Drie mannen in de sneeuw CORSETTEN ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN e u i 11 e t o n de fchakel xxe Jaar gang - Nr. 6x8 Vrijdag 30 nov. 1956 Verschijnt iedere vrijdag Abonne7ne?itsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering De Raad der gemeente Breskens kwam Maandag j.l. in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burge meester J. A. Eekhout. Bij het punt ingekomen stukken en mededelingen wordt langdurig gespro ken over de kwestie van de schadever goeding voor de gedupeerden i.v.m. de omlegging van de verkeersweg ten ge volge van de aanleg van de nieuwe veer haven. De voorzitter deelt mede, dat in de loop van deze week een vergadering gehouden zal worden, waarop ter sprake zal komen, hoe de belangen van de ge dupeerden het best gediend kunnen worden. Voor deze vergadering zijn o.m. uitgenodigd een commissie uit de raad, de plaatselijke V.V.V., het plaatselijke actie-comité en een vertegenwoordiger van het Ministerie van Economische Za ken. In de onlangs vastgestelde verordening op de keuring van waren in de gemeente Breskens wordt een kleine wijziging ge bracht i.v.m. de dag van inwerking treding. I.v.m. het nieuw gebouwde ontspan ningslokaal voor de ouden van dagen zal een commissie in het leven worden geroepen, die toezicht zal uitoefenen op het gebruik van het lokaal. Hierin zul len zitting hebben 1 persoon, aan te wij zen door de afd. Breskens van de bond van ouden van dagen, 1 persoon, aan te wijzen door en uit de gemeenteraad, 1 persoon, aan te wijzen door het College van burgemeester en wethouders. Deze personen zullen nog nader worden aan gewezen. Er Wordt een verordening vastgesteld, welke de mogelijkheid opent om aan af tredende wethouders, zo zij geen 65 jaar oud zijn, een uitkering te verstrekken en zo zij wel 65 jaar of ouder zijn een pensioen te verlenen. Ook bevat deze verordening een regeling omtrent het weduwen- en wezenpensioen. Op een hernieuwd verzoek van de ge meente Axel om bij te dragen in het te kort op de exploitatie der helicopter- dienst Brussel-Z.-Vlaanderen-Rotterdam wordt wederom afwijzend beschikt. Een verzoek van de K.N.A.C. om toe te treden als buitengewoon lid van die ver eniging, onderging hetzelfde lot. Een bedrag van f 337.50 werd gevo teerd voor de aanschaffing van 25 pa pierbakken, welke op verschillende plaatsen in de gemeente zullen worden geplaatst. Hierna komt aan de orde een voorstel van de heer Goethals om de grond naast het woonhuis van de heer de Milliano aan de Scheldekade te verkopen voor en kele guldens per m2 ijp.v. voor de gel dende toewijzingsprijs van f 7.50 per m2 tot 20 m. diepte. Na een uitgebreide dis cussie, waaraan bijna alle raadsleden deelnamen, deelt de voorzitter mede, dat de heer de Milliano de grond niet duur der behoeft te betalen, dan ze van hem onteigend werd, zodat hij er niet op toe hoeft te leggen. Uiteindelijk wordt het advies van burgemeester en wethouders door ERICH KASTNER 35 „Waarom probeert u het niet eens met een advertentie?" stelde zij voor. „Kin dermeisje gevraagd". „Kinderjuffrouw." corrigeerde hij. „Kost en inwoning gratis. Liefderijke behande ling verzekerd". „Jawel!" sprak ze boos. „Op zijn minst zestig jaar. Moet in het bezit zijn van toestemming om een wanen te dragen!" Zij verliet de weg en struikelde bij het betreden van een lelieblank sneeuwveld, terwijl ze in zichzelf liep te mopperen. Het kostte hem moeite naast haar te blijven lopen. Plotseling draaide zij zich om. „Lach toch niet zo!" riep zij boos. „Jij woesteling!" Daarna zette zij opgewon den de wandeling voort. „Wil je onmiddellijk blijven staan!" be val hij. Op dat moment zonk zij tot haar heu pen in de sneeuw. Eerst trok zij een ver schrikt gezicht. Toen bego nzij wild te trappelen. Maar zij gleed steeds dieper. Het had er veel van alsof zij kopje onder ging. MEDISCHE Burchtstraat 13 O OSTBURG om niet op het voorstel van de heer Goethals in te