Visserijfeesten te Breskens ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws Feuilleton Liefde's nazomer de Jcha kei iae Jaargang - Nr. 651 Vrijdag 19 juli 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprij's f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct« p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS.. F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.- GIRO 358296 Oroede Brabantse schilder exposeert. Expositie Dinsdagmiddag geopend. Hiertoe door het gemeentebestuur van Groede en de plaatselijke V.V.V. in de gelegenheid gesteld, exposeert de veelzij- dig begaafde Brabantse schilder Arnoud Paashuis met een schitterende collectie zijner oeuvres, die de bezoeker een zeer goede indruk geven van de veelzijdge begaafdheid van deze kunstschilder-gla zenier-portretschilder-wandschilder. Burgemeester J. C. Everaars van Groede sprak de genodigden Dinsdagmiddag in het gemeentehuis hartelijk toe en zei de heer Paashuis zeer erkentelijk te zijn voor diens bereidheid in Groede te ko men exposeren. Namens het Gemeente bestuur en de plaatselijke V.V.V. heette hij de aanwezigen van harte welkom. Sprekende over het doel van de tradi tionele tentoonstellingen te Groede, zei de burgemeester dat de gemeente zeer veel heeft om trots op te zijn, n.l. het strand, de duinen, het hertenkamp, het sportpark, visrijke kreken, mooie lande rijen, enz. Toch missen wij iets, n.l. op cultureel gebied. Daarom heeft het ge meentebestuur en de V.V.V. gemeend de cultuur naar Groede te moeten halen middels de gebruikelijke tentoonstellin gen. In 1951 begon men met het experi ment door de tentoonstelling van Ray mond Kimpe. Deze tentoonstelling slaag de zeer goed, zodat het verantwoord was op de ingeslagen weg voort te gaan. De burgemeester dankte een ieder die aan de voorbereiding van de huidige tentoon stelling had meegewerkt. Met name de kunstschilder Paashuis en diens echtge note en de heer Th. v. d. Griendt, oud directeur van het Provinciaal Genoot schap voor kunsten en wetenschappen van Noord-Brabant. Spr. zei het zeer prijs te stellen dat de heer Mr. J. Moo- lenburgh, algemeen voorzitter van de Prov. Zeeuwse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer, zich bereid heeft verklaard de tentoontselling te openen. De burge meester sprak zeer waarderende woorden over het werk van de Prov. V.V.V. en hoopte, dat de heer Moolenburgh nog vele jaren zijn beste krachten aan deze vereniging zal willen geven. De heer Moolenburgh dankte voor de tot hem gesproken vriendelijke woorden en gaf de verzekering dat hij persoonlijk, zowel als het bestuur van de Prov. V.V.V. bijzonder vereerd zijn met de uitnodi ging de tentoonstelling te komen openen. Spr. begon met er op te wijzen, dat naast de gemeente Groede, de gemeente IJzen- dijke en thans ook de gemeente Oost burg met zijn tegel-tableau-expositie, zeer belangrijk werk doen, niet alleen voor de eigen streek, maar ook voor het vreemdelingenverkeer. De heer Moolen burgh zei zich dikwijls afgevraagd te hebben waarom tentoonstellingen zoals deze op een dergelijke ceremoniële wijze met genodigden geopend worden. Hij meende de beantwoording zo te moeten geven, dat het hier niet gaat om be drijfsmatig vervaardigde producten maar doordat wij ons verplicht zien een wijle te bezinnen op de persoon van de schil der en het werk dat hij heeft gewrocht. door HENK VAN HEESWIJK 23. „Nog een geluk, dat er geen sneeuw ligt," bromt hij, als hij het dorp uit rijdt het smalle fietspad op, dat dwars door de heide loopt. Mag eigenlijk wé. niet met een bromfiets, maar dat karre- pad is helemaal onbegaanbaar. We zul len dus van de nood een deugd moeten maken. Na een goed kwartier rijden, arriveert hij op Heidezicht. Gelijktijdig vallen de eerste sneeuwvlokken uit de lucht. „Dat mankeert er nog maar aan," zegt hij, als hij de bromfiets op de deel plaatst. Dwars door de donkere stal, waar links en rechts de koeien hem met hun lod derige ogen aanzien, loopt