CORSETTEN ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN De nieuwe soos Liefde's nazomer de fchakel 12e Jaar gang - Nr. 6jo Vrijdag 22 februari 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertetities 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS; Fft SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.1 GIRO 358296 De vlag in top, de deuren open, Wees welkom in deez nieuwe soos, Het pracht-cadeau voor Breskens' ouden Voor oud-kaptein, voor oud-matroos. Ik las dit nieuws, pas in „de Schakel," Ben zelf nog maar vijftig jaar, Maar zou warempel gaan verlangen Mijn leven te gaan slijten daar. Zo midden tussen al die vissers Te luisteren naar hun sterk verhaal, Heel rustig er een pijpje roken Bij de kachel in die mooie zaal. Zo in gedachten mee te varen Ter vangst op garnaal en schar, Natuurlijk zeeziek en wat witjes, Want 't is op zee soms wel erg bar. 'k Zou ook wel wat te horen krijgen Over 't besommen van de vangst En denk dat er in veel gezinnen Ook tijden zijn geweest van angst. 0 Maar in de soos geen stormballen, Doch wel een vlak biljart, Geen golven, die het dek bespoelen, Maar rust voor 't oude zeemanshart. Geniet nog jaren, vissermannen, Van deze nieuwe sociëteit Leg er Uw kaartje, lees Uw krantje En bewaar er de gezelligheid. WAVER. Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand Januari 1957 GEBOREN: 2, Rudi, zn. van Abraham Fonteijne en van Maatje M. van Dix- hoorn; 8, Marinus Cornelis, zn. van Ma- rius C. Capelle en van Willemina J. Bal kenende; 16, Jonny, zn. van Rutgerus Vergouwe en van Johanna F. Moggré; 27, Nies Cornelia, d. van Cornelis Bak ker en van Nies J. Schouten; 28, Johan nes Hubertus Laurens, zn. van Abraham W. Leenhouts en van Gerarda M. H. So- mers. HUWELIJKEN: 31, Levinus Quaars, 22 j., wonende te Breskens en Janneke Sara de Smidt, 16 j., wonende te Ter- neuzen. OVERLIJDEN: 8, Jannis Leenhouts, 89 j., wonende te Breskens; 25, Dingenus de Visser, 79 j., wonende te Breskens; 30. Pieternella Catharina van Kampen, 78 j., wonende te Breskens. INGEKOMEN: 2, Helena F. Wijnands, van Valburg naar Nijverheidsstraat 7; 3, Jannigje de Bliek-Wentzel, van Doorn spijk naar Dorpsstraat 43; 7, Josewiena J. P. Versprille, van Haarlem naar Mei doornstraat 1: 21, Jacoba C. van den Heuvel, van Amsterdam naar Schelde - straat 4; 21, Petronella M. Willemen, van Dongen naar van Zuijenstraat 17; 29, Theo Heijens, van Hontenisse naar Goudsbloemstraat 22; 29, Pieter Ooster ling en gezin, van Groed.e naar W 21; 31, Wed. A. Fortrei-van Kerkvort, van Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK 2 Hij had er aanvankelijk geen snars van begrepen. Wat raaskalde ze nu al lemaal? Een winkel huren? Installeren en openen? „Maar Elly" was zijn ant woord geweest, nadat hij van zijn eerste verbazing bekomen was, „dat kost een kapitaal „Dat kapitaal verschaf ik. Jij doet jouw centen er bij en samen betalen we, wat er betaald moet worden. Ik ben niet van plan om met een man te trou wen, die zijn hele leven moet ploeteren voor een hongerloontje. Ja, want meer verdien je niet. En jij kunt veel meer verdienen, jongetje! Dat heb ik je al eer der gezegd. Genoeg, we praten er niet meer over. Eind April trouwen we en voor die tijd schaffen we onze spullen wel aan. Je hebt nog enkele vacantie- dagen tegoed, die neem je aan het eind van de maand, dan kunnen we samen op ons gemak de nodige inkopen doen". Protesten hadden niet geholpen. Elly had het in haar blonde hoofd gezet, dat alles zo zou gebeuren en daarmee basta. MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG IJzendijke naar Steenoven 10. VERTROKKEN: 7, Sara A. Blaakman- v. d. Walle, van W 76 naar Sas v. Gent; 16, Adriaan W. Aarnoutse en echtgenote, van W 33 naar Vlissingen; 22, Jacobus ter Beek en echtgenote, van Weijkman- laan 1 naar Sluis; 22, Anthonius A. van Damme en gezin, van Begoniastraat 9 naar Sluis; 