BRILLEN ALG. NIEUWSBLAD ALG. VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Ere-saluut aan de ouderdom euilleton Liefdes nazomer ^rdlemaefter" OOSTBURO Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuwe de jcha kei 12e Jaargang - Nr. 6jg Vrijdag 13 sept. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. W - GiRO 358296 Gezicht op een vleugel van het in „Heideheim" te Emmen. Te bouwen door Met 800 m.3 gewapend beton, 360.000 zakken cement. aanbouw zijnde centrum voor bejaarden de architecten Van Houten en Nijenhuis. bakstenen, 30.000 lichte stenen en 6300 0 In het Zuid-Oosten van Drente ligt de jonge, vooruitstrevende industrieplaats van Amerikaanse allure: Emmen. Als het ware een hele tentoonstelling van architectonische experimentjes, met 'n groot verlangen naar wat geweldigs, zonder al te veel overmoed. Het is daar om verheugend en opmerkelijk, dat daar nu juist, in een klein bos, een bouwwerk verrijst, dat in elk opzicht, in die be hoeften voorziet. Een particulier initia tief, resulterend in eencentrum voor be jaarden, onder de naam „Heideheim". Ontworpen door het architectenbureau Van Houten en Nijenhuis uit Assen. Dit „Heideheim" wordt een eresaluut aan de ouderdom, in overeenstemming met de eisen van onze tijd. Het draagt de gedachte „laat de bejaarden zo veel mo gelijk zelfstandigheid" een warm hart toe. Het hoofdgebouw (beton-skeletbouw) is gedacht als een pensionhuis met 62 één persoonskamers en 4 flats voor echtpa ren, met verzorging voor zover de be woners dat wenselijk vinden. Het bijge bouw (in baksteen), door een luchtbrug met het hoofdgebouw verbonden, krijgt 17 éénpersoonskamers en 18 flats. Zij hebben de beschikking over eigen keu kentjes, enz. De totale inhoud van „Heideheim" is 12.220 m3. Oppervlakteverdeling: Begane grond 1230 m2, eerste verdieping 1150 m2 tweede verdieping 1160 m2. kelders 860 m2 In die kelders bevinden zich berg plaatsen voor overtollig goed, 't ketel huis van de centrale verwarming, was- behandeling, mortuarium, knutselhokjes speciale ruimten voor biljarten, ping pong, enz., enz. In het hoofdgebouw komen op de be nedenverdieping o.a.: ontvangsthall, lift, directiekamer, recreatiezaal, eetzaal, dokterskamer en ziekenkamers. Daar ook de centrale post, van 't waarschu wingssysteem (alle slaapkamers krijgen een alarmbel), telefoon en radiodistri butie. Iedere kamer wordt voorzien van vloerbedekking en vitrage; voor meubi lair en stoffering moeten de bewoners zelf zorgen. Naar het bestuur meedeelde, komen als bewoners in' aanmerking: Zij, die de leeftijd van zestig jaar hebben bereikt en 'n zodanige lichamelijke en geeste lijke gezondheid genieten, dat zij niet al bij de opname, buiten de gewone ver zorging, extra hulp nodig hebben van het verplegend personeel. (J. P. de Klerk). Woon- en slaapkamer van een flat in het centrum voor bejaarden „Heide heim", dat thans in aanbouw is te Em- men (Zuid-Oost Drente). Vloerbedek king en vitrage zijn aanwezig; het meu- bilair zullen de bewoners zelf voor moe ten zorgen. Alarmschei, telefoon en radio zijn ook present. door HENK VAN HEESWIJK 31. Men neemt genoegen met het feit, dat alle winst overgemaakt wordt naar de reserves, die