PLOUVIER heeft DE schoenen! Nieuwendijk 11-16, VLISSINGEN V erkeers-agenie kon rijden. Toen hij het bespannen voertuig begon te passeren, was nog niets van de volkswagen te zien. Toen hij ter hoogte van de bespannen wagen was, kwam de volkswagen met onver antwoordelijke snelheid aangereden. B. had als enig alternatief doorrijden. De officier eiste f 30,- s. 6 d. Verd. bleef vol houden dat de volkswagen zeer hard reed. Hiervan bleek niets uit het proces verbaal, waarom de kantonrechter voor een aanvullend onderzoek de zaak voor onbepaalde tijd aanhield. K. L. S., metselaar te Zaamslag, was met zijn brommer aan de Pyramide de Prov. weg overgestoken, waarbij een Belgische motorrijder tegen hem was opgebotst. De duopassagier was vrij ern stig gewond, terwijl de bestuurder even eens verwondingen opliep en de motor aanzienlijke materiële schade. S. be toogde dat hij behoorlijk richting had aangegeven toen hij op het fietspad reed en achter zich had gekeken of er verkeer aankwam, wat volgens hem niet het geval bleek te zijn Toen hij zich op de weg bevond keek hij nogmaals ach ter zich en ontwaarde op zeer korte af stand de bewuste motor, die toen een aanrijding niet meer kon voorkomen. De kantonrechter wees er op, dat het simpele hand uitsteken nog geen vrij brief is maar over de weg te vliegen. De slachtoffers O. P. N., electriciën te Loke ren en diens echtgenote M. C. N.-de P., die inmiddels hersteld was, kwamen een en ander bevestigen. Eis f 50,- s. 10 d. Uitspraak f 40,- s. 8 d. J. C. B.. landbouwer te Biervliet, had een paard dat aan de schouder gebles seerd was, voor de ploeg gespannen, waarbij het gareel op de wond drukte. B. zei door een baaltje tussen het gareel te leggen de druk te hebben willen op heffen. De officier vond het heel erg, dieren hebben immers ook gevoel. Hij wilde echter rekening houden met de omstandigheden, anders zou het zeer ze ker een eis van f 100,- zijn geweest. Thans was de eis f 20,- s. 4 d. Uitspraak f 30,- s. 6 d. omdat de kantonrechter deze omstandigheden niet zo zeer ver zachtend vond. B. informeerde of hij die 6 dagen uit kon zitten, wat niet moge lijk bleek, omdat eventueel bij verkoop het paard de boete zou opbrengen. Ja, 'k zag haar staan, in mijn vacantie, Op de Dam in Amsterdam; 't Verkeersflultje in 't rode mondje, Ze dirigeerde fiets en tram. Gans niet nerveus en heel parmantig, Uitkijkend steeds naar alle kant, Temidden, rustig in die drukte, Maar zwaaiend met haar witte hand. Zij speelde met 't rood-groene bordje En hield de zaak zeer goed in 't oog. Zelfs geen brutale slagersjongen Die Eva met haar fluit bedroog. Ik vond het een machtig leuk tafereeltje Vooral toen er een knap chauffeur Eens knipoogde naar 't lief agentje; Zowaar, ze kreeg een rode kleur Nog feller dan haar rode bordje; Toch liep er daardoor gans niets scheef, Ze toverde vlug haar groene bordje, Terwijl ze vlug zijn nummer schreef. Of dit een bon werd. weet ik niet, Het doet ook niets ter zake. Misschien dat zij op deez' manier Een ,,verkeers-afspraak" wou maken. WAVER. Plaatselijk Nieuws Oostburg Raadsvergadering De Raad der gemeente Oostburg kwam Woensdagavond j.l. in openbare verga- .Waarde heer, dit bedrijf is nagenoeg naar de bliksem door een wanbeleid, waaraan ook de heer Hendriks schuldig is. En nu is er één mogelijkheid om het bedrijf weer gezond te maken. Ieder een die niet deugt voor zijn werk gaat de laan uit. Onverbiddelijk. Nummer één is Hendriks en vandaag volgen er nog een aantal. Over de rest - aange nomen tenminste, dat ze van vandaag af willen aanpakken, kun je bedrijfs leider worden. Jij verstaat je vak. Ik heb mijn ogen om de drommel niet in mijn zak. Accepteer je. dan krbg je vanaf deze week reeds het loon van de bedrijfsleider. Wil je niet. dan blijf je wat je altijd