Verplaatsing veerhaven te Breskens CORSETTEN ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Feuilleton Liefde's nazomer O OSTBURG Burgerlijke Stand de jcha kei 12e Jaar gang - Nr. 6jg Vrijdag 26 april 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS R SMOOR DE HULSTER- - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS. - TEL.'*» - GIRO 358296 Rapport van hat Economiach Technologisch Instituut voor Zeeland (Slot) Teneinde de inkomstenschade voor de diverse bedrijven bij benadering te kun nen vaststellen, heeft men de bedrijven, die in enigerlei vorm met het doortrek- toerisme en de verkeersstroom door Breskens te maken hebben, onderver deeld in 4 groepen, te weten: I. Horeca-bedrijven. II. Levensmiddelenbedrijven, zoals bakkers, slagers, kruideniers, groentehandelaren. III. Handelaars in souvenirs, galan terieën, manufacturen, huishou delijke artikelen, foto-artikelen, lederwaren en dergelijke. IV. Garagebedrijven, reparatie-inrich tingen voor rijwielen en motoren en elektro-technische artikelen, enz. Van ieder van deze groepen kon bij benadering het netto-bedrijf sinkomen worden vastgesteld, hetgeen resulteerde in een totaal ondernemers-inkomen over 1954 van f 837.200,-. Aan de hand van een gemiddeld in- komensschade-percentage voor iedere groep ondernemers, welke percentages door inschakeling van gespecialiseerde deskundigen en door eigen waarneming en schatting konden worden vastgesteld, komt men in het rapport tot een totale inkomensschade van f 301.590,-. Deze raming van de inkomensschade dient naar boven te worden afgerond, doordat de mogelijkheid van vervroegde afschrij ving der na de oorlog gebouwde bedrijfs panden, het netto-inkomen over de ja ren 1950 en 1954 heeft gedrukt. Het Eco nomisch Technologisch Instituut komt zodoende tot een inkomensschade in de orde van grootte van f 300.000f 350.000 per jaar. Gekapitaliseerd tegen 4 pCt. betekent dit een waarde van f 7,5 mil joen a f 8.750.000,-. Zeer bescheiden vermeldt het rapport dan „enige mogelijkheden tot compen satie". Het gaat daarbij in hoofdzaak uit van de gedachte, dat de voorlopige plannen van de Rijkswaterstaat tot aanleg van een strandboulevard tussen de bestaande haven van Breskens en de nieuwe veer haven, verwezenlijkt zullen worden. In dit kader bepleit men de intensieve exploitatie van het strand ter plaatse, alsmede het aanbrengen van beplantin gen en het inrichten van een bungalow parkje in het gebied, gelegen tussen de bebouwde kom van Breskens en de nieuwe veerhaven. Hierdoor zou, naar de mening van het E.T.I. de attractie van Breskens als bad plaats ook voor een langduriger verblijf dan een weekeinde of een snipperdag kunnen worden verhoogd. Voor de bouw van ca. 20 zomerhuisjes zou een terrein van pl.m. 2 ha. nodig zijn. In een bijgevoegd exploitatie-overzicht geeft het rapport aan, dat te rekenen valt op een jaarlijks exploitatie-verlies van pl.m. f 5200,-. Men ziet hierin voor het Rijk een mogelijkheid, om door aan vulling van dit tekort een gedeeltelijke compensatie aan Breskens te verschaf door HENK VAN HEESWÏJK 11. Dat was ongeveer het bedrag, dat Tom ook in zijn hoofd had gehad. Dat was tenminste een redelijk bedrag. Die eer ste griet had honderd en vijfentwintig gevraagd. In geen honderd en vijfen twintig jaar. Maar zaken zijn zaken en daarom zei Tom op besliste toon: ,,U kunt hier beginnen voor vijfenzeventig gulden. Als u uw werk accuraat doet, krijgt u natuurlijk op gezette tijden verhoging. Iets anders: hebt u een beetje verstand van administratie?" „Ik heb ulo-diploma meneer en ik kan ook typen". ,.Nou, dat is al heel wat. Juffrouw de Leeuw „Zegt u maar Annie, meneer". „Wel, Annie dan. Je staat me wel aan. Maar veel verstand van de artikelen, die wij in de winkel verkopen, zul je wel niet hebben, denk ik". Ze schudde haar hoofd. „Nee, meneer, maar het