zitter op de heldhaftige, maar niet min der tragische strijd tegen de onderdruk king. Niemand kan een beschrijving ge ven van het intense leed, dat het Hon gaarse volk is en wordt aangedaan. De voorzitter benadrukte, dat het Hongaarse volk ook voor onze vrijheid strijdt. Ge lukkig heeft de Nieuwvlietse bevolking dit goed begrepen en met milde hand gegeven aan de collecte, die werd ge houden. Deze bracht de niet onbelang rijke som van f 895,75 op, waarvoor de voorzitter aan de ingezetenen zijn dank betuigde. Voorts dankte hij nog de be volking voor de grote opbrengst ad f 4450,van de collecte voor nieuwe mu ziekinstrumenten voor de plaatselijke muziekvereniging. De indertijd door de raad vastgestelde verordening op de keuring van waren, voldoet naar het oordeel van de minister niet. B. en W. stelden voor aan het ver langen van de minister tegemoet te ko men, door de verlangde wijziging meti betrekking tot het tijdstip van inwerking treding der verordening aan te brengen. De gemeente heeft geen duidelijk aan wijsbaar belang bij de helicopterdienst Sluiskil-Rotterdam, daarom adviseerde B. en W. afwijzend te beschikken op de aanvraag van Axel om een subsidie van 2 cent per inwoner. Naar het oordeel van B. en W. moet men niet naar het vrij geringe bedrag van 2 cent kijken, maar naar een principieel juiste be slissing streven. De raad beschikte af wijzend. Voorts volgde de raad de adviezen van B. en W. en wees achtereenvolgens de subsidieaanvrage af van: de Prot. Chr. Stichting voor school- en beroepskeuze te Goes; de Stichting tot bevordering van P.K. Vlassersscholen in Zeeuwsch- Vlaanderen te Koewacht: de Stichting lager Nijverheidsonderwijs in de Bisdom men Breda en Den Bosch en de Kon. Ned. Automobielclub te Den Haag. Het ambtenarenreglement met be trekking tot de premie voor het I.Z.A., waarvan 2 pCt. van de jaarwedde wordt verhaald en de andere 2 pCt. door de gemeente wordt betaald, werd gewijzigd in die zin, dat, wanneer de premie boven 4 pCt. komt voor enig ambtenaar, deze ook van het meerdere dan de helft bij draagt. De plaatselijke bouwverordening werd gewijzigd met betrekking tot het bouwen van schuilplaatsen bij woningen. Besloten werd f 20,bij te dragen in de kosten van de cursus aanleg- en on derhoud van plantsoenen, welke ten be hoeve van de gemeentewerklieden uit West Z.-Vl. te Schoondijke wordt gege ven. Op voorstel van B. en W. werd be sloten dank te betuigen aan de Prov. Staten weeens het besluit de Cadzandse- weg in onderhoud en beheer te geven aan de gemeente Nieuwvliet, onder gelijktij dige toekenning van een eenmalige ver goeding van f 15.350, Beslotrn werd per leerling uit de ge meente Nieuwvliet. die de cursus kleuter leidster aan de Rijkskweekschool te Mid delburg bezoekt een subsidie in de netto- kosten te geven, wat neer komt op H.m. f 75.Tevens werd adhaesie betuigt aan het adres van de gemeenteraad van Oostburg aan de minister van O.. K. en W., genoemde cursus door het Rijk te erkennen en te subsidiëren. De 6 pCt.-uitkering ineens zal over de period0 1 Juü-31 T>e 1950 «aan het daar voor in aanmerking komende gemeente- personeel verleend worden. Tn haar toelichting op de begroting 1957 het college van B. en W., dat de ze we' swaar sluitend is gekregen, maar dat de wensen van B. en W. hierin niet zijn verwerkt, omdat er geen geld voor is. Ve'e posten zijn krap, wellicht te krap. toch zijn B. en W. van mening dat men nog tevreden mag zijn. Het had nog slechter gekund. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting na enige discussie vastgesteld. De gewone dienst sluit aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 130.581 05. De post on voorzien is f 1357.66. De kani taal dienst heeft aan inkomsten f 192.270.31: aan uitgaven f 209.776 81 derhalve een nade lig saldo van f 17506.50. Tn verband met de verbouw van de zeed: .Wanneer ze die man in een ko renveld zetten, vliegen de vogels inder daad weg! Fn een dame ,,TJ zou immers uw mond houden," knorde «Tohan. ..De dame zei: ..Zoiets moest Vreem delingenverkeer onder narcose brengen en dan naar huis zenden". ..Dat is een beetie