geweest bent. Je hebt maar te kiezen of te delen. Ik zal op de me dedeling laten zetten, dat je voorlopig belast bent met de algehele leiding. La ter zullen we wel verder zien. Nu, wat doe je?" De man denkt niet langer na. Hij legt zijn vuile werkhand in de blanke, maar gespierde hand van de baas en zegt zonder meer: ..U kunt op me rekenen". In de loop van de dag wordt het ont slag aan veertien andere arbeiders aan gezegd. Dat Tom de juiste mensen er uitgepikt heeft, blijkt wel uit hun reac ties, als ze hun ontslag aanhoren. De heren zijn woest en dreigen eveneens met de vakbond. Doch Tom heeft glad maling aan alle vakbonden. Die behoe ven de N.V. niet gezond te maken. Dat is tenslotte zijn taak en daarvoor zal hij die maatregelen nemen, welke hij dering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester mr. K. Hoekzema. Afwezig was de heer J. P. H. Ouwendijk met ken nisgeving en de heer P. J. Barra. Na het begroetingswoord deelde de voorzitter mede, dat de heer Barra deze middag te Aardenburg een ongeval was overkomen, gelukkig wel niet van ern stige aard, maar wel zodanig, dat hij niet aanwezig kan zijn. De voorzitter hoopte dat de heer Barra spoedig her steld zou mogen zijn. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Op een verzoekschrijven van de Vo- gelbeschermingswacht West Z.-Vlaan deren tot instelling van een plaatselijk kapverbod, adviseerden B. en W. afwij zend, na ingewonnen advies bij de Rijks politie. Geadviseerd zal worden zich tot de provincie te wenden, aangezien dit vanwege de uniformiteit beter provin ciaal geregeld kan worden. De raad volgde in deze het advies van B. en W. op. Het verzoek van de heer M. A. Le- gierse om ontheffing van reinigings rechten, wegens diens vertrek uit de ge meente sinds April j.l., werd op voorstel van B. en W. afgewezen, omdat de ver ordening hiertoe geen ruimte laat. De heer J. J. Leenhouts vond alle aanlei ding aanwezig de verordening te wijzi gen. De voorz. zag de mogelijkheid bij vaststelling van de ineuwe verordening een ontheffingsmogelijkheid op te ne men in de voege zoals bij de hondenbe lasting, waarbij ontheffing van een half jaar mogelijk is, wanneer de belasting plicht in het eerste half jaar is komen te vervallen. Naar aanleiding van een schrijven van de Minister van Economische Zaken met betrekking tot de gewijzigde winkel sluitingsverordening, werd de redactie van de winkelsluitingsverordening over de openstelling van de fruitwinkels bin nen een straal van 400 m. van het zie kenhuis, op de Maandagen. Dinsdagen. Donderdagen en Vrijdagen gedurende de periode van 1 Nov.-l April van 18 tot 19 uur opnieuw vastgesteld. Op het verzoek van de Nederlandse Amateur Toneel Unie adviseerden B. en W. afwijzend te beschikken. De heer Leenhouts, die de laatste jaren een voor uitgang van het toneelleven in Oost burg kan bespeuren, mede dank zij de bemoeienissen van genoemde Toneel Unie, zag gaarne dit werk door de ge meentelijke overheid gesteund met een kleine subsidie. De voorz. zei, dat per toneelvereniging een bedrag van f 25,- wordt gevraagd, wat met 4 verenigingen neerkomt op f 100,-. Bij stemming werd de subsidie-aanvrage met 6 stemmen te gen en 3 stemmen voor (L. Schippers. J. J. Leenhouts en P. J. van Hee) afge wezen. Ook bepleitte Leenhouts toekenning van de gevraagde subsidie aan de Stich ting Militaire Tehuizen van het Huma nistisch Thuisfront. Ook dit leverde geen resultaat op, daar de subsidie afgewezen werd. Eveneens werd de subsidie-aan vrage afgewezen van de Vereniging Zeeuws Consultatiebureau voor Alco holisme te Middelburg. Aan de heer A. Verdonk werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare U.L.O.