BOBBE wintermantels ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN J Zeeuwse pataten Plaatselijk Nieuws Feuilleton Liefde's nazomer OUWENDIJK i n K s F T i Prijzen vanaf f 98,- de (cha kei 12e Jaar (rang - Nr. 661 Vrijdag 27 sept. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsjrij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,*» - GIRO 358296 O, heerlijke, ronde Zeeuwse pataat, Zo blommig en kruimig ter schale. Gekookt of gestoomd en gebakken tot |frite, Geroemd en genoemd in velerlei tale, Gepoot en gerooid ter veiling gebracht, Gezuiverd van kwade en slechte. Ter tafel gebracht, in hut en paleis, Temidden der fijnste gerechten. De koopman, grossier en groot-zaken- jman, Ze letten op jou, Zeeuwse Bintjes. Misschien komt er zelfs nog wel eens de Itijd, Dat jij wordt versierd met de lintjes. Dit jaar zal zulks nog wel niet wezen, De regen drong diep in je huid. En als ik het goed heb vernomen, Gaat minstens de helft er uit. 't Is jammer voor boer en voor handel, Want dit is beslist toch een strop. We wensen je voor het volgend jaar beter Want een kwaaie pataat brengt niets op. WAVER. Biervliet Optreden luchtmachtkapél. Vrijdag j.l. heerste in Biervliet een feestelijke drukte. De vlaggen waren uit gestoken en de schooljeugd buitte het uurtje vrijaf, dat ze gekregen hadden, zoveel mogelijk uit. Om half vier begon de inmiddels gearriveerde luchtmacht kapel zijn mars door de gemeente, ge volgd door de schooljeugd. Op het ge meentehuis waren bijeen de burgerlijke autoriteiten en de geestelijkheid, alsmede de bevelvoerende officieren van het luchtmachtkorps. Het gemeentebestuur bood koffie aan en kreeg gelegenheid om met de militaire autoriteiten kennis te maken. Zodra de kapel voor het gemeen tehuis was opgesteld, begaven de autori teiten zich naar het bordes, waar de eer ste luitenant H. F. van Diepenbeek aan kolonel H. L. H. baron van Isselmunden toestemming vroeg om met het optreden aan te vangen. Onder leiding van ge noemde luitenant gaf de kapel een uit stekend concert, dat werd afgewisseld door het optreden van het exercitiepelo ton onder commando van de 2e luitenant W. L. Schelberg. Na nog enkele marsen te hebben gespeeld, moest helaas veel te vroeg worden opgebroken om tijdig in Aardenburg te zijn, waar de veldkeukens reeds op volle toeren draaiden, om de manschappen van hun natje en droogje te voorzien. In Biervliet verzamelden de genodig den zich nog eens in het raadhuis, waar burgemeester Kostense de warme dank van gemeentebestuur en bevolking over bracht voor het bezoek, dat de lucht machtkapel en het exercitiepeloton aan Biervliet brachten. Hij wees op de nauwe band, die door deze bezoeken ontstaat tussen de burgerij en de luchtmacht. De door HENK VAN HEESWIJK 33. „Sta eens op, Herman," zegt hij tot zijn zoon. En als de jongen aan zijn ver zoek heeft voldaan, gaat Tom tussen beiden staan en neemt beider hand in zijn handen. „Al ben ik niet altijd thuis, kinderen, daarom hoor en zie ik ge noeg. Herman, jij staat voor je eind examen, maar daar kom je doorheen. Daarvan ben ik overtuigd, want jij bent de zoon van je moeder en jij hebt die zelfde onverzettelijke wil die je lieve moeder ook had. Zodra je je diploma hebt, neem jij de zaak hier over. Samen met Ans". Hij wacht even en op dit ogenblik duwt hij de jonge mensen in eikaars ar men. „Met andere woorden," zo vervolgt hij, „jullie trouwen met elkaar. Ho laat me uitspreken. Ik weet, dat jij van haar houdt, Herman en ik weet ook, Ans, dat jij van mijn zoon houdt. En daarom ga ik nu een pas terug en ontsla jou van je eens gegeven