BOBBE ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Sluis Burgerlijke Stand Feuilleton Liefde's nazomer Plaatselijk Nieuws Tailleurkosiuums Stempels en Deurplaatjes de Jcha kei DRUKKERS-UITGEVERS: F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT.10 - BRESKENS 12e Jaargang - Nr. 643 Vrijdag 24 mei 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 O, lieflijk plaatsje in 't Zeeuws-Vlaamse, Zo bij der Belgen grens, Ik richt, nu 't reis-seizoen weer nadert, Op U mijn dichterlijken lens. Reeds meerdere malen, voor de oorlog, Verpoosde ik gaarne op de kaai Dronjk er een pils, een kleintje koffie, Het was er vredig, doch niet saai. De oorlogs-god vernielde alles, Niets bleef er dan wat puin, een traan Kwam in mijn oog toen ik 't restant aanschouwde En dacht: het is met Sluis gedaan. Maar hierin heb ik misgerekend, Want na betrekkelijk korte tijd Is Sluis weer uit zijn as herrezen Gelijk een Phoenix, uit de strijd. Weer zie ik drommen van toeristen Verpozen in dit Vlaamse oord En hoor weer vele vreemde talen, Sluis is voor Holland: „welkomspoort". WAVER. GEMEENTE BRESKENS over de maand April 1957. GEBOREN: 6, Cornells Jacobus, zn. van Jerzy Modrzejewski en van Marie Smoor; 8, Maria Catharina, d. van Izaak Cruson en van Jozina den Dekker; 26, ^an, zn. van Jan Briquet en van Suzanna Maria Brouwer. HUWELIJKEN: 4, Abraham I. Sonne- vijlle, 24 jaar en Esther A. Stofberg, 22 jaar, beiden te Breskens; 4, Willem H. van Mameren, 31 jaar, wonende te Rhe- den en Elizabeth P. Haartsen, 27 jaar, wonende te Breskens; 18, Markus H. de Bokx, 23 jaar, wonende te Terneuzen en Hendrika H. J. van den Heuvel, 21 jaar, wonende te Breskens. OVERLEDEN: 3, Izaak Notebaart, 72 jaar zonder beroep, wonende te Breskens. INGEKOMEN: 1, Pieter J. Bril, van Utrecht naar Dorpsstraat 1; 1, L. de Vriend en echtgenote, van Sas van Gent naar Daliastraat 9; 2, Janneke S. van Dale, van Cadzand naar Spuiplein 14; 2, Jan J. Vergouwe en gezin, van Krab- bendijke naar Vogelenzang 11; 5, Rudolf J. de Smit en gezin, van Kortgene naar Dorpsstraat 147. VERTROKKEN: 5, Marinus Versprille, van Daliastraat 11 naar Haarlemmer meer; 5, Cornelis van Oostenbrugge. van W 2 naar Ouddorp; 5. Antonie M. Öoijens en gezin, van Scheldekade 25 naar Aar denburg; 10. Bastiaan Brand en gezin, van Havenstraat 36 naar Rotterdam12. Piet van Opdurp, van Van Dalestraat 20 naar Sluis: 3 5. Aarnout C. Minderhoud, van Scheldekade 29 naar Rotterdam; 4, Elizabeth P. van Mameren-Haartsen, van Vogelenzang 16 naar Duiven: 18, Johan nes Tieleman en gezin, van Havenstraat 52 naar Terneuzen; 18. Hendrika H. J. de Bokx-van den Heuvel, van Visserijstr. 29 naar Terneuzen. door HENK VAN HEESWIJK 15. „Morgen zeker balansen, niet, meneer?" vraagt Ans. Tom knikt. „Ja, er zal niets anders opzitten. En daarna onmiddellijk de etalage doen. Voor de uitverkoop. De meeste andere zaken beginnen al op 2 Januari met de opruiming, maar Elly wilde altijd eerst balansen. En zo moeten we het maar houden." „Ik heb het verleden jaar ook gedaan, bij Baanders." ..Baanders?" „Ja, die boekhandel in de stad." „O juist. En? Vond je het een naar werk?" „Nee hoor. Het is wel eens leuk. Weet je precies weer, wat er in de zaak is." De volgende dag schrijven Tom en Ans de voorraad op. En passant kijkt Tom eens naar de overkant. Hij heeft iemand zien komen die de winkel ontsloot en naar binnen ging. Maar verder wordt hij niets wijzer. Enfin, dat zal hij gauw ge noeg zien. Er gaan enkele dagen voorbij waarop er niets gebeurd aan de overkant. Ans Schoondijke Openbare eindles en diplomering Rijkslandbouwwinterschool. In hotel „De Zwaan" te Schoondijke had de traditionele openbare eindles plaats van de tweejarige cursus aan de Rijkslandbouwwinterschool, aan het slot waarvan Ir. G. Veenstra, Inspecteur van het Landbouwonderwijs, met een toepas selijk woord de diploma's uitreikte. Zoals gebruikelijk bestond er van de zijde van de ouders, de landbouworgani saties, de gemeentelijke overheden en rijksinstanties bijzonder grote belangstel ling. Dit feit memoreerde de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer M. J. Verbrugge, dan ook in zijn openings woord, waarin hij mede tot de conclusie kwam, dat het landbouwonderwijs in West Z.