-school, ingaande 20 October, of zoveel eerder als in de vaca ture zal kunnen worden voorzien. Ook werd aan mej. L. Batselaere op haar verzoek eervol ontriag verleend als vakleerkracht lichamelijke oefeningen aan de openb. U.L.O.-sctiool. Met algemene stemmen werd vervol gens de heer Z. Risseeuw. onderwijzer aan de openb. lagere school te Breskens. benoemd tot onderwijzer aan de openb U L O -school. De heer Dr. Mooren werd tot 1 Sept. 1°58 in tijdelijke dienst benoemd als leraar in de klassieke talen aan de ge meentelijke gvmnasiale afdeling van het Koningin Wilhelmina Lyceum. Aan A. A. Herman werd voor diens woning aan de Oude Haven 17 en aan A. J. Boonman voor diens woning aan de goed dunkt Wanneer hij die avond In het dom komt. ziln de gordijnen voor de étalaae van „Radiolux" gesloten. Maar als hij zijn huis betreedt, komen Greet en Her man hem al tegemoet. Er is herrie ge weest. Davids heeft aan iedereen in het dorp. die het horen wil. verteld, dat Tom uit concurrentieniid ziin zaak ka pot gemaakt heeft. Dat hij de boel over neemt en hem. Davids, op straat zet. Fn Tinie, de winkeljuf van Davids, heeft Ans uitgescholden voor al wat mooi en lelijk is, Fr is een volksoplooD gekomen en de politie heeft een charge uitge voerd. Dp hele middag is het onrustig gebleven in het dorp. Tom schrikt van dit alles. Zou het middel erger zijn dan de kwaal? Hij loopt terug naar de s+^aat en stapt opnieuw in zijn auto. waarna hij naar het. hu's van Ans de Lee^w rijdt. Daar hoort hij ongeveer hetzelfde verhaal. ..Wat is er eigenlijk gebeurd?" vraagt het meisje. Ik begrijp er niets van". Tom vertelt met een paar woorden, dat David^ ontslag heeft gekregen en dat Radiolux wordt oneeheven. „Hij denkt, dat ik dit uit een oogpunt van concurrentienijd heb gpdaan. maar hij kan natuurlijk niet weten, dat het in feite mijn centen rijn die in „Radiolux" zijn gestoken. En dat gaat hem ook niets aan. Als hij of die winkeliuf van hem morgen onnieuw trammelant maakt, bei me dan meteen op. Dan zal ik de nodige maatregelen nemen". Zuidzandsestraat 97 een premie toege kend in de kosten van de inrichting van een nieuw closet. De lonen van de jeugdige en volwassen mannelijke werklieden van de gemeente werden gewijzigd naar aanleiding van een circulaire van de Minister van Bin nenlandse Zaken. De kindertoelage-ver ordening werd eveneens gewijzigd, ter wijl de looncompensatie in verband met de j.l. ingegane huurverhoging, op het gemeente-personeel van overeenkomstige toepassing werd verklaard. Ingevolge het voorstel van B. en W. werd een perceel grond aan de zuidzijde van de Frederik Hendrikstraat aan de Gebr. v. d. Poel verkocht voor de bouw van garages. In principe besloot de raad medewer king te verlenen aan het bestuur van de Chr. Nationale Schoolvereniging „Imma- nuël", op grond van art. 72 der l.o.wet, bij het doortrekken van de gedeeltelijk reeds bestaande scheidingsmuur. Tijdens de rondvraag wijst de heer Leenhouts er op, dat hij een tijd geleden de aandacht heeft gevestigd op de slech te toestand van diverse straten. Spreker meent weinig te kunnen bespeuren van de toegezegde verbetering, die spoedig zou plaats vinden. De voorzitter zei, dat wel degelijk aan de verbetering wordt gewerkt en dat er straat voor straat mee doorgegaan zal worden. Voorts zei de heer Leenhouts vernomen te hebben, dat de junioren, die van het sportveld ge bruik maken, hierop niet anders dan met gymschoenen mochten komen. De voor zitter zei, dat dit juist is. Het betrof hier oefeningen en geen wedstrijden. Deze maatregel is getroffen om het veld te beschermen en grote onderhoudskosten te voorkomen. Een en ander geschiedde in overleg met de heer Lastdrager. De heer L. Schippers bracht de huur verhoging van de huizen van de Zuid- Nederlandse Bouwonderneming in de Callenfelsstraat ter sprake. Zijns inziens vallen deze buiten de huurverhoging. Wethouder