de fchakel BRILLEN Drie mannen in de sneeuw ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN vJ Auto'd Pio£y,-day. Burgerlijke Stand ,/Be fSrlHemaelier" Plaatselijk Nieuws Feuilleton ue Jaar gang - Nr. 620 Vrijdag 14 dec. 1956 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F1 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,* - GiRO 358296 Wie staat er gereed, wie doet er zijn plicht Om het mensdom te dienen al jaren, Wie is er het middelpunt van oud en van IJong Wie doet voor de fiscus steeds vergaren. Wie drinkt er zoveel, wie rookt er zo zwaar Wie rijdt er de afstand, zolang, Spreekt nooit van vacantie of snipperdag Is in vrede en oorlog niet bang? Wie brengt er het bruidspaar, heel statig |en snel Naar het raadhuis, om 't jawoord te geven Wie brengt de dokter naar een ziektegeval Als het gaat om de dood of het leven; Wie brengt er het brood, de groente, de (vis Wie helpt er zo vlug in gevaren, Aan wie wordt er zelfs nog een centje verdiend Door de sloper, als 't ie oud wordt in Ijaren? AUTO vier letters, dat is er de naam Waarmede heel vroeger gedoopt Door keizers en koningen, alom bemind. Behalve wanneer ie niet loopt. Thans krijgt er dat ding van vier letters Izijn kans Om 't geachte publiek eens te plagen; 't Midden Oosten was daar behulpzaam Ibij, Om 'n rustdag voor het vehikel te vragen. Dit feestje ging door, nu staat onze vrind Gewassen, en gepoetst op de stal En lacht ons nu uit, roept ons achtena, Pak de fiets maar naar match en naar (bal. We gunnen natuurlijk wat rust aan die |knaap, Maar gaat hij te ver met die grappen, Dan zullen we straks, als zijn rust is gedaan. Wat meer op zijn gaspedaal trappen. WAVER. GEMEENTE BRESKENS over de maand November 1956 GEBOREN2, Johannis Adriaan, zn. van Adriaan Johannes Hendrik Moerman en van Wilhelmina Catharina Boeye; 4, Pie- ter Jacobus, zn. van Jacobus Abraham de Baare en van Francina Elizabeth Leenhouts: 11, Cornells Herman Pieter, zn. van Pieter Izaak Daansen en van Wilhelmina Maria Stookebrand; 11, An na Jozina, d. van Alexander Jannis Lau- ret en van Jozina Suzanna de Lijser; 14, Jantina Adriana. d. van Jacob Mattheus Donze en van Jantina Frederika Plas man; 22, Theresia Lucia, d. van Antoine Bernardus de Krijger en Alina Mathilde Cammaert; 25, Dingeman Johannes, z. van Gijsbertus Gooi en Anna Kuijsters; 27. Levina Jozina Geertruida, d. van Adriaan Oosterling en Levina Cornelia OOSTBURG Clarissen. HUWELIJKEN22, Petrus Bernhard Ver- hage, 30 j., wonende te Groede en Elisa beth Sophia Verstraete, 27 j., wonende te Breskens; 22, Willem Johan Verstraete, 30 j., wonende te Hoofdplaat en Maria Rommers, 26 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN; 23, Johannes de Meester, 42 j., timmerman, wonende te Breskens. INGEKOMEN: 5, Krina A. de Die, van Biervliet naar Dorpsstraat 26; 7, Sierd de Roos, van Rotterdam naar Dorpsstraat 86; 10, Adriaan I. Cornelis, van Renkum naar Vogelenzang 20; 16, Jacob van Hee, van IJzendijke naar Molenwater 56; 17, Wilhelmina van Hee-Lucieer, van Groe de naar Molenwater 56; 22, Willem J. Verstraete, van Hoofdplaat, naar Pr. Julianastraat 25; 24, Irene Lauret-van Opdurp, van Schoondijke naar Egelan tierstraat 5; 26, Andries A. Lesage, van Dordrecht naar Boulevard 10a. VERTROKKEN: 13, Philippus A. van Velzen. van Boulevard 78 naar Rotter dam 13, Suzanna C. Verstraaten, van W 85 naar Rotterdam; 17, Hendrikus C. Rommers, van Scheepvaartstraat 23 naar Den Helder; 21, Roelof J. T. Smid, van Boulevard 9 naar Tiel; 16, Cornelis P. Everaars, van Pr. Julianastraat 19 naar Veere; 21, Willem J. Vinke, van Be goniastraat 5 naar Middelburg; 22, Eli sabeth S. Verhage-Verstraete, van W 15 naar Vlissingen; 27, Pietertje Molenaar, van Boulevard 4 naar VOW. Schoondijke Raadsvergadering Maandagavond kwam de Raad der gemeente Schoondijke in openbare ver gadering bijeen. De voorzitter, burgemeester F. A. van Rosevelt, sprak na een kort openings woord zijn grote erkentelijkheid uit voor het feit, dat in Schoondijke door middel van een lijstcollecte en in de kerken ruim f 4200,- voor de Hongaarse vluch telingen bijeen werd gebracht. Onder de ingek. stukken waren o.m. enkele goedgekeurde raadsbesluiten. Een uitvoerige toelichting gaf de voor zitter op een schrijven van de Ver. van B., S. en O. in Westelijk Z.