ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN J De Admiraal Burgerlijke Stand Feuilleton Liefde's nazomer Plaatselijk Nieuws de (cha kei ~"A iae Jaar gang - Nr. 636 Vrijdag 5 april 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. GiRO 358296 In Vlissingen werd hij geboren, Driehonderd-vijf tig jaar gelêen; Beklom er de Sint Jacobstoren En droomde van de wereldjzêen. Het schoolgaan kon hem niet bekoren En voor zes stuivers in de week Aan 't grote wiel der lijnbaan draaien, Het hart en maag gingen van streek. De koorts naar zee kreeg hem te pakken, Dat was het grote ideaal. Als scheepsjongen dus maar begonnen, Om te eindigen als Admiraal. Dit grote feit gaan we herdenken, Heel Nederland doet mee! En wij als Zeeuwen zijn wat ij del Op onze grote held ter zee. Maar ook de jeugd van deze dagen Schenke wat aandacht aan dit feit; Zet Rock en Roll maar op sterk water, Michiel hield van geen flauwigheid. Neen, flink de handen uit de mouwen, De moeilijkheden aangepakt. Een frisse zeewind door het leven, Zulks heeft De Ruijter groot gemaakt. Alleen met zulke flinke kerels Is er de wereld steeds gediend. Met onzin en pietluttigheden Zijn we geen De Ruijter's vriend. GEMEENTE OOSTBURG over de maand Februari 1957. GEBOORTEN: 7, Max Marinus Jacobus, zn. van J. Bouwens en van J. Blaakman, wonende te Groede; 17, Gijsbert Marti- nus, zn. van P. J. la Gasse en van J. C. Bevelander, wonende te Oostburg; 16, Bernardus Theofiel, zn. van C. Verhulst en van M. N. Boonman, wonende te Oostburg; 20, Robert Maria. zn. van G. M. Boonman en van M. S. M. Verhulst, wonende te Oostburg: 25, Walter August Clara, zn. van A. H. Talloen en van A. M. L. Paepe, wonende te Aardenburg; 25, Corry Stephanie Rudolf, dochter van R. B. A. J. de Rijcke en van P. S. S. M. Reijniers, wonende te Aardenburg, West straat 43a; 26, Hadewych Maria, doch ter van H. J. A. Verhoeven en van H. R. M. ten Berge, wonende te Oostburg, Burgem. Callenfelsstraat 2328, Carolien Denise Roger, dochter van L. L. van Parijs en van D. C. de Causmaeker. wo nende te Aardenburg, M Ibis. HUWELIJKEN: 7. Julianus René de Jaeger, oud 24 jaar, landarbeider, wo nende te Watervliet (B.) en Godelieva Amelia Hinneman, oud 22 jaar, ver pleegster, wonende te Oostburg; 8, Popke Ottens, oud 20 jaar, visser, wonende te Wieringen en Louisa Maria Simpelaar, oud 18 jaar, zonder beroep, wonende te Oostburg. OVERLEDEN: 4, Gustaaf Adolf Brevet, oud 60 jaar, zonder beroep, wonende te Sluis; 5, Aaltje de Jong, oud 52 jaar, zon der beroep, wonende te Sluis, echtg. van door HENK VAN HEESWIJK Prins legde bezwerend zijn zware hand op Tom's arm. „Laat mij dat varkentje maar even wassen. Nou, juffrouw Peet oom, laat dat koken nu maar aan an deren over en ga uw boeltje inpakken. Intussen belt meneer Boornberger wel een taxi die u rustig naar de stad brengt". Eindelijk drong het tot Bep door. dat het inderdaad ernst was. Ze zou moeten vertrekken, want als ze niet uit eigen be weging ging, zou deze forse politieman haar ongetwijfeld met geweld het huis uitsleuren. Ze stond even n-r te denken. En toen gebeurde het. Met een ruk draaide ze zich. opende het keukenraam en voor de beide mannen begrepen wat er ging gebeuren, had Bep de pan met jus en vlees genomen en door de raam opening in de tuin gesmeten. „Zo," zei ze ziedend, ..dan doen jullie het morgen maar eens zonder vlees!" Onmiddellijk was Prins bij haar. Hij greep haar bij de pols en zei op besliste toon: „En nu is het welletjes, jongeda- J. H. Eekhout; 15, Pieter de Veij, oud 84 jaar, zonder beroep, wonende te Sluis; 18, Maria Ludovica Timmermans, oud 75 jaar, zonder beroep, wonende te Sluis, wed. van A. Pierets; 19, Cornelis van Belois, oud 81 jaar, zonder beroep, wo nende te Groede; 26, Neeltje den Hamer, oud 77 jaar, zonder beroep, wonende te Breskens, wed. van F. de Kraker. Cadzand Raadsvergadering Donderdag j.l. kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer H. de Neef, die, naar de burgemeester mededeelde, schriftelijk