PLOUVIER heefi DE schoenen! Nieuwendijk 11-16, VLISSINGEN De nieuwe voetgangersregeling KNIPPERBOLVOORLICHTING van „Veilig Verkeer" In het algemeen moeten voet' gangers binnen een afstand van 50 meter van de be^ schermde oversteekplaats ge^ bruik maken. Dit geldt niet, als zij gaan van het dicht»' bijzijnde voetpad naar een openbaar vervoermiddel of omgekeerd. Op het plaatje ziet U de twee mensen, die uit de tram komen, naar het voetpad gaan, dat het dichtst bij hen De twee voetgangers, die in de richting van de tram lopen, moeten er ook instappen, maar mogen niet naar het trottoir aan de overkant gaan. Trampassagier A loopt fout, want hij gaat niet naar het dichtsbijzijnde voet pad. (Wordt vervolgd.) LET OP VOETGANGERS! kon hierin komen daar men na een zachte winter de boeren toch ook gele genheid wilde geven van dit dode gras, onkruid etc. af te komen door middel van afbranden. Na een aangenaam de bat over broedende vogels ging men met de voorgestelde wijziging van de politie verordening accoord, doch stelde de uiterste datum voor dit afbranden, op voorstel van dhr. de Badts, op 15 April. Een klein beetje sarcastisch merkte een der raadsleden op, dat men nu ook de schadelijke vogels meer broedgele- genheid gaat geven. Minder te spreken was de raad over de voorgestelde ver ordening, eveneens door de Vogelbescher- mingswacht, om een verbod in het leven te roepen tot het kappen van houtop standen, dus bomen, enz. Hier wilde men dan ook beslist niet aan. Er is in Schoon- dijke erg weinig houtopstand en wat er is, is bijna allemaal gemeente-eigendom. Garantie werd verleend, zij het met enige pijn, aan de Bouwkas v. Nederl. Gemeenten voor een door deze bouw kas aan te gane geldlening, groot 7 millioen gulden. De gemeente Schoon- dijke zal garant zijn voor een bedrag van f 10.000,-. De woonwagenverordening werd zoda nig gewijzigd op verzoek van G.S., dat het staangeld als belastinggeld geïnd kan worden en wanneer er te weinig of teveel is betaald men dit met de betrok kenen kan verrekenen. In de bouwverordening werd een wij ziging opgenomen, waardoor B. en W. gemachtigd zijn ontheffing te verlenen voor het aanbrengen van reclameborden, markiezen, zonneschermen, etc. Schoondijke's verenigingsleven schreeuwt om vergaderruimte. In de vorige raads vergadering kwam deze klacht tot uit drukking en B. en W. kwamen dan ook met een voorstel om de r.k. noodkerk, welke in de tuin van de r.k. Pastorie staat opgesteld, op te kopen, te verplaat sen en te doen ombouwen voor een pas sende vergaderruimte, waarin tevens de muziekvereniging een repetitieruimte vinden kan. Overdag zou het gebouw dienen als gymnastieklokaal voor de vele in Schoondijke gevestigde scholen, wel ke thans gebruik maken van de primi tieve gymnastiekzaal in het v.m. arbei- derslogeerkamp, waar de r.k. H.B.S. ook gevestigd is. De inrichting van deze gym nastiekzaal zou zodanig moeten geschie den dat de aan te schaffen toestellen e.d. later ook in de nieuwe gymnastiekzaal, welke nog steeds op het verlanglijstje de gezellige dag en avond. En wat dat met uw schoonzuster betreft, trekt U er zich maar niets van aan, hoor. Ik zal m'n best wel doen dat we geen klanten meer verliezen". Hij knikte haar lachend toe. „Dat weet ik wel, Ans. Jij bent in de loop der afge lopen maanden mijn rechterhand ge worden, weet je dat?" En voor de derde maal die dag bloosde Ans de Leeuw. Maar nu tot haar haar wortels. HOOFDSTUK X. Herman heeft een illusie minder. Een paar dagen na het jaarbeursbe- zoek zit Tom 's avonds na het