ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws Feuilleton Liefde's nazomer de \chakel 12e Jaar %an% - Nr. 660 Vrijdag 20 sept. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., GiRO 358296 Raadsvergadering Vorige week Vrijdag vergaderde de Raad der gemeente Breskens, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Eekhout. In afwijking van de agenda werd al lereerst in behandeling genomen de vast stelling van het door de stedebouwkun digen Schat en Schut ontworpen uit breidingsplan voor dat gedeelte van de gemeente, dat gelegen is tussen de be staande kom der gemeente en de nieuwe veerhaven. Na enige opmerkingen van de heer de Feijter aangaande de bezwa ren, ingebracht door een der grondeige naren in het nieuwe uitbreidingsplan, de heer de Bruyn van Melis- en Marie- kerke en diens pachter, de Gebr. Man neke, wordt het plan ongewijzigd vast gesteld. Hieraan aansluitend werd be handeld het onteigeningspian, dat be oogt een aanzienlijk gedeelte van de binnen het uitbreidingsplan gelegen gronden in handen te krijgen, nu de onderhandelingen om deze gronden aan te kopen, zijn mislukt. De heer De Feij ter vroeg zich af, waarom niet volstaan kon worden met de onteigening op kleine schaal, zoals aanvankelijk in het voor nemen lag en B. en W. nu met een plan komen, dat veel meer gronden omvat. De voorzitter zegt in zijn antwoord, dat indien nu slechts een klein gedeelte der gronden zou worden onteigend, de over blijvende gronden door structuurveran dering bij komende onteigening aanmer kelijk meer zullen kosten, wat zijn te rugslag geeft op de grondprijzen in het uitbreidingsplan, die zonder dat toch al hoog genoeg zullen zijn. De heer De Feijter bestrijdt dit en meent, dat door renteverlies op de grond, die niet aan stonds bebouwd kan worden, onteigening in zijn geheel minstens zo duur zal uit komen, dan onteigening in gedeelten. Ten einde hierop nader in te gaan, wor den de besprekingen hierover in besloten vergadering voortgezet. Na heropening der openbare vergadering blijkt, dat de heer De Feijter nog niet van standpunt is veranderd. Hij verlangt gedegen cijfers waaruit de kosten blijken van onteige ning op beide manieren. Hij wordt hierin gesteund door de heren Cambier en Seuss. Nadat de voorzitter heeft toege zegd, dat B. en W. na de voorlopige goedkeuring van het onteigeningsplan met cijfers zullen komen voor het plan door de raad definitief wordt goedge keurd, wordt het voorstel van B. en W. tot voorlopige goedkeuring van het ont eigeningsplan aangenomen met de stem van de heer De Feijter tegen. Een door de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten te verstrekken geldlening aan de heer J. J. Provoost voor de finan ciering van een te bouwen woning wordt gegarandeerd voor de tijdige betaling van rente en aflossing. Aan de heer Z. C. Risseeuw wordt met ingang van een door B. en W. te bepalen datum eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school i.v.m. zijn benoe ming aan de openbare u.l.o. school te Oostburg. De heer Seuss vraagt naar aanleiding hiervan of er een instructie voor de onderwijzers is, waarin de op zeggingstermijn is geregeld. De voorzit- door HENK VAN HEESWIJK 32. Gedurende die maand is Tom veel thuis. Om de andere dag rijdt hij 's mor gens even naar de fabriek om zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken, maar voor twaalven is hij door gaans weer terug. Thuis zijn is toch maar hef prettigst. Af en toe helpt hij weer in de winkel, maar dikwijls moet hij Ans of Tony in lichtingen vragen, want er is veel dat hij niet meer weet. Hij is zijn eigen zaak ontgroeid. Op een morgen rijdt hij, als gewoon lijk. om half negen weg. Even buiten de Stad schiet hem plotseling te binnen, dat hij zijn tas thuis heeft laten liggen. In de achterkamerkast. Bij een dwarsweg keert hij en rijdt weer huiswaarts. Zoals gewoonlijk gaat hij achterin en wil via de keuken naar de achterkamer gaan. Maar in de keu ken blijft hij verrast staan. Heeft Ans ruzie met iemand in huis? Hoe kan dat? Hij hoort ook de stem van zijn zoon en onwillekeurig kijkt hij naar buiten. ter antwoordt, dat het ontslag aan on derwijzers in l.o.wet is