woord, Ans. Wees jullie gelukkig met elkaar, kinderen. Geef el kander een zoen en blijf altijd veel van MEDISCHE n a t> n n m rr Tl \T L, Jij Burchtstraat£13 cP* u u n U Li I 1 DIN OOSTBURG burgemeester sprak zijn grote bewonde ring uit voor de grote geoefendheid van de troep cn hoopte, dat het bij oefenen rou blijven en deze nimmer aan deprak- tijk op zijn werkelijke waarde zou moe ten worden beproefd. Biervliet, als zwaar getroffen gemeente, weet hiervan helaas uit eigen ervaring, welke af schrikwekkende gevolgen de werkelijk heid kan hebben. Spreker verzocht de bevelvoerende commandant zijn warme dank over te brengen aan officieren en manschappen. Kolonel van Isselmunden zeide getroffen te zijn door de vriende lijke welkomstwoorden van de burge meester en benadrukte, dat dit bezoek mede is bedoeld om de waardering der luchtmacht te uiten voor het vele waar devolle werk, dat het vrijwilligerskorps in vrije tijd en in 's lands belang, voor de luchtmacht verricht. Ook Biervliet heeft in het luchtbeschermingswerk een belangrijk aandeel. Verversingen werden rondgediend, waarna het gezelschap no de afscheid nam om aan de verplichtin gen te Aardenburg te voldoen. Serenade. Zondagmiddag bracht de Kon. Har monie te Biervliet een serenade aan het echtpaar J. Dieleman-Moret, dat die dag het uitgestelde gouden huwelijksfeest vierde en tevens de 80ste verjaardag van de echtgenoot. Achter de Kon. Harmonie schaarden zich de leden en bestuur van de Biervlietse jagers vereniging, deze maal zonder geweer, ondanks het feit, dat de jacht reeds geopend is. De heer H. A. M. van de Vijver sprak een kort fe licitatiewoord, vergezeld van enkele ge schenken. Voor de jagers voerde de heer P. Pladdet het woord, die de heer Diele- man een van ganser harte nog vele jaren toewenste. De muziek speelde nog en kele marsen en werd daarna door het gouden echtpaar rijkelijk onthaald. Velen gaven tijdens de serenade blijk van hun belangstelling. Uitstapje. Zaterdag j.l. maakte de Herv. jongens club o.l.v. de heer Keukelaar een fiets tocht naar Goes. Het doel was de op tocht en het fruitcorso te zien. Al direct in Hoedekenskerke kregen de jongens een flinke regenbui te verduren, waar door allen kletsnat waren. Goes werd tijdig „gehaald", vóór het niet ondenk bare tweede natte pak. De optocht von den allen prachtig. Minder leuk was, dat de regen weer begon te stromen. Te laat arriveerde het gezelschap in Hoedekenskerke voor de boot, waardoor de ouders, die dit niet wisten, ernstig on gerust werden en een aantal auto's uit stuurden om de jongelui aan de volgende boot op te halen. Stom verbaasd over zo veel „onnodige" angst lieten de jongens z;ch de lift welgevallen en arriveerden vol verhalen veilig thuis. elkander houden. En jij, Ans, ik ben er van overtuigd, dat jij met de zoon ge lukkiger zult worden dan met de vader". Twee jonge mensen, beiden met hoog rode kleur, kussen elkander. En Greet, die met de borden binnenkomt, ziet het en laat van stomme verbazing haast de borden uit haar handen vallen. Want al weet zij veel, dat er iets was tussen Her man en Ans, dat hebben de jongelui voor haar verborgen weten te houden. Even later is er in de keuken gelegen heid om Greet uit de droom te helpen. Tom vertelt er iets over aan zijn doch ter. Greet is evenwel ook een vrouw en al is vader's gezicht vrolijk, intuïtief voelt zij aan, wat dit voor haar vader moet betekenen. „En wat moet dat nou met jou, paps?" vraagt ze en grijpt zijn arm. „De hoofdzaak is dat Ans gelukkig wordt, meisje. Het is veel beter zo. Ik ben toch immers veel te oud „Goeie, paps, wat