heeft bedankt als raadslid. Zijn opvolger op de lijst is de heer Bril, die inmiddels zijn benoeming heeft aanvaard. Voorts deelde de voorzitter mede, dat B. en W. in principe hebben besloten tot verbe tering van de Erasmusweg.' Hierover zal contact worden opgetnomen met het Wa terschap Het Vrije van Sluis. Inmiddels werd aanbesteed een weg in het nieuwe plan, welke werd gegund aan de laagste inschrijver, n.l. Cambier uit Breskens. Reeds volgende week hoopt dit aannemersbedrijf met de voorberei dende werkzaamheden aan te vangen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de gronden voor het parkeerterrein aan de kust thans eigendom zijn van de ge meente. Daar in verband met de be perkingen welke de gemeente zijn opge legd, dit jaar wel niets van de aanleg van het parkeerterrein zal komen, werd besloten het terrein voorlopig te egali seren, zodat er nog dit seizoen auto's op geparkeerd kunnen worden. Goedkeuring werd ontvangen van G.S. op de begroting 1957. Van de nieuw be noemde onderwijzer, de heer J. Nieuwen - huijze te Weesp was bericht ontvangen dat hij zijn benoeming aanvaard. Jam mer genoeg bleek de gemeente Weesp niet bereid te zijn de heer Nieuwen- huijze op korte termijn te laten gaan, zodat hij eerst in Mei in functie zal kun nen treden. Ondertussen werd mevr. Van de Reeipe uit Zuidzande bereid gevonden om tijdelijk in de vacature te voorzien, zodat het. onderwijs aan de school niet stagneert. Ook het overgangsbesluit, dat de raad in de vorige vergadering nam, inzake 4 kampeerwagens in de kust strook, werd door G. S. goedgekeurd. Daar Cadzand momenteel nogal wat openbare werken in uitvoering heeft, werd besloten om het crediet. in reke ning-courant te verhogen tot f 91.000, Op voorstel van B. en W. besloot de raad om aan het daartoe in aanmer king komend gemeentepersoneel een uitkering te verlenen van 10 pCt. over de kindertoelage voor de periode 10 Oct. t.e.m. 31 Dec. 1956. Op voorstel van B. en W. besloot de raad om aan de Vogelbeschermingswacht West Z.-Vl. een subsidie te verstrekken van 1 cent per inwoner tot wederopzegging. Aan de Drov. Commissie huishoudelijke voor lichting ten platten lande werd een bij drage verstrekt van f 60,zijnde de huur van het lokaal, waarin een kook cursus werd georganiseerd. De cursus werd door ruim 60 deelneemsters bezocht me. Je gaat als de gesmeerde je-weet- wel naar je kamer om je spullen in te pakken of je gaat zonder je bezittingen weg. En geen geintjes meer verder, be grepen? Want ik kan ook nog anders optreden, als het moet". Min of meer verslagen liep Bep door de gang naar de trap. Prins volde haar volgen, doch Tom hield hem tegen. ..Ik denk dat ze nu wel haar bekomst heeft," zei hij zacht. „Als het te lang duurt kun je altijd nog poolshoogte nemen". Prins aarzelde even. „Ze kan wel van alles in haar koffers stoppen," zei hij. „Ik ken dat". „Man, als ze dat wil. laat haar dan maar gaan. Als ik haar maar kwijt ben". „Nou. bel alvast maar een wagen. Zo lang zal ze toch niet werk hebben". Een kwartiertje later torsten twee mannen en een vrouw enkele koffers door de winkel naar de in de schemering wachtende auto. Er werd verder geen woord meer gesproken. Bep had haar lippen stijf op elkaar geklemd en zwij gend stapte ze in de wagen, nadat met behulp van de chauffeur alle koffers een plaats gekregen hadden. Terwijl Prins verder in de winkel bleef wachten om geen opschudding door zijn uniform te veroorzaken, stond Tom op de stoep tot de wagen vertrokken was. Niemand van de voorbijgangers had gemerkt, dat hier een incident had plaats gevonden. Toen de auto om de hoek verdwenen De Classicale Commissie voor bijzondere Kerkelijke gezinszorg en Maatschappe lijk werk in Z.