Drie mannen in de sneeuw ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Auto-Eva doet examen Kantongerecht Plaatselijk Nieuws Feuilleton de jchakel 12e Jaar gang - Nr. 62^ Vrijdag 1 februari 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 VJ DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.(SPI - GIRO 358296 Precies op tijd, een beetje bleekjes Meldt Auto-Eva zich startklaar, Examinator licht zijn petje Nodigt haar uit met kort gebaar Nu plaats te nemen achter 't stuurrad, De zware tocht vangt voor haar aan. De motor zingt zijn vrolijk liedje Van het zal wel kunnen maar niet gaan, Het starten, schakelen in de eerste Voorzichtig opkomen van pedaal, Een ietsje gas en langzaam voorwaarts Hiermee begint dit rij verhaal. De hoogheid van 't examenwezen Leunt heel vertrouwelijk in zijn hoek, Doch met zijn voet bij de pedalen Ook vrouwengedachten zijn soms zoek. Het stadje met zijn smalle straten Heeft plenty borden voor het verkeer, Elk moet ze in degaten houden, Zulks geldt voor dame en voor heer Zo een bord nu speelde 't vrouwke parten. Zij dacht: ik kan er net nog door Doch buurman trapt zwaar op pedalen En snauwtde antüere kant gaat voor Dit zeggen is niet erg vriendelijk En Auto-Eva laat een traan Blokkeert daarmee het ganse straatje En wenst die petvent naar de maan. Ook krijgt ze nog een reprimande, Voor een iedere vrouw beslist niet leuk Ze kijkt te weinig in haar spiegel, Hierdoor ontstaat er soms een deuk. Zo zijn er nog wat van die dingen Op dit geweldig auto-feest, De uitslag van dit zware ritje: Gesj eesd-Gesj eesd-Gesj eesd. Zeg, Auto-Eva, het allerbeste Als je weer .proefrijdt in deez veste. WAVER. Vorige week kwam het kantongerecht te Oostburg in haar maandelijkse zit ting bijeen. Kantonrechter Mr. v. d. Belt. Bij de aanvang der zitting installeerde de kantonrechter Mr. F. Lebret als Offi cier van Justitie en Mr. P. H. Schenken- berg van Mierop tot Substituut Officier op grond van het besluit van H.M. de Koningin. De kantonrechter feliciteerde Mr. Lebret met zijn promotie en sprak de hoop uit, dat Middelburg hem niet teveel in beslag zal gaan nemen en hem in staat zal stellen zijn maandelijkse gang naar het kantongerecht te Oost burg te ondernemen. Mr. Lebret bracht H.M. de Koningin dank voor zijn promo tie en nieuwe rang en gaf de verzekering, dat hij steeds met genoegen naar Oost burg zal blijven komen. Als eerste kwam de zaak tegen de 55- jarige E. J. V., landbouwer te Biervliet, aan de orde. V. zou rijdende in de rich ting IJzendijke, niet voldoende rechts gereden hebben, waardoor de 38-jarige we naar de Toblers! Ik vind het bijzon hotelhouder P. A. R., die hem achterop kwam, niet voldoende plaats meer had om te passeren. De auto van R. was waar schijnlijk op de kantstenen van de weg geslipt en had de auto van V. in de flank aangereden. A. L. R., laborant te IJmui- den, die bij zijn broer in de auto zat, werd als getuige gehoord en kon thans na zijn pertinente beweringen in het pro ces-verbaal deze niet onder ede herhalen. V. ontkende ten stelligste het ten laste gelegde en verklaarde volkomen rechts te hebben gereden en R. te hebben zien aankomen via zijn achterspiegel. R. hield vol dat V. met zijn beide linker- wielen zich over de as van de weg be vond; wel was er nog genoeg ruimte om te passeren over, maar V. is naar zijn mening nog meer links gaan rijden toen hij zich naast hem bevond. A. M. H., 35-jarige arbeider te IJzen dijke, wonende ter plaatse van het onge val, had staande op de bouwstelling aan de voorgevel van zijn woning, V. uiterst rechts rijdende voorbij zien komen op geringe afstand gevolgd door de snel rij dende R. Getuige H. had beide auto's kunnen volgen en gezien, dat V. steeds uiterst rechts bleef rijden en R. zien slippen, waarop hij een klap had gehoord De Officier van Justitie achtte het horen van de beide andere getuigen niet meer noodzakelijk en eiste vrijspraak, waarop de kantonrechter V. vrijsprak, omdat het wettige overtuigende bewijs niet geleverd wg.s. Als verdediger