ifiiB Opening Visserijdagen te Breskens lijmlÉl VAN MEENEN, Breskens. GAZELLE-, RALEIGH-rijwielen, enz. - BROMEIETSEN, alle merken. - TASSEN, enz. Stempelsen Deurplaatjes De gebroeders Knopenschaar door Th Rotman Voor de feestelijkheden gistermiddag een aanvang namen, had des morgens in de Gem. Vismijn, in tegenwoordig heid van de familie de Baare, het ge meentebestuur, vele autoriteiten uit vis serijkringen, het bestuur der visserij- vereniging „Ons Belang" en de vereni ging „Zevibel," afgevaardigden van „Schuttevaer," vishandelaren, vissers en vele andere genodigden, de onthulling plaats van een gedenksteen, ter herin nering aan de heer P. de Baare, in leven voorzitter van de visserij vereniging „Ons Belang" te Breskens. De heer C. Kosten, thans voorzitter van „Ons Belang," heette allen, waarbij, in het bijzonder de familie de Baare, welkom. Hij prees de grote verdienste lijkheden van de Baare in het belang van de Breskense visserij verricht, waar na hij de gedenksteen onthulde. Deze is door de fa. Van Wezel te Vlissingen ver vaardigd en uitgevoerd in zwart gra niet, waarop met gouden letters te le zen staat: „Ter herinnering aan Piet de Baare, voorzitter Visserij vereniging „Ons Belang", pionier van de Zeeuwse Vis serij-organisatie. 1885-1956". De heer Kosten vroeg het gemeente bestuur de zorg voor deze gedenksteen te willen aanvaarden. Burgemeester Ujockefeer uit Hulst, voorzitter van „Zevibel," noemde de hul de die aan wijlen Piet de Baare ge bracht werd, een hulde aan een schip per naast God, aangezien de Baare een godsdienstig man was. Hij prees hem als een uitstekend organisator en vond het een voorrecht zijn persoonlijke vriend te zijn geweest. Namens „Ons Belang" en „Zevibel" droeg hij de ge denksteen over aan het gemeentebe stuur. Burgemeester J. A. Eekhout wees op de vele vrienden die Piet de Baare had en verklaarde dit toe te schrijven aan het feit, dat men op zijn woorden kon vertrouwen. Nooit deed men vergeefss een beroep op hem. Ook hij zei de Baare altijd tot zijn vrienden te hebben gere kend. De vismijn, aldus de burgemeester, was de Baare zijn tweede tehuis. Hij was verheugd dat de gedenksteen in de muur van de vismijn is aangebracht en mede namens het gemeentebestuur, nam hij gaarne de verdere zorg hier voor op zich. OPENING VISSERIJFEESTEN. In tegenwoordigheid van het Comité Visserijdagen en het gemeentebestuur, werd om 1 uur door burgemeester Eek hout op het Spuiplein het visserijfeest 1957 geopend. Allereerst heette de heer J. Carels, voorzitter van het Comité-Visserij dagen, de aanwezigen hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat de weergoden Breskens gunstig gezind zouden mogen zijn De burgemeester zei verheugd te zijn dat het gemeentebestuur voor deze ope ning was uitgenodigd, daar èn het Vis serij-Comité én het gemeentebestuur hetzelfde doel beogen, n.l. Breskens trachten omhoog te werken. Spr. bracht hulde aan de voorzitter voor diens sti mulerende kracht bij het organiseren van deze feesten. Na de Visserijdagen voor geopend te hebben verklaard, speel de de Breskense muziekvereniging J- Wilhelmus, waarna de visserij vlam ont stoken werd door de oud-voorzitter van „Ons Belang," de heer D. Mookhoek. OPENING VISSERIJTENTOON STELLING DOOR COMMISSARIS DER KONINGIN. Te 1.45 uur had de officiële opening plaats van de