ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Drama in 't voorjaar Burgerlijke Stand Feuilleton Liefde's nazomer Plaatselijk Nieuws de icha kei -\ 12e Jaar gang - Nr. 634 Vrijdag 22 maart 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abontiementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL,* - GIRO 358296 Vertegenwoordigd waren de verenigin gen A.V. 56 uit Goes, E.M.M. uit Middel burg, Marathon en Zeeland Sport uit Vlissingen, Marathon uit Schoondijke en Het Zwin uit Retranchement-Cadzand. Zaterdagavond hield de heer Groote- wal uit Zeist, bondscoach van de K.N.- A.U., een lezing, toegelicht met instruc tiefilms van diverse athletiekonderde- len. Tengevolge van het slechte weer kon het voor Zondagmorgen vastgestel de programma niet doorgaan. Na de morgenwijding, die geleid werd door wika Wasterval, volgde een trainings loop in de omgeving. Al met al toch een geslaagde samenkomst. Groede Ouderavond. Vorige week hield de School met de Bijbel te Groede haar jaarlijkse ouder avond. Het lokaal was geheel gevuld met belangstellenden. De voorzitter, de heer H. Cappon, opende de samenkomst en heette na lied, gebed en schriftlezing, allen hartelijk welkom. Door het hoofd der school werd een deel van de Bijbelse geschiedenis van Abram tot Mozes in vraaggesprek met de leerlingen behan deld en later op de avond aardrijkskun de van Europa. Mej. Blok hield een aan gename causerie over verkeersonderwijs aan kleintjes, waarnaar met belangstel ling werd geluisterd. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd en koffie aangeboden. Toen volgde het Zee land-spelletje, dat door de leerlingen keurig werd vertolkt. Enkele grappige voordrachten volgden, waaronder „De wandelende divan". Toen volgde in 5 taferelen, toegelicht met zang, in costuums van die tijd, de vertolking van de geschiedenis: „Van de tijd der Reformatie tot nu", met als motief: „Zich houden aan het woord des Heren." De tijd der Geuzen, de kamp der Oranjes, de Ruijter, de afval in de Prui kentijd, de strijd om de School met de Bijbel, de prediking in het Ambon land. besloten met „O, denk aan het huis bij den Heer". De aanwezigen hebben genoten van wat de jongens en meisjes presteerden en allen mogen terugzien op een goede avond. De vergadering werd, na een 1 O-minu ten toespraak door het hoofd der school door de secretaris met dankgebed geslo ten. Schoondijke Geslaagde uitvoering. De Rederijkerskamer „Nut en Genoe gen" te Schoondijke gaf twee achtereen volgende Zaterdagen in hotel „De Zwaan" een uitvoering voor haar leden. Beide avonden was de belangstelling zeer groot. De heer A. P. de Roo, die als wnd. voorzitter een openingswoord sprak, zei o.m. dat het anderhalf jaar geleden was dat een uitvoering werd gegeven. Ge lukkig, aldus spr„ is het tekort aan spelers thans weer opgelost. Opgevoerd werd het toneelspel in 3 bedrijven: „De Olmenhoeve" door Joh. Tromp. Het stuk dat zich afspeelt op een kapitale boerderij, plaatst ons in de tijd van een 40-tal jaren geleden toen de verhouding tussen boer en arbeider heel anders lag dan thans. Dit kwam dan ook tot uiting in het spel. Het was geen in gewikkeld stuk, doch een gelukkige keu ze te noemen in verband met de vele nieuwe krachten die er aan meewerkten. Direct bij het opengaan van het doek viel het prima verzorgde décor op. Wat het spel betreft kunnen we, zon der persoonlijke beschouwingen te wil len geven, zeggen, dat het goed was. De Rederijkers zijn weer op de goede weg. De heer Musson, die voor de eerste maal de regie voerde, kan met voldoe ning op deze avonden terugzien. Bij het einde kreeg hij als blijk van waardering een surprise aangeboden. In de pauze had een goed geslaagde verloting plaats, terwijl na afloop nog gelegenheid werd gegeven voor een ge zellig dansje. Retranchement Beroep