Feestelijke opening van de ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN e u 111 e t o n Liefde's nazomer Plaatselijk Nieuws de (chakel iae Jaar - Nr. 649 Vrijdag 5 juli 1957 Verschijnt Iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,**! - GIRO 368296 Er heerste Zaterdagmiddag een ge zellige drukte op het terrein rond de Middenweg in de Braakmanpolder. De De tamboers van „Irene" uit Terneu- zen sloegen er lustig op los, een vrolijke aanblik boden de keurig witte unifor men in het felle zonlicht. Een groot aantal genodigden woonde de ope ningsplechtigheid bij. O.m. waren aan wezig ir. J. Kluitenaar en ir. H. Bak ker van de Domeinen, de burgemees ters van Biervliet, Hoek en Philippine, burgemeester Van Teilegen uit Ter- neuzen, de besturen der medewerkende verenigingen en vele andere belang stellenden. Burgemeester Hanssens uit Hoek sprak een inleidend begroetings woord, waarin hij bijzonder betrok de „eigenaars" van de Braakmanpolder, de rentmeesters der Domeinen, die hij namens de streek dank bracht voor de grote medewerking, welke men voor de ontsluiting van het Bl-aakmjangebied steeds van de directie mocht onder vinden. Het recreatieterrein is buiten gewoon belangrijk voor dit gebied, al dus burgemeester Hanssens, de Braak man biedt naast een bestaansmogelijk heid voor een aantal boeren, ook de mogelijkheid tot ontspanning voor ve len. Er is nu reeds gelegenheid voor zeilen, vissen, zwemmen, kampeerge legenheid voor de padvinderij, kano varen, kortom een groot aantal vrijwel onbeperkte mogelijkheden voor ont spanning zijn aanwezig in een streek, die daar tot voor kort bijna geheel van verstoken was. Nu deze mogelijkheden er zijn, meende het Braakman-comité, dat dit feit, dat de Braakman vóór 5 jaar dicht ging, niet onopgemerkt voorbij mocht gaan. Grote medewer king werd verkregen van de Braak mandirectie en van de zijde van het verenigingsleven in Zeeuws-Vlaande- ren. Drie betrekkelijk kleine agrarische gemeenten werken thans samen, om de mogelijkheden, die de Braakman biedt, te ontwikkelen. Zij dienen daar mee een groot belang, n.l. het bieden van ontspanning aan een groot gedeel te van de bevolking in de kanaalzone. De burgemeester sprak de wens uit, dat men na jaren zou kunnen zeggen, dat de stunt, om van de Braakman polder een recreatieterrein te maken, geslaagd is. Ir. J. Kluitenaar richtte zich in een zeer geestige toespraak tot de aanwezigen, waarin hij de burge meesters van de drie samenwerkende gemeenten de stuwende kracht noemde voor de ontwikkeling van de recreatie plannen. Hij noemde de Braakman polder gemeenschappelijk bezit, daar ze werd verkregen door Rijks geld, dat ge meenschappelijk bijeen gebracht wordt Hij hoopte dan ook, dat men dit ge meenschappelijk bezit zou waarderen, zodat dit recreatiegebied in vriend schap en blijdschap veel mensen kun nen toeven. Na deze toespraken gingen de aan wezigen achter de muziekcorpsen naar de startplaats voor de zeilwedstrijden, welke dwars door het weiland kon door HENK VAN HEESWIJK 21. „U verwent me," zegt het meisje ge troffen als hij haar het ijsje geeft. Tom wil er wat op antwoorden, maar wacht en rookt. Enkele minuten gaan voorbij, dan vertrekt de trein. Zo, het eerste ander half uur heeft hij de tijd. Elk met de eigen gedachten bezig, kijken ze uit het raam en zien Utrecht verglijden. De conducteur komt en knipt de kaartjes en de supplementen. Tom is in een gulle bui en geeft de conducteur een sigaar. De man neemt het rokertje dankbaar in ontvangst en geeft haast ongemerkt een knipoogje. Hij heeft meer met dat bijltje gehakt. De trein raast weldra met een snel heid van meer dan honderd kilometer door het donkere land. Alleen in de coupé is het licht. En flink bezet met mensen, die van de jaarbeurs huiswaarts keren. Maar in de tweede klas-afdeling zit Tom en zijn winkeljuffrouw, zijn in