ALG. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws Omhoog - omlaag Produktiviteitsbevordering geen mode, maar noodzaak Feuilleton Liefde's nazomer 126 Jaar gang- - Nr. bji Vrijdag 1 maart 1957 Verschijnt iedere vrijdag A bo n 7iemcntsprij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: Ff SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Daartoe is hij alleen maar in staat, wanneer hij met alle kracht de produc tiviteit in zijn onderneming bevordert. Het grootbedrijf schenkt jarenlang grote aandacht aan de productiviteits- bevordering en boekt op dit terrein be langrijke successen. De middenstand zal er in al zijn geledingen voor moeten waken, hierbij niet achter te blijven. Hoe te handelen. Als men inziet, dat verhoging van de productiviteit nodig is, rijst de vraag, „hoe kan ik dat in mijn eigen bedrijf bereiken?" Vele middenstanders zullen geneigd zijn te denken, dat de productiviteit in hun bedrijf niet kan worden opgevoerd, omdat zij niet in dezelfde mate als de industrie kunnen mechaniseren. Er bestaan echter voor een midden stander verschillende andere mogelijk heden voor het bereiken van een ho gere productiviteiti: doelmatiger wer ken, verbetering der werkmethoden, be tere gereedschappen en machines, be tere organisatie en betere administratie. Het gaat er niet om meer uren te ma ken, maar de uren, die men werkt, beter en doeltreffender te besteden. Men behoeft het niet zozeer in grote dingen te zoeken. Hoeveel kleine verbe teringen zouden in het bedrijf kunnen worden verwezenlijkt, als men de moei te nam de gang van zaken in het be drijf te analyseren en te becritiseren. Om enige voorbeelden te noemen: Is de inrichting van de winkel of werkplaats doelmatig? Hoeveel uren heeft het ver kopend personeel niets te doen? Ver schaft de boekhouding voldoende in zicht in het bedrijf? Hoe groot is de om- zetsnelheid? Kan het assortiment niet worden verbeterd en zijn de voorraden soms niet te groot? Voor elke onderneming ligt hier éen taak. En wat de middenstander indivi dueel niet kan, zou kunnen gebeuren in samenwerking met anderen. De sterke ontwikkeling van de inkooocombinaties en de groei va nhet vrijwillig filiaalbe drijf bewijzen, dat in samenwerking iets kan worden bereikt. Voor verschillende branches zijn thans productiviteitson- derzoekingen gaande (bakkers, slagers). In de vakbladen is hieraan de nodige bekendheid gegeven. Voor de middenstander in het bij zonder geldt, dat hij zich slechts kan handhaven als hij zijn economische functie zo doelmatig mogelijk verricht. Het gaat er om de consument meer of betere goederen en diensten ter beschik king te stellen tegen de laagst mogelijke kosten. Als de middenstand zijn econo mische functie niet goed vervult, zullen andere groepen klaar staan om zijn nlaats in te nemen. Middenstander, „let op U saeck". Middenstanders die nader op de hoogte wensen te worden gesteld van de methoden die er bestaan om tot pro ductiviteitsverhoging te komen, kunnen zich wenden tot de middenstandscon sulent in hun provincie. Voor Zeeland: A. Korstanje, Herenstraat 27a, Middel burg. De consulenten willen over dit on derwerp ook gaarne het woord voeren op middenstandsbijeenkomsten. Retranchement Raadsvergadering. Maandagavond vergaderde de Raad van Retranchement onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Leen- houts. Alle leden waren aanwezig. De Raad had geen bezwaren tegen de door Ged. Staten voorgestelde ver hoging van de jaarwedden der wethou ders van f 375,- tot f 450,-. De voor het rijkspersoneel geldende regeling voor de bezoldiging werd even eens van toepassing verklaard voor het gemeentepersoneel. Tot keuringsveearts werd benoemd de heer W. H. Kapsenberg te Sluis en wel met ingang van, 1 Februari 1957, niet een proeftijd van 1 jaar. Aan de Vogelbeschermingswacht W. Z.