BOBBE ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Duiven Burgerlijke Stand Stempels en Deurplaatjes e u liet o n Liefde's nazomer Plaatselijk Nieuws de (chakel iae Jaargang - Nr. 64s Vrijdag 7 juni 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS R SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL- GiRO 30829®-" Duifje met je blanke veren, Vredig voorgesteld, 'k Sta versteld van je prestaties Door de melker mij verteld. 's Winters op het hok gezeten, Prima verzorgd door je baas, Klaar gemaakt voor lange vluchten. Beginnend zo na de Paas. Na een treinreis in je korf, Gepould, geringd, gestart, Met een razend snelle vlucht, Door tegenwinden soms getart. 't Baasje staat je op te wachten Al turend naar de lucht. En blijf je dan wat lang weg, blauwe, Jouw baasje slaakt er dan een zucht. Want door jouw snelheid, beste vogel, Word je beroemd, geëerd. Ook brengt het dan wat geld in 't laatje: Je weet, zulks is begeerd. Doe je best dus, blanke duive, Snelheid, snelheid, zet 'm op! Kun je niet mee, je zult het weten: Het risico is je duivenkop. WAVER. GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand April 1957. GEBOORTEN: 10, Abraham Johannes, zn. van A. R. Kramer en van G. Qui- rijns; 13, Maria Bertha Felicita, d. van C. J. Musson en van M. L. Wijffels; 17, Daniël, zn. van W. P. Morel en van M. J. Jongman. HUWELIJKEN: Geen. OVERLIJDEN: 26, te Oostburg, Adriana Suzanna de Wispelaere, 56 j., echtgenote van J. H. Oosterling. INGEKOMEN: 12, H. G. Veldthuijsen, e.v. Bak, van Utrecht naar Losserstraat 6: 15, J. J. G. Bak, van Goes naar Los serstraat 6: 24, C. M. Risseeuw en gezin, van IJzendijke naar Lange Heerenstraat 2125, C. L. de Smit en gezin, van Hoofd plaat naar Molenstraat 26: 15, J. C. L. Mol, van Breda naar Dr. Hui zingastra at 22. VERTROKKEN: 3, E. W. van Opdurp, van O 48 naar Hulst; 4, Wed. P. Delnad- Van Vooren, van Prinses Beatrixstraat 33 naar Rijswijk; 15, L. L. M. de Croock, van WTillemsweg 11 naar Maldegem CB.) 19. S. Veldhoven, van W 88 naar 's-Gra- venhage: 19, E. Veldhoven, van W 88 naar 's-Gravenhage29, J. van den Broeke en echtgenote, van W 17 naar Zuidzande. Fa. SMOOR DE HULSTER, Breikens door HENK VAN HEESWÏJK 17. 's Middags liep het dorp uit om Radio- lux te bekijken en er tevens even binnen te lopen. De toegang was immers vrij en iedere bezoeker kreeg een verrassing, had in de krant gestaan. En wat niets kostte, kon je altijd meenemen, zeg nu zelf De klanten die 's middags bij Tom Boornberger binnenkwamen, waren op de vingers van twee handen te tellen. Aan de overkant was het evenwel een gaan en komen van belangstellenden. En al was iedere bezoeker natuurlijk geen koper, toen de nieuwe concurrent die avond zijn deur sloot, had hij meer in zijn moderne kasregister dan Tom in zijn oude. Want zowel Ans als hij hadden in de loop der middag verscheidene klanten de deur uit zien gaan met grote pakken onder de arm. Prompt om zes uur sloot Tom de win keldeur. Samen met Ans stond hij nog even naar de lichtzee aan de overkant te kijken. „Ik vraag me af, wie al die bloemen gezonden heeft," zei Tom. „Die vent is toch wildvreemd hier?" Ans haalde haar schouders op. „Ik Oroede Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Everaars. De notulen der vorige vergadering werden ongewij zigd vastgesteld. In de vacature, ontstaan door het zich, wegens ziekte, terugtrek ken van wethouder C. W. Cijsouw, werd de heer J. Marijs benoemd. In deze ver gadering werd hij tot de raad toegelaten en legde in handen van de burgemeester de ambts- en zuiveringseed af. De voor zitter