-Vlaanderen in grote kring waar dering ontmoet. De directeur van de school, Ir. Roest, leidde de beide docenten, Ir. J. Haenen, Rijkslandbouwconsulent in Z.-Vl. en de dierenarts H. A. M. van de Vijver in, die beiden op hun eigen terrein een openbare eindles verzorgden. Ir. Haenen behandel de plantenteelt, de heer Van de Vijver gezondheidsleer. Uit de vragen, die de docenten stelden, bleek, dat diep op de materie ingegaan wordt en het volgen van het landbouwonderwijs zeker geen senicure is. Frappant mag het daarom genoemd worden, dat de leerlingen de hen gestelde vragen diepgaand beant woordden en dit vonder haperen. Na de openbare eindles kreeg Ir. B. Veenstra, inspecteur van het landbouwonderwijs het woord. Hij wees er op, dat de cursus van de school te Schoondijke van de 45 R. L. W. in Nederland de laatste is, die haar schooljaar afsluit. Hij zei er diep door getroffen te zijn, dat de ouders en verdere aanwezigen het als een vanzelf sprekendheid aanvaarden op de openbare eindles aanwezig te zijn,waaruit zijns inziens een erkenning van de belangrijk heid van het landbouwonderwijs naar voren komt. Helaas laat de opkomst der ouders in het Noorden van ons land dik wijls te wensen over. Het middelbaar vakonderwijs, wat het landbouwonder wijs is. stelt zware eisen aan de docenten. Zij hebben een grote verantwoording bij het ontwikkelen van het critisch zelf standig denken en handelen van de leer lingen. Zij helpen de basis leggen, waar op het bestaan wordt opgebouwd. Alhoe wel de klas, die nu de school gaat ver laten, een zeer goede klas is geweest, zijn door het aanbrengen van diverse gradaties enkelen uit de bus gekomen, die de besten van de cursus zijn. Het is mij een genoegen aan Hannie Thomaes uit Hoofdplaat het diploma als de beste leerling uit te reiken. No. twee was Daniël Dekker uit Waterlandkerkje. Drie was Herman Calon en vier Anton de Smet uit Aardenburg. De andere leerlingen kregen eveneens uit handen van de inspecteur het diploma. Namens de directeur van het landbouwonderwijs feliciteerde Ir. Veenstra het onderwijzend personeel, de leerlingen en de ouders met de behaalde resultaten. De voorzitter van de commis sie van toezicht, de heer M J. Verbrugge, dankte Ir. Veenstra voor de welwillend- heeft intussen de étalage leeggehaald en alles, wat Tom wil opruimen, voor lage prijs ten toongesteld. De eerste dag van de opruiming is bijzonder druk en Tom en Ans hebben handen tekort om alle klanten aan het verlangde te helpen. ..Als het zodoorgaat." zei Ans 's avonds lachend, „zijn we binnen een week door alle winkeldochters heen". „Dat is ook de bedoeling," antwoordde Tom droogjes. In de tweede week van Januari begint er wat leven in de brouwerij te komen. Er arriveren werklieden en het gordijn verdwijnt voor het étalageraam. Iemand krabt de geschilderde letters van het raam, waarmede de laatste herinnerin gen aan de zaak van De Graaf verdwij nen en er komen een paar metselaars die aan het breken gaan. Tom, die toch wel een beetje nieuws- giering is. heeft een paar werklieden ge poLst. doch zij weten niets. Ze staan in dienst van een aannemer uit de stad en ze weten alleen