BOBBE Verdeling „Zeeuwse Collecte 1956" ALG. NIEUWSBLAD r VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Hengelen Burgerlijke Stand Feuilleton Liefde's nazomer Suède jasjes Terlenka rokken. f 47,50 f 39,75 de ichakel iae Jaar zang - Nr. 647 Vrijdag 21 juni 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 -\ DRUKKERS-UITGEVERS f" SMOOR DE HULSTER - DOR PSSTRA/l jjgffa BRESKENS - TEL.» - GlftO 3Ö8296 In het „land boven de Moerdijk" is voor 'n vacantieganger heel wat te zien. En dat niet alleen in de grote steden. Wie er toe komt helemaal tot de afsluit dijk door te reizen, zal daar een goede indruk kunnen krijgen van het toekom stige aanzien van het Delta-gebied. Via Amsterdam en Den Helder naar Den Oever (het voormalige eiland Wierin- gen), waar de uitwateringssluizen van het IJsselmeer zijn, als een machtig epos in staal en beton. Het water van de grote rivieren in het Zuiden zal ook zo van tijd tot tijd gespuit moeten worden, naar de open zee, wanneer het eb is. (Foto „Industrienieuws"). In deze tijd van vliegen, jagen, Van haasten, jakkeren en atoom, Is er een middel om te komen Tot rust, aan kreek of Scheldezoom. Je koopt een doodgewone hengel, Een lijn, wat haakjes en een lood, Neemt dan wat pieren en een dobber, Pak koffie, vouwstoel en je brood. Ziezo, 't recept is nu gegeven, Het geldt voor jong en oud En zoek desnoods een hengel-buurman Die zorgt voor een gezellige kout. Vertel elkaar maar visverhalen In het gebruikelijk latijn; Vermijdt het politiek gebeuren, Zulks ligt niet in de visserslijn. En wil de vis beslist niet bijten, Ook dat is dan ook heus geen strop: Want vrouwlief wacht je bij de thuis- Ikomst Misschien met gerookte paling op. WAVER. GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand Mei 1957. GEBOORTEN: 4, Levina Wllhelmina, d. van B. R. Gijs en W. L. den Beer; 4, Frank Gerardus Johannes, z. van G. J. M. Wijffels en C. A. de Rljcke: 7, Anna Virginia Johannes, d. van J. P. Gernaert en C. L. Boerjan: 22, Leendert Izaak, z. van I. J. Brugge en M. E. de Brauwer; door HENK VAN HEESWIJK 19. Tom haalt zijn schouders op. „Vraag het haar maar eens recht op de man af. Dan zul je zien, dat je vader ge lijk heeft. En doe haar tevens dan maar de groeten van me en zeg dat ik de toe geworpen handschoen opneem. We zul len wel eens zien, wie het 't langste kan volhouden". Greet komt binnen en hoort de laatste woorden van haar vader. „Wat is er aan de hand?" vraagt ze. Herman kijkt haar aan. Zijn wangen zijn hoogrood gekleurd van verontwaar diging. „Papa zegt dat de nieuwe winkel aan de overkant van tante Bep is. Dat zij dat gedaan heeft om deze zaak. die ook van ons is. te vernietigen. Ik ik geloof er niks van Greet, die zo juist haar schort heeft afgedaan, blijft er mee in de handen staan. Ze klikt van de pen naar de an der en frommelt het schortje in elkaar. ..Wat een rotstreek." zegt ze heel onpar lementair. Doch even later voegt ze er twijfelend aan toe: „Maar zou het wel 26, Cyriel Ronald Maria, z. van A. de Paepe en E. A. Robesin. HUWELIJKEN: Been. OVERLIJDEN: 28, Maria Maatje de Zwart, 80 jaar, weduwe van J. Luteijn. INGEKOMEN: 6, J. C. Zeewoester en echtgenote van Amsterdam naar Mid- woudsestraat 14; 11, M. T. Verheije- Danen van O. en N. Gastel naar De Biltstraat 10; 14, R. G. Verheije van Waterlandkerkje naar De Biltstraat 10; 18, A. I. van Hoorn en echtgenote van Nieuwvliet naar O 33; 11, L. J. Stolk en gezin van Groede naar Willemsweg 17; 28. J. J. Janssen van Oostburg naar W 7628, R. Moes van Retranchement naar W 24; 28, G. Laarman van Retranche ment naar W 24; 28, R. Hartlief van Retranchement naar W 24; 31, J. Wil schut van Breda naar Prinses Beatrix- straat 113. VERTROKKEN: 9, S. van de Sande van Willemsweg 17 naar Sluis; 15, J. W. Ouist van Willemsweg 21 naar Middel brug; ¥5„ K. de Koeijer van W 7 naar IJzendijke. GEMEENTE GROEDE over de maand Mei 1957 GEBOREN: 1, Jannis Philippus, zn. van J. J. de Vlieger en van T. A. de Vuijst; 3, Marjan Hanna, d. van J. H. Warkor en van M. Solisa; 16, Pranciscus Ger main, zn. van J. K. C. M. Geeraert en van M. P. van Pamelen; 19, Evelyn P. S., d. van L. J. van Boven en van T. C. M. Janssen; 31, Willem Cornelis, zn. van C. I. Ekkebus en van L. F. Tellier. GEHUWD: 23, Jacobus Brugge, 25 j.. wo nende te Oost en West Souburg en Eliza beth Luteijn. 