is te leren, nietwaar?" „Juist, jij lijkt me wel uit het goede hout gesneden. Kom Maandag dan maar. fen voor het verlies van de veerhaven. Het rapport suggereert de oprichting van een bad-exploitatiemaatschappij, teneinde de opkomst van Breskens als badplaats te vergemakkelijken. Het idee een wandelpad aan te leg gen op de bestaande westhavendam. met eventuele bouw van een café-restaurant met terras op het eind van deze dam, is z°ker vermeldenswaard. Maar Breskens dient, aldus het rap port, tevens aandacht te besteden aan het aantrekken van nieuwe industrieën en de verbetering van de havenaccomo datie. In de eerste plaats wordt daarbij gedacht aan hulpbedrijven voor de vis serij, zoals een koelhuis met ijsfabriek, in combinatie met een visconservenbe- d rij f of visfileerinrichtng. Naast het aantrekken van op de vis serij georiënteerde bedrijven, behoort het aantrekken van andere industrieën niet te worden verwaarloosd. Het parkeerter rein waar de motorvoertuigen tegen woordig nog op de veerpont wachten, zou na het vertrek van de veerdienst voor industrievestiging kunnen worden gebruikt. Verder zou een gedeelte van het havenbekken, gelegen ten oosten van de tegenwoordige fuik, kunnen worden opgehoogd en van kademuren worden voorzien, waama een uitstekende vesti gingsmogelijkheid voor kleinere indus trieën zou zijn geschapen. Het is duidelijk dat deze voorzieningen investeringen zullen vergen en daarom kan hiertoe slephts worden overgegaan, wanneer er zich serieuze gegadigden voordoen, welke niet met evenveel kans op succes elders in de gemeente Breskens kunnen worden ondergebracht. De ligging van Breskens ten opzichte van de Noordzee en de Westerschelde en ten opzichte van het directe achterland, biedt verschillende mogelijkheden. Voor West Z.-Vlaanderen heeft deze haven- nlaats een unieke betekenis, die in het vprieden ^eds heeft geleid tot een rede lijk groeipercentage van zijn bevolking. In de toekomst kan Breskens wellicht een vroot gedeelte van het regionale ge boorte-overschot opvangen. Mede worden in het rannort suggesties aan de hand gedaan voor uitbreiding van de bestaande jachthaven, alsmede de bouw van een behoorlijke loods met hellinginrichting ten behoeve van de zeilsport. Ten aanzien van de financiële rege lingen bii de uitvoering van de diverse plannen tot compensatie van de direkte schade besluit het rapDort met enkele waardevolle suggesties. Bepaalde projecten zouden in D.A.C.W.- verband kunnen worden uitgevoerd, ter- w ijl bij het aantrekken van nieuwe in dustrieën faciliteiten zouden kunnen worden verstrekt van geldleningen aan industriëlen. Ook het gemeentefonds kan naar de mening van het E.T.I. voor een extra-uitkering worden aangesproken. Vooropgesteld dient echter te worden dat de uit te voeren proiecten in de toe komst rendabel zullen zijn. Door het op vangen van de direkte inkomensschade voor Breskens als geheel, zal het gevaar De winkel is open van half negen tot zes uur. In de middag kun je anderhalf uur naar huis gaan. Woensdagnuddaes vrij. Dat wil zeggen: na één uur. Je zult niet alleen de klanten moeten helpen, maar ook hier in het kantoor een beetle administratief werk moeten verrichten. En dan natuurlijk de winkel stofvrij houden. Voor het ruwe werk is er een werkster. Heb je een beetje verstand van etaleren?" „Och. dat zal op de duur ook wel gaan. dacht ik". Tom knikte. „Best. Voorlopig een maand op proef. Daarna zullen we wel weer zien. Er is hier ook nog een knecht, maar wij beiden zullen onze handen wel thuis houden. Oké?" Ze drukte de uitgestoken hand. Dank u wel, meneer. Ik ben er Maandag om half negen". Die avond vertelde Tom aan zijn kin deren. dat een zekere Annie de Leeuw uit de nieuwe wijk Maandag zou begin nen als winkeljuffrouw. Herman keek even op van zijn schoolwerk waarmee hij bezig was en ging toen verder. Maar Greet zei: „Ans? O die ken ik wel. Is verleden jaar hier komen wonen. Ze is bij ons op de meisjes vereniging. Een leuk kind. paps, een grapjas eerste klas. Ik dacht, dat ze in de stad in een boek winkel werkte". „Dat was zo. Maandag werkt ze hier," antwoordde Tom droogjes, terwijl hij MEDISCHE Surchtstrant 13 voor een ineenschrompeling van het economisch leven in die gemeente ech ter kunnen worden afgewend," aldus eindigt het rapport. 