Drie meen ie de sneeuw ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN VJ Van Pool tot Poel Feuilleton Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws de fchakel 12e Jaar %an% - Nr. 623 Vrijdag 18 januari 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT» 10 - BRESKENS - TEL."»» - GIRO 3i>8296 Jan Pieters, een flinke boerenknecht, Een vrijgezel op jaren, Verdiende steeds een flink stuk brood En kon zodoende sparen. Hij zag er altijd netjes uit Dronk zo op tijd zijn biertje, Had altijd vrienden om zich heen Gevoel voor vrouwen: geen ziertje. De voetbal was zijn levens-gezel Daar kon hij van vertellen, Meespelen had hij nooit gedaan, Maar uitslagen kon ie wel spellen. De voetbal-pool kwam in het land Jan Pieters kreeg zijn kansen, Hij liet zijn balpoint elke week Op heel wat pooltjes dansen. En Zondags bij de radio, Zat Jan met hoge blosjes Te 'spannen in zijn rieten stoel Schreef uitslagen bij bosjes. Fortuna. bracht nog geen geluk Maar eens zou het toch komen, Want Jan geloofde zulks beslist, 't Was hem voorspeld in dromen. Zo zat Jan Pieters als gewoon Weer in zijn rieten stoel, zijn balpoint en de radio Deden hun pb'cht voor het voetbal-doel. Uitslag was klaar, Piet vergelijkt De enen, tweeën, drieën, Klaarzijnde wordt ons Pietje wit En gaat bijkans door zijn knieën. Want wat blijkt nu op deze dag: Jan Pieters heeft gewonnen Alle cijfers zijn nu goed, Nog eens onnieuw begonnen. Geen enkele fout, Jan springt in het Irond, Laat nu de vrienden komen, Ik geef een bierfeest in het groot, Ze komen uit de dromen. Vlug pakt ie jas en das en pet. Rent naar de Gouden Leeuw" En geeft, terwijl hij binnenstuift Een overwinningsschreeuw. Een rondje voor de ganse zaal Mijn voetbalpool is koning, Ik zoek nu vlug een lieve meid En koop een knusse woning. Maar Joke van de kastelein Roept- .Jan voor wie de koeten, Tk vónd vandaag je voetbalbrief Die had je tijdig moeten posten. 0 Des anderen daaes, het weer was koel, Zag men twee klompen drijven Bij Kareis in de grote poel, Het was kwart over vijven. WAVER. door ERICH KASTNER 42 Aan de uitgang botste hij tegen het meisie uit de b^emenwinkel op. Ze bracht de geschenken, die hij nog geen twee uur geleden had gekocht. „Ik heb me een weinig verlaat," deelde ze ter verontschuldiging mede. „Dat is een waar woord." sprak hij. „Het bouquet is buitengewoon mooi geworden." verzekerde ze. „Dat bloemstuk mag ie in je knoops gat dragen! Je kunt die stronken wel houden, wat mij betreft'" Ze was stom verbaasd, groette vluchtig en maakte dat ze weg kwam. Daar stond Fn'tz, met zijn tinnen kan, zijn kistje sigaren en zijn originele oor hangers hal erna al alleen in Bruckbeuren De hotelier vroeg: „Misschien bent u wel zo vriendeMik over deze betreurens waardige geschiedenis verder te willen zwiigen in uw kringen? ..De reoutatie van ons hotel staat op het spel." voegde Onkel Pol ter er aan toe. „In mijn kringen?" vroeg Hagedorn verwonderd. Hij barstte in lachen uit. „O juist! Ik ben u nog een verklaring GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand December. GEBOORTEN: 17, Abraham Izaak, z. van H. J. de Bliek en M. van der Meulen; 20, te Oostburg, Adriaan Martinus Louis, z. van C. A. van der Slikke en N. C. Dieleman. HUWELIJKEN: 21, C. C. Brentjens, 51 j. en B. Verheij, 35 j. OVERLIJDEN: 1, E. Luteijn, 75 j., wed. van J. Schijve; 4, A. C. Contant, 84 j.; 23, te Oostkapelle, P. Hennekeij, 73 j. INGEKOMEN: 7, A. Geelhoed en gezin, van Renesse naar Van der Slikkestraat 2118, W. L. den Hamer, van IJzendijke naar W 36; 20, T. Riemens-Riemens, van Oostburg naar Pr. Beatrixstraat 71; 28, C. Dekker-Aarnoutse, van Aardenburg naar W 2. VERTROKKEN: 1, H. M. L. Remijn-de Badts, van Lange Herenstraat 24 naar Aardenburg; 7, C. F. Neve en echtgenote, van Losserstraat 6 naar IJzendijke; 28, Wed. M. Deunink-Jansen, van Tragel- Oost 10 naar Breda. Breskens Raadsvergadering Maandag j.l. vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burge meester Eekhout. Bij het begin der ver gadering gaf de heer Zuidweg, directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht in West Z.