PLOUVIER heeft DE schoenen! Nieuwendijk 14-16, VLISSINGEN Braakman vast. In de Raadsvergadering van Woens dagavond kwam een voorstel van zeer verre draagwijdte aan de orde, n.l. de vaststelling van de gemeenschappelijke regeling Beheerschap Recreatiegebied Braakman, welke regeling gezamenlijk met de gemeenten Hoek en Philippine in het leven diende te worden geroepen om de ontplooiing van het Braakman gebied als recreatieoord op verantwoor de wijze tot stand te kunnen brengen. Weth. A. Dijk zei, dat men het er wel allemaal over eens zal zijn, dat het noodzakelijk is de recreatie in de Braak man in geregelde banen te leiden en de mogelijkheden tot ontplooiing te bren gen. De gemeenschappelijke regeling, zoals die hier ligt, is voor hem evenwel niet aanvaardbaar, omdat vaststelling hiervan voor de deelnemende gemeen ten financieel gezien een sprong in het duister betekent. De regeling zal aange gaan worden voor de duur van 40 jaar. Spr. meende dat het er op neerkomt, dat de gemeenteraden ook voor die 40 jaar afstand doen van hun budgetrecht. Hij wenste meer zeggenschap van de raden op financieel gebied, door b.v. ieder werkplan, dat om de vijf jaar door het Algemeen Bestuur van het Beheerschap wordt opgesteld, al of niet of gewijzigd goed te keuren. Zoals de regeling thans ligt zouden twee gemeenten de derde tot uitgaven kunnen dwingen die boven haar financiële draagkracht gaat. De voorz. zei, dat inderdaad in theorie weth. Dijk gelijk had, maar dat de re geling voldoende waarborgen inhoudt om hetgeen de heer Dijk vreest, tegen te gaan, waarbij nog komt dat G.S. haar goedkeuring zeer zeker wel zal onthou den aan plannen, d*e abnormaal groots zijn opgezet. Dhr. Dijk meende dat dit zal afhangen welk standpunt een be paald college van G.S. inneemt ten op zichte van het beheerschap, hetzij een welwillend of een afwijzend. De heer A. J. van Hoeve vond, dat er reeds te veel tijd verloren is gegaan en dat, ook wan neer de regeling wordt aanvaard door de gemeenten, het nog wel lange tijd zal duren voordat er iets van belang zal kunnen gebeuren. Hij zei voorts de be zwaren van dhr. Dijk niet te kunnen de len, ook al kon hij de financiële conse quenties geenszins overzien. De heer Michielsen kon zich niet indenken, dat G.S. zouden toestaan dat twee gemeen ten de derde financieel ten gronde zou den richten. Na de discussie kwam het punt in stemming. Met 6 stemmen voor en 1 stem tegen (weth. Dijk) werd de gemeenschappelijke regeling vastge steld. Hierbij werd de opmerking ge maakt door de raad dat zij accoordgaat met de vertegenwoordiging van de ge meenten in het Algem. Bestuur, n.l. Hoek 3 vertegenwoordigers, Biervliet 2 en Philippine 2 en de kasten verdeling, n.l. Hoek 3|7 deel, Biervliet en Philippine 2|7 deel, maar dat men liever gelijke vertegenwoordiging en kastenverdeling had gezien. Voorts deelde de voorzitter mee, toe kenning van subsidie te hebben ontvan gen van het Rijk. in de woningverbete ring van P. van Hee, voor diens woning aan de Kapitale Dam. Voorts zijn er nog aanvragen om subsidie voor woningver betering van G. van den Hemel, A. Die- leman. J. Anthonisse en I. van Haneg- hem. Het sportterrein zal nu op vrij gun stige voorwaarden aangesloten kunnen worden op het waterleidingnet. Per laar is gedurende 30 jaar een vaste bijdrage van f 120,verschuldigd met een vast recht van f 30.per jaar. terwlll de waterprijs 40 cent per m3 zal bedingen De raad aanvaardde dit voorstel. De fi nanciering voor de twee woningen, die door de gemeente aan de Singel met be- stedingsplicht werden gebouwd, is be kend. Genoemde woningen zouden blij kens het principebesluit van de raad verkocht worden aan twee gemeente ambtenaren n.l. opzichter Kaan en com mies A. de Meiier Het totaalbedrag dat blijkens dit besluit beide woningen zou den moeten opbrengen, was vastgesteld elkaar Tom kijkt de lange