ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN VJ De koers Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws Groede Feuilleton Liefde's nazomer de jcha kei 72e Jaar gang - Nr. 642 Vrijdag 17 mei 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS; F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.^ - GiRO 358296 Het startschot klinkt, een bonte sliert Van allerhande kleuren, Gespannen pezen op 't pedaal: 't Moet maar weer eens gebeuren. Een macht van wieltjes, soms Iverchroomd Met hele smalle bandjes: Ze noemen het tuub's, één op de rug. Want pech loert aan de kantjes. Ze komen uit het hele land, Uit Noorden en uit Zuiden Ze spitsen extra 't wieier oor Als de premie-bel gaat luiden. 't Publiek staat rijen dik op straat En elk heeft favorieten. En komt het peloton in zicht, Dan buigen zich de wieler-pieten. Het veld wordt dunner, want de pech Spreekt ook een woordje mee; Hij is de gast op 't wielerfeest En rijdt zo voor privé. Als 't laatste rondje wordt geluid, Stijgt de spanning allerwege. Een meisje met een kloppend hart Geeft bloemen, kus de zege. Zo koersen ze van dorp naar stad, Eens zult ge van ze horen. Maar dit is Wel een lange koers, Want weinigen zijn uitverkoren. WAVER. over de maand April 1957. GEBOREN: 18, Marijke, d. van J. I. Faas en van C. Sijnesael; 24, Maria Rachel, d. van R. J. Siben en van G. T. Klaassen. OVERLEDEN: 2. Elizabeth J. Brakman, 77 j., d. van J. Brakman en van M. van Houte; 5, Jacob Casteleijn, 85 j., echt genoot van V. Aalbregtse. GEHUWD: 2, Marinus Mieras, 26 j., wo nende te Axel en Maria E. de Gardeijn, 26 j., wonende te Groede; 18, Jacobus Risseeuw, 35 j., wonende te Groede en Maria P. Baijens, 33 j., eveneens wonen de te Groede. INGEKOMEN: 3, Johannis du Mez, van Oostburg naar W 8613, C. Wiersma, e.v. Happee, van Leeuwarden naar A 12; 25, Adriana F. Voorthuijzen, van Texel naar O 133a. VERTROKKEN: 1, Jan L. van der Hooft en gezin, van W 30 naar Oostburg; 2, Maria E. de Gardeijn,e.v. Mieras, van O 149 naar Axel; 9, Pieter F. de Roos en ge zin, van O 141 naar Vlissingen; 27, Ja cobus Risseeuw. van A 55 naar Vlissin gen; 27, Maria P. Baijens, e.v. Risseeuw, van A 268 naar Vlissingen. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder leiding van door HENK VAN HEESWIJK 14. ..Jonge, buurman, daar hoor ik van op. Dat is een lelijke strop. Waarom heb jij zelf dit pand niet gekocht?" „Ja, waarom niet? Wist ik, dat mijn huisbaas het van de hand wilde doen? Het is onderhands verkocht en voor ik goed en wel wist, dat dit was gebeurd, werd me de huur al ongezegd." „Ja. maar ze kunnen je er tegenwoor dig toch zo maar niet uitzetten?" „Nou, reken maar! Dit is een bedrijfs pand en dat is vrij. Ik heb alles al ge ïnformeerd. Er is niets aan te doen. Het enige, wat ik bereikt heb is, dat ik één van die nieuwe huisjes aan de Rijksweg krijg. Met een flinke schuur voor berg ruimte. Nee, volgend jaar ga ik maar de boer op. Zo is mijn vader indertijd ook begonnen. En ze kennen mijn zaak; dat is al heel belangrijk." „Wat is de bedoeling van? de nieuwe eigenaar met dit pand?" De Graaf haalde zijn schouders op. „Heb ik ook al gevraagd, doch de make laar weet van niets. Zogenaamd natuur- burgemeester J. C. Everaars. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een verslag van de commissie tot het weren van school verzuim. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. De minister van binnen landse zaken verzocht het gemeentebe stuur voor het gemeentepersoneel de Rijksregeling voor de kindertoeslagver hoging van 10 pCt. van toepassing te ver klaren vanaf 1 October 1956. De raad ging hiermede accoord. Voor drie uit Groede afkomstige kinderen, welke door het Groene Kruis naar een vacantie- kolonie worden uitgezonden, zal de ge meente voor 6 weken een bedrag van f 0.50 tegemoet komen in de kosten. Uitgebreid stond de raad stil bij het bekende adres van de West Z.