Overdracht uniformen aan de Breskense muziekvereniging ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN e u 111 e t o n Liefde's nazomer Plaatselijk Nieuws 12e Jaargan? - Nr. 635 Vrijdag 16 aug. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. «I - GIRO 358296 Onder grote belangstelling had Za terdagnamiddag de overdracht plaats van de nieuwe uniformen aan de Bres kense muziekvereniging. Nadat de muzikanten zich op het ge meentehuis hadden omgekleed in de fraaie nieuwe uniformen, werd naar het Spuiplein gemarcheerd waar het corps zich opstelde naast de muziektent, waar op inmiddels de leden van het Uniform comité, alsmede Burgemeester Eekhout en echtgenote, plaats hadden genomen, terwijl bij aankomst van de muziekver eniging zich nog bij dit gezelschap voegden het bestuur van deze vereni ging en de heer P. Ocké, voorzitter van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeus-Vlaanderen. Het was de heer Van Laarhoven, secretaris van het Uniform-comité, die na een welkomstwoord de verschillende sprekers aankondigde. De eerste spireker was de heer A. Cambier, voorzitter van genoemd comité, die begon met te zeggen dat tot zijn grote spijt mevr. de Zeeuw-Blum we gens ziekte niet bij de overdracht aan wezig kon zijn. Na gewezen te hebben op de grote medewerking van mevr. de Zeeuw, alsmede van de fa. Blum tijdens de gevoerde actie voor de nieuwe uni formen, wenste hij haar een spoedig al geheel herstel toe. Vervolgens bracht spr. in herinnering het ontstaan van het uniform-comité tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuüs op 19 Febr. 1.1., waar alle toen aanwezigen overtuigd waren van de noodzakelijkheid om de Breskense muzikanten aan uniformen te helpen. Er waren echter grote moeilijk heden te overwinnen, maar het comité heeft aangepakt, aldus spr., zoals ook zeer zeker de toenmalige bestuursleden wijlen de heren Du Burck, De Hullu, Dieleman, Snoeck Hwgronje, Soetens, Le Bleu en Moggré zullen hebben moe ten aanpakken, toen zij in Augustus 1899 de muziekvereniging hebben opgericht. De heer A. J. Cambier bracht dank aan allen, die, op welke wijze ook, had den meegewerkt om de actie te doen slagen en waarbij een bedrag van f 5315,71 is bijeengebracht. Speciaal noemde hij de medewerkers (sters) bij het collecteren en de oliebollen-actie, waarvoor de fam. Buijze gratis hun bak kerij beschikbaar stelde. Zich tot de voorzitter wendend, zei spr.: „Hier staat nu uw korps in prachtige nieuwe uni formen, waarvoor het geld door de be volking is bijeengebracht en ik kan wel zeggen dat allen die daaraan hebben bijgedragen er trots op zijn. Hij gaf het bestuur de raad er toe over te gaan een uniform-fonds te stichten, om nieuwe costuums te kunnen aanschaffen voor bijkomende leden en voor onderhouds kosten. Het comité, aldus spr., acht zich gelukkig niet alleen 32 complete uni formen en 10 capes voor de tamboers te kunnen overdragen, maar ook nog stof voor 4 costuums met de garnituren en °en bedrag aan geld groot pl.m. f200,- zodat het uniformfonds in feite is ge sticht. Mede namens de overige leden van het uniform-comité, besloot spr. met de muziekvereniging veel geluk te door HENK VAN HEESWÏJK 27 Want doordat uw schoonzuster momen teel niet beschikt over haar verstande lijke vermogens, krijgt u automatisch ook het beheer over haar aandelen. En zoals u weet, zijn die samen met de uwe één en vijftig procent. De aandeelhou ders kunnen in feite niets doen zonder uw toestemming". Tom schudt zijn hoofd en kijkt de advocaat af en toe eens aan. „Neem me niet kwalijk, meneer, maar dat kan ik allemaal niet in één keer verwerken. Dat is me teveel". „Dat kan ik me voorstellen, meneer Boornberger. Laat ik het nog eens in het kort weergeven: U bent tot de meer derjarigheid van uw kinderen eigenaar van vijf en twintig en een half procent van de aandelen. Momenteel echter ook beheerder van de vijf en twintig en een half procent aandelen van uw schoon zuster. U bent dus verplicht