Visserij- en Scheepvaart- tentoonstelling in de cantine van de vis mijn, die geheel bezet was met belang stellenden. De heer C. Kosten heette allen harte lijk welkom, waarbij in het bijzonder de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en diens echtgenote. Spr. zei dat men het eerste lustrum der Visserijfeesten vierde, waardoor de vis serijvereniging besloten had om een visserij- en scheepvaarttentoonstelling te organiseren. Over de visserij sprekend, zei de heer Kosten, dat bij het einde van de oorlog slechts 6 schepen ter visvangst konden gaan en er nu weer een 30-tal schepen varen. Problemen zijn er echter nog steeds. Na de hoop uitgesproken te hebben dat de tentoonstelling zou mo gen slagen, overhandigde een dochtertje van een der vissers (Teunie van den Heu vel) een fraaie opgemaakte visschotel aan Mevrouw de Casembroot. De voorzitter van „Zevibel," de heer Lockef eer, wees, na Breskens zijn ge lukwensen aangeboden te hebben met de Visserijfeesten en de tentoonstelling, op de grote betekenis van de visserij voor Zeeland, wat hij verduidelijkte aan de hand van enige cijfers. Hij hoopte dat de Visserijdagen en de tentoonstelling er toe mogen bijdragen de belangstelling van het Nederlandse volk voor de vis serij groter te doen worden. De heer Floor, secretaris van de Stich ting Nederl. Visserij, noemde met name enkele problemen, die nog opgelost moe ten worden in het belang van de vis serijkringen. Hierna sprak de Commissaris der Koningin, die, mede namens zijn echt genote, allereerst woorden van dank uitte voor de ontvangen prachtige vis schotel. Het verheugde hem dat niet al leen mensen uit visserij kringen, maar ook de Kon. Marine uitgenodigd was hier tegenwoordig te zijn. In aansluiting op vorige sprekers meende hij te moeten opmerken, dat helaas het visserswezen in Nederland nog niet een gesloten front vormt. Wat de Breskense vloot betreft, vroeg de Commissaris zich af, of deze het tempo van de hedendaagse moder nisering zal kunnen bijhouden. Hij prees de vissersbevolking vanwege hun goede hoedanigheden. Na de wens uitge sproken te hebben dat de Visserijdagen en de tentoonstelling een succes zouden worden, verklaarde hij de tentoonstel ling voor geopend. Na dit officiële gedeelte volgde een rondgang door de tentoonstelling, die, naar beweerd wordt, één der mooiste is welke ooit in Nederland werd georgani seerd op visserij- en scheepvaartgebied. Hier heeft de heer J. de Veen uit Den Haag, oud-bioloog van het Rijksinsti tuut voor Visserij onderzoek, die tevens een voortreffelijk kunstschilder (klas siek) blijkt te zijn en die de inrichting der tentoonstelling verzorgde, op fan tastische wijze een beeld van de visserij en scheepvaart weten te scheppen. Hier in werd hij bijgestaan door de heer T. Gijzeman, eveneens uit Den Haag. Bij het binnentreden van het ten toonstellingsgebouw ziet men aan de linkerzijde op de aangebrachte betim mering, het gehele gebouw rondlopend, een duidelijke uitbeelding van de visserij in vroeger jaren, overgaand naar de he dendaagse moderne visserij. Dit alles wordt verduidelijkt door tegen de wand aangebrachte fraai geschilderde visserij- voorstellingen. Daaronder staan de mo dellen van de vroeger en nu gebruikte vissersvaartuigen. Ook ziet men er een uitbeelding van de kringloop der zee en haar voedselketen voor