-Vl., een na dere uiteenzetting van het plan tot het bouwen van woningwetwoningen in de Dr. Broodmanstraat. Er zullen twee blokken van zes 2-gezins-etagewoningen worden gebouwd, in totaal dus voor 24 gezinnen. Elke woongelegenheid zal be staan uit woonkamer, keuken, 3 slaap kamers, douchecel en lavet. De berging ral zowel voor de boven- als de beneden- bewoners aangebracht worden in de ach tertuin. De heren Van der Hooft en Meeusen pleitten voor grotere schuurtjes ais op de tekening is aangegeven, spe ciaal voor de bovenbewoners. Ook kwa men uit de raad nog stemmen naar voren tot het aanbrengen van een bui tentrap aan de achterzijde voor de bo venbewoners. Een en ander zal nader bekeken worden, daar de bouwkosten zo veel mogelijk gedrukt zullen worden in verband met het bedrag van de huren. Hierna hield de voorzitter zijn gebruike lijke nieuwjaarsrede, waarin hij o.m. memoreerde wat in het afgelopen jaar op initiatief van het gemeentebestuur tot stand kwam. Zo bracht hij naar vo ren, dat van de 618 herbouwgevallen oorlogsschade er thans nog 43 op af doening wachten. Ook de volkchuisves- ting werd onder de loupe genomen, waarbij het probleem van de noodwonin gen speciaal onder de aandacht werd gebracht. Op het gebied van de bejaardenzorg werd de aandacht gewijd aan de bouw van een „bejaardensociëteit", welke schuldig gebleven! U houdt mij toch voor een millionnair, nietwaar? Nu. dat is wel een kolo^ale blamage! Misschien voor die kringen hier in Bruckbeuren? Daar kunt u wat mij aangaat verzekerd van zijn. Tot en met gisteren was ik werkloos. Natuurlijk, nu kijkt u stom verbaasd! Iemand moet u er tussen ge nomen hebben. Goeden dag, mijne he ren!" Hij verdween in het portaal. „Hij is dus helemaal geen millionnair? vroeg de directeur vrolijk. „Een mens moet maar boffen, Polter! Man,, dat ionge meisje heeft ons voor de mal ge houden' Gelukkig! Wij alleen waren de stommelingen! Beestachtig gewoon!" De portier weerde opgewonden af. Plotseling sloeg hij zich tegen zijn voor hoofd. Hij zag er uit, als iemand die gereed staat voor een stierengevecht. „Afgrijselijk! Afgrijselijk!" riep hij. .Het enige wat wij doen kunnen, is ons van kant maken!" .Graag," sprak de directeur, nog steeds van uit de hoogte. „Maar zeg me dan ook waarom, alsjeblieft! Er zijn een paar gasten wat vroeger vertrokken dan ze oorspronkelijk van plan waren. Een iong meisie heeft haar best gedaan ons bij de neus te nemen. Dat kan ik nog wel velen." „We breken ons met deze geschiedenis de nek." sprak de portier. „We hebben als een paar volmaakte idioten gehan deld!" „Nou, nou!" vond Karei de Koene, „nu doe je me toch onrecht aan." eerstdaags gereed komt. Wat betreft de culturele belangen, werd gememoreerd, de totstandkoming en overname door het gemeentebestuur van de nieuwe kleuterschool en de bouw van een 5e schoollokaal voor de school met de Bijbel en een gymnastieklokaal voor de lagere scholen. Op het gebied van de volksge zondheid werd de bouw van het badhuis gememoreerd en de aanschaffing van uniforme huisvuilemmers. Ook de brand weer, de visserij met de traditionele vis serij dagen, werd niet vergeten. Speciale aandacht werd gewijd aan het verkeer, in het bijzonder aan de verlegging van de veerhaven, welker gevolgen in 1957 de bijzondere aandacht van het gemeente bestuur zullen vragen. Bij de ingekomen stukken en medede lingen werd uitvoerig gedebatteerd en waaraan de meeste raadsleden deelna men, over