feliciteerde de heer Marijs en hij hoopte, dat hij zijn krachten zal willen inzetten in het belang van de gemeente. Door het vervallen van de functie van de heer Cijsouw als wethouder, heeft het tijdelijk wethouderschap van de heer J. Casteleijn ook opgehouden. Binnen 14 dagen dient in deze vacature te worden voorzien. De voorzitter stelde dan ook de benoeming van een wethouder aan de orde. Bij de stemming bleken er 6 stem men uitgebracht te zijn op de heer J. Casteleijn, terwijl 1 stem op de heer J. Marijs was uitgebracht. De voorzitter fe liciteerde de nieuwe wethouder met zijn benoeming en verzocht hem aan zijn lin kerzijde plaats te willen nemen. Aan wet houder Cijsouw bracht de voorzitter dank voor het vele, dat hij eerst als raadslid en daarna als wethouder voor de ge meente heeft gedaan sinds Augustus 1945 De heer Casteleijn heeft de voorzitter leren kennen en ook waarderen tijdens zijn functie als tijdelijk wethouder sinds September 1956. Blijkens een ingekomen schrijven heeft dr. Jansen, arts te Groe- de, zijn benoeming als gemeente-arts en lijkschouwer aanvaard. Op het desbetref fende verzoek van „Het wit-gele kruis" werd op voorstel van B. en W. een sub sidie van f 0,50 toegekend per dag voor de uitzending van een kind gedurende 6 weken naar een vacantie-kolonie. Het verzoek van de vogelbeschermingswacht te Oostburg om in de plaatselijke politie verordening het afbranden van ruigten langs wegen tussen 1 April en 1 Augus tus te verbieden werd afwijzend beschikt, evenals het verzoek om een plaatselijk kapverbod uit te vaardigen. Ten behoeve van de op 18 September a.s. te houden veetentoonstelling te Oostburg werd een medaille in het vooruitzicht gesteld. Het verzoek van de Centrale van R.K. mili taire tehuizen om een subsidie, werd op voorstel van B. en W. afgewezen. Door het bestuur van de chr. school in de Mo lenstraat is een aanvrage ingediend ex art. 72 der l.o.-wet 1920 om gelden be schikbaar te willen stellen voor de bouw van een nieuwe school. Omdat een en ander aan de in de wet gestelde voor waarden voldoet, stelde B. en W. voor op de aanvraag gunstig te beschikken, even wel met de reserve er aan verbonden, dat niets wordt gedaan buiten het gemeente bestuur om en wanneer de gemeente er in zal kunnen slagen een geldlening te sluiten. Het plan van uitbreiding van de loop er vanavond met vader en moeder wel eens langs en zal proberen of ik wat namen kan lezen op de kaartjes," zei ze. „Overigens is het geen kunst om je win kel vol te stoppen met bloemstukken. Als je bestelt en betaalt en er een kaartje bij doet kun je er iedere wille keurige naam op laten schrijven". „Ja, dat is zo. Koewei, er zullen er toch wel bij zijn van dorpsgenoten". „Maakt U zich maar geen zorgen, me neer Boornberger, hardlopers zijn dood- lopers. Laten we maar rustig afwachten. We zullen wel eens zien hoe over bijvoor beeld een half jaar de zaken er voor staan". Er verstreken enkele weken. En in die periode bemerkte Tom, dat zijn omzet niet omhoog ging. Verscheidene van zijn vroegere klanten had hij aan de overkant 7Jen binnengaan. Maar een geluk, dat hij altijd veel werk had aan de nieuw bouw. Het mankeerde er nog maar aan dat die nieuweling ook ging inschrijven. Enkele dagen na de opening had hij de winkeljuffrouw buiten gezien, terwijl ze een paar matjes klopte. En in haar herkend de jongedame die indertijd bij hem had gesolliciteerd en die toen zo demonstratief haar mooie benen had ge toond. En weer enkele dagen later was hij te weten gekomen, dat de nieuwe Da vids heette. Maar dat was ook alles. Of die Davids