de eerst volgende aandeelhoudersvergadering bij te wonen en te presideren. Want uw schoonzuster was presidente en deze wensen met de nieuwe uniformen. Vervolgens sprak burgemeester Eek- hout, ere-voorzitter van het comité. Hij was verheugd dat de muzikanten zo'n prachtige uniform hadden gekregen en nu netjes voor de dag konden komen bij voorkomende feestelijke gelegenheden. Naast de overige leden van het comité prees hij in het bijzonder de heer Cam bier, die reeds eerder zijn ijver voor de muziek had getoond door het voorzitter schap» waar te nemen van een vaandel comité. De voorzitter der muziekvereniging, de heer De Hulster, wees op de bijzon dere gebeurtenis voor zijn vereniging, nu door de heer Cambier, namens het Uniform-comité en de gehele bevolking, de prachtige uniformen aan de muzi kanten en eveneens prachtige capes aan de jeugdige tamboers zijn overgedragen. Hij bracht in herinnering hoe de naam der vereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" wel zeer juist gekozen bleek te zijn door de oprichters. Vervolgens rechtte spr. bijzondere woorden van dank tot de leden van het uniform comité, de burgemeester en de gehele bevolking, waarbij hij de dames van het comité, mevr. Poissonnijer en mevr. Vroon, alsmede mevr. Eekhout, namens de muziekvereniging bloemen aanbood. Ook aan mevr. de Zeeuw waren bloemen bezorgd en hij wenste haar een spoedig herstel toe. Verder zei spr., dat aan de leden van het comité, als blijk van er kentelijkheid, een foto van het korps in de nieuwe uniformen zal worden aange boden. De voorzitter gaf de verzekering dat de uniformen waardig en in netheid zullen worden gedragen en dat bestuur en leden hun uiterste best zullen doen om niet alleen de naam der vereniging, doch bovenal die van Breskens hoog te houden. De heer P. Ocké, voorzitter van de Bond van muziekverenigingen in Z.-Vl., zei verheugd te zijn een uitnodiging te hebben ontvangen voor deze gebeurte nis, waarbij hij als oud-Biressiaander,. zich zeker geroepen gevoelde hier aan wezig te zijn. Aan de naam der vereni ging „Uit het Volk-Voor het Volk" was, aldus spr., zeer zeker nog toe te voegen: door het volk". Hij feliciteerde de ver eniging met de nieuwe uniformen, waar bij hij ook wees op de noodzaak om de muzikale prestaties op peil te blijven houden. Van de geboden gelegenheid om ge lukwensen aan te bieden, werd door de heer J. Carels, voorzitter van het visse rij-comité, in gezelschap van de heer C. koster, secretaris van dit comité, ge bruik gemaakt. Spr. was verheugd dat nu ook de Breskense muziek tijdens de Visserijfeesten keurig voor de dag kon komen, doch hij hoopte dat ook de be stuursleden nog van een jacket zouden worden voorzien daar dit volgens spr er nu eenmaal bij hoort. De muzika nten gaf hij in overweging om hun uiterste best te blijven doen op de repetities, zo dat de muzikale prestaties in overeen stemming zullen zijn met de prachtige uniformen. De voorzitter van het uniform-comité functie ligt thans, zo lang er geen an der benoemd is, op uw schouders". „Maar ik heb zelf een zaak. En een drukke zaak „Dat weten wij allemaal, meneer Boornberger. Er is bovendien nog iets dat u ook zal interesseren. Vorig jaar heeft uw schoonzuster een huis gekocht in uw dorp en is daar een electriciteits- zaak of zoiets - even nazien - „Radio- lux" geheten, begonnen. Daarin heeft een zekere meneer L. G. Davids de lei ding. Wist u, dat deze zaak eigendom is van uw schoonzuster?" Tom knikt. „Ja, door een toevallige omstandigheid ben ik daarachter geko men. Dat was haar wraak, omdat ik haar mijn huis uitgesmeten heb". „Welnu, ook deze zaak staat thans onder uw beheer". Tom kijkt de ander schaapachtig aan. Dan begint hij te lachen. „Dat is een goeie mop. Ik wordt dus beheerder van de zaak van mijn concurrent! Het lijkt wel na de oorlog, toen ook iedereen over iedereen beheerder werd!" Meneer, dit is een ernstige zaak. Ik begrijp volkomen, dat dit laatste voor u een beetje