BRILLEN ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN vJ Tand-rijm Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws Feuilleton Liefde's nazomer SSrfllemaefier" de fchakel 12e Jaar gang - Nr. 637 Vrijdag 12 april 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS TEL.,1 GiRO 358296 Voorlopig blijf ik nu maar lopen Met mijn linker-holle-kies, De tandpijnwatjes doen weer opgang Voorheen was zulks een groot verlies. De wachtkamer bij tandendokter Is nog niet half gevuld, Commissie voor de tandverzorging Zegt: heb maar eventjes geduld. Het boren, vullen en het trekken Gaat voortaan pijnlijk contant, De toekomst voor de witte parels Hangt af van ziekenfondsverstand. De melktandjes van de baby Die hebben nog geen nood, Voordat het tweede stel gaat komen, Is deze kwestie weer al dood. We leven in een rare wereld En valt er dagelijks een strop, Zo is er altijd iets te melden Maar ik sta van tandpijn op mijn kop. WAVER. GEMEENTE GROEDE over de maand Maart. GEBOREN: 3, Freddy Philemon Joeef, z. van G. H. C. van den Hauwe en I. L. Onghenae; 6, Johannes Andreas, z. van F. F. Spiessens en S. M. de Baere. GEHUWD: 28, Krijn Loof, 31 jaar, wo nende te Sluis en Janneke van Lare, 24 jaar, wonende te Groede. OVERLEDEN: Geen. INGEKOMEN: 8, F. T. Wolfert, van Sluis naar A 240; 12, J. de Krijger, van Hoofd plaat naar A 140; 16, C. L. van den Bossche, van O. en W. Souburg naar O 51: 19, I. A. Risseeuw. van Dordrecht naar A 7; 19, G. C. de Feijter-Nieuwen- huize, van Terneuzen naar A 234h; 20, G. Burgel en gezin, van Wolphaartsdijk naar A 358; 21. C. L. Ras en gezin, van Sluis naar A 252; 28, W. J. Blaakman, van Zierikzee naar A 3. VERTROKKEN: 4, M. S. Hoste, van A 199 naar Epe, Molenweg 15; 7, M. P. Avot, van A 92 naar Sluis, Hoogstraat 46 13, J. P. Porreij, van W 9 naar IJzendijke, Waterpoortstr. 3; 16, C. F. van Dieren- donck en gezin, van O 168 naar Hoofd plaat, West Langeweg C 20a; 18, M. J. Sorgedrager en gezin, van A 49 naar Leiden, Tomatenstr. 35; 28, A. Swartelé, van O 86 naar Oostkapelle, Dunoweg 4; 30, D. Bouwens, van A 337 naar Zeist, Utrechtseweg 37. Nieuwvliet Raadsvergadering De gemeenteraad kwam Dinsdag j.l. in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Everaars. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de hoop uit, dat het een prettige vergadering zou mogen worden, welke nuttig zal blijken te zijn voor de door HENK VAN HEESWIJK „Greet kan voorlopig, zo goed en zo kwaad als het gaat, voor ons natje en droogje zorgen. Met enkele dagen komt hier een huishoudster en die zorgt er dan wel voor dat binnen een paar we ken alles weer normaal reilt en zeilt". Herman keek zijn vader opnieuw ver baasd aan. „Een vreemde vrouw in huis? Waarom?" „Wel, jongen, je hebt zelf de vraag ge steld. Om voor het huishouden hier te zorgen". „Maar dat had tante Bep toch veel beter kunnen doen?" „Het hoofdstuk „tante Bep" is defini tief afgesloten, Herman. Die is weg en blijft weg". „Nou, maar ik vind het gemeen," be weerde de jongen. Tom lachte een beetje. „Dat komt, zoon. omdat jij nog te jong bent omeetn en ander te begrijpen. Later, als je een man bent, zal ik je wel de reden ver tellen". Herman bleef met een knorrig gezicht OOSTBURG gemeente. Een bijzonder woord van wel kom richtte hij tot de heer Schippers en zei verheugd te zijn, hem weer na diens ziekte te kunnen begroeten. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad accoord met het schrijven van de minister van binnenlandse zaken om over het tijdvak 1 Oct. 1956 tot 1 Jan. 1957 de kindertoelage van het daarvoor in aanmerking komende gemeenteper- soneel met 10 pCt. te verhogen. Zonder hoofdelijke stemming verleen de de raad op voorstel van B. en W. de door de C.J.M.V. te Nieuwvliet gevraagde f 20,subsidie per jaar als bijdrage in de kosten van haar leesbibliotheek. Blijkens een schrijven van het Prov. Bestuur is de verordening op de reini gingsrechten goedgekeurd, alleen stelde het college van G.S. er prijs op, dat de raad een z.gn. hardheidsclausule hierin zou opnemen, waardoor B. en W. de be voegdheid krijgt geheel of gedeeltelijk af te schrijven. De raad handelde dien overeenkomstig. In bespreking kwam een adres van de gezamenlijke West Z.