toch al niet hoog waren vanwege de regelmatige betaling der oude schulden. Het beleid van de beheerder wordt met algemene stemmen goedgekeurd en de oudste aandeelhouder, die ook in eerste instantie een jaar tevoren Tom het ver zoek deed om de leiding van het bedrijf te aanvaarden, gevoelt zich geroepen een woord van dank uit te spreken voor de „redding der N.V.", zoals hij het noemt. Tom buigt en zegt, dat thans ook de tijd gekomen is om een opvolger voor hem te zoeken. Hij heeft zijn woord ge stand gedaan: hij is een jaar bezig ge weest om het bedrijf op poten te zetten. Nu kan een ander zijn taak wel overne men. Doch daar willen de heren niets van weten. Is het salaris te klein? De heer Boornberger behoeft het maar te zeg gen. Hij heeft zijn beste krachten gege ven voor een bedrijf dat ieder ander als hopeloos zou hebben opgegeven. Het is niet meer dan vanzelfsprekend, dat hij mede de vruchten er van mag plukken. Nee, dat is de bedoeling niet. Tom wuift dit voorstel weg. Hij heeft een vor stelijk inkomen, bovendien nog een ren dabele eigen zaak en als hij nog meer zou verdienen kwam een nog groter deel terecht in de zakken van de fiscus. Nee, daarom gaat het niet. Er is nog iets anders. Herman is in tussen meerderjarig geworden. Die is dus in feite aandeelhouder geworden. Maar dat is niet helemaal juist, zeggen de anderen. De heer Boornberger heeft ook een dochter, nietwaar? En deze is nog niet meerderjarig? O juist, twintig iaar. Wel, de clausule behelst, dat de aandelen eerst dan overgaan op de kin deren wanneer beiden meerderjarig zijn. De heer Boornberger is dus nog een jaar beheerder. Tom haalt de bewuste clausule te voor schijn en leest hem nog eens door. In derdaad, de heren hebben gelijk. Die passage had hij over het hoofd gezien. Maar toch De heren weten hem evenwel te be praten: hij zal nog één jaar blijven, maar dan is het ook beslist afgelopen. Of de heren zich daarop alvast maar willen prepareren. Maar de heren den ken hierover het hunne. Wie dan leeft, dan zorgt Het tweede jaar gaat voorbij en de N.V. maakt bijzonder goede zaken. Tom GEMEENTE BRESKENS over de maand Augustus 1957 GEBOREN: 5, Izaak Jannls, zn. van Hendrik Adriaan Fenijn en van Jan- neke Sara Faas; 9, Willem Johannes, zn. van Willem Verboom en van Leijntje Anthonia Wagenaar; 13, Leuntje, d. van Jacob Melieste en van Maria Marijs; 20, Adrianus Eduardus, zn. van Albertus Eduardus van Pamelen en van Alice Louisa Van de Voorde; 21, Emma Maria Leonie, d. van Clement August Blaak man en van Amelia Pieternella Robijn; 22, Adriaan Leendert, zn. van Cornelis Kosten en van Sara Magdalena Moel- ker; 21, Adriaan, zn. van August van Muiken en van Jozina Quaars; 30, Johnny Guust, zn. van Looran de Vriend en van Ria Hortensia Vermeesch. HUWELIJKEN: 8, Jakob Anthony Johan Boekhout, 25 j. en Beryl Margaret Creech, 25 j., beiden wonende te Bres kens; 9. Leonardus Pietersz, 30 j., wo nende te Ridderkerk en Sara Adriana Verduijn, 20 j., wonende te Breskens; 10. Jan Coenraad Blum, 38 j., wonende te Breskens en Hermina Theodora Ma ria van der Meij, 23 j„ wonende te 's- Gravenhage; 22. Jacobus Johannes Faas, 24 j. en Anna Pieternella van de Walle, 22 