ruw van die dame." vond de Geheimraad. ..Maar de mensen zijn nu eenmaal zo." Ze gingen koffiedrinken in de hal Mevrouw Kunkel at gebakles en keek naar de dansende paren. De beide heren lazen hun krant en rookten zware si garen Plotseling kwam een bov op hun ta feltje foe en snrak..Meneer Schulze, of u hli de portier wil komen!" ToWt die in gedachten verzonken, de kr^nt las, beweerde: ...Tohan. ga toch eens horen, wat of hii moet." „Heol graag," fluisterde Kesselhut. maar dat gaat nu toch moeilijk." De Geheimraad lei zijn krant neer. Hij kook de bov aan. ..Doe 'm de groeien en ze0' maar dat ik net de krant aan 't lezen ben. Wanneer de portier lets van me wii, moet bil maar hier komen." De iongen trok een onnozel gezicht en verdv°en weer. De Geheimraad greep opnieuw naar ziin krant. Mevrouw Kun kel en «Tohan keken vol spanning naar de portiersloge. Kort daarop kwam Onkel Polter in hoogst eigen nersoon. ,.Tk hoor. dat u druk t>e7ig bent," sprak hü knorrig. Tobler knikte onverschillig en las door. oude openbare lagere school werd de begroting 1957 dadelijk al gewijzigd, evenals voor het verbeteren van de regenwaterafvoer aan de 6 woningwet woningen, waarmee een bedrag van f 61,per woning gemoeid is. De raad ging er volkomen mee accoord dat de kol en toeslag aan on- en minver mogenden reeds door B. en W. is uitge keerd. Voor gehuwden is dit f 4,40 per week en ongehuwden f 2,20. Dit over 13 winterweken. Breskens Raadsvergadering. De Raad der gemeente Breskens kwam Maandag j.l. in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burge meester J. A. Eekhout. Op een verzoek van het bestuur der R.K. lagere school om de benodigde gel den beschikbaar te stellen voor de aan schaffing van een nieuwe oliekachel met toebehoren ad f 1055,- werd gunstig be schikt- De toneelvereniging „Thalia" krijgt f 150.- subsidie, vermeerderd met een bedrag, gelijk aan de door de vereniging ontvangen donaties tot een maximum van f 100,-. De N.A.T.U. te Utrecht zal gesubsidieerd worden met f 75.-, wat neerkomt op f 25,- per in de gemeente werkzame toneelver eniging. Het comité visserij dagen Breskens krijgt een subsidie van f 1500,-, terwijl ook onder zekere voorwaarden een ga rantie wordt toegezegd in een eventueel tekort tot maximaal f 1500,-. Het verzoek om de bestaande subsidie aan de Ver. van Burgemeestrs, Secreta rissen en Ontvangers van 2 cent op 4 cent per inwoner te brengen, ondervond nogal enige tegenkanting, naar voren gebracht door de heer Van der Hooft. Deze zou gaarne zien, dat verslagen van vergaderingen dezer vereniging aan de raadsleden ter kennis zouden worden gebracht. Uiteindelijk werd het voorstel van B. en W. om de subsidieverhoging toe te staan, aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden mevr. Nier- mans-Gossije en de heren Vermeulen, van der Hooft en de Jonge. Hierna kwam de gemeentebegroting voor 1957 en de Vismijnbegroting voor 1957 aan de orde. Vooraf werden algeme ne beschouwingen gehouden door de he ren van der Hooft, de Feijter en Seuss. Na dank gebracht te hebben aan het Col lege voor het gevoerde beleid, tot uiting komende in de cijfers der begroting, wer den door de beer van der Hooft verschil lende zijden van de gemeentelijke taak nader onder de loupe genomen. Spreker sprak er zijn voldoening over uit, dat zo veel geld beschikbaar wordt gesteld voor diverse sociale voorzieningen, o.m. de brandstoffenbljslag voor de ouden van dagen. Tevens sprak de heer Van der Hooft de hoop uit, dat de plannen voor een sportterrein snoedig gerealiseerd zul len kunnen worden. Spreker liet een waarschuwend woord horen aan B. en W. om toch vooral op de bres te staan voor de belangen van de gemeeente Bres kens, nu deze op bepaalde munten in het edrang komen in verband met de ver legging der veerhaven. Ten einde hier voor compensatie te vinden en ook voor de vermindering der recreatiemogelijk heden door verhoging van het duin. uilen alle krachten eendrachtig moeten samenwerken. Hij zou hierbij ook gaarne ingeschakeld zien de Kamer van Koop handel. de bestuurdersbonden der vak verenigingen en de vereniging van B., S. en