BRILLEN ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN J ,/Se ^rlllemaeftcr" Een vette baan Plaatselijk Nieuws Feuilleton Liefde's nazomer de ichakel iae Jaar gang - Nr. 632 Vrijdag 8 maart 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.^W - GIRO 358296 OOSTBURO Het was zo maar een krantberichtje Wat des dichters aandacht trok, Het ging over een onbetaald baantje, Maar als kleine vergoeding: een vette |brok. Op 'n dorp, daar ergens in het Gelderse, Is tekort aan één lid in 't bestuur Van een plaatselijke landbouw-beweging Ik weet niet voor hoe lange duur. Wel is er een leuke verrassing Aan verbonden, zo is er gemeld, Want voor het nieuwe bestuurslid Is een varken in uitzicht gesteld. Neen lezer, dit is heus geen sprookje Vestigt U vlug in Nijkerkerveen, Daar ligt een vet varken te wachten Tot heden meldde zich niet één. O, Nijkerkerveen, U maakt wel historie, Heel Nederland staat er versteld, Bij U begint de varkens-victorie Nu een hutspot voor presentie-geld. WAVER. Breskens Raadsvergadering De Raad der gemeente Breskens ver gaderde Maandag j.l., onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Eekhout. De Raad ging accoord met een aan bod van het Rijk, waarbij aan de ge meente Breskens 20 vlotten in bruik leen worden gegeven. De vlotten zullen dienstbaar worden voor de accomodatie van de jachthaven. De vervoerkosten van Rotterdam naar Breskens en de kosten van opslag en onderhoud komen voor rekening van de commissie Jacht haven Breskens. Het voorstel van burgemeester en wethouders om aan buurtverenigingen, die zich bezighouden met het exploite ren van speeltuinen, een driejaarlijkse subsidie te verlenen van f 300,- per jaar, werd naar aanleiding van door de heer Cambier gemaakte opmerkingen in die zin gewijzigd, dat de subsidiëring alleen zal geschieden aan de buurtvereniging in de Bloemenwijk in de kosten van eerste aanschaffing en plaatsing van materialen voor de door haar te exploi teren speeltuin. Het gewijzigde voorstel werd door de Raad aangenomen. De voorgenomen aanleg van water leiding en tegelpaden voor de woning wetwoningen aan de Nieuwe Sluis zal volgens het Ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid een huur verhoging meebrengen van f 0,75 per week. Het gemeentebestuur zal trach ten de huurverhoging achterwege te doen blijven. In de Stichting Zeeuwse Visserij school welke o.m. ten doel heeft het oprichten en instandhouden van een visserij dag school en wel to Vlissingen, werd met algemene stemmen als vertegenwoordi ger der gemeente Breskens aangewezen burgemeester J. A. Eekhout. In deze door HENK VAN HEESWIJK 4. Ze schudde onomwonden haar hoofd. „Nee, van geldzaken heb jij geen ver stand. Dat heeft Elly altijd gedaan en zij heeft mij opgedragen dit van haar over te nemen. Geef dat geld maar hier". Hij keek haar dwaas aan. Zij meende het Waarachtig, zij meende het. „Dus je bent van plan de sleutel bij je te houden?" „Natuurlijk. Wat dacht je dan?" „Ik denk genoeg. Maar daarover zul len we het vandaag niet hebben. Veel geluk met je sleutel". Hij draaide zich om en ging naar het kantoor. Voor het eerst in zijn leven was hij werkelijk spinnijdig. Maar om dat hij nooit uiting gaf aan zijn gevoe lens, hield hij zich in en ging voor zijn bureau zitten. Rustig denken jongen, dan vind je de oplossing wel. Die avond werd er niet verder over gesproken. Maar het tweede conflict kwam na het eten. Greetje, die maar een middelmatige leerling was en op stichting heeft tevens zitting de voor zitter van de Breskense Visserij vereni ging, de heer C. Kosten. Bij de rondvraag vroeg de heer de Feijter de aandacht voor een op te rich ten verkeerscursus voor volwassenen. De voorzitter beloofde de rijkspolitie te zullen vragen om komend najaar weder om een dergelijke cursus te organiseren. De heer Vermeulen