverslag. Onderstaande diene nog ter aanvul ling van het verslag over een j.l. gehou den raadsvergadering op 13 September. Naar aanleiding van de agendapun ten vaststelling uitbreidingsplan en goedkeuring voorlopig onteigeningplan, houdt de heer van der Hooft namens de fractie van de Partij van de Arbeid een beschouwing, waarin hij o.m. het vol gende naar voren brengt. Deze agendapunten zijn van grote importantie en moeten worden gezien als een groot moment in de geschiede nis van Breskens. De indeling en de structuur van Breskens wordt door het uitbreidingsplan ingrijpend gewijzigd. Dit uitbreidingsplan schept de mogelijk heid om bouwgrond te verschaffen voor het voortschrijdende inwonertal der ge meente, terwijl hierin ook rekening is gehouden met de recreatie en het daar aan vastzittend toerisme. Het voorziet in een harmonieuze aansluiting bij het bestaande Breskens. Sprekend over de bezwaren van ver schillende ingezetenen, die grond in eigendom of pacht hebben binnen het uitbre dingsplan. zegt de heer van der Hooft, dat deze bij een voortgezette realisatie van het uitbreidinersnlan zeker grond zullen verliezen. Hij twijfelt er echter niet aan, of het gemeentebestuur zal alles doen om de moeilijkheden voor de grondeigenaren en pachters te hel pen oplossen. De verdere ontwikkeling van Breskens is een zaak, die elke Bressiaander aan gaat, waarbij hij speciaal wijst op de middenstand. In dit verband wijst hij er verder op, dat de plannen tot aanleg van duinen achter de Boulevard nog geenszins vast staan en verzoekt B. en W. hierover con tact op te nemen met de Rijkswater staat ter bespoediging van de uitvoe ring. De wens uitsprekend, dat de raad het uitbreidingsplan en het voorlopig ont eigeningsplan goedkeurt, eindigt hij deze beschouwing. Auto over de kop geslagen. Zaterdagmiddag omstreeks 16.00 uur had in de Dorpsstraat te Breskens een verkeersongeval plaats, dat wonder bo ven wonder goed afliep. Een luxe auto. bestuurd door J. J. B„ wonende te Driebergen, kwam vanuit de richting Schoondijke de Dorpsstraat in rijden. Toen hij de bocht aan de kruising Kijkuit-Dorpsstraat juist gepasseerd was. begon de wagen te slippen. De be stuurder kon de auto blijkbaar niet meer in bedwang houden, met het gevolg, dat deze schuin de Dorpsstraat overstak over het aldaar liggende voet- en rijwiel pad, vervolgens in de voortuintjes van de heren B. en de H. terechtkwam, twee maal kantelde, waarbij de wagen uit eindelijk op zijn kop met de voorwielen naar de straatzijde gekeerd, bleef liggen. Tijdens deze manoeuvre werd de wiel rijder J. L en de jeugdige wielrijdster H. du F., beiden uit Breskens, die zich daar per rijwiel bevonden, aangereden. De wielrijdster bleef op de betonnen rijbaan liggen met enige verwondingen aan het hoofd en been. terwijl de wielrijder een wond aan één zijner polsen en een bloed uitstorting in zijn been opliep. Dr. v. d. Maas verieede de eerste hulp. De rijwielen werden zwaar beschadigd. De bestuurder alsmede zijn echtgenote konden ongedeerd het voertuig verlaten en kwamen met de schrik vrij. D'* auto werd zwaar beschadigd, als mede het hekwerk der voortuintjes, een •mnescherm en tuinbank. De Rijkspolitie, die spoedig ter plaatse was, heeft een onderzoek ingesteld. Aanrijding. Maandagmorgen omstreeks half 12 had op de Scheldekade te Breskens voor het hotel ..De Milliano" een aanrijding plaats tussen een Franse luxe auto en karwei. Want werk is er in overvloed. Er zijn immers nog steeds huizen nodig en de electrische installaties in wijde om geving worden door de firma Boornber- oer aangelegd. Dp naam alleen is al een begrip van