elect.Hsche trein langs naar een loog hoekplaatsje. Hij ontdekt een afzonderlijke coupé, maar daar zitten al mensen in. Dan krtlgt hij een Idee. ..Wacht, even." zeet hij. ,.Tk ben zo terug". En voor het meisje goed en wel begrilnt wat haar baas vil. ziet ze hem teruglopen. Fen beetje verwonderd staart ze hem na. Dan wandelt ze het perron wat op en neer. Na een naar minuten ziet ze hem weer en ais hi1 b11 haar i<? grijpt bjj haar arm en zegt met voldoening: Ziezo, ik kreeg ongans een reuze idee; ik heb ge- sou pol eerd m Ge-wat?" ..Bijbetaald Het is me te druk in de derde klas. We gaan tweede naar huis Kom mee. daar zijn afzonderlijke couné's Als in een droom laat, ?e rich meevoe ren de trpin in en even later zitten ze gerleféhik in de Vn«5.cpr»s van een afzon- derlUVp tweede klas-afdeiinc. ..Maar dat is toch zonde van het geld. meneer" protesteert ze. H11 kijkt, haar eigenaardig aan. Tk heb vanavond wat ontdekt Ans. dat me honderdmaal meer waard is dan d'e paar guldens extra Ik wil ongestoord kunnen praten". Langs de trein loont een longen met Ijs. Het is eind Rentemhor, maar nog hij zonder zacht voor de tijd van het. laan Hij koopt een Hsco voor het meisje en steekt zelf een sigaret op. (Wordt vervolgd). op f 17.500,De kostprijs per woning zal nog nader worden vastgesteld, waar op de verkoop tijdens de eerstvolgende raadsvergadering definitief kan worden vastgesteld. Enige tijd geleden had de schoolarts over de toestand van de o. .1. school weinig goeds te melden in zijn rapport. Thans is een plan tot restaura tie ontworpen, waarvan de uitvoering zou kunnen geschieden tijdens de zomer- vacantie. Het werk zal worden uitgevoerd in twee etappes, namelijk het gedeelte, dat niet anders dan tijdens de vacantie kan worden uitgevoerd en het gedeelte, dat zonder bezwaar voor het onderwijs ook buiten de vacantie kan worden uit gevoerd. De raad besloot tot restauratie Naar aanleiding van een verzoek van de commissie rijtoer ouden van dagen, werd een subsidie van maximaal f 250,- verleend in de kosten van een reis naar Antwerpen op 1 Augustus, evenwel op voorwaarde, dat rekening en verant woording zal worden afgelegd. Naar Boulogne. Begunstigd door prachtig zomerweer maakte de afdeling Biervliet van de Z.L.M. een prachtige busreis naar Bou logne. De reis werd gemaakt met een extra-bus, die de route langs de Belgi sche kust koos. De Franse kust, die ge heel anders is dan de Hollandse stran den, was voor de reizigers een openba ring. Veel te vroeg naar hun zin moest het sein voor de terugtocht weer worden gegevrn. 't Was al erg laat toen de boe ren weer thuis kwamen. Breskens Raadsvergadering De Raad der gemeente Breskens kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burge meester J. A. Eekhout. Bij de ingekomen stukken en mede delingen werd vermeld, dat B. en W. tot tijdelijk leidster aan de openbare kleu terschool hebben aangesteld mej. N. Boone te Koudekerke. Eveneens werd mededeling gedaan, dat de te treffen voorzieningen in de Bloe men wijk als aanbrengen van kolenkis- ten geen huurverhoging tengevolge be hoeven te hebben. De heer Seuss kan zich niet vereni gen met mogelijke plannen tot het aan brengen van douches in de Vismijn voor de haringlossers. Zolang er nog inwo ners van de gemeente zijn, die versto ken zijn van waterleiding en electrici- teit, acht hij het aanbrengen van douches voor mensen, die bovendien merendeels uit andere gemeenten af komstig zijn, niet op zijn plaats. De voorzitter merkt op, dat plannen om trent plaatsing van douches in de Vis mijn nog niet aan de orde zijn. Naar aanleiding van het feit, dat het wenselijk is de z.gn. „Veste" als re creatiegebied te behouden, wordt beslo ten een terrein van de heer J. A. Lako, in de omgeving van zijn boerderij, als vuilnisstortplaats in te richten. De heer van der Hooft oppert bezwaren in ver band met de ligging, ver van de kom. De heer Goethals informeert, hoe een verder volstorten van de „Veste" kan worden voorkomen, nu deze in handen van derden is. De voorzitter geeft als beste oplossing aan, de „Veste" in eigen dom te verkrijgen. Besloten wordt de onlangs van de he ren M. de Jonge en A. J. van Houte c.s. aangekochte panden met bijbehorende erfpachtsrechten aan de heer M. de Jonge voor de sloop te verkopen voor f 600.