ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN acte— nl&tiWiS Burgerlijke Stand Feuilleton Liefde s nazomer Kantongerecht te Oostburg de fcha kei lac Jaar %an% - Nr. 637 Vrijdag 30 aug. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10. - BRESKENS - TEL., 2SS De nieuwe lijn, uitgewerkt door het West_ dultse modehuis Rosemarie Schauwecker. Uitgevoerd in met „perion" versterkte jersey. Sierknoopjes van verguld mate riaal. Jasje afgezet met geribbeld lint. GEMEENTE BRESKENS over de maand Juli GEBOREN: 1, Marius Leendert Willem, z. van Willem Nelisse en Pieternella S. Eversdijk; 1, Pieter Adriaan, z. van Pie- ter A. Vermeulen en Nelly E. de Groot; 9, Jan, z. van Jan Visser en Geesje Tap; 10, Willem Dirk, z. van Dirk C. Mook- hoek en Hendrina Ista; 12, Johannes Pieter Izaak, z. van Izaak A. P. de Jonge en Pieternella M. Bodderij13, Jacob Willem, z. van Johannes C. Krocké en Alida E. Luteijn; 19, Johannes Aloyslus, z. van Johannes J. M. de Haan en Agnes A. Calon; 30, Franciscus Gustaaf Maria, z. van Gerardus H. M. van Schaik en Anny M. L. van Belleghem. HUWELIJKEN9, Theodorus C. Hae- ens, 33 jaar, te Rotterdam en Jaeomina J. van den Heuvel 30 jaar, te Breskens; 18, Johannis A. van de Sande, 31 jaar, te Breskens en Margaretha C. van Veen, 30 jaar, te Londen (G.B.)18, Cornells door HENK VAN HEESWIJK 29 In de tweede week is het personeel aan de beurt. Maar eerst moet de con current in het dorp uitgeschakeld wor den. Via advocaat Van der Sanden stuurt hij bericht aan Davids, dat de winkel per 15 Mei wordt opgeheven. Een uitverkoop houden is niet nodig. De nog aanwezige goederen zullen door de firma Boornberger worden overge nomen tegen factuurprijs. Maar Tom is nog niet klaar met de heer Davids, de zetbaas van zijn schoon zus Bep. Die komt dezelfde morgen dat hij de ontslagbrief heeft ontvangen, op hoge benen naar de stad en vraagt een onderhoud met de baas, nog onbekend met het feit, dat Bep Peetoom al een poosje in een krankzinnigengesticht is. Tom laat hem in zijn kantoor komen en het is een stom-verbaasde Davids, die tegenover hem plaats neemt. „U hier?" is het enige, wat hij kan uitbrengen. „Jawel, meneer Davids. Juffrouw Peetoom is een schoonzuster van me en Het plissé is ingeweven en gaat er niet uit in de was. Ideaal voor op reis, op kantoor, voor de klas of in de winkel; gemakkelijk was- baar. P. de Seijn, 23 jaar, te Breskens en Ja eomina S. Clarissen, 22 jaar, te Breskens. OVERLEDEN: Geen. INGEKOMEN: 2, Frida L. M. de Pauw- Porreij, van IJzendijke naar Klaproos straat 82, Willem J. Verplanke en gezin van IJzendijke naar Dorpsstraat 38; 3, Johannis A. van de Sande, van Utrecht naar Dorpsstraat 131; 2, Maria M. Bleij- aert, van Beernem (B.)), naar Schelde- kade 27; 3, Beryl M. Creech, van Bir mingham (G.B.), naar Boulevard 56; 20, John L. J. Roose, van Rolde naar Mei doornstraat 12. VERTROKKEN: 5, Jacob Goense en ge zin, van W 83 naar Biervliet; 6, Tannetje S. Michielsen, van Nijverheidsstraat 7 naar Oostburg 9, Jaeomina J. Haegens- van den Heuvel, van de Hulludwarsstr. 22 naar Rotterdam; 18, Johannis A. van de Sande, van Dorpsstraat 131 naar Utrecht; 25, Emilius J. Steijaert en echt genote, van Crocusstraat 8 naar Nieuw- Zeeland; 31, Levina A. Cappon, van W 25 naar Hilversum. aangezien zij ziek is, ben ik belast met de leiding. Haar ziekte is waarschijnlijk ongeneeslijk. Ik heb tot taak een reor ganisatie uit te voeren. Ik heb in de af gelopen weken de financiële uitkomsten van Radiolux bekeken, maar dat is niet veel bizonders, meneer. U zult waar schijnlijk wel zoveel verstand hebben van de zaak die U geleid hebt, dat u weet, hoeveel Radiolux gekost heeft. Er is geen cent winst gemaakt, integendeel: uitsluitend verlies. Daarom wordt de zaak op korte termijn gesloten". De bezoeker loopt rood aan. „Een wraakneming dus?" „Daarop zullen we maar geen ant woord geven. U krijgt een volle maand salaris en een getuigschrift. Desnoods zullen we u helpen bij eventuele solli citaties Maar de heer Davids staat woedend op en schreeuwt: „Ik heb uw hulp niet nodig. Ik zal een advocaat nemen, me neer, dat gaat zo