aangenomen. Candidaat S. Tijmstra te Groningen heeft het door de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te Retranchement op hem uitgebrachte beroep (toezegging) aangenomen. Jacht op smokkelauto. Vrijdagmorgen om zeven uur zag de chauffeur van een smokkelauto in de gemeente Retranchement zich genood zaakt terug te keren, toen hij een grens- kommies opmerkte, die zijn pistool leeg- vuurde op de wagen met zijn verdachte inhoud. Ook in de Dorpsstraat had de smokkelaar pech, toen daar eveneens een kommies verscheen. Nogmaals werd van koers veranderd. Toen de smokkel- wagen in razende vaart de richting Cadzand insloeg, raakten de kommie zen het spoor bijster. Vreemde vondst. Kinderen vonden op de vuilnisbelt bij de Nieuwstraat een busje, waarin zich een biljet van honderd gulden bevond. Het werd bij de politie ingeleverd. Uitvoering. Het muziekgezelschap gaf Zaterdag avond zijn voorjaarsuitvoering voor een talrijk publiek. Begonnen werd met enkele muziek nummers, die onder leiding van de heer J. v. d. Bussche verdienstelijk ten gehore werden gebracht. Daarna was de beurt aan de toneel vereniging, die onder regie van ds. J. B. van Bork een blijspel in drie bedrijven opvoerde, getiteld: „Een vesting viel," geschreven door Jan Sloot. Het werd een goede vertolking, met vrijwel geen zwak ke momenten. De historische costuums deden het bijzonder goed. Al met al een geslaagde uitvoering. In zijn slotwoord bracht de voorzit ter van „Ons Genoegen," de heer C. J. Almekinders-Masclee, de regisseur har telijk dank voor de uitstekende wijze, waarop hij de toneelclub leidde. Als be- Het jaarlijks festijn van soda en was, Van spons en van zeem en van trapje, Wordt ingezet door een machtig orkest En gespeeld zonder foutjes en grapjes. De instrumenten zijn bijzonder gestemd, 'k Hoor de bassen en fluiten en trommen De fluitketel vervangt er de piccolo, De stofzuiger laat zich als contrabas brommen. De emmers die maken het bekken-geluid En de mattenklopper kan de trom goed Ivervangen. Daartussen zingt er een vrouwenkoor De allerbeste schoonmaakzangen. Voor een korte pauze is er haast geen Itijd, 't Lijkt net een echt non-stop-pro- gramma En 't eten is er maar half gaar En 't riekt naar was- en soda-aroma. Dan klinkt er plots een solo-zang, Het is een smeek-ballade, Gezongen door een mannenstem Een roepstem om genade. Schei uit met dit zo zotte werk, O, vrouwen, staakt dit morsen En plonsen, plassen, dweilen nu, Dit leed is niet te torsen. Het vrouwenkoor valt nu weer in En zingt verheugd van geeste: Geen gratie, neen, we zetten door Lang leve het schoonmaakfeeste. WAVER. GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand Februari 1957. GEBOORTEN: 9, Johannes, zn. van J. de Feijter en van M. S. Poissonnier; 12, André Florent Maria, zn. van L. J. Tour- nois en van L. A. de Wispelaere; 14, Johnny Clement, zn. van A. de Wever en van E. de Ruijsscher; 23, Luc René Theo, zn. van R. R. Hamers en van L. A. Brakke; 23, Walter Theo René, zn. v. R. R. Hamers en van L. A. Brakke; 28, Willibrordus Petrus, zn. van P. T. Pijcke en van M. R. Wijffels. HUWELIJKEN: Geen. OVERLIJDEN: 19, J. S. Moggré, weduwe van J. Leenhouts, 69 j. INGEKOMEN: 6, J. E. de Paepe, ev. C. M. J. Becht, van België naar Bilthoven- straat 7. VERTROKKEN: 4, K. A. Koster, van Montfoortstraat 3 naar Rotterdam; 4, T. Rienks en gezin, van Lange Heeren straat 17 naar Sittard; 15, M. J. den Hol lander, van Prinses Beatrixstraat 112 naar Rotterdam28. J. Taillie, van Veld- straat 20 naar Oostburg. door HENK VAN HEESWÏJK 6 Wat je privé-bankrekening betreft, die je vorige week in de stad hebt ge opend, die kan ik natuurlijk laten blok keren, als ik wil. Dat is voor een advo caat aangenomen, dat ik die in de arm neem een koud kunstje, want ik neem aan, dat dit geld is van de zaak. Ik ben