geregeld. Na de gereedkoming van het gymnastieklokaal zal dit gedurende drie avonden per week in gebruik worden gegeven aan de turn vereniging en gedurende twee avonden aan de voetbalvereniging. Besloten wordt in te gaan op een aanbieding van de Rijkspostspaarbank voor een geldlening per 1 November 1958 van f 300.000, tegen een rente van 4,25 pCt. en een koers van 971/a. Deze geldlening zal ge bruikt worden voor financiering van de bouw van 24 woningwetwoningen aan de Dr. Broodmanstraat. Tot 1 November zal deze bouw met kasgeld gefinancierd worden. Bij de rondvraag informeert de heer De Jonge naar de mogelijkheid van aanleggen van een noodverlichting voor het verkeer van de Nieuwe Sluis naar de kom i.v.m. de werken aan de nieuwe veerhaven. Hoofdplaat Raadsvergadering In de Vrijdag j.l. gehouden raadsver gadering werd geconstateerd, dat tijdens de brand in de schuur van de heer Tem merman op 6 Augustus 1.1. weer overdui delijk is gebleken, dat het brandblus- materiaal volkomen onvoldoende is. Tij dens de blussingswerkzaamheden bega ven de lagers het en sloegen door het carter. Momenteel ligt het geval uit el kaar, doch de brandweerinspectie beval de aanschaf van een nieuwe brandweer wagen warm aan, zodat nog geen op dracht werd gegeven tot reparatie. Ook de raad was de mening toegedaan, dat het huidige materiaal beslist onvoldoen de is. Een nieuwe brandspuit is hard nodig, een uitspraak waarmede B. en W. het roerend eens waren. T.z.t. zullen dan ook de raad voorstellen worden gedaan, om te komen tot de aanschaf van een nieuwe spuit. Thans is men aangewezen op de hulp van de buurgemeente Bier vliet. Onder de ingek. stukken was een schrij ven van G.S. waarin werd medegedeeld, dat voor wat betreft de verbetering van de weg Nummer EénBreskens thans voor de financiering van dit project overleg gepleegd wordt met de belang hebbenden. In verband hiermede zien G.S. in rangorde van urgentie niet de wenselijkheid reeds thans een globaal plan te doen ontwerpen voor de z.g. Noordwegverbinding door de Braakman polder. Ten behoeve van de beide R.K. kleu terscholen te Hoofdplaat werd de door de Minister voorgeschreven vergoeding- per kind en per lokaal vastgesteld. De rekeningcourant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten kon, na overleg omtrent de in uitvoering zijnde werken, inplaats van op f 32.500,- nader worden vastgesteld op f 75.000,-. Hiermede is Hoofdplaat voorlopig uit de eerste financiële zorgen gekomen. De verordening op de ziektekosten verlenging van het gemeente-personeel werd gewijzigd. Aan de heren E. Temmerman en A. J. E. Temmerman werd ontheffing verleend van hondenbelasting, omdat beiden kon den aantonen dat de viervoeter inmid dels is overleden. Aan een schrijven van de Nederland- Ja, daar staat de bromfiets van Herman. „Maar luister nu eens," hoort hij Her man zeggen. „We kunnen het toch ver tellen? Het is toch onzin, om niet eer lijk er mee voor de dag te komen?" „Nee, Herman," klinkt nu Ans' stem en de toon is beslist. „We hebben daar over al eerder gesproken. Je vergeet al door één ding: Ik heb mijn woord gege ven en dat zal ik houden. Je vader is een schat en het zou zijn hart breken wanneer ik ging vertellen, dat ik niet meer met hem wil trouwen". „Ja maar, Ans, je houdt niet meer van hem". „Dat is een leugen!" Heftig klonk de stem van het meisje. „Natuurlijk houd ik van je vader. Maar op een heel an dere manier. Ikik dacht, dat het de liefde was van een vrouw tot de man van haar keuze. Misschien heeft het me toen overrompeld. Vergeet niet, dat ik toen nog erg jong was". „Maar nu houd je van mij. Je hebt het zelf gezegd!" Fel en verwijtend klonk Herman's stem. „Ja, ik houd van je en jij alleen weet hoeveel. Het is ongelukkig, dat het zo gelopen is. Ik wenste maar, dat Tom dat je vader en ik eerder getrouwd wa ren, dan zou het nooit zover gekomen zijn tussen ons. Het verandert evenwel mijn standpunt niet. Wees verstandig, Herman, en leg je er bij neer. Ik heb je vader mijn woord gegeven en dat zal ik se Bond v. Gemeente-ambtenaren werd adhesie betuigd. Het betreft het beken de schrijven inzake de verhogingen der salarissen van gemeente-secretarissen