wonderlijk is. Maar ik heb alleen met de feiten te maken. Volgende week Maandag, om drie uur 's mid dags, is de aandeelhoudersvergadering, die u moet presideren. U zult daar dan \an de andere heren nadere bijzonder heden horen". antwoordde hierop nog dat bij bespre king van het eerste punt vanwege de hoge kosten de hoge hoeden „van tafel waren gewaaid". Tot slot overhandigde de heer Van Laarhoven aan de dames comité-leden en mevr. Eekhout bloemen voor de pret tige samenwerking, waarna door de comité-leden, de ere-voorzitter en echt genote en het bestuur der muziekvereni ging langs het opgestelde corps werd gewandeld om de uniformen in ogen schouw te nemen. Met het spelen van het Wilhelmus werd de officiële over dracht besloten. De muziekvereniging maakte hierna een korte muzikale rondgang door de gemeente, waarbij eerst een bezoek werd gebracht aan het enige ere-lid, de heer T. van Veen, om de uniformen te tonen. Vermelding verdient nog dat de uni formen en capes door Breskense kleer makers en het Confectie-atelier Blum zijn vervaardigd. De belangstelling was tijdens de rond gang zeer groot. Schoondljke Leraar Rijkslandbouwwinterschool. De snel voortschrijdende mechanisa tie in Zeeuws-Vlaanderen en de veran deringen in de arbeidsmethoden maken het noodzakelijk dat op de Rijksland bouwwinterschool te Schoondijke ook aan deze zijde van het landbouwbedrijf de volle aandacht wordt besteed. Het onderwijs in deze vakken zal zich bij de gewijzigde omstandigheden moeten aan passen en naast de theorie zal ook de practische zijde der mechanisatie, o.a. in practisch werk en practische lessen, tot zijn recht moeten komen. Derhalve zal aan genoemd onderdeel op school ook meer tijd besteed moeten worden dan tot dusver, terwijl het in de bedoe ling ligt vervolgcursussen over land bouwwerktuigen, trekkers, motoren en arbeidsmethoden te gaan organiseren. Wellicht zal ook voor de landarbeiders in deze richting een en ander kunnen worden gedaan. Met het oog op bovenstaande is met ingang van 1 Augustus j.l. benoemd tot vaste leraar aan de Rijkslandbouwwin terschool te Schoondijke de heer A. Huygen. De heer Huygen is specialist op het gebied van de mechanisatie en zal speciaal met dit onderdeel op de school en in vervolgcursussen worden belast. Tot 1 Augustus j.l. wa.s de heer Huygen werkzaam aan het Instituut v. Land bouwtechniek en Rationalisatie te Wa- geningen, een instelling die zich bezig houdt met de mechanisatie in de Neder landse landbouw. Oroede Opening Sportpark. Tijdens een bijeenkomst in het ge meentehuis te Groede opende burge meester J. C. Everaars Zondagmiddag het nieuwe sportpark. De bij dit park behorende tennisba nen werden reeds eerder opengesteld, doch het overige gedeelte kon eerst thans in gebruik worden genomen. Het gehele complex bestaat uit: twee „Ja, maar mijn goeie man, hoe kan dat nu? Ik heb niet het minste verstand van matrassen. En mijn eigen zaak dan? „Verstand van matrassen heeft geen der aandeelhouders. Zij hebben alleen hun geld er in gestoken, in de hoop na tuurlijk, dat er winst mee te maken is. En wat uw eigen bedrijf betreft, kan die leiding daarvan belast worden?" „Die? Mijn concurrent? Dat meent u toch niet?" „Het was maar een voorstel „Ik heb een vertrouwde winkeljuf frouw. Natuurlijk kom ik Maandag naar die vergadering. Maar de leiding ervan wil ik niet. Ik heb nog nooit een verga dering geleid. Wat wilt u me nu op de schouders leggen? Laat maar een van de andere heren het doen en precies vertellen, hoe de vork in de steel zit. Ik kom er toch zeker alleen maar om te horen, wat er gebeuren moet?" „Dat zal wel in orde komen. Ik mag dus op uw komst rekenen?" „Dat heb ik al gezegd. Maar ik ga niet op de voorzittersstoel zitten. Vertel ze dat alvast maar. En dan wil ik voorlopig alleen maar horen, wat de heren precies van me willen." HOOFDSTUK XV. Zaken gaan voor het meisje. Het was een vrij passieve Tom Boorn berger, die de Maandag daarop naar de stad