BRILLEN vj Premiekeuringen Vrouwelijk rundvee ALG. NIEUWSBLAD r~ ALG. VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 25rfllemae&er" Vakantie-tijd Burgerlijke Stand Feuilleton Liefde's nazomer Plaatselijk Nieuws de jchakel iae Jaar gang - Nr. 646 Vrijdag 14 juni 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRE§£E.NS - TEL.; OOSTBURO Het zal weer druk zijn aan de stranden, Ze komen aan, het hele gezin En zoeken zon en strand met schelpjes, Kamperen in het mooie Zwin. De kust van Westelijk Z.-Vlaanderen Wordt druk bezet; van alle kant Stromen ze samen met één doel slechts: Rust en gezondheid aan het strand. Pa, Ma en de kleine pukjes Verkleuren dra bij zonneschijn, Hun blanke huid krijgt rode allures, Gaat soms gepaard met zonne-pijn. De ijsjes en de zonnebrillen, Alsmede beenbruin en koel bier Beleven weer hun hoogste tijden, 't Is druk, van Sluis tot Sinte Pier. Maar ook de veerboot op de Schelde, Geliefd bij onze Zuiderbuur, Gaat visa-versa met zijn lasten Soms wachttijden van twee, drie uur. Dit is nogsteeds de zwakke zijde De puzzle voor de overheid, Vacantiegangers zijn geduldig Ook zij hebben wel „even" tijd. WAVER. GEMEENTE OOSTBURG over de maand Mei 1957. GEBOORTEN: 1, Gaston Elisabeth, zn. van B. K. Warrens en van H. P. M. Adam, wonende te Oostburg: 1, Anna Maria Camilla, d. van H. J. Buijsse en van O. G. Dellaert, wonende te IJzen- dijke; 2, Johannes Joseph, ?n. van A. J. Caboor en van A. Nieuwenhuise, wonende te Oostburg: 6, Elizabeth Diena Char- lientje, d. van N. Taribuka en van E. A. Brugman, wonende te Aardenburg: 6, Eddy Medardus. zn. van R. M. van Pa- melen en van C. Cocquyt, wonende te Sluis; 10, Anna Liliane Josephs, d. van J. G. Ouwen dijk en van J. P. V. Boer booms. wonende te Oostburg; 11, Jaco bus Johannes Maria, zn. van A. J. Theuns en van C. M. van Groesen. wonende te Oostburg: 10, André Maarten, zn. van F. A. Kolijn en van C. J. du Fossé, wo nende te Oostburg; 11, Patrick Hilaire Fe-nand, zn. van R. P. van Daele en van A. L. M. Lanekriet, wonende te Oostburg: 17, Erwin. zn. van C. van Wijnen en van A. J. Kuijpers, wonende te Oostburg; 19, Jannes Jacob, zn. van J. A. de Bliek en van A. M. Dusebout, wonende te Oost- burg: 20, Izaak Jozias. zn. van J. I. Lu- teiin en van A. M. van Dale, wonende te Cadzand: 14. Marleo Olga, d. van M. Su- mah en van L Pessireron. wonende te Gro'ede31, Helena Janneke. d. van A. Pladdet en van C. N. H. Naeije, wonende te Biervliet. OVERLIJDEN: 7. Jan van Hoorn, 71 j., wonende te Groede: 8, Johannes Dos- fche, 66 j.. wonende te Groede; 11, Eliza beth Kareis. 68 j., echtgenote van P. door HENK VAN HEESWTJK 18. „En hoe bent U toen van haar afge komen?" „Heel eenvoudig, door de politie in de arm te nemen". Ze keek bewonderend naar hem op. „U durfde het?" ..Ik moest wel. Ik realiseerde me dui delijk. dat als ik niet terstond ingreep, ik binnen een maand geen fluit meer te vertellen zou hebben in mijn eigen zaak. Het ging om het zijn of niet zijn. Apro pos. een der agenten in het dorp ken ik intiemer. Ik belde hem op en toen hij kwam zette ik de zaak uiteen. Binnen een half uur was ze verdwenen met haar hele hebben en houden". „Ze zal nu wel niet zo erg gek meer op U zijn". „Nee. Ans. dat heb ik vandaag ge merkt. Want de dame waarmee Davids, onze geheimzinnige overbuurman mee stond te praten, was tante Bep de zuster van mijn overleden vrouw. En nu zal ook jou alles wel duidelijk worden. Bep Houtzager, wonende te Groede14, Abra ham de Bree, 65 j., wonende te Groede; 18, Adriana van Kerkfort, 73 j., wonende te Breskens; 27, Magdalena de Ridder, 87 j., wed. van J. J. Pieters, wonende te Oostburg. HUWELIJKEN: 14, Johannes Cornelis Strijdonk, 23 j., wonende te Oostburg en Alfrida Léonie Amelia de Bruijckere, 20 j., wonende te Oostburg; 16, Willem Ja cobus Verstraten, 28 j., wonende te Ter- neuzen en Adriana Martha de Feijter, 25 j., wonende te Oostburg; 16, Abraham Izaak Bron, 23 j., wonende te Waterland kerkje en Anny Ludovica Maria de Croock, 21 j., wonende te Oostburg; 28, Hendrik Pieter Hol, 59 j., wonende te Oostburg en Sara Maria Versprille, 59 j., wonende te Oostburg. 