22, Hendrik J. de Bokx en gezin, van Vogelenzang 25 naar Middel burg: 22, Elizabeth L. de Bokx, van Vo gelenzang 25 naar Oostburg; 25, Cornelis J. De Wilde en echtgenote, van Molen water 8 naar Halsteren. Nieuwvliet Raadsvergadering. Nieuwvliet heeft een gezond vereni gingsleven, waar de burgerij wat trots op is. Dit bleek overduidelijk uit de Nieuw jaarsrede, welke burgemeester J. C. Everaars hield tijdens de raadsvergade ring van vorige week Donderdagavond. De muziekvereniging had n.l. erg veel gebrek aan een aantal nieuwe instru menten. Een rondgang door de kleine gemeente van 470 zielen leverde een be drag van f 4450,- op voor de muziek. Burgemeester Everaars bracht de bur gerij dank voor deze spontane geste. Het afgelopen jaar kenmerkte zich door een slecht landbouwjaar. De slech te weersomstandigheden waren de oor zaak van minder goede opbrengsten. De nieuwe riolering, welke werd aan gelegd blijkt in alle opzichten te voldoen, evenals het nieuwe electriciteitsnet. Ge lijktijdig werd een moderne straatver lichting aangelegd, zodat men in „Sinte Pier" zijn krantje 's avonds op straat kan leven. Het inwonertal nam toe en bedraagt thans 470. Het uitbreidingsplan werd goedgekeurd, terwijl er ondanks het slechte weer een druk strandleven was. Voor 1957 zijn er grote plannen in de maak, o.a. voor het kustgebied. Er is een uitbreidingsplan voor 100 zomerwo ningen en een hotel. Het waterleiding net zal tot de kust worden uitgebreid. De notulen van de vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. De jaarwedderegeling van het gemeen- tepersoneel werd aangepast aan de Rijks normen, voor wat betreft de bekende 6 pCt. verhoging, alsmede de 5,6 pCt. ver hoging i.v.m. de Algemene Ouderdoms wet. De wethouderssalarissen zullen wor den verhoogd tot f 450,-. Weth. A. J. Hoste werd aangewezen in de Stichting Zeeuws Borgstellingsfonds. De heer G. Hough ontvangt voor zijn leerplichtig kind een afstandsvergoeding van f 75,- per jaar. Voor het indertijd verstrekte voorschot van de gemeente aan de Stoomtram Mij. Breskens-Maldeghem, groot f 6631.62 werd een afkoopsom ontvangen groot f 1995,-. Op voorstel van B. en W. ging de raad met het voorgestelde accoord. Als laatste argument had hij tenslotte, half schertsend gezegd: „En als ik nu niet wil? Als ik nu eens wegloop?" Ze had hem bij zijn oren gepakt en op de haar eigen manier even een zoen op zijn lippen gedrukt. „Jij weglopen, jongetje? Ik zou je vinden, al ging je naar het einde van de wereld en je daar na met een ketting aan me vastklinken. O zo!" Die avond was* hij in zijn kosthuis ge komen en on zijn kamer nog eens zwaar over alles nagedacht. Achteraf bekeken was hij toch maar een geluksvogel dat hij zo'n ondernemende vrouw getroffen had. Wat waren de andere jongens in het dorp niet jaloers op hem! En hij wist drommels goed, dat men in het dorp dikwijls tegen elkaar zei: „Wat die Elly Peetoom toch ziet in die slome Tom Boornberger Mij dunkt, ze kan toch wel wat beters krijgen". Het deerde hem niet. Dat hij een beetje sloom was, wist hij zelf ook wel". Een mens heeft zich zelf nu eenmaal niet gemaakt. Dat Elly hem van het begin af aan min of meer tyranniseerde. was ook geen nieuws. Zo sloom was hij toch niet, dat hij dit da delijk gemerkt had, al op die feestavond. Maar het feit. dat de knappe Elly Peet oom hem had uitgekozen, streelde zijn trots, al liet hij dit in het openbaar nooit merken. Als in een roes had hij de daarop vol gende weken doorleefd. Zijn baas had Het uitbreidingsplan werd op verzoek van G.S. op enkele kleine punten gewij zigd. Aan Dr. M. J. Sorgedrager werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ge meentelijke lijkschouwer. De Vogelbeschermingswacht West Z. Vlaanderen verzocht om een subsidie groot 1 cent per inwoner, doch de raad meende dat de overheid niet alles kan subsidiëren en ook het particulier initi atief hier een