Drie maun ie ie sneeuw ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN de fcha kei ue Jaar gang - Nr. 621 Vrijdag 21 dec. 1956 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., In alle formaten en velerlei kleuren, Feest'lijk verpakt en heus niet duur Gereed om het mensdom wat licht te verschaffen, In Kerstboom of kandelaar, bij huiselijk |vuur. De grootte der kaars heeft ons niets te i vertellen, De aandacht wordt bepaald bij de kleur, Zo zien we 't symbool der flikkerende Ikaarsen Verscholen tussen takken en dennegeur. Ziet U die slanke, rechte blauwe In zulk een lichte tint, Het is de kleur van lief en rein zijn Gelijk een pas geboren kind. En dan die groene, hoog van boven, Waar juist wat vet afdroop, Die knippert vriendelijk met haar lichtje Waarmee zij seint: ik ben de hoop. Een felle rode, 'k zie er wel zeven, Pocht dat haar kleur de sterkste is, In werkelijkheid misschien wel mogelijk Maar als symbool soms lelijk mis. Neen dan die korte, forse witte, Dat is pas eens een Kerstfeestkaars, Geen enkele kleur kan haar verdringen Gaat niet op zij voor groen en paars. De blankheid en haar helder licht Zijn zuiver op één doel gericht: „Vrede op aard" voor alle mensen Die het Kerstkind boven alles wensen. Gij blanke kaars, zuiver van smet Hebt alles in het licht gezet. WAVER. Burgerlijke Stand GEMEENTE GROEDE over de maand November 1956. GEBOREN: 23, Izaak Pieter, z. van P. de Reu en A. P. van den Broeke. OVERLEDEN: 24, Tannetje Colijn, d. van I. Colijn en T. Kense, oud 77 jaar; 29, Pieter Casteleijn. z. van J. Casteleijn en F. de Witte, oud 61 jaar, te Oost burg. GEHUWD: 8, Jacob van H'ee. 70 jaar, wonende te IJzendijke en Wilhelmina Lucieer, 63 jaar. wonende te Groede; 15, Augustinus J. Reijnhout, 26 jaar, wo nende te Middelburg en Emma S. Ras, 21 jaar. wonende te Groede; 29, Jacob Visser, 19 iaar, wonende te Voorschoten en Kathalijntje A. den Dekker, 20 jaar, wonende te Groede. INGEKOMEN: 1. K. A. den Dekker, van Oostburg naar O 215: 5, M. C. Risseeuw, van Oostburg naar A 295; 6, A. G. van Haaf ten, van Z altbommel naar A 267 23, B. de Bas. e v. Middelkoop, van Bos koop naar A 270. VERTROKKEN: 12, F. T. Wolfert, van A 240 naar Sluis, Walplein 2; 15, E. S. Ras, e. v. Reijnhout, van O 66 naar Mid- Feuilleton door ERICH KASTNER 38 „Kuchenbuchs?" vroeg Eduard. „Dat is de slager, waar we altijd ko pen. Ik heb hem een telegram gezonden. Hij moet de lustige Witwe voorzichtig voorbereiden. Anders schrikt zij te he vig". „Lustige Witwe?" vroég Hilde. „Dat heb ik wel eens meer gehoord". En er viel haar een oude dame in, waar ze aan het station tegenop was gelopen, toen haar vader naar Bruckbeuren zou ver trekken. Uit de coumé had zich een jon geman gebogen en hij had de oude dame „lustige Witwe" genoemd. En toen was de trein de hal uitgestoomd Ze zei: „Ik kan me natuurliik best vergissen". „Je vergist je absoluut," veronderstelde Fritz. „Op deze bijnaam heb ik patent. Als je dus die naam hebt gehoord, moet je ook mij hebben gezien". „Dat zal wel," sprak ze. „Ik wens je van ganser harte geluk met je betrek king". „Ik jou eveneens," antwoordde hij vro lijk. „Nu krijg jij eindelijk ook een echt- delburg, Breestraat 49; 17, W. Lucieer, e. v. Van Hee, van A 251 naar Breskens, Molenwater 56; 22, P. B. Verhage, van A 230 naar Vlissingen, Berlagestraat 17; 29, A. Verrijzer, e. v. Hunitetu, van O 124c naar Velzen, IJmuiden, J. P. Coen- straat. Plaatselijk Nieuws Sluis Raadsvergadering De Raad der gemeente Sluis verga derde Vrijdagavond o.l.v. loco-burge meester C. F. A. Dekkers die burgemees ter P. F. van Hootegem wegens ziekte moest vervangen. Hij wenste de burge meester een spoedig herstel toe. De leden en plaatsvervangende leden van de Commissie van Advies van de Woonruimtecommissie werden met