-Vlaanderen werd een subsidie toege kend van 1 cent per inwoner. De Raad ging accoord met het voor stel van Ged. Staten tot afkoop van de destijds aan de Stoomtram Breskens Maldeghem verstrekte voorschotten tot een bedrag van f 3459,-. De Raad besloot voorts, conform het voorstel van B. en W., een crediet van maximaal f 5480 beschikbaar te stellen aan het Waterschap „Het Vrije van Sluis," als bijdrage in de kosten van verbetering der weg Retranchement Cadzandhaven. De totale kosten van de verbetering bedragen f 27400,-, waarvan het waterschap de helft betaalt, de ge meente Cadzand 60 pCt. en Retranche ment 40 pCt. van het resterende. De voorzitter deelde mede, dat volgens mededelingen van het Wa terschap, de weg bij normaal verloop van de* werkzaamheden voor 1 Mei 1957 klaar zal zijn. Hij hoopte, dat na deze verbetering de S.B.M. de bussen weer over deze weg zal leiden, hetgeen de dienstregeling zeer ten goede zal ko men. De Raad stelde zonder hoofdelijke stemming de begroting over 1957 vast met, wat de gewone dienst betreft, aan mkomst/m en uitgaven een bedrag van f 125376.93, met een post voor onvoor zien van f 814 en met, wat de kapitaal- dienst aangaat, een nadelig saldo van f 62061.20. De heer Kornelis verzocht B. en W. zo mogelijk, over te gaan tot aanschaf fing van een siVene voor de brandweer. De heer Den Hamer wees op de nood zaak tot het herstellen van enige stra atgedeelten. De gemeentebegroting voor de dienst 1957 werd gewijrigd. Oostburg Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Woensdag i.l. in openbare vergadering biieen. Voorzit ter burgemeester Mr. K. Hoekzema. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de heer A. M. de Schot, waarin hij bedankte als lid van de raad. De voorzitter drukte er ziin spijt over uit, dat de heer De Schot de vergaderingen met meer kan bijwonen. Hij dankte hem voor de prettige samen werking en de vele diensten, die hij aan De beursberichten in de krant Hebben voor mij geen waarde. Ik heb geen AKU, Bethlem Steel En wed ook nooit op paarden. Wel volg ik daag'lijks in de krant 't Verloop der huishoudprijzen En denk aan de verkiezingsstrijd Met prijzenstop-bewij^en. Van alle kanten was 't parool: De prijzen niet naar boven En 't stemgerechtigde publiek Wou zulks natuurlijk gaarne geloven. De theorie van deze stunt, Goed uitgekiend, berekend, Gewillig op papier gezet, Deed het voor 't doel uitstekend. Maar wat bleek ras na korte tijd, Men zat toen op de zetels. Bij im- en export broeide iets, Gelijk bij de bekende netels. Vandaag ging dit en morgen dat Met centjes in de hoogte. Men stak het op het nat getij Of op de grote droogte. Steeds was er de bekende stok Om slagen mee te geven, Uiteindelijk was de slotsom toch Een heel veel duurder leven. Nog is het einde niet in zicht; Maar zie ik daar iets zakken? Het is een zil'vren ronde schijf, Al bij „De Munt" gebakken. 'k Hoop dat zijn val maar wordt gestuit Want dere zil'vren pegel Moet gaaf en rond en zuiver zijn, Dit is voor ons de gouden regel. WAVER. Dagelijks komt men tegenwoordig in kranten en vaktijdschriften woorden tegen zoals: efficiency, specialisatie, pa- rallelisatie en productiviteit. De lezer die de inhoud van deze begrippen niet of onvoldoende kent, is al gauw geneigd deze „ingewikkelde dingen" maar over te slaan. Hij beschouwt ze, vaak ge makshalve, als bedenksels van degenen die hun krantenartikel een „duur" tintje trachten te geven. Of hij meent, dat die modewoorden, net als de Magneetlijn van Dior over eentijdje wel weer door nieuwe creaties zullen worden vervan gen. Zou men echter de moeite nemen de betekenis van die veel gebezigde uit drukkingen te leren kennen, dan krij gen deze kranten- en tijdschriftartike len wel degelijk inhoud en zo zou me nige middenstander tot de conclusie kunnen komen, dat hij met die weten schap zijn voordeel kan doen. Laat ons b.v. het begrip „productiviteit" eens nader beschouwen in verband met de middenstandsonderneming. door HENK VAN HEESWIJK 3. Eigenlijk had hij in zijn huwelijk nooit geleefd: hij werd geleefd. Elly deed het voor twee. 