eten een sigaar te roken. Herman, die het best naar zijn zin heeft op de M.T.S., zit te studeren. Tom kijkt naar zijn zoon en denkt bij zichzelfWat is hij toch geslo ten. Zelden of nooit een hartelijk woord. Als hij niet op school Is, zit hij te leren. Of hij vermaakt zich met zijn vriend, een boerenzoon uit de omgeving. In huis worden slechts spaarzaam een paar woorden gesproken. Eens per week krijgt de jongen zakgeld en als er wat nieuws aangeschaft moet worden voor de schooi, kan Herman het bestellen in de boekwin kel in het dorp. Tom betaalt eens per maand de rekening. Verder zijn er op gezette tijden de onkosten aan de brom fiets en ook dit wordt eens per maand voldaan. Dat is allemaal vanzelfsprekend. Af en toe rijdt Herman 's avonds nog eens naar de stad. Tom weet drommels goed, dat er nog contact is tussen zijn zoon en schoonzuster Bep. Hij is evenwel nieuwsgierig, of zijn zoon weet, dat de staat, te gebruiken zijn. Voor deze ver plaatsing en verbouwing werd een voor lopig bedrag uitgetrokken van f 12.000,-. Er is een exploitatierekening opgemaakt van f 1800,waarin er rekening mee is gehouden, dat dit gebouw in 10 jaar moet worden afgeschreven. Voor de scholen werd voor het jaar 1943 een exploitatie vergoeding vastgesteld, dit omdat inder tijd de bescheiden, welke toen voor deze vaststelling nodig waren, verloren zijn gegaan. Minder vlot verliep vervolgens de benoeming van een nieuwe gemeente werkman. Om de 13 ingekomen sollicita ties rustig te kunnen bespreken, achtte men een gesloten zitting wenselijk. Tij dens deze zitting kon men het blijkbaar niet eens worden met elkaar, want niet minder dan vier stemmingen waren no dig, eer men tot een meerderheid kon komen. B. en W. hadden een voordracht samengesteld, waaruit de raad kon kie zen. Tegen deze voordracht in. werd de 2e. door B. en W. aanbevolen candidaat. de heer C. D. Kotvis-de Groote, met 4 stemmen gekozen. De eerste candidaat was de heer W. de Feijter. die'een 3-tal «temmen kreeg. De begroting 1956 werd nog eens gewijzigd, evenals de begroting 1957. waarop het college van G S. nogal wat aanmerkingen had. Al met al ziet het er voor Sehoondiike ondanks de be stedingsbeperking nog niet zo somber uit. oordeelde de voorzitter. Do begroting werd aan de verlangens van G.S. aange past. Het punt der agenda „mededelin gen inzake de uitvoering verbetering Wiliemsweg" kwam er op neer. dat de raad het besluit nam. deze verbetering nu met bekwame sr»oed te doen uitvoe ren. TT't de mededelingen van de voorzit ter bleek, dat sommige bewoners deze verbetering, welke nota bene voor hen zelf van eminent belong is. geducht heb ben tegengewerkt. Thans konden B. en W epn voordel aan de raad doen waar uit bleek. dat. dp bewoners afstand heb ben gedaan van hun voortuinties. Er zal een parallel we» komen met een groen strook en wat ruimte voor beplanting. TV raad voteerde vlot de bedragen welke nodig wa^en voor de aankoop beplanting gronden, afrastering, etc. en slaakte een diene zucht, dat eindeüik dit werk een aanvang kan nemen. De bouw van enke le woningen pen drietal, waarvan er twee gebouwd zullen worden aan de Willoms- weg en 1 aan de Pr. Featrixstraat. werd eegund aan de laag«te insehrijver. de heer L Martens te Foofdnlaat voor de som van f 39.173.