ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN J Plaatselijk Nieuws Feuilleton Liefde's nazomer iae Jaar gang - Nr. 6j8 Vrijdag 6 «ept. 1957 Verschijnt Iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,*I - GIRO 358296 Schoondljke Aantrekkelijke wedstrijden. Zaterdag 31 Aug. organiseerde deV.V.V. Schoondijke enkele aantrekkelijke wed strijden. Des middags werd een tractor-behen digheidswedstrijd georganiseerd. Aan de ze wedstrijd had V.V.V. Schoondijke het kampioenschap West Z.-Vlaanderen ver bonden. Met een voorsprong van 86 pnt. werd de heer G. de Badts winnaar. Hier door stelde hij zich in het bezit van de wisselbeker, uitgeloofd door de gemeente Schoondijke, de medaille uitgeloofd door V.V.V. Schoondijke en het daarbij be horende diploma. De verdere uitslag was als volgt: 2. J. Luteijn, 582 p.. medaille Centr. Bureau Schoondijke: 3. A. Luteijn. 619,5 p., medaille Veedol-oil, firma Sturm; 4. A. Poissonnier, 629 p., medaille Veedol- oil, firma Sturm; 5. C. den Hollander. 640 p., medaille V.V.V. Schoondijke: 6. B. v. d. Ree, 651.5 p.; 7. B. v. d. Slikke, 656 p.; 8. P. Hubregtse, 719 p.; 9. J. Cij- souw, 722 p.; 10. J. van Luijck, 735 p.: 11. A. Cammaert, 746 p.; 12. A. Verkruijsse, 762 p.; 13. Iz. Poissonnier, 870 p.; 14. H. de Wever. 889 p.; 15. W. de Reu, 975 p.; 16. A. v. d. Broecke, 1043 p. De jury, bestaande uit de heren Ir. Roest, P. Cammaert, J. Moggré, P. de Rijck, J. de Feijter en A. Risseeuw, had zich heel wat moeite getroost met het samenstellen van het parcours, maar gezien het geringe puntenverschil in sommige gevallen, bleek het dat ze zeer ernstig hun taak uitvoerden. In hotel Van Rosevelt vond 's avonds door de wnd. burgemeester, weth. De Feijter, de prijsuitreiking plaats. Des middags om 2 uur startte de eer ste fietser voor een oriëntatie-rit van 23 km., terwijl 2 minuten later de eerste brommer voor een rit van 27 km. startte. Wederom had de heer Ars. de Jonge met medewerking van anderen voor een aardig en niet te moeilijk parcours ge zorgd. Het was een gezellige drukte in café Wijffels, waar de start plaats vond. Heel aardig was de attractie voor de bromfietsers, die bij hun start een prachtige Caltex wegenkaart, door het Caltex Service Station Cornells te Schoondijke kregen aangeboden. Des avonds te half negen was de ..reken kamer" klaar met het cijferwerk en kon door J. Verkruijsse namens de V.V.V. de uitslag bekend worden gemaakt. Uitslag oriëntatierit fietsers: 1. S. de Vos. 20 str.p., beker van de V.V.V. te Schoondijke: 2. H. Calon, 20 str.p., me daille. geschonken door kapper J. van Baal te Schoondijke; 3. J. Simons, 61 str.p.. medaille V.V.V. -Schoondijke; 4. C. de Bliek, 69 str.p., diploma; 5. J. Steij- aert, 74 str.p., diploma; 6. J. Leenhouts, 102 str.p.; 7. F. Delnad, 109 str.p.; 8. J. Dekker. 111 str.p.; 9. M. de Rooker, 128 str.p.; 10. J. Hubrechtsen, 141 str.p.; 11. A. de Bliek, 182 str.p.; 12. T. Basting, 205 str.p.; 13. A. de Kramer, 209 str.p.; 14. I. van Haneghem, 223 str.p.; 15. T. van Haneghem, 230 ctr.p.; 16. A. van Haneg hem, 232 str.p.: 17. H. Jansens. 