Liefde's nazomer CORSETTEN ALG. NIEUWS- EN AD ALG. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Weidevogel-inventarisatie in Zeeuws-Vlaanderen F e u i 11 e t o n Modehuis BOBBE Maison VAN DALEN tno-de-bPiCMU- Stempels en Deurplaatjes de ichakel 12e y aar gang - Nr. 6jj Vrijdag 29 maart 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonne?nentsprij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F" Sr^OOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.» - GIRO 358296 Het Staatsbosbeheer is een instantie die U allen welbekend zal zijn. Deze dienst verricht vele werkzaamheden op het gebied van de bosbouw. Daarnaast is echter ook een afdeling werkzaam ten behoeve van het land- schapsschoon en de natuurbescherming Bij de reorganisatie van enige tijd ge leden is een nieuwe afdeling in het le ven geroepen genaamd: Rijksinstituut voor veldbiologisch onderzoek. Uitgaande van dit instituut is een on derzoek ingesteld naar de stand van verschillende weidevogels in het gehele land. Door de heer P. A. Kokke, biologisch candidaat is in 1955 een rapport samen gesteld van de broedvogelpopulatie van de kievit, grutto, tureluur, wulp, schol ekster en kemphaan. Daar slechts van relatief weinig gebieden nauwkeurige tellingen en verder alleen globale gege vens over de stand van deze vogels be schikbaar waren, was dit rapport uiter aard onvolledig. Vandaar dat een beroep werd gedaan aan de orthinologen voor meerdere ge gevens. Vanzelfsprekend werkten hier ook de Vogelbeschermingswachten West Zeeuws-Vlaanderen en Oost Zeeuws Vla anderen aan mede. Dat de stand in Zeeuws-Vlaanderen van deze vogels bekend werd kon toch niets anders zijn als gegevens beschik baar te hebben als documentatiemate riaal voor de te voeren vogelbescher- mingsgedachte. Daar slechts één maand ter beschikking stond om de gegevens te verzamelen, daar deze voor 1 Maart bij het Staatsbosbeheer binnen moesten zijn, was het niet mogelijk elke polder rn elke streek op het juiste aantal te schatten. Echter werden de belangrijk ste gebieden onder de loupe genomen. In totaal 15. Uitgezonderd de Braak man en het Land van Saeftinge. Voor de meest algem. weidevogel, de kievit, werd het aantal broedgevallen in Zeeland geschat op 2000—3000". Voor Z. Vlaanderen werd het aantal geschat op 9001000. Deze aantallen zijn respectie velijk voor de grutto: 50 a 100 en pl.m. 25. Voor de wulp resp. 25 a 50 en zeer waarschijnlijk geen. Hoewel de wulp veel in Zeeland voor komt was dit geen tegenvaller. Het ter rein leent zich toch niet voor deze vo gel om hier te broeden. Het aantal grut to's was voor menig vogelkenner een grote verrassing. Het aantal scholeksters (broedgeval len! werd geschat voor Zeeland op 1000 1500. Voor Z.-Vlaanderen slechts een 15-tal. Dit aantal moet echter verhoogd worden met het aantal broedgevallen in de Braakman en de schorren van Saef tinge. In verhouding met het geschatte aantal voor Zeeland is dit echter zeer gering. De kemphaan, een van onze meest interessante vogels, komt als broedvogel practisch in Z.