-Vlaanderen, waarin deze vereniging verzoekt om ver hoging van de subsidie van 2 tot 4 cent per inwoner. De raad stelde de gevraag de subsidie ter beschikking. Besloten werd in de helicopter-dienst BrusselAxelRotterdam een bijdrage te verlenen van 2 ct. per inwoner. Op een vraag uit de vergadering deelde de voorzitter mede, dat de gemeente Axel naast de bijdrage van f 1000,per jaar. grote kosten moet maken voor b.v. de brandweer en andere veiligheidsmaat regelen. Op verzoek van mevr. de wed. J. Seen werd ontheffing verleend van de riool- belasting over 1956. Aan I. de Reu te IJzendijke wordt te Schoondijke aan de dr. Huizingastraat bouwgrond beschikbaar gesteld naast de woning van de heer Schrier. Een ver zoek van de heren A. F. van Rosevelt en P. Cornelis om nabij hun bedrijf een benzinepomp te mogen plaatsen in ge meentegrond werd door de raad uitvoe rig besproken. De heer R. de Badts kan het geen sieraad vinden dat 4 benzine pompen boven op elkaar komen te staan Ook de overige raadsleden blijken niet veel hiervoor te voelen. Slechts kort ge leden werd bekend gemaakt, dat er geen benzinepompen in Zeeland bijgeplaatst zullen m/ogen worden. Ondanks deze wetenschap verleende de raad na rijp beraad aan de beide aanvragers toe stemming een pomp met tank te plaat sen. De jaarlijkse vergoeding zal nader door de raad worden vastgesteld. Voor verbetering van de verlichting aan de O. L. school stelde de raad een crediet van f 910,beschikbaar. De burgemeester stelde de raadsleden in het vooruitzicht dat voor deze school binnenkort nieuwe uitgaven te verwach ten zijn, o.m. voor schilderwerk, vloer bedekking, opknappen banken, etc. De verordening Keuringsdienst van waren werd op verzoek van G. S. ge wijzigd. Aan de heren I. de Bliek en ir. W. Bruijnooge werd grond verkocht voor resp. een woonhuis en de bouw van een weegbrug aan de Lange Herenweg. In verband met het Kon. besluit in zake de bouwverordening voor wat be treft de bouw van schuilplaatsen in en nabij woningen, werd deze verordening gewijzigd. Met de Bank voor Nederland se gemeenten werd een rekening-cou rant overeenkomst gesloten ten bedrage van f 75.000.ad 3 pCt. B. en W. werden gemachtigd een lening aan te gaan groot f 300.000,tegen zo laag mogelijke rente Voor een bedrag van ruim f 10.000,— werd gunning verleend voor de bouw van een kleine woning, welke bestemd zal zijn voor een bejaard echtpaar. Van het Rijk krijgt men circa de helft der bouwkosten terug. De woning zal onge veer f 7,per week huur moeten op brengen. Algemeen vond men dit wat hoog, doch men besloot de woning toch te bouwen. Besloten werd, na een uit eenzetting van de voorzitter om aan het stedebouwkundig-adviesbureau Schat en Schut te Middelburg opdracht te geven voor het opmaken van een uitbreidings plan. De begroting 1956 werd gewijzigd, o.m. aan de hand van reeds genomen besluiten. De vergoedingen voor het lager onderwijs over 1955 werden vast gesteld. De werkelijke uitgaven hiervoor bleken belangrijk hoger te zijn dan de indertijd beschikbaar gestelde gelden. Op voorstel van B. en W. zal een ont eigeningsprocedure begonnen worden over grond langs de Willemsweg, welke thans door de eigenaars gebruikt wordt als voortuintje. De gemeente heeft deze grond nodig voor het aanlegen van een Paralelweg langs de Prov. weg. Gezien het zeer drukke verkeer langs