259 str.p.; 18. A. Triou, 264 str.p.: 19. E. de Wever, 275 str.p.; 20. W. Huigh, 420 str.p.; 21. C. Steureijs, 434 str.p. Jammer was het, dat bij het laatste door HENK VAN HEESWTJK 30 Een der vakbondleiders vraagt een paar dagen later belet. Tom ontvangt hem. De man begint hoog van de toren te blazen en betoogt, dat het ontslag van vijftien personeelsleden, waarbij nota bene de bedrijfsleider, niet geaccepteerd kan worden. Midden in zijn woordenstroom onder breekt Tom hem. En dan vertelt hij pre cies hetzelfde als hij een paar dagen te voren gedaan heeft tot de arbeiders. En hij besluit: „Wat dunkt u, is beter? Vijf tien mensen ontslaan, die niet voldoende doordrongen zijn van hun plicht jegens het bedrijf waarvoor ze werken, of all1 vijf en tachtig mensen op straat zetten wegens liquidatie? Dit bedrijf, meneer, heeft circa vijf jaar met verlies gewerkt. En dit bedrijf is een N.V., waarin de aan deelhouders graag wat winst zien. De laatste vijf jaren hebben ze geen cent dividend ontvangen. Integendeel. Er is opnieuw geld gestort om het bedrijf weer gezond te maken. En daarvoor was het nodig, dat het personeel ingekrompen gedeelte van de bromfietsers een fout in de opgave was geslopen. De jury wist echter deze fout bij de berekening van het aantal strafpunten, deze kwestie ge lukkig op te lossen, zodat de volgende uitslag bekend kon worden gemaakt: 1. H. Riemens, 31 str.p., beker V.V. Schoondijke; 2. Th. de Groot, 39 str.p., medaille Centr. winkel, Schoondijke; 3. H. van de Vijver, 44 str.p., medaille V.V. Schoondijke; 4. J. Luteijn, 44 str.p., di ploma; 5. J. de Vilder, 50 str.p., diploma: 6. Jos. Huigh, 63 str.p., stofbril, beschik baar gesteld door rijwielhandel P. Cor nells; 7. F. Quaak, 88 str.p.; 8. J. de Regt, 101 str.p.; 9. P. Leenhouts, 114 str.p.; 10. Jan Huigh, 130 str.p., extra prijs, een beker, beschikbaar gesteld door de agent van de Pluvier producten, P. Cornelis, voor de beste prestatie van een Pluvier product; 11. Ch. de Letter, 144 str.p.: 12. J. de Feijter, 182 str.p.; 13. A. de Klerck, 252 str.p.; 14. M. de Wever, 303 str.p.: 15. J. Brugge, 305 str.p.: 16. D. Herrebout, 305 str.p.; 17. J. de Vos, 309 str.p. De voetbal, junioren van Schoondijke, leden een 21 nederlaag tegen de juni oren van Vlissingen, terwijl Schoondijke I met 52 zegevierde over Vlissingen III. Het was een zeer aantrekkelijke wed strijd, welke een goede belangstelling trok. Des avonds gaf de muziekvereniging „O.K.K." een goed concert. Ook hiervoor was een goede belangstelling. Alles vormde een goed geheel en de organisatoren kunnen deze dag zeker als zeer geslaagd beschouwen. Nieuwe Pastoor. Vrijdagavond j.l. vond in de R.K. kerk de installatie plaats van de nieuwbe noemde pastoor, de Zeereerwaarde Heer J. van Arendonk. De installatie werd verricht door Deken Lievegoed. Na af loop bestond er gelegenheid met de nieuwe pastoor kennis te maken, waar van door velen gebruik werd gemaakt. Auto-ongeval. Toen Dinsdagmiddag de volkswagen dealer J. B., wonende te Breskens, met grote snelheid Schoondijk0 binnenreed, diende hij plotseling uit te wijken voor een vrachtwagen, bestuurd door de heer G. de D. De heer de D. kwam met zijn vrachtwagen van een parkeerplaats de weg opgereden. Bij het uitwijken moet B. de macht over het stuur zijn kwijt geraakt. Met een snelheid van meer dan honderd km. ramde hij eerst een ijzeren lichtmast, welke afknapte. Vervolgens moest een ijzeren hek het ontgelden, waarna de wagen 8 m. verder op de stoep van een woning tot stilstand kwam. De wagen, welke nog maar 290 km. gelopen had. was volkomen vernield. De bestuurder kwam met een kleine