—. De begroting wa« concurrerende zaak aan de overkant van Tante Bep is. Tom schraapt zün keel en zegt: .Hoe gaat het tegenwoordig met tante Bep. Herman?" De ion»en kilkt e°n tikle verbaasd op uit ziin boek. ..Goed natuurlük." O. apropos, heb iij je ie wel eens af gevraagd. van wie de zaak aan de over kant is?" .U bedoekt Radiolux?" Tom knikt. ..Natuurlijk niet. Hoe kan ik dat nu wetend" O." zegt Tom zo lan»s zijn neus weg, ,'t kon soms ziin. omdat je nogal eens bii tante Bep komt." Grote ogen in Herman's hoofd. ..Wat heeft dat er nu mee te maken?" Tom gaat. rechtop zitten en kiikt ziin zoon doordringend aan. „Alles. Herman, alles. Ben ie nu zo dom. of houdt ie je maar zo? De zaak aan de overkant is het cVendom van tante Ben. Sinds tante Bep hier vertrokken is heeft ze wraak gezworen en beslist dat ze niet eerder zal m«ten voor ze mii kanot heeft. Van daar dat ze het winkelhuis aan de over kant kocht en daar een radiozaak open de. Met de hepr Davids als zetbaas". Lange tiid kiiken vader en zoon elkan der aan. Tenslotte sehndt Herman zün hoofd. „Ik geloof er niets van," zegt hii „dat „Dat zou gemeen ziin. wou'ie "eggen". ...Ta. Tot zoiets is tante Bep niet in staat, want als ze dat gedaan hepft om deze zaak stuk te maken dan dupeert ze toch ons. Greet, en mii?" (Wordt vervolgd). ruim f 41.000,—. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter de vergadering sloot en voor de tweede maal op deze avond in geslo ten zitting overging. Breskens Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Vrijdag j.l. bijeen onder voorzitterschap van burge meester Eekhout. Naar aanleiding van de mededelingen betreffende de gehouden aanbesteding van 24 woningwetwoningen aan de Dr. Broodmanstraat, vraagt de heer Goethals of er geld beschikbaar is voor de financiering van deze woningen. De voorzitter antwoordt, dat dit desnoods nog wel zou gaan, maar dat er nog geen toestemming van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is om tot gunning over te gaan. Bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten wordt een vaste lening aangegaan van f 14.100,rentende 4,25 pCt. Dit bedrag moet bestemd worden voor woningwet- bouw. In de verordening op de heffing van begrafenisrechten worden enige redac tionele wijzigingen aangebracht. Op een verzoek om subsidie van het Juliana- znekenhuLs te Terneuzen, wordt afwijzend beschikt. Het verzoek van de afd. Zeeland van de Vereniging van Ned. Gemeenten om toe te treden tot de gemeenschappe- Mjke regeling i.z. de verdeling van de kosten der Zeeuwsche muziekschool on dervindt nogal wat tegenkanting, welke o.m. naar voren wordt gebracht door de heren Goethals. Meeusen, Cambier. de Feijter en Seuss. Na een langdurige be spreking. wordt besloten m.i.v. het cur- usjaar 1957-1958, voorlopig voor een jaar tot de regeling toe te treden. De eerder genoemde raadsleden stemden tegen. Op een verzoek van de heer P. Hensen om vergoeding van reiskosten voor zijn kin deren, die de openbare u.l.o.-school te Oostburg bezoeken, wordt afwijzend be schikt. Hierna volgt een langdurige gedach- tenwisseling betreffende het door de Bio-onderneming ingediende verzoek om in verband met de meerdere kosten van exploitatie der nieuwe bioscoopzaal, het tarief der vermakelijkheidsbelasting te verlagen. Tijdens deze gedachtenwisse- ling wordt critiek uitgeoefend op de waarde van de door de Bio-onderneming Luxembourg vertoonde films. Uiteindelijk wordt besloten tot verlaging van het ta rief der vermakelijkheidsbelasting. Een verzoek van de vogelbeschermingswacht West Z.-Vlaanderen om voor de gehele gemeente, of enkel voor de bebouwde kom een kanverbod in het leven te roepen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt om aan de heer K. Maas een perceel grond aan de Dr. Broodmanstraat te verkopen voor de bouw van een garage, t.w. 88 m2 a f 7.50 per m2 en om van de heer K. Maas een «trook achterliggende grond langs de Dr. Broodmanstraat te kopen, t.w. pl.m. 349 m2 a f 4.per m2. Het bekende request van diverse West Z.