deze weg, beslist geen luxe. Betreurd werd, dat door deze gang van zaken de aanleg van de weg belangrijk zal worden vertraagd, waardoor de betrokkenen zelf ernstig worden benadeeld. De Rijkslandbouwwinterschool, welke slechts enkele jaren geleden gereed kwam, blijkt nu reeds te klein te zijn. In nauwe samenwerking met de inspec teur van het landbouwonderwijs en de directeur der school, ir. Roest, werd een uitbreidingsplan opgesteld door heet ar chitectenbureau Rothuizen. Het Rijk verzocht de gemeente om de uitvoering van het werk te bespoedigen en over te gaan tot onderhandse aanbesteding, waarvoor verschillende aannemers uit Schoondijke, West Z.-Vl. en Walcheren zullen worden uitgenodigd. Na een be sloten zitting werd tot de uitbreiding be sloten. Het Rijk zal de kosten, welke de gemeente maakt, vergoeden in de vorm van jaarlijkse aflossingen. De totale kosten van de uitbreiding worden ge schat op circa f 200.000,Tenslotte werd nog besloten aan de heer J. van Lare grond beschikbaar te stellen voor de bouw van een woning. Waterlandkerkje Gedenksteen gevonden. Bij de afbraak van het oude huis D 7 in de buurtschap Turkijen, tussen IJzen dijke en Waterlandkerkje, is een in de gevel geplaatste gedenksteen vrijgeko men, een rode tegel van plm. 20 x 20 cm., die het volgende opschrift draagt: „Ter herinnering der schutterij 1825". Turkij en is vanouds een vesting, die door Par ma omstreeks 1580 is aangelegd, en die blijkbaar nog tijdens de Belgische op stand is gebruikt voor de legering van schutters. In de overlijdensregisters van de gemeente Waterlandkerkje komen 4 namen voor van een fourier en 3 schut ters. die hier tussen de jaren 1832 en 1834 gestorven zijn. Het jaartal 1825 wijst dus wellicht op het tijdstip, waarop de behuizing D 7 is gebouwd of in gebruik is genomen als kwartier. Misschien is er echter een lezer, die meer weet van de geschiedenis van ons gewest, en er an ders over denkt. Hij richte zich dan tot de burgerlijke gemeente, die bovenge noemde steen van de eigenaar, de heer Willems, ten geschenke heeft gekregen. Sluis Uitvoering. Voor een uitverkochte zaal bracht de Rederijkerskamer „De Oranjebloem" te Sluis het toneelspel: „Het Straatje," een stuk in 4 bedrijven, geschreven door de bekende auteur Hans Nesna. In zijn openingswoord deelde voorzit ter W. Blake mede, dat de Kamer dit jaar met buitengewone moeilijkheden te kam pen heeft gehad. Nadat men er eindelijk in geslaagd was enkele nieuwe spelers aan te werven, kon aan de leden de jaar lijkse uitvoering aangeboden worden. In verband met bovenstaande is het te begrijpen dat „De Oranjebloem" niet zo goed voor de dag kwam als we gewend zijn de laatste uitvoeringen. De oudere spelers kwamen werkelijk een stuk bo ven de nieuwe uit. Niettemin zijn ze er in geslaagd het stuk voor het publiek aantrekkelijk te maken. De spanning bleef er tot het laatste ogenblik in. Als door ERICH KASTNER 37 De portier kwam nog een stap nader bij. „Gaat u nu eindelijk mee!" Terwijl hij dat zei, legde hij zijn rechterhand op de schouder van Schulze. „Gauw een beetje alstublieft!" Toen echter draaide Schulze zich om en sloeg de portier energiek op zijn vin gers. „Neem onmiddellijk die hand van mijn ias!" voegde hij er dreigend aan toe. „Ik wil u even opmerkzaam maken, dat ik een zeer driftig man ben". De portier balde zijn vuisten. Hij blies door zijn neusgaten van woede. Hij had wel iets van een snelkoker, die het kook punt had bereikt. Hij zei enkel: „We zien elkaar nog wel!" Toen ging hij. Aan de omringende tafeltjes werd druk gefluis terd. De ogen van de blondine uit Bre men glansden giftgroen. „Waarom heeft uhem niet een draai om zijn oren gegeven?" vond tante Jui chen. „U bent, als altijd, veel te goed, Geheimraad". „Stil," fluisterde Tobler. „Daar komen de kinderen aan". Toen Dr. Hagedorn