CORSETTEN alg. nieuwsblad voor west zeeuws-vlaanderen Visserij-Vreugde-Varia Liefde's nazomer dejchakel ALG. 12e Jaar zang - Nr. 652 Vrijdag 26 juli 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct« p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.-*». - GIRO 358296 Dat zal me weer een drukte worden In Breskens' vissersstad. Ik zag heel even het programma En dat belooft me wat. Een massa van programma-punten En wel vier dagen lang; In Breskens zijn ze op dit puntje De laatste jaren heus niet bang. Men weet veel volk te trekken En gelooft u 't maar gerust, Het zal weer knal en mieters wezen: Op 't feest daar aan de Scheldekust. Het visserijfeest wordt traditie, Al doen de visjes zelf niet mee; Die nemen nu vier snipperdagen, Gaan bij garnalen op de thee. Bespreken hun defensie-plannen, Want weten, dat na zoveel pret De visserman op hen zal loeren, Zij zijn tenslotte het zeebanket. WAVER. Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand Juni 1957. GEBOREN: 1, Nicolaas Marinus, zn. van Mattheus A. Manneke en Maria W. Barendregt; 3, Christina Magdalena, d. van Pieter F. Ritico en Christina M. W. Quaars; 6, Henrica Petra, d. van Dinge- nis van Sabben en Apolona M. Bakker; 6, Cornelis Pieter. z. van Johannes W. de Koster en Jacoba van Houdt; 9, Johanna Tannie, d. van Hubrecht P. de Smidt en Johanna Verdouw; 10, Abraham Isaac, z. van Thomas P. Cambier en Alida M. Streefkerk; 14, Jozina Elizabeth, d. van Cornelis de Vuijst en Maria A. Quaars; 20, Frederik, Izaak z. van Frederik Arends en Elizabeth W. de Visser; 29, Johanna, d. van Zeger C. Risseeuw en Anthonetta Risseeuw; 30. Winij, d. van Aloïsius Temmerman en Hilda Temmer man. HUWELIJKEN: 20, Mattheus Adriaan Geene, 31 j., wonende te Kattendijke en Elizabeth Margaretha Dane, 23 j., wo nende te Breskens; 20, Cornelis van der Linden, 38 j„ wonende te Breskens en Sara Vermeulen, 38 j., wonende te Bres kens OVERLIJDEN: Geen. INGEKOMEN: 6, Abraham I. Kareis, van Wissingen naar Vogelenzang 19; 20, Si mon A. Vastenhout en echtgenote van Schoondijke naar Daliastraat 6; 20, Adriaan Fenijn en echtgenote, van Rot terdam naar Dorpsstraat 91b; 21, Char les van den Berg en gezin van Hulst naar Oranjeplein 11; 22, Maria Marcus- Gillissen, van 's-Gravenhage naar Dorps straat 142 ;25, Pieter J. Reijnhoudt en echtgenote, van Aardenburg naar Schel dekade 11; 26, Dirk J. Mookhoek, van Vlaardingen naar T. F. Blankenstraat 1. VERTROKKEN: 5, Abraham Verduijn, van Kon. Emmastraat 3 naar Oost- en West Souburg; 13, Sierd de Roos en ge zin, van Dorpsstraat 86 naar Terneuzen; 12, Leendert I. Bruijnooge en gezin, van Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK 24. „Maar dan ben je verkeerd. Dit is de Veenburgerweg die je gekruist hebt. Het heidepad is natuurlijk onbegaanbaar ge worden door de sneeuw. Kom, stap gauw in .Je zoudt je een ziekte op je hals halen". Hij schudt zijn hoofd. „En mijn plof dan?" Zuster de Vries opent kordaat het portier. „Vlug, stap in, jij. En zet dat ding op de treeplank. Dan houdt je hem maar door het raampje vast. Maar vlug, anders sneeuwt mijn wagentje ook nog in en kunnen we geen van beiden ver der". Tom pruttelt niet langer tegen. Hij doet wat er van hem verlangd wordt en langzaam rijdt zuster de Vries verder in de storm. Gesproken wordt er niet, want de vrouw heeft al haar aandacht voor de weg nodig. Dank zij de paaltjes langs de weg kan ze zich oriënteren. Nog een paar kilometers, dan komt de eerste boerderij Na enkele minuten zegt Tom: „Ik laat MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG Dorpsstraat 115 naar Vlissingen; 12, Ma rinus C. A. Kareis, van Vogelenzang 19 naar Oostburg; 20, Elizabeth M. Geene- Dane, van W 28 naar Kattendijke; 27, Catharina de Rooij-Dierx en gezin, van Crocusstraat 6 naar Groede. Plaatselijk Nieuws Oostburg Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. K. Hoekzema. De notulen