-Vl. architecten, gericht tot de gemeentebe sturen. De architecten betreuren het zeer, dat de Centrale Dienst voor bouw en woningtoezicht in West Z.-Vl. meer- ma'en ontwerpen maakt voor woning wetwoningen en andere gemeentelijke objecten. B. en W. achten genoemde be zwaren der architecten gegrond en wel om de volgende redenen: le. De Centrale Dienst moet zich beperken tot het hou den van toezicht. Doet ze het niet en gaat ze ook eigen ontwerpen maken, dan wordt het een architectenbureau, wat niet kan werken zonder toezicht; 2e. Op deze wijze zullen de particuliere archi tecten het brood uit de mond gehaald worden en verplicht worden naar elders te vertrekken, waardoor er te weinig architecten in de streek over zullen blij ven; 3e. Wanneer de meeste ontwerpen door de Centrale Dienst gemaakt zouden worden dan zou West Z.-Vl. vrij eento nig worden daar er dan weinig verschei denheid in bouwstijl zou zijn; 4e. Betwij felde B. en W. het of het in het financi eel belang der gemeenten is, wanneer de Centrale Dienst voor de gemeenten als architectenbureau optreedt. De Centrale Dienst krijgt dan weliswaar meer baten, maar ongetwijfeld ook meer lasten. De voorzitter deed mededeling van een schrijven van G.S., waarin dit college zich ook keert tegen het ontwerpen van nlannen door de C, D. Zonder hoofde lijke stemming werd besloten G.S. te berichten, dat de raad de bezwaren aan voelt en ook ten volle onderschrijft. De heer Aarnoutse vraagt of het bekend is hoeveel ontwerpen er door de Centrale Dienst gemaakt zijn en in hoeverre de kosten hiervan op de andere gemeenten drukken. De voorzitter kon de heer Aar noutse niet van antwoord dienen. Naar aanleiding van de verroeken van de gemeente Nieuwvliet aan het Vrije ven Sluis tot verbetering van de Mette- nijediik van het einde van de klinker bestrating nabij de Pr. Wilhelminastraat zitten. Maar na een poosje stond hij op en zei: „Ik ga slapen". En daarmede was het hoofdstuk ..tan te Bep" inderdaad definitief afgesloten. HOOFDSTUK IV. Ans de Leemv doet intrede. De advertentie voor een huishoudster had maar een mager resultaat opgele verd. Welgeteld waren er twee brieven op gekomen en Tom had ze rustig door gelezen. De ene schrijfster kende hiieen morsige weduwe, die aan het eind van het dorp in een bouwvallig huisje woon de, dat op de lijst van huizen stond, die afgebroken zouden worden. En de andere brief was van een onbekende, die in haar epistel min of meer liet doorschemeren dat ze ook wel genegen was om dichter in de familie te konum dan alleen als huishoudster. Nadat hii de brieven nog eens had herlezen, besloot hij beide schrijfsters te berichten dat hij van hun aanbod geen gebruik wenste te makpp. Trouwens, nu hij gezien had, wat zijn 15-jarige dochter klaarspeelde in de keuken, achtte hij het vraagstuk ..huis houdster" niet meer zo urgent. Want Greet deed niets liever dan koken, bak ken en braden. Als hij thuis was. kreeg hij prompt op tijd zijn koffie en thee en klokke twaalf stond het eten op tafel. Greet had in ieder geval de punctualiteit van zijn vrouw geërfd en dat was een belangrijk ding. tot de z.gn. Molenweg over te gaan, be richtte het waterschap bereid te zijn dit weggedeelte van een nieuwe grindfun- dering te voorzien en af te dekken met een eshalite-slijtlaag, op voorwaarde evenwel, dat de gemeente het eigendom en beheer van dit weggedeelte na de verbetering overneemt. B. en W. voelden hier veel voor, omdat op een andere wij - ze geen verbetering te verwachten