gaan, door de raad ge volgd. Het op het wederopbouwplan als te saneren voorkomende pand Glacis 25 van de heer P. J. van Ootgehem, zal worden aangekocht voor f 4000,-. Hier voor in de plaats zal de heer van Ooteg- hem een kavel grond aan de Mercurius- straat van de gemeente kunnen kopen om aldaar een woning te bouwen. Te vens wordt besloten het perceel Boule vard 24 en een schuur achter de barak ken aan de Boulevard te kopen van de heer M. de Jonge voor f 4000,- en het perceel Boulevard 26 te kopen van de heer A. J. van Houte voor f 1078,-. De uitgaaf voor aankoop van de panden aan de Boulevard komt volledig voor reke ning van de gemeente, in tegenstelling tot de aankoop van het pand van dhr. Van Ooteghem, waarin het Rijk bij draagt. Op advies van de stedebouwkundigen zal een andere wijze van bebouwing aan de Dr. Broodmanstraat gevolgd worden. Als gevolg hiervan zullen ook de aldaar geprojecteerde kinderspeelplaats en ten nisbanen een andere vorm krijgen. Naar aanleiding van een overgelegde begroting van kosten en tekeningen stellen B. en W. voor in principe te be sluiten tot aanleg van 3 speeltuinen t.w. aan Papendrecht, de Kijkuit en achter de Ph. van Kleefstraat en een zandbak aan de Van Zuijenstraat, benevens 2 tennisbanen tussen de Ph. van Kleef straat en de Dr."Broodmans*traat7De"be groting van de voor rekening der ge meente komende kosten voor 2 speeltui nen aan Papendrecht en Kijkuit en de zandbak aan de Van Zuijenstraat geeft een bedrag aan van f 14000,-. De speel tuin achter de Ph. van Kleefstraat moet pl.m. f 4000,- kosten. De kosten der ten nisbanen en de kosten aan gebouwen met tegelplateaux en speelwerktuigen voor de speeltuinen zijn in de begrotin gen nog niet opgenomen. Gezien de hoge kosten van een en ander wil de raad het voorstel van burgemeester en wethou ders wel volgen, doch zal hij eerst defi nitief beslissen over uitvoering der plan nen, indien meer bekend is omtrent de totale kosten en de wijze van exploitatie- Biervliet R aadsverg adering De Raad der gemeente Biervliet verga derde Maandagavond in openbare zit ting, onder voorzitterschap van burge meester A. P. Kostense. Na het openingswoord kwamen de no tulen aan de orde, welke z.h.st. ongewij zigd werden vastgesteld. Bij de ingek. stukken en mededelingen zei de voorzitter, dat van mej. Zuster Wijna en de heren E. Maenhout en Th. de Boevere bericht is ingekomen dat zij hun benoeming tot lid van de adviescom missie wooruimtewet 1947 hebben aan- Hagedom snelde toe om haar te hel pen. „Hier, pak mijn hand!" riep hij be zorgd. „Ik zal je d'r uit trekken". Ze schudde het hoofd. „Hoe durf je het te wagen? Ik behoor niet tot degenen, die zich willen laten redden". Zij had tra-, nen in haar ogen. Nu was hij niet meer te houden. Hij bukte zich, greep toe, trok haar uit de sneeuwmassa, nam haar in zijn armen en gaf haar een kus op de mond. Even later riep ze: „Jij schurk! Jij boef! Mispunt die je bent!" En ze gaf hem zijn kus even vurig terug. Daarbij trommelde ze met haar vuistjes op zijn schouders. Later gingen die vuisten van zelf open. In (plaats daarvan sloot zij ge leidelijk haar ogen. Nog steeds hingen er tranen aan haar lange donkere -wim pers. „Wel en hoe was het?" vroeg Schulze, toen zij terugkwamen. ,Dat is niet zo gemakkelijk te beschrij ven," sprak Hagedorn. „Jawel," sprak Kesselhut veelbeteke nend. „Deze gletschers en doorkijkjes en sneeuwvelden rondom! Het ontbreekt iemand aan woorden om daarover te pra ten". „Vooral de sneeuwvelden," gaf de jon geman toe. Hilde keek hem streng aan. Tante Juichen werd juist wakker. Haar gezicht was rood verbrand. Zij geeuwde en wreef zich de ogen uit. vaard. Van de A.N.W.B. was een schrijven ont vangen, waarin deze haar dank aan de raad bracht voor de verhoogde subsidie, die de vorige vergadering was toegekend. G.S. deelden mee, dat zij de gemeente rekeningen over 1952 en 1953 definitief heeft vastgesteld. De eerste rekening voor wat betreft de gewone dienst met een batig slot van f 6.158,41 en de kapi- taaldienst met een nadelig slot van f 144.919,97; de rekening 1953 voor wat betreft de gewone dienst met een batig slot van f 18.213,57 en de kapitaaldienst met een nadelig slot van f 154.955,88. Blijkens een schrijven van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is aan de heer van Driel, ten behoeve van de verbetering van zijn woning aan de Beukelsstraat, een premie toegekend van f 933,33, op voorwaarde evenwel, dat de gemeente deze premie aanvult tot f 1400.