maar niet Dit is broodroof, concurrentienijd U maakt misbruik van de macht, die u gekregen hebt Tom blijft evenwel kalm, drukt al leen op een belletje en als een bediende opendoet, zegt hij alleen: „Laat me neer Davids even uit, wil je?" En daarmede is de kwestie Radiolux van de baan. Het volgende slachtoffer is de be drijfsleider. Tom vertelt hem in het kort Vorige week werd te Oostburg de maandelijkse strafzitting gehouden van het Kantongerecht. P. de L., hotelier te Cadzand stond te recht wegens het feit, dat hij heeft toe gelaten dat zijn buurman na sluitings tijd in het café aanwezig was. De L. ver telde een omstandig verhaal, dat hij zijn buurman, die aannemer is, had ontbo den, omdat hij tijdens de zware regen bui, die op dat moment woedde, een lek in het dak constateerde. Dit was vóór sluitingstijd. Buurman was blijven han gen en met een Belgische collega, gast in het hotel, aan de praat geraakt over beider stiel, dit evenwel onder het genot van een pint. Hoewel het om 12 uur sluitingstijd was, werd de aanwezigheid van buurman om 1 uur 's nachts door de politie geconstateerd. De kantonrech ter wilde het verhaal wel aannemen, maar zei, dat het hem ontging, waarom er een pint bij te pas moest komen. De officier, rekening houdende met het feit, dat dit de eerste overtreding was voor een zodanig feit, oordeelde een waar schuwingsboete op zijn plaats en eiste f 1,s. 1 dag, onder de vermaning, dat een volgende maal zeker anders opgetre den zal worden. Uitspraak idem. B. K. W., chauffeur te Oostburg, die niet ter zitting verschenen was, reed op 2 Maart 1957 op de provinciale weg te IJzendijke met een zware combinatie. Hij passeerde een personenauto, geen acht slaande op het hem tegemoetko mende verkeer. Een politie-auto kwam hierdoor in nood te verkeren en moest schielijk stoppen. Om de politie-auto te kunnen ontwijken moest W. de perso nen-auto, die hij passeerde, snijden, waardoor deze laatste, om een aanrij ding te voorkomen, in de berm moest uithalen. De wachtmeester der le klasse van de Rijkspolitie D. R. M. uit Terneu- zen kwam een en ander onder ede toe lichten, waaruit bleek, dat W. de per sonenauto begon te passeren toen de po litieauto op 150 m. afstand van de te genovergestelde kant kwam aanrijden. De Officier vond dit rijden van W. zeer onverantwoordelijk en eiste voor het niet vrijlaten van de passage voor het tegemoet komende verkeer f 50,- s. 10 d. en voor het op onverantwoordelijke wijze te vroeg terug naar rechts draaien f 35,- s. 7 d. De kantonrechter vonniste we gens het eerste feit conform en wegens het tweede, omdat het een het gevolg van het ander was f 25,- s. 5 d. P. I. R. T., aannemer te Cadzand, de buurman van hotelier P. de L., die na het sluitingsuur in het café van L. aan getroffen was, had zich wegens dit feit te verantwoorden. T. verklaarde de re den van zijn aanwezigheid in het café, welke verklaring gelijkluidend was aan die welke de L. voor de groene tafel af legde. De officier wilde hier niet vol staan met een waarshuwingsboete en dat de N.V. hem opgedragen heeft dras tisch te bezuinigen en andere werk methodes in te voeren. Een jongere kracht zal hem vervangen. „U krijgt nog drie maanden loon. Doch u wordt verzocht onmiddellijk te vertrekken. De invloed die u op het personeel hebt, is niet in het belang van de fabriek". Ook deze meneer is gebelgd. Hij kijkt min of meer spottend naar de nieuwe baas en zegt op rustige toon, dat hij zich hierover zal verstaan met de vakbond. Wat de bedrijfsleider evenwel niet weet is, dat Tom van het Gewestelijk Ar beidsbureau de vergunning heeft voor het ontslag van de bedrijfsleider en veertien andere arbeiders. Een der oudere arbeiders, die de func tie van vooorman bekleedt, is Tom bi zonder opgevallen. Ongemerkt heeft Tom hem tijdens zijn dagelijkse rond gang door de fabriek gadegeslagen. Ook maakte hij een enkele keer wel eens een praatje met hem. Tom krijgt de indruk, dat dit een man is, die hij ten volle kan vertrouwen. Tom laat hem op het privé-kantoor komen en vertelt hem zonder omwegen, dat Hendriks, de bedrijfsleider, ontslag heeft