huis aan de orde. De directeur van de Centrale Dienst voor Bouw en Woning toezicht heeft het desbetreffende plan ontworpen. Met inbegrip van verwar mingsinstallatie en sanitair zal het bad huis een uitgaaf vergen van f 35.000,-. Besloten werd de plannen tot uitvoering te brengen. De verwarmingsinstallatie zal tevens benut kunnen worden voor het Groene Kruisgebouw, waarvoor het Groene Kruis een jaarlijkse vergoeding zal dienen te betalen. De voorz. wees er nog op, dat in de loop van het jaar 1957 de gemeente nog voor een aantal kapi taalsuitgaven zal komen te staan en wel voor de afbouw van het raadhuis, de verbetering en uitbreiding van de straat verlichting, het badhuis, de bergplaats hoek Molenstraat-Noordstraat en de verbetering der wegen. In besloten zit ting werd nog levendig van gedachten gewisseld over diverse belangrijke on derwerpen. Retranchement Raadsvergadering. De Gemeenteraad van Retranchement kwam in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. De burgemeester deelde mede, dat B en W. een ontwerp-verordening als be doeld in de winkelsluitingswet hebben op gemaakt, welk ontwerp om advies zal worden toegezonden aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen. De raad beschikte afwijzend op de subsidieaanvrage van de Stichting La ger Nijverheidsonderwijs in de bisdom men Breda en Den Bosch. De rekening over het dienstjaar 1954 werd, wat de gewone dienst betreft vastgesteld met een batig slot van f 680,51 en wat de kaptaaldienst aan gaat met een nadelig saldo van f 53802.81. De rekening over het dienstjaar 1955 werd de raad aangeboden, evenals de begroting voor 1957. De begroting voor 1956 werd gewijzigd. Een crediet van f 1700 werd verstrekt voor de aankoo-n van enige nieuwe schoolbanken voor het gewoon lager on derwijs. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heren J. A. Hennekeij, Abr. van Hane- gem en L. P. de Regt. De leden van de huisvestingscommis sie, t.w. de heren Abr. Dierkx. Chr. Lau- ret, A. de Ridder Izn., J. de Hullu en A. Robijn werden herbenoemd. De raad besloot afwijzend op een sub sidieaanvrage van het gemeentebestuur te Axel ten behoeve van de helicopter- dienst. Met de n.v. Bank voor Ned. Gemeen ten werd een rekening-courantovereen komst aangegaan ten bedrage v. f 50000. De raad besloot tot vaststelling van een nieuwe verordening op de keuring van waren. Tot leden van de ccsnmissie voor het nazien vnn de rekening over het dienst jaar 1955 werden benoemd de heren Lauret en Komelis. Oostburg Raadsvergadering Bij d<* nanvang van de raadsvergade ring, Woensdag j 1., deed de voorzitter in ziin onenincswoord mededeling van het feit. dat GS. de begrotingswijziging, waarin de uitvaven met betrekking tot de bouw van het nieuwe gpmepntehuis zijn oneenomen. hebben goedgekeurd. Blijkens de desbetreffende ranporten van het verifieatiebureau van de Ver. van Ned. Gemeenten, werden de kas en boeken van de gemeente-ontvanger en de leroskas. beide over het 3e kwartaal 1956. eecontroieerd en in orde bevonden. We ms riin vertrek uit de streek vroeg Ds Th. Rtenks ontsla0- als curator van het Koninein Wüheiminalvceum De raad verleende dit ontslag op eervolle wijze onder dankzecedng voor de bewe zen diensten in die functie. Ten behoeve van de instandhouding van d° hellcorterdienst Sluiskil-Rotter dam werd een subsidie van 2 et. ner in woner toeeekend, dit naar aanleiding van een verzoek van het gemeentebe stuur ''an Axel. Tn erband met de exnloitatie van 'n ziekenauto door het Roode Kruis, afd. W. Z.