-Vlaamse architecten, waarin zij be zwaren maken tegen het feit. dat de Cen trale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht- in opdracht van verschillende ge meentebesturen, ontwerpen maakt voor woningwetwoningen, beiaardenwouingen, scholpn. postkantoren, enz., wordt voor kennisgeving aangenomen. De werk- "aamhed'en die zullen worden opgedra gen aan architecten, zuüen echter zoveel mogeliik in handen worden gegeven van architecten uit. de streek. De exploitatievergoedingen over 1956 voor het gewoon lager onderwijs werden a's volgt vastgesteld: openbaar lager on derwijs. bedrag der kosten f 6907 83: be schikbaar gesteld naar rato van het aan tal ieerün»en f 7840.School met de biibel. bedrag der voor in aanmerking komende uitgavenf 6592.46: bedrag der vergoeding f 6048,R.K. lagere school, bedrag der voor vereoedin» in aanmer king komende uit»aven f 2355.60: bedrag der vergoeding f 2293.33. Bij de rondvraag werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de be^temrrrin» van de grond van de heer Goense. welke door het Rijk werd aangekocht i.v.m. de aanleg van de nieuwe veprhaven. Voor zover deze grond niet benodigd is voor de nieuwe veerhaven, zou deze bii uitstek geschikt ziin voor recreatiegebied. De voorzitter zal hierover contact opnemen met de Dienst der Domeinen. De reis van de V. V. Breskensnaar Nangis in Frankrijk. Zaterdagmorgen werd de reis naar Nangis weer ondernomen. Er werd stipt om 6 uur vertrokken: iedereen was pre sent. dit was te danken aan het opklop pen door één der deelnemers. Het weer was schitterend en het uitzicht zou daar door ook mooier worden dan vorig jaar. Het eerste oponthoud kregen we aan de grens, doordat iemand zijn pas had vergeten, maar alles liep goed af en de reis kon vervolgd worden. Na in Menin aan de Belgisch-Franse grens te hebben gegeten en gedronken, werd de reis voortgezet. Hier begon het reed* heuvel achtig te worden en in de rondte zag men de kolenmijnen met de grote hopen kolenafval. Om twaalf uur werd gestopt in Cuville om te eten, vanwaar men na een uurtje vertrok. Om kwart over drie arriveerden we in Nangis, waar we har- tel iik ontvangen werden. De andere morgen werden we om half twaalf op het gemeentehuis ontvangen door de loco-burgemeester, de gemeente raad en het bestuur van de voetbalver eniging. Na de toespraken van de loco burgemeester en de voorzitter, die hoop ten dat de verstandhouding tussen Bres kens en Nangis nog steeds beter zou worden, werd door één onzer met een paar woorden bedankt voor de harte lijke ontvangst en door hem aan de voorzitter een prachtige foto aangeboden van de haven te Breskens. Daarna maak te de voorzitter een gebaar naar de in middels ingeschonken glazen champag ne. dat beter verstaan "werd dan de toe spraken. 's Middags werd „de" match gespeeld. Voor de rust liep Breskens een achter stand op van 21, maar dit was zeer waarschijnlijk te wijten aan de overvloe dige maaltijden, want na de rust toen het eten verder verteerd was, ging alles veel beter en werd er door Breskens nog driemaal gescoord zodat de eindstand 42 voor Breskens werd en de prachti ge beker mee naar huis kon worden ge nomen. 