al gemene stemmen herkozen. Aan enkele herbouwplichtigen in de gemeente werd grond toegewezen. Inge willigd werd een verzoek van de heer C. G. Hast tot ruiling van grond in de St. Jacobsstraat. Ingetrokken werd een besluit van de raad van 17 Aug. 1.1., om grond te onteigenen in de Ridderstraat, omdat hier juridisch enkele bezwaren tegen bestonden. Deze procedure zal ter zijner tijd opnieuw aanhangig gemaakt worden. Gewijzigd werd de algemene Politie verordening ten aanzien van het uit hangen van vlaggen. Een verzoek van M. de Guisquière werd ingewilligd om puin te mogen storten on gemeentegrond in de Nieuw- straat. Tot lid van het Algemeen Arm bestuur van Heille werd met algem. st. benoemd de heer N. Remijn. Goedgekeurd werden achtereenvol gens de begrotingen van inkomsten en uitgaven 1957 van het Algem. Armbe stuur van Sluis en de begrotingswijzi gingen van de Godshuizen over het dienstjaar 1955 en de rekening 1955 van het Gast- en Weeshuis. Enkele gemeentepercelen weiland werden opnieuw verpacht tegen herzie ne pachtprijzen. Een 6 pCt. loonsverhoging werd toege kend aan de Opzichter van de Centrale Dienst en de keuringsveearts van de ge meente. De gemeentebegroting 1957 heeft voor de gew. dienst een bedrag aan inkomsten van f 922.359,48, waarin een bedrag voor onvoorziene uitgaven van f 15.177.56. De verhoogde inkomsten in vergelijking met 1956 bestaan uit de meerdere opbrengst van de straatbe lasting, de precariorechten en een ver hoogde bijdrage uit het gemeentefonds. De bijdrage per leerling aan de bijzon dere lagere scholen bedraagt f 35,50 per leerling. Voor het kleuteronderwijs werd een bedrag van f 3500,uitgetrokken en voor het gymnastiekonderwijs f 4850,- Gedacht werd aan verbetering van het gebouw oo het gemeentelijk sport terrein. De kapitaaldienst heeft een be drag aan uitgaven van f 2.456.024,18 en aan inkomsten f 2.184.869,72 dus een na delig saldo van f 271.154.46. De heer S. A. van Hal drong er op aan dat er eindelijk een oplossing gevonden zou worden voor de splitsing van archi varis en beheerder van de oudheids- genoot". „Wie dan?" vroeg tante Juichen. „O ja, ik snap het al. Enfin. Het is maar dat u weet, meneer Hagedorn, het is tegen mijn zin". „Het spijt me," surak hij. „Maar ik kan helaas geen rekening houden met Hilde's tante. Dat zou wel wat heel veel gevraagd zijn. Lieveling, of je vader nu nog zijn toestemming niet zal geven? Achthonderd mark is toch een hele mas sa geld". Mevrouw Kunkel lachte een beetje minachtend. „Let maar eens op," sprak Hilde. „We zullen er zelfs van kunnen sparen. We hoeven geen dienstmeisje te nemen, drie keer in de week een werkvrouw is v/el voldoende". „Maar wanneer de jongen er is, ne men we wel een dienstbode," verklaar de Hagedorn bezorgd. „Welke jongen?" vroeg tante. „Onze jongen!" zei Hilde trots. We noemen hem Eduard," merkte de vader in spé op. „Naar mijn beste vriend". „En als het een meisje is?" vroeg Schulze op zijn beurt bezorgd. ..Dan zou ik voorstellen dat het Edu- ardine wordt," was de opinie van de heer Kesselhut. „U heeft uitstekende denkbeelden," verzekerde Schulze bewonderend. „Het wordt beslist een jongen," deci- kamer. Het ophalen van huis- en straatvuil werd voor een half jaar gegund aan de heer H. Lannoye. In verband met een reorganisatie van deze dienst, o.m. in verband met de plannen tot aanschaf van een auto, geschiedt dat nu voor een half jaar. De raad besloot tot aanschaf van deze auto. De heer Van Hal vraagt zich af of het niet wenselijk is deze kapitaalsuitgave te doen in samenwerking met omlig gende gemeenten. Het college antwoord de, dat deze vraag uitvoerig besproken was, maar was afgestuit op practische overwegingen. Op een andere vraag van de heer Van Hal om deze wagen via de plaatselijke handel te leveren, werd