-Vl., vroeg een bijdrage in het nadelig slot over 1956 van f 21,60. Vervolgens kwam aan de orde een schrijven van de gemeente Middelburg inzake de openbare opleiding voor kleu teronderwijzeres. Ook de raad was van oordeel, dat deze opleiding voor de Zeeuwse meisjes behouden moet blijven en besloot 50 pCt. der nettokosten voor haar rekening te nemen, indien deze op leiding in de toekomst door uit Cadzand afkomstige leerlingen zou worden be zocht. Naar aanleiding van al deze sub sidie-aanvragen merkte de heer Kools op, dat de gemeente zo langzamerhand gaat lijken op Sint-Nicolaas. Al de doe len zijn goed, doch B. en W. zullen er gens een grens moeten bepalen. Zo zag de heer Kools b.v. niet in, waarom het cursusgeld voor de kookcursus niet f 1, hoger had kunnen zijn, dan was de ge meentelijke bijdrage niet noodzakelijk geweest. Ook wat betreft de bijdrage aan de gezinszorg vroeg de heer Kools zich af, of dit tekort niet weggewerkt zou kunnen worden. Voor de verbetering van de weg tussen de uitwateringssluis en het nieuwe straatje ten Westen van het kanaal vo teerde de raad een bedrag van f 1750, Thans is dit wegje 3 meter breed, het krijgt in de toekomst een breedte van 5 meter. Het Vrije van Sluis, dat thans ter plaatse met werkzaamheden bezig is, is bereid het wegje van een asfaltlaag te voorzien. Het onderhoud van de ge hele weg, dus ook de verbreding, blijft voor rekening van Het Vrije van Sluis. B. en W. stelde de raad vervolgens voor accoord te gaan met de door B.S. ont worpen regeling inzake de afkoop van de renteloze voorschotten, indertijd gegeven aan de S.B.M., voor de toenmalige tram lijn. Men ging met het bedrag van f 3991,accoord. De heer Van Houte vreesde, dat als de gemeente dit voor schot aanvaardt, de S.B.M. geen ver plichtingen meeir heeft tegenover de ge meente, en Cadzand nog slechter dan thans het geval is, bedenken met haar busregelingen. De burgemeester sprak namens B. en W. het grootste vertrou wen uit in de huidige S.B.M.-leiding. Nu de weg Retranchement-Cadzand binnen afzienbare tijd hersteld zal zijn, sprak hij de wens uit dat ook deze weg weer spoedig door de lijndiensten bereden zullen worden. De heer Kools vroeg aandacht voorde aansluitingen der Z.V.T.M. en de S.B.M. Moet men thans reizen naar Oost Z. Vlaanderen, moet men te Oostburg al tijd meer dan een uur op aansluiting wachten. Hij vroeg de voorzitter dit pro bleem eens onder de aandacht van de Vereniging van B., S. en O. te brengen. Tot slot werd de begroting 1957 gewij zigd, hetgeen neerkwam op aanpassen aan de werkelijke situatie. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Kools naar het uitbreidingsplan. De voorz. zeide, dat het practisch gereed is en binnen afzienbare tijd in de raads vergadering behandeld zal kunnen wor den. De heer van Houte vroeg aandacht voor de bewoners aan de Haven, die er gaarne een strookje grond bij willen ko pen. Weth. Steenhart vroeg tenslotte aandacht voor de bouwgrond rond het was, kwam hij weer binnen en sloot de deur. De beide mannen keken elkaar lachend aan. „Bedankt, Prins, voor de hulp," zei Tom. „Soms zijn jullie, politie mannen, toch wel ergens goed yoor". Prins boog spottend en antwoordde: Het doet me genoegen, dat je ons niet helemaal overbodig acht. Nou, ik kan me nu begrijpen, dat je dit dierage kwijt wilde. Goeie hemel, je zult zo'n Kenau dagelijks om je heen hebben Even goed zonde van al dat lekkere vlees, dat ze in de tuin smeet „Mag 'm niet hinderen. Doen we het morgen wel zonder. Kom mee, Prins, ik heb nog wel wat onder de kurk. Daar drinken we een glaasje op en roken nog een lekkere sigaar". „Die sigaar sla ik niet af. Wat drom mel, waar heb ik die andere gelaten? Doch dat borreltje gaat natuurlijk niet; ik ben nog in uniform". „Kom 'm dan een andere keer maar eens in burger halen". Om half tien kwam Greet thuis. Tom zat in zijn stoel de krant te lezen en stak even zijn hand op ten groet. „Ha, meisje en hoe was het?" „O, gewoon, niets bijzonders. Waar is tante Bep? Is ze al naar bed?" „Of ze al naar bed is weet ik niet, Greetje. Maar in ieder geval is ze niet meer hier. Ze is vertrokken, voor goed". Het meisje keek haar vader met grote ogen aan. „Hu meent u het?" parkeerterrein aan de haven. Nadat de prijzen etc. hiervoor bekend zijn, zal