hij naar het voorhuis. De boer gaat hem voor naar het electriciteitskastje. Tom draait zijn automatische zekering er in maar die springt ook dadelijk terug. Dat zal dus zoeken worden. Eerst maar eens de mo toren. De waterpomp blijkt in orde, de bietenmolen eveneens en de melkma chine schijnt ook oké te zijn. Dan loopt hij door de verschillende vertrekken en Alvorens de tentoonstelling te openen gaf Mr. Moolenburgh een kort overzicht van het leven van de schilder. Hij werd in 1912 te Eindhoven geboren en kreeg zijn vorming te Den Bosch. Verder aan de Academie te Rotterdam en Den Haag en aan de Academie voor Kunst en Kunstnijverheid te Arnhem (voor glas en opaline) en van 1946 tot 1951 aan het Nationaal Hoger Instituut te Antwerpen (Opsomer, Saverijns, Zarina). Spr. wees op de veelzijdige begaafdheid, n.l. als portretschilder (Statieportretten van H.M. de Koningin en portretten van vele belangrijke Nederlanders). De laatste bekroning van zijn werk verkreeg hij dit jaar door de toekenning van de Grand Prix de Salon de Nu te Parijs. Mr. Moolenburgh wenste de or ganisatoren en de heer Paashuis zeer veel succes toe met deze tentoonstelling. De-ze eeuw werkt men veel met getallen, maar met getallen moeten wij hier op passen dat wij ze niet zo exact gaan ge bruiken, immers het aantal bezoekers aan deze tentoonstelling is geen maat staf voor het al of niet slagen hiervan. Door het openen van de toegangsdeur tot de tentoonstelling verrichtte mr. Moolenburgh de officiële opening, waar na het talrijke gezelschap de tentoon stellingsruimten in het gemeentehuis be trad. De heer Thijs v. d. Griendt gaf, al vorens het gezelschap rond te leiden, een analise van het streven van Paashuis. Paashuis is geen dromerig poëet, voor wie de inspiratie een rondfladderende sprookjesvogel is, maar wel een poëet in die zin, dat het schone hem ontroert en plots wordt aangegrepen door wat zijn ogen zien. Met uiterste fijngevoeligheid tast hij de realiteit van het landschap of mensfiguur af, om dit te transforme ren naar een andere realiteit. Onlangs werd Paashuis de schilder van vrouwen genoemd. De heer v. d. Griendt vergeleek het werk van Paashuis met dat van de Parijse Nederlander Van Dongen. Hierna leidde de heer v. d. Griendt de genodigden rond en gaf waardevolle toe lichtingen en explicaties over de tentoon gestelde doeken. Een groots werk was de tertre met zijn beide vrouwenfiguren en de entourage van het plein. Voorts waren er doeken van land schappen uit het Brabantse land, de Middellandse zeekust. Franse zee alpen en Belgisch Limbuv°\ zowel in waterverf (zeer ^edurf^i ai^ gouaches. Het geheel maakt een bijzonder interes sante expositie uit, dubbel en dwars waard om te gaan zien. Het is verblij dend, dat een jong schilder reeds de no dige waardering heeft gekregen en dit nu middels zijn expositie is komen be wijzen. Wij zijn er van overtuigd, dat deze schilder ongetwijfeld in toenemende mate van zich zal doen spreken. Oostburg Tentoonstelling. Vrijdagmiddag werd te Oostburg op een wel zeer unieke, doch attractieve wijze, de tentoonstelling geopend, welke de plaatselijke gemeenschap Oostburg in de hal van de watertoren organiseert. De tentoonstelling omvat tegels en tegel- tableaux. Een in teer lichtblauw gekleed balletdanseresje danste tegen de achter grond van een tegel voor de ingang van de watertoren enkele prachtige solodan- kijkt naar de leidingen, die hier alle maal nog tegen het plafond of langs de wand lopen. Op de ruime zolder is een vrouw bezig met dweilen. En dan mid den in de winter. „Meid, je maakt er een ijsbaan van," zegt hij. De dienstbode kijkt lachend op. „Dat zal wel loslopen. Hieronder wordt ge stookt," zegt ze. Met zijn zaklantaarn gaat hij de lei dingen langs en komt tenslotte bij een contactdoos, die half open staat. Een der schroeven is er uit. „Heb je hier ook gedweild?" vraagt Tom aan de meid. Ze staat op en komt naar hem toe. „Vanzelf". „Nou, dan mag je blij zijn, dat je nog