-, waartoe de raad besloot. Het leggen van een duiker onder de z.g. Kaai dijk werd, aldus de voorz., onder hands aanbesteed. De laagste inschrijver was de Fa. J. de Oude te Biervliet voor f 2100,-. De 2e inschrijver, tevens de hoogste, was C. de Ruijsscher Zn. te Biervliet voor f 2438.-. Z.h.st. besloot de raad het werk aan de laagste inschrij ver op te dragen. Vervolgens deed de voorz. mededeling van de ingekomen aanvrage van de heer A. Faas te Bier vliet om toewijzing van bouwgrond aan de nieuw aan te leggen uitvalsweg, ach ten het pand van dhr. F. Keukelaar. In "pmfWfte wereme -grond toegewezen; de grootte en de frontbreedte van het per ceel, alsmede de prijs zullen nader wor den vastgesteld. In dit verband kwam de aankoop van een gedeelte tuingrond achter de woning van mej. Keukelaar aan de orde. De raad hechtte er haar goedkeuring aan dat per m2 f 1,- zal worden vergoed, terwijl de vergoeding voor een aantal fruitboompjes, welke op deze grond staan, op f 20,- per boom werd bepaald. Z.h.st. werd het bedrag der werkelijke uitgaven voor het crenb. lager onder wijs voor 1954 bepaald op f 2916,64, ter wijl de raming f 3513,11 bedroeg. Het be drag der werkelijke uitgaven voor 1955 werd bepaald op f 3744,68. terwijl voor dat jaar de raming f 3933.89 had bedra gen. Het ambtenarenreglement werd ge wijzigd met betrekking tot de vacantie- toelage voor het gemeentepersoneel en het toekennen van gratificaties bij het vieren van jubilea. Het arbeidsovereen- komstenbesluit werd in diezelfde zin ge wijzigd. De jaarlijks aan de Ver. van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers in W. Z.-Vlaanderen toegekend subsidie werd ingaande 1 Jan. 1957 van 2 op 4 ct. oer inwoner gebracht, zulks naar aan leiding van een desbetreffend verzoek van deze vereniging. De gemeente Axel vroeg aan de ge meente een bijdrage van 4 ct. per inwo Hilde ging zitten en sprak: „Kom Fritz! Naast mij is nog een plaatsje voor jou!" Tante vloog, als het ware door een electrische schok getroffen, uit haar stoel op. „Wat is er gebeurd?" „Niets bijzonders," gaf het jonge meis je ten antwoord. „Maar jullie noemen elkaar toch jij en jou!" riep de oude dame. „Dat neem ik uw nichtje helemaal niet kwalijk hoor!" merkte Hagedorn op. „Hij doet het mij toch ook!" zei Hilde. „Kijk eens. dat zit zo," lei Fritz haar uit. „Hilde en ik zijn vast besloten, ge durende de komende vijftig jaren dood gewoon jij en jou tegen elkander te zeg gen". „En dan?" vroeg tante Juichen. ..Dan laten we ons weer scheiden," deelde haar nicht mede. „Hartelijk gelukgewenst!" riep meneer Kesselhut verheugd. Terwijl tante nog steeds haar best deed op adem te komen, vroeg Schulze: „Lieve juffrouw Hilde, bent u nog in 't bezit van familieleden?" „Ik heb het voorrecht," aldus het jon ge meisje, „in het bezit te zijn van een vader". Hagedorn vond dat heel geschikt. „Als het tenminste iemand is om mee te kun nen opschieten". „Dat zal wel lukken," meende Hilde. „Hij heeft tal van slechte karaktereigen- ner over 1957 als subsidie in de helicop- terdienst Sluiskil-Rotterdam v.v. B. en W. oordeelden het belang dat Biervliet bij deze dienst heeft vrij gering, althans niet groter dan een aantal gemeenten, die in aanmerking komen voor het ver strekken van een subsidie van 2 cent p. inwoner. Zij adviseerden dan ook een subsidie van 2 ct. p. inwoner te verlenen, waaraan de raad voldeed. Het