O. Het resultaat van de besprekingen en acties aangaande deze problemen zaa- Mj gaarne neergelegd in een rapport dat in een populaire vorm aan de be volking- ter kennis zou moeten worden ebracht. De heer De Feijter sprak er ■üin tevredenheid over uit, dat de ge wone dienst sluit met een oost on voor- ■dene uitgaven van f 10.000,Dat de kapitaaldienst sluit met een nadelig slot van f 668.200.weet hii aan het feit,. Hat, de financiële afwikkeling: met het Riik i.z het wederopbouwplan nog niet is geschied. Hij wees verder op het belang van het zoeken van nieuwe bronnen van inkom- ..Hoe lang kan dat duren?" vroeg de nortier. terwijl het bloed hem naar de slapen steeg. ..Dat is moeililk te zeggen." zei Tobler. Tk ben net aan het hoofdartikel be- onnen." De portier was in het stadium van hevige transpiratie g-ekomen. ..De direc tie had een klein verzoek aan u" O mag ik eindelijk schoorsteenve gen?" TT zou enkele uren toezicht kunnen houd°n od het skiterreln. Tot de laatste gasten hinonn zijn. Sepp is verhinderd." .Heeft, hli soms de mazelen?" vroeg dc ander. „Net als het zoontie van de bode? 7,ou die hem soms niet hebben aangestoken?" De portier knarste met zijn tanden. „De oorzaak doet er niet toe. Kunnen we od u rekenen?" Meneer Schoep schudde van neen. Het viel hem blijkbaar moeilijk neen te zeggen. „Vandaag gaat het niet. Op een anderp keer." De mensen, die rondom tien zaten, spitsten de oren. Mevrouw Casoarius, die aan een tafeltje vlak in de buurt was gezeten, rekte haar hals uit.. Onkel Polter Het ziin stem dalen. „Is dat uw laatste woord?" „Inderdaad," verzekerde Schulze. „U weet, hoe graag of ik u behulpzaam ben hij een chronisch gebrek aan personeel. Maar vandaag ben ik niet in de juiste stemming. Ik geloof, dat de barometer daalt, Ik ben een echt gevoelsmens. Goeden avond!" sten, nu door de verlegging der veer haven de middenstand slagen te verdu ren zal krijgen. Voor uitbreiding der recreatiemogelijkheden achtte hij een geschikt terrein voor het bouwen van zomerhuizen en een kampeerplaats van groot belang, terwijl ook een jeugdher berg geen overbodige luxe zou zijn. De heer Seuss bracht dank aan B. en W. voor het gevoerde beleid en aan het sec- retariepersoneel voor het verrichte werk aan de begroting. Hij gaf aan het col lege van B. en W. in overweging in den vervolge een andere indeling van de toe lichting op de begroting te maken. Na artikelsgewijze (behandeling dier begroting waarbij o.m. critiek werd uit geoefend op de schoolartsendienst in dien zin, dat tussen de periodieke onder zoekingen der kinderen te veel tijd ver loopt, werden de gemeentebegroting en de vismijnbegroting voor 1957 zonder hoofdelijke stemming vastgesteld met de navolgende cijfers: gemeentebegroting, gewone dienst, inkomsten en uitgaven f 628.117,onvoorziene uitgaven f 10.000,kapitaaldienst, inkomsten f 4.981.240,uitgaven f 5.649.440, Nadelig slot f 668.200,-—. Vismijngegro- ting: baten en lasten f 372.000,on voorziene lasten f 5000, Auto-botsing Dinsdagavond had aan het kaarten- bureau op het Veerplein te Breskens een lichte auto-botsing plaats. De heer W. B. uit Vlissingen stond met zijn perso nenauto voor het loket om een kaartje voor de boot te nemen, toen de heer J. A., eveneens uit Vlissingen, met zijn per sonenauto wilde passeren, wat niet mo gelijk bleek. Door de gladheid van de weg kon hij zijn wagen niet tijdig tot stilstand brengen, waardoor een lichte botsing ontstond. Gelukkig liep de bot sing met enige lichte materiële schade af. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in. Sint Nicolaasfeest. Ter gelegenheid van het St. Nicolaas- feest bezocht Zondag de Sint de kinde ren van de K.A.B. in de r.-k. kleuter school te Breskens. Nadat de kinderen enige St. Nicolaasliedjes hadden gezon gen kreeg ieder kind een pakketje van de goedheilig man. Woensdagmorgen bezocht de Sint de laagste twee klassen van de lagere scho len. Voor de andere leerlingen was er een filmvoorstelling. 's Middags bezocht hij dè openbare kleuterschool, waar hij onder veel be langstelling van de ouders, cadeautjes uitdeelde. 