vind ik dat nou be roerd voor je „Sssst niet meer over praten Er gaat een boodschap naar Ans'huis: ze blijft die avond bij Boornberger eten. Het wordt een reuze gezellige maaltijd, temeer omdat Greet ook een nieuwtje heeft: Wim is benoemd in een dorp in Friesland. Over een paar maanden zal hij moeten beginnen. „Een mooie gelegenheid, jongelui, om te trouwen," beslist Tom. „En dan kan Aardenburg Taptoe luchtmachtkapel. Aardenburg heeft Vrijdagavond een onvergetelijke indruk gekregen van het luchtmachtkorps, het exercitiepeloton en de kapel, welke laatste met de drumband in de imposante galakleding was. Op de ere-tribune was o.m. aanwezig mevr. S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz, haar bejaarde moeder, mevr. Van der Feltz, het gemeentebestuur, nage noeg alle burgemeesters uit West Z.-Vl., alsmede een aantal militaire autoriteiten waaronder de bevelvoerend officier, ba ron van Isselmunde, de commandant van het derde district, kapitein van Ban ning en diens echtgenote, alsmede vele andere kerkelijke en burgerlijke autori teiten. Beschenen door schijnwerpers trad het korps, voorafgegaan door de drumband, door de historische poort, het ruime plein op, waar het zich voor de ere-tribune opstelde. Na het gebruike lijke ceremonieel der melding, begon het concert, dat door zijn hoge kwaliteit en het militaire vertoon, een onuitwisbare indruk maakte op de talrijke aanwezigen Het exercitiepeloton, bestaande uit een 70-tal manschappen, voerde tot in de perfectie een aantal exercitie-oef ningen uit, waarbij het schot in de lucht als de grote verrassing kwam. Opvallend was de grote geoefendheid der nog jeugdige manschappen, die er kennelijk zelf ook plezier in hadden, om hun paraatheid aan het dankbaar reagerende publiek te tonen. Een warm applaus was c'an ook hun loon. De taptoe werd beslot on met het Zeeuwsch-Vlaamsche Volkslied en het Wilhelmus. Na de demonstratie ont ving het gemeentebestuur de genodigden op het gemeentehuis, waar men nog ge ruime tijd gezellig bijeen bleef. Nieuwvliet Voorlichtingsavond. Te Nieuwvliet werd een voorlichtings avond voor een knip- en naaicursus ge houden, uitgaande van de Corimissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande in Zeeland, door de mede werkster mej. J. Soede uit Goes. De be langstelling voor deze voorlichtingsavond was zeer bevredigend. Na een uitvoerige uiteenzetting door mej. Soede, die er op wees hoe belang rijk het is dat een huisvrouw goed met naald en draad om kan gaan bij het naaien van nieuwe kleding, het verstel len en vermaken van kleding en het knippen en tekenen van verschillende patronen, meldden zich twaalf dames voor deelname aan deze eerste cursus, die uit een 6-tal lessen zal bestaan van telkens pl.m. 21A uur. Het ligt in de be doeling om deze cursus in de komende wintermaanden, ook weer bij voldoende deelname, nog te verlengen en uit te breiden voor wat betreft de goede pas vorm, het vergroten en verkleinen van het een dubbel huwelijk worden: Her man en Ans, Greet en Wim. Vooruit, Greet, haal na het eten die vrijer van jou ook maar op, dan maken we er een gezellige avond van. Een feestje. Ans helpt wel even met de afwas". Het werd een gezellig feestje. En te gen de tijd, dat Herman zijn aanstaande vrouw voor het eerst naar huis zal bren gen, heeft Ans een ogenblik gelegenheid haar baas onder vier ogen te spreken. „Hoe bent u dit te weten gekomen," vraagt ze, nu op vormelijke toon. Want wat eerst haar aanstaande man was, is nu haar aanstaande schoonvader en die spreek je niet meer aan bij zijn voor naam. Hij lacht