PLOUVIER heeft DE schoenen! Nieuwendijk 14-16, VLISSINGEN met de visserij in Breskens onderhouden. De avond is ook toegankelijk voor alle personeel van voornoemde bedrijven. Tal van bekende radio-artisten, waar onder Frans Vrolijk, de drie Jacksons, Cora Villi, het duo Heelsbergen, Cas Rus en Franski, de muzikale clown, zullen hun medewerking hieraan verlenen met een revue waarmede zij ook dit seizoen voor het Koninklijk Huis zijn opgetre den en die getiteld is: „Puur Plezier". Verder zal in de pauze nog een ver loting gehouden worden t,pn bate van de Z.H.R.M. Ook de prijzen hiervoor wor den door voornoemde bedrijven gratis ter beschikking gesteld. Benoeming. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer G. de Meijer, thans onderwijzer aan de o. 1. school te Noordwijk, is benoemd aan de openb. U.L.O.-school te Terneuzen. Benoeming ouder commissie openbare kleuterschool In de op Dinsdag j.l. gehouden bijeen komst van ouders voogden of vrzorgers van kinderen, die de openbare kleuter school te Breskens bezoeken, is de na volgende oudercommissie gekozen: Mevr. M. M. Vermeulen-Jaqueloot, mevr. W. M. Daansen-Stookebrand, mevr. G. C. Streefkerk-Kieffer, mevr. M. A. Verduijn-de Lijser, de heer R. B. Hem- melder de heer J. W. Carels en de heer A. Souisay. Als voorzitter en secretaresse zullen resp. fungeren de heer Hemmelder en mevr. Vermeulen-Japueloot. Verkeersongeval. Gistermiddag, omstreeks vier uur, had te Breskens op de Middenhavendam een verkeersongeval plaats. Een bestelauto, bestuurd door de heer de J. uit Breskens, reed over de Midden havendam in de richting Grote Kade, toen uit tegenovergestelde richting de 16-jarige wielrijder J. v. d. L., eveneens uit Breskens, naderde. Een botsing in deze was onvermijdelijk, met het nood lottig gevolg, dat de wielrijder ernstig aan het hoofd werd gewond. De autobe stuurder werd door de versplinterde voorruit licht gewond. Het rijwiel werd geheel vernield. Dr. Ossewaarde was spoedig ter plaat se en verleende de eerste huln, waarna v. d. L. per ziekenauto naar het zieken huis te Oostburg werd vervoerd. Aardenburg Ds. Blom naar Amerika en Canada. Ds. Blom, hervormd predikant te Aar denburg, zal Maandag 21 Januari a.s. per „Zuiderkruis" naar Amerika vertrek ken. Hij zal in opdracht van de emigra tiecommissie van de Ned. Herv. Kerk in Canada bezoeken brengen aan Neder landse emigranten voor wie hij ook le zingen zal houden. Tijdens de reis naar New York zal hij aan boord van de „Zui derkruis" ortreden als boordpredikant Ds. Blom hoopt per „Grote Beer" naar Nederland terug te keren en begin Maart weer in ons land te zijn. Biljartcompetitie. In hotel „De Roode Leeuw" te Aarden burg speelden voor de West Z.-Vlaamse biljartcompetitie Aardenburg tegen Sluis. De overwinning ging met 6V231/i naar Sluis. De uitslagen waren: A. BonteJ. Blaeke 6345: P- de Vriend—C. v. d. Walle 5413: G. de RijckC. Driessms 3925: H. Lamno A. van Loocke 2533' S. BuiigeT. Lau- ret 34—37: W. de RijckeD. Hoogerheide 29—31: .T. de RückeT. Lauret, 13—20: E. StekelinckC. v. d. Bonder 1616: A V^nuc'reM. van Lnorke 1935; R. de WispelaerèO. de Clerck 1730. De stand in d°ze comnetitie Is thans- 1. Sluis, 4 pnt.: 2. Aa^denburg, 2 pnt. 3. Zuidzande, 2 pnt.: 4. Draaibrug, 2 pnt Cadzand Benoemino. De heer M. van den Heuvel is benoemd tot onderwijzer aan de nieuwe o.l. schooi te Souburg. u een dochter heeft, en ten tweede, of dat het meisie is. waar ik mee verloofd ben?" Dat was een levenstaak! Later ging Hagodorn een bioscoop bin nen waar een blijspel werd gegeven. Zo vaak hij moest lachen, ergerde hi1 zich Gelukkig viel er niet zo veel te lachen. Anders was de longeman aan het einde er nog helemaal down