groot aandeel heeft. De vereniging van B., S. en O. krijgt een ver hoogde bijdrage van f 10, De gemeentebegroting 1956 wordt ge wijzigd. De aanschaf van een riooldrek- installatie voor de riolering en nieuwe T L buizen voor de secretarie worden hierin opgenomen. Tevens wordt een bijdrage van f 70,verleend voor een kookcursus, welke de Stichting Huishou delijke Voorlichting ten Plattenlande te Nieuwvliet geeft. De heer L. Boeije informeert tijdens de rondvraag naar de verbetering van de Molenweg. Hierover zal contact opgeno men worden met de eigenaar van de weg. Waterlandkerkje Raadsvergadering De gemeenteraad kwam bijeen onder voorzitterschap van de loco-burgemees ter A. A. Buijck, die meedeelde, dat de burgemeester wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. Hij sprak de hoop uit, dat de burgemeester weer spoedig hersteld zou mogen zijn. De voorzitter deelde mee, dat de Kon. goedkeuring werd ontvangen op de door de raad vastgestelde verordening op de reinigingsrechten, de straatbelastingver- ordening en de verordening op de heffing en invordering begraafrechten der alge mene begraafplaats. Voorts heeft G.S. de /plaatselijke bouwverordening, welke werd gewijzigd in verband met het aan brengen van schuilplaatsen in etagewo ningen, goedgekeurd. Het crediet in re kening-courant voor 1957 werd door G.S. voor de gemeente voldoende geacht, waarop de raad dan ook besloot dit cre diet aan te gaan bij de Bank voor Ned. Gemeenten en te stellen op f 50.000, Op het desbetreffende verzoek van de gemeente Udenhout werd ten behoeve van de aldaar gevestigde Bijzondere B. L.O. School de gemeentelijke bijdrage met f 40.verhoogd. Geen bedenkingen had de raad tegen het voornemen van G.S. de wethouders- iaarwedden in verband met het gestegen levensonderhoud en ter compensatie van de premie Ouderdomsvoorziening te ver hogen. De wethoudersbezoldiging zal door G.S. op f 450.- per jaar worden ge bracht, terwijl hierop de inhouding voor de wet op de Ouderdomsvoorziening zal worden toegepast. De voorz. deelde mee, dat de nieuwe huisnummering' in de kom der gemeente binnenkort haar beslag zal krijgen. Het geheel is reeds volledig voorbereid. hem gek aangekeken, toen hij op 31 Maart zijn ontslag aankondigde. Eerst toen begreep hij, dat zijn sloomheid uit gebuit was geworden door zijn baas, want deze had gezegd: „Tja, als het om het loon gaat dan is er wel over te pra ten". Maar de werkgever had nog gek ker gekeken, toen hij zo langs zijn neus weg geantwoord had: „O nee, dat is het niet. De kwestie is namelijk, dat ik zelf een zaak ga beginnen, ziet U? In ons dom". Nee, dat had de man niet dadelijk willen geloven. ..Man, dat kost vandaag de dag een bom duiten! Weet je dat wel?" Fn werkelijk vermakelijk om te zien was het gezicht van de baas geworden, toen Tom schouderophalend had geant woord: „Och, dat is van ondergeschikt belang". Dus was hij vertrokken. Op de 22e April. Want de rest van de maand wa ren nog vacantiedagen die hij tegoed had. Een week daarna waren ze ge trouwd. Gedurende de vacantiedaeen sjouwden ze samen de stad af om inko pen te doen, zowel voor de zaak als de woning. En toen men in de naburige stad niet alles naar genoegen kon ko nen, was er ook nog een reis naar Rot terdam aan vastgeknoopt om alles te completeren. Wat een bruiloft was dat geweest! Vader Peetoom, trots, dat zijn oudste dochter ging trouwen en met haar man De Vogelbeschermingswacht West Z. Vlaanderen kreeg uit de gemeentekas een bedrag van f 5,- als subsidie toege wezen. De Commissie van Beheer voor de weg OostburgWaterlandkerkje deed over het afgelopen jaar rekening en ver antwoording. Zo waren de inkomsten groot f 660.16, de uitgaven f 2922,47. De totale kosten derhalve f 2262.31, welk be drag door de bij de commissie aangeslo ten gemeenten, t.w. Oostburg voor twee derde deel en Waterlandkerkje voor één derde deel wordt gedragen. Naar