PLOUVIER heefi DE schoenenNieuwendijk 11-16, VLISSINGEN In verband met het nieuwe jaar, zal ons volgend nummer op oudejaarsdag verschijnen. Advertenties hiervoor moeten uiterlijk Vrijdag 28 December a.s., vóór des middags 12 uur in ons bezit zijn. De uitgever. onze strijd gelegen laten liggen. Met 'n opwekking de vakbeweging te blijven steunen, besloot dhr. Landman zijn boeiende toespraak. Vervolgens was het woord aan de to neelvereniging ,,Op Hoop van Zegen" uit Oostburg, die een stuk van Hans Nesna „De zon tegemoet" op buitengewoon le vendige en aanvaardbare wijze voor het voetlicht bracht. Op boeiende wijze was het gegeven, een blind geworden vliege nier die zijn weg in het leven moet te rugvinden, uitgewerkt. Frank, de vlie genier, werd uitstekend vertolkt door de heer P. Wesdorp. De zeer moeilijke rol speelde deze jongeman zo echt dat ve len in de zaal hun ontroering niet meer meester waren. Ook de andere spelers waren er goed in en volgden het door Wesdorp en de moeder (mevr. Ie Roy) aangegeven peil en tempo op voortreffe lijke wijze. Een uitgebreide verloting kwam de kas van de Vrouwenbond ten goede. Heel wat gebak, konijnen, pulletjes etc. veranderden van eigenaar. De prijzen waren grotendeels ter beschikking ge steld door de Biervlietse middenstand. Mevr. Dijk sprak een kort slotwoord, waarna een gezellig bal volgde o.l.v. de heer I. de Reu uit Oostburg. Tot in de kleine uurtjes heerste er een echte fa milie-stemming op de familie-avond van het N.V.V. Algemeen werd op een spoe dige herhaling van deze uitermate ge slaagde avond aangedrongen. Breskens Aanrijding Zaterdagavond omstreeks 5 uur had op het Veerplein te Breskens een aan rijding plaats, vlak bij het kaartver koopkantoor van de veerboot, tussen twee luxe auto's. Terwijl de bestuurder van een der voertuigen zich voorzag van een kaartje, kwam een andere luxe auto aanrijden en botste tegen de stil staande auto. Aan beide voertuigen ont stond schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in naar de shuldvraag. Vergadering "buurtvereniging Dinsdag j.l. vergaderde de buurtver eniging van de Bloemenwijk. In zijn openingswoord heette de voorzitter allen welkom, in het bijzonder de burgemees ter. Spr. schetste de goede samenwer king tussen buurtvereniging en gemeen tebestuur. gezien de besprekingen, welke reeds tussen beide partijen hadden plaats gevonden. Hierna kwam een rap port aan de beurt, hetgeen aan het gemeentebestuur is voorgelegd en waar in vooral verbetering van de woningen en het verfraaien van de wijk onder de loup werden genomen. Als verfraaiing van de wijk werd een verdere aanplant van heesters op de onbebouwde gedeel ten en een ligusterheg aan weerszijden van de straten gevraagd. Ter verbete ring van de woningen kwamen het schilderen en behangen aan de binnen zijde, het overlopen der daken, verbe teren van de bestrating, het aanbrengen van kolenbunkers en niet te vergeten de vuilnisemmers aan de beurt. Ook de aanleg van een speelplaats kwam aan de orde, hetgeen in deze wijk een oplos sing zou zijn voor de jeugd. Hoewel niet aan alle verlangens direct kan worden voldaan, zegde de burgemeester toch toe, dat de beplantingen zouden worden aangebracht en de vuilnisemmers begin Januari in gebruik worden genomen. Voorts zijn er nog enkele punten, waar hotel". De portier haalde de schouders o-p. ..Wat kan ik er tenslotte aan doen, me vrouw? Een gast is nu eenmaal 'n gast". „Luister eens. Er is mij wel iets aan gelegen, dat die meneer Schulze zo gauw mogelijk verdwijnt. De reden doet niets ter zake". Hij vertrok geen spier. „U bent een intelligent iemand." sprak 7e. „Probeert u eens de hotelier te be ïnvloeden. Overdrijf de klachten, die