en zegt op geheimzinnige toon: „Misschien vertel ik je dat te zij ner tijd wel, als ik mijn eerste kleinkind in de armen houd". En toen zocht een hevig blozende Ans haar toevlucht weer bij Herman. Bij het afscheid drukt Tom de hand van Ans. Maar onder het oog van Her man trekt ze zijn hoofd naar zich toe cn drukt haar zachte, volle lippen op zijn wang. „Dank u voor alles en wel terusten, vader," zegt ze zacht. „Welterusten, lieve dochter van me HOOFDSTUK XVHI. Het is weer zuster de Vries. Eind Juni doet Herman examen. Veer tien dagen later komt hij met zijn diplo Kwaliteit! Creatie! Service! Onze collectie is gereed. Uitzonderlijk mooie stoffen en elegante modellen. Warme bontgarneringen, zoals Bever, Nertz, Percianer, etc. tegen aantrekkelijke prijzen. Voor Uw betere DAMESCONFECTIE eerst kiiken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein «topt voor onze zaak patronen, splitten en knoopsgaten ma ken, enz. Filmavo?id. Vorige week hield de afd. West Z.- Vl. van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen een filmavond te Nieuwvliet, ter kennismaking met deze Bond. Het geheel stond onder leiding van de presidente, mevr. Van Veen-Loghem uit Oostburg, die allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de secretaresse van de Prov. Commissie van de Bond uit Goes, die de avond verder verzorgde. Vertoond werd een film. die door de leden aange boden is aan het hoofdbestuur ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de Bond. In deze film werd getoond hoe .in de verschillende afdelingen de Bond leeft en werkt. Aan de hand van een flanel- bord werd getoond hoe het contact tus sen het Hoofdbestuur, het Prov. Bestuur en de platselijke afdelingen georgani seerd is. Verder werden enkele perspec tieven besproken, welke van zeer groot nut zijn voor het platteland, en de vrouw op het platteland en in haar gezin. In de pauze werd een verloting gehouden. Aan het einde van de avond dankte mevr Van Veen alle aanwezigen voor de be langstelling en hoopte dat ook Nieuw vliet zou mogen komen tot een plaatse lijke afdeling. Deze propaganda-filmavond is ook in verschillende andere gemeenten gehou den. Retranchement Overplaatsing De grenskommies L. J. Jasperse, werd ma thuis. De spanning is geweken en iedereen is verheugd. Dezelfde avond worden de definitieve plannen gemaakt. Wim Blokker moet 15 Augustus op zijn nieuwe standplaats beginnen. Er is een huisje beschikbaar en als ze in Juli trou wen, zullen ze nog een paar weken heb ben voor een huwelijksreis. Ook Ans en Herman zullen een reisje maken en dan aan het werk gaan in de zaak. Want Tom is zijn winkel helemaal ontgroeid en hij heeft er dan ook niet veel zin meer in. Zijn besluit staat vast: hij zal aan de N.V. blijven zo lang ze hem wil len hebben. Hard werken, dan zal hij Ans wel vergeten. Tenminste, dat hoopt hij. Diep in zijn binnenste knaagt het af en toe nog wel. Al is hij er volkomen mee verzoend, dat Ans niet zijn vrouw, maar zijn schoondochter zal worden. Het dorp heeft enkele dagen stof tot praten gehad. Want dat komt natuur lijk iedereen te weten: Heb je het al ge hoord van die Ans de Leeuw? Je weet wel, die winkeljuffrouw van Boornber ger? Die heeft een paar jaar met haar baas verkering gehad en gaat nu op stel en sprong trouwen met Herman Boorn berger, de zoon. Nou, als dat helemaal zuivere koffie is Maar de jonge gelieven laten het dorp roddelen. Hun geluk is zo groot, dat al het andere hen niet kan schelen. En als de auto's voor het gemeentehuis rijden, zien ze toch alleen maar vriendelijke en

De Schakel | 1957 | | pagina 1