BRILLEN Drie mannen in de sneeuw ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN VJ Zwart-wit Burgerlijke Stand Feuilleton S&rlllemaelier" Plaatselijk Nieuws de ïchakel 12e Jaar gang - Nr. 624. Vrijdag 11 januari 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonncmentsprij's f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: Fs SMOOR 'DE HULSTEN - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,-*» - GIRO 358296 Wat felle strijd wordt er geleverd Op het vierkant houten bord Met witte en met zwarte hokjes Waarbij geen woord gesproken wordt. Dat mooie bord met honderd vakjes Staat vol met schijven zwart en wit, Het is voor duizenden van denkers Een onmisbaar, huiselijk bezit. Het bord vertoont aan de andere zijde Iets groter vakken, acht maal acht, Hier speelt men met gans and're stukken En worden dames ten val gebracht. Men spreekt van schaak, mat, pat en dubbel, Van a.4 en b.6, rokeert En slaat en schuift, ruilt soms een to- |ren Zegt „en passant" heel erg geleerd. Zo damt en schaakt men in veel clubjes, Ook doet men het provinciaal De jeugd wordt ook al inge-schaak-keld En denkt al internationaal. O, machtig dam- en schakend leger Hoe rustig is toch elke zet, Dat door de grootten van deez aarde Wat meer op jullie werd gelet. Zij spelen het grote sehaaktournooi Maar kunnen niets verliezen, Wij hopen dat hun schaakpartij Steeds eindigt op remise. WAVER. GEMEENTE GROEDE over de maand Dec. 1956. GEBOREN: 11, Christiaan, z. van C. A. A. de Pauw en B. M. Siben; 23, Izaak Johannes, z. van P. I. de Hullu en T. E. van Houte; 9, Wijnand Constantijn, z. van J. S. Room, te Oostburg; 22, Adri- aan Marinus, z. van C. A. Salomé en J. A. Dees, te Oostburg. OVERLEDEN29, Florimondus H. van Dierendonck, wedn. van S. M. Blomme, 87 jaar; 21, Emelie van Acker, wed. Geernaart, 72 jaar, te Oostburg. GEHUWD: 8, Paulus Souhuwat, 27 jaar en Aurora Salampessy, 36 jaar, beiden wonende te Groede. INGEKOMEN: 1, H. V. Osman Fahmy- Everaars, van Egypte naar Voorstraat A 197e; 1, L. L. Osman Fahmy. van Egypte naar Voorstraat A 197e; 14, E. Streicher, van Wenen (Oostenrijk), naar Pr. Marijkeplein A 308; 20, C. J. de Witte en echtg.. van Gent (B.) naar Blekestr. A 324; 20, C. Schautteet, van Mechelen (B.) naar Schuitvlotstraat A 72; 21, A. P. van Abel en gezin, van Breskens naar O 209. VERTROKKEN: 5, G. E. Buijsse, van O 137 naar Breskens, Langeweg 4; 5, H. E. M. van den Hemel, van O 221 naar Hoek, Mosselpolder H 1314, S. de Hullu, wed. Blaakman en gezin, van O 209 naar Zierikzee, Scheepstimmerdijk 73; 16, S. door ERICH KASTNER 41 „Ik ben een schandvlek, is 't niet zo?" vroeg Schulze. „Een wanklank," antwoordde de por tier. Geheimraad Tobler, één van de rijk ste mannen van Europa, sprak aange daan: „Maar armoede is toch geen schande". Maar Onkel Polter verstoorde deze il lusie. „U ziet de kwestie niet juist," ver klaarde hij. „Wanneer een millionnair met drie hangkoffers in het armenhuis trok en de ganse dag in zijn rokcostuum rondliep, dan zou rijkdom een schande zijn! Het hangt er maar van af hoe je de zaak beschouwt". „Alles op zijn tijd en alles op de juiste plaats," beweerde de heer Kühne. „En u bent hier niet op de juiste plaats," voegde Onkel Polter er aan toe. Daar verhief zich tante Juichen van haar stoel en ging dicht bij Onkel Pol ter staan. Ze maakte enkele zeer spre kende bewegingen met haar rechter hand en deelde mede; „Maak dat je OOSTBURG J. Risseeuw, van O 90 naar Rotterdam, Doezastraat 15d. Aardenburg Raadsvergadering De gemeenteraad van Aardenburg kwam in openbare zitting bijeen onder leiding van burgemeester van Dongen. Deze gaf in zijn opening de gebruikelijke beschouwing over het afgelopen jaar. Hierin zei hij o.m. dat het bevolkings aantal in de gemeente