eigenaar dan wel filiaalhou der was, kon hij niet te weten komen. De heer Davids, die vrijgezel bleek te zijn, bewoonde de bovenverdieping van het gemeente is door G.S. goedgekeurd, even wel met de opmerking, dat aan de zuid zijde van de traverse niet gebouwd mag worden. De raad wijzigde op voorstel van B. en W. het wederopbouwplan in die zin. Reeds gedurende een aantal jaren heeft de raad van Groede bedragen beschik baar gesteld voor woningverbetering. Het toegewezen crediet is thans niet meer toereikend om de thans ingediende aan vragen te kunnen voldoen. B. en W. me nen, dat het van het grootse belang moet worden geacht, dat de aanwezige woning voorraad in een goede staat van bewoon baarheid worden gehouden en aangepast aan de eisen des tijds. De heer Van Dam me meende dat het juist goed is, dat er een druk gebruik gemaakt wordt van de mogelijkheid van woningverbetering, omdat dit de gemeente ontlast woning wetwoningen te bouwen. In de enkele jaren, dat verbetering van woningen met gemeentelijke en rijkspremie mogelijk is, werden te Groede 61 woningen verbeterd, wat de gemeente op een bedrag van f 25.111.54 is komen te staan. Thans ver zocht B. en W. om een crediet van f 5000 dat raad zonder hoofdelijke stemming verleende. De slotwijziging van de be groting 1956 werd vastgesteld. Tot slot kregen de raadsleden een exemplaar van de plaatselijke politieverordening, welke door de ambtenaar De Feijter was sa mengesteld. Door de vele wijzigingen, die er in de aanwezige verordening wa ren aangebracht (de verordening dateer de van voor 1900) was deze niet meer te hanteren. De voorzitter verzocht de raadsleden hun op- of aanmerkingen binnen een maand schriftelijk kenbaar te willen maken aan B. en W., zodat deze zich hierover kunnen beraden. Oostburg Raadsvergadering De Raad der gemeente Oostburg kwam vorige week Vrijdag voltallig bijeen, on der voorzitterschap van burgemeester mr. K. Hoekzema. Over de notulen maakte de heer E. Dekker enkele aanmerkingen, welke ech ter zonder meer werden vastgesteld. Bij de ingek. stukken was o.m. een schrijven van G.S. waarin deze haar goedkeuring hecht aan de voorgestelde beheersvorm voor het woningbedrijf. Ook hechtte ge noemd college haar goedkeuring aan de overdracht en overneming van wegen tussen Oostburg en Waterlandkerkje met het waterschap „Het Vrije van Sluis". De heer T. H. Jansen heeft zijn benoe ming als leraar in de oude talen aan het Koningin Wilhelmina Gymnasium aan vaard. Van het Verificatiebureau v. Nederl. Gemeenten was een schrijven ingeko men. waarin genoemd bureau bericht kas en bescheiden van de gem.-ontvanger te hebben gecontroleerd en in orde bevon den. De Chr. Nationale schoolvereniging Immanuel deelde mede, dat zij het be roep dat bij de Kroon werd ingesteld te gen een eerder genomen raadsbesluit, heeft ingetrokken. G.S. hadden bericht, dat hangende de uitspraak van de Kroon winkelhuis en Zondagsmiddags zag Tom hem wel eens voor het raam zitten een boek lezen. April kwam en dat betekende het ge bruikelijke jaarbeursbezoek. Hoewel er niet veel nodig was omdat de winkelom- zet sedert de opening van Radiolux be- denkeliik was gedaald, wilde Tom toch de traditie handhaven en naar Utrecht gaan. 