soliditeit in de wijde omge ving Radiolux heeft die naam nooit s^i^ade kunnen berokkenen. Tn de tweede week van Augustus zijn de jongelui weer terug in Nederland. Greet. en Wim blijven nog één nacht in bet dorp en reizen daarna door naar Friesland. Ans en Herman arriveren op een Vrijdagmiddag, blakend van gezond heid. Tom is thuis, als het jonge paar binnentreedt. Bruingebrand van de 'on komen ze de kamer binnen Er nriikt ppn grote taart op tafel: „Welkom thuis" staat er op. Tonv heeft en naar stoelen versierd en Joon heeft zowaar de vlag uitgehangen. Nou, als dat geen hartelijk welkom is Beiden ziin getroffen door de leuke ontvangst Fn bii de thee vertellen ze van hun reis door België en Frankriit- Van de gastvrijheid der Fransen en de blauwe ze^ aan de Rivièra Het wordt die avond laat. maar eens wordt het bedtijd. Tom staat on en zegt: „Jongelui, mor den houden jullie nog maar fijn je ge mak. Slaap maar eens lekker uit en be schouw de Zaterdag als het slotstuk van ie vacantie Maandag verdwijn ik en hebben jullie het rijk alleen en dan moet Herman maar zien dat hij de zaak net zo m'tstekend drijft als moeder het inder tijd gedaan heeft". (Wordt vervolgd). een veeauto, bestuurd door J. G. v. D. te Oud en Nieuw Gastel. De Franse auto stond geparkeerd op de aanwezige parkeerstrook en de be stuurder daarvan reed zijn wagen op de betonnen rijweg, zonder op het achter hem komende verkeer te letten. Hier door kwamen de twee auto's met elkaar in botsing. Beide auto's werden licht be schadigd. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. Qroede Sportdemonstraties. Zondagmiddag werden op het nieuwe sportveld te Groede turndemonstraties gegeven. Nadat alle medewerkenden, voorafge gaan door de muziekvereniging „E.M.M." uit Groede en de signaalafd. „V.T.V." uit Vlissingen, een rondgang door de ge meente hadden gemaakt, werden ze op het terrein welkom geheten door de heer P. M. Hoste, voorzitter van de V.V.V. te Groede. Het aantal deelnemers was wegens de heersende griep minder groot dan aanvankelijk de bedoeling was. Dank zij de medewerking van de mu ziekvereniging „E.M.M.", de signaalafd. „V.T.V." en de turnverenigingen „Ze bra", „Astrow", „V.T.V." en „D.I.O."werd het een geslaagde dag. Korfbalwedstrijden. Zaterdag, 28 September a.s., zullen te Groede een tweetal korfbal wedstrijden worden gespeeld tussen de aspiranten Swift A tegen de Walcherse aspiranten en tussen de senioren Animo I tegen se nioren Swift n. De wedstrijden beginnen om 3.15 u„ terwijl voor de winnaar een wisselbeker beschikbaar is gesteld. Schoondijke Filmavond. Op Woensdag 2 October a.s. zal in de Herv. Kerk te Schoondijke een film avond gehouden worden, die voor ieder een, ook voor de rijpere jeugd, toeganke lijk is. Vertoond wordt „De vallende ster", een geluidsfilm, die niet slechts een in teressant en boeiend verhaal vertelt, maar tegelijk ook een boodschap wil doorgeven. Hoofdfiguren van de film zijn: een engel en een duivel (beiden in de gestalte van een mens), die strijden om de ziel van een vrouw. De filmavond, waarop gelegenheid tot nabespreking gegeven zal worden, zal besloten worden met een korte avondsluiting. Het aanvangstijdstip is 7.30 u. De entree is vrij. Wel zal er ter bestrijding van de aan deze avond verbonden kos ten een collecte worden gehouden. Oostburg Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester Mr. K. Hoekzema. De notu len werden ongewijzigd vastgesteld. Van de heer Z. C. Risseeuw te Breskens was bericht ingekomen, dat hij zijn benoe ming als onderwijzer aan de openbare u.l.o. aanneemt. Van het Centraal Bure au van de Veren, van Ned. Gemeenten was bericht ontvangen dat bij controle van kas en boeken van de gemeente ontvanger alles in orde was. Op de aan vrage van de heer A. Andriesse om reis kostenvergoeding ingevolge art. 13 der lager onderwijswet, ten behoeve van zijn dochtertje en een tegemoetkoming in de kosten van kostgeld voor dit kind. werd gunstig beschikt. In dit verband infor meerde de heer J. Leenhoufcs. hoe ver de plannen reeds gevorderd zijn voor de stichting van een B.L.O.