van geworden. Daarop bestelde hii in een bie^-koider een maal van zuurkool met gebakken worst. Daarna ging hii naar het station terug en kroon in een hoekie van de wachtkamer achter een pot Pouianer. Hij was besloten, zijn hersens te concen treren op het uitdenken van nieuwe reclame-camnagnes. Er schoot hom ech ter iets te binnen. Steeds dwaalden zijn gedachten weer naar Hilde. Als hii haar nu eens niet terug kon vinden? En zii zou n'ets meer van zich laten horen0 Wat dan? Misschien had zij zich ook wel weer bedacht? De trein was maar matig vol. Fritz had een coupé voor zich alleen. Tot Landshut liep hij maar in de coupé te ijsberen. Toen legde hi1 zich languit op de bank en slien onmiddellijk in. on derwijl de ijselijkste dingen dromend Een van die dromen speelde zich af op het Berlünse bevolkingsregister: Op de deuren stonden, in alfabetische volgorde, alle mogelijke familienamen. Voor het doorschild ..Sohnnbel tot Schulzo bleef" bleef Hagedorn staan, klopte en trad Eede Brand. Tijdens het repareren van een motor rijwiel sloeg plotseling 'n enorme steek vlam uit het vehikel waardoor gelijk het schuurtje van de heer de C. in brand stond. Door de krachtige wind was het gevaar niet denkbeeldig dat de brand zich verder uit zou breiden. Direct werd dan ook de brandweer gealarmeerd, doch toen de Aardenburgse brandweer ter p'aatse verscheen was de brand reeds geblust met schuimblussers. De mate riële schade viel mee doch een koppel duiven, die boven in het schuurtje za ten, kwam door verstikking om het le ven. Groede Biljartwedstrijd. De biljartvereniging „Ons Genoegen" te Groede speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen de biljartvereniging uit Cadzand. Met 79 caramboles voorsprong won ,Ons Genoegen" de wedstrijd. Na afloop bood de voorzitter van de winnen de vereniging aan leden en gasten een mosselmaaltijd aan. Toneeluitvoering Zaterdagavond j.l. werd door de to neelvereniging „Groede" het toneelsipel De familie Gregory' van Wynuara Browne opgevoerd. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. het voltallige college van B. en W., de heer Jongsma, jurylid voor het Zeeuws landjuweel en leden van de diverse toneelclubs in West Z.-Vl. Het stuk dat handelde over het leven in een Engels dominee's gezin, werd uit stekend gespeeld. Beide debuterende dames, mej. Lu te ij n en mej. de Hulster, toonden door hun spel als Jenny en Tante Lydie dat zij een goede aanwinst zijn voor de vereniging. Hetzelfde kan trouwens ook gezegd worden van de heer Verheije. Het spel van de heer Boerdam als Gregory en van mej. Koopman als Margaret was goed, evenals dat van mevr. Faas-Wage en de heer A. Scheele, resp. als tante Bridget en Mick. De rol van de goedmoedige ex-kolonel Richard Wyndham werd uitstekend gespeeld door de heer L. Scheele. Te horen naar het langdurig applaus waarmee de .spelers (sters) beloond wer den, viel het stuk bij het publiek in een goede smaak. De heer J. Schimpers die. met steun van de toneeladviseur voor Zeeland, de heer J. Lemaire Jr.. de regie voerde kan er dan ook tevreden over rijn, dat dit. zo moeilijk te spelen stuk toch een succes is creworden. Na afloop van het stuk volgde nog een goed geslaagde verloting en daarna tot 'n de kieme uurtjes 'n niet te druk, maar wel gezellig bal. Hoofdplaat Loop der bevolking over 1956 Het zielental van de gemeente Hoofd taal- nam in het afgeiooen jaar af met 18 Op 31 December 1955 bedroeg het mntal ine-pzeteripn 1325 f680 mannen en 845 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door p-eboortip met 24 (12 m. en 12 vr.) en door vestiging met 41 (19 m, en 22 vr). Het verminderde door overbids met, 11 f(5 m. en 5 vr.) en door vertrek