ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Sint Margriet Kantongerecht te Ooatburg Feuilleton Liefde's nazomer Plaatselijk Nieuws de (chakel 12e Jaar gang - Nr. 6jj Vrijdag 2 aug. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. postf 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT tO - BRESKENS - TEL,:»» - GIRO 358296 Plasregens uit een donk're lucht, Een vochtig, kil gebeuren, Terwijl je met vacantie bent En kinderen om ijsjes zeuren. Zo een enkele natte zomerdag Kan veel verfrissing geven. De sproeiwagen blijft dan op stal En mens en dier herademen even. Maar komt zo'n bui op St. Margriet, Dan is het heus geen pretje. 't Voorspelt zes weken vochtig weer, 'k Hoorde zulks van tante Bet je. Die kan het weten, ze is al oud; De Bilt kan haar niets schelen. En juist dit jaar viel op die dag Een regenbui als pijpestelen. Nu hoop ik maar dat tante Bet Met heel haar regenpraatje Door ouderdom aan 't malen was. Toch zie 'k steeds plassen in ons Istraatje. O, tante Bet, had maar gezwegen, M'n eksteroog steekt: en dat is regen! WAVER. Vorige week werd te Oostburg de maan delijkse strafzitting gehouden van het kantongerecht. Als eerste kwam de heer L. de R., ver tegenwoordiger te Axel voor de groene tafel, die per auto komende uit de rich ting IJzendijke-Schoondijke, op de Prov. weg links was afgeslagen. Hem werd ten laste gelegd dat hij tijdens deze ma noeuvre de weg niet vrij had gehouden voor het achterop komende verkeer, waardoor een uit Bussum afkomstige automobilist in volle vaart tegen de auto van dhr. de R. aanbotste. R. voerde tot zijn verweer aan dat hij had voorgesor teerd en er naast hem voldoende ruimte was geweest om te passeren. De achter op komende auto had volgens hem niet rechts doch links moeten passeren. Ook zei dhr. de R. dat bij een kruispunt niet gepasseerd mag worden. Linksaf slaan moet mogelijk zijn. aldus dhr. de R., die door de Officier van Justitie, mr. Le- brett, niet te overtuigen was van zijn schuld in deze kwestie. De eis luidde f 50-, s. 10 d. Uitspraak f 30,- s. 6 d. Een Francaise had zich bij de veerha ven te Breskens zeer onvriendelijk ge dragen tegenover de wachtmeester van de Rijkspolitie, die de dame er op attent maakte dat zij met haar auto niet over het rijwielpad mocht rijden. Het was op deze 2e Paasdag erg druk aan de boot en over het rijwielpad heen trachtte de da me het kaartenhokje van de boot te be reiken. Madame M. L. L. D.-H. was niet ter zitting verschenen, wat niet verhin derde dat men vond dat zij zich zeer on heus had gedragen jegens de politieman, die zij op temperamentvolle wijze had verteld hoe zij over hem en de Neder- door HENK VAN HEESWIJK 25. Vooraf krijgt Greet een gilletje: „Let je even op de winkelbel, Greet?" En na het toestemmend: „Joe!" gaat ze de trap op. „Daar heb je m'n schat nummer één." zegt Tom dan, als ze de deur ach ter zich gesloten heeft. Meestal komt ze even op de rand van zijn bed zitten. Maar als Tom half overeind is, met de kussens achter zijn rug, dan trekt hij het meisje naar zich toe om haar weer eens ouderwets te coenen, zoals hij dat zegt. Dat zijn prettige ogenblikken die nooit lang kunnen duren, want Greet kan niet tegelijk in de keuken en in de winkel zijn. Bovendien is er ook nog de telefoon en die kun je in de keuken helemaal niet horen. Meestal gaat Aïis dan weer na een paar minuten weg met de belofte: „Ik kom straks nog wel even, hoor!" Op de gang maakt ze vlug haar kap sel weer een beetje in orde, want Greet is ook niet achterlijk. Die ziet alles. Nee, achterlijk is Greet beslist niet. Ze zegt nooit veel, maar haar ogen en oren staan steeds wijd open. Zo ook die Vrij- landse wetgever dacht. Eis en uitspraak: f 40,- s. 8 d. De vertegenwoordiger, dhr. P. W. uit Middelburg, werd ten laste gelegd dat hij te Hoofdplaat een minder gelukkige ma noeuvre met zijn bestelauto had uitge haald, waardoor een botsing met de auto, bestuurd door pastoor H. J. D. uit Hoofdplaat, onvermijdelijk was. Deze zaak was ter vorige zitting reeds aange houden voor het nader horen van ge tuigen. Deze