de vissen. Bo vendien hangen er de verschillende ge bruikte netten. De fraai vervaardigde maquettes, waaronder een zeer grote van de oester teelt te Ierseke, alsmede de schelpen verzamelingen, zullen ongetwijfeld veel kijkers trekken. En dan vooral niet te vergeten de met veel zorg ingerichte stands, o.a. van: de Internationale Sleepdienst L. Smit Co.; de Kon. Mij. „Zeeland"; de Kon. Mij. „De Schelde"; één van de heer J. Erasmus en één van de heer C. Erasmus, die beiden de visser en sportvisser to nen hoe zij zich het beste kunnen uit rusten; de Gebr. van den Heuvel, vis handelaren; de nylonfabriek A.K.U.; de Zuid-Holl. Mij. tot redding van schip breukelingen; het Onderwijsfonds voor de Binnenscheepvaart; het Nederl. Vis serij Proefstation en Laboratorium voor visserij materialen-onderzoekRadio- Holland en de fa. Duiker, waar men het echo-lood en de zendapparaten kan bewonderen; de reparatiebedrijven „Het Anker" (H. v. Haneghem) en C. Reijn- houdt; N.V. Scheepsdieselmotoren Mij., Maassluis; fa. Oerleman, Tholen. Deze tonen allen diverse scheepsmotoren en -onderdelen. Ook is er een mooi hoekje ingericht met het opschrift: „Herinne ringen aan Urk" en wat zeker iedere Bressiaander zal opvallen is het fraai geschilderde portret van wijlen de heer P. de Baare, eveneens vervaardigd door de heer De Veen. Wij zouden nog kunnen doorgaan met het opsommen van hetgeen er al te zien is, doch raden de lezers liever aan er zelf heen te gaan. Het is werkelijk een tentoonstelling die men beslist moet gaan zien, fraai, interessant en vooral bijzonder leerzaam. Een aantrekkelijkheid en tevens prima „blikvanger" voor de tentoonsteling is ongetwijfeld de grote gasboei, alsmede het parapluie-anker, door het Nederl. Loodswezen geheel belangeloos op de wal opgesteld. We vermelden nog dat de tentoonstel ling geopend zal blijven t|m 25 Aug. a.s. DE FEESTELIJKHEDEN. Hoewel het weer niet gunstig was, stonden duizenden mensen langs de weg geschaard toen de fraaie stoet van praalwagens met muziek vertrok vanaf de visserssteiger. Het was dan ook een fantastisch ge zicht de 13 praalwagens, waaraan deze keer wel bijzonder veel werk was be steed. met daar tussenin de geünifor meerde muziekcorpsen, door de Bresken se straten te zien trekken. Men deed er het sombere weer door vergeten. Het moet wel een zeer zware taak zijn voor de juryleden om hier de juiste prijzen toe te kennen. Naar men ons mededeelde, zal de uit slag eerst Zondag bekend gemaakt wor den. Ook heel veel bekijks hadden de twee reufen-poppen, die samen met de fraai uitgedoste musketiers uit Brugge, in de optocht meeliepen. Aan de optocht nemen de volgende wagens deel: 1. Ph. van Kleefstraat met hospitaalschip „De Hoop"; 2. Boulevard met „Een spin met web"; 3. Vogelenzang met ..Vogelnest"; 4. Spuiplein met „Bag germolen"; 5. Oranjeplein met „Sjors pn Sjimmie"; 6. Dorpsstraat met ..Wa pen van Breskens"; 7. Visserijstraat met „Vissersschip"; 8. De Bloemenwijk met „Bloem met vlinder"; 9. Visserijvereni ging met „Reuzenpan" en tevens groep kinderen; 10. Julianastraat met „Schip met zeedieren"; 11. Hullustraat met „Geloof, Hoop en Liefde"; 12. Scheep vaartstraat met „Een sloep"; 13. Ver lengde Dorpsstraat met „Gondel". Na afloop van de optocht gaven de beide aanwezige Belgische muziekvereni gingen „Ridder Jan's Zonen" uit Dadi- zele