men tegen Schulze te berde brengt. Voegt u daar aan toe, dat ik niet meei terug kom, voor het geval dat er niets tegen hem wordt ondernomen. Meneer Lenz denkt er natuurlijk net zo over". „En wat moet er nu precies gebeu ren?" „De heer Kühne moet morgen de heer Schulze het voorstel doen. te vertrekken, als zijnde in het belang van de gasten. De man is naar het schijnt, allerminst welgesteld. Biedt u hem' een schadever goeding in de vorm van geld aan. Hoe veel is van minder belang. Geeft u hem driehonderd mark. Dat betekent voor hem heel wat". „Ik begrijp het," veronderstelde de portier. „Des te beter," was het hoogmoedige antwoord. „Wat u van die vijfhonderd over nog niet direct een beslissing kon worden genomen, doch deze zijn wel in behandeling. Na er op te hebben gewe izen,, dat het gemeentebestuur ernst maakt met het verbeteren van deze wijk 0.a. de beplanting aan de Van Zuijenstr., de uitgebreide straatverlichting en de aangebrachte straatnamen, werd er door het bestuur op gewezen, dat, in- dien deze wijk beter bewoonbaar wordt gemaakt, er ook bewoners zijn, die hier voor een offertje zullen moeten brengen door het verdwijnen van omheiningen bii de aan te brengen beplanting, enz. Als laatste punt op de agenda kwam de deelname aan de visserijfeesten ter tafel. Hiervoor werd een commissie in het leven geroepen, welke te zijner tijd hiervoor de voorbereidingen zal treffen. Bij de rondvraag kwamen nog ver scheidene punten naar voren, welke in b handeling zullen worden genomen. In het slotwoord deed de voorzitter nog maals een beroep op de bewoners hun medewerking te geven, deze wijk een behoorlijk aanzien te geven, en dankte de aanwezigen voor hun opkomst. Tentoonstelling „De Vink". Zaterdag en Zondag werd door de vogelvereniging „De Vink" te Breskens een kanarie-tentoonstelling gehouden in het café van de heer J. v. d. Broecke. Er was beide dagen heel veel belang stelling, zowel van binnen als buiten de gemeente, zodat de tentoonstelling zeer goed geslaagd genoemd kan worden. De prijzen werden als volgt toegekend: Eigen kweek: 1. M. Quaars, Breskens; 2. Ph. Keijmel-Ekkebus, Breskens; 3. Ri- nus v. d. Broecke, Breskens; 4. Ph. Keij mel-Ekkebus, Breskens; 5. J. v. d. Wege, Nieuwvliet. Open klas: 1. M. Quaars, Breskens; kampioen; 2. Schut-De Kraker, Bres kens; 3. Rinus v. d. Broecke, Breskens; 4. J. Snoep, Groede; 5. M. Quaars, Bres kens. Bonte klas: 1. en 2. J. v. d. Wege, Nieuwvliet; 3. Iz. Wisse, Breskens; 4. D. Quaars, Breskens. De uitslag van de grote verloting is als volgt: 630, radiotafel; 432, tafelkleed; 62, kanarie met kooi; 219, electr. strijkijzer: 650, 1 fl. likeur: 421, 4 st. chocolade: 180, 1 ds. chocolade: 13. 1 ds. bier; 732, 1 pak zaad; 552, 1 ds. sigaartjes. Duiv ententoonstelling. Zaterdag en Zondag j.l. hield de P. V. „Nog Sneller" te Breskens haar jaarlijk se tentoonstelling in café „Centraal". Er waren 414 inzendingen, waaronder zeer vele pracht exemplaren. Als keurmeester fungeerde de heer L. Donders uit Tilburg die zich bijzonder goed van zijn moei lijke taak heeft gekweten. Beide dagen heerste er een gezellige drukte, zodat ..Nog Sneller" weer op een goed geslaag de tentoonstelling kan terugzien. De uitslag was als volgt: Klasse A. Jonge doffers. 1. P. Buize: 2. A. de Jonge: 3. Joh. de Krijger; 4. A. de Jonge: 5, Jac. Wisse: 6 C. van Opdurp; 7. L. Verstraete; 8. A. Poppe; 9. j. v d. Broecke; 10. Jac. Quaars; 11. W Klaaijsen; 12, Jac. Wisse; 13. A. Vermeulen; 14. P. v. d. Walle; 15. A Bondewel: 16. P. Buijze; 17. J. v. d. Broecke; 18, W. Fenijn: 19, J. v. d. Wege: ?0. Joh. Ca reis21. G. Pleijte: 22. Tz. R.iteco: 23 Th. de Smit: 24. A. Ekkebus: 25. I. Pleijte: 26, P. Buijze: 27, Joh. Ca rols; 28. W. Klaaijsen: 29, Jac. Wisse: 30, -Tac. Quaars: 31, P. Blaakman; 32, L. Verstraete; 33. P. v. d. Walle: 34. J. Pleijte: 35, J. Datthijn- 36. Jac. Quaars: 37. p. Blaakman: 38, J. Klaassen; Z.E. V.. Joh. Carels: E. V., A. Versrrille-de Kr. Klasse B. Jonge duivinnen. 