waren 3 man sterk thans ter zitting verschenen. Het waren pastoor D. uit Hoofdplaat, dhr. J. I., gem.ambte naar en mej. M. C. T„ beiden eveneens afkomstig uit Hoofdplaat. Na het horen der getuigen kon geconstateerd worden, dat dhr. W. op zeer onvoorzichtige wijze was weggereden en zijn auto ter plaatse had willen draaien vlak voor de auto welke door de pastoor werd bestuurd. De onvermijdelijke botsing volgde prompt. Eis: f 30,- s. 6 d., alsmede toewijzing van de civiele vordering, groot f 99,25. De uitspraak luidde conform. In de kwestie tegen de heer P. J. M. werd door de officier aanhouding ver zocht, daar dhr. M. niet was verschenen. Dhr. G. V. uit Aardenburg werd bij verstek veroordeeld daar hij in de Kapel- lestraat te Sluis niet op het verkeer ge let had en daardoor op zijn reeds gestop te voorganger inreed met zijn auto. De heren A. V. en de P., leraren te Oostburg, alsmede dhr. J. C. G. M. L. Q. uit Sluis, werden als getuige gehoord. Zij verklaar den alle drie dat de eerste auto op nor male wijze had gestopt. De auto van dhr. V. bleek bij controle ook niet goed in or de te zijn. De handrem bleek niet in orde, terwijl de reflectoren ontbraken. De eis en uitspraak luidde: f 10,- s. 2 d. voor het niet goed functionneren van de handrem, f 15,- s. 3 d. voor het ont breken van de reflectoren, f 15,- s. 3 d. voor het in gevaar brengen van het ver keer. De 24-jarige houtbewerker J. G. J. N. uit Aardenburg volgde samen met een aantal vrienden een cursus van de Ar beidersavondschool te Sluis. Om deze cursus te kunnen bezoeken huurden zij iedere Maandag een auto. Zo ook op de bewuste 25e Maart, toen N„ die chauf feerde, van de school naar huis terug keerde. Juist had hij een aantal mensen uit de auto laten stappen toen hij op de St. Pietersdijk te Aardenburg van de weg afraakte en in de berm terecht kwam. N. gaf wat gas om er uit te geraken, doch het was teveel waardoor de auto aan de andere zijde van de weg tegen een boom opvloog en zwaar beschadigd werd. De boom werd doormidden gebro ken. Kleine beleidsfouten met zeer grote gevolgen noemde de officier van justi tie dit rijden. Het mag een wonder ge noemd worden dat N. er heelhuids vanaf is gekomen. De schade aan de auto be droeg f 1200,-. N. verklaarde zich, desge vraagd. bereid, de schade welke het Vrije van Sluis heeft geleden door de vernie ling van de boom, groot f 40.-, te zullen vergoeden. Met de autoverhuurder is de zaak inmiddels geregeld. Daar dit onge luk voor N. grote gevolgen had, werd slechts een geringe boete van f 20,- ge ëist. De kantonrechter, mr. H. v. d. Belt, vond de boete wel wat aan de lage kant, doch veroordeelde conform de eis. dagavond, toen de winkel al op slot was en Ans nog even bij haar vader was. Het brood-eten was gedaan en ze had alles afgewassen. Herman was naar zijn vriend en Greet had zin om zich te ver kleden. Dus ging ze ook naar boven. En terwijl ze de deur van vader's slaapka mer passeerde, hoorde ze giechelen. Dat was Ans. Maar ze hoorde een ander be kend geluid, dat nu niet bepaald gere kend kan worden tot de zakelijke aange legenheden die een winkeljuffrouw met haar baas heeft te behandelen. En dat geluid was min of meer klappen van een zoen. Misschien wel meer. Natuurlijk liep Greet door. Spionneren lag niet in haar lijn. Maar ze kwam knikkend haar eigen kamer binnen, al waar ze een ogenblik op een stoel ging zitten om haar conclusies te trekken. Vandaar natuurlijk wel eens die hoog rode kleur op Ans' wangen, als ze naar beneden liep. Vandaar natuurlijk die streepjes op paps voorhoofd toen ze hem op een morgen zijn koffie kwam bren gen. Ans was juist tevoren bij haar va der geweest. Zonder meer had ze met haar zakdoekje de twee verraderlijke streepjes lippenstift weggeveegd. „Een vliegje," had ze gezegd. En daarom liep Ans om de haverklap naar boven. „Greet, let je even op de winkel?" En Greet was natuurlijk zo mesjokke, om die twee ge legenheid te geven elkaar éven te zoenen. Gek was dat. Paps die al over de veer- Dhr. J. M. de K., slager te Goes, vond het maar erg onbillijk dat