van V. trad op Mr. R. B. M. van Doorn te Eindhoven. A. F., chauffeur te Cadzand, had te Cadzand ook niet voldoende rechts gere den, wat hij ten stelligste ontkende. De tegenpartij die uit een file auto's kwam gereden was de schuldige. Beide Belgen, die in genoemde auto zaten, waren op geroepen en niet verschenen. De getui genverklaringen van hen in het proces verbaal en de verklaring van verd. na het ongeval oordeelde de ambtenaar voldoende om uit te putten. Wij hebben u het volle pond gegeven door de getui gen op te roepen. Wij kunnen ze moei lijk aan de oren hier naar toe slepen. Eis 2 x f 15,- s. 2 x 3 d. Uitspraak 2 x f 10,- s. 2 x 2 d. E. S., aannemer te Oostburg, had met zijn bromfiets een wielrijder aangereden. De vorige zitting was de zaak aangehou den voor getuigenverhoor. Mej. J. S. O., 24 i., getuigde, dat de fietsen van haar en haar broer voorzien waren van goed functionerende achterlichten. Zij had S. zien naderen met het hoofd over het stuur gebogen. Net op tijd kon zij nog naar links op de rijweg uitwijken. Haar broer werd aangereden door S. Voorts constateerde mej. O. dat S. naar drank rook. S. hield vol, dat het achterlicht van de fiets van de broer van mej. O. niet 'n orde was. Eis f 30,- s. 6 d. met toewij zing vordering van f 60,-. Uitspraak f 20,- Q. 4 d. en toewijzing vordering met ter beschikking stelling der broek aan S. W. L. K„ electrieiën te Breskens, was op 7 Januari om 7 uur 's avonds aan getroffen on de Rijksweg te Schoondiike. terwijl het kenteken der auto niet zicht baar was. Eis f 3,- s. 1 d. Uitspraak: con form. R. J. van D., foiiragehandelaar te Groede, was ten laste gelegd, dat zijn chauffeur Iz. de P. te lange diensttijd had gemaakt, althans uit het werkboek je bleek zulks wegens te korte rusttijden. Van D. betoogde dat de P. het einde van zijn werktijd niet had aangetekend. Bij herhaling had hij bij de P. op juiste in vulling van het werkboekje aangedron gen. Ook controleerde hij herhaaldelijk het werkboekje. De chauffeurs zijn veel al nalatig en geven er niet om. Zo wist hij van een chauffeur die, let wel, op 33 Januari op weg geweest zou zijn met een vracht, wat in het werkboekje aangete kend stond en hiervan wordt de werkge ver de dupe. Eis 4 x f 3,- s. 4 x 1 d. Re kening houdende met een en ander von niste de kantonrechter 2 x f 3,- s. 2 x I d. en 2 x f 1,- s. 2 x 1 d. O. J. M., 28 j., chauffeur te Sluis had op 12 Juli nabij Groede gereden met een vrachtauto, waarvoor hij geen rijbewijs bezat, had niet rechts gereden, niet vol doende uitgeweken voor een naderende bus en had zo hier en daar veel grind op de weg laten vallen. Door de loszit tende haak van de achterklep was de bus beschadigd, waarvan de kosten 10.000 a 12.000 francs bedragen. Voorts zijn later nog enige autoruiten door de grind gesneuveld. M. gaf het ten laste gelegde toe en verklaarde toen wel een rijbewijs te hebben gehad maar niet voor een vrachtauto van het tonnage als de grindauto. Eis f 20,- s. 4 d. voor het rijbewijs, f 15,- s. 3 d. wegens het niet rechts rijden, f 15,- s. 3 d. wegens het niet voldoende uitwijken en f 10,- s. 2 d. voor het verliezen van grind. Uitspraak resp. f 15,- s. 3 d., f 15,- s. 3 d., f 15,- s. 3 d. en f 10,- s. 2 d. P. J. M., 57 jaar, landbouwer-hande laar te Oostburg, had door 5 kinderen beneden 14 jaar uien laten trekken. Eis 5 x f 10,s. 5 x 2 dagen. Uitspr. 5 x f 6,s. 5 x 2 dagen. A. A. G-, 42 jaar, handelaar in oude materialen en autosloper te Oostburg handelde in strijd met de provinciale landscha^sverordening door het terrein voor opslag van afval zichtbaar vanaf de prov. weg te hebben ingericht. Dit heeft hij reeds 15 jaar gedaan, aldus verd. Eis f 15,s. 3 dagen, dit is dus f 1,per jaar, aldus de officier. Uitspraak f 10, s. 2 dagen, met de mededeling, dat hij zijn terrein aan het gezicht moet ont trekken. De echtgenote van T. A. V., oliehan delaar te Breskens, had een aanrijding veroorzaakt nabij Potjes te Cadzand, toen zij onder toezicht van haar man de auto bestuurde. Eis f 25,s. 5 