j., beiden wonende te Breskens; 22, Pieter Willem Versprille, 23 j., wonende te IJzendijke en Azelina Martha de Wit te, 22 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN2, Abraham Willem Leen- houts, 67 j., wonende te Breskens. INGEKOMEN: 1, Job Meulmeester en gezin, van Vlissingen naar Crocusstraat 63, Cornelia M. de Koster, van Amerika naar Boulevard 50; 8, Cornelis Ouwe hand, van Billiton (Indonesië) naarPh. van Kleefstraat 39; 14, Hermina Th. M. Blum-van der Meij, van 's-Gravenhage naar Dr. Broodmanstraat 1; 23, Pieter W. Versprille, v. IJzendijke naar Dorps straat 128; 28, Cornelius A. Vissenberg met gezin, van Breda naar Vogelenzang 7; 28" Cornelia J. C. de Lugt, van Am- terdam naar Dorpsstraat 86; 30, Daniël W. Klaassen, van Bovenkarspel naar Vo gelenzang 25. VERTROKKEN: 9, Sara A. Pietersz- Verduijn, van Havenstraat 12 naar Rid derkerk; 13, Jozias J. Valk, van Grote Kade 33 naar Oostburg; 23, Anna P. A. de Vos, van Scheldekade 27 naar IJzen dijke; 27, Herman K. C. de Crook, van W 62 naar Oudenbosch; 29, Marinus Vader en echtgenote, van Grote Kade 22 naar Middelburg. GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand Augustus 1957. GEBOORTEN: 4, Maaike Hendrika, d. van J. Roest en R. K. Dam; 5 Bernardus Petrus, z. van P. H. Pijcke en R. F. de Poorter; 30, Christina Frieda Margare- tha, d. van C. L. de Smit en L. E. Sutin HUWELIJKEN: 15, J. L. J. Jansen, 21 j. heeft een nieuwe bron aangeboord: de export. Hij heeft het aangedurfd om op een paar internationale jaarbeurzen in het buitenland te showen met zijn nieu we schuimrubber-matrassen en dat heeft nok weer tal van orders opgeleverd. On danks de personeelsmoeilijkheden heeft hij kans gezien het aantal arbeiders uit te breiden. Wanneer straks de laatste schuldeiser betaald zal zijn. moet er nog gesproken worden over uitbreiding. Er is ruimte tekort, ondanks het feit, dat een deel van de administratie al overge bracht is naar een woning, welke vlak naast de fabriek is gelegen en welke de N.V. gekocht heeft. In deze twee jaren heeft Tom Boorn berger dagelijks tweemaal de tocht van het dorp naar de stad gemaakt en terug. Meestal is hij zo tegen zessen thuis, zo dat hij Ans nog ziet. Op gezette tijden geeft ze verslag van de stand van zaken. Er is al lang een tweede winkeljuffrouw in dienst genomen, want Ans heeft ook maar één lichaam en maar twee handen Die doen wel veel, maar kunnen ook niet toveren. Zodoende kan Ans zich ten volle wijden aan de administratie eri de boek houding. Bovendien heeft ze de leiding over drie werkkrachten: Tony, de nieu we winkeljuffrouw, Joop en de andere knecht. Haar taak is veelomvattend ge worden. Twee dagen in het jaar zijn ze toch een hele dag samen. Dan laat Tom de fabriek over aan zijn rechterhand, ad en L. Tollenaar, 20 j.; 22, W. G. van de Ree, 26 j. en A. C. Quist, 21 j.; OVERLIJDEN: 18, te Zuidzande, J. Ou denbroek, 37 j., echtgen. van C. J. B. de Poorter; 23, J. Boidin, 85 j.; 28, J. Cas- teleijn, 75 j. INGEKOMEN: 1, A. J. A. Bewier en echtg. van Vlissingen naar W 89; 1, M. E. Bewier-van Schoonhoven van Vlissin gen naar W 89; 16, C. M. Riemens-'t Gil de van IJzendijke naar Willemsweg 40; 21, C. I. de Ruijsscher