P L O U V I E R ruimi op! Nieuwendijk 11-16, VLISSINGEN en baders. Anderen, de veelbelovende dragers van wat meer jeugdjaren, verrijken ons strand met geschreven uitingen hunner jonge liefde aan hun met name genoem de uitverkorenen. Doch soms moet de wandelaar even in bewondering stil staan bij een verrassend mooie schets, gemaald op het zandvlak door de be kwame hand eens kunstenaars. Vooral tegen het weekeinde stormen steeds meer auto's van toeristen op ons aan de meeste uit België. Het zijn de belgen die zich nog het minst doen af schrikken door onze immer soms tot fa belachtige hoogte stijgende prijzen van consumptie enz. Het bezoek bereikt zijn hoogtepunt op Zondagen. Als een troep getemde bakbeesten staan de voertuigen dan zij aan zij geparkeerd aan het z.g. vermaakcentrum, terwijl de zonnestra len blikkerend ketsen op hun metalen ruggen. Op het duin doen optimistische vaders duizend moeiten om vliegers in de hoogte te krijgen. Maar de vliegers zijn bizon der koppig en tollen hardnekkig naar de aarde en maken kwieke paardjes schich tig, die over het vaste strandvlak kwa men aangegaloppeerd met hun ruiters van het verre Knocke, dat als een voor gebergte uit het blinkende water schijnt op te rijzen. In de avond werpt ginds een rij van felle lichten haar schijnsel tot ver in zee. Om die tijd is het gonzende leven te Kadzand verstild, moge het zijn, dat de immer heen en weer rossende wa gen van een firma in alcoholica nogeens langs rent. H(j doet met zijn op de kap tronende jonge gasten die hun lied uit galmen, onwillekeurig denken aan het edele doch bedwelmende nat, door deze firma zo kwistig over gans Nederland uitgegoten. Zij het niet om niet. Maar ook dat brengt geld in de im mer voller wordende Kadzandse laadjes - goede guldens, marken en vooral frankskes. Breskens Schoolreis. Vrijdag j.l. maakten de drie hoogste klassen der Chr. school te Breskens, on der leiding van het onderwijzend perso neel, met twee autobussen een uitstapje naar Walcheren. Bezocht werden o.a. een speeltuin en miniatuur Walcheren. De kinderen genoten ook nog veel in bos en op het strand. Des avonds om 7 uur arri veerde men na een welg&slaagde dag weer in Breskens. Geslaagd. Te Amsterdam slaagde voor het diplo ma gezel-timmerman de heer P. van den Heuvel te Breskens. Muziekconcert en rhythmische dansen. Zondagavond gaf de muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" te Bres kens. in samenwerking met de Dames gymnastiekvereniging „L.O." uit Vlissin- gen, een uitvoering op het Spulplein. De belangstelling was zeer groot. Het programma dat geboden werd be stond afwisselend uit één of twee mu zieknummers en een rhythmische oefe ning. Zo werden door de meisjes van de gymnastiekvereniging vrije oefeningen uitgevoerd, terwijl de dames op voortref felijke wijze achtereenvolgens knots-, bal-, touw- en hoepeloefeningen uit voerden. Hierbij was ook vooral veel aan dacht aan de costumering besteed. Bij zonder mooi was het laatste optreden van de dames in een rhythmische (bal let) dans. De dames, alsmede hun lei der, de heer v. d. Steen, kregen dan ook na ieder nummer en vooral bij het einde een hartelijk applaus van het publiek in ontvangst te nemen. Dank zij de goede afzetting door de Rijkspolitie van het grasveld kon iedereen het gebodene zeer goed volgen. Na afloop werden de leden van de gymnastiekvereniging door de muziek met de pas opgerichte drumband voorop, onder veel belangstelling naar de boot gebracht, waar bij het afscheid de voor ter. Tom laat het zich allemaal welge vallen. Na een paar dagen is hij tot het besef gekomen dat het kantje-boord is geweest. Om te beginnen was hij hele maal verdwaald. Maar dat was de schuld van de wind. die van oost naar