BOBBE Drie man in de sneeuw ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws Feuilleton REGENMANTEL de Jeha kei ue Jaar gang - Nr. 617 Vrijdag 23 nov. 1956 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL, Oroede Raadsvergadering De Raad der gemeente Groede kwam vorige week Donderdag in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J, C. Everaars. De voorzitter moest tot zijn spijt me dedelen, dat weth. C. Cijsouw nog steeds wegens ziekte afwezig is. Voorts was het raadslid R. J. van Damme afwezig. Ver heugd was de voorzitter dat weth. C. Cij souw-van Cruijningen, die bij een auto ongeval een gebroken been opliep, thans, met het been in de gips, toch de verga dering is komen bijwonen. In zijn openingswoord wees de voorz. voorts op de vele gebeurtenissen die sinds de laatste raadsvergadering in de wereld plaats grepen. Vooral bracht hij de tragische strijd onder de aandacht, die het moedige Hongaarse volk heeft ge voerd tegen de niets ontziende brute Rus sische onderdrukkers. Wanneer men in Groede en in Nederland rondkijkt, zal men zien, dat veel niet volmaakt is, maar vergeleken bij de landen in Oost Europa, die reeds lange jaren hun vrijheid heb ben ingeboet, leven wij hier in een para dijs. Het is mede aan het Hongaarse volk te danken, dat wij hier in vrijheid leven. De voorz. oordeelde het goed, bij dit alles even stil te staan. Uit eerbied voor de Hongaarse gevallenen en uit eerbied voor het Hongaarse volk betrachtte de raad staande een minuut stilte. Hij beval de collecte voor Hongarije, die te Groede gehouden zal worden, warm in de aan dacht van de raad aan. Blijkens een schrijven van G.S. heeft dit college de rekeningen over de jaren 1950, 1951 en 1952 vastgesteld. G.S. ble ken niet accoord te kunnen gaan met de raming van f 18.800,- voor de bouw van een kleedlokaal op het gemeentelijk sportterrein, welke bij wijziging in de be groting 1956 werd gevoegd. Zij geeft de raad in overweging door het aanbrengen van wijzigingen en bezuinigingen in het plan de kosten te verminderen, aangezien zij van oordeel zijn, dat een eenvoudig kleedlokaal met belangrijk minder mid delen kan worden gebouwd. B. en W. hebben het plan met de wensen van G.S. aan de Centrale Dienst voorgelegd, wel ke dienst van mening is, dat door het aanbrengen van veranderingen de bouw- koste niet kunnen worden verlaagd. In dit verband besloot de raad aan G.S. een gemotiveerd verzoek te zullen zenden de betreffende ramingen te handhaven. Teneinde de bocht van de grindweg Oostburg-Groede bij Scherpbier te kun nen verbeteren, werd beslotne van de r.k. kerk te Groede een perceeltje grond van 120 m2 aan te kopen voor f 50,-. Het aandeel van Groede in de aankoop be draagt f 33,33, terwijl de gemeente Oost burg de rest, of f 17.67 in de aankoop zal bijdragen. Ten behoeve van de gemeentewerklie den uit Groede, die te Schoondijke een cursus onderhoud en aanleg van tuinen door ERICH KASTNER 34 Zij was boos. ,,Ik kan angstig zijn zo veel als ik zelf wil! Waarom zou ik dap per zijn? Waarvoor? Moed is een kwestie van smaak. Heb ik geen gelijk, dames en heren? Wanneer ik een generaal zou we zen, nu voor mijn part dan. Dat is heel iets anders. Maar nu? Toen mijn zuster en ik nog kinderen waren, mijn zuster is getrouwd met een ambtenaar van de posterijen in Halle aan de Saaie, heel gelukkig zelfs. Kinderen hebben ze ook, twee, die zijn al een tijd van school, o, wat wou ik ook weer vertellen? Gunst nu Weet ik het al weer - toen waren we in de vacantie op een buitenplaats ge logeerd - bij een oom van mijn vader, heel in de verte familie dus, eigenlijk waren ze nog vrienden uit