informeerde wan neer de vroegere schuur van de heer de Jonge achter de Boulevard zal wor den gesloopt, vanwege de rattenplaag voor de omwonenden. De voorzitter ant woordde, dat eerstdaags tot sloping zal worden overgegaan. Hierna ging de Raad in besloten ver gadering over ter bespreking van het ontwerp-uitbreidingsplan, hetwelk werd toegelicht door de heer Schat, van het architectenbureau Schat en Schut te Middelburg. Biervliet Raadsvergadering De gemeenteraad vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester Kos- tense. Na opening werden de notulen der vorige vergadering, die de raadsle den in afschrift waren toegezonden, on gewijzigd vastgesteld. Onder de inge komen stukken bevond zich een rapport van het Verificatiebureau van de Ver eniging van Ned. Gemeenten betreffen de de kasopname en de controle der boeken van de gemeente-ontvanger, over het 4e kwartaal 1956. Alles bleek in orde te zijn. De begroting 1957 met de eerste wijziging hierop, is door G.S. tij dens haar vergadering goedgekeurd, be nevens enige vroeger door de raad ge nomen besluiten. Voorts werd de grond- ruiling tussen de provincie en de ge meente met betrekking tot de nieuwe Provinciale weg, door de grondkamer goedgekeurd. Van de heer A. Leenhouts is ten behoeve van zijn pand Gentsestr. 22 een aanvrage om subsidie ingevolge de premieregeling woningverbetering binnengekomen. De voorzitter zei, dat t.z.t. aan het verzoek zal worden vol daan, als ook het Rijk eveneens subsidie zal verstrekken. De door de gemeente te verstrekken subsidie beloopt een derde van f 1400.terwijl het Rijk twee der de moet bijdragen. De voorzitter deelde mee, bericht te hebben ontvangen, dat de aanbesteding van de nieuwe weg Biervliet-IJzendijke op 15 Maart a.s. zal plaats hebben. Een schrijven van wethouder Hamers was binnengekomen, inhoudende dat hij wegens overplaat sing naar Breskens, met ingang van 1 Maart ontslag moest nemen als raadslid De voorzitter zei te weten, dat dit af scheid de heer Hamers wel heel zwaar weegt. Gedurende 18 jaar is de heer Hamers inwoner van Biervliet geweest, waarvan ruim 10 jaar als wethouder. Heel veel hebt u meegemaakt gedurende de mobilisatie, bezetting en de naoor logse jaren. Ik geloof, dat u uw. Bier- vlietse periode, die een wezenlijk deel de Ulo helemaal niet kon meekomen, kreeg order van Rep om naar haar ka mer te gaan om het schoolwerk te ma ken. „Ik heb nog niks geen zin," zei het 15-iarige meisje. „Dan maak je maar zin." was het oordeel van tante Bep. „Afmars! Naar je kamer!" „Ik wou maar, dat ik van die school af mocht >,Ja, ja, en dan een beetje rondhan gen en niks doen hè? Nou. beleef ik het nog?" Tante Bep stond dreigend voor haar nichtje. „Wacht eens even," zei Tom. bezwe rend zijn hand opheffend, „wil jij lie ver van school, Greetje?" „Nou, dat weet u ook wel". „En wat zou je dan willen?" „Hier thuis natuurlijk. Helpen in de winkel en zo". Tante Bep schamperde. „Daar zou wel veel van terecht komen. Nee hoor, leer jij nu maar. Later zul je er dank baar voor zijn". „Ho Bep. houd nu eens even je mond. Dus je zou graag willen helpen in de winkel?" Greetje's gezicht glom van genoegen. „Nou, wat graag!" Tom knikte. „Een mens z'n zin is een mens z'n leven, kind. Lever jij morgen ochtend maar je boeken op school in en zeg dat je niet meer komt. Ik zal je van uw leven heeft gevuld, niet zo licht zult vergeten. Namens de gemeente breng ik u hartelijk dank voor het vele, dat u voor de gemeente hebt gedaan. Ik wens u en uw gezin alle goeds toe in uw nieuwe standplaats. De heer Hamers zei steeds heel graag te Biervliet te heb ben gewoond en het zeer jammer te vin den gedwongen te zijn, Biervliet te ver laten. Ik heb zelfs promotiekansen voor bij laten gaan omdat dit vertrek uit Biervliet zou hebben betekend. De heer Hamers dankte de raad voor de prettige samenwerking, alsmede B. en W. voor de goede verstandhouding, die er steeds is geweest. Namens de raad dankte de heer J. W. Verplanke de scheidende. Zonder hoofdelijke stemming ver klaarde de raad zich accoord met de circulaire van G.S. betreffende de door dit college voorgenomen wijziging der We thou.de raj aar wedden. Voor Biervliet zullen deze worden gebracht van f 530, op f 645,van welk bedrag ook de pre mie A. O. W. moet worden ingehouden. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde raadslid, de heer B. Ceelaert, werden door de heren A. de Meijer en G. van Pamelen onderzocht en in orde be vonden. Op verzoek van de Vogelbe- schermingswacht West Z.-Vl. werd een eenmalige subsidie van 1 cent per in woner toegekend, bij wijze van start subsidie. Aan de Classicale Commissie Kerkelijke gezinszorg werd een bijdrage van f 240,95 verleend in het exploitatie tekort over 1956, berekend naar het aantal in Biervliet verleende verzor- gingsdagen. Aan het bestuur van de R.K. bijzondere lagere shool werd een bijdrage toegezegd bij de aanschaffing van verduisteringsgordijnen ten behoeve van het geven van onderwijs met schoolfilms. Het bedrag is f 240,Het bedrag van het voorschot voor 1957 voor het bijzonder lager onderwijs werd voor de R.K. lagere school op f 35,75 bepaald. Ingevolge het voorstel van het water schap „Het Vrije van Sluis" zal de ge meente een gedeelte weg van de z.gn. Tuinstraat in beheer en onderhoud van dit waterschap overnemen, nadat het waterschap het weggedeelte heeft ver beterd en behandeld met eshalite slijt laag, inclusief nabehandeling. In princi pe werd besloten twee woningen, welke met herbouwplichten aan de Singel zijn gebouwd te verkopen aan twee gemeen teambtenaren. De heer Iz. Michieisen wilde geacht worden tegen te hebben gestemd, omdat het gehele dorp reeds van de zaak op de hoogte bleek te zijn, voordat de raad van een en ander kennis kon dragen. Spr. betreurde dit zeer en wenste niets met de hele zaak te maken te hebben, terwijl hij nog liet aantekenen in het geheel niets tegen de adspirant-kopers te hebben. De voor zitter kon zich de gevoelens van de heer Michielsen heel goed indenken en meen de, dat door te combineren de ingezete nen tot een bepaalde conclusie gekomen zijn. die thans de juiste blijkt te zijn. De heer A. J. van Hoeve was het ook wel een briefje meegeven". „Maar Tom, ben je nu helemaal sta pelgek geworden? Daar komt niks van in. begrepen? Vort, naar boven, je les sen maken". En de daad bii het woord voegende, trok ze haar nichtje overeind uit de stoel en als Tom niet opgespron gen was en zijn dochtertje losgerukt had. zou ze in staat geweast zijn om het meisje de kamer uit te brengen. „Zeg eens even, wie is haar vader? Jij of ik?" ..Tom, praat geen onzin; dat kind moet, leren". „Doe me een plezier en bemoei ie er verder niet mee. Het is mooi weer. Greetie, ga jij maar een poosje buiten spelen. En het blijft zoals ik gezegd heb: morgen lever je je boeken in. Ik zal straks even een briefje schril ven". „Ha. paps. ie bent een schat". En om dit tp bezegelen, pakte ze zijn hoofd en drukte er een zoen op. Waarna ze de kamer uitrende, de straat op. Tom keek haar glimlachend na, zon der zijn ziedende schoonzuster op te merken. De enige, die dit toneeltje ver baasd had aangezien was Gerard. di° zoiets nog nooit meegemaakt had. Hii. als gvmnasiast beschouwde leren als iets vanzelfsprekends. En omdat hij als het ware spelenderwijs van de ene klas naar de andere ging. kon hij niet be grijpen, dat zijn zusje zoveel moeite had o,p de Ulo. XX1CI/ WC gdlig Vein CCXIö Cll wees er op bij herhaling reeds tegen het uitlekken van gegevens voor de raad bestemd, te hebben geageerd. Het her bouwplan werd gewijzigd. De rekening 1954 werd als volgt gewijzigd: gewone dienst, inkomsten f 450.082,21. Uitgaven f 