mot 72 (36 m. en 36 vr.). Op 31 Decern ïosfi bedroeg het, inwonertal dus ^307 (669 m. en 638 vr.). Er werden 12 huweMIken voltrokken en er werden geen "■rhtsch ei dingen ingeschreven. NieuwvHet Feestavond, Volksonderwijs. Woensdagavond gaf de afdphng Groede- Nienwvüet van Volksonderwijs een fee^t- evond voor haar leden te Nieuwvliet in de „Stadsherberg". De opkomst was "•root,. De voorzitter de heer Rilokbomt, srmak oen on en1'nawoord, waarbij hij allen hartelijk welkom heette, in het bijzon der do toneelvereniging „Thalia" uit •preken5?, dm evenals vorig jaar ook nu weer haar medewerking aan deze avond Hnnon. A oh ter barricade zat Casimir, de memivnop. Hij had de helm op van een ^ehnno en voeg: „U wenst*?" terwijl hii onderhand zijn knevel opstreek en er vpvbomnd streng uitzag. ..TT beheert dus de afdeling Schulze's, pi? ik het goed heb?" Casimir «vak: „Alle Schulze's berus ten onder mij." „Hoe komt u aan dat meervoud?" vropf Frit.z. ..Aldus heeft het presidium beschikt." Het antwoord klonk bars. ..Neem me niet kwaliik!" sprak Fritz. ..Tk zoek een juffrouw Hildeeard Schulze. Als ze lacht, heeft ze een kuiltie in haar wang. Geen twee. zoals andere meisjes. In haar punillen zijn gouden vlekjes." Casimir bladorde omslachtig in ver schillende kaartsystemen. Toen knikte hij. „Ja, die bestaat inderdaad. Zij heeft vroeger op het radio-station gewoond Zij heeft Tater haar vertrek naar de ber gen gemeld." Ze moet nu echter weer in Berlijn zijn." bpweerde Fritz. ..Op het radio-station is daar niets van bekend." sprak de sneeuwman. „Ze schijnt zonder verblijfplaats te zijn. Misschien is zij terecht gekomen bij de gevonden voorwerpen. Volg me, maar zonder dat iemand het ziet!" (Wordt vervolgd). verleende. Deze vereniging bracht hierna voor het voetlicht: ,Het hele dorp steelt mee," een blijspel in 3 bedrijven. Deze allercharmantste comedie, die zich af speelt in een klein vissersdorp, waar de gehele bevolking een plezierig en gemak kelijk leven leidt door te leven van strandjutterij, werd op zeer voortreffe lijke wijze weergegeven. De lachsalvo's waren dan ook niet van de lucht. De voorzitter sprak bij het einde har telijke woorden van dank tot de leden van „Thalia" voor hun groot aandeel in het doen slagen van deze feestavond, waarbij hij hen een heerlijke taart over handigde. In de pauze had een goed geslaagde verloting plaats. Loop der bevolking over 1956 Het zielental van de gemeente Nieuw vliet nam in het afgelopen jaar toe met 5. Op 31 December 1955 bedroeg het aan tal ingezetenen 465 (252 mannen en 213 vrouwen)Dit aantal vermeerderde door geboorte met 4 (4 vr.) en door vestiging met 15 (7 m. en 8 vr.). Het verminderde door overlijden met 2 (1 m. en 1 vr.) en door vertrek met 12 (6 m. en 6 vr.). Op 31 December 1956 bedroeg het inwoner tal dus 470 (252 m. en 218 vr.). Er wed den 3 huwelijken voltrokken en er wer den geen echtscheidingen ingeschreven. Oostburg Loop der bevolking over 1956. Het zielental van de gemeente Oost burg nam in het afgelopen jaar toe met 84. Op 31 December 1955 bedroeg het aantal inwoners 3743 (1779 mannen en 1964 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 71 (27 m. en 44 vr.) en door vestiging met 284 (124 m. en 160 vr.)het verminderde door overlijden met 29 (9 m. en 20 vr.) en door vertrek met 242 (105 m. en 137 vr.). Op 31 December 1956 bedroeg het in wonertal dus 3827 (1816 m. en 2011 vr.). Er werden 29 huwelijken voltrokken en er werden geen echtscheidingen inge schreven. Retranchement Geslaagd. De heren F. de Putter en J. Scherens slaagden te Middelburg voor het examen Praktijk-diploma boekhouden van de Associatie van Leraren. Verkeerscommissie geïnstalleerd. De