BOBBE ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN VJ De „Argo Ollandia' Feuilleton LieFde's nazomer Plaatselijk Nieuws Een tailleur van BOBBE. de fchakel 12e Jaar gang- - Nr. 640 Vrijdag 3 mei 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonncmentsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of'bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F« SMOOR DE HULSTER,- DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL, Als een bezield wezen is voor de zee man zijn schip. Een zelfde gewaarwor ding krijgt de passagier, die zich voor een zeereis toevertrouwt aan de trotse lijner, die hem over de oceaandeining draagt. Het verwijderde geraas der ma chines, haar gedempte bonzende geluiden ondergaat hij als een harteklop. En heeft de boeggolf niet haar lied? Het statige rijzen van de boeg, die zich naar de horizon rekt of weer even neerglijdt in de golvenheuvels, heeft zo iets in zich als: „Ik breng er jullie wel hoor, geniet van de zon, eet, wandelt en slaapt, het komt in orde." Zo ver is het met de Argo Ollandia nog niet. Maar spoedig zal ze zo worden. Te gen haar slanke zijde barstte de fles champie, het doopvocht. Mevrouw Posthuma sprak de zegewens uit, een fluitsignaal weerklonk en geen seconde te laat schoof het trotse gevaarte van de helling. Het scheen plezier in zijn eerste tocht te hebben, kreeg meer en meer vaart en toen het tewater schoot, plofte om zijn dartelheid af te remmen het zware anker omlaag. Onder het daverend applaus van de vele genodigden op de feestelijk versierde tribune en anderen was het fraaie schip in zijn element aan geland. Griekse vlaggen, bloemen in de Griek se kleuren, gejuich! Het was een mooi moment. En het schip zelve? Och, als we het ons dan toch als een bezield wezen voorstellen, waarom zou dan uit zijn slanke lichaam bij alle geraas niet de roep gerezen zijn: „Thalassa!?" Een flink aantal fotografen, amateurs en beroepsmensen, hebben het aardige ogenblik op de plaat vastgelegd. De dap peren hadden somtijds de meest ondenk bare plaatsen uitgezocht voor hun opna men. Een familielid van ons. hartstoch telijk amateur-filmer en medegenodigde. misten wij reeds enige tijd: tot wij de grapjas ontwaarden op het topje van een reuzenladder. Daar genesteld filmde hij er op los. Toen wij hem noteerden als de „hoogst geplaatste" filmer, wees hij ons op een amateur, die hem ten deze waarlijk nog overtrof. Want was de smakker ginds nu niet op een der reuzen- kranen geklauterd? Daar, bengelend tus sen hemel en aarde, fotografeerde hij en kwam zijn filmwoede aan haar trekken. De tribune stroomde leeg. Van de num. honderd genodigden waren de meeste per extra-trein gearriveerd t.e samen met een gezelschap Griekse reders en Zijne Excellentie de Griekse ambassadeur te Den Haag. Thans brachten de bussen ons allen naar hotel Brittannia. waar een uitstekende lunch ons wachtte, waar geestige speeches werden afgestoken, waar de champagne schitterde in de bokalen. Terwijl vier monumentale koks zorgden dat hiaten in de voorraden van keurige spijzen tijdig werden aangevuld, vorsten stemmig geklede dienstertjes naar geledigde glazen en rustten niet, dan nadat het schitterende druivensap weer tot normale hoogte was bij geschon ken. De sfeer was gezellig, vrolijk, be schaafd. Vergeefs deed het orkest moeite om in de chaos van geluiden zich te doen gel door HENK VAN HEESWIJK 12. Denk er maar eens goed over na en laat je hoofd niet op hol brengen door tante Bep." Verder werd er niet over gesproken, maar een paar weken later vertelde Her man terloops, dat hii zich had laten in schrijven aan de M.T.S. in de stad. Tom knikte. „Ik had niet anders ver wacht Herman. Als je moeder nog ge leefd