en gezin van Bier vliet naar Prinses Beatrixstraat 32; 27, C. S. Triou-Sinke en dochter van Vlis singen naar Cransbergstraat 5; 26,W. Bosschaart en gezin van Dirksland naar Dorsstraat 66; 28, J. E. M, E. de Badts van Hulst naar O 5329, T. A. M. Cam- maert van Huijbergen naar O 54; 31, A. Huijgen en gezin van Wageningen naar Dr. Huizingastraat 12; 26, M. C. de Lugt- Stulen en gezin van Enschede naar Dorpsplein 27. VERTROKKEN: 1, A. G. Stolk van Wil lemsweg 17 naar Nijmegen; 9, P. T. Pij cke van Montfoortstraat 8 naar Rotter dam; 14, J. Been van W 24 naar Vries; 15, J. L. J. Jansen van W 86 naar Oost en West Souburg; 15, L, Jansen-Tolle- naar van Ooststraat 12 naar Oost- en West Souburg; 17, J. Zeewoester en echt genote van Midwoudsestraat 14 naar Oostburg; 29, L. P. Schrier van Dr. Hui zingastraat 12 naar Wissenkerke; 29, D. R. Rademaker van Koningin Juliana- straat 28 naar Eindhoven. IJzendijke Voor de radio. Enige dagen geleden verscheen op de repetitie van de phil-harmonica-ctab „Flandria" te IJzendijke, de adviseur en propaganda-leider van de K.R.O., de heer Marinus van 't Woud. Het ten ge hore gebrachte was van dien aard, dat de heer Van 't Woud de belofte deed, dat dit orkest, dat nog maar vier jaar bestaat, binnen afzienbare tijd 'n radio programma zal mogen verzorgen. Cadzand Aanbesteding. Door het architectenbureau Kolf uit Aardenburg werd in opdracht van P. Verhage-Zonnevijlle te Cadzand, aan besteed het bouwen van een woonhuis. Ingeschreven werd als volgt: A. van Poecke, Sluis f 33.450; F. Cortvriendt. Sluis f 33.317; S. Mabelis, Cadzand f 33.050; Fa. Christiaansen, Oostburg f 32.975; A. Focke, Cadzand f 32.676; C. Hast, Sluis f 32.300; F. Leenhouts, Sluis f 31.900; J. Visser, Retranchement f 31.600; A. Boogaard, Sluis f 29.900. De gunning werd aangehouden. De begroting was f 32.632. junct-directeur Willems, die in het be gin van het tweede jaar zijn intrede heeft gedaan. Want dan gaan Tom en An* naar de jaarbeurs. Ans voor „haar" zaak, Tom voor de N.V. Dan hebben ze het beiden druk. maar na afloop gaan ze samen, der traditie getrouw, naar de bioscoop, terwijl ze daarna nog ergens wat gaan drinken. Want ze behoeven nu niet meer rekening te houden met de laatste bus naar het dorp. De auto van de N.V. brengt Ans dan tegen midder nacht weer in het dorp. Hun liefde is niet uitbundig. Er is een stille, diepe genegenheid tussen de veel oudere man en de knappe jonge vrouw. En als Tom en Ans Zondagsmiddags eens een wandeling door het dorp maken, dan worden ze door heel wat dorpelingen na gekeken. Al is Tom ook bijna vijf en veertig en Ans twee en twintig, het is toch maar een knap stel. Dat kan nie mand betwisten. Na het eerste jaar is opnieuw de trouwdag uitgesteld. Tom heeft het nu eenmaal in zijn hoofd gezet om een lan ge huwelijksreis te maken met zijn jonge vrouw. Nu kan hij evenwel nog niet weg. Wel enkele dagen, desnoods een week.. Maar beslist geen maand. En dat is toch het minste, wat hij op het programma heeft staan. Ans vond het best. Ze gevoelt zich ge lukkig als Tom bij haar is. En dat ge beurt niet al te vaak. Beiden hebben het druk. Tom in de stad en zij in de winkel.

De Schakel | 1957 | | pagina 1