hij was be boet, omdat hij bij controle een certifi caat niet kon overleggen, waaruit bleek, dat hij zijn veewagen regelmatig laat schoonmaken en ontsmetten. Uit over legde papieren bleek dat dit inderdaad het geval is, waarop de kantonrechter hem de goede raad gaf met de politie te overleggen hoe hij moet handelen om het betrokken certificaat in zijn bezit te krijgen. Eis f 15,- s. 3 d. Uitspraak: f 5,- s. 1 d. In de nacht van 4 op 5 April troffen douane-ambtenaren onder Eede, bij de zuiveringsinstallatie te Aardenburg, een 3-tal mannen aan op fietsen zonder verlichting. Dit kwam hen nogal ver dacht voor, waarop zij het 3-tal staan de hielden. Tijdens het gesprek consta teerden 2 douane-ambtenaren dat C. A. D., kleermaker van beroep, die in Eede en Aardenburg een zekere naam heeft als helper voor smokkelaars, lichtsigna len gaf. De seinen waren goed opgevan gen, want er was die nacht niets meer te beleven voor de douane. Het fietsende 3-tal waarvan er twee, de heren H. de K. en J. J„ verstek lieten gaan, werd ten laste gelegd dat zij in het donker op de openbare weg fietsten zonder be hoorlijk functionnerende voor- en ach terverlichting. C. A. D., die wel ter zit ting was verschenen, ontkende perti nent dat hij die nacht op de fiets zou hebben gezeten. Als alibi gaf hij op in bed te hebben gelegen. D. was echter door de douane-ambtenaren herkend, wat deze dan ook onder ede bevestig den. D. werd schuldig verklaard aan het rijden op een rijwiel zonder verlichting. Het O.M. was niet mis met de eis. D. verbleekte wel wat toen hij 2 x 1 week hechtenis voorwaardelijk tegen zich hoorde eisen met een proeftijd van 1 jaar, alsmede een onvoorwaardelijke geldboete groot 2 x f 25,-, n.l. voor de voor- en achterverlichting van het rij wiel. Het verweer van D., als zou zijn broer erg veel op hem lijken en hij de bewuste nacht hiermede misschien ver wisseld zou kunnen zijn door de douane, werd ten stelligste door deze mensen ontkend. De heer de R. herinnerde zich nog een gedeelte van een gesprek, dat door D. niet ontkend werd, zodat duide lijk bleek dat het inderdaad D. zelf was die de bewuste nacht op het smokkel- pad was. Voor alle drie de fietsers luid de de uitspraak: 2x3 dagen voorwaar delijk hechtenis met 2 jaar proeftijd en 2 x f 25,- boete s. 2 x 5 d. hechtenis. De heren de K. en J„ welke niet ver schenen waren, werden bij verstek ver oordeeld. De heer J. J. G., bouwkundig opzich ter van de Rijksgebouwendienst, Zuid- zande, keek te Oostburg bij het kruis punt Raadhuisplein, waar hij zijn auto geparkeerd had, niet voldoende uit en veroorzaakte een botsing met de motor rijder V. uit Aardenburg. De heer G. gaf vlot toe, dat hij de motorrijder niet had opgemerkt en betuigde zijn spijt over het gebeurde. Uitspraak en eis f 20,- s. 4 d. De heer A. S., opkoper van oude me talen te IJzendijke, rook winst en ris keerde het om zonder rijbewijs naar een landbouwer te rijden, die hem ontboden tig was en Ans, amper twintig. En mams was nog niet eens twee jaar dood. Had Paps wel van mam gehouden? Ach ja, dat wist ze zelf ook wel. Al gebeurde het maar zelden, dat paps en mam elkaar in het bijzijn van haar of Herman zoen den. Natuurlijk, moeder was een schat. Altijd hard werken voor de zaak. Maar paps zat ook niet stil. Ze had wel eens een boek gelezen van een man die jong weduwnaar werd en kinderen had. En later weer hertrouwde, wat niet naar de zin was van de kinde ren. Nou. zij zou niet zo zijn. Als paps met Ans wilde trouwen, zij vond het best. Misschien zou Herman er wel wat lelijks van zeggen. Die had immers dat leuke fotootje van mam laten vergroten en in zijn kamer staan. Eigenaardig, Herman had meer van mam gehouden en zij? Ja, als ze eerlijk was: meer van paps. Paps had het slechter kunnen treffen. Ans was ideaal voor de winkel. En een leuke meid. Goeie, als die twee gingen trouwen dan werd Ans haar stiefmoe der, om je naar te lachen. Ans twintig en zij bijna negentien. Liepen ze samen door het dorp: „Mag ik je even voorstel len? Mijn stiefmoeder, een klein jaar ouder dan ik". Ze stond