noord oost was gedraaid. Tnplaats van op weg naar huis te zijn liep hij in de richting van het naburige Veenburg. Alwaar hij zonder de hulp van zuster de Vries waar schijnlijk nooit levend eekomen zou ziin. Na een week liggen, slapen, eten. drin ken en denken komt Tom tot de slotsom, dat zuster de Vries zijn leven heeft ge red. Nu kan hij zich enigszins voorstel len wat het zijn moet om in een sneeuw storm te verdwalen. Het herstel vordert. Hoe kan het ook anders met zoveel goede zorgen om zich heen Greet wipt enkele malen daags de trap op met allerlei lekkernijen. In de keuken is ze pas in haar element en wat ze daar klaarstooft. is doorgaans een de licatesse. Ja. ze is een genie in het vak. Als die later geen goede huisvrouw wordt Behalve zuster de Vries, die practisch geen dag overslaat, is daar ook nog Ans de Leeuw Nu de baas wat aan de bete rende hand is, gebeurt het meermalen op een dag. dat ze even naar boven gaat om wat te vragen of verslag uit te bren gen van de werkzaamheden van Joop, of een bankadvies laat tekenen (Wordt vervolgd). zitter der muziekvereniging nogmaals de leider en dames hartelijk dankte voor de mooi verzorgde uitvoering. Het was een avond waarop met genoe gen kan worden teruggezien en die de muziekvereniging een volgend jaar hoopt te herhalen. Uitstapje ouden van dagen. De bejaarden van Breskens hebben hun jaarlijks uitstapje, georganiseerd door de plaatselijke Oranjevereniging, weer achter de rug. Deze keer werd een bezoek gebracht aan Oost Z.-Vlaande ren, Zuid-Beveland en Walcheren. Om half negen vertrok men Zater dagmorgen vanaf de Grote Kade met twee bussen van de S.B.M., terwijl ver der aan deze reis deelnamen Dr. Osse- waarde en Zuster Schilders. Het eerste gedeelte ging via de Braak manpolder naar Axel, waar in het hotel van de heer C. Faas de koffie werd ge bruikt. Vervolgens ging de tocht via Perkpolder naar Zuid-Beveland, waarbij in Ierseke werd gegeten in de zaal van de heer Noliet. Omdat het inmiddels was gaan regenen bleef men iets langer aan tafel dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Toen de lucht echter opklaarde werd o.l.v. een 2-tal gidsen een wandeling ge maakt langs de mossel- en oesterperce len, waarvoor allen veel belangstelling toonden en velen van de geboden gele genheid gebruik maakten om enige rauwe mosselen te proeven. Van Ierseke uit vertrok men over de zeedijk, die een mooi uitzicht biedt over de Ooster-Schelde, via Wemeldinge en Middelburg naar Domburg, waar de rest van de meegenomen belegde broodjes werd opgepeuzeld. Na afloop van de maaltijd werd door velen een wandeling naar de duinen gemaakt. Het laatste gedeelte van de tocht voer de de bejaarden langs de kust naar Vlis- singen. waarbij over de Boulevard naar de boot werd gereden. Te 8.45 uur arriveerde men weer in Breskens, allen ten zeerste voldaan over dit uitstapje, dat, ondanks enige fikse regenbuien, een zeer prettig verloop had. Aanrijding. Maandagmorgen had op het Veerplein te Breskens een kleine aanrijding plaats tussen twee luxe auto's. Beiden stonden op het Veerplein geparkeerd, achter el kaar. De voorste auto reed langzaam achteruit met het gevolg, dat deze tegen de achter hem staande auto terecht kwam, waardoor de voorbumper van laastgenoemde auto licht beschadigd werd. Beide voertuigen waren van Bel gische nationaliteit. Voetbalwedstrijd ten bate ouden van dagen. Morgen. Zaterdag 27 Juli, zal des avonds om 6 uur op het terrein van v.v. „Bres kens" een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen chauffeurs en vissers uit de gemeente. De opbrengst komt ten goede aan de afd. Breskens van de Bond ouden van dagen. Biervliet Schoolreis. De hoogste klassen van de o.l. school A te Biervliet