had, zou zij gezegd hebben: „Dat is precies, wat ik wilde." De volgende dag kocht Tom een brom fiets voor zijn zoon. En voor het eerst in ziin leven zag Tom op het gezicht van de jongen een blijde glans. Tom wist, dat het ziin hartewens waT Nu zou de jongen dagelijks op de bromfiets naar de stad kunnen gaan. En in de nog resterende vacantiedagen kunnen toeren. HOOFDSTUK VI. Met Ans naar de jaarbeurs. September kwam vroeg met slecht weer. en menige huismoeder begon al aan de najaarsschoonmaak. Hetgeen be den. Slechts de zware bastonen konden zich enigszins handhaven en dan nog mokkend, somber. Het geheel droeg het stempel van een keurige organisatie. Voor het gezelschap ruimde naar het terras, wist de heer Hupkes, president directeur der Mij. „De Schelde", allen, nog even te boeien in een geestig slot woord, ja, te dwingen tot een schaterlach Een langdurig applaus rees op zijn mede deling, dat de Griekse reder, de heer Carras, besloten had een bedrag van 500 pond, d.i. 5000 gulden, beschikbaar te stellen als een studiebeurs voor het technisch personeel van „De Schelde". En deze nobele geste zou hij herhalen bij de voltooiing van elk der negen nog te bouwen schepen voor de Shipping Deve lopment Corporation te Panama. Op het terras werd de koffie geser veerd. „Content de lui même contant de tout le monde" om een bekend frans schrijver aan te halen vlijde men zich neer en genoot van zonne schijn en vergezicht. Voor ons bewoog zich het glundere dochtertje van de heer Hupkens in de pittoreske Grieks-nati onale klederdracht. Over het wijde watervlak spande zich een lichte gouden nevel. Kleine golfjes beroerden het Vlissingse strand, waaraan vreemde snelle bodems zich voorbij spoedden. Weldra zou ook de „Argo Ollandia" hier zee kiezen, koersend om de West, dragend haar kostbare lasten tot het einde der aarde. L. B. Schoondljke Overdracht der nieuwe uniformen en pauken aan O.K.K. Onder grote belangstelling van de zijde der bevolking en in tegenwoordigheid van talrijke genodigden, werden Zater dagmiddag j.l. te Schoondijke, door het bazar- en vaandelcomité, de nieuwe uni formen en twee nieuwe pauken aan de muziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" overgedragen. Het was ruim vier uur toen de muzi kanten in hun keurige donkerblauwe uniformen, gegarneerd met goudgalon en voorafgegaan door drie ruiters te paard, kwamen aangemarcheerd tot voor de muziekkiosk, waarop de comitéleden en genodigden plaats hadden genomen. De voorzitter van het bazar-comité, de heer J. Verkruijsse, voerde als eerste snreker het woord, waarbij hij allen har telijk welkom heette, in het bijzonder de heren Ocké en Filius, resp. voorzitfer en secretaris van de Bond van Muziekver enigingen in Zeeuws-Vlaanderen, als mede de ners. Het verheugde hem te zien dat de belangstelling van de zijde der bevolking zo groot was. Het was de heer J. Risseeuw, voorzitter van het vaandel-comité, die hierna in hartelijke bewoordingen de pauken over droeg aan „O.K.K." De heer Verkruijsse sprak vervolgens bestuur, directeur en muzikanten toe namens het bazar-comité, dat het geld voor de uniformen bijeen bracht. Hij zei hierbij o.m. er van overtuigd te zijn dat de nieuwe uniformen en de pauken er tekende, dat menige nieuwe lampekap werd gekocht. De winkelvoorraad min derde hard en Tom besloot een volle dag voor de Jaarbeurs te reserveren. Dan kon hij op z'n gemak de nieuwe modellen be kijken en eventueel bestellen. Tevens zou hii het plannetje van Ans. om grammo foonplaten in te slaan, gaan verwezen lijken. Dat leek hem wel. Vooral met het oog op de komende winter. Van e^n paar leveranciers had Tom een gratis toegangsbewijs gekregen en hij besloot de eerste Woensdag te