ge antwoord, dat dit nader zal worden be keken. Verder vraagt de heer Van Hal, of Lannoye nu ontslagen wordt. Dit zou hij betreuren. De heer Dekkers ant woordt, dat Lannoye in dienst blijft bij de gemeente tot zijn 65-jarige leeftijd en dat dit reeds in onderling overleg met hem is geregeld. De financieel minder draagkrachti- gen krijgen de gebruikelijke kolentoe- slag. Subsidie voor 1957 werd toegewe zen aan: De maatschappij tot Nut van 't Algemeen ten behoeve van de plaat selijke bibliotheek ad 5 cent per boek; aan het seminarie St. Augustinus voor f 75_ per leerling uit de gemeente; voor het R.K. bureau voor beroeps keuze ad f 15,per geval; de vereni ging voor B., S. en O. zag de bijdrage verhoogd van twee tot vier cent per in woner; de stichting 1940-1945 krijgt f 10,- en het Koningin Wilhelmina- fonds 1 cent per inwoner. Voor het studiefonds van de vereni ging van Ned. Gemeenten, afdeling Zee land, werd een bijdrage gegeven van b cent per inwoner en het Groene Kruis krijgt 50 pCt. van de contributie die ze zelf innen. De bijdrage voor Apollo" werd verhoogd van f 600,tot f 800, per jaar. Een salarisverordening werd vastgesteld voor de administrateur van de woningwetwoningen. De heer Van Hal betreurde het, dat niet in behandeling gekomen was zijn verzoek, gedaan in de vorige raadszit ting, om een voorschot te geven op de subsidie bestemd voor de restauratie van de N. H. Kerk te Sint Anna ter Muiden. Het ollege zegde toe dat de vol gende keer aan de orde te stellen. Huldiging redders. Op het gemeentehuis te Sluis werden een zevental redders gehuldigd, die zich hadden onderscheiden bij het auto-on geluk van 29 Maart 1.1., waarbij een Fiat van Belgische nationaliteit in de vaart van Sluis naar Brugge terecht kwam. Hierbij werden twee personen gered terwijl een jonge vrouw verdronk. Door ziekte van burgemeester P. F. van Hootegem werd dit gedaan door loco-burgemeester C. F. A. Dekkers, die namens het gemeentebestuur nogmaals in eenvoudige bewoordingen zijn waarde ring voor de verrichte daad tot uiting bracht. Hij overhandigde hen namens het bestuur van de gemeente een foto met oorkonde. Daarna werd gesproken door Majoor W. H. Ballegoijen-de Jong namens de Rijkspolitie, die ook de daad deerde Hagedorn. Hilde sprak: „Dat geloof ik ook" en kreeg toen een kleur. Tante Juichen verzocht het gesprek een andere wending te geven. Zij vroeg: .En bij welke firma heeft u een betrek king gekregen?" Hagedorn gloeide van trots toen hij ten antwoord gaf: „Bij de Tobler-fa- brieken, tante! Is dat even wat?" Tante Juichen was werkelijk verbaasd. En zelfs in die mate, dat haar kippe- beentje in het keelgat bleef steken. Haar ogen puilden uit het hoofd. Ze moest er vreselijk van hoesten. Men poogde haar water te laten drinken. Men hield haar armen in de hoogte. Ze rukte zich los, wierp een wanhopige blik op de heer Schulze en poetste de plaat. „Heeft zij dat meer?" vroeg Fritz, toen zij weg was. „Al zolang ze mijn tante is, had Hilde eigenlijk willen antwoorden. Maar ze zag de ogen van haar vader en van de huisknecht op zich gericht en verklaar de: „De vreugde zal haar te machtig zijn geworden". Op diezelfde avond, ongeveer een uur later, vond een gesprek plaats dat niet zonder gevolg zou blijven. Mevrouw Cas- parius kwam bij Onkel Polter, die ach ter zijn toonbank was gezeten en vluch tig in een Engelse krant las. „Ik wilde wel eens even praten," verklaarde ze. van deze mensen roemde. In het bijzon der was hij verheugd dat zich hierbij een lid van de Rijkspolitie bevond, n.l. wachtmeester Th. Jansen. Dit strekt de politie tot grote eer en hij bood hem een tevredenheidsbetuiging van de Algemeen Inspecteur aan. In dezelfde geest sprak adjudant L. Meertens uit Aardenburg. De heer T. Jansen sprak namens al len woorden