't Is met die koeienkeuringen in Zee land eigenlijk een merkwaardige geschie denis, hebben we de afgelopen dagen ge leerd. Een koe hadden we nooit anders bekeken dan een dier en dan een nuttig dier dat op tijd melk geeft en ook nog dient als decoratie voor een mooi groen weiland. Dat een koebeest nog heel wat meer is dan alleen maar een dier dat melk geeft, hebben we ervaren tijdens de premiekeuringen welke thans in vele plaatsen in Zeeland worden gehouden. Koeien zijn, als ze goed zijn tenminste, adelijke dieren, zo leerde de Rijksvee- teeltconsulent, Ir. W. L. Harmsen, zijn aandachtig luisterend publiek en wij leerden, dat er heel wat aan te pas komt eer men een goed dier heeft ge fokt, dat er niet alleen „adelijk" uitziet, doch ook een behoorlijke melkproductie heeft en wat ook erg belangrijk is: goede kalveren geeft. Met trots werden dan ook door de boe ren de moeders met dochters getoond. De invloed van de K.I.-stier Witzy's Ade- ma was te merken en op Cadzand vooral de invloed van de goede verenigings stier. Met kennelijk genoegen kweet de jury zich van haar omvangrijke taak: de getoonde dieren in volgorde te rang schikken en te beoordelen. De jury be stond uit de heren ir. W. L. Harmsen, de Rijksveeteeltconsulent; M. Kleinepier, de secretaris van de commissie en Cam. Vercraeije. Samen hebben deze driemen sen iets wat hen tot een homogeen ge zelschap maakt, n.l. de liefde voor de veeteelt en hun voorvechten voor de ver betering van de rundveeteelt, een taak, waaraan ze zich alle drie, onder aanvoe ring van de heer Harmsen met enthou siasme geven en waarvan ze langzamer hand de resultaten zien komen. Ook Z.- viaanderen heeft haar les geleerd en is tot het inzicht gekomen, dat als men nu toch een bedrijf heeft waar men koeien moet houden, dit beter goed dan slecht heeft na haar nederlaag bij mij natuur lijk wraak gezworen. Ik ken de Peetooms wel zo'n beetje. De oude heer Peetoom was een bovenste beste .en ik heb altijd bijzonder met hem overweg gekund. Maar ik wist drommels goed dat hij over lijken ging als dat zo in zijn kraam te nas kwam. Als hij je mocht kon je geen kwaad bij hem doen, maar o wee. als hij een hekel aan ie had. Als hij de kans kreeg maakte hij je economisch kapot". Ans knik+e. ..Tk begin het te begrijpen. Uw schoonzuster Bep is de onbekende koonster vari het winkelhuis aan de over kant. Zij he^ft de verbouwing gefinan cierd en "ij heeft Davids daar geplaatst als zetbaas. Ja. ia. de wraak Nu pro beert zij U kapot te maken. Van je fami- b'e moet je het maar hebben O, par don Ze schrok en kreeg een kleur. Maar Tom schoot in epn lach en legde bezwe rend even zijn hand op haar arm. ..Je hebt de spijker op z'n kop geslagen, meis je. Ik dacht er net precies eender over: van je familie moet ie het maar hebben. Maar ze zal een harde dobber hebben, dat kan ik je verzekeren. Ik kan het. heel wat jaartjes uitzingen als het moet. Bo vendien heb ik ook nóg het reparatie- werk en wat let, mij om op meer beste dingen in te schrijven? Ik heb weinig p°rsoneel. dus kan concurrerend werken. Laat er dan maar wat minder in de win kan doen. Hieraan helpen vooral de jon gere boeren, die vaak een goede oplei ding aan