gaan. Daags tevoren zei hij tegen Ans: „Zeg, ik ga morgen naar de Jaarbeurs, voorna melijk om nieuwe lampekappen en zo te kopen. Heb je zin om mee te gaan?,. Het meisje glom van genoegen. Maar even later betrok haar gezicht. „En de winkel dan?" „O, die halve dag kan Greet de hon neurs wel waar nemen. Vraag vanmiddag maar aan je vader en moeder, of die het goed vinden. Of je moet zelf geen zin hebben „Geen zin Natuurlijk heb ik zin. Ik ben er nog n ooit geweest." Mooi, dat houden we dan voor afge sproken. De kosten zijn voor mijn reke ning natuurlijk." 's Middags vertelde het meisje, dat haar ouders geen bezwaar hadden. „Oké, zorg er dan voor, dat je om half acht bij de bus bent. Dan zijn we tenmin ste om een uur of tien in Utrecht." Kwaliteit Creatie! Service! Tailleurkostuums door Ie klasse kleermakers, speciaal voor onze firma vervaardigd, tonen wij U in vele zéér aparte modellen, moderne stoffen en tinten, 100% zuiver wollen kam- garen, in prijzen vanaf f 98.ook grote maten tot f 175. Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak. toe zullen bijdragen de belangstelling voor de muziek nog te vergroten. Namens de comité's en de gehele bevolking felici teerde hij „O.K.K." met de rijke geschen ken. De voorzitter der muziekvereniging, de heer A. J. de Klerck, sprak hierop woor den van dank tot de comité-leden, voor het vele door hen in het belang der ver eniging gedaan. Hierbij betrok hij ook de Centrale Winkel, die voor de levering der uniformen zorgde en, zoals wij vernamen, er de petten en dassen gratis bij deed. Spr. hoopte, dat „O.K.K." op het a.s. con cours weer goed voor de dag zou mogen komen, ondanks het feit dat zij weer in een hogere afd. zullen uitkomen. De heer Ocké, voorzitter van de Bond van Muziekverenigingen in Z.-Vl., begon met zijn dank uit te spreken voor de ontvangen uitnodiging om deze belang rijke gebeurtenis bij te wonen. Hij prees de p^Rchtïge uniformen en pauken en citeerde daarbij: „Laat het zo zijn, dat de muziek van „O.K.K." tijdens het con cours te Terneuzen even schitterend ge noemd kan worden als de uniformen." De laatste spreker tijdens de over dracht was de heer W. de Zwart, ere-hd van „O.K.K.", die jaren lang werkend lid Rn later voorzitter der vereniging was. Het wrs voor hem een g root genoegen de muzikanten thans in uniform te zien marcheren. Wel erg jammer vond spr. het daarbij, dat hij niet 40 jaar jonger was. Hierna wevd door de muziek een prachtige mars gespeeld, die voor deze gelegenheid was gecomponeerd door de voorzitter en gearrangeerd door de di recteur. de heer Luteiiu. Na afloop hiar- van werden dp muzikanten. comité-leden en genodi«-den op het gemeentehuis ont vangen doo r burgemeester en wethou ders. Burgemeester F. A. van Roseveit "Pi. na allen bpgroet. te hebben, het een hiizondere dag te vinden voor O.K.K.". Nieuwe umformen. een stel nieuwe pau ken dat er zjin mag, en dit alles nog net vóór de bestedingsbeperking bin- ppn." Zo er een muziekvereniging waar dig is, aldus d.p burgemeestér, om zulke mooie uniformen aangeboden te krijgen, De volgende morgen liep Tom naar de bushalte, waar al enige mensen stonden te wachten. Onder hen Annie de Leeuw. Hij herkpnde haar onmiddellijk, hoewel ze heel anders gekleed was. Goedkeurend bezag hij haar mantelpakje. Drommels, ~o was het een dametje. De man. die dit kind naar het altaar zou mogen voeren, mocht met mopperen. Hij knikte haar vriendelijk toe, toen ze „morgen, meneer" zei, en samen stap ten ze achter de andere passagiers in de bus. Gedurende de rit naar de stad werd er tussen hen niet gesproken en op het station evenmin Doch toen ze in een geriefelijke coupé zaten, haalde Tom zijn sigarettenkoker te voorschijn en presen