-Vlaamse architecten, inzake het uitvoeren van archi tectenwerk door de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht. De raad echtte het beslist onjuist, dat het contro le-orgaan als eigen architect zou gaan ontreden. Hierop is de gemeenschappe lijke regeling ook niet gebaseerd. Deze voorziet uitsluitend in het toezicht op de bouw en niet in het ontwerpen van de gebouwen. Bovendien is men van mening, dat, als de directeur van de Centrale Dienst alle openbare gebouwen zou gaan ontwerpen, het geheel steeds dezelfde stijl zou hebben, wat wel eens eentonig kan worden. Principieel is het fout. Ieder heeft zijn eigen taak, de architect zowel als de toezichthouder. Wanneer de Cen trale Dienst voort zou gaan met dit werk, kan Groede over twee en een half jaar uit deze gemeenschappelijke regeling treden. Afwijzend werd beschikt over een ver zoek van het Juliana-ziekenhuis te Ter- neuzen om een bijdrage van f 1.50 per dag in de verpleegkosten voor ieder uit Groede afkomstige patient. De kasposi- tie maakt zulks niet mogelijk. De Vereni ging voor Nederlandse Gemeenten, afd. Zeeland, verzocht de raad haar afwijzend standpunt te herzien inzake de toetre ding tot de Zeeuwsche muziekschool. Daar de raad van oordeel was, dat hier mede geen groot algemeen belang wordt gediend, werd besloten niet tot de rege ling toe te treden. Voor de controle van het water uit de zuiveringsinstallatie, dat in de poldersloot gespuid wordt, zal het advies ingewonnen worden van het Tech nisch Bureau der Vereniging voor Ned. Gemeenten. Het schoolbestuur der Chr. school te Groede verzocht de raad mede werking voor de bouw van een nieuwe school op de plaats van de oude. Er is een schetsolan. dat circa f 75000,zal kosten. Alvorens B. en V/. met voorstel len in deze komen, wilde men eerst trachten het benodigde kapitaal aan te trekken. Naar aanleiding van dit alles kwam ook de slechte toestand der openb. school ter sprake. De schoolartsen zee- gen weinig goeds van deze school. De begroting 1957 werd gewijzigd. Het tekort van f 36000.- wordt voor f 30.000,- gedekt door een bijdrage uit het gemeen tefonds. Voor f 6000,zullen bezuinigin gen aangebracht worden. Mede in ver band hiermee werd de rioolbelasting ver hoogd tot f 15.Met grote zuchten gin- aen de raadsleden noodgedwongen met deze verhoging accoord. De heer Cijsouw vroeg de raad om uitweg te verlenen aan lijk. Nou, als het een vreemde is, zal hij hier weinig kansen hebben. Vooral als het dorp te weten komt, op welke manier ik mijn huis uitgezet wordt. Man, ik woon hier al twee en twintig jaar." De liciuidatie-uitverkoop van Tom's overbuurman trok veel pubh'ek. En gelijk bekeek men ook de hel-verlichte etalage van zijn eigen zaak. Met het voordeel, dat hij de eerste kopers kreeg voor de nieuwe lampekappen en voor de gramo- foonplaten. Ans draaide de gevraagde platen voor en prees ze aan. Ze was wer kelijk een ideale verkoopster. En de klanten mochten de knanpe brunette wel De week vóór Sinterklaas was bizonder druk. Tom herinnerde zich niet ooit zo veel klanten in .de winkel te hebben ge had. Samen met Greet hielp Ans zoveel mogelijk in deze dagen en menig radio toestel ging de deur uit Daarnaast ook de tvpische Sinterklaasgeschenken, zoals strijkbouten, electrische kachels, sche merlampjes en pick-uns. De voorraad gram of oonpl aten moest reeds na één maand aangevuld worden. Ans had het goed bekeken: dit was een artikel, dat verkocht werd. De mensen hadden in dce tijd immers allemaal geld. En toen men Zaterdagavond 4 Decem ber om over half tien eindelijk de gor dijnen liet zakken en Tom de deur op slot draaide, wist hij dat hij deze week een record-omzet had gehad. Ans haalde het bankpapier uit de kassa en ging er de Catsweg, bij het hertenkamp. Deze uitweg werd hem verleend onder voor waarde. dat de weg regelmatig schoon gemaakt zal worden. Ook het kapotrij- den door zware werktuigen, tractoren etc., zal voor rekening van de heer Cij souw komen. Na uitvoerig beraad ging de raad ac coord met een garantiebedrag van f 300,- in het eventueel tekort voor een schilde rijententoonstelling welke