is. De lasten die de gemeente door over name van dit weggedeelte jaarlijks door- eengenomen op zich neemt, bedragen rond f 300,-. De heren Adr. Brakman en J. A. Schippers waren van mening, dat de onderhoudsplichtige moet zorgen dat de weg in orde is. Voorts voerden zij aan, dat er in de gemeente nog verschil lende weggedeelten zijn die slechter zijn dan de onderhavige. Beide heren stem den tegen. De andere raadsleden stem den voor. Besloten werd, ingaande 1 Jan. 1957, het strand te verhuren aan de plaatse lijke Vereniging voor Vreemdelingenver keer tegen dezelfde voorwaarden als de gemeente het strand huurt van de Dienst der Domeinen. De huur is f 35,- per jaar, terwijl de gemeente de supervisie op een en ander blijft behouden. De gemeentewerkman heeft een wed de, die nauwelijks voldoende geacht moet worden. Verhoging van de jaar wedde is niet mogelijk, omdat hierop geen hogere goedkeuring wordt verkre gen. De enige mogelijkheid die er is om Quaars tegemoet te komen is hem een toelage voor werkkleding te verstrekken van f 100,- per jaar, dit met terugwer kende kracht vanaf 1 Jan. 156. Z.h.st. ging de raad hiermee accoord. Per 1 Juli 1957 moet de bij de gemeen te Clinge aangegane kasgeldlening ad f 30.000.- rentende 1 7'8 pCt., terugbe taald worden. Om dit te kunnen bewerk stelligen vroeg en verkreeg B. en W. machtiging een andere kasgeldlening aan te gaan van gelijk bedrag tegen een rentepercentage wat door hogerhand zal worden goedgekeurd. De gedachten van B. en W. gaan naar een rente van 4 7'8 tot 5 pCt. uit. De begroting 1956 en 1957 werden ingevolge enkele raadsbe sluiten gewijzigd. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, In besloten zitting brachten B. en W. verslag uit over de vorderingen met betrekking tot het uitbreidingsplan aan de kuststrook. IJzendijke Raadsvergadering De Raad der gemeente IJzendijke kwam vorige week in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester jhr. L. E. D. S. von Bönning- hausen tot Herinckhaven. Afwezig wa ren de leden F. Tazelaar, C. Riemens en P. van Hij f te. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Het Be stuur van de R.K. meisjesschool aan de Verlengde Molenstraat verzocht het ge Maar Greet kon niet tegelijk in de keuken en in de winkel zijn. Dat be greep Tom onperbest. In de eerste week, dat tante Bep niet meer haar scepter zwaaide in huize Boornberger, ontdekte Tom, dat zijn dochter nog liever in de keuken was en toen hij haar 's Zater dags voorstelde, dat zij het huishouden zou verzorgen, het huis schoonhouden en zo, bijgestaan door een werkster, was Greet de koning te rijk. ..Hè ja. Paps. dat vind ik het prettigste Maar als er klanten komen, zal ik wel elpen hoor." Tom keek zijn dochter lachend aan. Waf zou ie er van zeggen, Greet, als ik een winkelmeisje nam? Dan heb jij de zorg van de winkel ook niet meer en kun ie helemaal je hart ophalen in de keu ken." Greet knikte nadenkend. „Dat zou misschien de beste oplossing zijn, hé paps? Komt er dan geen huishoudster? „Nee. nu zie ik, dat jij beter groenten en aardappelen kunt kokeh dan algebra sommen maken, lijkt het me beter, dat er geen vreemde vrouw in de keuken komt. Dus dat doen we: Jij krijgt een naar dagen in de week een werkster om ie te helpen en ik plaats een advertentie voor een winkelmeisje." Toen Tom 's Maandags per telefoon de advertentie had doorgegeven voor een winkelmeisje, besloot hij de administra tie te reorganiseren. Nu kon hij alles meentebestuur financiële medewerking te willen verlenen bij de aanschaffing van 3 oliestookkachels en 1 tank voor genoemde school. De kosten hiervan be dragen in totaal f 3.375,-. De medewer king werd gevraagd op grond van art. 72 der l.o.