-. De v.m. slagerij achter het woon winkelhuis mag blijven staan. De heer Cambier vindt de prijs aan de lagekant, i.v.m. de waarde van het bijbehorende erfpachtsrecht. De voorzitter geeft een nadere toelichting en zegt, dat door de heer de Jonge een nieuw pand In de nieuwe rooilijn gebouwd zal moeten worden. De heer van der Hooft merkt op. dat. indien het gemeentebestuur tot onteigening had moeten overgaan, dit voor de gemeente aanmerkelijk hogere kosten meegebracht zou hebben. Ten einde paal en perk te stellen aan het z.gn. „runnen" door café- enlof restauranthouders, wordt een daartoe strekkende verbodsbepaling in de Alge mene Politieverordening opgenomen. De voorzitter merkt op. dat het de bedoe ling is, deze bepaling onmiddellijk in werking te doen treden. Verschillende leden vragen zichaf. of deze verbods bepaling afdoende zal zijn. De heer Goethals vraagt, of de verbodsbepaling ook van toepassing is op de venters aan het Veerplein en de Scheldekade. De voorzitter antwoordt ontkennend. Voor de rond Augustus as. in gebruik te nemen badinrichting worden de na volgende tarieven ingevoerd; voor één bad f 0.40: voor een abonnementskaart voor 5 baden f 1.50: voor een abonne mentskaart van 5 baden voor kinderen beneden 14 laar f 1.-. Bij de rondvraag vraagt de heer Ver meulen een leuning te laten aanbrengen aan de trap naar de vRserswijk nabij de Wed. van de Sande-Porreii. Mevr. NWmans-Gossije zag gaarne de moge lijkheid bezien, om de nog bestaande hekwerkies voor de panden aan de Bou levard noordriide af te breken, waar door het trottoir ter plaatse breder ge maakt zou kunnen worden De heer van der Hooft vraagt de aandacht voor een mogelijke verbreding van het verbin- dingsstraatie aan het begin van de Westlandstraat naar de Achterweg. De heer Seuss zag gaarne een einde ge maakt aan hPt f ieteen over de trottoirs aan de Van Zuijenstraat. Voetbalwedstrijd ten bate van het Jeugdgebouw. Zaterdagavond j.l. vond op het voet balterrein der v.v. Breskens de met span ning tegemoet geziene wedstrijd plaats tussen een elftal van het gemeente-per soneel en een elftal, geformeerd uit de Ned. Hervormde Jeugdraad. Na de aftrap door burgemeester Eek hout ging het spel aanvankelijk gelijk op. Gaandeweg kwamen de gemeente ambtenaren echter iets in de meerder heid, doch door uitstekend verdedigen, waarbij vooral keeper Nicolai en rechts back P. vanden Heuvel, de man met de uitschuifbare benen, opvielen, wist de jeugdraad tot de rust de stand in even wicht te houden. De thee scheen de gemeente-mensen goed gedaan te hebben (doping?),want direct na de aftrap door dominéé Van Beusekom trokken zij op het Jeugdraad- doel af. Na nog enige tijd stand te heb ben gehouden, moest de Jeugdraad, wel ke uit meer raad dan jeugd bleek te be staan, uiteindelijk capituleren en moest keeper Nicolai 4 maal achter zich kij ken, waar met ambtelijke zuiverheid in- géschoten ballen van Risseeuw, Ósse waarde, Wagenaar en de Kramer geble ven waren. Het was de Jeugdraad niet gegund de eer te redden. Ook de lange afstandsschoten van Van Melle, die een voorstander bleek te zijn van nauw con tact tussen Jeugdraad en gemeente-per soneel, brachten in de stand geen ver andering. Met 40 voor de gemeente ambtenaren kwam het slot van deze ge animeerde wedstrijd, die door de grote opkomst van het publiek, volkomen aan zijn doel - ten bate van het nieuwe jeugdhuis - beantwoordde. Geslaagd. Te Dordrecht slaagden onze oud- plaatsgQnoten, de