dat de winkelpui ver bouwd moet worden. De twee ramen er uit, één groot raam opzij en de deur er naast. Geen cent wijzer, maar wel twee sigaren armer, komt Tom terug in zijn eigen zaak. Het, werk vordert gestadig. Tom ziet dagelijks de gedaanteverwisseling groeien en binnen veertien dagen is de pui ge moderniseerd, terwijl men binnenshuis de winkel aan het verbouwen is. De ach ter de winkel gelegen woonkamer is er heid naar Schoondijke te hebben willen komen om de diploma-uitreiking te ver richten. Spreker zei, dat de streek ge lukkig is de Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke te bezitten. Wij zijn hier voor dankbaar en vinden het prettig, dat de gehele bevolking belangstelling toont. Voor de leerlingen moet de dag van he den een dag zijn, waaraan zij met genoe gen terug zullen blijven denken, hun verdere leven lang. Het is mij een genoe gen de Dr. Huizinga-medaille aan de beste leerling toegekend, thans te mogen overhandigen aan Hannie Thomaes. De andere beste leerlingen kregen een boek werk, beschikbaar gesteld door diverse organisaties en de commissie van toezicht De burgemeester van Schoondijke, F. A. van Rosevelt, bood namens het ge meentebestuur van Schoondijke zijn ge lukwensen aan, aan ouders, leerlingen en het lerarencorps. Spreker besloot met de hoop uit te spreken, dat de school een goede invloed zal hebben gehad voor het vevdere leven. De heer P. Cammaert te Schoondijke was de tolk der ouders, toen hij dank bracht aan d^ directeur en leraren voor het vele wat zij voor hun jongens hebben gedaan. Aan de jongens gaf hij in over weging de banden met de school niet te verbleken, maar zo nu en dan eens aan te kloppen. Hannie Thomaes dankte na mens de leerlingen voor het genoten on derwijs. Hij maakte zijn excuses, wanneer de leerlingen het soms wat al te bont maakten. Spreker dankte de gezamen lijke ouders voor het feit. dat zij hen al lemaal m de gelegenheid hebben gesteld het in deze tijd zo onmisbare landbouw onderwijs te volgen. D e aanwezigen dankte hij voor hun belangstelling. Tot slot overhandigde hij aan de directeur een enveloppe met inhoud bestemd om bpt, nieuwe lokaal te versieren met een uitbeelding van het Zeeuws-Vlaamse volkslied. De heer Van Dijk. oud-direc teur van de R. L. W. S. te Schoondijke. veerde voorts nog het woord. Hij zei een zekere ereschuld in te lossen te hebben. Spreker beloofde indertijd een geschiede nis van de school sinds de oprichting te zullen maken. Het is een lijvig document geworden, maar ik hoop. dat u hieruit veel zult kunnen putten bij de viering v?r het 25-jarig bestaan, dat binnenkort zal plaats hebben. Spreker overhandigde het geschreven document aan Ir. Roest, di-e v/arme woorden van erkentelijkheid hiervoor tot de heer Van Dijk sprak. Tot slo+ sprak Ir. Roest zowel de jon gens als de ouders toe. De jongens gaf hij een reeks goede raadgevingen en vooral onderstreepte hij de betekenis van het diploma. Het is geenszins een bewijs, dat. npn alle kennis vergaard heeft, maar een stuk. waaruit blijkt, dat de cursus aan de Rijks!andbouwwinterschool met voed gevolg is doorlopen. Het zal van jul lie afhangen of het geleerde een goede toepassing zal vinden. Voorzitter Ver brugge besloot het officiële gedeelte der middag, wa.arna het gezelschap zich rond de dis verenigde om daarna een bezoek te brengen aan de school. De gediplomeerden ziin: Piet van Bel- ieo-em. Eede: Harrie Buijsse, Biervliet: Tohan Buijsse Groede: Herman Calon, Hoofdplaat: Paul Cammaert. Schoondii- ke- Corn. Dees. Waterlandkerkje" Daan Dekker, Waferlandkerkje; Hans Fondue. bij getrokken zodat, de winkelruimte twee keer zo groot is geworden. Als de maand Januari ten einde