0 Ongetwijfeld menen wij te moeten constateren, dat het Economisch Tech nologisch Instituut met de samenstelling van dit uitvoerige rapport onze gemeen te een zeer grote dienst heeft bewezen. Onze dank en erkentelijkheid dient uit te gaan naar de samenstellers van dit voor de toekomst van Breskens zo uiterst belangrijk rapport. Laten wij hopen, dat het de weg zal effenen tot de opkomst van Breskens als badplaats en industrie centrum. Getuige de energie, waarmede onze bevolking zich heeft weten te her stellen van de haar in de oorlog toege brachte slagen, kunnen wij de toekomst hoopvol tegemoet zien. Na de bestudering van het rapport van het E.T.I. kunnen wij evenwel niet nalaten, enkele facetten nader te bezien. Het rapport gewaagt van de thans bestaande plannen van Rijkswaterstaat tot aanleg van een strandboulevard. In dien deze plannen de ministeriële goed keuring mogen verkrijgen en tot uitvoe ring zullen komen, betekent dit een groot succes van het zo werkzame plaatselijke Aktiecomité. Zij immers zijn het geweest, die in eerste instantie een compensatie mogelijkheid hebben gezien in de aan leg van een aantrekkelijke boulevard. Het door het Aktiecomité opgestelde plan heeft genade en weerklank gevon den bij de hogere instanties, in dier voege, dat de thans bestaande plannen van de Overheid volgens suggestie van het Aktiecomité zijn opgemaakt. Uit het rapport blijkt voorts, dat ter verkrijging van de nodige gegevensvoor het vaststellen der inkomensschade, slechts van een 3-tal van de dertien ho reca-bedrijven cijfers van overnachtin gen e.d. zijn verkregen, zo ook dat voor financiële gegevens de Belastingdienst te Oostburg moest worden ingeschakeld. Dit is o.i. geen pluim op de hoed van de horeca-bedrijven. Hun medewerking aan de samenstelling van dit rapport is waar lijk beneden peil. Van hen, die in de eerste plaats belang hebben bij de toe komstige ontwikkeling van Breskens, had de gemeenschap meer medewerking aan en vertrouwen in het plaatselijke Aktie comité kunnen verwachten. Laat hen bedenken, dat er in onze dorpsgemeen schap mensen te vinden zijn, die uit zui- -er idealistisch oogpunt individueel al meer voor het belang van Breskens heb ben gedaan en nog zullen doen, dan mag worden verwacht. Het zakenleven dient hen daarin naar beste vermogen te steunen. De bedragen van de netto-inkomens van de verschillende bedrijfsgroepen ko men ons ietwat geflatteerd voor, in 't bizonder het netto-inkomen van de 13 horeca-bedrijven. Men zal dit o.i. be zwaarlijk in Den Haag kunnen aanvaar den. De passage in het rapport, waaruit van terzijde naar zijn zoon keek. Diens passiviteit stond hem niet bijster aan. In hem sluimerden dezelfde krachten, die hij in Elly, zijn vrouw had ontdekt. Alleen ze sluimerden nog. HOOFDSTUK V. Herman heeft plannen. Ans de Leeuw werkte een maand bij Tom Boomberger en gedurende die vier weken constateerde hij met voldoening, dat het meisje voor dat werk geknipt was. Ze was beleefd en voorkomend te gen de klanten en toonde zelfs voor de lastigste dames een onuitputtelijk ge duld. En toen de proefmaand verstreken was, feliciteerde Tom zichzelf met dit meisje; ze was een lot uit de loterij. De winkel zag er keurig uit, de finesses van het vak had het meisje al spoedig onder de knie en ze noteerde iedere opdracht secuur. Toen hij haar voor de eerste maal haar maandsalaris overhandigde, keek hij het meisje