's Avonds maakte de Sint, begeleid door de plaatselijke muziekvereniging, nog een korte rondrit door de gemeente. Aardenburg Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Maandag j.l. bijeen onder voorzitterschap van burge meester Van Dongen. Op de desbetref fende aanvrage van de heer A. Nelk, we gens diens benoeming als onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Rotter dam werd hem, ingaande 1 Februari 1957, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school. De rekeningen 1955 van heet Algemeen Armbestuur en het Algemeen Armbe stuur Eede werden ongewijzigd vastge steld. Besloten werd over het jaar 1957 bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten een crediet in rekening-courant aan te eraan tot een maximaal bedrag van f 70.000.terwijl een kasgeldlening eroot f 500.000,aangegaan zal worden. Besloten werd de huurovereenkomst voor een gedeelte van de „Elderschans" te continuëren. De gemeente zal zich aan sluiten bij het Centraal Archief te Am sterdam. Deze instelling geeft waarde volle inlichtingen over de landelijke col lecten en regelt de spreiding daarvan door het opmaken van het z.gn. collecte plan, terwijl zij voorts inlichtingen ver strekt over charitatieve instellingen en of zij als bonafide kunnen worden be schouwd. De pensioengrondslag voor de burgemeester werd vastgesteld. Aan de vereniging Instituut ,.St. Louis" werd over het cursusjaar 1955-1956 een bij drage toegekend van f 50,per Aarden- burgse leerling. Mevrouw Van den Broe- cke-de Man wenste bij dit punt de aan tekening gesteld, dat zij geacht wilde worden blanco te hebben gestemd, aan gezien zij zich eerst op de hoogte wenste te stalen in hoeverre de Rijks-Middelba re Scholen gesubsidieerd worden voor het doel. waarvoor deze bijdrage is aan gevraagd. Met algemene stemmen werd aan de St Romboudt-Stichting te Nijm egen een bijdrage van f 100,verleend voor elke Aardenburgse student. Uit de discussie, die ontstond over de aanvraee van de gemeente Axel om een subsidie van 2 cent ner inwoner voor de exnloi- fatie van de helicopterdienst Sluiskil- Rotterdam bleek, dat diverse raadsleden niet bepaald achter B. en W. stonden. De heer C. A. Mabesoone stelde een sub sidie gelijk met geldweggooierij. De voor zitter lichtte toe, dat B. en W. niet zo zeer de bijdrage verleend wenste te zien omdat hieraan voor Aardenburg grote belangen verbonden zouden zijn, maar meer is bedoeld als een symbolisch ge baar. Uiteindelijk werd de subsidie ver leend. De heren A. J. van der Lijke, J. J. Rosseel en C. A. Mabesoone stemden te gen. In den vervolge zal aan de vereni ging van B„ S. en O., een jaarlijkse sub sidie van 4 cent per inwoner worden verstrekt, inlaats van 2 cent. De burge meester lichtte uitvoerig het grote nut toe van deze vereniging. Ten behoeve van een aantal leerlingen werd een afstands- vergoeding toegekend. Aan de heer Van Overloop werd een perceel grond ("weide in eroacht uitgegeven, terwijl aan de heer E. Braet te Sluis een perceel grond, gelegen in de Peursensstraat, werd ver docht. Tijdens de rondvraag wees mevr. Van den Broecke-de Man op de verklaringen, die minister Algera met betrekking tot de vaste oeververbinding en de tweede veerboot in de Tweede Kamer heeft af gelegd. Zij was van mening, dat Zeeuws- Vlaanderen zich als één man hiertegen moet verheffen. Burgemeester Van Don gen zei, dat hierover het laatste woord nog niet gesproken is en wees er op, dat van verschillende zijden hard gewerkt wordt om betere voorwaarden van de regering te verkrijgen ten deze. Er staan aldus de voorzitter, niet alleen regionale, nationale, maar zelfs internationale be langen op het spel. Mevr. Van den Broecke-de Man wees voorts op de on billijkheid bij de subsidiëring door het Rijk van de Chr. cursus voor kleuter leidster, terwijl de cursus aan de Rijks kweekschool en de R.K. cursus niet ge- subsidiëerd worden. In dit verband werd adhaes e betuigd aan het adres van de gemeente Oostburg, om de cursus aan de Rijkskweekschool door het Rijk te doen erkennen en te subsidiëren, terwijl er nog aan toegevoegd werd, dat dit ook ten aanzien van de R.K. opleiding dient te geschieden. De voorzitter antwoordde de heer J. J. Rosseel op een desbetreffende vraag, dat de Kaaipoort het komende voorjaar een verf beurt zal krijgen. Sluis Hoktentoonstelling. De postduivenhoudersvereniging „Recht voor allen" te Sluis, hield haar 3e hok tentoonstelling in café „Lamminsvliet". De uitslag was als volgt: 1 en 4, M. v. d. Bussche; 2, P. de Smit; 3, Stabij. Jonge doffers: 1 en 3, M. v. d. Bussche; 2, K. Stabij4, P. de Smit. Oude duivinnen. 