-Vlaanderen niet voor. Het aantal voor Nederland werd geschat op 6000—6500. Cijfers over de tureluur konden niet in die mate ver kregen worden dat ook maar een be door HENK VAN HEESWTJK 7 En die wilskracht heb ik ook. Ik ben goed thuis in het bedrijf en samen kun nen we het verder uitbouwen. Als de rouwtijd voorbij is, trouwen we en „Wat?" Het klonk als een pistoolschot door de kleine keuken. Ze keek hem lachend aan. „Ja zeker, dat is Elly's wil. Als we een jaar verder zijn gaan we trouwen en we zetten sa men de zaak op dezelfde voet voort. In tussen verzorg ik het huishouden en laat je Greet voor mijn part in de winkel helpen. De administratie en het financi ële beheer kan ik dan weer verzorgen en met behulp van een werkster kan ik dan. ook het huishouden wel aan. Het geld blijft in de familie en „Ho maar, Bep. Nu gaan mijn ogen hele maal open. Nu begrijp ik je bedoelingen geheel. Ik ben zeer vereerd met je aan zoek. maar ik bedank. Ik ben niet van plan om met je te trouwen en och, wat geeft het allemaal er nog meer woorden over vuil te maken. Laat het je duidelijk zijn, dat ik vast besloten ben trouwbare schatting kon worden verkre gen. Het aantal voor Zeeland werd ge schat door P. A. Kokke op 12001500 Bekend waren voor Z.-Vlaanderen tot op heden ongeveer 90, maar dit aantal moet beduidend hoger liggen. Getracht zal worden dit jaar nog meer positieve gegevens te verzamelen. Ieder een die hieraan wilt medewerken is van harte welkom en kan de gegevens zen den aan de secretariaten te Hengstdijk (voor Oost Z.-Vlaanderen) en te Oost burg (voor West Z.-Vlaanderen). Aldaar wordt een stroom van gegevens verwacht Hierdoor kan misschien nagegaan wor den wat de reden is van de achteruit gang van diverse weidevogels. Gedacht wordt aan: cultuurtechnische verbete ringen, intensievere cultuurmethoden en de afschot in de winterkwartieren. Plaatselijk Nieuws Biervliet Raadsvergadering De gemeenteraad kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Kos- tense. De voorzitter opende de vergade ring met een kort begroetingswoord, waarin hij in het bijzonder de heer B Ceelaert, het nieuw benoemde raadslid, van harte welkom heette. De notulen der vorige vergadering werden vastgesteld, nadat naar aanlei ding van een opmerking van wethouder Dijk besloten werd de notulen met be trekking tot het punt „verkoop wonin gen" aan te vullen, aangezien hierin niet tot uitdrukking kwam, dat de door de betrokken ambtenaren aan de beide woningen aan de Singel aan te brengen persoonlijke voorzieningen voor reke ning van de gemeente zullen worden genomen, indien de verkoop der wonin gen onverhoopt niet zal doorgaan. Hierop volgde de installatie van het nieuwe raadslid B. Ceelaert, die door het centraal stembureau in de vacature A. Hamers werd benoemd. Ceelaert legde in handen vana de burgemeester de a.mbts- en zuiveringseed af. De voorzit ter wenste Ceelaert geluk met zijn toe treding tot de raad en sprak de hoop uit, dat hij van deze functie voldoening zal mogen hebben en dat hij in het waar achtig belang van de gemeente zijn krachten zou mogen geven. Hierna kwam de benoeming van een nieuwe wethouder aan de orde. De heer Ceelaert vroeg en verkreeg het woord. Hij zei, dat de K.V.P.-fractie in vergade ring heeft besloten, dat de heer G. van Pamelen door haar als candidaat voor het wethouderschap is gesteld. De heer A. J. van Hoeve zei ter elfder ure te hebben vernomen, dat er een voorbe spreking is geweest over de vervulling van de wethouders vacature. Hij stelde er prijs op te verklaren, dat hij zijn woord, dat hij toen reeds had gegeven, gestand zou doen en de heer G. van Pamelen zou stemmen. Op de heer Van Pamelen werden 4 stemmen en op de heer J. H, Verplanke 3 stemmen uitge bracht, zodat de heer Van Pamelen tot wethouder werd benoemd. De burge meester feliciteerde de heer Van Pame len met zijn benoeming en sprak de wens uit, dat er een goede verstandhou ding in het college van B. en W. zou mijn eigen weg