lachend aan en zei: „Wat denk je, Ans, zullen we er nog maar een maandje aan vastknopen?" „Nou, meneer, liever meer dan één maand". „Heb je nogal schik hier?" Ze knikte. „En of. Ik vind deze branche "eel interessanter. Leuk werk om mee te helpen zoeken naar een geschikte lampekap. En om een radiotoestel te de monstreren. Heel wat anders dan die dooie boeken". NATIONALE HERDENKINGSAVOND ZATERDAG 4 MEI 1957. Evenals vorige jaren zal ter herden king van de in de oorlog en bij de be vrijding gevallenen een stille tocht naar de begraafplaats gemaakt worden. Vertrek van het gemeentehuis af om 19.45 uur. Van 19.45 uur tot 20.00 uur zal de klok geluid worden. Te 20.00 uur zullen 2 minuten van stilte in acht worden genomen. 0 Naar aanleiding van het bovenstaan de verzoekt de burgemeester aan de in gezetenen om van 18.00 uur af de vlag gen halfstok te hangen. blijkt, dat het gemiddelde van de netto bedrijfsresultaten van de jaren 1950 en 1954 in ambachts- en detailhandelsbe drijven te Breskens aanmerkelijk hoger ligt dan in de rest van Zeeland, lijkt ons gevaarlijk, temeer waar het verschil tussen de cijfers van Breskens en die van overeenkomstige gemeenten in Neder land nog groter is. Men zou hierbij kun nen stellen, dat de Overheid het surplus- inkomen van Breskens in deze branche bij zijn eventuele beslissingen, aangaan de compensatie, allereerst weggewerkt wil. Met andere woorden men kan in Breskens eerst nog wel een veertje la ten, alvorens van een nood-toestand sprake kan zijn. Verder hadden wij gaarne gezien, dat het rapport ten aanzien van de moge lijkheden tot industrievestiging enige suggesties meer aan de hand zou hebben gedaan. De meerdere ruimte in de haven van Breskens, na verplaatsing van de veerdienst, biedt o.i. meer mogelijkheden dan de in het rapport vermelde. Toegelicht met overzichtelijke bijla gen is het rapport van het E.T.I. gezon den aan de verschillende regeringsde partementen en Breskens leeft thans in gespannen verwachting, hoe de beslis sing zal uitvallen. Een woord van waardering aan het Provinciaal Bestuur en het gemeente bestuur voor het initiatief dat zij hebben genomen, een zo deskundig instituut als het E.T.I. te hebben ingeschakeld. Moge de thans zitting hebbende Com missie tot behartiging van de belangen van Breskens, naar beste geweten en in volle overgave de haar opgelegde taak volbrengen. GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand Maart 1957. GEBOORTEN: 1. te Oostburg, Freddy Eduardus Edmondus, zn. van A. Steijaert en van A. M. Mornout; 8, Marinus Pie- ter, zn. van M. Maljaars en van S. K. van der Meulen; 27, Elizabeth Maria, d. van „Wel, dan zullen we maar zeggen, dat we allebei tevreden zijn". „Ben ik voor vast aangenomen, me neer?" Hij knikte. „Ja hoor. Je hebt je deze maand uitstekend van je taak gekweten. Als je zo door blijft gaan heb ik geen re den om te mopperen". De week daarop zei het meisje, ter wijl ze beiden in het kantoortje zaten te werken: „Meneer Boornberger, waar om gaat u eigenlijk geen grammofoon platen verkopen?" Hij draaide zich half om naar het meisje. „Grammofoonplaten? Waarom?" „Wel ik dacht: dat hoort zo'n beetje bij het vak. Als u een radio verkoopt met pick-up moet u feitelijk ook platen heb ben. Een paar klanten hebben mij al eens gevraagd, of we geen platen ver kopen?" Tom dacht na. Het idee was niet gek. Maar zelf had hij niet 't minst verstand van muziek. Sedert de dood van Elly had het grote radiotoestel in de kamer gezwegen en als er eens muziek in huis was, dan kwam het uit de werkplaats, als Joop een gerepareerd toestel pro beerde, of uit de winkel, als voor een klant een nieuw toestel werd gedemon streerd. „Tja, er zit wel wat in. Maar je moet er ook verstand van hebben". „O. dat leert een mens wel. Je hebt klassiek, opera en operette, pianocon-

De Schakel | 1957 | | pagina 1