derde les van de verkeerscursus te Retranchement had Dinsdagavond een bijzonder karakter. De adjudant der rijkspolitie, de heer L. Meertens, demon streerde met behulp van diverse appara ten de werking van verkeerslichten en gaf een uiteenzetting van de betekenis er van. Aan de hand van duidelijke te keningen behandelde hij voorts de voor- vangsregeling. Burgemeester J. A. Leenhouts sprak de cursisten toe. Hij toonde zich zeer ver heugd over het feit, dat ongeveer vijftig mannen en vrouwen van zijn gemeente deze cursus, die geleid wordt door de wachtmeesters Karstanje en Koster, vol gen. Vervolgens ging hij over tot de in stallatie van de verkeerscommisse, welke bestaat uit de heren H. Karstanie, J. Hakker, Abr. Dierkx Az. en J. A. Henne- keij. Hij sprak zijn tevredenheid uit over de wijze, waarop de lesgevers hun taak m deze opvatten en verklaarde grote be wondering te hebben voor de enthousiaste manier waarop adjudant Meertens in zijn rayon het verkeersonderwijs stimu leert. Nadat de heer Hennekeij namens de verkeerscommissie alle medewerking had toegezegd en de cursisten veel succes had toegewenst, gaf de heer Meertens aan, op welke wijze de pas geïnstalleerde com missie werkzaam kan zijn in het belang van de verkeersveiligheid. Schoondijke Voorlichtingsavond. Door de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting werd een voorlichtings avond met filmvoorstelling gegeven, om bij voldoende deelname te komen tot epn kookcursus. De eerste filmstrook „Doe meer met melk. boter en kaas", ging uit van het Nederlandse Zuivelbu- reau en de tweede „Romance in nylon", ging uit van de Enkalonfabriek. Voor deze avond bestond een zeer grote be langstelling. 35 personen gaven zich op tot deelname aan de kookcursus, waar door deze zal moeten gegeven worden in twee groepen. Auto-botsing. Woensdagavond omstreeks 8 uur heeft zich op de Rijksweg, ter hoogte van de Kra.bbendi.ik", een auto-botsing voorge daan. De heer C. uit Groede kwam met zijn vee-wagen vanaf de „Krabbendi.jk" de Rijksweg opgereden waarbij hij geen voorrong verleende aan een uit de rich ting Schoondijke komende personen-auto bpstuurd door de heer M. uit Breskens. Het gevolg was een flinke botsing, waar door beide auto's ernstig beschadigd wer den. De mede-inzittende van de perso nenauto. de heer V., bekwam lichte ver wondingen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Waterlandkerkje Uitvoering o.l. school. De leerlingen van de o.l. school te Wa terlandkerkje gaven hun jaarlijkse uit voering in het dorpshuis. Het hoofd der school, de heer De Bruijne zeide in zijn welkomstwoord dat het doel van deze avond was gelden bij een te brengen om het jaarlijkse school reisje van de jeugd te financieren. Opgevoerd werd: „De poppenwinkel," een stukje dat bijzonder in de smaak viel. Na de pauze met verloting werd „De schoenmaker van Waterlandkerkje" in Z.-Vlaams dialect door de jeugd op gevoerd. Loop der bevolking over 1956 Het zielental der gemeente Water landkerkje nam in het afgelopen jaar af met 19. Op 31 December 1955 bedroeg het aantal ingezetenen 537 (275 man nen en 262 vrouwen). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 11 (6 m. en 5 vr.) en door vestiging met 16 (7 m. en 9 vr.). Het verminderde door overlij den met 5 (2 m. en 3 vr.) en door ver trek met 41 (21 m. en 20 vr.). Op 31 De cember 1956 bedroeg het inwonertal dus 518 '265 m. en 253 vr.). Er werden 3 hu welijken voltrokken en er werden geen echtscheidingen ingeschreven. Zuidzande Vergadering „Groene Kruis De afdeling Zuidzande van „Het Groene Kruis" hield haar algemene ledenverga dering in hotel ,De Zwaan". Op deze ver gadering werd het bestuur gemachtigd voor de wijkverpleging een combinatie aan te gaan met de afdelingen te Sluis, Retranchement en Cadzand. De voorzitter van de afdeling, burge meester Everwijn, lichtte het bestuurs voorstel uitvoerig toe. Er wordt in West Z.