leeft, zus. Kijk eens." Hij richt zijn zak lamp op de contactdoos, waarin men de blanke draad kan zien. Die ligt helemaal in het water. „Wat zou dat dan?" vraagt de jonge vrouw nuchter. „Dat betekent, dat je met je natte dweil de kortsluiting hebt veroorzaakt. En wees maar blij, dat er meteen sluiting kwam, anders had jij de stroom via je dweil in je lichaam gekregen. Voortaan een beetje opletten en dweil dan maar om de leidingen heen, maar niet meer er overheen, zoals je nu gedaan hebt." Tom opent de contactdoos geheel en legt beide draden van elkaar. Daarna droogt hij met een doek zo goed en zo sen, waarna de genodigden met adem loze spanning keken naar mevr. Lijnis- Hoffenreuter, de balletdanseres van de Oostburgse muziekschool, die op fantas tische wijze enkele solodansen voor het voetlicht bracht. Burgemeester mr. K. Hoekzema bracht haar met een grote ruiker rode anjers hartelijk dank voor de dansen. Vervolgens mochten de aanwezigen de ruime hal van de watertoren betreden, waar mr. F. W. Adriaansen uit Middel burg, voorzitter van de Z.V.U., zelf een verwoed verzamelaar van tegels, de offi ciële openingsplechtigheid verrichtte. Mr Adriaansen gaf een interessant histo risch overzicht van de ceramiekkunst in Nederland, die eerst in de tweede helft van de 16e eeuw tot stand kwam. Voor heen werden de tegels betrokkenuit Spanje, doch omdat we later ruzie kre gen met de Spanjaarden, moest naar een ander middel om aan de tegels te komen worden omgezien. In Middelburg verrees de eerste tegel„fabriek", later in Gouda en pas veel later kwam de tegel industrie in Delft op gang. De heer Adri aansen vertelde de genodigden veel we tenswaardigheden over de tegels, waar van er vele mooie exemplaren zijn te be wonderen. Onder de genodigden waren o.m. de burgemeester van Oostburg en echtge note, de burgemeesters van Biervliet en Zuidzande, het Statenlid mevr. E. v. d. Broecke- de Man uit Aardenburg, de directeur van de Stichting Zeeland voor Cultureel- en Maatschappelijk werk, mr. Hornstra, het nagenoeg voltallige be stuur der Plaatselijke Gemeenschap Oostburg, de organisator der tentoonstel ling, wethouders en raadsleden, alsmede vele vertegenwoordigers uit het Oost burgse verenigingsleven. Na een rond gang langs de tegels werden in hotel „Buitenlust" verversingen aangeboden. Biervliet Ouden van dagen op reis. De Biervlietse ouden van dagen zullen op 1 Augustus a.s. een reis maken naar Antwerpen. Zoals gewoonlijk is er onder de oudjes enorm veel belangstelling voor dit jaarlijks terugkerende evenement. Van de fiets gevallen. Vrijdag j.l. reed in de Paulinapolder de gebruikelijke rij scholieren per fiets naar de Braakmanpolder, om naar de diverse scholen in Terneuzen te gaan. Door nog onbekende oorzaak kwam de 15-jarige A. W. te vallen en bleef, tot grote schrik van zijn kameraadjes, bewusteloos liggen. Een der jongens waarschuwde dr. Kalk man, die vrij spoedig ter plaatse was. Met een hersenschudding werd de jongen door de dokter naar huis vervoerd. VOORLOPIG PROGRAMMA: Donderdag 15 Augustus: 13.00 uur: Opening van het feest op de muziektent op het Spuiplein door de EdelAchtb. Heer Burgemeester van Breskens. Ontsteken van de Visserij- vlam. 13.3015 uur: Opening van de Visserij- kwaad als het kan de doos en de draden en omwikkelt ze daarna met isolatieband waarna hij de doos sluit, maar nu stevig vast. Een minuut later zit er weer een stop in en hoort Tom de motor van de water pomp aanslaan. Ziezo, dat is weer ge fikst. De boer is tevreden, dat de electricien het lek zo gauw gevonden heeft. Harke- ma zit er goed bij, maar is erg op de pen ning. Tom vertelt van het euvel en voegt er aan toe: „Als ik je een goeie raad mag geven, Harkema, laat dan van 't voor jaar je leidingen vernieuwen. Dat is be slist niet voor de tijd." „Man, dat kost me een kapitaal!" „Dat zal nog wel meevallen," ant woordt Tom droogjes. „Maar je moet het zelf weten. Als je liever brand hebt „Nou, als je het een beetje