echter niet ondankbaar voor alles, wat je voor ons gezin gedaan hebt. Daarom schenk ik je dit geld als beloning. Maar denk er om: Vandaag gaat er een brief naar de Bank met de mededeling, dat iedere cent, die er op jouw privé-rekening bijgestort wordt, door mij zal worden betwist en geblok keerd. Ik ben wel goed, maar niet gek en ik ben niet van plan om mijn zaak leeg te laten pompen door jou. En voor het overige blijft het zoals ik gezegd heb: Verdwijn zo spoedig mogelijk. Ik heb een advertentie geplaatst voor een huishoudster. Die gaat jou hier opvol gen. Voor de winkel zal Greet zorgen. Wanneer je desondanks meent aanspra ken te kunnen maken op de zaak. dan versta je je maar met een advocaat." Hij draaide zich om, zonder antwoord af te wachten, en ging weer aan zijn bureau zitten. Langzamerhand was de rode kleur op Breskens Lezing over Garnalenonderzoek voor de vissers van Breskens. Zaterdag j.l. hield de visserij bioloog uit IJmuiden, dr. B. Havinga, in het Gem. verenigingsgebouw een lezing voor de vissers van Breskens. De heer C. Kosten, voorzitter van de visserij vereniging „Ons Belang," opende de bijeenkomst. Hij heette behalve de vrij talrijk aanwezige vissers welkom dr. Havinga en de heer H. S. Drost van de Inspectie der Visserij. Na dit openings woord werd een film vertoond over de bloemenpracht van Aalsmeer, die als titel droeg: „De bloementuin van Euro pa". Hierna hield dr. Havinga zijn cause rie, die hij toelichtte met tal van lan taarnplaatjes. De vissers kregen aldus een indruk van de bedrijvigheid in de Nederlandse vissersdorpen, o.a. van Ar- nemuiden. Dr. Havinga wijdde in zijn causerie veel aandacht aan de overbe- vissing van de Zeeuwse wateren. Geble ken is, zo zeide de visserij bioloog, dat momenteel de Zeeuwse wateren nog niet overbevist zijn. Sprekende over de kern van zijn betoog, het „Garnalen- onderzoek", zette hij uiteen, dat de gar nalen des winters wegtrekken naar plaatsen waar diep water is. Verschei dene vissers evenwel, die uit de praktijk spreken, waren het niet met dr. Havinga eens. Zij waren de mening toegedaan, dat de garnalen zich des winters ingra ven in het zand. Spreker zeide daarop, dat men dit probleem eigenlijk nog niet geheel heeft kunnen oplossen. Na de causerie van dr. Havinga volgde een in teressante gedachtenwisseling, waarbij enkele voor de vissers belangrijke vra gen aan de orde kwamen. In de pauze werd een geslaagde ver loting-gehouden, waarbij fraaie prijzen konden worden gewonnen. Vervolgens werden enige films ver toond. Allereerst de rolprent „Dieren leven onder water," waarna volgde de film „Op walvisvangst met de Willem Barendsz". Ook was er een filmverto ning over „Visvangst in het Albertmeer". Deze laatste film was in kleuren uitge voerd en de aanwezigen konden fraaie natuuropnamen zien. De films „Op Wal visvangst met de Willem Barendsz" en „Visvangst in het Albertmeer" werden toegelicht door de heer Drost. Voorzitter Kosten sloot de zeer ge slaagde avond met een dankwoord aan het adres van dr. Havinga en de heer Drost. Cadzand Trainingsweekend van de K.N.A.U. op „Hedenesse" De K.N.A.U. hield in het jeugdcen trum Hedenesse een jeugd-weekend on der leiding van de heer W. S. Mijnheer uit Vlissingen en mevr. A. Mijnheer - Riikeboer. Er waren ongeveer 80 deelnemers. het gezicht van zijn schoonzuster weg getrokken om plaats te maken voor een dodelijke bleekheid en ten slotte siste ze hem toe: „Je zult van goede huize moe ten komen. Tom Boornberger, als je mij hier weg krijgt." Hij keek op van zijn werk en speelde met zijn vulpen. Rustig antwoordde hij toen: .Ik aeef je de tiid tot volgende week Zaterdag zes uur. Ben je dan nog niet vertrokken, dan zal ik de politie verzoeken je met geweld te verwijderen." „Als als Elly dit te weten zou ko men, ze zou zich omdraaien in haar