1. G. Pleijte; 2. A. de Meester; 3, W. Klaassen: 4 E. Pieters; 5. J. Klaassen: 6 A. Versprille- de Kr.: 7. W. Klaaijsen- 8. G van Grol: 9. T. Risseeuw: 10. A. de Krijger 11. W. Klaaijsen: 12. W. Klaaii- sen; 13. J. v d. Wege: 14, P. Buize; 15 Iz. de Jonge Az.16, P. v. d. Walle: 17. Joh. Carels: 18. J. Quaars: 19. C. Dierx; 20. J. Quaars L.; 21. J. Datthijn: 22. H. Oosterling: 23, L. Verstrnjete24, J. van Gijs; 25, J. Klaassen; 26, Iz. de Jon- mark overhoudt, kunt u natuurlijk als uw eigendom beschouwen". Hij dankte buigend. „Ik zal doen wat in mijn vermogen ligt, mevrouw". .Nog een kleinigheid." sprak ze. „Wan neer meneer Schulze morgenmiddag niet is vertrokken, neem ik de nachttrein naar St. Moritz. Ook dat wilt u uw di recteur wel mededelen?" Ze groette vluchtig en ging naar de bar. Haar avondtoilet ruiste alsof het voortdurend wilde vertellen hoeveel het gekost had. VERSTOORDE ILLUSIES. De volgende ochtend, zo om een uur of acht. werd er bij mevrouw Hagedorn in de Mommsenstrasse gebeld. De oude dame ging open doen. Buiten stond een knechtje van de sla ger Kuchenbuch. Hij was flink uit de kluiten gewassen en desniettemin noem de men hem Kareitje. Hij was ongeveer twee meter lang. „De hartelijke groeten van de baas," sprak Kareltje ter inlei ding. „En om tien uur zal uw zoon op bellen vanuit de bergen. Maar u hoeft niet ongerust te zijn". „En daar moet ik niet ongerust over worden?" vroeg de oude dame. „Neen. Hij heeft ons gisteravond een telegram gestuurd en daar stond in, dat we u moesten voorbereiden op een pret tige mededeling". ge Az.27, Joh. Carels; 28, Iz. de Jonge Az.29, A. Bondewel; 30, R. van Quekel- berghe; 31, Jac. Buijze; Z.E.V., Joh. Carels; E. V., J. Quaars-L. Klasse C. Jarige doffers. 1, P. Buize; 2, P. Buize; 3, E. Pieters; 4, Joh. Carels; 5, Joh. Carels; 6, G. Pleijte; 7, Jac. Quaars; 8, W. Fenijn; 9, A. Ekke bus; 10, W. Klaaijsen; 11, J. Jacobs; 12, A. Poppe; 13, A. de Reu; 14, A. Vermeu len; 15, P. Buijze; 16, Rijckaert; 17, A. Bondewel; Z. E. V., J. de Lijzer; E. V., Jac. Maas. Klasse D. Jarige duivinnen. 1, A. Bondewel; 2, L. Verstraete; 3, H. Oosterling; 4, A. Poppe; 5, A. de Hulster; 6, Jac. Wisse; 7, Iz. Faas; 8, J. van Gijs; 9, G. Pleijte; 10, Rijkaert; 11, P. v. d. Walle; Z.E.V., J. de Meester; E.V., A. Hamelij nek. Klasse E. Oude doffers. 1, A. Boekhout; 2, Th. de Smit; 3, Joh. Carels; 4, Rijckaert; 5, J. de Lijzer; 6, J. v. d. Broecke; 7, J. v. d. Broecke; 8, Jac. Wisse; 9, Iz. de Jonge; 10, J. v. d. Broecke; 11, Iz. Quaars; 12, M. Faas; 13, M. v. d. Broecke; 14, P. Buize; 15, J. Quaars-L.; 16, E. Pieters; 17, Jac. Wisse; 18, J. Risseeuw; 19, J. de Meester; 20, Jac. Quaars; 21, J. Jacobs; 22, J. Faas Mz.; 23, M. Faas; 24, Rijkaert; 25, A. Ekkebus26, A. de ReuZ. E. V., P. v. d. Walle; E.V., J. Quaars-L. Klasse oude duivinnen. 1, E. Pieters; 2, J. v. d. Broecke; 3, Joh. de Krijger; 5, Joh. de Krijger; 6, Jac. Buijze; 7, J. v. d. Broecke; 8, P. Blaak man; 9, H.Oosterling10, Iz. de Jonge Az.; 11. A. Poppe; 12, J. v. d. Broecke; 13, J. Klaassen; 14, Joh. Carels; 15, J. Klaassen; 16, J. Jacobs; 17, Iz. Riteco; 18, E. Pieters; Z. E. V., Joh. Carels; E. V., P. v. d. Walle. De uitslag \*an de verloting was als volgt: 1134, radio; 1537, autoped; 856, strijkijzer; 1827, waterketel; 1949, bood- schaptas; 1953, vruchtenschaal; 1632, bloempot; 897, nest schalen; 641, nest schalen; 1741, sierkan; 623, zaklantaarn. Groede