maakten o.l.v. het hoofd der school, de heer M. Maas. een schoolreisje naar Den Haag. Het begin van de reis was niet zo erg gelukkig, want de extra bus liet meer dan een half uur op zich wachten. Via Perkpolder ging het naar Brabant, waar in Bergen op Zoom de eerste rustplaats was. Via de tunnel in Rotterdam ging het naar Den Haag, waar eerst een bezoek werd gebracht aan Panorama Mesdag. Van Madurodam genoten de jongens en meisjes. Het meest werden de treintjes bewonderd. Het Bin nenhof en de gebouwen der Eerste en Tweede Kamer werden bezichtigd. Dit alles maakte op de Biervlietse jeugd een diepe indruk. Gewinkeld werd er ten slotte in één van de grote warenhuizen, waar de laatste zakcentjes in knikkers, ballen en cadeautjes voor vader en moe der werden omgezet. Zingend werd de bus weer opgezocht. In een vlot tempo ging het nu naar de boot te Perkpolder. Om ongeveer half elfwaren de kinde ren weer thuis, boordevol indrukken van de vermoeiende, maar uiterst prettige schoolreis. Groede Geslaagde strandspelen. Zondagmiddag hadden op het strand te Groede kinderspelen plaats, georgani seerd door de V.V.V, De spelen beston den o.a. uit: strandfiguren maken schat graven en touwtrekken. Vooral bij de strandfiguren toonden enkele kinderen een ware kunstaanleg. Er was veel pu blieke belangstelling. Na afloop van de strandspelen gaf de plaatselijke muziekvereniging „E.M.M." een concert in de duinen. Hoofdplaat. Wielerwedstrijd. Zondag werd te Hoofdplaat een wie lerwedstrijd voor nieuwelingen gehou den. waaraan 19 renners deelnamen. Reeds direct na de start zetten 7 ren ners de aanval in, waarbij Raas in de 6e ronde de kopgroep vaarwel zei en er alleen tussenuit trok. In een prachtige solorush reed hij naar de finish. De uit slag was: 1. Cees Raas. 's-Heerenhoek. 65 km. in 1 u. 45 min.: 2. D. Heeren. St. Willebrord; 3 P. v. d. Vijver. Axel; 4. G. Deegens, Middelburg: 5. A. Dee* Terneu- zen: 6. C. de Schippere, Kapelle: 7. B Wieles, Terneuzen: 8. J. Verburg, Kort- gene; 9. F. Stabij, Sluis; 10. A. Baert. Kattendijke. Nieuwvliet A.V .O .-collecte. De alhier gehouden collecte ten bate van de arbeid voor onvolwaardigen, bracht f 14,20 op. Schoolreis. Vrijdag j.l. maakten de kinderen van de drie laagste klassen van de o. 1. school hun jaarlijkse schoolreis, welke dit jaar naar Knokke ging. Om 9 uur vertrok de bus naar het strand te Knokke, waar de morgen werd doorgebracht met allerlei spelletjes. Daarna werd de middagmaal tijd gebruikt in een restaurant, waar de kinderen ook werden getracteerd. Weer werd het strand opgezocht en tevens een bezoek gebracht aan het vliegveld en de speeltuin. Om zeven uur 's avonds kwam de autobus met de luid zingende kinde ren weer in Nieuwvliet aan. Oostburg Geslaagd. Voor het praktijkexamen Gezel Brood- Banketbakken slaagde de heer A. J. Scheele te Oostburg. P.v.d.A.-kader vergaderde. Zaterdagmiddag vergaderde te Oost burg het West Z.-Vlaamse kader van de P.v.d.A., ter bespreking van de door het partijbestuur ontworpen actieplan voor de komende winter. Hierin nemen de komende verkiezingen voor gemeentera den en Prov. Staten vanzelfsprekend een grote plaats in. Het actieplan werd toegelicht door de gewestelijke secretaris van de P.v.d.A., de heer A. J. Berenpas uit Middelburg, na ingeleid te zijn door de vice-voorzitter van het gewest, de heer J. J. Leenhouts. Tijdens de rondvraag ontstond een discussie over vraagstukken als woning nood en bestedingsbeperking, welke in teressant, doch niet bevredigend was. De heer J. J. Leenhouts sloot de geanimeer de bijeenkomst. Retranchement Driekamp te Goes. De Goese athletiekvereniging „A. V. 56" hield driekamp-wedstrijden, be staande uit hardlopen, verspringen en kogelstoten. Bij de meisjes-B was de uit slag als volgt: 1. S. Faas („Het Zwin" te Retranche- ment-Cadzand) 1711 punten. 