hoofdwond er verder zonder letsel af. IJzendIJke Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Jhr. von Bön- ninghausen tot Herinckhaven. Afwezig waren de heren J. van Cadsand en C. Riemens. Na het openingswoord van de voorzitter werden de notulen der vorige vergadering ongewijzigd vastgesteld. werd. Beroerd voor degenen die daarvan de dupe werden, maar er is immers werk genoeg? Nu weet u precies hoe de zaken hier ervoor staan. Van terugname is na tuurlijk geen sprake. Het ontslag is goed gekeurd door het Gewestelijk Arbeisbu- reau. Er wordt verder niet meer over ge sproken. En als uw organisatie daarmee geen genoegen neemt en maatregelen wenst te nemen, wel, mijnheer, gaat uw gang. Maar dan sluit ik binnen een week de hele fabriek en staat iedereen op straat. U kunt kiezen of delen". En daarmede was ook dit onderhoud afgelopen. Zoals hij verwacht had, hoor de hij niets meer van de vakbond. De week daarop kwamen de vertegen woordigers aan de beurt. Tom had de adressen van de heren en besteedde er een morgen aan om ze eens langs te rij den. Bij de eerste de beste was het al raak. Inplaats van op reis te zijn was de man brutaalweg bezig zijn voortuintje te maaien. Tom zette zijn wagen stil aan de trottorband en bekeek de werkende man, die niet vermoedde dat zijn nieuwe baas in zijn onmiddellijke nabijheid was Na een paar minuten stapte Tom uit en liep het pad op. „Zo, van Hoven, een mooie tuin is toch maar alles, niet?" De man schrok op, alsof hij door een wesp was gestoken. Toen hij zijn baas tegenover zich zag staan, werd hij beur telings wit en rood en ten leste stamelde hij^,Ik ik voelde me vanmorgen niet Bij de ingekomen stukken bevond zich een rapport van het Verificatiebureau van de Vereniging van Ned. Gemeenten betreffende kasopname en controle der boeken van de gemeente-ontvanger, de legeskas en de kas van het openbaar slachthuisbedrijf over het tweede kwar taal 1957. G.S. verleende goedkeuring op het raadsbesluit betreffende de ruiling van grond met W. A. v. d. Slikke. G.S. onthield evenwel goedkeuring aan het raadsbesluit van 28 Juni j.l. tot verhoging van het crediet in rekening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot f 150.000,-. Z.h.st. werd besloten op de wijk Tur kije een bord met de naamsaanduiding Turkije te plaatsen. B. en W. deden dit voorstel na overleg met het gemeente bestuur van Waterlandkerkje. Naar aanleiding van het desbetref fende schrijven van de Minister van Binnenlandse Zaken, werden de sala rissen van de gemeente-ontvanger en gemeente-secretaris opgetrokken. De katholieke culturele Kring „Elma- re" heeft voor het dienstjaar 1955-1956 een nadelig slot van f 158,38 moeten boeken en verzocht thans de gemeente dit tekort als subsidie te willen verstrek ken. B. en W. stelden de raad voor hier op niet in te gaan, maar een subsidie van f 100,- beschikbaar te stellen, waar aan de raad voldeed. Aan C. J. Versprille, Wed. Lievens en J. Varin werd grond in erfpacht uitge geven, terwijl aan Wed. Cht Sturm - Calon een stukje grond naast haar wo ning gelegen als tuingrond werd ver huurd. Voorts werd besloten aan archi tectenbureau Van Zantbeek en Schoonis te Sas van Gent een perceel grond te verkopen, gelegen aan de z.g St. Se- bastiaanstraat (voormalige Gaaipers- weide) bestemd voor de bouw van een woning. Het voorstel van B. en W. op de