V.V.V. Groede deze zomer zal organiseren. De heren J. Vinjé en J. Vermeulen za gen het nut van deze tentoonstelling niet in. Zij hadden liever een ander onder werp gehad voor de zomertentoonstel ling. Beiden stemden tegen. Burgemees ter Everaars zeide de tentoonstelling vooral van groot belang te vinden voor de inwoners van Groede zelf, die weinig in aanraking komen met dit soort kunst werk. Volgend jaar zal de V.V.V. trachten een kunstnij verheidstentoonstelling te organiseren. De gemeentebegroting 1956 werd ten slotte nog gewijzigd. Aan de heer C. W. Cijsouw, die inmid dels heeft bedankt als raadslid, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar van de Burgerl. Stand, onder dankzegging voor de vele door hem aan de gemeente bewezen diensten. De geloofsbrieven van de heer Marijs, het nieuw benoemde raadslid, werden on derzocht en in orde bevonden. De rekening over 1953 werd voorlopig vastgesteld. G.S. stelt deze rekening de finitief vast. Vastgesteld werd dat voor het Lager onderwijs een bedrag van f 3679,39 werd uitgegeven. Voor het R.K. onderwijs werd een bedrag van f 1898,- en voor het Chr. onderwijs een bedrag van f 1991,- besteed. Ook voor het vak onder wiis werd een bedrag vastgesteld. De 3 leden van het Burgerlijk Armbe stuur ontvangen een vergoeding van f 5,- per jaar. Deze regeling dateert al van voor 1900. De raad bepaalde, dat voor het •"pie en nuttige werk van dit college een presentiegeld van f 5,- per vergadering niet teveel is. De secretaris-penning meester zal een vergoeding van f 350,- per jaar ontvangen. Tot op heden be droeg deze vergoeding f 184.40 per jaar. Het bestuur der Nuts-kleuterschool vroeg de raad medewerking voor de bouw van een nieuwe kleuterschool. Het oude gebouw is versleten mdat vervan ging hoog nodig is. B. en W. zagen liever een Openbare kleuterschool in de ge- mee^t0. De raad was deze mening ook toegedaan, zodat in principe besloten werd over te gaan tot stichting van een nieuwe kleuterschool, welke zo spoedig mogelijk gebouwd zal worden. B. en W. stelden zich voor dat deze school er bin nen een jaar zal staan. Aan architect Rozenkranz uit Oostburg zal opdracht gegeven worden de nieuwe school te ont werpen. De gemeente-opzichter, de heer Van Overbeeke. gaf een uiteenzetting van het nlan voor een kleedlokaal op het sport terrein. Het ontwerp omvat 2 kleedka mers, een ruimte voor de scheidsrechter, sanitair met 6 douches.alsmede een can- fine met een groot raam dat uitziet op het sportterrein. Hier zullen ouden van dagen etc. de wedstrijden kunnen volgen. Het gebouw zal onder de plaatselijke aannemers worden aanbesteed. De raad mee naar het kantoor om het in de brandkast te doen. Nadat Tom de lichten uitgedraaid had, volgde hij haar naar het, kantoortje en samen telden ze de ontvangsten van deze laatste winkel - weekdag. Toen borg hij het in de brand kast en deed de deur op slot. Greet had intussen koffie gezet en kwam al met een blaadje aan. ..Zo," zei zé, ..dat zal smaken na zo'n drukke dag. Mensen-nog-aan-toe. ik ben blij, dat het voorbij is. Word je daar even moe van Ze zette de koppen op het bureau en presenteerde ieder een gevulde koek. ..Dat, hebben we vandaag wel verdiend, zou ik denken." „Die Greet, denkt overal aan." zei Tom. zijn dochter een knipoogje gevend. „Nou. en of. Ik dacht vanmorgen: Het 7al wei druk worden. Laat ik een extra- tie halen voor de koffie vanavond." „Heb ie aan Herman gedacht?" „Natuurlijk paps. Er staat er nog één m de kast. voor als-m thuis komt." Ze genoten zwijgend van de koffie mot. koek. Intussen zei Tom: „Nou, Greet, jij vulde immers zo graag dat koperen sobemeriamrie voor ie kamertje? Het is met verkocht hoor. pak het maar uit de winkel, als beloning voor ie hulp." „Goeie nans, meen ie dat? Mieter^' Tk ga het meteen halen. Dank je wel, lieverd'" Ze drukte een kus op zijn wang en rende het kantoor uit, naar de winkel. besloot tot de bouw, daar zonder de kleedruimte het sportveld niet goedge keurd zal kunnen worden door de