Drie mannen in de sneeuw ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Burgerlijke Stand Feuilleton Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt geen tunnel en geen tweede veerboot Plaatselijk Nieuws de fcha kei ne Jaar gang - Nr. 6/<p Vrijdag 7 dec. 1956 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., ïlap'iet Vuilnisemmers volgestapeld Langs trottoir en stoepeband Extra werk voor de gemeente Nu de Sint is uit het land. Bonte slierten in veel kleuren Wapperend, wuivend in de wind Zijn de laatste afscheidsflitsen Van hét feest der kindervrind. Pakpapier en kreupelrijmen Liggen vredig naast elkaar Zijden lintjes, grove touwtjes Ruw bewerkt door mes en schaar. Lege dozen van veel letters Wachtend op hun laatste lot Vormen om de tijd te doden Nog het woordje „overschot". En de napret van het feestje Wordt nog danig voortgezet Kobie kamt de pop haar haren Keesje draagt een spoorwegpet. Pa kreeg echte nylonsokken En een fel gekleurde das Met de bontjas die de Sint bracht Was mamaatje in haar sas. Doch in een hoekje van de kamer Was zo heerlijk ingedut Kleine Fred, na al het schieten Met zijn anti-tank-geschut. En in de wieg, lag nat maar stil De jongste heel tevree Te sabbelen, op geen duim of speen Maar op mams lege portemonnaie. WAVER. GEMEENTE GROEDE over de maand October 1956 GEBOREN: 1, Gerrit Jan M., zn. van J. A. Elfrink en van A. H. Nijland; 2, Jo- hannis A., zn. van I. P. Risseeuw en van S. M. van Cruijningen; 4, Adriaan A. J., zn. van A. W. Wille en van W. van de Walle; 11, Maria R., d. van J. de Hullu en van C. Siben; 11, Jacobus M., zn. van P. B. Provoost en van I. S. Verstaete; 29, Michaël J. A. C.. zn. van M. Somers en van L. M. van den Hemel. GEHUWD: 18, Engelbertus J. Simpelaar, 22 j., wonende te Oostburg en Anneke L. van Witsen, 20 j., wonende te Groede. OVERLEDEN: 12, Johannes P. Becu. 76 j., zn. van A. A. Becu en J. Risseeuw: 24, Maria Buijsse, weduwe van J. Frelier, 80 j.: 31, Catalijntje J. Haartsen, echt genote van A. de Ruijsscher, 61 j9. Leo M. J. Frans, weduwnaar van E. M. Zon- nevijlle, 66 j., te Oostburg. INGEKOMEN: 12, M. van der Hooft en gezin, van Watervliet (B.) naar W 36; 19, E. L. Heetesonne, van Oostburg naar A 206; 25, M. M. de Maat, van Hontenisse naar A 102; 29, J. de Jonge, van Hoek naar A 273a; 31, Chr. de Graaf en gezin, van Breskens naar O 93. VERTROKKEN: 6, A. T. Brevet w.v. J. door ERICH KASTNER 36 „En wanneer treedl u in di mst van mijn hof?" „Wanneer je maar wilt," verklaarde zij. Toen begon zij plotseling ondanks haar met spijkers beslagen schoenen te dansen. „Het stelt de stervende zwaan voor," voegde zij er ter opheldering aan toe. „Ik verzoek u vooral op mijn lange hals te willen letten." „Dans verder, alstublieft!" verzocht hij. ..Ik haal u vanavond wel weer af." Hij liep door. Zij kwam luid huilend achter hem aan en deed alsof ze ergens bang voor was. Hij pakte haar hand en zei: ..Dwaas kind!" „Maar de zwaan is toch dood gegaan," legde zij hem vol ijver uit. „En het is zo akelig, alleen in het bos te zijn met zo'n dode vogel. Hu hu!" Hij gaf haar e en tik en toen vervolg den zij hun weg. Na een poosje werd hij ernstig. „Hoeveel geld denk je, dat ik moet verdienen, voordat we trouwen kunnen? Ben je erg veeleisend? Wat kost de ring, die je daar aan je vinger hebt?" Schippers, van W 147 naar Cadzand; 16, D. Pladdet, van A 162 naar O. en W. Sou burg; 16, K. L. Pladdet en gezin, van A 139 naar O. en W. Souburg; 18, L. M. M. Cammaert, van W 81 naar Oudenbosch; 18, A. L. van Witsen e.v. Simpelaar, van A 79 naar Oostburg; 25, S. A. van Male w.v. Poissonnier, van O 93 naar Bres kens; 26, M. Th. E. Govaert, van O 152 naar Oudenbosch. GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand October 1956. GEBOORTEN: 8, Catharina