de landbouwschool te Schoon- dijke genoten, mee. Wel moet ons van het hart dat men aan het netjes voor brengen voor de jury blijkbaar nog niet zo erg veel aandacht besteed. Maar al te vaak worden de koeien vies en vuil voorgebracht wat het aanzicht beslist niet verhoogt. De uitslagen waren ten slotte Cadzand: le kalfskoeien: Nolda, eig. P. Kools, la prijs; Alida 27, F. Dees, lb. 2e kalfskoeien: Greetje, J. Basting, la. 3e kalfskoeien: Jans, I. Cijsouw, la; Nelly, Kinderen de Hullu, lb; Betsy, A. Adriaansen, 2a; Rika v. Cadzand, M. v.d. Plas 2b. 4e kalfskoeien: Molly, A. Lako, kam pioen la; Letie, A. J. v. d. Luijster, lb. Oudere koeien: Corry, A. Risseeuw, res. kampioen la; Bea, Kinderen de Hul lu, lb. Kalfsvaarzen: Olga, J. Cappon-Barend- se, la; Aukje, J. de Bruijne, lb; Anna 24, J. C. Basting, lc; Sjoukje 46, J. A. Pro voost, ld: Koos, Kinderen de Hullu, le; Marie, Kinderen de Hullu, 2a; Sut, J. de Bruijne, 2b; Truus 3. J. A. Provoost, 2c. Jonge vaarzen: Betje 6, J. A. Provoost, la; Emma, Kinderen de Hullu, lb; An nie 1, J. C. Basting, lc; Elza, P. C. de Bruijne, 2a; Betsy, Kinderen de Hullu, 2b; Ronnie, A. Lako, 2d. 1-jarigen: Ellen, A. Risseeuw, la; Wom- pie, A. Risseeuw, lb; Annie 24. J. C. Bas ting, lc; Marjan, I. Cijsouw, ld; Bossan, A. J. Provoost, le; Betsy. A. J. Provoost, 2a: Miesje, J. C. Basting, 2b: Gretha, J. C. Basting, 2c; Anne, J. de Bruijne, 2d. Groepen van 1 eigenaar: A. Risseeuw. la; Kinderen de Hullu, lb. Retranchement le kalfskoeien, oudere: Melda, J. Dek ker, la; Marie 2, P. J. Vercouteren, lb; Altje, Z. Risseeuw, lc. le kalfskoeien, jongere: Annie, Iz. Bas ting, la; Johanna, L. de Regt, lb; Sophie, Iz. Basting, lc. 2e kalfskoeien: Nelly 7, J. F. Scheele, la; Neeltje, Wed. A. de Meij, lb; Gerda, P. J. Vercouteren, lc. 3e kalfskoeien: Froukje, C. J. Alme- kinders, la. 4e kalfskoeien: Hilda, P. J. Vercoute ren, kampioen la; Sophie-Greetje, L. Basting, lb: Doortje, P. J. Vercouteren, lc. Vaarzen: Juweel, Iz. Basting, la; Ma rie, P. J. Vercouteren, lb; Janke, C. J. Almekinders, lc; Geertje 57, L. de Regt, ld; Emma, Wed. de Meij, 2a; Mina, C. J. Almekinders, 2b. Jonge vaarzen: Jankie, P. J. Vercou teren, la; Johanna, L. de Regt, lb; Ju weeltje, J. Dekker, 2a; Bertha, C. J. Al mekinders, 2b. 1-jarige: Geertje, P. J. Vercouteren, la; Hilda 2, P. J. Vercouteren, lb; Jo- kel verkocht worden, maar dat komt ook wel in orde. Ik heb tenminste een winkel juffrouw die er zijn mag en die beschaafd optreedt tegen de klanten". Opnieuw kreeg het meisje een kleur en ze bukte zich wat dieper over het bord. „Dat spreekt toch vanzelf," zei ze zacht. Die middag waren ze gauw klaar. Bei den waren te moe om ook nog naar de Cme^elaan te gaan kijken. Om vier uur stonden ze op het Vreeburg. Hij keek het meisie aan. „Apropos, Ans, wat zullen we nu doen? Het is nog te vroeg om naar huis te gaan. Wat zou je er van zeggen, als we eerst ergens iets gingen drinken?" ..Ik vind het best". Zr lier>en naar de overzijde van de drukke straat en betraden een gelegen heid waar eon piaat^jp bij het raam vrij was en ze konden kijken naar het langs komende verkeer. Nadat het bestelde was gebracht, zei Tom: „Ik heb een aardig plan en nu moet iij maar zeggen of je pr zin in hebt of niet. We gaan eerst pens een rondvaart maken door de grach ten van Utrecht, dat moet interessant zijn. Dan*kunnen we op ons gemak zit tend alles rustig bekiiken. Daarna gaan we ergens etpn en we besluiten de avond met een bioscoopie. Nou?" Ans' ogen glommen van genoegen, maar meteen betrok haar gezicht weer. „Het hanna 4, L. de Regt, lc; Corry, P. J. Ver couteren, 2a; Sophie, L. Basting, 2b. Hoofdplaat: le kalfskoeien: Jozien, Th. Thomaes, le prijs. 