bijna gelijk ge bleven was. Er was slechts een vermeer dering van 9 inwoners. Een nieuwe straat met riolering kwam tot stand binnen het kader van het herziene plan van wederopbouw. Vele nieuwe panden verrezen en een nieuwe R.K. jongens school werd zo goed als voltooid. De opening hiervan zal plaats vinden op Maandag 7 Januari. Hij vreesde, dat de thans beschikbare bouwgrond in de toe komst onvoldoende zal blijken te zijn om alle bouwaanvragen te kunnen rea liseren en in verband daarmee is er een voorstel te verwachten dat een grondige herziening beoogt van het wederopbouw- en uitbreidingsplan. Met ingang van 1 Januari j.l. heeft de heer A. I. Catsman zijn functie neergelegd als hoofd van de Beschenning Bevolking. Zeer veel heeft de heer Catsman in deze functie ver richt voor deze zo belangrijke instelling. In totaal konden 28 nieuwe woningen aan het bestaande aantal worden toege voegd. Niet zo rooskleurig is het gesteld met. de landbouw en de vlasindustrie. De inrichting van een goede oudheidskamer heeft de volle aandacht van het college. Het verenigingsleven is in het algemeen gezond en in verband hiermee wees hij in het bijzonder op de activiteiten in St. Kruis. De nieuwjaarsrede van de burgemees ter werd beantwoord door wethouder Catsman, die de hoop uitsprak, dat het de heer Van Dongen gegeven zou mogen zijn zijn werk in 1957 te doen met de zelfde liefde en activiteit als in het afge lopen jaar. Een nieuw leerplan werd vastgesteld voor de openbare lagere school. De in specteur van het lager onderwijs in de inspectie Middelburg heeft hieraan zijn fiat gegeven. Op 26 Januari vinden er te Aarden burg districtswedstrijden plaats van de R.K. vereniging voor E.H.B.O. en in ver band met de hieraan verbonden kosten besloot de raad een bijdrage te geven van f 100,maximaal. Het bestaande oudheidskamertje geeft onvoldoende ruimte om nieuwe stukken, vooral die in verband met de recente opgravingen, te exposeren. Nieuwe ruimte voor een dergelijke opstelling van fresco's en schilderijen kan worden gevonden in de voormalige brandweerkazerne. De doktoren N. Rijk en J. C. Hage wegkomt, anders knalt er wat!" „Laat de portier met rust!" beval Schulze. Hij stond op. „Het is goed. Ik ga er vandoor. Meneer Kesselhut wilt u zo vriendelijk zijn een auto voor me te huren? Binnen twintig minuten ver trek ik". „Natuurlijk ga ik met u mee! Portier mijn rekening alsjeblieft! En een beetje gauw ook!" Hij verdween met de loop pas. „Maar meneer!" riep de hotelier hem nog na. „Waarom wilt u dan gaan?" Tante Juichen lachte kwaadaardig. „U bent werkelijk de grootste domkop, die op twee benen rondloopt. Misschien bent u nog wel voor verbetering vat baar. Laten we het hopen. De rekening, van mij en van mijn nicht! Gauw een beetje!" Zij ruiste weg en struikelde daarbij in haar agitatie over de drem pel. De directeur mompelde: „Beestachtig gewoon!" „Waar zijn die tweehonderd mark?" vroeg meneer Schulze. „Direct," mompelde de portier, haal de zijn portefeuille te voorschijn en lei twee bankbiljetten op tafel. Schulze nam het geld, wenkte een ober, die aan de deur stond en gaf hem de tweehonderd mark. „De helft daar van is voor Sepp, die de ijsbaan met me heeft schoongeveegd," sprak hij. „Zul je het niet vergeten?" werden aangesteld als gemeentelijke lijkschouwers en eervol ontslag werd verleend aan de heer J. Lako uit Sluis als keuringsveearts in de gemeente, een en ander in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Een kasgeldlening werd aangegaan van f 100.000,— in verband met het gebrek aan kasgeld. De Prot. Chr. Stichting voor school- en beroepskeuze krijgt f i5fper geval, evenals de R.K. stich ting voor beroepsvoorlichting. Het is meermalen voorgekomen, dat op onbevoegde wijze is