BRILLEN ALG. NIEUWSBLAD ALG. VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Visserijdagen 1957 Feuilleton Liefde's nazomer „<®e 2&rfIIemaefter" Burgerlijke Stand Examens Plaatselijk Nieuws de \chakel 12e Jaar gang - Nr. 634 Vrijdag 9 aug. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonntmentsprijs f 1,10 p, kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties metbrieven ondernr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS R SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,: GiftO 358296 Op de grens van de Noordzee en Schelde, Aan het eind van het Hollandse strand, Daar ligt Breskens, ons nijvere Breskens Als de poort van het Zeeuws-Vlaamse \land. Vol van arbeid en scheppend verlangen Vol van kracht en levenslust, Dat is Breskens, ons nijvere Breskens Roem en trots van de Zeeuws-Vlaamse kust. Wanneer men vanuit Vlissingen met een der prachtige ferryboten naar Breskens oversteekt, treft U bij het bin nenvaren van de haven de grote veran deringen, die daar de laatste jaren heb ben plaats gehad. Niet alleen ziet men hoe de outillage der haven de laatste jaren is verbeterd, maar ook dat vele gebouwen en opslagruimten zijn verre zen en hellingen izijn aangebracht en als men dan zijn blik over de gehele haven laat gaan dan ziet men, dat naast de 5 jaar geleden gebouwde vismijn reeds weer een grote nieuwe vishal is verrezen (waar straks de grote visserij en scheepvaarttentoonstelling zal plaats hebben) Hier ligt het hart der visserij in deze gemeente. En wat moeten de vissers trots zijn op zulke gebouwen welke met de grootste vissersplaatsen in binnen- en buitenland kunnen wedijveren. Zij mogen er het symbool in zien van de wederopstanding na de zware slagen, welke in de oorlog en bij de bevrijding waren toegebracht. Met trots zal men U wijzen op de macht van hun strijd, want waar is in al die jaren harder ge zwoegd dan in dit vissersdorp aan de Schelde? Waar is men erger getroffen geweest en heeft men zich vlugger her steld van de slagen welke werden toe gebracht? Met onovertroffen wilskracht werd de opbouw van dit alles ter hand genomen, speciaal de vissersvloot, welke na de catastrophe van 1944 practisch geliquideerd was. Komt en ziet wat men nu weer heeft bereikt. Een vloot van schepen, mis schien nog niet allemaal van het nieuw ste type, maar dan toch uitgerust met de modernste materialen en apparaten. Een vloot bemand met onverschrok ken mannen, die dag en nacht er op uittrekken om België en Frankrijk van vis en garnalen te voorzien. Breskens mag trots zijn op deze mannen en zij is dat dan ook. Het is daarom niet alleen, maar ook omdat de Visserij vereniging straks haar 40-jarig bestaan herdenkt, dat Bres kens zich opmaakt om de nu sinds 5 jaar ingevoerde Visserijfeesten te vieren op 15, 16, 17 en 18 Augustus a.s. Wat moeten dit prachtige dagen zijn voor de leden van het bestuur om nog eens te herdenken wat men in deze 40 jaren tot stand heeft gbracht en het zal hun met trots vervullen, te zien, dat de gehele gemeente wederom op de bres staat om deze Visserijfeesten te doen laten slagen en de vele duizenden bezoe kers B*eskens te laten zien zoals het is: de gemeente van de toekomst, toegangs door HENK VAN HEESWIJK 26. „Als het moet altijd. Betreft het mijn zaak?" „Zijdelings. Maar verdere bijzonder heden vertel ik u vanmiddag dan wei. Ik verwacht u gaarne om half drie. Kan dat?" „Ik ben er om half drie," antwoordt Tom en legt de hoorn op de haak. „Vanmiddag ga ik naar de stad, naar die advocaat," zegt hij tot Ans. „Ik moet eerlijk bekennen dat ik razend nieuws gierig ben". „Pak U dan maar goed in," zegt ze. ,.De wind is nog guur. U gaat toch met