van dank voor de belang stelling en waardering, evenals J. Leen- houts. Deze laatste betrok in zijn woor den van dank ook de Directie van het Hof van Brussel, het echtpaar Batse- laere-Bevïn en het echtpaar Gevaert voor de goede zorgen op die koude dag aan hen besteed. Ook bracht hij dank aan de oud-burgemeester van Brugge voor de betoonde belangstelling. De oor konden en de foto's werden uitgereikt aan de heren: T. Jansen, J. van Hee Jr., Th. C. Batselaere, A. D'hoore, M. J. Leenhouts, J. L. Leenhouts en H. F. Boo- gaart. Na afloop bleven de genodigden nog enige tijd gezellig bijeen. Biervliet Kerstverrassing voor ouden van dagen te Rozenoord De Hervormde Vrouwengroep te Biervliet heeft de uit die gemeente af komstige ouden van dagen, welke in het Tehuis „Rozenoord" te Sluis worden ver zorgd, een aangename kerstverrassing bezorgd. Voor alle mannen was er een rokertje met een verrassing en wat snoeperij, terwijl er voor de dames iets hartigs, een verrassing en wat snoeperij was. De oudjes waren erg dankbaar voor het feit, dat het geboortedorp hen niet vergeet, ondanks de hoge leeftijd en het feit dat velen al jaren in „Ro zenoord" worden verpleegd. Mevr. Bal den Oude las een prachtig kerstverhaal voor. Al met al hadden de oudjes een gezellige middag. Geslaagde uitvoering N.V.V. De afdelingen Biervliet van de Vrou wenbond N.V.V. en A.N.A.B. gaven in de zaal v. d. Sande een uitstekend geslaag de uitvoering. Voor de beide organisaties sprak de voorzitster van de Vrouwenbond, mevr. M. S. Dijk, een kort welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen. Een bijzonder hartelijk welkomstwoord was voor de Arbeiders Toneelgroep uit Oostburg, als mede voor de heer J. Landman, secreta ris van het N.V.V. uit Amsterdam. In een korte toespraak bepaalde dhr. Landman de aandacht van de propvolle zaal bij de toestanden onder de landar beidersstand een 50-tal jaren geleden. Hij boeide zijn gehoor door een uitste kend opgebouwd betoog, waarin hij de ^trijd van 50 jaren vakbeweging in Ne derland schetste. Grote waardering sprak dhr. Landman uit voor het ontwikke lingswerk waarmede de Vrouwenbond N.V.V. zich een onmisbaar element heeft weten te maken binnen de rijen van het N.V.V. Uitvoering stond spr. vervolgens stil bij de jongeren, die in een opge maakt bed komen en niet beseffen wel ke waarde ook voor hen en iuist nu een sterke vakbeweging heeft. Wij zijn nog maar met 500.000 leden, een getal waar we trots en dankbaar voor zijn. Er zijn er echter nog te veel, die zich niets aan Hij stond langzaam op. Zijn voeten deden hem nogal pijn. „We kennen elkaar al een jaar of vijf, is 't niet zo?" „Zeker mevrouw. Toen u voor het eerst bij ons logeerde waren hier ook die ge diplomeerde ski-lopers". Het klonk nog al vrijpostig. Ze lachte en stak de hand in haar brocaten tas, haalde een bundeltje bank noten te voorschijn. „Hier zijn vijfhon derd mark," verklaarde ze achteloos. „Ik heb dat sommetje toch niet nodig". Hij nam het geld aan. „Mevrouw, u kunt over me beschikken!" Ze nam een cigaret uit een gouden ko ker. Hij gaf haar een vlammetie. Ze rookte en keek hem daarbij onderzoe kend aan. „Heeft nog iemand onder de s-asten zich beklaagd over de heer Schul ze?" „O toch wel," sprak hij. „Men heeft herhaaldelijk geïnformeerd hoe het komt, dat een dergelijk haveloos type iuist in ons hotel is terecht gekomen? Daar komt nog bij, dat de man zich al buitengewoon onhebbelijk gedraagt. Zelf had ik vanmiddag een kwestie met hem. die alle beschrijving tart". „Die beschrijving is toevallig overbo dig," vertelde zij hem. „Want ik zat in de buurt. Het was een schandaalHoe heeft u een dererelijke brutaliteit over uw kant kunnen laten gaan? Een dergelijk voor val ondermijnt de goede naam van het

De Schakel | 1956 | | pagina 1