's Zomers bepaalde ze de weeksluiting en zocht ze het vacantie- verblijf op. Met zijn wensen werd nim mer rekening gehouden. Als z'n fiets versleten was. kocht zij een nieuwe, zo als ze zijn kleren bestelde bij de kleer maker en zijn ander goed haalde in de winkel aan de overkant. Ja, Elly was altijd de motor van de zaak geweest, de sterke vrouw, die het als iets vanzelfsprekends beschouwde dat zij de leiding had. Tot op het mo ment dat zij ziek was geworden. Elly Boornberger, geboren Peetoom, die nog nooit ziek geweest was. En in de eerste tijd bedisselde ze nog alles vanaf haar ziekbed. Zelfs de telefoon had ze bij haar bed laten plaatsen, zodat ze de klanten nog te woord kon staan en eventuele bestedingen en karweitjes kon opschrijven. Inplaats van naar het kan toortje te gaan om nieuwe opdrachten te ontvangen, liep hij toen elke keer naar de slaapkamer. Wat is -productiviteit? Spreekt men over productiviteit in de middenstand dan bedoelt men de ver houding tussen de hoeveelheid goede ren en diensten, die aan de consument worden verschaft en de hoeveelheid kosten, die daarvoor worden gemaakt. De productiviteit kan in twee richtin gen toenemen: 1) ofwel door verlaging van de kos ten bij gelijkblijvende hoeveelheid en kwaliteit van aan de consument ver schafte goederen en diensten; 2) ofwel door aanbieding van meer of betere goederen en diensten met gelijk blijvende kosten. Men kan het dus zowel in de hoeveel heid als in de kwaliteit zoeken. Het effect is in beide gevallen hetzelf de: een verlaging van de kosten per eenheid van de goederen en diensten. Nu kan deze kostenverlaging tot een prijsverlaging leiden en dan heeft de consument een voordeel. Er zullen meer goederen en diensten worden omgezet, hetgeen van invloed is op de rentabili teit van de bedrijven en verder op de werkgelegenheid en de koopkracht van de bevolking en dus weer op de omzet ten. Als kostenverlaging niet tot uitdruk king komt in een prijsverlaging, is de hogere productiviteit van directe in vloed op het rendement van de bedrij ven. De welvaart van de middenstander zal daardoor toenemen, althans tijde lijk. De middenstander dient n.l. wel te bedenken, dat wanneer hij de voordelen- die productiviteitsverhoging oplevert niet ten goede laat komen aan zijn af nemers, zijn concurrentiekracht zal ver zwakken. Hij loopt dan de kans uitge schakeld te worden van het productie- en distributieproces. Opvoering van de productiviteit is nood zaak. Verhoging van de productiviteit is een algemeen belang en een belang voor iedere zakenman. Vooral onder de huidige omstandig heden is opvoering van de productivi teit ook in de middenstandsonderne ming bijzonder belangrijk. De concurrentie is de laatste jaren nu er sprake is van een .„kopersmarkt" d.w.z. nu het aanbod van goederen in veie °"pyaUen de vraag overtreft aan zienlijk scherper geworden. Voor de on dernemers, die zich vestigden in de tijd, toen de goederen nog schaars waren en een ..verkopersmarkt" kenden, betekent dit de eerste kennismaking met de con currentie. Vooral deze zakenlieden zul len zich de kunst moeten eigen maken hun kostenoijffrs critisch te bekijken en hun onkosten zoveel mogelijk te drukken. De nieuw gevestigde bedrijven heb ben bovendien het nadeel, dat hun kosten over het algemeen veel hoger lig gen dan die van oudere bedrijven. De middenstander ziet zich thans voor het probleem geplaatst, de stijgen de kosten (lonen, sociale lasten, hogere eisen van de klant) op te vangen, ter wijl hij ziin prijzen volgens de scherpe concurrentie niet of onvoldoende kan verhogen en dit met het oog op het al gemeen belang ook niet gewenst is Maar