432.846,29. Batig slot f 18.135,92. Kapi- taaldienst, inkomsten f 945.174,18. Uit gaven f 1,208.099,42. Nadelig slot f 262.925,24. Rekening 1955: gewone dienst, inkomsten f 538.950,86. Uitgaven f 530.261,34. Batig slot f 8.689,52. Kapi- taaldienst, inkomsten f757.367,34. Uit gaven f 826.437,22.. Nadelig slot f 69.069,88. In de besloten zitting werd van ge dachten gewisseld over de vleeskeu ringsdienst. In openbare vergadering werd besloten ingaande 1 Januari 1958 uit de vleeskeuringsdienst Kring IJzen- dijke te treden. Oostburg Vergadering Bond van Muziekverenigingen. Zaterdag j.l. hield de Bond van Mu ziekverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen haar algemene vergadering in hotel „De Éénhoorn" te Oostburg. De voorzitter, de heer P. Ocké uit Hoek, sprak een kort welkomstwoord, waarna hij mededeelde, dat de heer 't Gilde uit Axel bedankt heeft als secre taris en tevens als bestuurslid. Hierdoor waren geen notulen ter vergadering- aanwezig. Ook de heer v. d. Hooft uit IJzendijke heeft bedankt als bestuurs lid, dit wegens zijn vertrek uit Zeeuws- Vlaanderen. Uit het verslag van de penningmees ter, de heer J. Filius uit Terneuzen, bleek, dat er een batig saldo was van f 205,24. Bij de hierna gevolgde bestuursver kiezing werden gekozen de heren P. Rookus uit Breskens en I. de Bliek uit Schoondijke. De heer Rookus zal het penningmeesterschap waarnemen en de heer Filius het secretariaat. Bij het punt bondsconcours 1957 ble ken twee verzoeken te zijn binnengeko men om dit te mogen organiseren, n.l. van Terneuzen en Hoofdplaat. Volgens het destijds genomen besluit door de Bond dat luidt: tweemaal achteréén in West- en éénmaal in Oost Z.-Vlaan deren, is Oost Z.-Vlaanderen aan de beurt. Hoofdplaat deed echter een drin gend beroep het concours dit jaar in Hoofdplaat te houden, daar hun mu ziekvereniging in 1958 60 jaar bestaat en zij dan het voornemen hebben om een groot festival te organiseren. Na veel heen en weer gepraat werd beslo ten dit punt aan te houden tot na de pauze. Weer bijeen deelde de voorzitter mede dat het bestuur zich hield aan het destijds genomen besluit, zodat Ter neuzen het concours 1957 toegewezen kreeg, dat op Hemelvaartsdag zal wor den gehouden. Hij deed hierbij de ver heugende mededeling dat ook Sint Kruis besloten heeft tot de Bond toe te tre den. In verband met de zojuist behandelde kwestie werd de vraag besproken, of ter algemene vergadering een reeds eerder genomen besluit kan worden gewijzigd, zonder dat dit punt op de agenda voor- Roodgloeiend stond Bep voor haar zwager toen het meisje, overgelukkig door de beslissing van haar vader, de kamer uitgegaan was. „Tom, ik sta ver stomd bracht ze er met moeite uit. „Dat doet me genoegen," antwoord de de man, niet zonder sarcasme. Het is voor het eerst in mijn leven, dat ik dit kan constateren". „Je gedraagt je wel fraai, zo kort na de dood van je vrouw. Ben je soms ver geten, dat het Elly's wil was, dat Greet haar Ulo-diploma haalt?" Tom ging gveer zitten en haalde rus tig zijn schouders on Ik ben niets ver geten." antwoordde hij op kalme toon. ..Maar je kunt nu eenmaal geen ijzer met, handen breken. Greetie heeft geen studiehoofd en waarom zullen we de ieugd van dit kind verzuren door haar hoof die vol te laten nroppen met din gen. die ze niet begrijpt en niet kan verwerken? Bovendien over enkele iaren trouwt ze misschien en wat heeft ze dan aan al die wijsheid9 Laat haar maar thuiskomen en het huishouden le ren. Dat is voor een vrouw nuttiger dan een Ulo-diploma". ..Maar Elly wilde begon Bep op nieuw, doch Tom hief bezwerend zijn handen op. „Wat Elly wilde, behoef jij me niet te vertellen. Dat weet ik beter dan jij. Op het ogebh'k echter draaag ik de volle verantwoording voor de opvoe ding van de kinderen en daarvan ben ik

De Schakel | 1957 | | pagina 1