ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN J Pxi-Aletijntje Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws Feuilleton Liefde's nazomer Officiële opening van de bejaarden-sociëteit de fchakel 12e Jaar gang - Nr. Ó2g Vrijdag 15 februari 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-ÜITG EVERSFa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TELM». - GIRO 358296 Baret schuin op haar blonde lok S-portief in haar kort rokje, Een potlood achter 't kleine oor Tippelt ze blok voor blokje. Ze kent de straten op haar duim Huisnummers zwart en rood, Draagt fier haar zwarte, zware tas Met brieven klein en groot. Heel nauwgezet doet ze haar plicht, Haar baas heet P.T.T. En als haar maandsalaris komt Zegt r,e: 't is weer oké! Zo is deez' leuke postiljone Iets nieuws op straat en plein, De slager en het bakkers joch Noemen haar postelijn. Maar Tante Pos is in haar schik Met deze nieuwe nicht En „Waver" had met deze stap Weer stof voor een gedicht. WAVER. GEMEENTE GROEDE over de maand Januari GEBOREN6, Rita E. R., d. van V. A. M. van den Hemel en A. G. Buijsse; 12, Anthonie P. J., z. van A. J. P. Lako en C. J. de Vogelaar; 18, Maria S. C., d. van M. P. Govaert en C. G. M. van Dam me. OVERLEDEN: 9, Tannetje de Meijer, 86 iaar, wed. van J. Cornelis; 27, Jacob Ver- herbrugge, 81 jaar, wedn. van J. M. de Brul je. GEHUWD:31, David C. de Visser, 22 i„ en Maria S. Maas, 18 j., beiden wonende te Groede. INGEKOMEN28, G. van Laere en gezin van Leiden, naar Molenstraat A 49: 31, J. W. Risseeuw van Gorinchem, naar Blekestraat A 210. VERTROKKEN: 14, E. A. M. van de Waeter van O 10 naar Ossendrecht, O. L. Vrouwe ter Duinenlaan 58: 29. P. Oosterling en gezin van O 108 naar Bres- kens W 21. Aardenburg Vogelbescherming De vogelbeschermingswacht West Z. Vlaanderen zal trachten de Aarden- burgse jeugd in te schakelen bij de vo gelbescherming. Hiertoe zal de heer C. M. van den Broecke nestkastjes uitrei ken. die door de jeugd zullen worden ge plaatst en worden verzorgd. Breskens Scheepvaart- en Visserij tentoonstelling Tijdens "de a.s. Visserijfeesten, van 15 t.m. 18 Augustus te "Breskens. organiseert de visserijvereniging „Ons Belang" een scheepvaart- en visserij tentoonstelling door HENK VAN HEESWIJK 1. HOOFDSTUK I. Weduwnaar zonder verdriet. Op hetzelfde ogenblik, dat Tom Boorn- berger de sterfkamer verliet en de deur achter zich sloot, had hij het gevoel, dat een zware keten definitief van hem af gevallen was. Hij bleef nog even met zijn rug voor de gesloten deur staan en rekte zich uit. Doch meteen betrapte hij zich er op, dat zijn gedachten op zijn minst genomen profaan waren. Enkele minu ten geleden was er een mens gestorven, en wat meer zei: het was zijn vrouw. Elly, waarmee hij de vorige maand ne gentien jaar getrouwd was geweest. En toen reeds was ze ernstig ziek. Met gebogen hoofd liep hij naar het kleine kantoortje achter de winkel en ging in zijn stoel zitten bij het bureautje, waar hij zijn correspondentie behan delde. Hij keek eens rond en zag de lege plaats achter het grote bureau. De zware leren stoel was er tegenaan geschoven. Die plaats zou voortaan leeg blijven. in de nieuwe haringhal van de vismijn. Van verschillende machinefabrieken zijn reeds toezeggingen binnengekomen tot deelname, o.a. de Kon. Mij. De Schel de zal zich vertegenwoordigen door en kele scheepsmodellen en een omkeerbare schroef; de machinefabriek „Het Anker" uit Breskens zal een Bolvin 105 pk. die selmotor, alsmede verschillende andere kleine motoren tentoonstellen. Met de A.K.U. zijn onderhandelingen bezig, waarvan de uitslag met een gerust hart tegemoet mag worden gezien. Van de handel in visserij-artikelen zijn verschil lende toezeggingen tot deelname bin nengekomen. Een specialiteit op deze tentoonstel ling zal zijn de producten van de mi niatuur-scheepsbouwers en de verzame lingen van schelpen, waaronder