de bus?" Hij draait zich om en lacht naar het meisje. „Bezorgd, liefje?" „Natuurlijk. U bent pas ziek geweest". „Nou, maak je maar niet ongerust, hoor. Ik zal drie overjassen aandoen". „Ach, u HOOFDSTUK XIV. Belangrijk nieuws voor Tom. „Mijnheer Boomberger, zoals ik u al OOSTBURG poort van West Zeeuws-Vlaanderen en beginpunt van hoofdwegen naar België en Frankrijk. Reeds vele malen stonden berichten in onze krant over de activi teiten der plaatselijke comité's, die doen wat zij kunnen om de Visserijdagen 1957 weer een succes te doen worden. Wij namen één dezer dagen een kijkje in de tentoonstellingsruimte en wij kun nen een ieder met klem aanraden een bezoek aan deze zeer interessante expo sitie te brengen. Wij vermeldden reeds eerder in dit blad wat er zoal te zien is en volstaan dus met de aanbeveling: stap er binnen en kijk Uw ogen uit. Onthoudt dit, de feestdagen duren van 1518 Aug., de tentoonstelling duurt van 1525 Aug. Indien U dus rustig wilt zien wat er zoal is, ga dan eens kijken als de groot ste drukte voorbij is en geniet dan van het vele, dat er geboden wordt. GEMEENTE OOSTBURG over de maand Juli 1957. GEBOORTEN: 2, Ingrid Anita, d. van M. L. Vercruijsse en van M. L. Buijck, wonende te Oostburg; 1, Adriaan Wil lem, zn. van W. Bakker en van C. Vol- mer, wonende te Oostburg; 2, Marletje Maria, d. van J. Rikumahu en van J. R. Kalaij, wonende te Aardenburg; 2, My- randa Hadelinde, d. van J. P. Brugge en van C. M. van Iwaarden, wonende te Oostburg; 3, Suzanna Maria Christina, d. van E. C. Ras en van J. van de Walle, wonende te Aardenburg, Eede; 4, Mein- dert Abraham Anthony, zn. van A. J. Commelin en van W. J. Corthals. wo nende te Aardenburg, Draaibrug; 5, Gerda Elisa Walburga, d. van G. C. M. de Smet en van E. M. M. Timmerman, wonende te Aardenburg; 6, Elizabeth Rixt, d. van R. de Jong en van S. Dou- ma, wonende te Aardenburg; 7, René Jan Camille, zn. van J. J. Commandeur en van C. A. M. Tas, wonende te Oost burg; 10, Regina Irma Catharina, d. van J. F. Roegies en van C. Smoor, wonende te Hoofdplaat; 12, Frank, zn. van I. Boekhout en van A. Brugge, wonende te Oostburg; 16, Sara Anthoinetta, d. van A. J. Versluijs en van L. M. Debaere, wo nende te Oostburg: 22, Frankie Doming- gus, zn. van A. Haulussij en van A. E. Leatemia, wonende te Oostburg; 25, An nie Bernarda, d. van C. P. Tanghe en van M. E. Verstraten, wonende te Oost burg: 25, Tilly Camilla Irma, d. van R. O. De Baele en van C. M. de Clerck, wo nende te Aardenburg. HUWELIJKEN11, Cornells Frans Schout, 24 j. en Martha Maria de Cock, 21 j., beiden wonende te Oostburg; 23, Frans August Gevaert, 28 j., wonende te Sluis en Anna Margaretha Boerbooms, 26 j„ wonende te Oostburg; 27, Anthonie Izaak Casteleijn, 23 j., wonende te Oost burg en Leonia Maria Margaretha Loh- man, 19 j., wonende te Aardenburg. OVERLEDEN: 4, Leonie Marie Roegiers, schreef betreft het een bijzonder be langrijke aangelegenheid. Anders zou ik niet gevraagd hebben om op korte ter mijn bij mij te komen. U bent weduw naar, nietwaar?" Tom knikt. „Inderdaad". „Wilt u mij een paar bijzonderheden vertellen? Over uw vrouw en zo". „Zij is bijna twee jaar geleden gestor ven „Ja, dat is me bekend. Hoe was de eigen naam van uw vrouw?" „Elly Peetoom". „Peetoom, dat was indertijd de ma- trassenfabrikant, nietwaar?" „Jawel. Mijn schoonvader is al enige jaren dood". De advocaat knikt. „Apropos, wilt u roken? Sigaar of sigaret?" „Graag een sigaar". „Bedien uzelf. Hebt unog familie? Ik bedoel van Uw vrouw's kant?" „Jazeker. Elly had één zuster, Bep, Bertha heet ze voluit. Zij volgde haar vader op als directrice in de matrassen- fabriek". De advocaat knikt opnieuw. „U