daar voor in aanmerking komende wonin gen, alsmede de noodwoningen, de be kende huurverhoging van 25 pCt. toe te passen, ondervond voor wat de verho ging der huren der noodwoningen be treft, tegenkanting van de heren Taze- laar en van Hij f te. Voorgesteld werd hierop de noodwoningen slechts met 10 pCt. te verhogen. Indien een en ander de goedkeuring van G.S. zal verkrijgen zullen de te veel betaalde huren wor den gerestitueerd. Op haar verzoek werd aan mej. M. Lampers op de meest eervolle wijze ont slag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de o.l. school. Op een vraag van de heer Dellaert antwoordde de voorzitter, dat bij het gehouden tuinfeest door de muziek- en accordeonvereniging f 20,- werd bere kend voor de balvergunning en f 20, voor de verlichting en slijtage van het materiaal. De heer van Hijfte zegt vernomen te hebben, dat nog niet iedere gemeente werkman een overall heeft ontvangen. De voorz. zei, dat dit juist is aangezien alleen die werklieden, die extra vuil werk verrichten deze verstrekking krij gen. Biervliet Achtste ronde van de Kapitale Dam. De ronde van de Kapitale Dam, welke ieder jaar ter gelegenheid van de ker mis aldaar wordt verreden, vond Zon- erg lekker, meneer, vandaar „Vandaar, dat je maar aan het tui nieren bent geslagen," viel Tom hem in de rede. „Gezond werk, vooral met dit mooie weer. Je hebt groot gelijk hoor. Ik zou zeggen: blijf maar aan het gras- maaien en geef mij je trein-abonnement en je legitimatiekaart. Vandaag nog zal je ontslagbrief aangetekend worden toe gezonden. Bij de kassier kun je je salaris tot en met gisteren halen". Bij nummer twee ving hij bot; de man was inderdaad op reis. Maar Tom had z'n woorden klaar. „Waar kan uw man vandaag zijn, mevrouw?" vroeg hij aan de echtgenote, die hem opendeed. „Voor zover ik weet, in Groningen, meneer". „Mooi, laat hem dan morgenochtend vóór hij weer op reis gaat, even op mijn bureau komen. Hartelijk dank voor de moeite". Nummer drie zat rustig thuis een boek te lezen. Doch deze man was niet verle gen. „Vóór elf uur kan ik toch niet bij de winkeliers terecht. Ik zit net te wachten op de koffie en was van plan om met de trein van half elf te vertrekken". „Laat die trein maar wegrijden zon der jou en geef me je abonnement en je legitimatiekaart". °0^ Maar deze man was agx '}nsiever en wei gerde. Tom, die geen scènes wenste, liet de man tenslotte zijn papieren houden, maar deelde hem mede, dat ook hij per dagmiddag j.l. plaats. 32 renners verschenen aan de start. Ook ditmaal was het een koers voor nieuwelingen over een afstand van 70 km. over 21 ronden. De consul van de N.W.U.. de heer J. Baert uit Sas van Gent, loste het startschot. De weersom standigheden waren nu niet bepaaild gunstig te noemen. De eerste ronden, tijdens welke een aantal renners de zo juist begonnen strijd opgaven, werden benut voor terreinverkenning. Van het begin af aan werd in vrij hoog tempo gereden. Na 7 ronden gelukte het een groepje van drie renners, bestaande uit H. Razenberg uit Terheijden, F. Shrau- wen uit Ossendrecht en G. Polak uit Wil lemstad, zich uit het peloton los te ma ken, waarbij hun voorsprong groeide tot 40 seconden. Het peloton maakte fel le jacht op de vluchtelingen die door goed teamwork lange tijd wisten stand te houden. Na 16 ronden schoot hun kracht tekort en moesten zij zich gewon