K.N. V.B. De arts J. Jansen werd met algemene stemmen benoemd tot gemeente-arts en gemeentelijk lijkschouwer. De heer C. Salomé vestigde de aan dacht op de zeer slechte toestand van de weg naar het hertenkamp. Hij verzocht B. en W. contact op te nemen met het Vrije van Sluis om deze weg van een asfaltlaag te voorzien. B. en W. zegden toe, hiervan direct werk te maken. Zuldzande Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn. Na zijn openingswoord feliciteerde hij wethouder Luteijn met het huwelijk van zijn zoon in de afgelopen week. Even eens feliciteerde hij het raadslid Dubois met zijn terugkeer uit het ziekenhuis. Hij wenste hem een spoedig en volledig herstel toe. De voorzitter betuigde het raadslid Cappon deelname met het over lijden van diens zuster. De voorzitter wees in dit verband op de goede verhou ding in de raad, waardoor de vergadering een dag uitgesteld werd. Tot slot deelde de voorzitter mee, dat ter gelegenheid van de verjaardag der Koningin evenals uit alle Nederlandse gemeenten het geval is geweest, ook uit Zuidzande een deputatie te Soestdijk ver tegenwoordigd is geweest. Alvorens met de verdere agenda te beginnen, toonde de voorzitter de raadsleden de gereed ge komen vlag van Zuidzande, welke in een der laatste raadsvergaderingen door de raad werd vastgesteld. Het is een witte vlag met een blauwe balk, lopende van de linker bovenhoek tot de rechter onderhoek. In de aldus ontstane twee witte driehoeken staat een blauwe Z. De notulen der vorige raadsvergade ring werden ongewijzigd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevonden zich enkele goedkeuringen van G.S. op reeds vroeger genomen raadsbesluiten, terwijl Koninklijke goedkeuring werd verkregen op de verordening op de hef fing van rioolrechten en op de wijzi ging van de bouwverordening. Met betrekking tot de schoolartsen- dienst deelde de voorz. mee, dat de ge neeskundig inspecteur, gezien het gewel dige aantal leerlingen die door de twee schoolartsen dienen te worden onder zocht, heeft bepaald, dat in eerste in stantie de eerste en de laatste klasse dient te worden onderzocht en daarna de tussenliggende klassen. Voorts zal de geneeskundig inspecteur bij het Ministe rie blijven aandringen op een derde schoolarts. Levendig wer d van gedachten gewis seld over het adres van de West Zeeuws- Vlaamse architecten, waarna dit adres, op voorstel van B. en W„ voor kennisge ving werd aangenomen. Afgewezen werd het verzoek van het Bestuur van het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen om ner verpleegdag aan pa tiënten uit Zuidzande verleend, een bij drage van f 1.50 in de exploitatie te ge ven. Voor 1956 zou met een totaal van 264 verpleegdagen dit neergekomen zijn op f 396,-. Ans keek haar lachend na. „Die is al weer gelukkig gemaakt." ,,'t Ja. wij doen hier dit jaar niet aan Sinterklaas, dat begrijp je wel. he? Maar dat neemt niet weg, dat ik mijn winkel juffrouw niet met lege handen naar huis stuur op 4 December. Is er iets in de win kel. waar je zin in hebt? Dan zeg je het maar." Het meisie kreeg een kleur. „Erg aar dig van u. meneer Boomberger, maar ik zou het niet weten Hij keek haar lachend en hoofschud- dend aan. ..O. nee? zal ik ie geheugen dan eens opfrissen? Of dacht je. dat die baa°- van jou niks in de gaten had. he? Kom maar eens mee, jongedame". Hij pakte haar bij de arm en trok haar over eind uit de stoel. „Ja. ik weet wel. dat ie moe bent. maar in de winkel vergeet je die Samen gingen ze naar voren en daar w°es hij haar een nick-up op e°n mooie standaard. „Naar dat drngetie h°b je al heel wat keren naar gekeken, he? En als ik me niet vergis, heb je er ook al wat nlaten op gedraaid. Nou. pak maar in en beschouw het ais een klein Sinterklaas- cadeautje van ie baas. En als extraatje voor ie hulp in deze dagen, mag ie tien gramof oonpl aten uitzoeken. Dan kun je mom-en draaien Het meisje keek hem stom beduusd aan. „O, maar meneer Boomberger, dat kan ik niet aannemen, vast niet!"

De Schakel | 1957 | | pagina 1