's Woensdags werd de reis aanvaard en vanzelfsprekend was ook Ans weer van de partij. Samen bezochten ze de verschillende stands en deden hun aan kopen. Tegen de middag liepen ze nog even langs enkele andere branches te kiiken, toen Ans opeens de arm van haar baas greep. „Kijk eens," zei ze op ge dempte toon, ..daar staat onze concur rent van de overkant". Tom keek in de aangegeven richting en zag Davids staan voor een stand van lampekapoen, tezamen met een dame. die met de rug naar het tweetal stond. ..Zeker zijn verloofde," mompelde Tom. „Kom, laten we er even langs lo pen". Ans hield hem tegen. „Wees toch wij zer. meneer, wat kan het U schelen met wie Davids daar staat te praten". Op dit ogenblik draaide de dame zich een halve slag om en Tom kon haar ge zicht 7ien. Er ging een schok door hem heen want dat gezicht was van Bep, zijn choonzuster. Ans keek haar baas verwonderd aan. „Kent U haar? Het lijkt me nu niet be Kwaliteit Creatie! Service! Ook bij onze Modellen, die door zeer bekwame kleermakers spe ciaal voor onze firma werden vervaardigd. Tailleurkostuums 82,50-98,50 Zijden Zomermantels 49,50-59,50 3/4 Mantels, in diverse kleuren 49,50-54,50 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van booten trein stopt voor onze zaak geen beslissing zou worden genomen in zake de later ingediende begrotingswij ziging. Dit deelde de voorz. mede naar aanleiding van een vraag van de heer J. J. Leenhouts over deze kwestie. De mededeling inzake het beroeps schrift dat werd ingediend tegen het ter visie gelegde uitbreidingsplan, ontlokte heel wat discussie. De voorz. deelde mede, dat hieromtrent bij de Planologische Dienst nieuwe inzichten zijn gekomen waardoor het misschien mogelijk is het gewraakte stuk in het uitbreidingsplan op te nemen. Moeilijkheden zijn gerezen omdat dhr. D. Luteijn niet op de hem toegewezen grond wil bouwen en de grond waar hij dit wel wil niet is opgenomen in het uit- breidingplan. De heer B. Klinkspoor verzocht de raad de sluitingstijd van zijn fruitwinkel te willen vaststellen op 7.30 uur, dit in verband met de bezoekuren van het zie kenhuis. B. en W. voelden hier niets voor, doch de raad was wat soepeler en kwam dhr. Klinkspoor tegemoet door vast te stellen, dat zijn winkel geopend mag zijn tot het aanvangsuur van de bezoektijd, nl. 7 uur. Het bekende schrijven van de Zeeuws- Vlaamse architecten ontlokte heel wat discussie. De voorz. bracht hulde aan de directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, die er in ge paald een jonge vrouw". „Of ik haar ken," mompelde hij. „En nu begrijp ik ook ineens alles. Lieve ge nade, dat ze tot zoiets in staat is Ans keek nog meer verwonderd. „Wat bedoelt U, meneer?" Tom zuchtte en draaide zich om. „Kom mee, meisje, dan gaan we eten. En dan zal ik je eens een verhaaltje vertellen". Samen liepen ze naar de lift, lieten zich beneden brengen en liepen daarna naar het restaurant. Nadat ze hun keuize gemaakt hadden en een flesje limonade voor zich hadden staan, begon Tom: „Je weet dat ik weduwnaar ben, niet waar? Wel mijn vrouw heette Elly Peet oom. Ze was de dochter van een matras- senfabrikant uit de stad. Vroeger woonde hij in die grote villa aan het andere eind van het dorp bij het kanaal. De oude heer Peetoom is nu al enige jaren dood. Dat was allemaal voor jou tijd. Welnu, die meneer Peetoom had twee dochters, Elly en Bep. Zoals gezegd: ik trouwde Elly. Ik had wat geld gespaard, zij als fabrikantsdochter had natuurlijk veel meer. Zij was altijd een voortreffelijke organisatrice en zij besliste in alles. Mis schien was ik in die jaren wat sloom. Maar ik hield van Elly en misschien was ik ook wel een beetje trots, dat zij juist mij had uitverkoren als man hoewel er altijd een zwerm aanbidders om haar heen zwierven. Wel, we trouwden en openden de zaak, zoals die nu nog be staat. Ik ging op karwei en zij beheerste de winkel. Aanvankelijk gingen we sa-

De Schakel | 1957 | | pagina 1