christelijk met me maakt, moet het dan maar. Kom even in de keuken een bakje thee drinken." Tom kijkt door het raam naar de sneeuwjacht. „Laat ik dat niet doen, Harkema, anders kom ik misschien niet meer thuis." „Ben je gek, die vijf minuten Hij laat zich bepraten en gaat even bij het warme fornuis zitten, om thee te drinken. Maar een tweede kopje slaat hij af. Een paar minuten later start hij voor de terugreis. In het uurtje, dat Tom bezig was bij tentoonstelling door de Commissaris der Koningin in Zeeland. Uitreiken van de wimpel aan de beste visser van Breskens. (Medewerking van de Bres- kense muziekvereniging). Daarna pers-bij eenkomst. 15.30 uur: Optocht met praalwagens. Medewerking van de Belgische muziek verenigingen „Dierderik" uit Assenede, „Ridder Jan" uit Dadizele, „Cecilia" uit Eekloo, „De Musketiers" uit Brug ge met de Vlaamse reuzen en de mu ziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" uit Breskens. 18.00 uur: Concert op het Spuiplein door „Ridder Jan". 19.00 uur: Concert door „Cecilia". 19.30 uur: Concert door „Dierderik," As senede. 20.00 uur: Optreden van Charles Aerts' prominente artisten in het speciale cabaret-programma van en voor de vissers en de zee. 22.30 uur: Accordeonmuziek op het Spui plein. Vrijdag 16 Augustus: 13.0018.00 uur: Jaarmarkt. 19.00 uur: Aankomst van de muziekver. „O.K.K." uit Schoondijke; mars door de gemeente. 19.30 uur: Concert door „O.K.K." op het Spuiplein. Zaterdag 17 Augustus: 15.00 uur: Optocht met oraal wagens met medewerking van de muziekverenigin gen „Cecilia" uit Vlissingen, „E.M.M." uit Maasdijk, „Mozart" uit Yerseke, „Uit het Volk - Voor het Volk" uit Breskens en een Kinder-drumband uit Breda. 17.30 uur: Concert door „Cecilia" op het Spuiplein. 18.00 uur: Show door de Kinder-drum - band op het Oranjeplein. 19.00 uur: Concert door „E.M.M." uit Maasdijk. 20.00 uur: Cabaret op het Oranjeplein. 22.30 uur: Accordeonmuziek op het Spui plein. Zondag 18 Augustus: 15.00 uur: Optocht met praalwagens met medewerking van de muziekverenigin gen: „De Unie" uit Breda, „Harmonie" uit Hulst, „Postharmonie" uit Gent, „E.M.M." uit Groede en „Uit het Volk - Voor het Volk" uit Breskens. 17.30 uur: Concert door „Postharmonie" uit Gent. 18.00 uur: Waterskieën. Concert aan de vissershaven door „Harmonie", Hulst. 19.00 uur: Concert door „De Unie" op het Spuiplein. 19.30 uur: Cabaret op het Oranjeplein: Maria Zamora. 21.30 uur: Taptoe door „De Unie". 22.00 uur: Vuurwerk. Pl.m. 23 uur: Sluiting op het Spuiplein met medewerking van de muziekver. „Uit het Volk - Voor het Volk" uit Breskens. Neerhalen van de vlag en doven van de vlam. Harkema. is het fietspad onzichtbaar ge worden. Maar hij weet in deze contreien goed de weg. Het beroerde is, dat hij nu de felle storm tegen heeft. Als veniinige naalden slaan de grote sneeuwvlokken in zijn gezicht. Tom stopt even om de motorbril goed over zijn ge zicht te sluiten. Dan gaat hij weer verder de moeilijke weg naar het dorp. Het valt toch niet mee. Af en toe raakt hij van het smalle fietspad af en komt door de mulle sneeuw in een hardbevro- ren karrespoor. Dan moet hij stoppen en naar het pad terug. Halverwege het dorp breekt de ketting van de motor. Hij sluit gas af, want de motor draait nu als een razende. De ge broken ketting ligt enkele meters terug in de sneeuw. „Dat is ook wat," moppert hij halfluid. „Zul je altijd zien, zoiets gebeurt oo de meest ongelegen momenten". Hij pakt de ketting op en doet het ding in de zijtas. Er zit niets anders op dan te trappen. Trappen op een gewone fiets gaat nog maar op een bromfiets valt het niet mee en zeker niet tegen de sneeuwstorm op een ongelukkig, smal pad. Door zijn ge- slinger raakt hij telkens van het fiets pad af. Het sneeuwdek, dat steeds hoger wordt, is bovendien glad. Op een gegeven ogenblik glijdt hij weg en komt languit in de sneeuw te liggen. Enkele seconden is hij verdoofd door de val. Maar dan staat hij weer op. Het

De Schakel | 1957 | | pagina 1