-Vl. reeds vele jaren gesproken over centralisatie van de wijkverpleging, om dat de meeste afdelingen te weinig leden hebben om zelfstandig een wijkverpleeg ster in dienst te houden. Wanneer ook in de andere afdelingsvergadering tot sa menwerking kan worden besloten, zal de combinatie met April a.s. ingaan, voorlopig met een proeftijd van 2 jaar. Besloten werd de leden de contributie vrijwillig te laten verhogen. De aftredende bestuursleden de heren H. P. Everwijn en J. Dubois werden her kozen. In de vacature van de heer A. J. Lako, die niet meer in aanmerking wens te te komen, werd gekozen mevr. Van Dronkelaar-Buijze. Zuster Stellweg van het Prov. Zeeuwse Groene Kruis gaf een uiteenzetting over het ontstaan en de verdere groei van het Groene Kruis. De propaganda-film „Voor allen, door allen", gaf de aanwezigen een duidelijk beeld van de veelzijdige werkzaamheden van de Kruisverenigingen. Aan het slot van de vergadering sprak de voorzitter hartelijke woorden van af scheid tot het scheidende bestuurslid de heer A. J. Lako, die met algemene stem men tot het tweede ere-lid van de afde ling werd benoemd. De heer Lako zeide de voorzitter dank voor zijn woorden. Loop der bevolking over 1956 Het zielental van de gemeente Zuid zande nam in het afgelonen jaar toe met 2. Op 31 December 1955 bedroeg het aan tal ingezetenen 839 (433 mannen en 406 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 11 (5 m. en 6 vr.) en door vestiging met 27 (13 m. en 14 vr.). Het verminderde door overlijden met 7 (4 m. en 3 vr.) en door vertrek met 29 (14*m. en 15 vr.). Op 31 December 1956 bedroeg het inwonertal dus 841 (433 m. en 408 vr.). Er werden 3 huwelijken voltrokken en er werden geen echtschei dingen ingeschreven. ÏJzendijke Moordaanslag op wethouder Doens. Vermoedelijke dader door de politie aangehouden. Tn de Kleine Oudemanspolder onder TT^endiike is Zaterdagavond omstreeks acht uur een moordaanslag gepleegd op de 40-iarige wethouder van ÏJzendijke, de landbouwer C. Doens. Tn verband hier mede is enkele uren later aangehouden m naar het Huis van Bewaring te Mid delburg overgebracht de 25-jarige E C„ eveneens uit ÏJzendijke. De heer Doens werd ernstig gewond °n moest onmiddellijk naar het zieken huis te Oostburg worden overgebracht, waar oreratief werd ingegrepen De heer Doens ging Zaterdagavond om tien minuten voor acht als gewoonlijk een rondgang maken door de stallen van zijn landbouwbedrijf. De dader moet van deze gewoonte op de hoogte zijn geweest, want hij had zich in de stal verscholen om daar zijn slachtoffer op te wachten. Toen de heer D. hem passeerde, komen de uit een nauwe doorgang, knipte zi.in belager plotseling een zaklantaarn aan en richtte het felle licht op de landbou wer. Deze schrok hevig, maar nog voor dat hij van de schrik bekomen was, sprak een stem: „Doens. we gaan afrekenen". Direct daarop knalde een revolverschot, waarbij de heer Doens in het onder lichaam werd getroffen. Ondanks deze verwondingen stortte de heer Doens zich op zijn belager, waarbij hij tijdens de worsteling tot tweemaal toe met een zwaar voorwerp op het hoofd werd ge troffen. Weth. Doens moest in dit ge vecht het ondersrit delven, waarna de aanvaller, vermoedelijk in de veronder stelling dat hij zijn slachtoffer had ge dood, de wijk nam. De heer Doens wilde echter niet de aandacht van zijn vrouw trekken omdat hij vreesde dat zij te zeer zou schrikken. Hij wist, ondanks zijn zware verwondin-

De Schakel | 1957 | | pagina 2