gekregen. „Nu zitten we zonder leiding en dat gaat natuurlijk niet. Daarom wordt u voorlopig belast met de leiding van het bedrijf. Er komt een briefje in de fabriek te hangen, waarin uw promotie wordt bekend gemaakt. eiste f 8,- s. 2 d. Conform de eis werd T. veroordeeld. De zaak tegen de C., veehandelaar te Groede, welke reeds een der vorige zit tingen aan de orde kwam, kwam nu weer ter tafel. Als getuigen waren aan wezig O. J. Naeijaert, veehandelaar te Aardenburg, diens echitgenote M. J. Naeijaert-Blondeel en E' L. P. A. de Marteïare, veehandelaar te Aardenburg. Onder ede verklaarden zij dat de C., toen N. om te passeren reeds enige me ters van diens auto vandaan was, plot seling, zonder richting aan te geven, naar links kwam rijden met het gevolg, dat N. tegen de auto van de C. opbotste. De officier en de kantonrechter wezen de getuigen er op dat de verklaringen, die zij aflegden kort na het ongeval, af weken van die welke zij thans aflegden. De raadsman van de C., Mr. v. d. Weel Jr. te Middelburg, vond het van het al lergrootste belang getuige v. d. Wege, die deze zitting niet kon verschijnen omdat hij in de ziektewet is, op een la tere zitting te horen en verzocht de zaak aan te willen houden, waarmede de offi cier alsmede de kantonrechter instem den. Vooruitlopende op het huwelijk welke zij zouden aangaan, was het denkbeeld gerezen nu reeds samen te gaan wonen. En zo kwam het, dat C. J. C. C., landar beider te Sluis, woonruimte had betrok ken zonder de vereiste vergunning van B. en W. en mej. M. de R.. eveneens te Sluis, woonruimte in gebruik gaf, ook zonder de vereiste schriftelijke toestem ming van B. en W. Mej. R. betoogde, dat zij van de burgemeester mondelinge vergunning had gekregen. Dit kon vol gens de kantonrechter wel zijn, maar de burgemeester alleen heeft hierover niet te beslissen; het is een schriftelijke ver gunning van het college van B. en W. wat vereist is. C. zei, dat de samenwo ning sinds een aantal weken gestaakt is. Van het voorgenomen huwelijk is tot op heden wegens bijzondere omstandig heden nog niets kunnen komen. Beiden brachten ze naar voren, dat zij te goe der trouw hadden gehandeld en wezen hiertoe mede op het verbreken van de samenleving. De officier eiste f 1,- s. 1 d. Uitspraak conform. L. V., landbouwer te St. Margriete (BL die een neef onder toezicht zijn auto had laten besturen, stond terecht, om dat de neef de auto voor eenuitrit in de Kloosterstraat te Oostburg had gepar keerd. Hoewel de neef de feitelijke be stuurder was, was de V. toch de over treder. V. verklaarde te hebben gewe ten dat voor een uitrit geparkeerd werd, waarop de officier f 15,- s. 3 d. eiste. Uitspraak f 10,- s. 2 d. J. R. B., technisch ambtenaar te Oost burg, had te Groede een bespannen voertuig met zijn bestelauto gepasseerd, terwijl hem een volkswagen tegemoet kwam. B. verklaarde dat hij met een zware lading reed en dus niet zo snel Gaat u er mee accoord?" De man aarzelt. Durft hij de verant woording niet aan? Heeft Tom zich in hem vergist? „Mag ik u vragen, meneer waarom Hendriks ontslag heeft gekregen?" Tom knijpt een oog half dicht. Zo, zo, Hendriks was dus gevreesd. Men was bang voor hem en deze man waarschijn lijk eveneens. Ducht hij misschien re presailles? „Hoe lang werkt u in deze fabriek?" is de weervraag van Tom. ..Van de oprichting af. meneer, dat is - laat eens kijken - bijna een en twin tig jaar". „En hoe lang is Hendriks-hier?" „Die is pas na de oorlog gekomen". „Mooi, dan kunt u weten, of Hen driks berekend was voor zijn taak". „Het zal de vraag zijn of ik die taak aan kan, meneer," pareert de ander nuchter. „Durft u het of durft u het niet?" „Durven ik wil geen narigheid met de anderen. Wanneer de jongens gaan denken, dat ik Hendriks eruit gedrukt heb, krijg je de poppen aan het dansen". Tom. wordt korzelig. Wat drommel, nu krijgt deze man de kans van zijn le ven, een promotie die hem zeker twee tientjes per week meer loon geeft en nog aarzelt hij. Tom staat op en loopt om zijn bureau heen. En terwijl hij de man recht in het gezicht kijkt, zegt hij

De Schakel | 1957 | | pagina 1