dames Paula de Smit voor het diploma Gymnasium B en haar zuster Lody de Smit voor het diploma Gymnasium A. Bejaarden uit Klundert op bezoek. Gistermiddag arriveerden een 35-tal auto's met bejaarden uit Klundert op doorreis in onze gemeente. In het Gem. ontspanningsgebouw, waar door een aantal vrouwelijke vrij willigers uit Breskens de tafels met bloe men waren versierd en koffie was gezet, werden de oudjes ontvangen. Na een gezellige maaltijd bedankte één der begeleidende comité-leden voor de goede ontvangst. Cadzand Buitendag Vrouwenbond N.V.V. Te Cadzand kwamen de leden van de Vrouwenbond N.V.V. uit geheel West Z.- VI. bijeen, voor de jaarlijkse buitendag. De voorzitster, mevr. Dijk-Langstraat uit Biervliet, sprak een kort welkomstwoord, waarin zij mededeelde, dat mevr. J. Adri- aanse, de secretaresse, een val heeft ge maakt met de bromfiets, waardoor zij niet aanwezig kon zijn. Van harte werd haar een spoedig herstel toegewenst. 's Morgens werd een wandeling ge maakt langs strand en duin, terwijl na de maaltijd mevr. E. van den Broecke- de Man uit Aardenburg declameerde. Zij had wat lichte, gezellige proza gekozen, enkele verhalen van Felix Timmermans, Annie M. G. Schmidt en een prachtig liefdesverhaal van Pirondello. Het geheel viel erg in de smaak. Na de middag wer den enkele spelen gedaan, en een bezoek gebracht aan de wafelbakkerij „Cadzan- dria". Schoondljke Diploma-uitreiking verkeersexamen In de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk te Schoondijke werden aan onder staande jongens en meisjes, leerlingen der lagere scholen, de bewijzen uitge reikt dat zij het verkeersexamen met goed gevolg hadden afgelegd. De postcommandant der Rijkspolitie te Schoondijke, de heer Ch. de Rijke, wees in zijn welkomstwoord met grote nadruk op de belangrijkheid van het verkeersonderwijs in deze tijd. Door de heer C. Musson werden ver volgens. als vertegenwoordiger van de gemeente, de mouwemblemen, speldjes en diploma's uitgereikt. Aan de kinderen werd een tractatie, in de vorm van een ijsco. aangeboden, waarna enkele verkeersfilms werden ver toond. Namens de onderwijzers bracht de heer A. J. de Klerck, hoofd der O. L. °rhool, dank aan het personeel van de Rijkspolitie, de heren Ch. de Rijke en F. Picavet, voor het werk dat zij in het belang van het verkeersonderwijs ver richten. Een mouwembleem (3 maal geslaagd) ontvingen Ivonne van het Westeinde en Petrus van Abel. Een speldje ontvingen (2 maal ge slaagd) Gerard de Graaf. Hannie Becu. Diny Lako, Willy de Groote, Lisette Berkmoes. Johannes van Overmeire en Jannis Tellier. Een diploma ontvingen (le maal ge slaagd) Saloman van Espen, Izaak de Reu. Abr. van Haneghem, Jaques de Bliek, Corrie Luteijn, Janna Ocké, Aga tha van de Waal, Johanna de Rijke. Ma rina van de Luijster, Ria Minnaard, Sjaak Tellier. Johan Provoost, George Cromheecke, Mia Delnad. Anton de We ver. Gerard Bruijnzeel, Magdalena Jan sen, Antonie Verhage. Johanna Moggré. Cornelia Marsille, Adriaan Beeke, Ben jamin van de Ree. Johannes Passchier en Jacobus van Hoeve. 6 leerlingen werden afgewezen. Het landbouwonderwijs in nieuwe banen. Het zal waarschijnlijk bekend zijn, dat het landbouwonderwijs gereorgani seerd wordt. Voor de landbouwwinter- scholen is de nieuwe vorm nog niet pre cies bepaald. Waarschijnlijk zal deze 3- jarig worden, terwijl ook een vooroplei ding van u.l.o., 3-jarige H.B.S. of lagere landbouwschool vereist zal worden. De veranderingen, de lagere landbouwschool betreffende, zijn wel bekend en worden nu op verschillende scholen geleidelijk ingevoerd. Per 1 Sept. a.s. zal op de lagere landbouwschool te Schoondijke met het nieuwe programma begonnen worden. Het onderwijs aan deze school was tot heden vrijwel uitsluitend vak onderwijs, terwijl aan algemeen vormend onderwijs, in verband met het geringe aantal lesuren, weinig tijd besteed kon