ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN De melkweg Liefde's nazomer de fchakel ut Jaar zang - Nr. 633 Vrijdag 15 maart 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.' - GiRO 358296 Het is een lange weg geworden: De melkweg. Het heeft er in de kamer om gespannen, Dit melkoverleg. Door al dat schommelen en schudden Haast zuur. Daar kan dat kost'lijk vocht niet tegen; Beter op 'tvuur. Toch gaat ze met zes losse centen Per kan omhoog. Uiteindelijk staat de koe dus niet, Maar de melkkoker droog. Hoe zullen we in de toekomst komen Aan driekwart kan? We kunnen ze wat blauwer maken, Een kwart per man. Maar ik weet een nog veel beter middel: Koop met beleid Een koe in 't klein, wel op vier poten, Zo'n doodgewone geit. Je kunt dan zelf ook boter maken, Of kaas En je bent dan over de melkprijs Je eigen baas. WAVER. Burgerlijke Stand GEMEENTE GROEDE over de maand Februari. GEBOREN: 7, Willem Alphons, z. van A. Swartelé en J. de Blaeij; 25, Sara Elizabeth, d. van I. J. Ekkebus en A. Vermeulen; 7, Max Marinus, z. van J. Bouwens en J. Blaakman, te Oostburg. GEHUWD: 21, Johannes H. van Gijs, 24 jaar en Jozina S. Brakman, 23 jaar, beiden te Groede. OVERLEDEN: 19, Cornelis van Belois, 81 jaar, wedn. van W. Fenijn, te Oost burg. INGEKOMEN: 1, J. W. Jansen en gezin, van Oegstgeest naar A 49; 27, J. J. Roofack en echtg., van Breskens naar O 108. VERTROKKEN: 4, J. J. Huigh en echtg., van A 65 naar Breskens; 11, S. J. Cla rissen, van O 226 naar Sas van Gent; 14, G. van Laere en gezin, van A 49 naar Oosterhout; 18, C. A. Vermeulen en ge zin. van A 325 naar Oostburg; 23, M. J. Robijn, van A 89 naar Gouderak; 26, J. B. van Damme, van A 234 naar Oost burg; 26, A. E. M. van Damme, idem. GEMEENTE BRESKENS over de maand Februari. GEBOREN: 11, Ronny Francois, z. van G. F. van Schoote en C. J. Bouman; 16, Sara Johanna, d. van H. Vermeulen en J. M. Provoost; 22, Maglione Irma Anna, d. van J. D. M. van de Plasse en A. H. J. Boerbooms; 17, Bastiaan Willem, z. van B. Brand en G. Schraage; 26, Catharina Maria, d. van Th. Heijens en C. P. van Houdt. HUWELIJKEN: Geen. OVERLEDEN: 18, Pieter Hendrik Corne- Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK 5. Met stijgende verwondering had Tom naar de directeur geluisterd, maar hij liet van zijn verwondering niets blijken. Nu drong eigenlijk pas goed tot hem door, dat Bep van plan was de zaak min of meer over te nemen. Je zou het naasten kunnen noemen. Zij wilde baas worden in het bedriif, dat Elly en hij hadden opgebouwd. Weliswaar had Elly het grootste deel van het kapitaal mee gebracht in hun huwelijk, maar dat nam toch niet weg, dat in de loop van die negentien jaren de opbouw en uit breiding van de zaak voor minstens 50 pCt. aan zijn werkkracht te danken was geweest. En zijn bedrijf, dat nu een rijke broodwinning opleverde, zou Bep inpikken? Dat kon ze net denken. Met Ellv wa.s hij getrouwd geweest en hij had altijd goedgevonden wat zij besliste. Met Bep evenwel had hij niets te maken. Op dit ogenblik was uitsluitend en al leen hij, Tom Boornberger. de eigenaar van de zaak. En Bep, die er geen stuiver had ingebracht, kon er met haar benige lis, 71 jaar, zonder beroep, wonende te Breskens; 26, Neeltje den Hamer, 77 jaar, zonder beroep, wonende te Bres kens; 27, Jacob Iz. Quaars, 74 jaar, zon der beroep, wonende te Breskens. INGEKOMEN: 4, Jan J. Huigh en gezin, van Groede naar Dorpsstraat 146; 14, Maria L. van Ooteghem, van Goes naar Havenstraat 32; 27, Gregorius L. van de Casteel en gezin, van Axel naar Dorps straat 4; 27, Lauran W. A. van de Cas teel en gezin, van Axel naar Dorps straat 4. VERTROKKEN: 9, Levinus Quaars, van le Zandstraat 17 naar Terneuzen; 16, Jacoba C. van den Heuvel, van Schelde- straat 4 naar Middelburg; 26, Jacobus J. Roofack en gezin, van Dorpsstraat 66 naar Groede. Plaatselijk Nieuws Schoondijke Opening