JacobaMar- garetha Maria, d. van P. A. Brentjens en van A. J. van Gils; 11, TheophilusPe trus Jacobus Johannes Maria, zn. van T. A. Boogaard en van I. L. de Smit; 4, te Terneuzen, Elizabeth Mathilde Maria, d. van J. H. Stroecken en van M. T. Schelfhout. HUWELIJKEN: Geen. OVERLIJDEN: Geen. INGEKOMEN: 24, P. T. Pijcke en gezin, van Waterlandkerkje naar Montfoort- straat 8. VERTROKKEN: 3, J. M. M. Kools-Dek- ker, van W 76a naar Oostburg; 19, J. H. Leenhouts, van Dorpsstraat 42 naar Aardenburg; 24, P. Geerlings en echtge note, van Lange Heerenstraat 29 naar Johannesburg (Z.-Afr.)26, W. G. M. van den Brand, van Willemsweg 15 naar Eindhoven; 26, M. J. W. Schopenhouer en gezin, van Dorpsplein 39 naar Rozen- daal (Gld.)26, J. P. Catseman en gezin, van Lange Heerenstraat 23 naar Bres kens. GEMEENTE BRESKENS over de maand October 1956. GEBOREN: 14, Peter Rudolf, z. van P. J. Priester en C. P. Murre; 17, Johan nes Petrus Constantinus, z. van G. P. de Witte en L. Ch. Pijcke; 20, Jacob, z. van C. J. Traas en J. J. Kriekaard; 22, Francesco Doroteo, z. van P. W. Vroon en S. H. Stanga. HUWELIJKEN: 11, Willem Verboom, 25 j„ wonende te Terneuzen en Leijntje Anthonina Wagenaar, 25 j„ wonende te Breskens; 11. Wladislaw Wladzinski, 31 j., wonende te Vlissingen en Adriana Pau lina van Dijke, 30 j„ wonende te Bres kens. OVERLEDEN: Geen. INGEKOMEN4, Emma Elisabeth Hoste, van Nieuwvliet, naar Dorpsstraat 120; 15, Gijsbertus van Gooi en gezin, van Oosterhout, naar 3e Zandstraat; 18, Adriaan Johannes Michielsen en gezin, van IJzendijke, naar Nijverheidsstraat 7 22, Maria Cornelia Lourens, van Aarden burg, naar Oranjeplein 5; 11, Willem Verboom, van Terneuzen, naar Vogelen zang 3: 25, Sara Adriana van Male, van Groede, naar Dorpsstraat 97; 24, Nico de Pender, van Wemeldinge, naar Ph. van Kleefstraat 40; 26, Jannis Pieter Catse man en gezin, van Schoondijke, naar Dorpsstraat 30; 31, Johannes Dominicus Nijholt en echtgenote, van Soest, naar Scheepvaartstraat 5. VERTROKKEN: 3, Cornelia Adriana van Helsdingen-Stans, van Scheepvaart straat 5 naar Baarn; 8, Janna Francina Cornelia Tschopp-Ornée. van Dorps straat 49 naar West-Pakistan; 8, Rina „Twee duizend mark." .Alle mensen, dat is even wat!" „Maar dat is t och prachtig," vond zij weer, „dan kunnen we het ding verpan den!" „Je gaat direct over de knie! We gaan niet leven van hetgeen jij verpandt, maar van dat, wat ik verdien." Zij plantte haar handen in de zij. „Ze ker. dat zou je wel willen, jongetje! Jij onuitstaanbare egoïst! Alle mannen zijn egoïsten! Ik heb een boek gelezen, waar dat in stond. Het huishoudgeld en de monogamie, was de titel. Jullie bent een boosaardig en een kleingeestig geslacht! Brr!" Zij schudde zich als een natte poedel. ..Vier maanden lang zouden we van de ring kunnen leven! In een woning met drie kamers en een indirecte verlichting Centrale verwarming en gebruik van lift inbegrepen! En 's Zondags konden we srezellig samen uit het raam kijken naar de mensen. Maar neen! Liever stopt hij me in een blikje, net als de jonge groen te. Tot; ik een lange witte baard krijg van verveling. Maar wil er alsieblieft rekening mee houden, dat ik hele jonge groente ben." .Beslist," waagde hij te antwoorden. „Ik gooi die dwaze ring in de sneeuw!" riep ze. En ze deed het inderdaad. On middellijk. kropen ze op handen en voe ten door het bos, tot hij eindelijk de ring terugvond. Elze van Endhoven-Verschelling, van Noodplan G 3 naar Soest; 8, Robert de Jonge, van Mercuriusstraat 33 naar Maassluis; 10, Lijsbertus Anthonij Bou- terse, van Noodplan J 8 naar Den Hel der; 3, Pieter Johannis Bril, van Dorps straat 1 naar Utrecht; 12, Adriana Pau lina Wladzinski-van Dijke, van Burgem. Gerritsenstraat 4 naar Vlissingen; 12, Adriaan Izaak Wisse en gezin, van Nij verheidsstraat 7 