Ere-medaille Oranje-Nassau. Aan de heer C. J. C. Ras te Groede werd de ere-medaille in brons verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt voor 40 jaar trouwe dienst op het landbouwbedrijf van de heer J. C. v. d. Slikke te Breskens. Burgemeester J. C. Everaars overhandigde de medaille. Groede zingt weer. Oip 2e Kerstdag zal in de Herv. Kerk weer een oecumenische kerstzangdienst worden gehouden van de Hervormde en Lutherse gemeenten. Ds. M. de Jong en Ds. J. Happee zullen deze dienst leiden. Medewerking verlenen het christelijk gemengd koor „Excelsior", onder leiding van de heer Vergouwe uit Breskens en het Luthers kerkkoor en kinderkoortje. Kerstfeest Zondagsschool. De Herv.Lutherse Zondagsschool zal haar kerstfeest vieren op tweede Kerst dag om 5 uur in de Hervormde Kerk. Als bijzonderheid kan gemeld worden dat bij deze gelegenheid de kaarsen op de oude kronen zullen branden. Onge twijfeld zal dit een heel bijzonder effect geven. Kerstfeest instuif. Ook voor de bezoekers van de instuif zal een kerstfeestviering worden geor ganiseerd op Zaterdagavond in de Fran se kerk. De leiding berust bij Wika. Was- terval. Hoofdplaat Filmvoorstelling ten bate van Hongarije. In de ontsuanningszaal te Slijkplaat bij Hoofdplaat werd ten bate van de ac tie „Hoofdplaat helpt Hongarije" een filmavond gehouden. De belangstelling was groot. Vertoond werd: „De witte hel," alsmede enkele korte rolprenten, waaronder onnamen uit de watersnood- dagen van 1953. 's Middags was er een voorstelling voor schoolkinderen met o.m. de film: „George van de Rebellen club". Woensdag werden deze films reeds in Hoof dol aat gedraaid. De netto opbrengst was honderd gulden. Oostburg Opening A.V.O.-Werkplaats. Nu op 21 December te Oostburg de nieuwe beschuttende werkplaats voor tewerkstelling van minder-validen offi cieel door Zijne Excellentie de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid geopend werd, is het wel interessant te vernemen hoe de vestiging van deze werkplaats tot stand is gekomen. Het begon in November 1954 toen po gingen werden ondernomen om in Ter- neuzen tot vestiging van een beschut tende werkplaats voor heel Zeeuws- Vlaanderen te komen. De minder-validen uit West Z.-Vlaanderen zouden dan ook in Terneuzen tewerkgesteld kunnen wor den. Daar het, gezien de geografische ligging, niet gemakkelijk zou zijn dit plan te verwezenlijken, werd door het Arbeidsbureau het denkbeeld geopperd om ook te Oo^tburg een dergelijke werk plaats op te richten. Een en ander werd ter kennis gebracht van de Heer Burgemeester van Oost burg. Het resultaat is geweest, dat reeds op 28 Februari 1955 de eerste minder- validen konden worden tewerkgesteld. Voorlopig werd gebruik gemaakt van een houten noodbarak, terwijl nog slechts 2 man tewerkgesteld konden worden. Het feit, dat thans een gloednieuwe en uitstekend geoutilleerde werkplaats in gebruik genomen kan worden, is hoofdzakelijk te danken aan het grote enthousiasme, waarmee het gemeente bestuur van Oostburg de plannen tot oprichting van een werkplaats heeft ontwikkeld, waarbij de wethouder van sociale zaken, de heer D. Geuze, zeer zeker als de stuwende kracht mag wor den genoemd. Bij de oprichting bleek, dat het niet slechts moeilijk was een ge schikt gebouw te vinden, doch ook het verkrijgen van voldoende opdrachten bleek allesbehalve eenvoudig. De heer Geuze wist echter, gedreven door een warm sociaal gevoel en met de mede werking van de heer De Waard van de A.V.O., alle moeilijkheden te overwin nen. De heer van Egeraart uit Vlissin- gen, die tijdelijk met de leiding van de werkplaats werd belast, zorgde er voor dat het technische gedeelte van de werkplaats tot in de puntjes werd ver