24 j., wonende te Groede; 25, Jonathan Siwalette, 40 j. en Dolfina Waisapy, 29 j., beiden wonende te waar zijn?" Tom spreidt zijn handen uit. „Dan moet Herman dat maar eens controle ren. Hij komt immers regelmatig bij tante Bep overhuis". Herman kijkt zijn vader aan. „Hoe weet U dat?" Die doordringende ogen had Bep ook. dacht Tom. Wat lijkt de jongen sprekend op zijn moeder. „Beste jongen," zegt hij op rustige toon, „hoe ik dat weet, doet niet terzake. Maar ik weet het. En als je ie vader niet gelooft - ik zie aan je gezicht dat je twijfelt - ga het dan maar eens vragen. Met je plof ben je immers binnen een half uur in de stad?" Herman is besluiteloos. Hij kijkt nog even in zijn boek, maar dan staat hij op en gaat het vertrek uit zonder een woord te zeggen. Even later horen vader en dochter de bromfiets aanslaan en wegrijden. Greet komt op de stoelleuning zitten. „Is het echt waar, paps? Zou tante Bep zó gemeen zijn?" Tom knikt. ..Ze is een Peetoom, meis je. Beste mensen als je ze mee hebt, maar o wee. als je hun vijand bent ge worden". Greet legt haar arm om Tom's schou der. „Was mams dan ook zo, vader?" „Je moeder was een schat. Greet. En iedereen in het dorp mocht haar graag, omdat ze in haar een hardwerkende vrouw zagen, die alleen maar de zaak Groede. OVERLEDEN: 6, Sara Adriaansen, we duwe van P. A. Boidin, 62 j.; 7, te Oost burg, Jan van Hoorn, echtgenoot van J. Hamelink, 71 j.; 8, te Oostburg, Jo- hannis Dossche, echtgenoot van A. van Quekelberghe. 66 j.; 11, te Oostburg, Elizabeth Kareis, echtgenote van P. Houtzager, 68 j„ 14, te Oostburg, Abra ham de Bree, echtgenoot van S. C. de Feijter, 65 j22, Maria T. Versprille, echtgenote van P. van Meenen, 71 j. INGEKOMEN: 1, Joh. W. van den Broe- cke van Biervliet naar O 168; 2. F. B. de Feijter en gezin van Zaamslag naar W 29: 2. J. de Feijter e-. v. Haak van Zaamslag naar W 29; 23. K. L oof van Sluis naar W 141; 24. J. D. M. Enzerink van Rheden naar A 238. VERTROKKEN: 1, E. Koster van O 229 naar Middelburg; 4. E. J. Neuféglise van O 127 naar Breskens; 9. H. V. Osman Fahmy-Everaars en kind van 197e naar Helanuan (Egypte)11, L. J. Stolk en gezin van A 166a naar Schoondijke; 15. S. M. de Hullu-Leenhouts van W 66 naar Nieuwvliet; 22. K. A. Visser-den Dekker van O 215 naar Voorschoten; 23. A. G. van Haaften van A 267 naar Zaltbommel 28. J. de Koster-de Meester van A 234g naar Den Helder. Een dezer dagen vergaderde de Com missie, die tot taak had de Zeeuwse Col lecte 1956 te verdelen, waarvan de netto opbrengst f 11.633,78 bedroeg en die zoals bekend, bestemd was voor het werk van de bejaardensociëteiten. De Commissie stond onder voorzitter schap van de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot en bestond uit de leden van het provinciaal bestuur van de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, de heren leden van Gedeputeerde Staten Mr. Dr. A. J. J. M. Mes en A. Schout en de voorzitter van deSectie Bejaardenzorg van de Ned. Herv. Kerk, de heer L. Eve raars. Bij de verdeling der gelden werd reke ning gehouden met verschillende facto ren t.w. de totale opbrengst en het ge middelde bedrag per inwoner per ge meente en het gemiddeld aantal bezoe kers van de sociëteiten. Ook aan bejaardensociëteiten, die bin nenkort opgericht zullen worden, werd een bedrag toegekend. De Commissie besloot in overleg met het dagelijks Bestuurvan de Stichting Zeeland ruim 20 pCt. van het beschik bare bedrag te bestemmen voor de ont spanning in de bejaardentehuizen. Op voorstel van de Commissaris der Koningin werd besloten dit bedrag te besteden voor een televisietoestel voor één van de tehuizen en na rijp beraad viel hiervoor de keuze op het bejaarden tehuis „Ten Anker" te Tholen. Dat aan Tholen dit voorrecht te beurt viel, was in hoofdzaak te danken aan het feit, dat dit eiland, samen met Noord- Beveland naar verhouding het hoogste bedrag opbracht voor de Zeeuwse Col lecte. Aangezien echter het aantal socië teiten op Tholen nog vrij gering is, wordt op deze wijze „Ten Anker" representa tief gesteld voor geheel Tholen. wilde