's Avonds om 10 uur werd er ter onzer ere een bal gegeven in een reusachtige danstent. Het behoeft geen verdere uit leg dat de onzen zich hier geweldig heb ben geamuseerd. Op de 2e Pinksterdag werd met de bus een trip gemaakt naar Versaille, waar het kasteel en de prachtige tuinen wer den bezichtigd. Daarna toerden we door naar Parijs, waar gestopt werd bij de Are de Triomph die volgens onze gids 54 m. hoog is en toen men er dan ook boven opstond was het uitzicht prach tig. Keek men naar beneden dan zag men er het verkeer door elkaar krioelen en keek men rond zich, zag men o.a. de Eifeltoren, Notre Dame, Sacre Coeur en verschillende andere bezienswaardighe den. Alles bij alles een uitstekend ge slaagd uitstapje. Dinsdagmorgen werd na een „valse" start de terugreis naar Breskens aan vaard, waar we. na een prachtige reis, om kwart voor zeven aankwamen. Overplaatsing. De employe 3e klasse, de heer W. J. Th. Timmerman, werkzaam op het postkan toor te Breskens, is met ingang van 16 Juni a.s. overgeplaatst naar Middelburg. Zeilwedstrijden. De Brusselse jachtclub „B.R.Y.C." te Breskens hield le Pinksterdag een wed strijd voor zeiljachten en een railly voor motorjachten vanaf Hansweert naar Breskens. De uitslag was: 1. „Thornton," J. Maas, Breskens; 2. „Trial," Dr. Etiënne, Zeebrugge; 3. „Zil vermeeuw," J. de Klerck, Terneuzen; 4. „Verrekijker," Dr. Schildman, Terneu zen; 5. „Sportlust IV," P. W. Vroon, Bres kens. De prijzen werden na afloop in het bijzijn van burgemeester J. A. Eekhout, door de voorzitter van de Brusselse jacht club uitgereikt in het Strandpaviljoen van de heer L. Verstraaten. Aardenburg Auto-botsing. Op het kruispunt Draaibrug kwamen op le Pinksterdag twee personenauto's met elkaar in botsing, waarbij de inzittenden, resp. af komstig uit Schiedam en Ossendrecht, met de schrik vrij kwamen. De auto's liepen slechts ljchte schade op. Bij het politieonder zoek bleek dat de chauffeur van de auto, af komstig uit Schiedam, geen voorrang had verleend terwijl hij bovendien niet in het bezit was van een rijbewijs. Groede Aanrijding. Op de rijksweg ter hoogte van cafe „Buitenlust" te Groede had op 2e Pink sterdag een aanrijding plaats tussen twee Belgische personenauto's. Doordat een der auto's plotseling moest remmen kwam hij ongeveer dwars op de rijbaan te staan. Een naderende auto kon blijkbaar niet tijdig stoppen, zodat hij met een matige snelheid tegen het dwars op de rijbaan staande voertuig aanreed. Beide auto's werden bescha digd, doch persoonlijke ongelukken kwa men hierbij niet voor. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Nieuwvliet Wielerwedstrijd. Zaterdag j.l. werd te Nieuwvliet de 6e wielerkoers voor nieuwelingen gehouden, over een afstand van 75 km. op een ge heel nieuw parcours. Voor deze spannende wedstrijd, waar in nogal flink gedemareerd werd, be stond grote belangstelling. Het traject werd afgelegd in 2 uur en 3 min. De uit slag was als volgt: 1. H. van Duijn. IJmuiden; 2. Jos Lin- ders. Roosendaal; 3. J. Beers. Zaandam; 4. A. van Tilburg, Breda: 5. B. Bosman, Beverwijk: 6. A. Reekers, Nieuw Vennep; 7. F. Staby, Sluis: 8. Ad. Stabel, Alphen 9. A. Dees, Terneuzen; 10. C. Raas, 'sHee- renhoek. Muziekconcert. Op le Pinksterdag gaf de muziekver eniging „Nut en Genoegen" te Nieuwvliet haar eerste concert in de muziektent. Alhoewel het weer er zeer somber uit zag, was de belangstelling zeer groot. Na af loop van het concert werd nog een muzi kale rondgang door de gemeente ge maakt. Afscheid Ds. v. d. Vrie. Zondag le Pinksterdag nam in de Chr. Ev. kerk te Nieuwvliet Ds. Q. v. d. Vrie uit Cadzand afscheid van zijn ge meente Nieuwvliet, alwaar hij 6 jaar

De Schakel | 1957 | | pagina 2