graf." antwoordde Bep, misschien voor het eerst in haar leven perplex. Doch Tom antwoordde ,niet meer. HOOFDSTUK III. Tante Bep lijdt een nederlaag. In de loop van de Zaterdagmorgen kwamen er enkele sollicitanten voor de betrekking van electricien-radiomonteur Greet, die na het conflict met tante Bep onbeperkt heerseres in de winkel wa.s geworden, diende ze een voor een bij haar vader aan en deze stond hen te woord in het kantoortje. Hij beloofde iedereen bericht en des middags had hij zijn besluit genomen. Een flinke jonge man van 22 ia ar. die beschikte over een goed getuigschrift van zijn baas in de stad. waar bii gewerkt had tot zijn mili taire dienstplicht begon, leek hem de rechte man. Temeer, omdat hii meteen Maandag kon beginnen. Voorlopig een maand op oroef. Over het loon was men het, dadeliik eens. Tom gaf hem een hand en zei: „Nou, Joop, daar houden we het dan op: Maandag half acht be ginnen." Nadat de sollicitant vertrokken was, ging Tom naar de winkel om zijn doch ter te helpen, want er kwamen steeds meer klanten. Beiden hadden het druk. 's Maandags kwam Joop en Tom gaf hem de eerste opdrachten. In de loop dei- week bleek, dat de jongen zijn vak goed verstond. Hij deed rustig en secuur zijn werk en Tom prees zich gelukkig met zijn keuze. De week ging verder rustig voorbij, ^onder verdere incidenten. Beo deed nors en zwijgend haar werk, hield nog ctepds de brandkastsleutel bij zich en in huis heerste er een gewapende vrede. De enige, met wie ze wel eens sprak, was Herman. Hetgeen niet te verwonderen was, want Herman leek in alles het meest op zijn moeder. De Zaterdag van het ultimatum was het weer druk. Tom betaalde om één uur voor de eerste maal zijn knecht uit en zei, dat hij tevreden was over zijn werk. Na het eten ging onophoudelijk de bel en Greet en hij waren vrijwel onafge broken bezig tot over half zeven. En toen Tom na de laatste klant eindelijk de winkeldeur sloot, keek hij zijn dochter lachend aan: „Nou, Greet, we mogen niet mopperen, wel?" Ze schoof haar arm door de zijne en antwoordde: „Mieters, paps!" ..Heb ie nogal schik in de winkel?" „En of!" „Wel, wie werkt, verdient loon." Hii opende het kasregister en haalde er een rijksdaalder uit „Zo meid, dat is voor lopig je wekelijkse zakgeld. Volgende week zullen we een spaarbankboekje voor je beginnen en er elke week een tientje op doen. Dan heb je tegen de tijd, dat je aan trouwen gaat denken, een mooi centje voor je uitzet." Ze keek met grote ogen naar de zil verbon en vloog hem toen om de hals. Paps, je bent de allerbeste in de wereld. Fijn, nu heb ik een boel zakgeld, nog meer dan de andere meisjes." Hij gaf haar een zoen en zei: „Kom, we gaan eens eten, meid. Je zult wel wat bisten, niet?" .Ja. nu u het zegt Nadat Tom enkele lichten in de win kel had uitgedraaid, gingen ze naar ach teren, waar de tafel al gedekt was, Bep liep met een nors gezicht van de kamer naar de keuken en van de keuken naar de kamer. Herman zat in de serre en las een boek. On dit moment schoot het Tom door het hoofd, dat hij Bep een ul timatum had gesteld: Om zes uur ver trekken en anders waarschuw ik de poli tie. Voor zover hij het kon bekijken maakte zij geen aanstalten om dit bevel op te volgen. Enfin, hij zou in het bijzijn van de kinderen maar geen scène maken Henuan ging na het pten toch wel naar een schoolvriend en Greet had om half acht meisiesvereniging. De avondmaaltijd verliep vrijwel zwij gend. Na het eten hielp Greet met op ruimen en afwassen in de keuken. Her man was al dadelijk verdwenen en toen ook Greet de deur uitgegaan was en Bep nnpr druk in de keuken bezig was met de Zondagse maaltijd, stak Tom een piip aan en liep naar haar toe. Hij wees op de electrische klok en zei: „Jebent al ongeveer een uur over tijd, weet je dat?"

De Schakel | 1957 | | pagina 1