-wet 1920. B. en W. stelden de raad voor in principe tot de gevraagde medewerking te besluiten onder voor waarde, dat eerst tot bestelling zal mo gen worden overgegaan, zodra hiervoor geld beschikbaar is. De heer Van Cad- zand informeerde in dit verband naar de voorzieningen die aan de openbare lagere school genomen zouden worden. De voorz. zei, dat deze voor zullen gaan, behoudens hogere goedkeuring evenwel. Hierop werd conform het voorstel van B. en W. besloten. Naar aanleiding van het verzoek om toetreding tot de Zeeuwse Muziekschool, adviseerden B. en W. de raad niet tot toetreding te willen besluiten, dit in ver band met de ongunstige financiële toe stand der gemeente. De heer C. B. Neijs- sen verzocht ten behoeve van zijn zui vel winkel een afwijkende winkelslui- tingsverordening vast te willen stellen, gelijk aan die, welke voor zijn tabaks winkel geldt, d.w.z. open te zijn tot 8 u. inplaats van tot 7 uur, terwijl voor de Zondag ook een afwiikende regeling- werd gevraagd. Dergelijke verzoeken kwamen ook binnen van de winkeliers Th. Verdeghem voor ijsverkoop en van Ph. de Witte. De voorz. had liever ge zien, dat een dergelijk verzoek van de gehele winkeliersvereniging was uitge gaan. Besloten werd terzake advies in te winnen bij de Kamer van Koophan del en te trachten te bereiken wat mo gelijk is. Z.h.st. besloot de raad een gedeelte van de Boulevard, tussen de Oranje straat en de Nieuwstraat, voor alle ver keer, uitgezonderd rijwielen en brom fietsen, af te sluiten. Voor 15 Juni moet het uitbreidings plan van IJzendijke vastgesteld zijn, an ders doet G.S. het voor de gemeente, waarbij de gemeente dan geen enkele stem zal hebben. De voorz. zei, dat B. en W. er thans prijs op stellen het plan zo danig te bespreken, dat geen wijzigin gen meer in de raad aangebracht zullen worden nadat het plan 4 weken ter vi sie heeft gelegen. Na vaststelling van het plan door de raad dient het nogmaals ter visie gelegd worden, maar dan gedu rende twee weken. Tndens de bespre king die hierop volgde, bleek de raad het plan als geheel te accepteren. Het in dustrieterrein, wat aanvankelijk aan de Ponte was geprojecteerd, is op het hui dige plan doorgehaald met een nieuw industrieterrein achter de boterfabriek. Voorts wordt het herbouwolan gewij zigd in verband met de doorbraak bij de VarkensmarktMolenstraat, alwaar de grens van het wederopbouwplan enkele meters naar hot noorden wordt verscho ven Tijdens de rondvraag informeerde de heer A. Dellaert er naar of er nog grond over is om te straten in het lage gedeelte van de hopk bij Staf Goossens: deze hoek staat dikwijls onder water, aldus sor. De voorz. zegde toe aan het opvullen van de laagte aandacht te zul len besteden. Voorts vroeg de heer Del laert waarom de muziekvereniging f 600,- inplaats van de door de raad naar zijn hand zetten. Het svsteem, dat EUv bezigde, begreep hij niet. Hef leek hpm te ingewikkeld. En als hii het alleer. niet af kon. wel. dan nam hii iemand, om zijn boeken bij te houden. Dat kostte niet zo gek veel. Terwijl hij bezig was te controleren, wat er nog betaald moest worden aan verrichtte leveranties en verkochte arti kel pn. ging de telefoon. Hij nam de hoorn van de haak: „firma Boornberger." „U spreekt met zuster De Vries." klonk het aan de andere kant van de lijn ..Fen T L-buis heeft het begeven. Kunt o even een andere inzetten?" „Natuurlijk, zuster, zodra mijn knecht terugkomt, zal ik hem naar u toe sturen" „Ja eh duurt dat lang?" Dat wpet ik zo niet, zuster. Is er haast bii0" „Eigenlijk wel Het hoekie boven mijn bureau ic nameliik erg donker, ziet. u. Kn ik ben druk bezig met miin admini stratie Die moet ik bijwerken in miin scha^rsp vrije uren." „Dus u had het liever meteen in orde gemaakt?" ..Ais het niet te veel moeite is. dan graag." ..Zuster ik kom zelf wpI even. Met een minuut of tien ben ik bii u." Nou. bii voorbaat, dan hartelijk dank" Tom legde de tplefoon neer en lien naar achteren. Greet zat in de kamer

De Schakel | 1957 | | pagina 1