R.K. kleuterschool. Vorige week werd de nieuwe R.K. kleu terschool officiëel in gebruik genomen. Een bijzonderheid hierbij was wel, dat niet de een of andere autoriteit de ope ningsplechtigheid verrichtte, maar dat de kinderen zelf door ongedwongen spel gezamenlijk voor de opening zorgden. Dit was. nadat de officiële ontvangst der gasten door Pastoor Froger hieraan was voorafgegaan. Pastoor Froger sprak een algemeen welkomstwoord, waarin hij niet wilde nalaten enkele gasten met name te noemen. Zo werd de inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. A. van Waesberghe uit Rotterdam, welkom ge heten, alsmede de directeur van de Pro vinciale Directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting, M. Glerum, de bur gemeester van Schoondijke, F. A. van Rosevelt en de Eerw. Heer Pastoor J. van Mechelen van Breskens. Pastoor Froger schetste de gehele geschiedenis, die aan de stichting van dit moderne schoolge bouw was voorafgegaan. Op 14 Juli 1949 werd in een kamer van 2 x 2,5 meter achter de noodkerk begonnen met 14 kleuters. Nadien is acht maal verhuisd, onder meer kreeg men onderdak in een papieren barak naast het noodgemeen- tehuis en in een barak van het voor malige arbeiderslogeerkamp, totdat de noodkerk vrij kwam, waarin de verdere tijdsduur versleten werd. Met de plan nen voor de bouw heeft men gewacht op de totstandkoming van de kleuter onderwijswet, omdat de bouw van een school op de oude voorwaarden voor een zo kleine gemeenschap als de parochie te Schoondijke tot de onmogelijkheden behoorde. De plannen voor de school, die door architect J. C. P. Loonen te Breskens op zo'n deskundige wijze wa ren ontworpen, lagen gereed, toen de wet werd aangenomen, zodat onmiddel lijk de plannen in zee gestuurd konden worden. Bijzondere dank gaat uit naar de Boerenleenbank te Oostburg, die ons in staat heeft gesteld de financiering zelf te kunnen verzorgen in afwachting van de financiering door het Rijk, die, tussen twee haakjes, nog steeds op zich heeft laten wachten. De oorspronkelijke onzet van het plan voorzag in de stich ting van twee lokalen, namelijk één speel- en één werklokaal, wat wegens handen afblijven. Langzaam ^chudde Tom zijn hoofd. „Dit is natuurlijk een misverstand," antwoordde hij op kalme toon, zoals al tijd zijn woorden met zorg kiezend. ,,De rekening, die mijn schoonzuster bij u heeft geopend, interesseert mij niet. Voor het overige blijf ik de enige, die geld kan opnemen van de rekening der zaak. tv hoop. dat, dit duidelijk is?" De directeur knikte, terwijl hij e^n glimlach bedwong. Hij had onmiddellijk begrepen, dat hier iets scheef zat. Bo vendien kende hij juffrouw Peetoom wel. Ze was immers ook de voornaamste aan deelhoudster van de N.V. Peetoom's ma- trassenfabrieken, sinds de dood van de oude heer Peetoom. ..Zonder uw volmacht krijgt juffrouw Peetoom dus geen geld van uw reke- ninsr.' „Zeer juist," antwoordde Tom. ..En ik wil er nog aan toevoegen, dat zij van mij nimmer een dergelijke volmacht zal ontvangen." Thuisgekomen zei hij niets over het onderhoud, dat hij met de bankdirec teur had gehad. Maar hij riep die mid dag zijn dochtertje bij zich in het kan toortje. ..Greet, nu moet ie me eens vertellen, wat je wilt. Je hebt nu een paar dagen vacantie gehad, maar dat kan natuur lijk niet zo blijven. Naar school hoef je niet meer, doch thuis rondhangen is wel het beschikbare bouwvolume niet tot uitvoering is kunnen komen. Woorden van dank richtte spreker tot de archi tect, de aannemer P. F. Barra, de ge meente en de bezitters van de grond, welke laatsten de volle medewerking gaven bij het verkrijgen der grond door het schoolbestuur. De ligging van de school is zodanig, dat de kinderen niet dadelijk op een hoofdweg uitkomen. De Pastoor formuleerde het waarom van een R.K. kleuterschool, wat door ande ren vaak niet begrepen zal worden. Toch mag dit niet tot