een spe ciale verzameling uit Nieuw-Guinea. Ook zal op deze expositie een zeepaardje te zien zijn. Momenteel zijn nog verschil lende onderhandelingen gaande over actuele inzendingen. Jaarvergadering muziekvereniging. Vrijdag hield de muziekvereniging ..Uit het Volk - Voor het Volk" te Bres kens in het café van dhr. J. v. d. Velde- Keijmel haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer I. de Hulster. SDrak een openingswoord, waarbij hij allen hartelijk welkom heette en hen, met hun gezinsleden, nog een voorspoe dig 1957 toewenste. Verder sprak hij zijn vreugde uit over de toename van het aantal muzikanten. De notulen, voorgelezen door de secre taris, de heer R. Vergouwe, werden zon der op- of aanmerkingen goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat 1956 een e'oed jaar voor de vereniging is geweest. Naast het bedrag van de destijds gehou den winkeliers-actie was er een gift ont vangen van het Comité Visserij dagen, voor de medewerkina der muziekvereni ging aan de Visserijfeesten. Ook bleek uit bet jaarverslag dat de vereniging op het concours te Schoondijke in de le af deling een le prijs behaalde met 122 'mnten en de 4e extra-prijs, een zilveren medaille, beschikbaar aesteld door de muziekvereniging „O.K.K." te Schoon dijke. De heer P. Rookus. penningmeester, las hierna het financieel verslag voor, waaruit bleek, dat er een batig saldo in kas was. Bij de ingek. stukken was een schrij den uit Oostende om ook'dit jaar weer deel te nemen aan- hot Bestendig Festi val. Dit val nader op een repetitie wor den besproken- Bij het punt bestuursverkiezing bleek, dat de heren I. Faas en Z. Risseeuw we gens drukke werkzaamheden en studie hebben moeten bedanken. De heer P. Rookus was periodiek aftredend. Na ge houden stemming bleek de heer Rookus met algem. stemmen te zijn herkozen, terwijl als nieuwe bestuursleden de he ren Fr. v. d. Broecke en Adr. Versprille werden gekozen. Als leden van de kascommissie werden benoemd de heren J. van Belois en J. Bouwens. Pp directeur der vereniging, de heer P. Brakman, depd vervolgens medede ling over de aanschaf van enige nieuwe trommels en besprak de verdere vooruit- F-llv zou zich nooit meer naar hem om draaien en gewoontegetrouw haar bril afnemen en hem aankijken om wat te gen hem te zeggen. Deze episode van negentien lange iaren was voor goed voorbij. Afgesloten. In de slaapkamer lag ze nu: zijn sterke vrouw. En men zou nu wel bezig zijn om haar. zoals het heet. behoorlijk af te leggen. Straks zou de begrafenis- onderneme1* komen en hem condoleren met het zware verlies. Om vervolgens de maat te nemen van de kist. En de tekst te vragen voo^ de rouwcirculaires en de advertenties En hij moest nog naar het gemeentehuis om het overlijden aan te «■even. Maar go^d dat het middag was. Nu kon hij er toch niet terecht: niet eerder dan morgen vroeg. Tom keek door het tussenraam en zag het meisie in de winkel lopen. Ze trok de overgordijnen los en liet die makken. Meteen lag de winkel en ook het kantoortje in het halfduister. Nu zou den de overburen wel tegen elkaar zeg gen: ..Zo. zo. is mevrouw Boombergen overleden'' Wel, dan is ze tenminste uit haar lijden". Tom zuchtte en tartte in zijn zak. Hij diepte een pakje sigaretten op en toen hij even later rookte zag hij het meisje dat roodbehuilde ogen had, weer gaan, naar binnen. Eigenlijk was hij een ongevoelig mens. Nu zat hij hier in het kantoortje te ro- gang. Hij zei tevreden te zijn over de opkomst naar de repetities, maar als iedere muzikant van goede wille is, kan het nog beter. Vervolgens werd gesproken over de aanschaf van een 35-tal opvouwbare stoeltjes. Hiertoe was een door de fa. Gebr. Cruson vervaardigd model ter be zichtiging op de vergadering aanwezig. Er zal met deze firma nog nader over leg worden gepleegd. Bij de rondvraag werd o.a. nog ge sproken over het aantal zomerconcer- ten, uniformen