be grijpt, meneer Boornberger, dat dit en kele routinevragen zijn. Dat wat u ver telt, weet ik natuurlijk. Ik moet alleen controleren, of u inderdaad Thomas Boornberger bent. U hebt wellicht legi timatiepapieren bij U?" „Alleen een bewijs van Nederlander schap. O ja en ook een rijbewijs. Toen 82 j., weduwe van P. J. Fijnaut, wonen de te Schoondijke; 5, Suanna van Baal, 88 j., weduwe van J. J. Contant, wonen de te Oostburg; 9, Leendert Pieter de Jager, 84 j„ wonende te Oostburg; 22, Willem Hubregtse, 77 j„ wonende te Schoondijke; 21, Catharina Cathalijntje van der Hooft, 74 j„ weduwe van A. Buijsse, wonende te Aardenburg; 24, FTankie Dominggus Haulussij, 2 dagen, zn. van A. Haulussij en van A. E. Leate mia, wonende te Oostburg; 29, Gustaf Josephus Boerjan, 58 j., wonende te Biervliet. Bij de te Vlissingen gehouden exa mens door de Nationale Vereniging van Leraren in Stenografie „Groote" slaag den voor machineschrijven Nederl. 120 aanslagen per minuut de heren W. J. Rosseel en J. A. Verplanke te Aarden burg; J. P. Pleijte te Cadzand; J. F. Wol- fert te Groede; F. G. de Feijter te Hoofd plaat; M. J. Leenhouts en J. Rentier te Oostburg; M. B. Vercruijsse te Sluis; B. Hubregtsen te Waterlandkerkje; W. P. Bruijnooge en W. P. Hubregtse te IJzen- dijke. De dames: M. J. Boorsma en M. P. No- tebaart te Breskens; M. Mabelis te Cad zand; E. M. Duininck te Groede; H. M. van de Plassche te Sint Kruis; N. A. Haartsen te Schoondijke; T. F. Marteijn te IJzendijke en J. C. Goedegebuur te Zuidzande. Bewijs van vaardigheid werd uitge reikt aan mej. A. E. Verhage te Oost burg. Bij het te Middelburg gehouden exa men behaalde de heer M. M. Paridaen te Aardenburg het praktijkdiploma boekhouden. Te Rotterdam behaalde de heer A. Vermeulen uit Waterlandkerkje het di ploma zwakstroommonteur. De onderwijzer U. F. Rootsaert uit Eede slaagde te Breda voor deel B. van de hoofdakte. Mej. A. M. M. Thomaes te Aardenburg slaagde te Breda voor het examen hoofd akte onderwijzer. Voor het middenstandsexamen slaag den te Terneuzen de dames: D. A. Boer- sen-Kool en D. M. Boogaard, Sluis; M. A. A. Groosman en A. A. M. van den Hauwe, IJzendijke; A. T. L. van den He mel. Biervliet; A. A. de Potter en M. C. A. Thomaes te Sluis; N. E. Vermeulen - de Groot, Breskens. De heren: J. P. Ameele, Hoofdplaat; E. Baay, Sluis; P. J. Blondeel, Aarden- burg; J. E. Ctaeijs, IJzendijke; H. G. E. van den Hemel, Biervliet; B. P. van He- vele. IJzendijke; J. J. Jacobs, P. v. Op- durp en R. J. Reijnvoet, Breskens; J. C. Lannoije en J. B. van Poecke, Sluis; W. E. Temmerman, Oostburg; F. G. M. Ven- nix, IJzendijke; F. M. J. Visser en A. P. Wage, Sluis; L. A. Stofberg, Breskens. m'n vrouw nog leefde gingen we wel eens een keertje naar België". De advocaat beziet de beide docu menten. „Hebt u een wagen? Een auto, bedoel ik?" Tom grijnst. „Nee, zover heb ik het nog niet gebracht. Vroeger reed ik wel voor mijn baas, toen ik nog niet ge trouwd was. Het rijbewijs heb ik sinds dien steeds op tijd laten vernieuwen. Het is altijd gemakkelijk." De ander geeft de papieren terug en kijkt zijn bezoeker aan. „Ja, u bent in derdaad Thomas Boornberger. Dat staat voor mij thans wel vast. Nu iets anders. U weet natuurlijk, dat u mede-firmant bent van de N.V., voorheen Peetoom's matrassenfabriek?" Tom kijkt de advocaat met grote ogen aan. „Wat zegt u?" „Kijk eens, meneer, de heer Peetoom was de stichter van de fabriek. Later, bij de uitbreiding, heeft hij kapitaal moeten lenen en toen is zijn bedrijf om gezet in een naamloze vennootschap. Dus met enkele aandeelhouders. De heer Peetoom had een en vijftig procent van de aandelen, zeven andere heren de rest. Toen de