1. 2, 3 en 4, M. v. d. Bussche. Jonge dui vinnen: 1, 2 en 3, M. v. d. Bussche; 4, J. van Hoorn. Jaarling doffers: 1, M. v. d. Bussche; 2, P. de Smit; 3, K. Stabij. Jaarling duivinnen: 1, Gebr. du Fossé; 2, M. v. d. Bussche. De grote hoktentoonstelling voor de streek zal gehouden worden op 9 Decem ber a.s. Ontwikkelingscursus N.V.V. In een vergadering van de vakorgani saties uit Sluis en Aardenbiirg, aangeslo ten bij het N.V.V., werd besloten een ar beidersavondschool definitief te laten doorgaan. Er gaven zich twaalf cursisten op. De leiding zal berusten bij de heer G. J. van Oorschot uit Sluis. Oostburg Jaarvergadering De Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, kring West Z.-Vl., kwam Maandagmiddag j.l. in hotel „Du Commerce" te Oostbrg, in jaarvergade ring bijeen, onder voorzitterschap van de heer C. F. Vercraeije. Als secretaris fungeerde de heer P. van Cruijningen. In zijn openingswoord begroette de voorzitter alle aanwezigen op hartelijke wijze. In het bijzonder de heer Prof. Dr. G. Wagenaar, directeur van de Prov. Gezondheidsdienst, die wegens zijn be noeming tot hoogleraar aan de Uni versiteit te Utrecht, voor het laatst ter vergadering aanwezig was. De notulen der vorige algemene ver gadering werden ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter deelde mee, dat de taxatie van de reageerders in het ver volg centraal te Goes zal plaats vinden. Toch werd het nodig geacht de beschik king te hebben over een taxatiecommis sie, die kan optreden, wanneer bij mond en klauwzeer vervoer ongewenst is of bij arbitrage-taxaties. Later tijdens de ver gadering werd besloten de bestaande taxatïecommissie te herbenoemen, als mede de plaatsvervangende taxateurs. De secretaris gaf rekening en verant woording over het afgelopen boekjaar. Blijkens het rapport van de financiële commissie, bestaande uit de heren Z. C. Brakman te Oostburg en R. de Rijcke te Aardenburg werd alles gecontroleerd en in orde bevonden. De inkomsten bedroe den f 57.769.83 en de uitgaven f 57.513,03. Batig slot f 256.80. Het totale bezit, na toevoeging van het batig slot is f 2285,26. Zonder hoofdelijke stemming werd de rekening goedgekeurd en de penning meester décharge verleend. In het jaar verslag werd van het overlijden van het bestuurslid, de heer A. de Hullu-Leen- houts. melding gemaakt. Waarderende woorden werden gesproken over diens vele en goede werk voor de kring. Voorts bleek uit het jaarverslag, dat in de kring 15535 runderen bij 1163 vee houders werden gecontroleerd op t.b.c., dit is 1810 stuks minder dan het voor gaande jaar. 38 reageerders werden ge vonden, waarvan 19 dieren tegenvallers bleken te zijn. 13571 runderen werden in geënt tegen mond- en klauwzeer, bij 1000 leden. Het voorafgaande jaar waren er 1326 inentingen meer. Alvorens tot behandeling van de be groting 1956-1957 over te gaan, herdacht, op voorstel van de voorzitter, de verga dering het overleden bestuurslid, de heer A de Hullu-Leenhouts. door staande 1 minuut stilte in acht te nemen Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting vastgesteld. Aan inkomsten en uitgaven sluit deze met een bedrag van f 55436,80. De post onvoorzien is f 26.80. In de vacature P. L. Mansnus te Bier vliet, die wegens zijn leeftijd zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen diens zoon Joseph Man gnus. In de vaca ture A. de Hullu-Leenhouts werd na drie maal stemmen de heer J. A. Provoost te Cadzand benoemd. Hierna kwam de directeur der Prov. Gezondheidsdienst, Prof. Dr. G. Wage naar, aan het woord. Hij bracht verslag uit over de verrichtingen en resultaten

De Schakel | 1956 | | pagina 2