dagen. Uitspraak conform de eis. C. de N., 32 jaar, chauffeur te Water landkerkje, had onjuiste aantekeningen in zijn werkboekje gesteld. Eis en uit spraak 2 x f 15,s. 2x3 dagen. C. N., sigarenhandelaar-drankverko per, 57 jaar, te IJzendijke, had .drank in zijn winkel voorradig zondef dat het al coholgehalte op de flessen stond. Eis en uitspraak f 20,s. 4 dagen. H. J. M., 34 jaar, chauffeur te Aar denburg, was op 10 Oct. te Waterland kerkje op de weg van de Bakkersdam bij het passeren van een met 2 paarden bespannen ploeg niet voldoende uitge weken, met als gevolg dat het linkse paard werd aangereden en aan schoft en kop werd gewond. O., de knecht die het span voerde, verklaarde dat hij uiterst rechts was gegaan tegen de heg handen en sprak: ,,Dat ontbrak er nu nog net aan!" Ze liepen de trap op tot de eerste éta ge. De knecht ging voor. In een nis van de trap stond een Romeins soldaat uit brons gegoten. Moeder Hagedorn wees er naar, terwijl ze zei: „Die past op, dat hier niets wegraakt!" De knecht opende een deur. Ze traden binnen. De deur sloot zich geruisloos. Ze stonden in een kleine salon, in Bieder- meierstiil. voor het raam zat een heer. Hij stond dadelijk op. ..Eduard!" riep Fritz en stormde op hem los. Goddank, dat ie daar weer bent' Heeft de ouwe Tobler jou ook al geïnviteerd? Dat vind ik reusachtig. Moeder, dat is hij nou! Dat is mijn vriend Schulze! En dit is de lustige Witwe". De twee begroetten elkaar. Fritz was buiten zichzelf van vreugde. „Ik heb je gezocht als een naald in een hooiberg. Zeg eens. stq, ie eigenlijk wel in het adresboek? En weet jij soms waar Hilde woont? Schaam ie ie dan helemaal niet, dat je me in Bruckbeuren zo maar hebt laten zitten? En waarom zijn Hilde en tante Juichen met ie meegereisd? En meneer Kesselhut ook? Een mooi pak heb je aan. Heb je dat gepoft of heb je een voorschot gehad? Zeg?!" De jongeman klopte zijn vriend vrolijk op de schou der. Eduard kon niet aan het woord komen. aan. Het getroffen paard is een heel kostbaar dier, op twee na het beste Ne derlandse paard en eigendom van zijn werkgevers, Gebr. de Milliano te Water landkerkje. T. J. P., landbouwersknecht te Waterlandkerkje, getuigde dat M. niet voldoende naar links uithaalde, toen hij passeerde. O. bevond zich met het span paarden uiterst rechts, hij kon niet ver der vanwege de heg. Eis f 35,s. 7 dagen. Uitspraak f 25,s. 5 dagen. Biervliet Raadsvergadering. De Raad der gemeente Biervliet kwam Woensdagavond in openbare vergadering- bij een, onder voorzitterschap van bur gemeester A. P. Kostense. Alle raadsleden waren aanwezig. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter er aan, dat dit de eerste ver gadering was welke in het jaar 1957 ge houden werd. Spr. oordeelde het nuttig een terugblik te slaan in het zojuist af gelopen jaar. Voor wat betreft de wo ningbouw werd gedurende 1956 met de bouw van 12 woningen begonnen: 11 kwamen er gereed terwijl per 1 Jan. '57 nog 6 stuks in uitvoering waren. Aan 3 boerderijen met woningen werd begon nen, welke thans nog in uitvoering zijn. 1 landbouwschuur, 1 hangar en 1 berg plaats kwamen gereed, terwijl voorts nog met het verbeteren van 7 woningen in gevolge de woningverbetering werd be gonnen. Met 4 woningen is men thans nog bezig. Een belangrijk feit voor de gemeente was, dat men in December nog kon be ginnen aan de uitvalsweg. Dit werk was reeds aanbesteed en gegund, toen de in vesteringsbeperking kwam. Op de wijk Driewegen werd een kinderspeelplaats nabij de o.l. school aangelegd en nabij de R.K. kerk in de kom, een parkeerplaats voor auto's. In 1956 kon een hoopvol begin worden gemaakt met de samenwerking tussen de gemeenten Philippine, Hoek en Biervliet met betrekking tot de ontwikkeling van het Braakmangebied. Ook Biervliet heeft als zovele agrarische gemeenten een te ruggang van de bevolking moeten in casseren. Het is geen simpele opgave het verder afvloeien van de bevolking tegen te gaan. Spreker was van oordeel, dat men er naar moet streven het wonen en werken in Biervliet