groot maken. Je moeder had geen vijanden omdat ze toch weer anders was dan tante Bep. In het huwelijk verande ren de mensen soms helemaal, liefje. En tante Bep is bezig een zure, oude vrij ster te worden". „Weet je paps. het is misschien niet erg mooi, maar ik heb altiid al een he kel gehad aan tante Bep. Opa mocht ik wel. die was altijd lief. Tante Bep ook wel eens. maar lang niet zo vaak. En eens, ik was toen geloof ik tien jaar, zei ze in de keuken dat ik te veel op jou leek. paps. En dat ben ik nooit vergeten. Ze zei het op een toon alsof het een misdaad was. En ik ben juist blij dat ik op iou lijk, paps". Hij drukte haar even tegen zich aan. „Ik ben blij dat tenminste één van mijn kinderen trots op me is". Ze zaten een poosie tegen elkaar aan en Tom streelde zacht over de haren van zijn dochter. Toen zei Greet: ..Ik geloof wel, dat het waar is. Tante Bep is nu echt het type dat tot zoiets in staat is. Goeie, wat een verdraaid ge mene zet om zoiets te doen. Maar trek ie er maar niks van aan hoor. want Ti- nie. die winkeljuf met haar geschilder de lippen en wenkbrauwen, is helemaal niet getapt in het dom. Onze Ans mo gen ze veel liever. En meneer Davids doet altijd zo uit de hoogte als hij zo eens door bet dorp loopt. Dat moeten ze hier niet". en Ideaal voor Uw vakantie en fietstochten. Een suède jasje dat overal tegen kan een Terlenka rok welke beslist niet kreukt, U niet behoeft te strijken ook niet na het wassen Voor deze iedeale dracht eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van booten trein etoptvoor onzezaak Het bejaardentehuis „Rustoord" te Colijnsplaat, waar reeds een jubileum fonds voor dit doel bestond, ontving ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum een aanvullend bedrag, waardoor ook in dit tehuis een toestel geplaatst kon wor den. Gezien het grote enthousiasme voor het z.gn. televisieplan, n.l. om in elk be iaardentehuis, indien men dit wenst, een toestel te plaatsen, werd besloten de Zeeuwse collecte 1957 geheel voor dit doel te bestemmen. De Federatie van Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening, waarbij vrijwel alle in Zeeland bestaande vrouwenorganisa ties zijn aangesloten, zegde bij monde van haar presidente, mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz, weer spontane medewerking toe om deze collecte, die in de eerste helft van Oc tober zal worden gehouden, volledig te doen slagen. Voor wat betreft West Z.-Vl., werden de volgende bedragen toegewezen: Aardenburg: R.K. Bejaardenzorg f135.-. Biervliet: plaatselijk comité f 125, Groede: Alg. Bond van Ouden van Da gen f 35, Hoofdplaat: commissie Bejaardenzorg f 25,—. IJzendijke: 1. Best. Katb. actie f 60, 2. Comm. Bejaardenzorg f 25,3. Herv. Gemeente f 30, Oostburg: V. V. H. f 80.—. Sluis: Best. Beiaarden Sociëteit f 85, Zuidzande: Oranje-Comité f 330. "Rreskens- Comité Bejaardenzorg f 1^5 Schoondijke: binnenkort op te richten V.V.H. f 170,—. „Het zal wel vechten blijven. Greet zo lang onze concurrent er is. Maar dat is niet erg. Vroeger vond ik zoiets ver schrikkelijk, maar tegenwoordig houd ik wel van een beetie vechten. Dat is weer eens iets anders". Tom bleef op tot zijn zoon weer thuis kwam. Het was reeds over elven en Tom ging naar de keuken om de melk warm te maken die Greet gereed gezet had. Een kop koffie zou nog wel sma ken. Hij hoorde hoe de jongen de brommer in de schuur zette en de deur sloot. Even later kwam hij met, een nors gezicht de kamer binnen. Tom keek door de deur- onening vanuit de keuken en zan- dat de jongen op zijn stoel bii de haard ging zitten, de handen onder het hoofd. Na een paar minuten kwam Tom met de koffie de kamer binnen. Zwijgend zette hij de beide konpen op het ta feltje en zelf ging hij aan de andere kant zitten. ..En hoe ging het met tante Ben?" De jongen roerde zonder op te kijken zijn koffie ..Tk ben er vanavond voor het laatst geweest." zei hij. „Je hebt gelijk, de overkant is van haar. Fn ik heb ge zegd. dat ik het minderwaardig vond. Tk heb nog veel meer gezegd, maar ik weet niet nrecies meer wat. Tenslotte ben ik nijdig weggegaan. Ze heeft zo'n hekel aan je: ze kan je bloed wel drin ken".

De Schakel | 1957 | | pagina 1