koopster. Ans heeft het ijsje op en veegt worden bereikt. De koeien in de weide gingen voor dit lawaai ijlings aan de haal. Ze vonden al die mensen in de wei maar een griezelige beweging. Het was een vrolijk gezicht, de fraaie zeil jacht j es op het Braakmanmeer te zien zeilen. De zeilwedstrijden werden ge organiseerd met medewerking van de Royal Belgian Sailing Club uit Gent, die te Terneuzen gestationeerd is. On dertussen waren de zwemclubs gearri veerd en konden de zwemwedstrijden aanvangen, welke werden georgani seerd door „De Bruinvis" uit Sas van Gent. Deelnemende verenigingen waren „Bruinvis," Sas van Gent; „Ganze," Goes; „Luctor," Middelburg; „Schelde- stroom," Breskens; „S.Z.V.," Souburg; „Zeehond,Vlissingen. Eerste prijzen werden behaald door: 200 m. schoolslag dames: 1. R. Vergauwen, Bruinvis, 3.6.8. 100 m. schoolslag heren: M. de Braai, Bruinvis, 1.22.7. 25 77i. vrije slag jongens 1213 jaar: Th. Vervooren, Luctor, 16.6. 25 m. rugslag meisjes 1213 jaar: H. de Vries, Bruinvis, 23,9. 25 m. rug slag jongens 1415 jaar: A. Booy, Luctor, 18.5. 3 x 50 m. wisselslag persoonlijk heren: A. Sampon, Bruinvis, 2.11.2. 25 m. schoolslag meisjes 1213 jaar: I. Baart, Bruinvis, 21.3. 100 77i. vrije slag dames: W. de Bruijn, Bruinvis, 1.24.8. 50 77i. vrije slag meisjes t.e.m. 17 jaar: M. Leenhouts, Scheldestroom, 38.6. 3 x 50 Tri. wisselslag estafette heren: Luctor I: P. Rotte, K. Volwerk, J. Dirkse, 1.50. 25 77i. rugslag meisjes 1415 jaar: C. Evers, Ganze, 22.4. 50 77i. vlinderslag dames: A. Jansen, Bruinvis, 42. 50 m. rugslag meisjes t.e.m. 17 jaar: W. de Bruijn, Bruinvis, 48.2. 50 77i. schoolslag jongens 1415 jaar P. Reijnhoudt, Scheldestroom. 44. 5 x 50 m. estaette dames: Bruinvis, W. de Bruijn. A. Jansen, R. Melieste, T. Asselman, R. Vergauwen, tijd 3.14.9. Hiermee waren de feestelijkheden nog niet afgelopen. Onder enorme be langstelling werd op een ander terrein een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de Braakmanboeren en de arbeiders van de Ned. Heide-Mij. Dit was een gecos- tumeerde wedstrijd. Dierenarts Van de Vijver uit Biervliet was scheidsrechter. Hij liet nogal wat fouten ongestraft, waarvan de boeren dankbaar profi teerden. Met een 3-1 overwinning trok ken de boeren naar de kleedkamer, waar zij de overwonnenen rijkelijk ont haalden. Begunstigd door het ideale zomer weer waren duizenden naar de Braak man getrokken om er te genieten van de feestelijkheden. De vele tentjes, waar limonade, enz., te verkrijgen was, deden goede zaken. De prijsuitreiking van de wedstrijden vond plaats in de landbouwschuur aan de Middenweg, waar burgemeester haar handen af aan een zakdoek. „Roken?" vraagt hij. Ze schudt haar hoofd. „Nee, ik rook niet meer vandaag, dank u wel". „Tevreden over deze dag, Ans?" Ze lacht en knikt. „Het was fijn," zegt ze zacht en haar wangen worden lichtrood. „Prettiger dan anders?" „Ja Ze fluistert het haast. „Waarom, meisje?" De rode kleur op haar wangen wordt dieper en ze kijkt naar haar handen, die nu nerveus met het zakdoekje spe len. Dan is Tom ineens naast haar. Zacht legt hij zijn arm om haar leest en trekt haar tegen zich aan. Ze laat het toe, maar kijkt niet op. „Daarom, Ans?" Haast onmerkbaar knikte ze, maar de volgende seconde voelt ze zijn lippen op de hare, en ze loost een diepe zucht als ze haar ogen sluit en opnieuw zijn lippen voelt. Langzaam gaat haar hand omhoog en streelt ze zijn gezicht, zijn haar. „Dus ik heb me niet vergist," zegt hij zacht, wanneer hij haar opnieuw kust. „Ans, meisje van me, kan het waar zijn dat je van me houdt?" „Ja," antwoordt ze zacht en nu kijkt ze weer naar hem op. Tom ziet een paar tranen in haar ogen. Hij neemt het zakdoekje uit haar schoot en veegt de tranen af. „Die mooie ogen zijn niet Hanssen ieder die medewerkte aan het welslagen van deze middag hartelijk dankte. De eerste en tweede prijs