nen eeven. Bij de eindafrekening ble ken Razenberg en Schrauwen te veel van hun krachten te hebben gevergd en moesten genoegen nemen met de 10e en 11e plaats. De laatste ronden vormde zich weer een groepje uitlopers, waarbij een felle sprint gehouden werd om de eerste plaats. Het was J. Linders uit Roosendaal die de overwinning wist te behalen. J. Aanraad uit Gastel bezette de 2e plaats en G. Polak uit Willemstad de 3e. De 4e M. van de Klooster uit Rot terdam finishte op 1 min. 10 sec. achter de winnaar. De verdere uitslag was: A. van Aart uit Achtmaal 5, H. de Vos uit Ooster hout 6, B. Wieles uit Terneuzen 7, C. Raas uit 's-Heerenhoek 8. M. de Ruiter uit Den Haag 9, H. Razenberg uit Ter heijden 10, F. Schrauwen uit Ossen drecht 11, A. Mertens uit Breda 12, M. de Pijper uit Etten 13, C. Aarts uit Roo sendaal 14, C. de Schipper uit Kanelle 15, J. Vos uit Roosendaal 16 en J. Moel- ker uit Philippine 17. BIJZONDERE POSTZEGELS De Postadministratie van Nederlands Nieuw-Guinea zal binnenkort een serie bijzondere frankeerzegels uitgeven met een bijslag t.b.v. de kindersterftebestrij- ding daar te lande. De serie bestaat uit 4 zegels n.l. de 5 en de 25 ets. zegels (bijslag respectieve lijk 5 en 10 ets.) met een afbeelding van een Papoea-meisje, strand met palmen en een bootje; de 10 en de 30 ets. zegels (bijslag respectievelijk 5 en lOcts.) met een afbeelding van een Papoea-jongetje met op de achtergrond een paalwoning. De kleur van deze zegels is respectie velijk bruin-rood, sepia, mosgroen en blauw-zwart, terwijl de verkoopprijs ook voor Nederland is vastgesteld op respec tievelijk 10, 35, 15 en 40 ets.; de prijs van de serie bedraagt dus f 1,-. De zegels zijn ontworpen door de kun stenaar Dirk van Gelder te Veere en ge drukt in roto-gravure bij de N.V. Joh. Enschedé Zn. te Haarlem. Ter gelegenheid van deze uitgifte zul len eerste-dag-omslagen verkrijgbaar zijn. Voor de toezending van afgestem pelde eerste-dag-omslagen kunnen zij, die geen relaties in Nederlands Nieuw- Guinea hebben, zich wenden tot de ^Fi latelisten-vereniging Nederlands Nieuw- Guinea" poste restante Hollandia (Ne derlands Nieuw-Guinea). aangetekend schrijven zijn ontslag zou krijgen en slechts uitbetaald kreeg tot dit tijdstip. Daarna reed hij weer terug naar de fabriek. Of de andere twee al dan niet op reis waren, interesseerde hem op dit moment niet. De beide ontslagen colle ga's zouden de anderen wel inlichten. En zij zouden er ongetwijfeld leergeld uit trekken. De weken daarna stroomden de or ders binnen. De drie overgebleven ver tegenwoordigers bleken opeens verba zend actief geworden. En Tom grinnikte, toen hij de bestellingen bekeek. Hij had de eerste week na het ontslag van de vertegenwoordigers meer orders binnen gekregen dan anders in een maand van alle vijf. Op de laatste Meidag ontmoet Tom, als hij van zijn werk in het dorp terug keert, De Graaf, zijn vroegere overbuur man. „Ha, buurman, hoe maak je het?" roept Tom uit, als hij zijn wagen heeft stilgezet. „Kerel, ik heb je in geen tijd gezien". ..Och," zegt De Graaf bedachtzaam, „zo'n gangetje. Als ie geen winkel hebt, moet je zelf er op uit, hè, om wat te ver dienen. Apropos, je concurrent is weer verdwenen, hè?" „Ja en ik heb goed nieuws voor je. Door de drukte van mijn nieuwe werk kring is het helemaal door mijn hoofd

De Schakel | 1957 | | pagina 1