worden. De eerste klasse zal nu de gehele week op school zijn, de tweede klasse 4 dagen en de derde klasse 3 dagen. De 4e klasse komt te vervallen. Hierdoor zal ook een betere aansluiting bij de land- bouwwinterscholen bereikt worden. De 2e en 3e klasse is gedurende 2 resp. 3 dagen per week practisch werkzaam op het bedrijf. Ook dat is zeer nuttig, im mers wat op de lessen besproken wordt, moet in de practijk bekeken worden en omgekeerd. De meerdere lesuren volgens het nieuwe programma; zullen gebruikt worden voor een bredere algemene vor ming der leerlingen, terwijl ook 't eigen lijke vakonderwijs zal worden uitgebreid. Bovendien zullen enkele lesuren besteed worden aan het verkrijgen van enige vaardigheid in timmeren en metselen. De bedoeling hiervan is, dat ze leren om kleine karweitjes op het bedrijf zelf op te knappen. In de 2e en 3e klasse zal veel aandacht besteed worden aan onderhoud en mon tage van machines en motoren. Wat de vreemde talen betreft, zal onderwijs ge geven worden in Engels, voornamelijk in uitdrukkingen en vaktermen, ontleend aan de landbouw. Aangezien bij het nieuwe programma meer leslokalen nodig zijn, zal er 1 Sept. a.s. een noodlokaal in gebruik worden genomen. De plannen voor de nieuw bouw zijn reeds ingestuurd. Zodra de ruimte dit toelaat, zal aan de school ook een voorbereidende klasse, een z.gn. brugklasse, verbonden worden. Om hier toe toegelaten te worden, moeten de leerlingen 12 jaar zijn en 6 klassen der lagere school doorlopen hebben. Momen teel echter moet voor toelating tot de le klasse de 7e klasse der lagere school doorlopen zijn, dan wel een jaar onder wijs gevolgd zijn op de U.L.O. of H.B.S. Retranchement Athletiekwedstrijden. Zaterdag werden op het Gem. Sport terrein te Retranchement regionale athletiekwedstrijden gehouden onder auspiciën van A.V. „Het Zwin". Onge veer 80 athleten namen er aan deel. Van de zijde der K.N.A.U. waren aanwezig de heren F. Kolijn en W. S. Mijnheer. t*esp. districtsvoorzitter en -secretaris. De volgende verenigingen hadden inge schreven: Marathon Vlissingen, Mara thon Schoondijke, Zeeland Sport Vlis singen, R K.H.A.V. Hulst, A.V. 56 Goes, E.M.M. Middelburg en Het Zwin Re tranchement. De eerste prijzen werden Hardlopen: Meisjes C. 60 m.: N. Dierkx (Zwin) 8,5 sec. Meisjes B. 80 m.: T. Bril (Zwin) 10,8. Meisjes A. 80 m.: A. v. Riel (E.M.M.) 10,9. Jongens C. 80 m.: W. v. Dorsselaar (Hulst) 10,6. Jongens B. 1500 m.: C. Mulder (E.M.M.) 4.34.9. Jongens A. 1500 m.: W. Biesebroeck (Hulst) 4.37.3. Jongens C. 300 m.: H. Joossens (A.V. 56) 46 sec. Heren 1500 m.: H. Bostelaar (E.M.M.) 4.24.6. Verspringen: Meisjes C.: J. v. Hanegem (Zwin) 4.49 m. Meisjes B.: S. Faas (Zwin) 4.61 m. Jongens B.: P. Versluijs (E.M.M.) 5.57 m. Jongens A.: Kal (Mar.) 5.26 m. Hoogspringen Meisjes A: A. v. Oyen (Z. Sport) 1.40. Jongens B: L. Basting (Zwin) 1.35. Jongens A: Th. v. Soolingen (Zwin) 1.55. Jongens C: J. de \yinne (Zwin) 1.35. Meisjes B: S. Faas (Zwin) 1.30. Koe el stoten: Jongens C: H. Roodenburg (Mar.) 10,28. Meisies A: R. v. Lopik (Mar.) 10 25. Heren- W. v. d. Lmden (Z. Sn.) 11.01 Mptejes C: S. de Winne (Zwin) 8.51. Meisjes B: R. v. Lopik (Mar.) 9.47. Hmkstapsprong Heren: Van Hijfte (Mar.) 12.80 m. Collecte. De Zendingscollecte in de Ned. Herv. Kerk bracht f 50,- op. BEJAARDEN MET DE NEDERLANDSE REISVERENIGING OP STAP. Door de Nederl. Reisvereniging werd op 16 Juni j.l. een stertocht ondernomen naar „De Efteh'ng" te Kaatsheuvel. Door bemiddeling van het aan deze Reisvereniging verbonden Fonds ..De Daad" werden een aantal bejaarden uit Zeeüws-Vlaanderen in de gelegenheid gesteld deze tocht gratis mee te maken. Hieronder bevonden zich een 13-tal in gezetenen ir't Oestburr- en e?n 13-ta! in gezetenen uit Breskens. De reis verliep schitterend en het werd dan ook een onvergetelijke dag voor de bejaarden.

De Schakel | 1957 | | pagina 2