reisde. Ondanks het feit, dat hij de tennisbanen, een 100 m. lange sintel- baan, een springbak, een korf bal veld, een volleybalveld en een voetbalveld. Na de officiële opening in het ge meentehuis, waarbij talrijke genodigden aanwezig waren, werd op het voetbal veld een wedstrijd gespeeld tussen de amateurclub Vlissingen I en de semi- profclub A.S.O. Ostende. In deze wed strijd was A.S.O, Ostende vooral voor de rust de betere club. Na de rust kon Vlis singen iets meer aanvallen. De 20 stand in het voordeel van A.S.O. Ostende welke bij de rust reeds was bereikt, bleef onveranderd, zodat de Belgen een verd Jende overwinning behaalden. Na afloop van de wedstrijd reikte burgemeester Everaars in hotel „De Drie Koningen" de wisselbeker uit. De muziekvereniging „E.M.M." uit Groede, welke ook 's middags bij de ope ning van het sportveld aanwezig was en de muziekvereniging „Nut en Genoe gen" uit Nieuwvliet concerteerden des avonds op de muziektent. Na afloop van de concerten was er een lampion-op tocht waaraan beide muziekverenigin gen hun medewerking verleenden. Niettegenstaande het wisselvallige weer was de belangstelling zowel 's mid dags op het sportterrein als 's avonds bij de concerten en de lampion-optocht, vrij groot. Ongeluk. Maandagnamiddag slipten op de weg tussen Groede en Nieuwvliet twee jeug dige Duitse toeristen en kwamen met hun scooter in een sloot terecht. Hoewel de sloot erg diep is, kwamen zij met de schrik vrij en bleef de schade aan hun scooter beperkt tot enkele klei nigheden. Retranchement Scherven. Tussen Retranchement-Tol en Sluis verloor een melkauto dezer dagen een flinke hoeveelheid lege flessen. Het was over een hele afstand een ware woeste nij van scherven. Het verkeer van weerszijden achtte het verstandig te stoppen tot de weg weer schoongeveegd was. Kinderzorg. Enkele ijverige meisjes collecteerden in het tweede kwartaal van dit jaar voor „Kinderzorg" te Middelburg een bedrag van f 67,29. Wegverbetering. De weg van Retranchement-Tol over Terhofstede en het dorp naar Cadzand- haven is thans in de bochten voorzien van witte reflectorpaaltjes, die het ver keer bij avond en mist zeer ten goede zullen komen. Sint Kruis Discussie-avond. Sint Kruis, het liefelijke dorpje bij Aardenburg, met zijn stoere, eenvoudige toren en dito bewoners, wat pas zo van zich deed spreken met grote openlucht feesten waaraan verbonden een gondel vaart met kunstig, door de dorpsbewo ners zelf vervaardigde watervogels, fee- eriek verlicht, heeft wederom een evene ment in voorbereiding, dat ditmaal van grote ernst is en werkelijk levensbelang. Burgemeester J. M. A. C. van Dongen zaak rustig overdacht had en voor ad vies naar de raadsman in zijn eigen woonplaats was geweest, die hem enkele waardevolle tips had gegeven. Boven dien waren er vraagpunten overgeble ven. Want waarom had Elly nooit wat verteld over haar aandeel in de fabriek? Eigenlijk was hij zelf ook niet bepaald een licht geweest, want, als hij indertijd wat dieper had nagedacht, had hij kun nen weten, dat de beide dochters van Peetoom erfgenamen waren. En waar waren na de dood van Elly haar aandelen gebleven? Tom begreep nu wel, dat Bep die ingepikt had. Feite lijk was dit dus een soort verduistering. De advocaat in het dorp had gezegd: „Het mankeert er nog maar aan, meneer Boornberger, dat uw schoonzuster Radio lux heeft gefinancierd van de aandelen der fabriek, die rechtstreeks uw eigen dom zijn. Met andere woorden: dat ze de concurrerende zaak gesticht heeft van uw eigen geld." Nou, dat zou hij misschien wel te weten komen op die vergadering. De zeven andere aandeelhouders ble ken geen van allen bepaald intelligente mensen te zijn. Voor zover Tom kon be kijken. waren het stuk voor stuk heren, die een beetje te veel geld hadden en dit in allerlei kleine bedrijfjes hadden gestoken om er beter van te worden. In stilte dacht hij: „Ik veronderstel, dat geen van de heren ooit in zijn leven ge-

De Schakel | 1957 | | pagina 1