-school in West Z.-Vl. De voorzitter deelde mee hierover nog niets te kunnen meedelen. Het her nieuwde verzoek van het Kon. Juliana- ziekenhuis te Terneuzen om een gemeen telijke bijdrage van f 1.50 per verleende verpleevdag aan patiënten uit Oostburg. werd afgewezen, aangezien men van me ning was. dat de exploitatie van zieken huizen rendabel opgezet dient te worden. Met algemene stemmen werden de he ren C. W. Catsman. J. Cramer, J. W. J. Heidoorn, F. J. Los. M. S. A. Luwena, J. v. d. Vegt, R. de Melwer en Dr. L. E. Wirth-van Wijk benoemd tot leraar aan de gemeentelijke gvmnasiale afdeling van het Koningin Wilhelmina-Lyceum. De gemeentebegroting 1957 werd gewij zigd. De post onvoorzien werd van f 4554,- verhoogd tot f 8640 - Op het desbetreffende verzoek van de zijde van het schoolbestuur, op grond van art. 72 lager onderwijswet 1920. werd voor aanschaffingen van leermiddelen, welke nodig zijn geworden door toena me van het aantal leerlingen, ten be hoeve van de Chr. Nationale U.L.O.- school financiële medewerking toege zegd. Een nieuwe verordening op de heffing en invordering van rioolrechten werd vastgesteld, afwijkend in dien zin van de oude verordening, dat thans de hef fing niet oer perceel geschied, maar naar de belastbare onbrengst van de gebou wen en wel 8 pCt. daarvan. Eveneens werd een nieuwe verordening op de hef fing van reinigingsrechten vastgesteld. Hierin is de mogelijkheid opengelaten tot het verlenen van ontheffing per h^f iaar Het tarief per emmer, geba^eeto op twee keer ledigen per week is f 10,- per jaar. De heer J. J. Leenhouts zei vastgelegd te willen zien, dat tweemaal per week het vuil wordt opgehaald en dat ook het tuinafval meegegeven kan worden. Weth. Modde wijst er op, dat in Oct. een extra dag aangewezen zal wor den voor het ophalen van tuinafval, daar dit niet licht in te passsen is tij dens de normale ophaaldagen. De heer Leenhouts is van mening, dat de inge zetenen alle vuil kwijt moeten kunnen. Hij noemde dit een verzorgingstaak van de gemeente met het oog op een preven tieve volksgezondheid. Leenhouts en van Hee wilden daarom geacht worden te gen te hebben gestemd. De leden van de Adviescommissie Woonruimtewet 1947, bestaande uit de heren C. M. Zuidweg, M. J. de Bruijne, J. Ph. Ouwendijk, E. Dekker en J. San- derse, werden met algemene stemmen herbenoemd. De verordening betreffen de het toekennen van pensioen aan gewe zen wethouders der gemeente werd ge wijzigd. De namen van een aantal nieuwe straten werden vastgesteld. Ze luiden als volgt: Stadhouderslaan, Rembrandt straat, Jan Steenstraat, Paulus Potter straat. Nijverheisstraat, van Ostade- straat. De naam Schouwburgstraat blijft voor de betrokken straat gehandhaafd. Met betrekking tot de naamgeving van straten bleek de raad er voor te voelen in de toekomst de leden van het Ko ninklijk Huis te eren door straten naar hen te noemen. De werkelijke kosten van het onder wijs op grond van art. 55, le lid van de lager onderwijswet 1920 voor het gewoon lager onderwijs werd vastgesteld op f 8054.72 en voor het uitgebreid lager on derwijs op f 7951.88. Het aantal wekelijkse lesuren voor het vakonderwijs aan de openb. ulo