-Vlaanderen, richtte deze instelling zich tot het gemeentebestuur om toeken ning van een subsidie van 5 ct. per in woner per jaar. B. en W. adviseerden dit verzoek af te wijzen, aangezien zij van mening zijn, dat de exploitatie van een ziekenauto in vredestijd door het zieken huis of door een particuliere onderne mer dient te geschieden. De heer L. Schippers vond het van zeer groot be lang en wees er op dat er plaatsen te noemen zijn waar de gemeente zelf de exploitatie van een ziekenauto tot zich heeft getrokken. De heer W. C. F. de Coene wijst er oip, dat de andere W. Z. Vlaamse gemeenten wel een subsidie in de exploitatie geven en was van mening dat de gemeente Oostburg als het ware parasiteert op de andere gemeenten wan neer zij niet bijdraagt. Dit bleek ook de mening van de heer Schippers te zijn. Met 4 stemmen voor (de heren Baren - dregt, Van Kampen, Geuze en Modde) en 6 stemmen tegen werd het voorstel tot afwijzing verworpen. Dit raadsbesluit hield dus niet in dat subsidie zou worden verleend. Voordat degenen, die voor het verlenen van de 5 cent bijdrage in de exploitatie der ziekenauto met een voor stel konden komen, maaide de heer J Barendregt het gras voor hun voeten weg, door voor te stellen de 5 cent sub sidie te verlenen aan het Rode Kruis voor haar algemeen doel, met welk voor stel de raad zich met algemene stemmen kon verenigen. Besloten werd de gemeentelijke bouw verordening met betrekking tot schuil plaatsen te wijzigen. Voorts bepaalde de raad het crediet dat voor het jaar 1957 maximaal bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten opgenomen zal worden op f 75000,Een nieuwe verordening otp de keuring van waren werd vastgesteld. De heer T. H. Jansen werd met alge mene stemmen benoemd tot leraar aan de gemeentelijke gymnasiale afdeling van het Koningin Wilhelmina Lyceum tot 22 December a.s. Het bestuur van de R.K. kleuterschool verzocht een vergoe ding van de huursom voor de door haar gebruikte lokaliteiten, ter grootte van f 500,—. Volgens de wettelijke bepalingen dient de school per lokaal f 145,voor eigen rekening te nemen, in dit geval f 507,50, zodat het schoolbestuur f 7,50 meer voor haar rekening dient te nemen dan de gevraagde subsidie, zodat de raad geen beslissing over dit verzoek kon nemen en het derhalve moest afwij zen. Besloten werd van de wed. Dhae- nens-Ballegeer een perceeltje grond aan te kopen, evenals van C. L. de Sutter, ten behoeve van de aanleg van het expe ditiestraatje achter de Zuidzandse- straat. Bij het voorstel van B. en W. tot partiële wijziging van het gemeente lijke wederopbouwplan in onderdelen over te gaan, legde de heer E. Dekker de verklaring af naar aanleiding van het feit, dat de heer Barendregt tijdens de besloten zitting van de vorige vergade ring was aangevallen de grond te heb ben gekocht waarop het bedrijf van de Firma Christiaansen en Barendregt zich bevindt. De heer Dekker vond deze aan val niet juist, aangezien de firma reeds ver voor de oorlog huurder van het ter rein was. Nnar hij vernomen had, wordt het bedriif ter Plaatse herbouwd. Hij had liever gezien, dat dit bedrijf door de on dernemers gecamoufleerd zou worden door enkele woningen er voor te bouwen. De voorzitter zei, dat de camouflage zal geschieden door b.v. een muur. Op de vraag of nl bekend was, waar de om te leggen Rijksweg zou komen, moest de voorzitter ontkennend antwoorden. In princiepe werd besloten de woningwet woningen en noodwoningen van aardlei- dingen en geaarde stopcontacten te voor zien, omdat dit een eis is van de P.Z.E.M. Thans zal dit princinebesluit worden doorgezonden naar de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, ter be slissing of de aan dit werk verbonden kosten in de exploitatie der woningen opgenomen kan worden. Tot slot kwam de begroting 1957 aan de orde. De heer E. Dekker maakte ge bruik van de gelegenheid een beschou wing te wijden aan de straatbelasting. Hij verklaarde zich hier vierkant tegen. De grote financiële verplichtingen, die op de gemeente rusten zijn bet gevolg van werken, welke voornamelijk ten be- duuri het, vier uren". „Dan bhif 'k boven en wneht. op de lente." veririnarde tante categorisch. „Mear ik heb nu eenmaal retourtles genov>n merkte de heer Kesspihut op. „Zal i'- uw kaartje dan maar laten ver lopen0" Tanfe .Tuiekten was met zichzelf in tweec'riid Het was een aaneriinenrl schom "mei. Tenslotte 7e' ze: MJn,. dat verandert, de zaak natuurlijk!" En zü wand 'de als nupimer één naar het sta tion. 