2e kalfskoeien: Norma v. Hoofdplaat, F. A. C. Temmerman, la; Truus v. Witzy, Th. Thomaes, lb; Roza, N. Provoost, 2a; Dora. H. Verheije, 2b. 3e kalfskoeien: Roza, Th. Thomaes, la; Bonte v. Hoofdplaat, F. A. C. Tem merman, lb; Martha, P. Zegers, lc. 4e kalfskoeien: Betsy v. Hoofdplaat, F. A. C. Temmerman, kampioen la; Bel la, Em. Thomaes, lb. Oudere hoogdrachtige vaarzen: Betsy, N. Provoost, la; Nelly, A. Cammaert, lb. Vaarzen: Wilhelmina, P. Zegers la, de beste vaars; Bella, E. Thomaes, lb; Mi na, A. Temmerman, lc; Emma, J. Baecke, ld; Betje, A. Temmerman, le; Jet, A. Verheije, 2a; Cato, A. Verheije, 2b; Bea trix, A. Temmerman, 2c; Bertha van Hoofdplaat, F. A. C. Temmerman, 2d; Griet, J. Baecke, 2e; Sara, A. Temmer man, 2f. 1-jarige vaareen: Anneke, A. Temmer man, la; Marie, H. Verheije, lb. Groepen van X eigenaar: Em. Thomaes met een groep: moeder met 3 dochters la; F. A. C. Temmerman, lb; A. F. C. Temmerman, lc. Schoondljke Raadsvergadering De Raad der gemeente Schoondijke kwam vorige week Donderdag in open bare vergadering bijeen, onder voorzit terschap van burgemeester F. A. van Rosevelt, Onder de ingek. stukken was o.m. een schrijven van G.S. waarin dit college, naar aanleiding van de ingediende be groting, de raad liet weten geen be zwaar te zullen maken tegen de voor genomen bouw van 4 woningwetwonin gen, uitbreiding van de straatverlich ting en aankoop van grond voor de uit breiding van de Rijkslandbouwwinter- school, die, nu het onderwijsplan uitge breid moet worden, al uit haar jasje ge groeid is en nodig in een wat groter ge bouw moet worden ondergebracht. Ge lukkig is de school zo gebouwd dat uit breiding mogelijk is, zonder dat aan het geheel afbreuk zal worden gedaan. G.S. hebben eveneens geen bezwaren tegen het laten ontwerpen van een uit breidingsplan, dat zal voorzien in de be hoefte van deze snel uitbreidende ge meente. Enkele eerder genomen raads besluiten werden door genoemd college goedgekeurd. De vogelbeschermingswacht West Z. Vlaanderen verzocht de raad de politie verordening uit te breiden met een ver bod tot het afbranden van slootkanten, dijken, etc. na 1 April en voor 1 Aug., dit om de vogels gelegenheid te geven hun eieren uit te broeden. De heer de Badts merkte op, dat hij vroeger op school ge leerd heeft dat Iedere vogel m Mei een ei legt, waarom hij de termijn van 1 April wel wat erg vroeg vindt. De raad lijkt me geweldig, meneer, maar wordt het dan niet te laat?" Hij keek eens in zijn spoorboekje. „Laat eens zien: de bios gaat om kwart voor zeven aan, dus staan we zo tegen negenen weer op straat. Twaalf over ne gen gaat de trein naar de stad. Dan kun nen we op ons gemak de laatste bus pik ken naar huis, dus dan zijn we er half twaalf. Zou ik dan geen ruzie krijgen met je vader en moeder?" Ze dacht even na. „Ik ik weet het niet. Ik kom natuurlijk nooit zo laat thuis. Als ze maar niet ongerust worden". „Ik weet wel een oplossing," zei Tom. „Ik bel even naar huis en zeg tegen Greet dat we met de laatste bus thuis komen. Of ze even een boodschap wil sturen naar je vader en moeder of het goed is. En of ze dan even terug wil bellen. Nou?" Ans knikte tevreden. „Ja, dat lijkt me wel het beste". Het werd een gezellige avond, want mevrouw de Leeuw vond het dadelijk goed, had Greet verteld toen ze terug belde. Dus in dit opzicht waren er geen zorgen meer. Ze genoten van de film en samen liepen ze door de verlichte stad naar het station. In de trein, even voor ze het stadje bereikten waar ze moesten overstappen op de bus, greep Ans de hand van Tom en zei: „Hartelijk bedankt, meneer, voor

De Schakel | 1957 | | pagina 1