school p. 1 Sept. 1957 werd op nihil vast gesteld. Gehoopt wordt in de toekomst een vakleerkracht met volledige dagtaak aan te kunnen trekken, welke in totaal 32 lesuren zou kunnen geven aan de technische- en ulo-school. B. en W. ho pen t.z.t. nader hierop teru^ te kunnen kernen. Op grond van de wettelijke be palingen werden de exploitatiekosten voor het openb. kleuteronderwijs over 1956 vastgesteld. De raad verklaarde zich accoord met het door de Pzem voorgelegde nieuwe contract inzake de straatverlichting. Levendig werd van gedachten gewis seld over het voorstel van B. en W. tot vaststelling van regelen inzake bouw- exploitatie door particulieren, waardoor het eerst dan mogelijk is de kosten van aanleg van straten en riolering geheel of gedeeltelijk te verhalen op de eigena ren van de langsliggende gronden. B. en W. waren van mening, dat door straten aanleg bepaalde stukken grond ineens tot bouwgrond gepromoveerd worden en daardoor een geweldige waardevermeer dering ondergaan. Het moet onbillijk worden geacht dat. waar de gemeente grote kosten maakt, de grondeigenaren hiervan alleen alle voordelen genieten. De kosten van de stratenaanleg moeten derhalve kunnen worden verhaald. De voorz. rekende dat de bouwgronden een gemiddelde prijs zullen moeten hebben van f 15.- tot f 20,- per m2. De heer Schippers zei. dat hij zich niet met de tekst van de verordening kan verenigen. Steeds wordt maar alles aan B. en W. eedelegeerd, ook thans hier weer. Hii vond. dat de raad zich hierdoor als het ware een brevet van onbekwaamheid geeft. De voorz. zei. dat dit alleen een kwestie van uitvoering is welke aan B. on W. krachtens de gemeentewet is op gedragen. De heer Leenhouts sloot zich bij de mening van dhr. Schionerr a^' en oordeelde het niet nodig, dat voor het beetje, dat nog zal worden «rebouwd. een dergelijke vercrd°ninv in het leven wordt geroepen. De voorz. schetste, dat in het verleden die gronden we!kö nodig waren voor het bouwen door de ge meente werden aangekocht of onteigend. Bij de uitgifte van deze bouwgronden werden de kosten van straataanleg in gecalculeerd. zodat in wezen hetzelfde geschiedt, wanneer de kosten van stra tenaanleg op de grondeigenaren wor den verhaald. De heren Leenhouts en Barendrevt verzochten B. en W. het voorstel terug te willen nemen om een en ander nog eens nader te kunnen be zien. B. en W. willigden dit verzoek in en namen het voorstel terug, zij het dan voorlopig. Tijdens de rondvraag informeerde de heer de Coene of het waar is, dat de wo ningen achter de Kroon wijk niet zullen worden gebouwd, daar hij hierover her haaldelijk geruchten heeft gehoord. De voorz. zei, dat deze geruchten alle grond van waarheid missen. Er zijn reeds materialen aangevoerd, ozdat de bouw binnenkort kan aanvangen. Voorts wijst de heer de Coene er op. dat indertijd bij het uitgeven van grond aan de fa. Oosterbaan voor de bouw van een pakhuis de bepaling werd gemaakt, dat het pakhuis niet voor opslag van stro benut zou mogen worden Bedoeld pakhuis zit thans tjokvol stro. De Coene meende dat deze opslag ten onrechte geschiedt. De voorz. zei een en ander in de notulen na te zullen zien. De heer Schippers wijst er op. dat de douches welke in de lage modellen woninsen in de Kroonwijk aangebracht worden, veel te laag zijn. Men kan niet recht staande douchen. De voorz. zegde een onderzoek toe. Ook naar de afvoer, die met tegen- schot zou aangebracht zijn. Dhr. Leen houts vestivt de aandacht van de raad op de slechte toestand van de St. Bavo- sang. waardoor het water van de straat in de kelder van de Wed. w Male komt

De Schakel | 1957 | | pagina 2