overgegaan tot oudheidkundig bodemonderzoek. In ver band hiermee werd een verordening vastgesteld. Opening R.K. lagere school. Maandagmiddag stelde burgemeester Van Dongen de nieuwe R.K. jongens school officieel in gebruik door het door knippen van een voor de hoofdingang gespannen wit lint. De vele genodigden, ouders en leerlingen, hadden zich rond de ingang opgesteld om getuige te kun nen zijn van dit voor de Aardenburgse gemeenschap zo belangrijke gebeuren. In zijn korte toespraak wees de burge meester op de lijdensweg, die op de ver nietiging van de oude school volgde. Thans is het een heugelijke dag, niet alleen voor de onderwijzers, maar in het bijzonder voor de leerlingen, die in de school een sfeer zullen treffen, welke volledig ten goede komt aan het onder wijs. Hierna verzamelde het gezelschap zich in de ruime hal, diq als vergader ruimte uitermate geschikt is en waaraan men de naam van aula mag geven. Pastoor J. F. Dierick sprak hierop de aanwezigen hartelijk toe. Hij begroette een ieder en noemde met name de waar nemend Commissaris der Koningin, de heer Schout, burgemeester Van Dongen, de inspecteur van het lager onderwijs, de heer A. Leenhouts, de inspecteur li chamelijke opvoeding, de heer S. J. Klompe, de vertegenwoordiger van de Bisschop, Pastoor Kroon uit Oostburg, architect J. C. P. Loonen, aannemer Th. Hoorickx en onderaannemers, het hoofd der school, de heer A. P. M. Goossens, het onderwijzend personeel en vele an deren. Pastoor Dierick wees op het grote belang, dat voor het Katholiek onder wijs in de opening van deze nieuwe school gelegen is. Spreker noemde het een ware feestdag voor Katholiek Aar denburg, dat deze school tot stand is kunnen komen voor de opleiding van de jeugd volgens de Katholieke beginselen. Spreker feliciteerde in eerste instantie de jeugd van Aardenburg met deze prachtige school, waarin het zeker zeer prettig zal zijn onderwijs te genieten Het hoofd en de leerkrachten, omdat het zeer zeker prettig zal zijn in een derge lijke rustige omgeving en prettige sfeer onderwijs te geven, terwijl het opne mend vermogen van de leerlingen hier door zeer ten gunste beïnvloed zal wor den. Spreker wees op het beeld van St. Joseph met het kind, dat hij onder zijn De kellner was eenvoudig sprakeloos. Hij knikte slechts van ja. „Dan is het goed," vond Schulze. Hij zag de directeur en de portier aan met een koude blik. „U kunt wel gaan!" De beiden gehoorzaamden hem als twee schooljongens. Geheimraad Tob ler en Hilde bleven nu alleen. „En wat gebeurt er nu met Fritz?" vroeg Hilde op huilende toon. „Dat brengen we in Berlijn wel weer voor elkaar," verklaarde de Geheim raad. „Geloof me, dat is wel de beste cp^ssing. Moeten we hem in deze on mogelijke situatie nu ook nog gaan uit leggen, wie of we eigenlijk zijn?" Twintig minuten later reed een grote limousine voor. De eigenaar daarvan was Lechner's Leopold, een garagehou der uit Bruckbeuren en hij zelf zat aan het stuur. De huisknechten droegen de talrijke koffers naar beneden en bonden ze vast op het dak van de auto. De directeur en de portier stonden op het bordes en snapten niet precies, wat plaats greep. ..Beestachtig gewoon." sprak de heer Kühne. „De man gooit tweehonderd mark zo maar het venster uit. Hij laat zijn gratis spoorkaartje vervallen en reist met een auto naar München. Drie gasten, die hij pas een dag of wat kent, sluiten zich bij hem aan. Ik geloof, we hebben onze hoofden in .een wespennest beschermende hoede neemt, en hoopte, dat dit voorbeeld in de school in practijk zal worden gebracht. Met klem drong hij er op aan bij St. Joseph om bescherming te bidden. Na deze woorden wijdde Pastoor Die rick de school in. De heer A. Schout zei gaarne naar Aardenburg te zijn gekomen. Spreker