tegenstellingen leiden. Pastoor Froger besloot met de wens uit te spreken, dat de kleuterschool tot een goede ontwikkeling zou mogen komen. Hierop zegende de Pastoor het gebouw in, alsmede enkele kruisfiguren, die in het lokaal en in het kantoortje van de leidster een plaats zullen vinden. Mej. A. van Waesberghe, inspectrice van het kleuteronderwijs, herinnerde er aan, hoe haar voorgangster, mej. Glasz, alles reeds voor de nieuwe school had verricht, wat menselijkerwijs moge lijk was, en dat zij nu deze middag als het ware het resultaat mag aanschou wen. Zij dankte op haar beurt allen, die aan de totstandkoming van de school hadden meegewerkt en ging diep in op de taakstelling van het kleuter onderwijs en wees op het zo noodzake lijke contact tussen de ouders en de school. Tot slot feliciteerde zij het schoolbestuur, de kinderen, de ouders en met hen de parochie Schoondijke met de prachtige aanwinst. De heer Glerum, Directeur van de Prov. Directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting, bracht verband tussen de moderne architectuur van de kleu terschool en die van de woningbouw. vSoreker was blij, dat het schoolbestuur heeft willen meewerken door deze daad aan de verbetering van de volkshuisves ting. Ook de heer Glerum wenste alle betrokkenen geluk met de school. De burgemeester van Schoondijke, de heer Van Rosevelt, sprak woorden van grote blijdschap over de prachtige school. Hij feliciteerde allen er van har te mee. U zult wel heel blij zijn, al deze kleuters in dit nieuwe gebouw te mo gen ontvangen. Het moet een genot zijn voor de peuters. Ik hoop, dat de school zal mogen groeien en bloeien en dat de kleuters een aangename tijd zullen heb ben. De heer P. de Rijk feliciteerde na mens de ouders, terwijl de architect op zijn beurt nog alle medewerkers dankte, en de parochie met de prachtige aan winst complimenteerde. Hij bood als geschenk een Zweedse bank aan, die voor diverse doeleinden benut zal kun nen worden. Biervliet De jeugdclubs presenteerden zich. Zaterdagavond heerste er in het Herv. ieugdgebouw te Biervliet een gezellige stemming. Een heel beesten-circus was aangerukt om belangstellenden en de ouders te overtuigen van de belang rijkheid van het jeugdwerk. De direc teur, Wim de Jonge, presenteerde zijn troep met grote waardigheid. De clown, Jaap Sturm, nam een beetie van dat te veel aan deftigheid op geestige wijze terug en deed de zaal om zijn zotte in- leuk. maar dat is niet de bedoeling. Wat wil je? In de winkel helpen? Of het huishouden verzorgen?" „Ik wil veel liever in de winkel helpen, napa." antwoordde het meisje. „Mooi. Zodra er een klant komt, ga jij naar voren. En als ie iets niet weet. vraag je het mij. Ik blijf voorlopig toch thuis Later op de middag schreef hij de tekst voor twee advertenties, die hij Greet naar het plaatselijk nieuwsblad üet brengen. En Zaterdagmorgen lazen de mensen in het dorp en naaste omge ving, dat de firma Boornberger een fh'nke knecht vroeg, bekend met het electriciteits- en radiovak. Terwijl in een andere annonce een flinke huis houdster w°rd gevraagd. De dag tevoren was er een hevige ruzie ontstaan tussen Bep en Tom. Er v/as een klant de winkel binnengekomen en Greet was naar voren gegaan om te helpen. De klant, een dame. wilde een schemerlampje hebben, en terwijl het meisje enkele lampjes liet zien. kwam Bep naar voren, die zonder verder com mentaar de klant verder ging helpen, terwijl ze tegen Greet zei: „Ga jij maar naar achteren, ik help wel." Verontwaardigd was het meisje naar het kantoon gegaan, waar Tom in de administratie verdiept zat en had haar nood geklaagd. Tom had even door dc ruiten gekeken en zag, dat Bep druk vallen gieren van het lachen. Het gehele beestenspul, paarden, olifant, krokodil, hond en een leeuw, voerden vlot het circus-programma op. Een goochelaar en krachtpatser ontbraken niet. Een