aanleiding van een schrijven van de P.Z.E.M. inzake het aanleggen van een straatverlichtingsader in het in uitvoering zijnde gedeelte van het uit breidingsplan, werd besloten, deze ader aan te laten leggen met gelijktijdige plaatsing van twee straatlantaarns. Eén lantaarn aan de rechterzijde der straat, nabij de consistorie en één aan de linker zijde van de straat, precies op de plaats waar de straat een bocht naar rechts zal maken. Besloten werd aan de heer Cl. Wijffels een premie van f 466,16 uit de gemeente kas te verstrekken in de verbetering van diens woning. Het Rijk neemt het dub bele van deze premie voor haar rekening, zodat een totale premie van f 1400,- op de totale verbeteringskosten ad f 4288,- wordt verleend. De begroting 1956 werd gewijzigd. Over het voorstel tot vaststelling van de verordening ingevolge de winkelslui tingswet werd levendig van gedachten gewisseld. De vraag rees of de winkeliers wel de juiste voorlichting hadden gekre gen. Voor de agrarische gemeente Wa terlandkerkje werd het sluitingsuur op 7 uur 's avonds te vroeg geacht. 8 uur is volgens de raad zeker noodzakelijk. Na enige discussie werd besloten de winke liers de nodige voorlichting alsnog te ge ven en hen zelf te laten beslissen over 7 of 8 uur. De raad verklaarde zich met beide tijdstippen accoord, zodat de win keliers in deze het laatste woord hebben. Voorts werd besloten een koopavond op Vrijdagen in te stellen tot 9 uur 's avonds, terwijl de kappersbedrijven op de werk dagen tot 8 uur en op Vrijdagen tot 9 uur voor de uitoefening van kappers- werkzaamheden geopend mogen zijn. De raad bepaalde, dat een wijziging van het uitbreidingsplan in voorberei ding is. In afwachtng van de door de Provincie in voorbereiding zijnde plannen inzake de verbetering van de weg Oostburg Waterlandkerkje, werd een rapport van de gemeenteopzichter over de toestand van deze weg en de noodzakelijke verbe teringen. mede uit een oogpunt van ver keersveiligheid, aangehouden. De schoolarts formuleerde in zijnrap- nort over de toestand van de nog nieuwe school enkele opmerkingen over enkele zijns inziens noodzakelijke voorzienin gen. Zo vertonen de vloeren brede naden, terwiil de verwarming der lokalen door kolenkachels geenszins stofvrij is. Hij adviseerde de leerlingen de lokalen slechts te doen betreden met pantoffels aan, dit om het toenemen van stof tegen te gaan. Voorts behoeft het kamertie van het hoofd ook nog enige verbetering. De commissie uit B. S. 0., die een uniforme regeling kol en toeslag voor ouden van dagen in voorbereiding heeft, een eigen zaak begon, glom des morgens van louter genoegen en later van de spiritualiën. De eenvoudige familieleden van Tom hadden zich gedurende het ge hele feest onwennig gevoeld, hoewel El- lv en ook haar zusie Bep alles deden om hen op hun gemak te stellen. Ja, Eliv was werkelijk de koningin van het feest geweest in "haar prachtige witte satijnen japon. De dagen daarop volgde de inrich ting van de winkel en het huis. Dood- od van het ongewone werk vielen ze 's- avonds in bed in een zware slaap. Om de volgende ochtend bij het krieken van de dag weer opnieuw te beginnpn. Veer tien dagen lang duurde dat gesjouw, ge timmer en aanleg van alles, wat er aan gelegd moest worden. Toen was het grote moment aangebroken voor de ope ning. De étalage was gemoderniseerd en werd verlicht, door vele lamuen. Fn na- dat de gordijnen waren Qjjen getrokken, dromden de dornelingen voor de ramen om alles goed te kunnen bekijken. Fn Tom moest zelf toegeven: dit was on getwijfeld de mooiste zaak van het dorp Op de openingsdag waren er uiteraard veel kijkers en weinig kokers. Maar dat gaf niets was Ellv's mening, die m.et haar stralendste glimlach iedere bezoe ker. uitgpnodigd of niet, verwelkomde. Terwijl hij met sigaren en. sigaretten rondliep en Bep, zijn schoonzusje, zorg-

De Schakel | 1957 | | pagina 1