crediet in rekening-courant bij de Bank voor Ned. Gemeenten werd voor 1957 bepaald tot een maximum van f 50.000,-. Een nieuwe verordening op de keuring van waren werd vastgesteld, terwijl voorts de gemeentelijke bouwverorde ning werd gewijzigd in verband met het Besluit schuilplaatsen bij de bouw van étagewoningen. De begroting 1957 kwam hierop in be handeling en werd z.h.st. vastgesteld. De g;ew. dienst sluit aan ink. en uitgaven op een bedrag van f 555.226.65. De post voor onvoorzien is groot f 7020,-. De kap. dienst sluit met een nadelig slot van f 100.382,64, terwijl de inkomsten op deze dienst bedragen f 957.589,-. Bij de behandeling der begroting bracht dhr. A. J. van Hoeve de wenselijkheid naar voren de muziektent, welke bij het gereedkomen van de uitvalsweg een sta in de weg zal zijn, nu maar af te breken. Hiertoe werd besloten met tegelijktijdige aanschaf van een verplaatsbare muziek tent. Met betrekking tot de kolentoeslag aan noodwet-Drees-trekkenden, die ge durende 13 weken een kolentoeslag van f 4,10 per week zullen ontvangen, werd bepaald, dat ook noodwet-Drees-trek kenden die bij kinderen inwonen of die mwonende kinderen hebben, een kolen toeslag zullen ontvangen over dezelfde periode, maar dan van f 2,-. Ingevolge art. 55 bis van de l.o.-wet, werd het bedrag per leerling voor het p.l.-onderwijs voor 1S37 bepaald^- op f 35,75. In verband met de 6 pCt. uitke ring ineens werd de begroting 1956 ge wijzigd. Ingaande 1 Juli 1956 zal deze uit kering ineens tot 31 Dec. 1956 uitgekeerd worden, een en ander behoudens hogere goedkeuring. Tijdens de rondvraag klaagt dhr. A. de Meijer over de slechte toestand waar in het plantsoen op het burgemeester Verplankeplein zich bevindt. Besloten werd dit plantsoen op te heffen en er grasperk van te maken. Dhr. Iz. Michiel - sen zei te menen, dat voor de oorlog aan de Kap. Dam een aantal lichtpunten zijn geweest, welke na de bevrijding niet meer werden herplaatst. De voorz. zegde toe te zullen onderzoeken of te rugplaatsing door de P.Z.E.M. op grond van oorlogsschade kan geschieden. Dhr. A .T. van Hoeve meende, dat er met betrekking tot het ophalen van huisvuil op de Wijk Driewegen al lang genoeg is gepraat. Hij wilde thans een besluit forceren, hierin gesteund door de raad. Besloten werd in het vervolg het huisvuil op de Wijk Driewegen te doen ophalen vanaf dhr. Andr. den Hamer tot aan Piet Boeije, evenwel met de be perking dat dit zolang zal geschieden als de gemeente in de nabijheid van deze Wijk over een stortplaats beschikt. Het ophalen van het huisvuil zal met het nieuwe jaar ingaan. Tot slot kwam de bouw van het bad- schaopen. zodat het vaderlijk gezag wel een beetje heeft geleden". „En als hij me nu niet kan uitstaan?" vroeg de jongeman bedrukt. „Misschietn had hij wel gedacht dat je met een ban kier zou trouwen? Of met een veearts, °rgens uit de omtrek? Of met een leraar van de H.B.S., waar hij in de tram elke morgen en middag tegenover zit? Dat is wel eerder gebeurd. En als hij dan nog hoort, dat ik zonder baan bent „Je zult best een betrekking vinden," troostte Hilde hem. „En wanneer hij dan nog bezwaren heeft, groeten we hem op ■traat niet meer. Daar heeft hij echt 'n :ekel aan". „Of we zorgen, dat hij zo gauw moge- hjk in het bezit van een tiental klein kinderen komt en die stoppen we dan bij hem in de brievenbus. Dan kan het succes niet uitblijven". Tante Juichen deed haar mond open en hield haar oren stijf dicht. Schulze sprak: „Dat is de manier; Jul lie zult die ouwe heer wel klein krijgen!" Meneer Kesselhut stak afwerend zijn hand in de hoogte. „U moest liever niet op die afkeurende toon over de heer Schulze .spreken, meneer Schulze". Nu werd het tante Juichen te machtig. Ze stond op en ze wilde beslist naar Bruckbeuren terug. „Maar met het ka- bels^oor ga ik niet meer". „Te voet is die afstand nog veel ge vaarlijker," sprak Hagedorn. „Bovendien

De Schakel | 1956 | | pagina 1