zich ging kleden voor het avondeten, bracht de liftboy hem een aangetekende brief, en, met de complimenten van de portier, een paar buitenlandse postzegels. Fritz onderte kende. De boy ging van zijn ene been op zijn andere staan. „Je wilt zeker een fooi hebben, is 't niet?" vroeg Hagedorn. „Alsjeblieft," zei de jongen. „Ik kan je niets geven". „Maar u moet toch geweldig rijk zijn". „Mijn kapitaal is in Berlijn". De boy liep naar de deur en sprak„Ik hoop voor u, dat het er nog is, wanneer u weer terug bent". Toen ging hij pas. Hagedorn maakte het couvert open. Wie zond hem een aangetekend schrij ven naar Bruckbeuren? Hij struikelde over het tapijt, terwijl hij 'las. Hij viel op een sofa neer, midden tussen de drie poe sen, die druk aan het spelen waren en hij staarde als onder hypnose naar de brief. Toen draaide hij het couvert om. Er viel een stuk papier uit. Het was een chèque van meer dan vijfhonderd mark! Opgewonden woelde hij met zijn vingers door zijn haar. Een der poesjes klauterde op zijn schou der. wreef haar kopje tegen zijn oor en spinde. Hij ging staan en hield zich, dui zelig als hij zich voelde, aan de tafel vast. Langzaam liep hij op het venster toe. Voor hem lagen het park, bedolven onder de sneeuw, een spiegelgladde ijs baan en het ski-terrein met het witte dak er boven. Een paar ligstoelen waren blijkbaar buiten vergeten. Hagedorn zag daar allemaal niets van. De poes hield zich met haar klauwen vast in zijn blauwe pak. Zij kromde haar rug. Hij liep steeds heen en weer door de kamer. Het beest miauwde klagelijk. Hij nam het poesje van zijn schouder, zette het op het rooktafeltje en ging door met heen en weer wandelen. Hij bukte zich, raapte zijn chèque op en de brief. Hij sprak toen- „Loop naar de drommel!" Tets passenders schoot hem niet te bin nen. Plotseling rende hij de kamer uit. In de corridor kwam hij een kamermeisje t^aen. Ze keek hem lachend aan en vroeg, nadat zij hem goeden avond had gewenst: „Heeft meneer met opzet ver eeten zijn das om te doen?" Hij bleef staan. „Wat zei u? Ach ja! Neen. Dank u wel!" Hij liep naar zijn ka mer terug. Daar begon hij een deuntje te fluiten. Hij ging even later, terwijl hij zijn deur wagenwijd liet openstaan, be neden naar de portier en vroeg hem om een telegramformulier. „Neem me niet kwalijk, meneer Hage dorn. Maar is het uw bedoeling geen das te dragen?" ..Wat bedoelt u?" vroeg Hagedorn. „En daar ben ik expres nog een keer voor naar m'n kamer geweest'" Hij greep naar zijn boord en schudde zijn hoofd. „Inder daad! Hoe het ook zij, nu moet ik eerst een telegram verzenden". Hij boog zich over het formulier en adresseerde het aan: Slagerij Kuchenbuch, Charlotten- burg - Mommsenstrasse 7. Toen schreef hij: Bel u Dinsdagochtend tien uur op - stóp - verzoek moeder aan de telefoon - stop voorbereiden aangename mede deling. Fritz Hagedorn. Hij reikte het formulier over de tafel aan. „Wanneer mijn moeder een tele gram ontvangt, denkt ze nog, dat ik on der een lawine ben bedölven geraakt. Daarom telegrafeer ik liever de slager, naast ons. Die man heeft hart". De portier knikte hoffelijk., ofschoon hij piet begrepen had, waarover het ging. Hagedorn ging naar de eetzaal. De an deren zaten reeds aan tafel. Hij zei: „Eet smakelijk!" en ging zitten. „Heeft u met opzet uw das vergeten?" vroeg ten te Juichen. „Ik hoop, dat u het me niet kwalijk wilt nemen, vandaag loopt er bij mij een streepje door" „Hoe komt dat dan, mijn jongeil?" in formeerde Schulze. Hagedorn klopte met de lepel tegen zijn glas. „Weet jullie, wat of er gebeurd is? Ik ben aangenomen! Van de eerste af heb ik een betrekking. Voor achthon derd mark in de maand! Het is niet te geloven en toch is het zo! Eduard, heb jij geen brief gekregen? Niet? Nu dan krijg je d'r morgen eentje, daar kun je

De Schakel | 1956 | | pagina 1