zo aantrekkelijk mo gelijk te maken, wat mogelijk is door het opvoeren van het verzorgingspeil. Wijzende op de betere verbindingen, waaraan gewerkt wordt, aanleg sport complex, enz., meende spreker dat er ten de-e zeker lichtpunten zijn. De gemeente is financieel kerngezond waardoor er gelukkig nog geen aanleiding is de plan nen voor de toekomst en activiteiten af tg remmen. Tot slot dankte de voorzitter de raad voor de steun en medewerking- die hij steeds mocht ondervinden. Een Mi zond er woord van dank richtte hij tot het secretariepersoneel, dat ondanks het kampen met personeelsmoeüijkheden, zich keurig hier doorheen heeft geslagen. Tn dit verband bracht spr. hulde aan de commies-ontvanger A. de Meijer, onder wiens leiding dit mogelijk is geworden. Hij lachte een beetie onzeker. Ziin nlan was in duigen gevallen. Fritz hield hem nog steeds voor Schulze! Hoe moest dat nu verder? Moeder Hagedorn ging zitten en trok haar lage schoenen uit. ..We krijgen an der weer," sprak ze opgelucht. „Meneer Schulze, het verheugt me u te leren ken nen. Eén van de twee hebben we nu al iongen. Je meisje zullen we ook nog wel vinden". Er werd geklopt. De knecht kwam weer binnen. „Juffrouw Tobler laat vragen, of het mevrouw soms schikt, voor het eten nog een babbeltje met haar te houden". ,,Wat voor een mevrouw?" informeerde de oude dame. „Ik geloof dat het om u gaat," sprak Schulze. „Dan moet hij het maar wat gewoner zeggen," knorde ze. „Enfin, goed dan, laten we een babbeltje gaan houden. Tenslotte is die jongedame de dochter van jullie chef." Ze trok haar schoenen weer aan, maakte een grimas, knikte vergenoegd tegen de beide mannen en volgde de knecht. „Hoe komt het dat ie al weer zo gauw in Berlijn terug bent?" vroeg Eduard. ..Npem me nou niet kwalijk!" sprak "^ritz beledigd. „Toen die deurwaarder Polter me vertelde, wat er gebeurd was, toen was Hagedorn toch zeker niet meer te houden!" door ERICH KASTNER 44 Hij boog en zei: Geheimraad Tobler verzoekt u en uw zoon vanavond zijn gasten te willen zijn bij een eenvoudig avondeten. De Geheimraad wil gaarne zijn nieuwe medewerker leren kennen, Even weifelde hij. En zei toen: U wordt niet in groot toilet verwacht. De Ge heimraad is daar niet zo op gesteld. Schikt het u, vanavond om acht uur? Een sympathiek iemand. Hij wilde ons in zijn wagen afhalen. Ik heb echter ge zegd, dat we liever met de tram kwa men. Lijn 176 en 76 stoppen in de buurt. En avondtoiletten heb ik gezegd, bezit ten we helemaal niet. Daar hoeven ze dus niet bang voor te zijn". Ze keek haar zoon vol verwachting aan. „Dan zullen we wel moeten," dacht hij. De „lustige Witwe" vertrouwde haar eigen oren niet. „Ik heb te doen met je verdriet, m'n jongen," sprak ze toen. „Maar je moet een beetje tot je zelf ko men!" Ze streek hem zacht over het haar. „Kop op, Fritz! Vanavond gaan der attent van hem. Hij hoeft het toch niet te doen! Een Multi-millionnair, die aan het hoofd staat van een groot con cern, bezit stellig wel duizend man per soneel. Wanneer die met een van zijn mensen het avondeten wil nuttigen! Dat is heus een onderscheiding! Vandaag brengen we het zakelijke gedeelte in or de. Ik trek m'n zwarte zijden aan. Een oude vrouw hoeft er niet zo modern uit te zien. Als ik niet voornaam genoeg ben, kan ik het heus niet helpen". „Natuurlijk, moeder," sprak hij. „Zie je wel!" sprak ze. „Martel je her sens toch niet met je beide Schulze's m'n jongen. Morgen komt er weer een dag". Hij lachte bedrukt. „En wat voor een dag," sprak hij. Toen ging hij de kamer uit. HET VETTE EINDE. Fritz Hagedorn en zijn moeder volg den de knecht, die voor hen het hek van het park had geopend. Tucsen de kale bomen schemerde on regelmatige afstan den electrische kandelaars. Op het bor des fluisterde zijn moeder: „Zeg, het is niet minder dan een slot!" In de hal nam de knecht hoeden en iassen aan. Hij wilde de oude dame be hulpzaam zijn bij het uittrekken van haar overschoenen. Ze weigerde gedeci deerd, drukte hem haar paraplu in de

De Schakel | 1957 | | pagina 1