heer Peetoom kwam te overlijden, heeft hij de aandelen bij testamentaire beschikking verdeeld: vijf en twintig en een half procent voor juf frouw Bertha Peetoom en vijf en twin tig en een half procent voor mevrouw Elly Boornberger, geboren Peetoom. Dat Te Utrecht slaagden voor lerares-cou peuse de dames E. de Wever te Schoon dijke en R. Duininck te Cadzand. Te Breda slaagde voor het examen coupeuse (E.N.S.A.I.D.) mej. J. Meesen te Waterlandkerkje. Te Breda slaagden voor moderne sier kunst de dames R. Duininck te Cadzand, E. de Wever te Schoondijke en L. Wil- lemsen te Sint Kruis. Voor costumière slaagden te Breda de dames A. Vermeulen te Breskens, B. Jansen te Schoondijke, J. v. d. Velde te Nieuwvliet en mevr. Beijer te Vlissingen, allen leerlingen van mevr. K. S. van de Velde-Jacobs te Breskens. Retranchement Athletiek. De adspiranten van A.V. „Het Zwin" hielden Zaterdag op het gemeentelijk sportterrein atletiekwedstrijden. De voornaamste uitslagen waren als volgt: Hardlopen meisjes 60 meter: 1. C. Bril 9,8 sec.; 2. J. de Hullu; 3. M. L. v. d. Luijster. Hardlopen jongens, 60 meter: 1. J. de Putter 8,9 sec.; 2. J. Basting; 3. J. Vercouteren. Verspringen meisjes: 1. C. Bril 3,56 m.; 2. M. de Meij; 3. M. Hennekeij. Verspringen jongens: 1. J. Basting 4.11 m.; 2. J. de Putter; 3. J. Vercouteren. Hoogspringen meisjes: 1. C. Bril 1,15 m.; 2. J. de Hullu; 3. R. Faas. Hoogspringen jongens: 1. J. de Putter 1,15 m.; 2. J. Basting; 3. St. Vercouteren. Kogelstoten jongens: 1. J. Vercouteren 9,54 m.2. J. de Put ter; 3. J. Basting. Hardlopen 600 m.: 1. S. Masclee 1.59.5; 2. P. v. d. Voorde; 3. B. Dierkx. Hardlopen 1500 m.: 1. A. Buijze 5.12.1; 2. R. Matthijs 5.12.6. Estafette 4 x 60 m.: C. Bril, M. L. v. d. Lu ster, J. de Keu- ning en E. van Soolingen. Eede Een mooi succes. Op het algemeen concours voor accor deonisten te 's-Hertogenbosch, behaalde In de juniorenklasse de 11-jarige H. Marclé uit Eede een le prijs met 212 pnt. Zuidzande Zang door dameskoor „Juliana". Zaterdagavond gaf, o.l.v. burgemeester H P. Everwijn, de directeur, het dames- boor „Juliana" te Zuidzande een uitvoe ring op de tent, waarbij de dames ge kleed waren in de Cadzandse kleder dracht. De belangstelling was groot. Na het zingen van het Zeeuws-Vlaam se volkslied sprak de heer H. Goedege buur. voorzitter van de plaatselijke afd. V.V.V., woorden van dank tot de dames is u toch bekend?" Tom keek de advocaat aan alsof hij het in Keulen hoorde donderen. „Nee, daar is mij niets van bekend. Daarover heeft Elly met mij nooit gesproken". De advocaat gaat rechtop zitten en kijkt zijn bezoeker wat nauwkeuriger aan. „Mag ik een misschien enigszins indiscrete vraag stellen? Was de ver houding tussen u en uw vrouw goed?" „Maar dat spreekt toch vanzelf!" „Nee, nee, dat spreekt niet vanzelf. Ik, als advocaat, kan u wel andere din gen hierover vertellen. Maar goed, hoe verklaart u dan niet te weten dat uw vrouw mede-firmante was van de N.V. voorheen Peetoom's matrassenfabriek?" Tom haalt zijn schouders op. „Zij heeft daarover nooit gesproken en ik heb er ook niet naar gevraagd. Ik ik heb daar helemaal niet bij stilge staan. Elly was nogal verdrietig, zal ik maar zeggen, toen mijn schoonvader plotseling overleed". „Dat is te begrijpen. Enfin, hoe het ook is, uw vrouw was in ieder geval me de-firmante van de N.V. Er was een be paalde clausule aan de overdracht ver bonden die behelsde, dat geen der zus ters zonder toestemming der andere, haar aandelen van de hand mocht doen. Dat is ook niet gebeurd. Maar nu is on geveer twee j aar geleden uw vrouw over leden. Wie is nu, denkt u, daardoor fir mant geworden?"

De Schakel | 1957 | | pagina 1