op en trok haar jurk uit Misschien kwam Wim vanavond nog wel aan de achterdeur. Ze zou haar mond wel houden over Ans en paps. Ans had haar al een paar maal gezien met Wim. En ze had voor het ophalen van oude rommel. Hij vond milde rechters tegenover zich, want hij kwam. er af met f 15,- boete s. 3 d. Hij was het met de straf echter helemaal niet eens en gaf zijn ongenoe gen luide te kennen. Een wachtmeester van de Rijkspolitie werkte hem handig en vlot de rechtzaal uit. A. A. B., landbouwer te Waterland- keitje, had te Oostburg op marktdag moeite gehad met het parkeren van zijn auto. Hij had hem neergezet in de Schoolstraat, te dicht bij de splitsing Volderstraat, 't Is wel erg moeilijk met de parkeerruimte te Oostburg, wat niet wegneemt, dat de splitsingen vrij moe ten blijven. Eis f 10,- s. 2 d. Uitspraak f 5,- s. 1 d. P. d. J„ visventer te Groede, leerde zijn dochter autorijden. Bij de Marolle- put, op de weg Oostburg-Groede, in een nauwe bocht, reed mej. de J. niet hele maal rechts en kwam onverwachts te genover de eveneens niet helemaal rechts rijdende auto van veearts van V. uit Oostburg te staan. Aan beide zijden was er schade. De heer de J. was er niet over te spreken, dat van V. niet veroordeeld was, omdat ook hij midden op de weg reed. De kantonrechter gaf de heer de J. de raad. de auto door een leerlinge slechts te laten besturen op overzichtelijke wegen en niet op smalle binnenwegen. Overigens ontkende de heer de f. helemaal niet, dat zijn doch ter midden op de weg reed. Eis f 15,- s. 3 d. Uitspraak f 10.- s. 2 d. Biervliet Kermisvreugde. Zaterdagmiddag was er kermis in Biervliet. In tegenstelling tot de laatste jaren, hebben de kermisexploitanten deze keer behoorlijk veel belangstelling getoond. Dit tot groot vermaak van de jeugd, die ruimschoots gebruik maakte van de auto-scooters, zweef, en andere kermisvermaken. Ook de Biervlietse voetballers hebben zich niet onbetuigd gelaten. Zaterdag middag speelden werknemers van Plad- det's constructiebedrijf een voetbalwed strijd tegen het gemeen tepersoneel. Het gemeentepersoneel kan kennelijk beter met de pen omgaan dan met een voetbal. Het constructiebedrijf won dan ook met 9-0. Ook de schietingen waren een succes. Er was veel deelname. Zondagmiddag werd een voetbalwed strijd gesneeld door de Biervlietse voet balvereniging tegen IJzendijke. Biervliet won met 6-Ö. Maandagmiddag tenslotte weer schie- tingen, terwijl er op vele plaatsen nog gelegenheid was om te dansen. Schieting. Zaterdag j.l. werd een schieting gehou den in café „Het wapen van Biervliet", bij de heer P. Doens. Er waren 28 deel nemers. De hoogvogel werd verschalkt door P. v. d. Ameele te Hoofdplaat. De le zijvogel was voor C. Calon te Biervliet en de 2e zijvogel voor H. Maes te Bier vliet. Op Zondag werd eveneens een schieting gehouden bij J. Maas. Aantal was er van overtuigd, dat Ans net zomin haar mond zou opendoen. Nee, Ans was een fijne meid. Als de maand Maart twee dagen oud is, loopt Tom voor het eerst weer naar beneden. Een beetie duizelig. Maar best gehumeurd. Voor het eerst pa vijf_ we ken zit hij weer in zijn leunstoel bij de haard. En Greet tracteert op taartjes. „Ja," zegt ze, als ze met de koffie bin nenkomt. „dat moeten we vieren. Ans, kom je hier even koffie drinken?" In een wip is Ans ook in de kamer. „Haha, daar is de baas weer. Ziezo, nog een paar dagen en u kunt het roer in handen nemen". „Neem een zit en een gebakje," nodigt Greet uit. Ans kijkt naar de heerlijkheden. „O. en ik moet nog wel aan m'n lijn denken". Doch re kiest een roomsoes en zit weldra te smullen. De winkelbel gaat en Ans wipt over eind. Maar het is zuster de Vries en die weet de weg wel. „Zo, de patiënt beneden gekomen? Dat is een goed teken. En. vader Boomber gen hoe voel je je nu?" Tom lacht eens en nodigt haar met een handgebaar uit te gaan zitten. „Hoe ik me voel? Met drie van die bekoorlijke dames om me heen? Een nrins zou nief meer kunnen verlangen". Zuster de Vries buigt spottend en ac cepteert in dank de koffie, die Ans in

De Schakel | 1957 | | pagina 1