te gaan. En of ik al dan niet organisatorisch talent heb, zal de toekomst wel uitmaken. Ik heb wel zo veel verantwoordelijkheidsgevoel, dat ik weet, wat goed en wat niet goed is voor de zaak. Ik zal mijn hele leven dank baar zijn voor alles, wat Elly gedaan heeft voor de zaak. voor mij en voor de kinderen, maar dat is een kwestie, die alleen ons aangaat. Ik zal het op prijs stellen, als je in ieder geval vanavond nog vertrekt. Je hebt nog een zee van tijd, want de laatste bus naar de stad gaat half elf. Ik ben desnoods bereid een taxi voor je te requireren en te betalen. eg maar, wanneer je klaar bent, dan bel ik een wagen. Maar ik sta er op. dat je vertrekt. Ik heb altijd goed gevonden, dat Elly hier de baas was. Maar Elly is nu dood en ik duld geen ander op haar plaats. Die plaats neem ik nu zelf in. In die negentien jaar, dat ik met haar ge trouwd ben geweest, heb ik een goede leerschool doorlopen. Ik geef je de ver zekering, dat ik ervan zal profiteren. Dat ben ik aan haar nagedachtenis verschul digd." Ze keek hem doordringend aan. Nog steeds wilde ze zich niet laten overtuigen dat het hem bittere ernst was. „Je kunt doen en laten wat je wilt, Tom Boorn- beraer. maar ik blijf." Hij haalde zijn schouders op. „Dan moet je zelf de consequenties maar aan vaarden." MEDISCHE Burchtstraat 13 O OSTBURG en houden op DINSDAG 2 APRIL des middags 2,30 uur en des avonds 8,uur in „BRITTANNIA" te Vlissingen. Entree met inbegrip thé-complet f 2,50 plus sted. bel. Om teleurstelling te voorkomen, verzoeken wij U beleefd U tijdig van plaatskaarten te voorzien bij bovengenoemde adressen. Telefoon 2660 en 2880 mogen heersen. Tijdens de rondvraag bracht de heer I. Michielsen het lek in de kelder van de heer S. de Pauw aan de Singel ter sprake Hij informeerde of dit euvel al verholpen was. De voorzitter meende, dat deze kwestie al opgelost was. Wethouder Dijk zei, dat er inderdaad wel voorzieningen zijn getroffen, maar dat deze niets heb ben geholpen. Op verzoek van de vrouw van betrokkene had weth. Dijk in de kel der een kijkje genomen nu afgelopen week. De toestand is onhoudbaar, aldus spr. en er zal op korte termijn afdoende voorzieningen getroffen moeten worden. De voorz. zegde toe het noodzakelijke te doen uitvoeren. Tot slot informeerde de heer Michielsen of er geen verzoek is binnengekomen van dhr. Rouw te Drie wegen; deze heeft n.l. overlast van de schoolkinderen die op het betegelde speelplein met de bal spelen. Onophou delijk rollen de ballen in zijn tuin. De voorz. zei, dat dit inderdaad het geval is. In B. en W. is er over gesproken. Een afdoende oplossing zou zijn een 3 a 4 m. hoge gaasafrastering te zetten, maar dat is financieel niet uitvoerbaar. De bedoe ling is geweest door aanbrengen van be planting het speelplein af te schennen, maar dit is in de raad afgewezen. Na enige discussie werd besloten de ge meente-opzichter te laten onderzoeken wat er aan te doen is. Na dit openbare gedeelte bleef de raad nog langdurig bij een en verdiepte zich in het door G.S. toegezonden ontwerp gemeenschappe lijke regeling inzake het Beheerschap Recreatiegebied in de Braakmanpolder. Fa. SMOOR DE HULSTER. Breskons Even later zat hij in zijn kantoor en nam de hoorn van het telefoontoestel. Wat zou hij doen? Het politiebureau op bellen? Wacht eens, Prins, de brigadier, was ongetwijfeld thuis. Als hij hem de zaak uiteenzette, zou hij misschien wel raad weten. Top, dat deed hij. Prins was iemand, die enige notie van diplomatie had. Hij draaide het