het uitvoeren van diverse voorzieningen voor de noodwoningen in de Bloemenbuurt. Deze voorzieningen, t.w. het opknappen der woonkamers, plaatsing van kolenkisten en plaatsen van heggen zijn door het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid goedgekeurd tot het geraamde bedrag van f 49.981,onder voorbehoud van een mogelijke huurverhoging. Besloten wordt de gevraagde voorzieningen uit te voeren, maar het Ministerie er op te wijzen, dat een huurverhoging hier niet op zijn plaats is. In de commissie, die toezicht zal uit oefenen op de bejaardensociëteit werd door de raad benoemd de heer A. J. Ver meulen. Door de raad zal ook een com missie in het leven worden geroepen, die er naar zal streven, dat de belangen van de gemeente Breskens en zijn ingezete nen, tengevolge van de verplaatsing van de veerhaven en de voorgenomen werk zaamheden ter versterking van de oever verdediging, niet in het gedrang komen. In deze commissie zullen naast de raads leden C. D. de Feijter, Th. P. Cambier, F. G. H. Goethals en W. C. van der Hooft, vertegenwoordigd zijn: het bestaande Actie-Comité, de V.V.V., de Visserijver eniging, de groothandel in Vis, de Ver. voor Havenbelangen, de plaatselijke in dustrie, de plaatselijke afd. van „Schut te va er," de landbouw, de vakbonden en de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. De burgemeester zal als voorzitter der commissie optreden. De mogelijkheid tot opneming van crediet bij de Bank voor Ned. gemeenten werd verruimd tot f 80000,-. Het aantal vacantiedagen van de per sonen, op arbeidsovereenkomst in dienst van de gemeente werkzaam, werd uit gebreid van 14 tot 15. Tenslotte werden verschillende maat regelen aenomen met betrekking tot de bezoldiging van het gemeentepersoneel. Deze betroffen in hoofdzaak de incorpo ratie van. de 6 oCt. salarisverhoging per 1 Januari 1957 en een compensatie voor de premie, welkp ook het overheidsperso neel ingevolge de Algemene Ouderdoms wet m.i.v. 1 Januari 1957 zal hebben tc- betaien. Deze compensatie wordt voorlo pig bepaald op 5 6 pCt. van het inkomen met een maximum van f 32,20 per maand. Onkel Polter stak vermanend njn vin der op. ..Hagedorn was geen millionnair. Maar dat jonge meisje heeft niet ge logen Fr js hier een verklede millionnair geweest! Het is verschrikkelijk! Het is een reu°acbtige blunder!" „Nu wordt het me toch al te bont!" riep de hotelier op zenuwachtige toon uit. „Verklaar je alsjeblieft nader!" „Die verklede millionnair hebben we er een uur geleden uitgesmeten," sprak de portier met een grafstem. „Hij heet Schulze." De heer Kuhne zweeg. De portier verviel zienderogen. „En die man heb ik de ijsbaan laten schoon vegen! Met een rugzak moest hij het dorp in, omdat het kmó van de bode mazelen had! En die Heltai heeft hem alsmaar de trapleer op en af laten klim men! O. lieve hemel!" ,.Beectachtig gewoon!" mompelde de hotelier. „Ik moet in bed gaan liggen, anders krijg ik nog een toeval, terwijl ik overeind sta." In de namiddag werd de bedlegerige heer Kuhnedoor een boy gestoord. „Compliment van de portier," sprak de jongen. „En ik moet u meedelen, dat mevrouw Casparius met de nachttrein vertrekt." De directeur steunde met open mond. „Ze komt nooit weer naar Bruck beuren heeft ze gezegd. O ja en meneer Lenz uit Keulen vertrekt eveneens." De directeur draaide zich steunend op zijn andere zij en beet knarsetandend in Vergadering Z.L.M., afd. Breskens. Vrijdag j.l. hield de dorpsafdeling van de Z.L.M. te Breskens haar alge mene vergadering in hotel Valk. De voorzitter, de heer A. J. Cambier, sprak een welkomstwoord, waarbij hij in het bijzonder welkom heette de heren Schlingemann en Sinke, die resp. be reid bleken om een inleiding te houden over „Landbouwproblemen van vandaag en morgen" en het geven van enkele reis indrukken met lichtbeelden. De voorzit ter merkte op, dat het voor de landbouw in 1956 ongunstig is geweest en hoopte dat voor 1957 een betere regeling getrof fen zal worden. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. Uit de rekening en verantwoor ding door de penning-meester bleek, dat de contributie in 1956 f 892,- bedroeg. De totale ontvangsten waren f 999,74. De uitgaven bedroegen f 934.-, zodat er een batig saldo was van f 65,74. De con tributie werd wederom vastgesteld op 30 cent per h.a. De aftredende bestuursleden, de heren J. Risseeuw en J. Salomé, werden bij ac clamatie herkozen. De algemeen-secretaris van de Z.L.M., de heer Schlingemann, hield een cause rie over de landbouwproblemen en over heidsbemoeiingen. Spr. wees op de slech te beloning van de landbouwers, alsmede van de arbeidskrachten, werkzaam inde landbouw. Ook de overheid staat in deze voor een moeilijke situatie. Als de mi nister voor 1957 niet spoedig zijn pro gramma, alsmede de prijzen voor tarwe en suikerbieten bekend maakt, zal dit tengevolge hebben, dat van deze pro ducten weinig uitgezaaid zal worden. Na een korte pauze kreeg de heer Schlingemann verschillende vragen te beantwoorden, o.m. wat betreft de uit gifte van gronden in de N.O.P. Hiervoor komt practisch geen enkele Zeeuw in aanmerking, met als motief dat er reeds genoeg door oorlogsschade en waters nood getroffen Zeeuwen in de N.O.P. zijn. De vergadering kon zich met een en an der niet verenigen en zag dit als een achterstelling voor de boerenzoons uit Zeeland tegenover die uit overig Neder land. Deze Zeeuwen worden dus nu de dupe van oorlogsgeweld en overstro- m'no'srpmn. Tenslotte werd de heer Sinke gelegen heid gegeven tot het vertonen van ge kleurde lichtbeelden over de excursie naar Oostenrijk en Duisland. De voorzitter dankte aan het slot de heer Schlingemann voor zijn leerzame rede. de heer Sinke voor de vertoonde lichtbeelden en zijn toelichtingen daar bij en de aanwezigen voor de goede op komst. Ontspanningsavond voor de vissers. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 25 Januari a.s. in het gebouw van de heer J. Risseeuw, staande op de Westhaven- dam. een ontspanningsavond gegeven worden voor alle vis°ers uit Breskens en al die vissers, die Breskens momenteel als thuishaven hebben. Deze avond wordt aangeboden door alle firma's en bedrijven uit Breskens, die rechtstreeks zakelijke betrekkingen "ijn kussen. OVER SCHULZE'S VAN ALLERLEI SOORT. In Munchen had Dr. Hagedorn een oponthoud van een volle zes uur. Hij gaf zijn namaak leren koffer af aan het lo ket voor handbagage. Toen liep hij de Stachus over, langs de Kausingestrasse, boog links af, en nam de Theatinerkerk in ogenschouw. Op deze wijze begon hij altijd, als hij een bezoek aan Munchen bracht. Hij hield al van deze kerkfasade sinds zijn studententijd. Vandaag was het hem echter te moede als een koe voor een staldeur, die ze niet kent. Hij moest maar aan één stuk door aan Hilde denken. Aan Eduard natuur lijk ook. Het beeld van de kerk drong niet verder door. dan tot zijn netvlies. Hij stak zijn handen in zijn afgedra gen overjas, liep terug naar de stad, en bladerde in het Berlijnse adresboek. Hij bestudeerde de rubriek „Schulze". Naast hem lag een notitieboekje en een potlood Een reclame-ontwerper Eduard Schul ze bestond al vast niet. Misschien dat Eduard als „koopman"' stond ingeschre ven? Hagedorn noteerde de adressen, die hiermede verband zouden kunnen hou den. Wat Hildegard betrof, dat was een veel moeilijker geval. Welke voornaam ter wereld had nu toch zijn toekomstige schoonvader? En wat voor een beroep? Men kon toch moeilijk al de in Berlijn wonende Schulze's een bezoek gaan brengen? En dan vragen: „Ten eerste of

De Schakel | 1957 | | pagina 1