winnaars van de zwemwedstrijden kre gen een fraaie medaille, welke waren aangeboden door de Ned. Heide-Mij. en het Braakman-comité. De boeren uit de Braakmanpolder boden gezamenlijk een fraaie beker aan voor de club, die het hoogste aantal punten had verza meld. „De Bruinvis" uit Sas van Gent won deze beker. Burgemeester Hans sens wees nog op de grote betekenis van de zwemsport voor de jeugd. Een schoolarts wees er nog kortgeleden in zijn rapport op, dat hij duidelijk ver schil in lichaamshouding constateerde in die plaatsen waar wel en waar geen gelegenheid tot zwemmen was. Spreker hoopte dan ook, dat deze zwemdemon- straties er toe zouden bijdragen ook in de omliggende Braakman-gemeenten belangstelling te wekken voor de zwem sport, nu er in eigen gebied ook moge lijkheden komen om de jeugd te laten zwemmen. Een bijzonder dankwoord ontving de heer De Vriendt, de secre taris van de zwemclub uit Sas van Gent voor de medewerking, die de Braak man-commissie van hem mocht onder vinden bij het organiseren van deze wedstrijden. Burgemeester Hanssens reikte aan alle deelnemers, die een le of 2e prijs wonnen, een fraaie medaille uit. Het L.J.G.-orkest uit Hoek zorgde voor een muzikale omlijsting. Zondag werden de feesten opgewekt voortgezet met een gevarieerd pro gramma, afgewisseld door marsmuziek van de korpsen uit Biervliet en Philip pine. Er waren weer zeilwedstrijden en demonstraties in waterskiën achter zeer snel varende motorbootjes. Een internationaal boogschuttersfeest trok veel belangstelling. De sluiting van de feesten geschiedde in de landbouw schuur aan de Middenweg, waar bur gemeester Kostense van Biervliet dank bracht aan ieder, die zich op enigerlei wijze verdienstelijk had gemaakt voor de organisatie van deze feesten. De burgemeester van Philippine, de heer P. van der Hoek, reikte de prijzen uit aan de handboogschutters. Spreker hoopte, dat de Braakmanfeesten nog dikwijls herhaalt zullen mogen worden en steeds in het middelpunt van de be langstelling zullen mogen staan. De uitslag van de zeilwedstrijden was: Cadetten-klasse tot 18 jaar, 1. Caramba; 2. Cacarolle; 3. Car; 4. Ca nard; 5. Cafoullau; 6. Cashow; 7. Ca- pracone; 8. Catch; 9. Capoen; 10. Ca- ron. Deelgenomen werd door 22 jach ten, bemand met een kapitein en stuurman. Klasse 505. Snelle jachten: 1. Van der Abeele; 2. Leten; 3. Maas, allen te Gent. Retranchement Raadsvergadering. Vrijdagavond vergaderde de Raad van Retranchement onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Leen houts. Alle leden waren aanwezig. De gemeenterekening over het jaar bestemd om gevuld te zijn met tranen, liefje," zegt hij op zachte toon. De trein raast verder door de duis ternis. Af en toe flitsen lichten voorbij van een spoorwoning of een dorpssta tionnetje. Maar dan is het weer don ker buiten. Tom kijkt naar de scherpe lamp in de coupé. Het volgende mo ment staat hij op en draait aan een knop die tegen het plafond bij de deur zit. De witte lamp gaat uit en inplaats daarvan gaat een blauwe branden. Het is nu halfduister om hen heen. Hij gaat opnieuw naast Ans zitten en trekt haar naar zich toe. „Sinds wan neer houd je van me, Ans?" „Ik weet het niet," fluistert ze. „Mis schien al lang. U bent altijd zo lief en voorkomend voor me. Misschien die eerste winter al, toen ik die mooie ca- deaux van u kreeg. Niet om die ca- deaux, maar om het idee. U bent al tijd zo'n heer. Toen na Baanders in de stad, die boekhandelaar, was ik bang geworden voor mannen. Die jon gen van Baanders was zo gemeen lokte me mee naar de zolder, zoge naamd om te helpen boeken uitzoe ken daar waren de voorraden en dan probeerde hij me te zoenen. Ik werd bang En toen ik hier solliciteer de, bij U bedoel ik, dacht ik: als hij ook maar één keer een hand naar me uitsteekt, loop ik zo weer weg „Dus dan ben ik je straks kwijt," zei 1955 werd voorlopig