2. T. Bril („Het Zwin") 1632 punten. 3. J. Hanse „D. Sport") 1592 punten. 4. T. Westerhof („D. Sport") 1573 punten Viswedstrijd. De visclub „De lustige kantvisser" te Retranchement hield in het kanaal een wedstrijd met kruisnetten. De eerste prijs, een kruisnet geschonken door de heer Hillewaert, werd toegewezen aan de heer P. Faas-Lergner. De verdere uitslag was als volgt: 2. L. Bouljon (België): 3. Hillewaert 'België); 4. J. Boekhout; 5. Jac. van Grol Sr.; 6. J. de Meij. Brandmeester benoemd. De heer P. M. van Dale, onder-com mandant der plaatselijke brandweer, is benoemd tot brandmeester, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door ver trek van de heer I. J. Leenhouts. Geslaagd. De heer A. P. Dierkx slaagde te Goes voor het examen algemene ontwikkeling Nijverheids-onderwijs. Bloemen van het Zwin. De lamsoor in het Zwin staat thans weer in volle bloei, hetwelk aan het na tuurreservaat een prachtige aanblik geeft. Successen voor „Het Zwin Bij de Zeeuwse athletiek-kampioen- schappen te Vlissingen op Zaterdag j.l., behaalde „Het Zwin" opmerkelijke re sultaten. Zeven kampioenstitels gingen naar deze nog jonge vereniging. Zij wer den behaald door: Meisjes B, Suus Faas, verspringen 4,86 m.; Suus Faas, hoog springen 1,30 m. Meisies C. Hannie van Hanegem, ver springen 4.35 m.: Mattie Aalbregtse. hoogspringen 1.20 m.: Suus de Winne. kogelstoten 8,20 m.: 4 x 80 m. estafette meisjes B. 44.9 sec.; 4 x 60 m. estafette meisjes C, 35,1 sec. Rondom het Zwin Het Zwin doet opgeld. Bezoekers stro men er thans heen. Veilig hebben er de vogels tevoren kunnen broeden, dank zij het onvermoeid heen en weer trekken van Zwinwachter Vogel, die als een Cerberus waakte voor het welzijn van zijn naamgenoten (met een kleine v.). Om aan verschillende groepen toeristen het hoofd te kunnen bieden stelde hii zich aan strategische punten op, zodat hij de niets vermoedende wandelaars on verbiddelijk kon terugwijzen van het toen nog verboden terrein. Derwijze had zijn gezwoeg behoorlijk succes en kan hij thans uitblazen van zijn verre van lichte taak. Om de zwinbloemen die in massa wor den weggeroofd. behoeft hii zich niet to bekommeren. Zij blijven de fel begeerde buit van de toeristen, ja. ook van sluwe belgiese winkeliertjes, die de fraaie plan ten omzetten tegen goed geld aan de badgasten. Aldus wa* het mooiste veldio van bloeiend limoenkruid na een week einde reeds kaal geplukt. Wel blijft den wandelaar gelukkig nog andere fraaie vergezichten op zijn tocht naar Retranchement, dat ook meer en meer door vreemdelingen wordt bezocht, waartoe redelijke prijzen het hunne bij dragen. Retranchement schijnt nog niet 1 an zins te zijn ten deze de kip met de gouden eieren om hals te brengen. Tot vreemde ervaring leidt soms het vieemdelingenbezoek. Zo kon men 1.1. Zondag nabij het vriendelijke café „Zee zicht" aan de Zwindijk een fraaie vrachtauto uit Groede aantreffen staan de op de wegberm, evenwel de smalle weg daarnaast versperrend. „Panne" \Lrmoedelijk? De jeugdige drijver maakt een praatje met, een juffertje, dat de ene voet doende rusten op de grond naast haar fiets een partijtje flirt weg geeft. Auto's komen en stoppen voor de hindernis. De jongeheer beduidt de be stuurders, dat zij met hun wagen maar het taluud van de dijk moeten aanspre ken om voorbij te komen. Zij veronder stellen force majeure en volgen de aan wijzing op, zodat zij hun scheefhangende wagen behoedzaam doch rakelings langs het plompe gevaarte manouvreren. Het spel herhaalt zich, vier, vijf, ze ven malen. Telkens laat het jonge heer schap zijn uitverkorene even in de steek om met verve de