naar Oost- en West Souburg; 26, Janna Suzanna Magdalena Christiaansen, van Crocusstraat 3 naar Boskoop; 27, Marinus Pieter van den Broecke, van Orchideestraat 3 naar Roosendaal ca; 31, Christiaan de Graaf en gezin, van Molenwater 56 naar Groede Met zeer scherpe bewoordingen heeft de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, de heer ir. C. A. L. Horstman, in de algemene vergadering, welke te Terneuzen werd gehouden, zijn afkeuring uitgesproken over de Memorie van Antwoord, welke de Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Algera, heeft doen verschijnen. De ongemakken, welke zijn verbonden aan het vergroten van de haven van Breskens, heeft de Kamer tenslotte aan vaard, omdat er grote voordelen voor de streek tegenover stonden. Door bij voorbaat te stellen, aldus de heer Horst man, dat een tweede boot niet verant woord zou zijn, neemt men de voordelen weg, terwijl Breskens blijft zitten met de nadelen en een zwaar gedupeerde mid denstand. Het verwijzen van de Minister naar de wegverbetering via Antwerpen, noemde de heer Horstman vèr staan van de werkelijkheid. Het vrachtvervoer met name, kan geen gebruik maken van dit hoefijzer verkeer, door de grote uit- en invoer moeilijkheden. Bovendien is Z.- VI. Nederlands gebied en heeft dus recht op goede verbindingen met het verdere Nederland. Dat een tunnel kostbaar is, weet men ook in Zeeuwsch-Vlaanderen, doch wij weten ook, dat b.v. voor het soda-project te Delfzijl voor ruim 50 millioen aan Waterstaatswerken wordt uitgevoerd. Dit is dan om een streek tot ontwikkeling te brengen, terwijl Z.-Vl. een welvarend land is, met goed ontwik kelde industrieën, dat alleen maar vraagt om binding te geven, die in de moderne tijd noodzakelijk moet worden geacht. Uit de memorie van antwoord blijkt niet, waar Rijkswaterstaat onderzoekingen heeft gedaan, i.v.m. de tunnelbouw voor Zeeuwsch-Vlaaderen. Waar is dit tunnel plan niet uitvoerbaar gebleken? Mogen wij dat misschien ook weten, of vond de minister het niet de moeite aan het ge hele tunnelplan veel woorden vuil te maken. Worden de problemen van Z.-Vl. ergens op het minsterie in een stoffige lade opgeborgen? Het is zeer teleurstel lend, dat de Kamer van Koophandel zelfs geen antwoord krijgt van de Direc teur Generaal van Rijkswaterstaat, ir. Maris, op een tot driemaal toe herhaald verzoek eens over de Zeeuws-VI. verbin dingen te mogen komen praten. „Dol," riep ze, „nu behoort hij jou toe." Hij deed hem aan haar vinger en zei toen: „Ik leen je hem voorlopig!" Even later vroeg hij: „Geloof je dat vierhon derd mark per maand voldoende is om rond te komen?" „Vast en zeker." „En als ik eens minder verdien" „Dan komen we wel met minder rond." •sprak ze overtuigend. „Je moet die geld kwestie niet zo ernstig opvatten, Fritz. Als we op zwart zaad zitten, lenen we wel bij mijn vader. Dan weet hij ten minste, waarvoor hij oro de wereld is." „Spreek niet zo dwaas." vond hij. „Je hebt van geldzaken niet het minste ver stand. En van mannen nog veel minder. Zelfs al was je vader de Sjah van Perzië dan liet ik me nog geen cent door hem cadeau doen!" Ze ging op haar tenen staan en fluis terde hem in 't oor: „Lieve schat, m'n vader is immers de Si ah van Perzië niet." „Zie je wel," sprak hij. „Nu kun je daar prachtig uit concluderen, dat ik altijd celiik heb." „Je bent een stijfkop," gaf ze ten antwoord. „Tot straf valt de kleine Hil- degard nu in onmacht." Ze hield zich -- tokstijf en viel in zijn uitgebreide armen Voorzichtig gluurde ze door haar naar beneden geslagen oogleden en spitste haar lippen. (Echter niet om te fluiten). Wel heel erg schril steekt de houding van Rijkswaterstaat tot Zeeuws-Vlaan- deren en die van Delfzijl tegen elkaar af. Hieruit blijkt te meer, dat Zeeuws- Vlaanderen wel erg ver