scherpschutter schoot een ei aan stuk ken en borden aan scherven. Het geheel, waaraan veel zorg was besteed, kwam erg vlot op de planken, zo vlot, dat de jongelui soms wat afgeremd moesten worden in hun al te grote voortvarend heid. De avond werd ingeleid met volksdans jes door de meisjes en een welkomst woord door Ds. Evenhuis. „De kuitenparade" was een succes, evenals „De tien kleine nikkertjes", die allemaal verdwenen en weer levend ge maakt werden. Na de pauze werd door een oudere groep meisjes en jongens het toneelstuk „Kreten in de nacht" opge voerd. Aan het kampvuur, waar de gehele jeugd weer verenigd was, kwam ten slotte weer het vrolijke eigen werk tot uitdrukking. De leiding had in deze avond een zeer belangrijk aandeel. Cos- tuums, etc. waren met zorg gemaakt. De verloting, welke in de pauze werd gehouden, kwam aan het jeugdwerk ten goede. Met samenzang rond het kampvuur werd de geslaagde avond besloten. Oostburg P aasveetentoonstelling met Paas- veemarkt op Woensdag 3 April a.s. De Commissie ter Bevordering van het Marktwezen in de gemeente Oost burg heeft besloten dit jaar de Paas- veetentoonstelling met Paasveemarkt te houden op Woensdag 3 April a.s. Op de markt is aanvoer mogelijk van alle soorten vee. varkens, schapen, enz., terwijl ook voor de diverse categorieën prijzen beschikbaar zijn. Aan alle be kende veehouders, -fokkers, -handela ren en slagers in West Z.-Vlaanderen is een circulaire verzonden, waarbij te vens het inschrijfformulier voor de ten toonstelling is gevoegd, want in afwij king van voorgaande jaren dient het aan te voeren vee voor deze tentoon stelling van te voren te worden aange meld, terwijl daarnaast voor de vee markt geen inschrijvingen behoeven te worden gedaan. Alle gewenste inlichtingen betreffen de deze Paasveetentoonstelling en -markt kunnen worden verstrekt door de secre taris van bovengenoemde commissie, H. den Hamer, Nieuwstraat 43 te Oostburg, telefoon nr. 4. Van Oorschot-tournee. Ook in Oostburg trad voor de leden der Federatie van de Vrouwenbond van het N.V.V. het gezelschap van Oorschot op voor een uitverkocht Ledeltheater. Mevr. M. S. Diik-Langstraat sprak een kort openingswoord waarbij zij na mens het Centraal bestuur aan de af delingen Groede en Biervliet een fraaie wimpel overhandigde, die deze afdelin gen hadden verdiend in de N.V.V. leden- winactie, ter gelegenheid van het 50-ja rig bestaan van het N.V.V. Mevr. Dijk schetste de toestand in de landarbei dersgezinnen van vroeger en nu en zei o.m. dat het van een sterke vakbewe ging zal afhangen hoe de toekomst van bezig was een lampje in te pakken. Toen de klant vertrokken was en Bep naar achteren ging, hield Tom haar aan in de gang. „Wh je er rekening mee houden, Ben," had hij op rustige toon gezegd, „dat Greet in de winkel helpt?" „Komt niks van in," antwoordde Ben op haar eigen bazige toon, „daar heeft het kind toch geen verstand van. Als er klanten ziin, help ik. Je weet drommels goed. dat Greet naar school moet." „Hoor nu eens even Bep, vervolgde Tom. nog steeds kalm blijvend. „Greet is niet meer leerplichtig. En ik heb be slist. dat zij in de winkel gaat helpen. Wees zo verstandig, en leg je bii miin beslissing neer. Als_ de bel gaat, blijf jij dus rustig achter." „Tom, doe me één plezier, en bemoei ie daar niet mee. Ellv heeft gezegd, dat ik de zaken verder zal behartigen. Zorg iij maar voor de reparaties, dan beheer ik de winkel wel. En nraat er nu maar verder niet over, want zo gebeurd het." Meteen wilde de vrouw doorlopen naar achteren, maar Tom greep haar bij de arm en zei nu. met onderdrukte woede in zijn stem: „Hier in huis ben ik. voortaan de baas, wil je daarmee reke ning houden?" Ze lachte snottend. „Jij de baas? Man, laat naar ie kiiken. Jij hebt alles aan Ellv te danken. Van wie kwam het geld. dat nodig was voor de inrichting van

De Schakel | 1957 | | pagina 1