nummer en wachtte. Even later meldde mevrouw Prins zich. „U spreekt met Tom Boornberger," zei Tom. „Is de baas ook thuis?" „Een ogenblikje. Hij gaat net naar bo ven om zich te verkleden. Ik zal hem even terugroepen." „Graag mevrouw." Na een minuut hoorde Tom de zware basstem van de brigadier. „Prins, met Boomberger. Zeg, ik heb een lastig karweitje voor de politie. Maar omdat ik het discreet wil behandelen, bel ik liever niet het bureau op. Kun je misschien even komen, zodat ik kan uit leggen wat het is?" „Kun je het niet door de telefoon ver tellen?" „Liever niet. Er zitten wel een paar oede sigaren aan vast." „Kerel, wat ben je geheimzinnig. Je hebt toch geen moord gepleegd?" „Ben je Nee, dat is het helemaal niet." „Nou, met een kwartiertje ben ik bij je Moet ik in uniform komen of in burger?" Oostburg Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Woensdag j.l. in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. K. Hoekzema. Na opening kwamen de notulen der vorige vergadering aan de orde. De heer J. J. Leenhouts merkte naar aanleiding van het principebesluit over de aanleg van een openluchtzwem bad op, dat hieruit voor de gemeente een uitgaaf van f 3000,voortvloeit in verband met de kosten der plannen en niet van f 300.000,zoals in de notulen staat vermeld. Besloten werd deze wij ziging aan te brengen. Voorts werden de notulen nog uitgebreid en voorzien van een verduidelijking inzake de gevoerde discussies over de beschuttende werk plaats. Het in de vacature A. M. de Schot be noemde raadslid, P. F. Barra, werd hier op door de voorzitter beëdigd en geïn stalleerd. Blijkens een ingekomen stuk deed G. S. mededeling van haar goedketring van het uitbreidingsplan. De heer D. Luteijn deed aan de raad het verzoek te mogen bouwen aan de Oude Haven op een perceel, dat in het uitbreidingsplan niet als bouwgrond stond aangemerkt. De voorzitter meende dat voor een enkel geval het niet aan bevelenswaard zou zijn een volledige wij zigingsprocedure aanhangig te maketn. Dit vraagt veel tijd en geeft aan betrok kene geenszins de de zekerheid, dat hij daar ook zal kunnen bouwen. De heer E. Dekker was van oordeel, dat de heer Lu teijn in zekere mate gddupeerd is en stelde voor hem ter wille te zijn. De he- „Liefst in uniform. Dat dwingt respect af." „Man, je maakt me razend nieuws gierig. Nou. tot straks dan." Tom legde de hoorn op de haak en klopte zijn lege pij puit. Terwijl hü die rustig vulde, keek hij om zich heen. O ia, ze had ook nog de sleutel van de brandkast. Prins zou die ook nog wel los krijgen. Voor hem een koud kunstje. Langzaam stak hij de brand in de pijp en stond toen op. Hij liep naar de winkel en deed het slot van de deur, zo dat Prins meteen zou kunnen binnen komen. Precies binnen een kwartier arriveer de Prins. Tom begroette hem in de win kel en nam hem meet naar het kantoor. „Jij bent ook een mooie, zeg, om me uit mijn vrije tijd te halen. Om zeven uur had ik mijn dienst er voor vandaag op zitten." ..Ach, ik had het bureau wel kunnen opbellen, maar er zijn enkele nieuwelin gen. van die jonge snoeshanen en voor dit karwei moet ik iemand hebben, die een beetje diplomatiek is aangelegd." „Dank je voor je compliment. En laat maar een<= horen, wat er loos is." „Hier, steek eerst eeln sigaar op, dan zal ik je de moeilijkheid vertellen." Prins zoog vuur in de sigaar en ging op zijn gemak zitten, terwijl Tom in het kort de moeilijkheden met zijn schoon zuster vertelde. „En nadat ik haar nog

De Schakel | 1957 | | pagina 1