'D'inlgheid kan de mensen tot hei den r iken. TOEKOMSTPLANNEN. Voo" in de middag terwijl de beide oude beren een rmddno-dutie deden. maak'°n Filde°-ard en Fritz een wande ling door het bos. 7e gingen hand in hand Van tijd tot tiid keken zij elkaar laehe^d aan. Soms ook bleven "e staan, gaven elkaar een kus en streelde de een het, h °ar van de ander. Ze sue el den ver- stonp "tie. Ze zwegen meestal en had den f'ke dennehoom kunnen omhelzen. Het f Juk drukt on hun schouders als een z ete. nauweHiks mprkbare last. Fri sprak nadenkend: ..We ziin toch van r ït.nre twee met rede begaafde men- senki deren. Dat mag ik toch aanne men Hoe zou het dan toch komen dat we ons al even dwaas aanstellen als al die andere veriiefde mensen? We loren hand in hand. Van louter verliefdheid struikelen we over onze eigen benen en net liefst zouden we van louter dwaas- p'd elkaar het punt ie vnn de neus af bijten. Ts het niet zot? Geachte mejuf frouw. ik verzoek u zo spoedig mogelijk n miin dienst te treden, hetgeen niet an ders dan tot heil en verbetering kan lei den vnn miin zedelijk bewustzijn". Hilde kruiste haar armen over de borst boog drie keer en sprak: „Hoogvereerde sultan, sta uw waardige slavin toe een opmerking te maken. De wijsheid is nog nimmer geschikt geweest als eerste viool te dienen in het liefdesconcert onder de volkeren". ..Stn op. hoogwelgeboren gravin, sta op!" riep hij pathetisch uit, ofschoon zi| helemaal nipt geknieM lag. „Wie zo wijs is. dat hij zelfs de grenzen der wijsheid erkent, moet daarvoor beloond worden. Tk benoem u tot mijn kamerkatje a la suite". Ze maakte een révérence. „Ik zal we nen van ontroering, Uwe Majesteit, en vraag u toestemming in mijn tranen te mogen baden". „Het zal geschieden!" verklaarde hij koninklijk. .,Zorg echter, dat u geen kou vat!" „In geen geval, meester." sprak zij. De temperatuur van de beekjes, die in miin ogen ontspringen, bedraagt ge woonlijk tussen zesentwintig en achten twintig graden Celsius". (Wordt vervolgd). hoeve van de bewoners van de kom dei- gemeente zijn uitgevoerd. Hij vond het onbillijk dat de inwoners in de polders door de straatbelasting hier aan mee moeten betalen. De heer Van Kampen zei zijn goedkeuring aan de begroting te kunnen hechten, maar gaf B. en W. in overweging te trachten van het Ministe rie van O., K. en W. verhoogde subsidies te verkrijgen voor het Technisch onder wijs en het gymnasiale onderwijs, aan gezien deze beide met een bedrag van f 39000.ten laste van de gemeente hoge eisen aan de gemeente-financiën stellen. De voorzitter zei in dit verband verwachtingen te hebben van een wet, die op stapel staat. Terwijl hij voorts nog wees op een suggestie van Prof. Oud met betrekking tot z.gn. doeluitkeringen voor de gemeenten. De heer L. Schippers signaleerde, dat de bewoners als het ware kunstmatig sluitend is gemaakt, door het ramen van hogere uitkeringen, zon der dat bekend is, of deze wel gehono reerd zullen worden. De voorzitter zei, dat op de uitgaven wel bezuinigd zou kunnen worden, zo hier en daar eens een 100 gulden, maar dat men verder niet kan gaan. Men staat nu eenmaal voor die hoge uitgaven, zodat het niet anders kan zonder de geraamde bedragen. Na nog opmerkingen van de heer Schippers over het dure onderhoud van de ambts woning, van de heer Leenhouts over de vergoeding van de leden van het stem bureau, en de kolentoeslag aan de ouden van dagen, die hij gaarne over 4 maan den uitgekeerd zou zien, leverde de heer Schip;: ers nog critiek op het beleid van B. en W. ten aanzien van het oude Ledel- theater. De verkoop van dit theater aan de heer Oosterbaan kon niet doorgaan: omdat opslag van stro en hooi in dit ge bouw verboden werd door de gemeente. Thans is de gemeente eigenaar van het oude theater geworden en zij bergt er onder meer biezen in op ten behoeve van de werkplaats voor minder validen, De heer Schippers zei het een zotte ver toning te vinden, immers tusen biezen of stro en hooi is toch geen wezenlijk ver schil. De voorzitter moest Schippers ge lijk geven. Het enige