Geuze deelde mee, dat er aanvankelijk sprake was van verhoging der huren van deze woningen, maar dat de bewoners hiertegen een request zon den. De huurcommissie bleek in deze niet competent te zijn. Het is de minister, die over een en ander zal beslissen. Voorts zegt de heer Schippers, dat hij, evenals de overige raadsleden, een schrij ven van de heer Adriaansen gekregen heeft. Wanneer het juist is, wat in deze brief geformuleerd is, kan de heer Schip pers het niet anders dan heel vreemd vinden. De voorzitter zei, dat deze brief de volgende vergadering bij de behande ling van de bezwaren tegen onteigening aan de orde zal komen. Verder heeft de heer Schippers geconstateerd, dat de kastanjebomen in de Kroonwijk geheel kaal gevreten zijn. Hij zegt dit niet als een tekortkoming van de tuinman naar voren te villen brengen. De voorzitter zei, dat er slechts één middel is dat helpt maar wegens de grote mate van giftig heid heeft men het niet aangedurfd dit te gebruiken. De heer W. F. C. de Coene komt nog maals terug op de gebrekkige verlichting van de Mr. Risseeuwstraat. De voorzitter zegt, dat er nog geen goedkeuring is ont vangen de voorgenomen verbetering uit te voeren. De heer Leenhouts vindt het plaatsen van een lichtpunt aan de Hoge- dijk zeer noodzakelijk. Opbrengst collecte De opbrengst van de te Oostburg ge houden collectp ten bate van de samen werkende kinderbeschermingsorganisa ties „S.A.K.O.R." te Utrecht bedroeg f 56,60. Benoeming onderwijzer. De heer A. R. Woltjer uit Exmorra <gem. Wonseradeel) is tot onderwijzer benoemd aan de christelijke nationale school te Oostburg. Ruim 1150 bezoekers. De door de plaatselijke gemeenschap Oostburg in de watertoren te Oostburg Doch de volgende dag komt er geen telefoon uit het dorp, dus Davids heeft waarschijnlijk eieren voor zijn geld ge kozen. In de loop van de week zijn er nog genoeg moeilijkheden. In de fabriek is het onrustig sedert het ontslag van Hen driks. Verschillende arbeiders zijn er lang niet over te spreken. En ze accep teren de orders van de nieuwe bedrijfs leider maar schoorvoetend. Op een middag laat Tom de bel gaan en geeft hij opdracht de machines stop te zetten. Als alles stil is en de arbeiders op een hoop bij elkaar staan, komt Tom en vertelt kort en bondig dat het bedrijf op het randje van een faillissement staat. „Dit betekent, mijne heren, dat niet op dezelfde voet kan worden doorge gaan. Nu waren er twee mogelijkheden: het bedrijf sluiten en liquideren. Dat is één. Maar dat betekent voor u allen ont slag. En nu weet ik wel. dat iedereen vandaag de dag werk kan krijgen. Maar matrassenfabrieken zijn in ons land niet zo erg dik gezaaid. En voor velen uwer zou liquidatie betekenen, dat u een geheel andere werkkring zou krijgen. De andere mogelijkheid is een dusdanige reorganisatie, dat het bedrijf weer winst zal gaan maken. Moet ik u nog zeggen, dat dit laatste ook uw belang is? Van daar. dat een aantal mensen zijn ont slagen. Dat u daarbij niet hoort, bete kent dat ik in u meer gezien heb dan in uw ontslagen collega's. Toon dit vertrou wen dan waardig en accepteer de nieu- gehouden tentoonstelling van oude te gels en tegeltableaux heeft ruim 1150 bezoekers getrokken. Voetbal. Het eerste elftal van de sportvereni ging „Oostburg" won Zondag j.l. op eigen veld van het eerste elftal uit Knesselaere (B.) met 72. Breskens Uitslag verloting. Bij de gehouden verloting ten bate van de Visserij tentoonstelling te Bres kens, zijn prijzen gevallen op de volgen de nummers: 1446, 2044, 2099, 2057, 1607, 996, 679, 2046, 1631, 1039, 2561, 505, 258, 723, 2726, 668, 1915, 2728, 1474, 541, 301, 1798, 879. Prijzen kunnen worden afge haald van 1-5 uur aan de Gemeentelijke Vismijn. Benoeming. De heer Z. Risseeuw, onderwijzer aan de openb. lagere school