teerde haar er een. Zelf stak hij ook op. Tijdens deze rit zei hii„Wat die lamne- kappen betreft, een man heeft niet zo veel verstand van de mode. Ik laat het maar aan jou over. Beslis niet. dadeliik. Er zijn verschillende stands. Bekijk alles eerst op ie gemak en bepaal dan je keuze. ..Tawel, meneer." „En dan gaan we ook eens kijken naar de grammofoonplaten. Dat ideetje van iou is zo gek niet. Ik zie er wel wat in. Hoewelwe beginnen met een bescheiden voorraad Ik wil eerst de kat uit de boom kijken." Op de Jaarbeurs liepen ze verschillen de stands at. De standhouders kwamen al dadelijk met een orderboek af. maar Ans zei vriendelijk, doch op besliste toon dan is het wel „O.K.K.", waarbij hij wees op de reeds vele door deze vereniging be haalde successen, w.o. de erepalm van de Federatie van Muziekverenigingen in Ne derland. Spr. vervolgde met te zeggen dat de nieuwe uniformen verplichtingen met zich brengt, ook tegenover de gemeen schap. Het is dus zaak om op de ingesla gen weg te blijven voortgaan en dat kan, als de muzikanten de nodige liefde voor hun vereniging weten op te brengen. U weet u daarbij gedragen door de bevol king. Namens het gemeentebestuur bracht hij nogmaals dank aan de comité leden en de bevolking voor de vele moeite en gaven. De voorzitter van „O.K.K." dankte hierop de burgemeester en wethouders voor de hartelijke ontvangst en voor de medewerking bij de verkregen regen kleding voor de muzikanten. Verder stel de hij het op hoge prijs dat ook mej. Van de Sande deze middag aanwezig was. Hij bracht haar dank voor het vele dat zij in het belang van de vereniging heeft gedaan. Hierna volgde een muzikale rondgang door de gemeente met na afloop een gezellig onderonsje in hotel „De Zwaan". Des avonds gaf de vereniging nog een mooi concert op de kiosk. Koninginnedag. Ter gelegenheid van Koninginnedag hadden te Schoondijke op het Gem. sportterrein kinderspelen plaats. De prijs winnaars waren: Wasknijoerspel jongens 67 iaar: 1. Kees de Feijter; 2. Bram de Gardeijn; 3. L. van Hoeve. Meisjes 6—7 jaar: 1. Maria Toesseint: 2. Eva Moggré; 3. Ineke Fremouw. Blokjesrapen jongens 8 en 9 jaar: 1. Johan de Putter; 2. Arie Geelhoed: 3. Wim v. Abel. Meisjes 8—9 jaar: 1. Elly de Jonge; 2. Els Kindts; 3. Isa Beeke. Hardlopen jongens van 1011 iaar: 1. Tonnie Contant: 2. Joh. Toesseint: 3. Arie Weeda. Meisjes 1011 jaar: 1. Hannie Fre mouw; 2. Willy Geelhoed; 3. TannieCla- dat ze eerst alles eens wilde bekijken. En zo werkten ze stand voor stand af. Om half één zei Amu „Nu wpet ik wel ongeveer wat er is en heb ik mijn keuze in het hoofd. Die tweede stand, daar op de hoek, daar zijn de prijzen tamelijk voordelig en hebben ze niet alleen epede kwaliteit, maar ook moderne dessins. Zullen we daar dan maar wat bentellen?" Tom knikte. „Uitstekend. Maar dat doen we dan vanmiddag wel. Het is nu welletjes: we gaan eerst eten. Je zult ook wel wat lusten, nietwaar?" „Och, ia, dat wel. Hier om de hoek kunnen we koffie krijgen. Ik heb brood meegenomen." „Bewaar dat dan maar voor vanavond. Nu gaan we in het Jaarbeurs-restaurant warm eten. Kom maar mee." Hij nam het verbaasde meisie bij de arm en even later stonden ze in de lift, die hen weer naar de begane grond voer de. Samen liepen ze naar het restaurant en een ober wees hen een tafeltje, waar plaats was voor twee personen. Daar gin gen ze zitten. Hij overhandigde de spijskaart aan het meisje en zei: „Zo, zoek nu maar eens wat lekkers uit. Dat heb je vanmorgen wel verdiend". Ze keek even in de spijskaart, maar legde die toen weer neer. Ze keek eens rond en zei fluisterend: „Nee, ik durf niet het, is allemaal zo dpftig hier Tom lachte en drukte zijn sigaret uit.

De Schakel | 1957 | | pagina 1