verschil zit hem in de hoeveelheden die nu door de gemeen te omgeslagen zijn of door genoemde par ticulier zouden zijn ondergebracht. Zon der hoofdelijke stemming werd de be groting aangenomen. De gewone dienst sluit aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 1.832.653,De post onvoorzien is groot f 7466,De kapi- taaldienst sluit met een nadelig saldo van f 714.819,De inkomsten bedragen f 4.750.578,—. De uitgaven f 5.465.397,—. Zuïdzande Raadsvergadering De Raad der gemeente Zuidzande kwam vorige week Vrijdag in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn. De notulen der vorige vergadering werden z.h.st. vastgesteld. Z.h.st. besloot de raad de door de ge meente Axel gevraagde subsidie voor de instandhouding van de helicopterdienst Sluiskil-Rotterdam ten bedrage van 2 ct. per inwoner te verlenen. Hoewel de raad echter van mening was, dat met deze helicopterdienst geen direct plaat selijk belang gediend is, meende men, gezien het algemeen Z.-Vlaams belang, toch financiële medewerking te moeten verlenen. De gemeenterekening 1955 werd voor lopig vastgesteld. De gewone dienst heeft een batig slot van f 6.126,51 en de kapi- taaldienst een nadelig slot van f 92.289,72 Hierna kwam de begroting 1957 aan de orde. De voorzitter begon met er op te wijzen, dat de begroting 1957 niet veel ruimte heeft gelaten. De post voor on voorzien is in de ontwerp-begroting zo als die aan de raad werd aangeboden, slechts f 807,09. Wanneer de gemeente in de toekomst kapitaalsuitgaven zal hebben te doen (hierij dacht de voorz. aan de verdere electrificatie van de ge meente en het aansluiten van onrenda bele gebieden op het waterleidingnet), dan is aan het instellen van een z.g. straatbelasting niet meer te ontkomen. Tijdens de behandeling van de begroting wees de heer J. A. van Houte op de hoge kosten die aan de schoolartsendienst is verbonden, temeer wanneer men beziet hoe weinig de schoolkinderen worden onderzocht. De voorzitter zei, dat spr. juist de mening van B. en W. heeft weer- r geven. Tijdens de vergadering van de schoolartsendienst is over de grote tus senruimte bij het schoolonderzoek ook reeds veel te doen geweest. Aan de schoolartsendienst in Z.-Vlaanderen zijn twee schoolartsen verbonden, aldus de voorz., die elk 9000 leerlingen hebben te onderzoeken. Per jaar kan een school arts 3000 leerlingen onderzoeken, waar uit dus volgt dat hij 3 jaar nodig heeft om rond te kunnen komen. Momenteel wordt door de schoolartsendienst een be spreking gevoerd met het Ministerie van Sociale Zaken voor het aanstellen van een derde schoolarts. De heer H. Goede- gebuur vroeg of het de voorz. bekend is, dat een schoolarts een huisarts heeft vervangen tijdens diens vacantie: hij vroeg zich af hoe dit mogelijk is. Hij vroeg voorts of nagegaan zou kunnen worden, welke scholen gedurende die pe riode werden onderzocht. De voorz. zei, dat hetgeen Goedegebuur signaleerde hem ook ter ore is gekomen. Men kan weliswaar informeren naar het aantal door de schoolarts onderzochte scholen, maar de functie van schoolarts is een vertrouwensfunctie, aangezien op de werktijden weinig of geen controle is uit te oefenen. Hij zegde evenwel toe op de eerstvolgende vergadering van de school artsendienst deze kwestie ter sprake te brengen en te zullen onderzoeken of het geen geschiedde wel toelaatbaar is. Het voorstel van de heer Iz. Cappon om het •choolonderzoek door de gemeentearts te doen plaats hebben, vond de voorz. ook geen oplossing. Hij wees op de hier aan verbonden bezwaren. Z.h.st. werd hierop de begroting 1957 zoals deze was aangeboden, goedgekeurd. De gewone dienst sluit aan inkomsten en uitgaven op' een bedrag van f 187.425,-. De post onvoorzien is groot f 807,09. De kapitaal dienst sluit met een nadelig saldo van f 60.770,83. Voorts bepaalde de raad het crediet in rekening-courant bij de bank voor Ned. Gemeenten over 1957 aan te gaan op maximaal f 30.000,-. De begroting 1956 werd gewijzigd. Tijdens de rondvraag stelde de heer J. A. van Houte voor het