van den Haag af ligt. Ook de verbindingsweg door de Braakman wordt geen Rijksweg. Waar blijft men met de gelden der wegenbe lasting? De enige Rijksweg in Zeeland van Vlissingen naar Bergen op Zoom, verkeert in een vreselijk slechte staat. Aan het slot van deze reeks klachten over Rijkswaterstaat, vroeg de voor zitter zich af, of de minister soms niet weet, dat Zeeuws-Vlaanderen ook bij Nederland behoort. Misschien wordt dit op de Friese scholen niet geleerd. In 1918 waren de Zeeuws-Vlamingen echter niet vergeten dat zij bij Nederland hoorden. Wanneer den Haag Zeeuws-Vl. op een dergelijke wijze veronachtzaamt, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat wij de Zeeuws-Vlamingen toeroepen, ver geet het maar, dat gij Nederlanders zijt. Uw eigen regering laat u immers terug vallen tot de staat van achterlijk en on- ontwikkelt gebied. Naar aanleiding van het openings woord van de voorzitter ontstond een levendige discussie, waaruit bleek, dat het merendeel der leden van de Kamer het eens was met deze woorden. Wan neer het bestuur der Kamer netjes en beleefd vraagt aan het ministerie om de Zeeuws-Vlaamse problemen te mogen komen belichten, krijgt men niet eens antwoord. In het bestuur der Beschuttende Werk plaatsen Midden Zeeuws-Vl., heeft het Bestuur der Kamer aangewezen de he ren Hamerlinck, directeur Centrale Sui ker-maatschappij te Sas van Gent en de heer R. R. Visser, exploitant van een garagebedrijf te Terneuzen. In het be stuur voor het Zeeuws-Vlaams Borgstel lingsfonds werden aangewezen de heren P. Blommaert, D. Luteijn, Oostburg en A. Hendrikse. Per 1 Sept. 1956 werd aangesteld als tjpiste, mej. J. E. van Liere. Besloten werd de salarissen van het personeel der Kamer te verhogen met de bekende 6 pCt. Een schrijven van de Kring van werk gevers in de Kanaalzone, waarin wordt gevraagd medewerking te verlenen aan een opeidingsmogelijkheid voor kantoor personeel wordt behandeld. Het bestuur vindt het moeilijk om in deze het initi atief te nemen, daar reeds eerder stap pen werden gedaan. De Kamer is echter bereid initiatieven die op dit gebied uitgaan zoveel mogelijk te steunen. Aan adressen van de Kamer van Koophandel te Maastricht inzake de af schaffing van het internationaal rij bewijs en het vergemakkelijken van het reizigersverkeer met Duitsland, werd ad- haesie betuigd. Nieuwvliet Raadsvergadering. De raad der gemeente Nieuwvliet kwam Vrijdag j.l. in openbare vergade ring bijeen. Alle leden waren aanwezig. In zijn openingswoord wees de voor- Intussen hadden de beide oude heren hun siësta met succes beëindigd. Johan liep over de dienstbodentrap naar de vijfde verdieping en bracht bloemen, een kistje sigaren, nieuwe scheermesjes en ook de pantalon van de Geheimraad Tobler. die hij had opgeperst. De Geheimraad stond zonder dit kle dingstuk in zijn electrisch verwarmd dakkamertje en zei: „Daarnaar zocht ^k als een gek! Ik wilde juist in m'n on derbroek beneden gaan tea-en!" „Ik heb de pantalon, terwijl u sliep weggenomen. Zij zag er schandalig uit." „Hoofdtaak is, dat het ding je nu be valt," vond de Geheimraad. Hij kleedde zich. Johan borstelde zijn jas en zijn «choenen. Daarop gingen ze naar bene den en klopten aan de kamerdeur van Tante Juichen. Mevrouw Kunkel ruiste heel voornaam haar kamer uit. „U heeft u opgemaakt!" merkte Johan op. „Een heel klein beetje," gaf ze ten antwoord. „Anders val ie zo uit de toon. We kunnen er tenslotte niet allemaal als landlopers uitzien. „Geheimraad, ik heb een paar pakken van u meegebracht. Wilt u zich eindelijk niet eens verkleden? Vanmorgen hebben de mensen op de berg allerlei onaangename opmerkingen over u gemaakt." „Kunkel, hou toch je mond!" beval Tobler. „Het laat me koud!" „Een heer met een uilebril heeft ge-

De Schakel | 1956 | | pagina 1