dit duurde niet lang. De kwaal verergerde en onnemen in een zieken huis ble^k noodzakelijk. Even noodza kelijk als het was dat Beo. die onge trouwd was gebleven, omdat niemand het met zo'n haaibaai aandurfde, haar plaats in huis verving. Een operatie volgde en hij re^d elke avond met de bus naar het ziekenhuis Toen ze weer wat bij haar positieven was gekomen, wilde ze op de hoogte blijven van de stand van zaken en hii hreeht iedere avond trouw verslag uit. De operatie was slechts uitstel van executie geweest. De kankerbacil Lt-i re^ds te ver gevreten en Elly zou geen Elly geweekt ziin, als ze de doktoren die haar behandelden, niet bevden had de waarheid te zeggen. Maar alleen de naakte waarheid. Na veel vijven en zes- spn had EUv begrepen, dat menselijker wijs geen mogelijkheden meer aanwezi0- waren. De volgende dag kwam ze thuis, want dan was het onzin om het dure ziekenhuis geld te betalen. Thuis kon ze ook op bed liggen om haar eindje af te wachten. Dat was spoediger gekomen dan me nigeen had gedacht. En nu lag ze daar. boven in de grote slaapkamer. Nimmer zou hii haar stem meer horen om or ders uit te delén. Haar plaats aan bet o-mte schrijfbureau zou voor altijd leeg blijven en geen klant zou in de winkel meer door haar geholpen worden. Bij dit alles bleef hij onbewogen. Geen traan had hij nog gestort. Gek was dat. Natuurliik had hij van Elly gehouden, maar toch Hij had nu het gevoel be vrijd te ziin van iets. dat hij nu nog niet onder woorden kon brengen. Nu zou hij voortaan zelf moeten beslissen, na ne gentien jaren. Een man in de kracht van ziin leven. Nog niet eens veertig jaar en al weduwnaar. Een weduwnaar mnder verdriet Het was al bijna duister, toen Bep ^e kantoordeur opendeed. „Zeg. blijf je hier vandaag? Zou je niet epns naar Herman en Geertje gaan? Die schapen zitten maar te hui len in de serre En de begrafenison dernemer is er Waar had Elly de po lissen?" HOOFDSTUK II. Als Elly dit te weten kwam De belangstelling bij de begrafenis was overweldigend geweest. Later, toen Tom er nog dikwijls aan terugdacht, veronderstelde hii dat het halve dorp was uitgelopen. De redevoeringen van de diverse bestuursleden van de vereni gingen, waarvan Elly lid was geweest, gingen langs hem heen. En als laatste spreker was hij naar voren gekomen om te danken voor de laatste eer, aan zijn lieve vrouw bewezen. Toen. terwijl hij samen met ziin kinderen, bloemen op de pas gedaalde kist had gestrooid, was er toch iets geknapt in hem en het was toen net geweest als bij de begra fenis van ziin vader. Toen had hij zich ook met stiif op elkaar geknepen lip pen ingehouden. In het sterfhuis had Bep de hon- neurs waargenomen. Ook dat had hij als vanzelfsprekend geaccepteerd. Eén voor één waren de menden gegaan, na hem nogmaals de hand°"edrukt te heb- v,pn 7ou hij al die sferkte nodig heb ben die men hem. toegewenkt had? De dag na de begrafenis gingen de winkel gordijnen weer omhoog en het briefje met „wegens sterfgeval geslo ten" van de deur. De lichten floepten aan. Alles was weer gewoon. Met dit verschil, dat Ellv nu rustte op het kerk hof aan het eind van het dorp. Herman en Geertje zouden die dag nog thuis blijven van school. Ook dit had Bep zo beslist en hij had er "-een bezwaar te gen. Tom ging naar het kantoor en zocht het boek. waarin de briefies met opdrachten bewaard werden. Er was nog heel wat te verrichten en hoewel hii ook nog niet veel zin had begreep hij best. dat er nu weer gewerkt moest worden. Een kwartiertje later fietste hii het dorp in om een radiotoestel op te halen. De mensen die hii passeerde, na men netfes hoed of pet voor hem af: daar ging Boornberger, wiens vrouw gisteren begraven was. Ook een slag voor zo'n man 's Middags zat hij in de werkplaats het toestel te repareren. Toen hii daar mee gereed was, probeerde hij het en

De Schakel | 1957 | | pagina 1