de raad t.z.t., aldus de voorz., de plannen worden voorgelegd. Breskens Geslaagde schooluitvoering Onder leiding van het onderwijzend personeel en met medewerking van de oudercommissie, gaven de leerlingen der Openbare lagere school te Breskens vorige week Vrijdag een uitvoering. Het Gem. ontspanningsgebouw was tjokvol toen de voorzitter der oudercom missie, de heejr P. Priester, een hartelijk welkomstwoord sprak tot de aanwezi gen. In het bijzonder heette hij welkom burgemeester J. A. Eekhout en secretaris P. J. Woittiez, alsmede de bestuursleden van de afd. Breskens van Volksonder wijs. Spr. zeide, dat de Inspecteur van het l.o. verhinderd was te komen, doch deze had een leuk briefje gestuurd, het welk door de voorzitter werd voorgele zen. Daar inmiddels ook Ds. en mevr. van Beusekom waren binnengekomen, werden deze eveneens hartelijk verwel komd. Hierna sprak het hoofd der school, de heer J. Robijn, die in het kort het doel van het schoolfonds uiteenzette. De mi nimum-contributie hiervoor zou f 1,- per gezin per jaar moeten bedragen. Uit deze gelden kunnen dan schoolreis jes, uitstapjes, sportfeesten e.d. gefinan cierd worden. Vervolgens zei spr. dat het in de bedoeling ligt om in Juni nog een contactavond met de ouders te houden. Tot slot deed hij, op verzoek van de afd. Breskens, nog een beroep op hen die nog geen lid zijn van Volksonderwijs, dit alsnog te worden. Hierna werd overgegaan tot afwerking van het programma. Allereerst traden de kinderen van de le, 2e en 3e klas op met zang en declamatie. Zij deden het geweldig leuk en werden dan ook be loond met een daverend applaus. Ook de toneelschetsj es „Kippenschool" en „Modelschool", opgevoerd door leerlin gen van de 4e en 5e klas, werden keurig voor het voetlicht gebracht. Vooral de costuums in het schetsje „Kippenschool" hadden ieders bewondering. In de pauze werden de aanwezigen op koffie met versnapering getracteerd en had een geslaagde verloting plaats. Als slotstuk werd opgevoerd: „De nieuwsgierige prinses," een toneelstukje in 4 bedrijven, door leerlingen van de hoogste klassen. Ook dit bleek goed in gestudeerd te zijn en werd voortreffelijk vertolkt. De kleding was ook hier uitste kend verzorgd en een woord van hulde is zeer zeker op zijn plaats voor de da mes die dit alles vervaardigd hebben en de leerkrachten die de schetsjes heb ben ingestudeerd. Tussen de bedrijven door had nog een bijzondere verloting plaats met enige fraaie prijzen als inzet. Het was reeds laat toen de voorzitter het slotwoord sprak, waarbij hij dank bracht aan de gevers van de mooie prij zen voor de verloting, alsmede aan ieder, die op enigerlei wijze heeft meegewerkt tot het doen slagen van deze avond. Donderdagmiddags werd de generale repetitie gehouden, waarbij alle leerlin gen der openbare school aanwezig wa ren en na afloop werden getracteerd op een leuke versnapering. Tom knikte lachend. „Gepakt en ge zakt. Om kwart voor acht met een taxi vertrokken". „Voor goed?" „Ja. Vind je het erg?" „Erg? Mieters vind ik het," antwoord de het kind, meer eerlijk dan compli menteus. „Maar Greetje, het is je tante „Kan wel zijn. Maar ze was altijd le lijk tegen me sinds u gezegd had, dat ik niet meer naar school hoefde. En ze be moeide zich overal mee". „Ja maar, Greetje, nu zitten we zon der huishoudelijke hulp". „O, dat geeft niets. Ik kan ook wel een beetje koken en zo. Zeg, paps, hebt u al koffie gehad vanavond?" „Nee. daar heb ik helemaal niet aan gedacht". „Dan zal ik eens een lekker kopje kof fie klaarmaken. Dat mocht ik van moe der ook wel eens doen". Ruim tien uur kwam Herman binnen. Hij bromde een groet en ging bij het raam zitten. In het vertrek brandden slechts twee schemerlampen. „Moet je koffie, Herm?" vroeg zijn rus je. Hij schudde zijn hoofd. „Heb ik bij Piet al gedronken". Tom keek op van zijn krant naar zijn zoon. Hij was nieuwsgierig, hoe Herman het vertrek van tante Bep zou opvatten. Greet kwam even later binnen met

De Schakel | 1957 | | pagina 1