zorgd. En zo groeide, dank zij de medewer king van diverse gemeentebesturen, het bedrijfsleven en het Arbeidsbureau, een werkplaats, waar binnenkort meer dan 30 personen werk zullen vinden. Tijdens de opening, waarbij vele auto riteiten aanwezig waren, o.a. de Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. de Casembroot, heeft Minister Suurhof een rondgang door de werkplaats gemaakt en zich met een der tewerkgestelden onderhouden. De oudste van hen, de heer C. v. Dieren- donck uit Groede, bood Z. Ex. een op de werkplaats vervaardigd souvenir-kistje aan, waarbij hij hem als volgt toesprak: Excellentie, Namens de arbeiders van de werk plaats is het mij een genoegen U en het Gemeentebestuur hartelijk dank te zeg gen voor de mogelijkheid, welke door U ,-n het leven werd geroepen, om de min- der-valide arbeiders op deze mooie werk plaats weer in staat te stellen hun da gelijks brood te verdienen. Dit heeft weer zon en levensvreugde in onze gezinnen gebracht Als bewijs van erkentelijkheid moge ik U, namens de tewerkgestelden, dit cadeautje, hetwelk hier op de wrkplaats werd vervaardigd, aanbieden in de hoop, dat het een bescheiden plaatsje in Uw woning zal vinden. Ik dank U wel. Geslaagd. Van het Instituut Aalbregtse te Oost burg zijn geslaagd voor het diploma machineschrijven, als kantoortypiste (180 aanslagen per minuut) de dames J. Leenhouts te Cadzand en F. Porreij te Groede. Voor het dioloma stenografie Neder lands, met 130 lettergrepen per minuut, de dames B. de Badts te Schoondijke; T. Bril te Zuidzande (met lof)S. Eergsma te Oostburg; M. Dierkx te Oostburg;- W. Hamelink te Terneuzen (met lof) en S. Luteijn te IJzendijke. Retranchement Uitvoering. De leerlingen der lagere school gaven onder leiding van het onderwijzend per soneel en de oudercommissie een goed geslaagde uitvoering, voornamelijk be staande uit toneelwerkjes. Onder lei ding van de heer Kuijs werden ook en kele gymnastieknummers uitgevoerd. De secretaris der oudercommissie, de heer L. Basting, vertelde in dichtvorm een en ander over de driedaagse school reis. Verkeerscursus. Onder leiding van de wachtmeester der Rijkspolitie H. Karstanje en A. de Koster is een begin gemaakt met een verkeerscursus, waaraan ruim 30 per sonen deelnemen. Collecte voor Hongarije. De geldinzameling voor Hongarije bracht f 818,20 op. Schoondijke Toneeluitvoering Zaterdag j.l. gaf de toneelvereniging „De Schelde" uit Breskens een uitvoe ring in hotel „De Zwaan". De heer L. de Vlieger sprak een omeningsjvoord en heette allen hartelijk welkom. Hij be treurde het, dat de opkomst zo gering was. Opgevoerd werd het mooie toneel- *nel in 3 bedrijven „Onder één dak" van •T. Fabricius. Dit stuk werd op een keu rige en vlotte wijze voor het voetlicht gebracht. Aan het einde van elk bedrijf werden de spelers (sters) met een har telijk applaus beloond. Het bleek, dat de heer Carels, de regisseur, een goede keuze had gemaakt. Het stuk heeft vele snannende momenten en deze werden zeer goed vertolkt. De familieleden on derling lieten in de verschillende frag menten goed zien, uit welk milieu rii kwamen en nu en dan ging het er nogal hardhandig toe. De oude vader, ver tolkt door de heer L. de Vlieger, was een rrhte stijfkop en bijna niet te vermur wen. hoewel zijn oudste zoon Wouter en schoondochter Dora, het zo goed met hem meenden. Vooral het gedeelte, waarin de familieleden beraadslaagden over de beerafenis van hun moeder, in het sterfhuis, en waarbij Dora niet aan wezig mag zijn. kwam bijzonder gord uit. Dit moment werd door mevr. de Vliee-er als Dora en de heer C. de Visser als Wouter, keurig weergegeven. De schoonzoon Jan, gespeeld door de heer

De Schakel | 1956 | | pagina 2