werden goedgekeurd, nadat dhr. J. J. Leenhouts enkele ophelderingen had gekregen en dhr. E. Dekker een opmer king had gemaakt over de motie-Leen- houts, tijdens de vorige vergadering, be treffende het regelen van de bouwgrond van dhr. I. Luteijn bij afzonderlijke wijzi ging van het uitbreidingsplan. Dhr. Dek ker wees er op, dat dhr. Leenhouts had gezegd uit naam van de meerderheid van de raad te spreken, wat evenwel niet het geval bleek te zijn. Dhr. Dekker zeide voorts voor de motie te hebben gestemd en hier niet op terug te willen komen. Ingekomen was een p»roces-verbaaJ,i waaruit bleek, dat bij de kasopname van de gemeente-ontvanger, alles in orde was. Betreffende het verzoek van de commissie ter bevordering van het marktwezen, de wekelijkse veemarkt te willen verplaatsen van het binnenplein achter de Herv. Kerk naar het zuidelijke deel van de markt, ontstond een leven dige gedachtenwisseling. Dhr. J. H. van Kampen stelde zich de vraag of het niet beter zou zijn de kop van het Ledelplein hiervoor aan te wijzen. Het Ledelplein is immers als veemarkt ingericht. Wet houder A. P. Modde hield een warm plei dooi om het verzoek van de commissie in te willigen en schetste de moeilijkheden, die de veehandel ondervindt op het bin nenplein, omdat, wanneer de handelaren zich voor het regelen van zaken in een café bevinden, zij geen toezicht op hun vee kunnen hebben. Op de nieuw aange vraagde plaats kan dit wel. De commis sie meent, dat door de nieuwe plaats aan te wijzen, de veemarkt nieuw leven inge blazen kan worden. Dhr. Van Kampen verzette zich heftig tegen het verzoek, evenals dhr. J. J. Leenhouts. Dhr. Van Kampen noemde inwilliging het ver waarlozen van de schoonheid van de markt. Met 6 stemmen voor en 3 tegen (de heren J. H. van Kampen, P. J. van Hee en J. J. Leenhouts) werd het ver zoek ingewilligd. Betreffende de kwestie van mej. J. J. van Houte heeft G. S. de suggestie gedaan tot een definitieve op lossing te geraken door aan haar de be woning van beide semi-permanente wo ningen gelegen aan de Bredestraat af te staan voor het leven, met een maximum van 35 jaar, waarmee de raad accoord ging. De aankoop van een gedeelte van het perceel sectie E nr. 1331, eigendom dat ding maar vallen, zuster, want ik kan hem niet meer houden. Ik heb geen gevoel meer in m'n vingers". „Volhouden," beveelt ze. „We zijn zo bij een boerderij. Dan kun je hem daar voorlopig neerzetten". Een half uur later levert zuster de Vries Tom af aan zijn huis. Maar ach ter hem aan gaat ze naar binnen. Ans is nog gebleven, ondanks dat het al over half zeven is. Verschrikt ziet ze hem binnenstrompelen. Ook Greet, die onge rust geworden is, komt naar voren ge rend. „Is er wat gebeurd?" vraagt Ans doods bleek. Tom lacht en wuift met zijn handen. „Een beetje pech gehad, maar zuster de Vries heeft me onderweg opgepikt". „En precies op tijd," vult de zuster aan. „Meteen naar bed, Tom, met een paar warme kruiken. Zet maar gauw een ke tel water op, Greet. Zo gauw als het kan moet je vader onder de wol. En is er ook nog wat onder de kurk?" „In de kelder is wel wijn," zegt Tom, die op een stoel is neergevallen en toe ziet, hoe de vrouwen zijn schoenen uit trekken. „Ook cognac?" vraagt de zuster. „Ja". „Greet, jij zorgt voor twee gloeiend hete kruiken. En Ans maakt dan wel 'n sterke cognacgroc klaar. Ik breng je wel even naar je slaapkamer". van de heer Iz. J. Adriaansen, is gebleken niet in der minne te kunnen plaats vin den. De voorzitter zei, dat reeds een ac coord was bereikt over de prijs en voor waarden, maar dhr. Adriaansen heeft zich ter elfder ure nog teruggetrokken. In dit verband staat B. en W. geen ande re weg open dan onteigening. Dhr. J. H. Barendregt informeerde of de heer Adri aansen destijds een bezwaarschrift had ingediend op het ontwerp uitbreidings plan, wat de voorzitter ontkennend moest beantwoorden. Dhr. Leenhouts stelde, dat met overleg de beoogde resul taten nog wel bereikt zullen kunft'en worden. Zonder hoofdelijke stemming werd tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening besloten. Dhr. J. J. Leenhouts wilde geacht worden tegen te hebben gestemd. De begroting van het woningbedrijf werd gewijzigd. Dit was noodzakelijk geworden wegens de aanleg van gijsers in de woningwetwoningen in de Kroon wijk, zowel in de lagere als in de hogere typen zullen douches aange bracht worden. Hiertoe werd in de wo ning van dhr. Van Gemert in de Frede rik Hendrikstraat een proef genomen. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten van dhr. Chr. Mus en mej. J. J. van Houte aan de Bredestraat in totaal 251 m2 grond aan te kopen, welke weer r-al worden uitgegeven aan de eigenaren van de voorliggende percelen. Voorts werd besloten aan Jac. Bossand een per ceel grond te verkopen, gelegen aan de Brouwerijstraat en aan de fa. Iz. de Bliek te Schoondijke een perceel gelegen aan de Bredestraat. Toegevoegd werd nog aan de agenda het punt betreffende de aankoop van een perceel grond, nodig voor de realisering van het uitbreidings plan, welke grond gelegen is aan de over zijde van de Tragel. De eigenaresse is wed. J. P. Leenhouts-van Cruijningen e. a. De oppervlakte is ca. 3 ha. Dhr. J. J. Leenhouts vroeg zich af, of deze aankoop wel gefinancierd zal kunnen worden. De grond is bedoeld voor de woningbouw, maar het is juist de woningbouw, die door de bestedingsbeperking de dupe zal worden. De voorz. zei de voor de aankoop benodigde gelden te kunnen krijgen, al thans toezeggingen hiervoor te hebben. Z.h.st. werd tot aankoop besloten. Tijdens de rondvraag informeert dhr. Barendregt naar de verlenging van de Zuidwal. De voorz. zei, dat reeds over leg heeft plaats gehad met de eigenaar. Wanneer dit overleg geen resultaten zal hebben zal het mogelijk hier ook op een onteigening uitlopen. Dhr. Barra kwam terug op het raadsbesluit van de vorige vergadering de kwestie Luteijn te regelen bij afzonderlijke procedure, vooruitlo pende op de definitieve wijziging van het uitbreidingsplan. Hij oordeelde het niet dienstig voor de belangen van Luteijn terwijl hij van mening was, dat deze af zonderlijke procedure de algehele her ziening zal doorkruisen. In dit verband stelde hij voor het meergenoemde raads besluit in te trekken en de kwestie Lu- „Wat is er eigenlijk precies gebeurd?" vraagt Greet, die dat gecommandeer van zuster de Vries maar matig kan ap preciëren. „Dat zal ik straks wel vertellen," is het korte antwoord van de zuster, als ze ach ter Tom aan naar boven gaat, intussen voorzorg nemend dat hij niet door een flauwte achterover kan slaan. Een kwartier later ligt Tom tussen de hete kruiken en drinkt de klaargemaakte cognacgroc. Rond zijn bed staan Ans en Greet te kijken. De verpleegster contro leert, Tom's pols en knikt voldaan. „Mis schien valt het nog mee," zegt ze. „Ik zal in ieder geval een boodschap naar de dokter sturen. Die moet vanavond even komen kijken". Beneden vertelt zuster de Vries aan de meisjes wat Tom is overkomen. „Het minste is een zware verkoudheid. Maar het kan ook longontsteking worden Foei, is me dat een weer. Wfe gaat er dan ook met de bromfiets op uit en dan nog zo ver weg „Nou," antwoordt Ans verontwaar digd, „ik heb de baas niet weggestuurd. En toen hij vertrok vanmiddag sneeuwde het nog niet". „Het wordt tijd dat je vader een wa gentje koopt, Greet," besluit de zuster, nu op wat milder toon. „Je ziet van daag, dat zoiets geen overbodige luxe teijn te regelen tegelijk met de algehele herziening. De Heer Leenhouts verzette zich heftig tegen dit voorstel van dhr. Barra en zei, dat men nogmaals hierdoor dhr. Luteijn de dupe zal laten worden. Z.i. is deze kwestie slepende gehouden. De voorz. zei deze uitlating van de heer Leenhouts zeer kwalijk te nemen. Dat dhr. Luteijn tot op heden nog niet heeft