vastgesteld voor wat de gewone dienst betreft met een batig slot van f 6832.45. De kapitaal- dienst wijst een nadelig saldo van f 86405,33 aan. Aan een ingezetene werd ontheffing verleend van zijn aanslag in de riool belasting 1957. De Raad machtigde B. en W. om aan de Ned. Heide Mij. op dracht te geven tot het bijwerken van het destijds door de Ned. Heide Mij. op gemaakte plan inzake de restauratie der vestingwerken. De kosten der voor bereiding, zijnde f 2500,-, worden ver goed door het Ministerie van Sociale Zaken. De voorz. deelde mede, dat van zelfsprekend nadien nog onderhande lingen zullen gevoerd moeten worden met de beheerder der wallen, n.l. het waterschap Het Vrije van Sluis, doch dat men eerst de mogelijkheden dient te kennen. Het plan voorziet - zo mo gelijk - ook in de aanleg van een open luchttheater, alsmede het uitdiepen van de grachten ten behoeve van de watersport. De Raad nam het bekende adres van de West Z.-Vlaamse architecten voor kennisgeving aan. Besloten werd, ingevolge advies van de Kamer van Koophandel, een nieuwe verordening ingevolge de winkelslui tingswet vast te stellen. De winkels kunnen in het tijdvak van 15 Juni tot en met 30 September op werkdagen geopend zijn tot 20 uur. In het tijdvak van 1 April tot en met 14 juni en van 1 October tot 1 November tot 19 uur. In het tijdvak van 15 Juni tot en met 30 September kunnen de slagersbedrij- ven geopend zijn van 8 tot 12 uur op Zondagen en de overige winkels op Zondagen in genoemd tijdvak van 15 tot 19 uur. De Raad besloot met de Rijkspost spaarbank ingaande 1 Aug. 1958 een vaste geldlening aan te gaan ten be drage van f 70000,-, alsmede een kas geldlening ingaande 1 Aug. 1957, even eens ten bedrage van f 70000,-. Bij de rondvraag vestigde de heer Pattist de aandacht op het ontstaan van diverse vuilnisbeitjes in verschil lende delen van de gemeente. De voorz. zegde maatregelen toe. De heer v. d. Sluis vroeg naar de mogelijkheid tot het plaatsen van een kraan op de wa terleiding ten behoeve van particulie ren. welke niet op de waterleiding zijn aangesloten. De Raad besloot tot het wijzigen van de gemeentebegroting dienst 1956, als mede tot het vaststellen van enige pen sioengrondslagen. Cadzand Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Leenhouts. Na het openingswoord door de voorzitter werd de heer A. A. Bril tot raadslid be ëdigd. Hij legde daartoe in handen van de voorzitter de ambts- en zuiverings- eed af. De voorzitter feliciteerde het nieuwe raadslid en herinnerde er aan, dat de taak. die hij thans weer krijgt, geen onbekende is. De heer Bril heeft n.l. in het verleden de gemeente als raadslid'en als wethouder gediend. De voorzitter hoopte, dat de heer Bril zijn Tom knipogend, „want ik heb wel twee handen naar je uitgestoken. En je zelfs gezoend „Nee," antwoordde ze zacht, „dat is anders. Al gauw was ik voor U niet bang. En voor Joop ook niet. Die was altijd aardig en netjes. En Herman he lemaal. U bleef ook altijd correct. Ik vertrouwde U al gauw. Ook later, toen we naar de jaarbeurs gingen. Die eer ste keer in de bios dacht ik nog even: nou heeft ie een kans, we zullen eens zien of het alleen maar om de film gaat Maar U raakte me niet eens aan. Ik voelde me sindsdien onder alle omstandigheden veilig „En nu dan, Ans?" Ze greep met beide handen zijn ar men die haar omkneld hielden. „Nu voel ik me nog veiliger, omdat ik weet dat u ook van me houdt". „U, Ans?" „Ach ja, het is allemaal nog zo vreemd En u bent toch mijn baas?" „Je weet toch hoe mijn voornaam is?" Ze verborg haar gezicht in zijn arm. ,Het is allemaal nog zo vreemd „Dus je bent bij mij niet bang?" Ze schudde haar hoofd. „Hoe zou dat nu kunnen? Ik vind het juist zo fijn". „Hoeveel houd je van me, liefje?" vroeg hij, zacht haar liefkozend. „Ik weet het niet Het overrompelt me allemaal

De Schakel | 1957 | | pagina 1