en de subsidie. te Breskens Waar de Schelde koesterend langs |stroomt en de zilte golfslag bruist, Waar een visser van zijn schip droomt en de koele zeewind ruist, Waar de zilveren meeuwen stoeien langs het strand met wandelpad,1 Waar men de misthoorn hoort loeien, Dat is Breskens, mijn Vissersstad. Waar aan de nijvere vissershaven de ruwe visserstaal weerklinkt, Waar wordt herbouwd en gegraven het zonlicht op de veerpont blinkt, Waar de vismijn staat te pronken in de wind van het Schelde-gat, Waar de meisjes lachend lonken, Dat is Breskens, mijn Vissersstad. Waar gespierde, ruige vissersbonken dagelijks ter visvangst gaan, Waar wordt gelachen, gevloekt, ge- klonken op het succes van hun bestaan, Waar die stoere vissersvrouwen sleuren met een mand of krat, Waar het ruikt naar pek en touwen, Dat is Breskens, mijn Vissersstad. Deze woorden haalde burgemeester J. A. Eekhout aan, toen hij Zaterdag middag de bejaarden-sociëteit in de le Zandstraat opende. De mooie zaal van de sociëteit was overvol met bejaarden en genodigden. Alles maakte een feestelijke indruk door de vele bloemstukken die ontvangen wa ren, o.a. van de Openb. lagere school, de Oranjevereniging, de buurtvereniging Bloemenwijk, Zr. Schilders, fam. Van Dijk, enz. De burgemeester herinnerde er aan hoe de bejaarden zich vroeger moesten behelpen en hoe ze nu in het teken van de algemene belangstelling zijn komen te staan. Niettemin is men met de be jaardenzorg op het platteland nog ver ten achter ten opzichte van de stad. Dit gebouw, aldus spr., is tot stand gekomen met steun van de gehele ge meente. Hij bracht hulde aan de initiatiefnemers, de heren S. M. de Vuijst. A. Vermeulen en C. de Kruijter. Vooral betrof deze hulde de heer De Vuijst, die reeds veel voor de gemeente heeft gedaan. Dank ook bracht spr. aan de architect, de aannemers en de Cen trale Dienst. Met nadruk wees de burge meester er op, dat het gebouw voor ieder bejaarde, van welke kerkelijke of politieke richting ook, toegankelijk is. Hierna overhandigde hij de sleutels, voorzien van een lint in de Breskense kleuren, aan de concierge, de heer Jac. ken alsof er niets aan de hand was. En zijn kinderen waren in de grote ach terkamer; ongetwijfeld zaten ze te hui len. Ze waren vóór hem de kamer uit gegaan, onder zachte dwang van tante Bep, de zuster van Elly. Enfin, hij be hoefde zich geen zorgen te maken. Bep zou alles verder wel bedisselen. Dat lag in haar aard. Ze was niet voor niemen dal een zuster van Elly. Gek dat hij nu niet huilde. Dat d»ed ie toch. als er iemand overleden was? Hij herinnerde zich nog het sterven van "ijn eigen moeder. Toen was hij nog geen tien iaar oud geweest. Weken na dien kon hij soms nog zo opeens in hui len uitbarsten. Later, toen zijn vader overleed, was hij bijna achttien jaar. Dan huil je niet meer, had hij gedacht. En met saamge- knepen liopen had hij aan de groeve ge staan. Hoewel hij grote moeite had om 'doh in te honden. Maar hij had de blik ken van al die mensen rond het oraf op zich gevoeld en daarom wilde hij zich niet laten gaan. Hij drukte zijn sigaret uit in het as bakje op de hoek van ziin bureau en kepk weer in de verlaten winkel, waar de radio- en televisietoestellen stonden, de electrische strijkbouten en scheerappa- raten, de straalkachels en andere elec trische artikelen. Dat was zijn vak en dat had Elly geweten. Elly. die met haar centen deze zaak was begonnen. Omdat van Lare en verklaarde het gebouw voor geopend. Mevr. Poissonnier-de Doelder, lid van het bejaarden-comité, die hierna het woord verkreeg, zei dat het comité zeer verheugd was, dat de burgemeester per soonlijk de opening wilde verrichten in tegenwoordigheid van zijn echtgenote en het gemeentebestuur. Wij van onze kant, aldus mevr. Poissonnier, zullen alles in het werk stellen om het de be jaarden naar dez in te maken en willen een beroep doen op