te Breskens, is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot onderwijzer aan de openbare U.L.O. school te Oostburg. Geslaagd. Voor de hoofdakte B slaagde de heer H. Bruidsman, onderwijzer aap de School met de Bijbel te Breskens. Zwemprestaties. Bij de Zeeuwse Zwemkampioenschap- pen te Middelburg, op Zaterdag j.l., be haalde P. van den Heuvel, lid van „Schel- destroom" te Breskens, op de 100 meter rugslag een fraaie tweede plaats achter J. Geerling van de „Bruinvis," Zeeuws recordhouder op dit nummer. Op de 200 meter schoolslag bezette P. v. d. Heuvel de derde plaats. Onderlinge zwemwedstrijden. In het Wilhelmina-zwembad te Bres kens werden Maandag j.l. onderlinge zwemwedstrijden gehouden. De uitslagen waren Fleszwemmen meisjes 8 en 9 jaar: 1. Marjo Vergouwe; 2. Ria de Lobel; 3. Suzie Vermeulen; 4. Hannie Verduijn. 25 m. schoolslag jongens 8 en 9 jaar: 1. Danie de Winde; 2. Tonnie Klaaij sen; 3. Jan Verduin; 4. Jan Aalbregtse; 5. Jaap Moorlag. 25 m. schoolslag meisjes 8 en 9 jaar: 1. Dinie Melieste; 2. Mattie van Ha- neghem; 3. Annie Brugge; 4. Nettie le Bleu 5. Ina Klaassen; 6. Francien Bur gers; 7. Liena Vergouwe 8. Ina Verduijn. 25 m. schoolslag meisjes 10 en 11 jaar: 1. Fientje de Boer; 2. Theunie van den Heuvel; 3. Annie Zeegers; 4. Adri Jacobs; 5. Suus Kareis; 6. Saar Verduijn; 7. An neke Morel; 8. Jacqueline de Bruijne; 9. Raja van Houte; 10. Lia Klaaijsen; 11. Ineke Risseeuw12. Colette van Houte. Bordje zwemmen jongens 10 en 11 jaar: 1. Cor van Melle; 2. Jaap Scheerens; 3. Henk Fenijn; 4. Arie Schouten; 5. Jan Quaars; 6. Job Jobse. 25 77i. schoolslag jongens 10 en 11 jaar: 1. Wim du Bois; 2. Job Reijnhout; 3. Wim Klaaijsen; 4. Jan Ghijsels: 5. An- toine Rijckhart; 6. Victor de Weerdt. Lepelzwemmen jongens 12 en 13 jaar: 1. Jannis Verduin; 2. Ko Faas; 3.Henk Klaaijsen; 4. Jaap de Veij. 50 77i. schoolslag meisjes 12 en 13 jaar: 1. Cobie du Bois; 2. Joke Zeegers; 3. Saar Vergouwe 4. Lia du Fossé; 5. Rie de Bree; 6. Lieneke le Bleu. 50 m. schoolslag jongens 12 en 13 jaar: 1. Bertus Hooftman; 2. Kees Cruson; 3. Johan Oosterling; 4. Piet Brakman. Schoondljke Pastoor W. Froger gaat Schoondijke verlaten. Pastoor W. Froger te Schoondijke gaat zijn parochie verlaten daar hij benoemd is tot pastoor van de parochie van O.L. Vrouw van de Rozenkrans te Ooster- hout. In 1946 werd hij pastoor te Schoon dijke. Hij zal worden opgevolgd door pastoor J. van Arendonk, die thans kapelaan is te Roosendaal. we bedrijfsleider. Doe uw plicht en ga zonder morren verder met uw werk, dan zal ik al het mogelijke doen om de N.V. er weer bovenop te helpen. Wie het er niet mee eens is kan straks bij me op kantoor komen en zijn ontslagbrief krijgen plus veertien dagen loon. De an deren gaan dus weer aan het werk en als ik bemerk, dat één of meer van jul lie zich niet voor de volle honderd pro cent geeft, dan kan hij er op rekenen, dat hij dezelfde weg gaat als de man nen die deze week ontslagen zijn. U weet nu meteen, wat u aan mij hebt. Wie zijn plicht wil doen, kan op mijn volle medewerking rekenen". Enkele arbeiders knikken instem mend. Anderen kijken lelijk maar zwij gen. De bel gaat opnieuw en de nieuwe bedrijfsleider zet de machines weer aan. Er wordt hier en daar nog wat gemop perd. maar Tom doet net alsof hij niets hoort. En de volgende dagen is het weer rustig. De mensen hebben zich geschikt in het onvermijdelijke. Niet alzo de vakbond. Er komt een brief, die nogal scherp is gesteld. Min of meer een ultimatum. Tom laat een koel briefje terugsturen waarin hij meedeelt, alleen op behoorlijke brieven te zullen reageren. Ja, hij zal zich door een vak bond de wet laten stellen. Alsof hij nog geen moeilijkheden genoeg heeft te over winnen. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1957 | | pagina 2