constateerde een zekere mode in de scholenbouw. Het kan niet anders of de kinderen zullen genieten in deze prach tige school. Spreker was verheugd dat men in de school aandacht heeft besteed aan enkele reproducties van schilde rijen en deze als decoratie heeft ge bruikt. Onder het uitspreken van de hoop, dat God zijn rijke zegen zou mo gen geven en dat de school voor rampen gespaard zou mogen blijven, feliciteerde de heer Schout het bestuur, onderwij zend personeel, de kinderen en de ou ders met deze prachtige aanwinst. Inspecteur A. Leenhouts constateerde dat men thans het noodgebouw zal kun nen verlaten. Van de 150 scholen bij zijn inspectie meende hij er geen te zullen aantreffen, die kan wedijveren met deze school. Spreker wenste het bestuur, de gehele gemeenschap en de Pastoor hiermee van harte geluk, even als de leerlingen en de onderwijzers. Hij hoopte niet, dat de zusters van de Maria school jaloers op deze school zullen wor den. Het gaat, aldus spreker, om de geestelijke inhoud. Het onderwijs en de opvoeding moeten in elkaar grijpen, dan wordt een daad gesteld met verstrek kende gevolgen. De inspecteur lichamelijke opvoeding, de heer S. J. Klompe, voegde zijn felici taties bij die van de vorige sprekers en sprak de hoop uit, dat men binnen af zienbare tijd er in zal kunnen slagen een gymnastieklokaal te bouwen. Pastoor Kroon uit Oostburg bood na mens de Bisschop de hartelijkste woor den van gelukwens aan. Aannemer Hoorickx dankte voor de woorden van lof, gericht tot architect, onderaannemers en hemzelf. Hij bood namens hen allen een geschenk aan in de vorm van een radio, welke voor het onderwijs dienstbaar gemaakt kan wor den.. De heer J. M. Paridaen sprak namens de ouders, welke hebben gemeend ook een tastbaar blijk van hun vreugde te moeten geven. Het hoofd streeft er naar te zijner tijd een filmprojector voor de school aan te schaffen. De ouders heb ben een bedrag van f 170,bijeenge bracht, als startbedrag hiervoor. Onder hartelijke dankwoorden aanvaardde het hoofd, de heer Goossens, de enveloppe met inhoud. Na: het officiële gedeelte werd de school bezichtigd, waartoe ook de ouders en de kinderen de gelegenheid kregen. De genodigden begaven zich daarna naar hotel „De rode leeuw", alwaar men nog enige tijd bijeen bleef. De bouw van de school is bijzonder geslaagd. Alle vier de lokalen liggen op het Zuiden en zijn zodanig gegroepeerd, dat aan twee zijden bezonning mogelijk is. Voorts beschikt het gebouw over nog twee andere ingangen, die toegang ge ven tot ruimten, waarin de kapstokken zijn voor de leerlingen. Er is ook een onderwijzerskamer, tevens kamer voor gestoken". „En dat allemaal om die flirtzieke mevrouw Casparius!" was de mening van Onkel Polter. „Ze wil die Schulze enkel en alleen weg hebben om vrij spel te kunnen krijgen met die kleine mil lionnair". „Ja, maar waarom heb je me dat dan niet eerder verteld?" vroeg Karei de Koene verontwaardigd. De portier dacht aan de driehonderd mark, die hij op die transactie had ver diend en hij nam het verwijt op de koop toe. Juist kwamen tante Juichen en haar nicht aanzetten. Ze waren beladen met hoededozen, paraplu's en tassen. De ho telier wilde ter hulp snellen. „Blijf er met uw vingers af!" beval de tante. „Ik was maar twee dagen hier. Maar dat was ruimschoots voldoende. Ik zal het hier, zo ver het maar in mijn vermogen ligt, stellig aanbevelen". Ik ben ontroostbaar," verklaarde de heer Kühne. „M'n oprechte deelneming," sprak de tante. De portier sprak: „Maar dames, waar om gaat u ons toch zo gauw weer ver laten?" *„Hij is geschift!" constateerde tante Juichen. „Deze brief is voor Dr. Hagedorn," sprak Hilde. Onkel Polter pakte hem eerbiedig aan. Het jonge meisje wendde

De Schakel | 1957 | | pagina 1