verkeersagent te spe len. wenkend naar beide zijden. Eindelijk komt aan het door giechelen onderbroken onderhoud een einde. De bestuurder bestijgt zijn vrachtauto. Een seconde later slaat de motor aan en tot ieders verbazing start het gevaarte op vcikomen normale wijze. Had de jongeman zijn voertuig luttele passen achteuit gereden, de weg ware voor een ieder vrij geweest. Thans is het publiek getuige geweest van een frap pante onwellevendheid in het verkeer. Bedoelde bestuurder mag zich gelukkig prijzen, dat niet toevallig een politieman passeerde om via een bonnetje een einde te maken aan wat onbeduidende pret- praat van enkele jongelui, die zoveel stagnatie veroorzaakte. Schoondijke Voetbalwedstrijden. Ter gelegenheid van de kermis werden door de V. V. Schoondijke enkele voetbal wedstrijden georganiseerd. Het 2e elftal van Schoondijke verloor de wedstrijd te gen Groede I met 73. Door dit resultaat kwam Groede in het bezit van de door de V. V. Schoondijke beschikbaar ge stelde lauwertak. Het le elftal van Schoondijke kon de door haar eigen vereniging uitgeloofde beker zelf behouden door een 31 over winning. Zeldzame ongevallen. Zaterdagmorgen sprong plotseling het ventiel uit de voorband van de bromfiets bestuurd door de heer C. d. G. Door dit voorval verloor G. de macht over het stuur en kwam hierdoor op de rijweg. De auto, bestuurd door mevr. S„ remde terstond, teneinde een aanrijding te voorkomen. Mede door het natte weg dek slipte de auto en sloeg over de kop. De materiële schade was groot. De per soonlijke schade bestond uit enkele schaafwonden. 0 Woensdagmorgen zou mevr. de D. zich met de fiets, waar achterop haar doch tertje was gezeten, voor een familiebe zoek naar Cadzand begeven. Plotselipg kwam van achter een muur een metse laar met een kruiwagen geladen met cement-specie. Een aanrijding was het gevolg, waarbij mevr. de D. in de krui wagen met cement terecht kwam. Met een beenwond diende ze zich onder dok tersbehandeling te stellen. Het doch tertje kwam met de schrik vrij. Jeugdploegkampioenschap. Zoals reeds bekend is gemaakt organi seert de Ver. van Oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schoon dijke een jeugdploegkampioenschap voor West Z.-Vlaanderen. Aan dit kampioen schap werken de drie landbouwjongeren- organisaties uit deze streek mede, t.w. de C.J.B.T.B., de L.J.G. en de R.K.J.B. Elke organisatie zal zijn vier beste ploe gers afvaardigen. Als datum is thans vastgesteld Zater dag 14 September a.s. De wedstrijd be gint om 1 uur en zal plaats vinden op een gunstig aan de weg gelegen perceel (tar- westoppel) op het bedrijf van de heer A. P. Calon te Hoofdplaat. De jury, die be staat uit de heren A. Huijgen te Schoon dijke, L. G. van Liere te Goes en J. Scheele te Terneuzen, heeft de techni sche zijde van de wedstrijd besproken en het belooft een interessante middag te worden. Vele fraaie prijzen, zowel be kers. eremetaal als materiaalprijzen, ziin door d« diverse handelaren uit de streek beschikbaar gesteld. Zodra de lijst van deze prijzen voi'edig is za! hierover meer bekend worden gemaakt. Examens Van het Instituut Aalbregtse te Oost burg zijn geslaagd voor het diploma Mach inesch rij ven als typist (150 aan slagen per minuut) de dames: Wies van den Hemel te Groede; Rie de Lijser te Breskens; Marie-Louise van Gassen te Eede. De heren: Sjaak Dieleman te Zuid- zande; Sjaak Herman te BreskensKees Schout te Oostburg (met lof). Machineschrijven als kantoortypist (180 aanslagen per minuut) de dames: Ellie Gernaert te Aardenburg: Annie Boossens en Jo den Hamer te Biervliet: Ina Robijn te Oostburg; Betsie Toesseint en Nellie van de Walle te Schoondijke. De heren: Daan Dekker te Oostburg

De Schakel | 1957 | | pagina 2