ïebouwd is alleen aan hemzelf te wijten. Wanneer dhr. Luteijn werkelijk bouw plannen heeft gehad, had hij reeds in 1952 kunnen bouwen. Er is hier geen en kele aanleiding B. en W. verantwoorde lijk te stellen. Met 7 st. voor en twee st. tegen (de heren van Hee en Leenhouts) werd het bedoelde raadsbesluit ingetrok ken. De heer Leenhouts was ontstemd omdat hij naar aanleiding van een vraag, die hij stelde tijdens de raads vergadering van 25 Maart, door de politie ter verantwoording was geroepen. De voorz. zei, dat hij dhr. Leenhouts toen niet kon inlichten en derhalve een on derzoek moest instellen. Dhr. Leenhouts meende dat dit geval niet op zichzelf staat en was van oordeel dat de voorz. er een handje van heeft vragenstellers te confronteren, o.a. is dit het geval ge weest met de Zuid-Nederlandse Bouw onderneming en met de Zeeuwse mu ziekschool. Dhr. Leenhouts vroeg in de vervolge van dergelijke dingen ver schoond te blijven. De voorz. wees er nog op, dat men zich moet realiseren wat men in de openbare raadsvergadering zegt; immers ieder kan er kennis van nemen. Er is bovendien geen sprake dat ik iemand op Uw dak heb gestuurd. Cadzand Het badseizoen. Pufhitte, slagregen en harde wind zijn de schaduwzijden van het Kadzandse badleven. Heel Nederland weet er van mee te praten. Ook hier werden ruiten naar binnen geblazen, vond een hotelhouder de stoe len van zijn terras driehonderd meter ver weggehold door de duinen, reden twee auto's gedreven door de stormwind op haar eentje achteruit de dijk af en spoelden in een kampeertent de bedde kens weg haast van onder de slapers. Ook te Kadzand doen onwellevende toeristen zich gelden door het neerkwak ken van papieren en allerlei andere af val. Noch zin voor orde noch liefde voor de natuur wordt door dergelijke lieden aangevoeld. Domweg laten zij het oprui men van hun rommel aan anderen. Nauwelijks is het weertje intussen iets vriendelijker geworden, of enige dappe ren wierpen zich reeds weer in zee met een bravoure alsof ze de golven te lijf wilden. Ze mochten dan de zwaksten blijken in de kamp, volhouden doen zij toch ook. Door grappig kleine dribbelvoeties wordt het strand murw getrappeld. Ook de kleine dribbelaars houden vol ondanks hun nat gekletst pakje. Elders werpt de jeugd een formidabel bouwwerk op, zo iets als een fort om de inkomende vloed het hoofd te bieden. Vrachten stenen sleuren zij aan om hun wal te bekleden. De kleuters beseffen nog niet, dat die stenen, nadat de vloed hun bouwwerk heeft doen versmelten, achterblijven als evenzovele hindernissen voor zwemmers HOOFDSTUK XIII. Greet is vast niet achterlijk. Vier weken is Ans de Leeuw alleen heerseres in de zaak. Dokter Wagenaar beslist, dat Tom voorlopig in bed moet blijven en zich zo min mogelijk met de zaak bemoeien mag. „Zet alles nu maar eens van U af; dat meisje de Leeuw lijkt me best in staat om de winkel te behe ren en die knecht van U doet de rest wel. Laat het nu maar eens aan de jongelui over en blijf onder de wol. Daar is het beter dan buiten. Mens-nog-an-toe, ik kan me niet heugen ooit in mijn leven 70'n sneeuwpak gezien te hebben". Tom Boornberger berust in de bevelen, die hij krijgt. Want niet alleen dokter Wagenaar decreteert, ook zijn dochter en zijn winkeljuffrouw Ans de Leeuw. Bovendien komt zuster de Vries te hooi en te gras binnenlopen, want Tom moet ook wel eens gewassen en verschoond worden en wie moet dat anders doen? Fn dat te hooi en te gras valt mee, want feitelijk slaat ze geen dag over. Overigens, dat commanderen is zo erg nog niet. Met uitzondering van de dokter dan, verwennen de anderen hem tot en met. Als de één niet boven is, dan is het de ander wel. En zuster de Vries ziet zich genoodzaakt vaste rusttijden voor te schrijven voor de patiënt, in welke pe rioden de toegang tot de slaapkamer ta boe is, want anders wordt Tom nooit be-

De Schakel | 1957 | | pagina 1