en „Sint Cecilia" uit Eekloo een concert op het Spuiplein. Om 8 uur zou het optreden volgen van Charles Aerts Prominente Radio- en Cabaretartisten in een speciaal pro gramma „Een zeeman houdt van varen". Hierop hadden velen zich reeds ver heugd en het was dan ook wel zeer jam mer, dat de regen hier als spelbreker optrad. Gelukkig is Breskens thans in het be zit van een nieuwe bioscoopzaal aan het Oranjeplein, zodat het Comité-Visserij dagen heel wijselijk besloot het cabaret gezelschap hierin te laten optreden en twee voorstellingen te doen geven. De belangstelling was dan ook zeer groot en alle bezoekers hebben genoten van de voortreffelijke accordeonmuziek, de 2 Marker-meisjes met Hollandse liedjes en niet te vergeten de prachtige acro batische verrichtingen door de „drie Zeeuwse boertjes". Tot slot volgde op het Spuiplein ac cordeonmuziek met refreinzang. Ter opluistering van het feest ligt de „Cerberus," een netversperringsboot der Koninkl. Marine in de vissershaven, die te bezichtigen is. Ondanks het slechte weer is de eerste Visserij dag goed geslaagd te noemen. Stichting „Bio-Vacantieoord". In het Bio-Vacantieoord „Russen duin" te Bergen aan Zee worden het ge hele jaar door kinderen uit alle delen van Nederland verpleegd. Voor opname in het Bio-Vacantieoord komen uitslui tend in aanmerking schoolgaande kin deren in de leeftijd van 6-13 jaar, waar voor de schoolarts de uitzending nodig acht. Tweemaal per jaar wordt in alle Nederlandse bioscooptheaters het pu bliek via een aardig filmpje opgewekt de Stichting „Bio-Vacantieoord" bij dit mooie werk te steunen door het geven van een bijdrage in de collectebussen. Ook uit onze gemeente worden regel matig kinderen in het Bio-Vacantieoord opgenomen en deze week vertrokken wederom 2 kinderen voor een verblijf van zes weken naar deze ideale ge zondheidskolonie. Wij zijn er van over tuigd dat ook deze kinderen geheel her steld en met een nieuwe dosis levens kracht kracht terug zullen keren. Examens Te Hulst slaagden voor het examen timmeren van de stichting „Vakoplei ding Bouwbedrijf": A. van de Wege, Groede; J. F. Opdorp, Hoofdplaat; P. M. Cornells, Schoondijke en P. J. Dierkx, Retranchement. Voor metselen slaagde W. van Kerk- voort, Groede. Breskens Op reis. De relsvereniging van de machine fabriek Gebr. v. d. Sande te Breskens, heeft op 7 en 8 Augustus j.l. een reis ge maakt naar Luxemburg. Deze reis werd mogelijk gemaakt door medewerking van de directie, die hieraan financiële steun verleende. Woensdagmorgen om 6 uur begon de reis waarbij als eerste pleisterplaats Hekelgem werd aangedaan om de koffie te gebruiken en een bezoek aan de zandtapijten te brengen. In Namen werd de Citadel bezocht en in Bastogne werd het monument voor de gevallen solda ten in de laatste wereldoorlog bezich tigd. Na een kleine tour door Luxem burg werd in Echternach het diner ge bruikt; tevens werd hier overnacht. De andere morgen werd de terugreis ondernomen via het dal van de Sure over Hoei naar Antwerpen, waar het af scheidsdiner werd gebruikt. Al met al een geslaagde reis. Verder nog een woord van lof voor het reisbureau Van Fraas- sen, die de reis tot in de puntjes had verzorgd. Diploma-zwemmen. Vorige week Vrijdag slaagden voor diploma I in het Wilhelmina-zwembad te Breskens: Annie Brugge, Jan Ghijsels, Adrie Jansen, Lia