presentiegeld voor deze vergadering af te dragen aan de cellecte voor de Hongaarse vluchte lingen. Z.h.st. verklaarde de raad zich met dit voorstel accoord. Tot slot infor meerde de heer Iz. van Cruijningen naar de nieuwe huisnummering. De voorz. zei, dat binnen korte tijd hiermee een aanvang gemaakt zal worden. Bresken8 Intocht Sint Nicolaas Met de boot van 2.45 uur arriveerde Zaterdagmiddag St. Nicolaas met twee zwarte Pieten in Breskens. De belang stelling van ouders met kinderen was zeer groot. Nadat de Sint zijn paard had bestegen ging het in optocht, met de muziek voorop, naar het Oranje/plein, waar hij versnaperingen aan de kinderen uitdeelde. Na afloop hiervan werd nog een rondgang door de gemeente ge maakt. Woensdag 5 December a.s. zal St. Ni colaas een bezoek aan de diverse scho len brengen, waarna hij des avonds nog maals een korte rondgang door de ge meente maakt. Aanrijding. Maandagmiddag omstreeks 13.00 uur had op de hoek Weijkmanlaan-Dorps- straat te Breskens een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een brom fietser. De vrachtautobestuurder v. d. S. uit Breskens, verleende geen voorrang bij het links afslaan vanuit de Dorpsstraat in de Weijkmanlaan, waardoor de brom fietser P. uit Oostburg, die in de Dorps straat richting Spuiplein reed, werd aan gereden. P. kwam te vallen, waarbij zijn bromfiets licht beschadigd werd. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. Collecte. De gehouden huis-aan-huis-collecte voor Draagt Elkanders Lasten," „Sonne- vanck" en „Zonnegloren" bracht te Bres kens f 154,82 op. Uitvoering. Vrijdagavond j.l. gaven de Chr. meis jes- en jongensclubs een uitvoering in het Gem. ontspanningsgebouw te Bres kens. Na een tableau door de meisjes open de de heer A. Leenhouts de avond en gaf verder de leiding in handen van Wika Wasterval. Voordrachten en schetsjes wisselden elkaar af. De zaal was geheel gevuld met belangstel Jenden en het spreekt dan ook vanzelf, dat de in de pauze gehouden verloting goed slaagde. Men kan dan ook op een gezellige avond terugzien. Muziekuitvoering. Gisteravond gaf de muziekvereniging Uit het Volk - Voor het Volk" te Bres kens voor haar leden de eerste uitvoe ring in dit seizoen, in het Gem. ont spanningsgebouw. De opkomst was on danks het slechte weer goed te noemen. De voorzitter sprak een openingswoord, waarbij hij i peciaal de toneelvereniging De Schelde," die haar medewerking aan deze avond verleende, hartelijk welkom heette. Vervolgens zei spr. dat het aan tal werkende leden van de muziekvereni ging langzaam maar zeker uitbreidt, zo ook het aantal leerlingen. Na nog een opwekking tot de donateurs, om toch vooral de algemene vergaderingen bij te wonen, gaf hij d< leiding over aan direc teur Brakman tot het afwerken van het muzikale gedeelte. Het programma der muziekvereniging bestond uit een 6-tal nummers, die op voortreffelijke wijze ten gehore werden gebracht. In de pauze had een goed geslaagde verloting plaats, waarna de toneelver. .Do Schelde" voor het voetlicht trad met .Onder één dak," een toneelspel in 3 be drijven door Jan Fabricius. Dit toneel spel. dat zeer goed vertolkt werd, ge tuige het aandachtig gehoor van het publiek, deed menigeen een traan weg- oinken. De spanning was dan ook voel baar. Het daverend applaus na elk be drijf en bij het einde van het spel was dan ook volkomen verdiend. De voorzitter bracht na afloop dank aan het publiek voor hun aandachtig gehoor, aan directeur en muzikanten voor hun muzikale prestaties en speciaal aan de toneelvereniging „De Schelde" voor hun mooie vertolking van het to neelstuk, waarbij hij de hoop uitsprak, dat zij nog dikwijls hun medewerking aan de muziekuitvoeringen zouden ver lenen. Morgen wordt de uitvoering nogmaals herhaald tegen entrée voor niet-leden. Schoondljke N .V .V .-toneelavond. De afd. Schoondijke van het N.V.V. hield Zaterdag j.l. in hotel ,,De Zwaan" een toneelavond. De belangstelling was zeer groot. De voorzitter sprak een openingswoord,

De Schakel | 1956 | | pagina 2