is. is de verbouwing ook gereed. Er komen an dere werklieden, die een beetie lachend naar de overkant kijken. Tom ziet, dat ze wijzen naar het opschrift op zijn raam. En opnieuw lachen ze Hii haalt "iin schouders op en loopt naar achteren. Die lui uit de stad ziin nu eenmaal een beetie anders dan de dorpelingen Die morgen moet hij met Joop, ziin knecht, op karwei. Hij heeft de aanl°g van de électriciteit voor een heel blok nieuwe woningen aan de Rijksweg ge kregen en Joop kan niet alles alleen. Per slot, van rekening verstaat hij het vak net zo goed en samen doe ie twee keer zoveel. Nu de opruimingstijd voor bij is. kan Ans het best allepp. af in d° winkel. En als het nodig is kan Greet al- tiid nog biispringen. Do^h wanneer hii 's avonds behoorliik moe thuis komt. krijgt hii de schrik van zijn leven. Want boven het verbouwde nand. waarin, twee en twintig jaar De Graaf met ziin berpnmode-art.ikelen za- ken deed. pnikt, nu in geweldige grote neon-lette^ Radiolux". De werklieden nin bust aan bet proefbranden en bekii- ken het resultaat met voldoening. Een deel van de straat is geheel verlicht doo^ de mooip reclame-letters. Tom staat met open mond te kiiken wat zullen we nu hebKen0 Radiolux Hij herinnert zich dat hij in Utrecht ook Kwaliteit! Creatie! Service! zo'n tailleur, dat is af! In modellen die door zeer bekwame kleermakers, spe ciaal voor onze firma worden vervaardigd, tonen wij U een uitgebreide sortering. MODERNE STOFFEN en prachtige nieuwe tinten. Ook grote maten. FRAAIE MODELLEN PRIMA STOFFEN MODERNE KLEUREN f 98,- f 115,- f 145,— f 165,-. Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De busvan booten trein stopt voor onze zaak Oostburg; Frans Haak, Biervliet; Jac. van Hoeve, Groede; Jan Luteijn, Groede; Tonny Poissonnier, RetranchementAn ton de Smet, Aardenburg; Bennie Tho maes, Hoofdplaat; Hannie Thomaes, Hoofdplaat; Willem Verplanke, Biervliet; André van de Voorde, IJzendijke; Dies Waverijn, Biervliet; Jac. van Wijck, Axel. Afgewezen 1. Bevorderd van de le naar de 2e klas: A. van de Broecke, Schoondijke; W. de Bruijne, Cadzand; W. Cappon, Cadzand; F. Cauwels, Aardenburg; J. Dieleman, Zuidzande; H. de Dobbelaere, Biervliet; E. Ferket, Aardenburg; A. de Feijter, Breskens; J. Kools, Zuidzande; A. de Maat, Waterlandkerkje; L. Pauwels, Wa tervliet (B.)A. de Putter, Hoek; J. de Regt, Biervliet; P. de Regt, Zaamslag; A. Salomé, Groede; A. van Waes, Schoon dijke. Afgewezen 3. Fa. SMOOR DE HULSTER. Breskens een zaak in radio's en electrische artike len heeft gezien met net zo'n naam. Dat betekent dus. dat er een tweede radio zaak in het dorp komt. Een concurrent dus. Hij zet zijn fiets tegen de muur en gaat paar de overkant, waar de beide werk lieden nog steeds met welgevallen staan te kijken naar de schitterende letters. ,Komt hier een radiozaak?" informeert hij. Een van de mannen knikt. „Ja, me neer. En dat is niet prettig voor U," voegt hij er aan toe, de overbuurman herken nende. Op dit laatste gaat Tom niet in, maar hij vraagt verder: „Wie is het, die hier begint?" De mannen halen hun schouders op. Dat weten wij niet, meneer. We werken in opdracht van de aannemer". „Wie is die aannemer?" „De firma Vos, meneer, uit de stad. Ik weet niet of U 'm kent Nee, Tom kent de firma Vos niet. In p-edachten verzonken loont hij weer naar de overkant, neemt zijn fiets en gaat via het gangetje naast de winkel naar ach ter. Via de werkplaats loopt hij naar de winkel, waar Ans juist gereed is met bp+ opmaken der winkelkas. „O, meneer, hebt U gezien wat voor zaak er aan de overkant komt?" Tom knikt. ..Ik heb het gezien: een concurrent. Daarom waren ze er zo ge heimzinnig mee".

De Schakel | 1957 | | pagina 1