Klaaijsen, Nelleke Niermans, Coby Vergouwe, Jan v. d. Broecke, Adrie Willemkens, Lineke Verduijn, Suzie Ver meulen, Ria de Lobel, Ineke Faas, Jen ny Verstraaten, Sjoerd Boorsma, Suzie Behage, Johnny de Nooijer, Adrie Her tog, Hanny Verduin, Bertus Hooftman te Groede, Jaap de Veij te Nieuwvliet, Jan Quaars, Daniël de Winde, JobReijn- houdt, Wim Klaaijsen, Johan de Boer, Lieneke le Bleu, Nettie le Bleu, Dinie Melieste, Henny de Lobel, Anneke Faas, Bram Roosendaal en Adrie Roosendaal te Nieuwvliet, Sjaak Riemens, Gerda v. d. Velde, Mattie Kooman, Willy Keijmel, Sjaak de Bliek te Schoondijke, Ina Ver duijn, Sjaak Faas, Wim Bron te Gor- kum, Flip. Keijmel, Fina de Feijter te Zuidzande, Cor v. d. Velde, Jopie v. d. Voorde, Francien Burgers, Ria Visser te Terneuzen. Sjaak Faas te Groede, Bram v. d. Slikke, Hannemarie van Dijke te Groede, Bram Lambregts te IJzendijke. Tineke Praas, Leo Koster te IJzendijke, Jo Merk te Groede, George Groosman te IJzendijke, Dick Hovestadt, Mia Delnad te Schoondijke. Waar geen plaatsnaam vermeld staat is dit te Breskens. Zondagsdienst Centrum Kraamzorg Weat Z.-VI. Zr. de Jong, Cadzand, tel. 387. PRU>IKBflURTBN Zondag 18 Aug. Ned. Herv. Kerk Aazdcnburg, 10,30 uur, dienst St. Kruis, 9 uur, dienst Biervliet, 9,30 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom Cadiand, 9 uur, Ds. Hugo van Dalen Groede, 9,30 uur, Eerw. Heer I, Verduijn Collecte alg. chr. doeleinden Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Eijgendaal Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Kuijlman Oostburg, 10,30 uur, Ds. Hugo van Dalen Woensdagavond 7 u., avondgebed Retranchement, 9,30 uur, Ds. Langevoort, Düsseldorf Schoondijke, 9,30 uur, Ds. Brinkman 7 uur, Ds. Brinkman Sluis, 11 uur, Ds. Tijmstra St. Anna ter Muiden, 2,30 uur, Ds. Hugo van Dalen Waterlandkerkje, n uur, Ds. van Evert Collecte Cl. kerkewerk IJzendijke, 9,30 uur, Ds. van Evert Zuidzande 9,30 uur, Da. de Neeling Vrij Evang. Gemeen** Breskens, 10 uur, student Nieuwöhner Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Karelse Retranchement, 3,30 uur, Ds. Karelse Cadiand, 6 uur, student Nieuwöhner Geref. Kerk Breekens 10 en 3 uur, Ds. Moens, Heerlen Doopsget. Gem. Aardenourg 10,15 uur, Ds. Vis Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Ds. Happee R.K. Parochie H. Barbara te Breekens Zondag 18 Aug. 10e Zondag na Pinksteren. H.H. Missen om 7, 8,30 en 10,30 uur. Na de HoogmisLof In de week H. Mis om half acht. Donderdagfeestdag van het Onbevlekt Hart van Maria. Zaterdagavond om 7 uur Lof Fa. SMOOR DE HULSTER, Bteikace Drie kwartier later verscheen Pieter eindelijk. Hij kwam met een houding van „wie doet me wat" het café binnen stappen en haalde vol trots een bos bankbiljetten uit z'n zak. „Ik zal meteen even de motorhandelaar opbellen en hem zeggen, dat we dadelijk komen!" zei hij, dan kan hij alvast een paar fijne karretjes klaarzetten!" En hij verdween in de telefooncel. Jodocus zat dus weer alleen en trom melde op het tafeltje, waar nu geen taartjes meer op stonden. Plotseling zag hij, terwijl hij zo rondkeek, op straat een oude kennis voorbijgaan. Hij schoof zijn stoel achteruit en holde het café uit, zijn oude kennis achterna. Deze was in tussen echter verdwenen en nergens meer te zien. Maar, wat was dat opeens voor een lawaai?

De Schakel | 1957 | | pagina 3