alle vrouwenvereni gingen in Breskens oh dames die over veel vrije tijd beschikken, ons daarbij behulpzaam te zijn. Zo spoedig mogelijk zal dan ook een vergadering belegd wor den met genoemde vrouwenverenigin gen. Zij feliciteerde de bejaarden met hun mooie, eigen sociëteit, alsmede de burgemeester, weth. en raadsleden met de aanwinst van dit gebouw voor de ge meente. De heer C. de Kruijter, voorzitter van de afdeling Breskens van de Bond van ouden van dagen, sprak eveneens woor den van welkom, waarna hij een minuut stilte vroeg voor het op korte termijn ontvallen van een viertal leden aan de afd. Breskens. Vervolgens sprak hij woorden van dank tot het college van B. en W. en de raadsleden voor hun grote medewerking bij het tot stand ko men van deze sociëteit. Spr. zei dat hun afd. opgericht is op 29 Aug. 1950 en de eerste in West Z.-Vl. was. Ook bracht hij dank aan het bejaarden-comité voor het vele werk dat zij reeds verricht heeft om het gebouw zo gezellig mogelijk in te richten, alsmede aan alle milde ge vers. Hij hoopte, dat de bejaarden vele genoegelijke uurtjes in de sociëteit zul len mogen doorbrengen. Daar de heer Königs, lid van het hoofdbestuur van de Bond van ouden van dagen, verhinderd was, sprak de heer Goedhart uit Vlissingen hartelijke felicitatiewoorden. Namens de plaatselijke Oranjevereni ging, die steeds de uitstapjes voor de bejaarden organiseert, sprak de voor zitter, de heer I. de Hulster, woorden van gelukwens. De heer A. Vermeulen, lid van het be jaarden-comité, sprak woorden van er kentelijkheid tot de burgemeester, de wethouders, de raadsleden en de secre taris, voor hun royale medewerking bij de totstandkoming van de sociëteit. Ver volgens gaf hij een opsomming van de vele gaven in natura, w.o. een radio, een bibliotheek, bestaande uit ca. 150 boeken, een biljart, een gasstel, huis houdelijke artikelen, een klok, foto's, enz., waarbij hij alle gevers met name dankte. Ook liet hij de dames de revue passeren, die belangeloos hun tijd heb ben opgeofferd voor het schoonmaken van het gebouw. Grote hilariteit verwek te spr., zelf een enthousiast duivenlief- hebber. toen hij bij de opnoeming van de biljart, gekocht van geschonken gel den van de visserij- en duivenvereniging, er aan toevoegde: „die smerige duiven". Hij besloot met het verzoek tot de bur gemeester om de oude bejaarden-socië teit, het „Strandhotel" zoals hij het noemde, nu maar zo vlug mogelijk op te ruimen. Burgemeester Eekhout dankte tot slot alle sprekers. Des avonds had nog een drukbezochte ze geen man wilde hebben die knecht was. Elly had hogere aspiraties. En ze had haar zin doorgedreven zoals ze dat altijd gedaan had. in de verkeringstijd en ook later, in hun huwelijk. Aanvankelijk had het hem geamuseerd. Die feestavond van de korfbalclub, waar van ze beiden lid waren. Natuurlijk speelde zij in het eerste twaalftal, ter wijl hij een bescheiden plaats had in het tweede. Zo was het steeds gegaan: Elly overal de eerste plaats, hij de twee de. Maar ja, op die feestavond, ter ge legenheid van het tienjarig bestaan, hadden verschillende jongelui om haar gunst gedongen. Het ging er om, wie haar tafelheer zou zijn aan het diner. Weliswaar had het bestuur zo goed en zo kwaad als het ging de namen der pa ren oïo kaartjes geschreven en bij de borden gelegd, maar toen Elly was bin nengekomen had ze resoluut het kaartje, nadat ze de naam van haar partner ge lezen had, doormidden gescheurd. v.Dank je voor je moeite, sik," had ze tegen de verbouwereerde secretaris ge zegd, „maar ik zoek zelf mijn tafelheer uit". En alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, had ze hem, Tom Boornberger, bij de arm gepakt en ge zegd: „Tom, jij komt naast me zitten aan het diner". Hem had ze uitgezocht, terwijl een zwerm aanbidders steeds om haar heen waren. Hij had haar 's avonds naar huls

De Schakel | 1957 | | pagina 1