en ontvangers. De salarissen van het gemeente-personeel werden aangepast aan de voorschriften betreffende de huurverhoging. Voor verbetering der R.K. St. Jozef school te Hoofdplaat voteerde de raad een bedrag van f 29.590,-. De restaura tiewerkzaamheden zullen over een aan tal jaren worden uitgesmeerd. Eveneens werd financiële medewerking verleend aan de verbetering van de Chr. school te Hoofdplaat, tot een bedrag v. f 330,-. Aan de R.K. opleiding tot kleuteron derwijzeres te Vlissingen werd een bij drage verleend van f 40,-. Aan de Stich ting Katholiek Middelbaar onderwijs te Schoondijke werd een subsidie toege zegd van f 50,- per jaar per Hoofd plaatse leerling. Afwijzend werd beschikt over een ver zoek om subsidie van de Herman Wil lem Landstichting te Arnhem. Eenzelf de lot onderging een desbetreffende aanvrage van de Ver. Zeeuws Consul tatiebureau voor alcoholisme. Ook de Stichting Militaire Tehuizen van Hu- manitas kon wegens de slechte finan ciële omstandigheden geen bijdrage voor haar werk krijgen. Over de voorgestelde verbetering van de Marijke weg te Slijkplaat was de raad zeer eensgezind. De verbetering is hard nodig. De oude grindweg zal wat worden losgeploegd en van een nieuw wegdek bestaande uit een asfaltlaag, worden voorzien. Ook besloot de raad over te gaan tot verbetering van de Oost Lan- geweg in verband met de wegaanleg HoofdplaatNo. Eén noodzakelijk ge worden aansluiting. Hét werk zal wor den aanbesteed en uitgevoerd onder toezicht van het Prov. bestuur. De ge raamde kosten zijn ca. f 6000,-. De huren van de gemeente-woningen werden volgens de voorstellen van de minister verhoogd met 25 pCt. De heer Dekker had hierover nogal wat vragen te stellen, doch de gemeente kan aan de voorschriften voorhands niets ver anderen. Het uitbreidingsplan der gemeente werd vastgesteld. Geruime tijd heeft dit plan ter visie gelegen. Met de hierop ge maakte aanmerkingen heeft de raad bij de vaststelling zoveel mogelijk rekening gehouden. Met de N.V. P.Z.E.M. werd een nieuwe regeling aangegaan betreffende de leve ring van electriciteit voor straatverlich ting. De verordening op de reinigings rechten werd vastgesteld. De begrotingen 1956 en 1957 werden gewijzigd, evenals de kinderbijslag-ver- ordening. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Steijaert naar de mogelijke busver binding met Breskens of Schoondijke, als de weg HoofdplaatNo. Eén 'weer gereed zal zijn. Hierover is nog niets bekend, doch B. en W. zullen informa ties inwinnen bij de Z.V.T.M. Ook vroeg de heer Steijaert aandacht voor de grindwegen te Slijkplaat, welke met de zeer overvloedige regenval der laatste dagen volkomen blank staan. Vooral de polderweg verkeert in een erbarmelijke staat. De polder zal worden gewezen op gestand doen. Onder alle omstandighe den. Doe me een plezier en laat me voor- laan met rust. Jij zult later wel een an der vinden, waarvan je gaat houden Meer wil Tom niet horen. Wat hij ge hoord heeft, is voldoende. Meer dan ge noeg. Zonder tas keert hij terug naar zijn wagen en rijdt weg. Nog niet naar de stad. Dit moef, hij eerst verwerken. Deze klap komt te hard en te onver wacht aan. Dus Ans houdt van Herman en hij van haar. Tom, kerel, je hebt een schat verloren, je hebt te lang gewacht. Stom meling, die hij is geweest. Twee mooie, jaren heeft hij voorbij laten gaan om die beroerde N.V. weer op poten te zet ten. In die twee jaren heeft hij Herman ongehinderd gelegenheid gegeven ver liefd te worden op Ans. Zijn Ans. Tien duizenden knappe en intelligente jonge vrouwen zijn er in Nederland en uitge rekend Ans kiest hij er uit. Woest is hij. Nijdig geeft hij een ruk aan het stuur en trapt de gaspedaal in. Tom Boornberger, die nooit harder rijdt dan zestig kilometer, stuurt de wagen nu met volle snelheid de rijksweg op naar de hoofdstad. En eerst als hij aan de rand van de stad gekomen is, krijgt hij zijn bezinning terug. Hij stopt bij een café en bestelt een kop koffie. Daar zit hij tot het middag uur. Ten prooi aan de hevigste gemoeds stemming. Hij rookt de ene sigaret na deze slechte toestand van het wegdek. Ook een lichtpunt bij de kerk te Slijk plaat stond op het verlanglijstje van de heer Steijaert. De heer de Ruijsscher in formeerde naar de onteigeningsproce dure inzake het sportveld. Nieuwvliet Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Maandag j.l. in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Ever aars. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Onder de ingekomen stuk ken bevond zich een mededeling van de minister van binnenlandse zaken, hou dende, dat het raadsbesluit tot wijziging van de verordening op de heffing van reinigingsrechten, de Koninklijke goed keuring heeft verkregen. De minister deelde voorts mee, dat op het verzoek van de gemeente Nieuwvliet om verho ging van de uitkering uit het gemeente fonds afwijzend is beschikt. Deze ver hoogde uitkering werd aangevraagd om de jaarlijkse lasten, voortvloeiende uit de bouw van een eenvoudig gymnastiek lokaal, te kunnen dekken. Gewacht zal moeten worden totdat de financiële om standigheden van ons land in gunstige zin wijziging ondergaat, aldus de voor zitter. Het bestuur van de Hendrik Wil lem Landstichting te Arnhem verzocht een gemeentelijke bijdrage voor elk pa tiëntje uit Nieuwvliet, dat door deze Stichting gedurende 6 weken wordt ver pleegd. De voorzitter zei, dat het hier betreft gebrekkige kinderen, wier lot deze Stichting zich aantrekt. Alhoewel thans geen Nieuwvlietse kinderen in ge noemde Stichting worden verpleegd, stelde B. en W. voor in beginsel financi ële medewerking te verlenen, zodra pa tiëntjes uit Nieuwvliet worden opgeno men. Op voorstel van B. en W. werd het verzoek van de Vereniging Zeeuws Con sultatiebureau voor alcoholisme te Mid delburg, om een subsidie van f 10,af gewezen, omdat het met het oog op de beperkte middelen van de gemeente nu eenmaal niet mogelijk is elk doel, hoe goed het dan ook moge zijn, te steunen. Zo werd ook de subsidie-aanvrage van de zijde van het Koningin Juliana-zie- kenhuis te Terneuzen afgewezen om de zelfde redenen. Ook zag de raad geen aanleiding terug te komen op het reeds herhaaldelijk genomen afwijzende be sluit op de subsidie-aanvrage van de Bond tegen het schenden door het vloe ken van Gods heilige Naam. Zonder hoofdelijke stemming accepteerde de raad het door de P.Z.E.M. aan haar voor gelegde nieuwe contract inzake de straatverlichting. De vereniging van Ned. Gemeenten, afd. Zeeland, adviseerde op dit concept-contract gunstig, aangezien dit voor alle gemeenten een verbetering- inhoudt en derhalve acceptabel is. Voorts verklaarde de raad zich accoord met de ontwerp-regeling van G.S. tot herziening van de salarissen van de ge meente-secretarissen en ontvangers, als mede met de toepassing van de looncom- pensatie in verband met de huurverho ging. De looncompensatie zal eveneens worden toegepast op de wedden van het daarvoor in aanmerking komende ge- meentepersoneel. Het verzoek om subsi die van de zijde van de Stichting mili- de ander. Als hij een paartje voorbij ziet gaan, dan denkt hij grimmig: Dat is niet meer voor mij. Idiote ouwe bok, hoe heb je het in je hoofd kunnen ha len om te denken dat zo'n jonge, frisse meid gek op jou zou worden? Jij met je vijf en veertig jaren en je haar, dat al grijs begint te worden? Stapel ben je, verliefd op een meisje, dat je dochter had kunnen zijn, nauwelijks één jaar ouder dan Greet. Greet, die verkering heeft met de zoon van de postdirecteur. Die zijn tenminste beiden jong. Maar hij is een ouwe vent en mag hij dan Ans aan haar eens gegeven woord binden? Heeft hij toen die avond na het jaar- beursbezóek haar overrompeld? Ze heeft toch meermalen gezegd, dat ze van je hield? Ja maar, ze was toen nog zo jong. Wat wist dit kind toen nog van liefde af? Weet je nog, hoe verlegen ze was toen je haar voor de eerste maal in je armen nam? Hoe ze ternauwernood en heel schuchter je zoenen beantwoordde? Hoe ze bevend haar mollige armen om je hals legde? Natuurlijk houdt ze van je. Maar an ders. De adoratie, die een jonge vrouw kan hebben voor een oudere. Noem het kinderlijke liefde voor een vader. Maar liefde van de vrouw tot de man? Mag hij haar binden? Terwijl zijn zoon van haar houdt en zij van hem? „Ik houd van je en jij alleen weet

De Schakel | 1957 | | pagina 1