hun jongens tijd en woog die familierelatie heus niet zo zwaar, maar wij meisjes spraken hem toch met Oom aan. Later moest hij zijn buitenplaats verkopen, want een here- boer heeft het tegenwoordig verre van gemakkelijk, maar dat zal u wel bekend zijn. misschien is de goede man wel al lang gestorven, het is zelfs heel waar schijnlijk, want ik ben al, laat 's kijken - natuurlijk is hij al lang dood, want honderd en twintig wordt immers geen mens. Er zijn natuurlijk wel uitzonde volgen, werd besloten een bedrag van f 20,- a f 30,- als cursusgeld te betalen of zoveel meer als het cursusgeld zal blijken te zijn. Ex art. 72 der l.o.-wet werd aan het r.k. schoolbestuur een bedrag van f 50,55 toegewezen voor de aanschaf van ver duisteringsgordijnen, voor het lokaal, waarin door middel van projectie en-of films les wordt gegeven. In voorkomende gevallen zal voor leerlingen uit Groede, die de cursus kleuterleidster van de Rijks kweekschool te Middelburg bezoeken, een bedrag uit de gemeentekas worden ver leend gelijk aan de netto-kosten per leer ling. In dit verband verleende de raad de gevraagde adhaesiebetuiging op een adres van de gemeente Oostburg aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, inzake erkenning en sub sidiëring van de cursus kleuterleidster van de Rijkskweekschool. Afgewezen werden de subsidieaanvra gen van: de K.N.A.C., Stichting r.k. Vlas- sersscholen, Stichting lager Nijverheids onderwijs in de bisdommen Breda en Den Bosch en de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam. Ook werd het verzoek afgewezen van de A.N.W.B. tot verhoging van de jaarlijkse contributie. Op het desbetref fende verzoek werd aan de Hobby-club Groede een subsidie van f 150,- per jaar toegezegd, terwijl per lid van het Wit- Gele Kruis en van het Groene Kruis een gemeentelijke subsidie van f 2,50 zal wor den toegekend. De beide Kruisverenigin gen zullen echter hun ledenlijsten die nen over te leggen. De bezwaarschriften straatbelasting van de heren J. J. Risseeuw-Risseeuw te Oostburg, F. Bosschaert te Laren en J. Cremer te Den Haag, werden alle drie ongegrond verklaard. Voor de behandeling van de begroting had de heer J. Vermeulen er behoefte aan algemene beschouwingen te houden. Hij begon met er op te wijzen, dat toen Groede nog een eigen belastinggebied bad de gemeente zeer welvarend was. Thans worden te Groede nog enorme be dragen aan belasting betaald, maar de gemeente zelf moet zich tevreden stellen met een fractie der opbrengst. Hij vond het zeer bedroevend te moeten zien, dat de belastinggelden van Groede naar an dere gemeenten gaan. Groede wordt de dupe van de zeer onbevredigende finan ciële verhouding Rijk-Gemeente. Ook hier te Groede hebben de inwoners recht op een behoorlijk verzorgingspeilhierbij wees hij op de begroting welke een tekort heeft van f 33.564,47. Zou het verzorgings- peil o: het niveau komen te liggen als dat wat vele andere Nederlandse dorpen en steden voor hu ningezetenen onder houden. dan zou het tekort nog vele ma len groter zijn. Het is niet te verwonde ren dat Groede een tekort heeft. Door het lage verzorgingspeil vertrekken jaar lijks vele inwoners en door dit vertrek vermindert de uitkering uit het gemeete- fonds, terwijl de gemeentelijke lasten zo niet hoger, dan toch dezelfde blijven. Spr. drong er met klem op aan alles in het werk te stellen dat het verzorgings- ringen, vooral in Turkije, dat heb ik pas ergens gelezen. O mijn arm hoofd! Ik wou dat ik gisteravond niet zoveel ge dronken had: ik ben het absoluut niet gewend, bovendien heb ik allerlei vreem- heren te dansen gevraagd. Ze kunnen me ik-weet-niet-wat. ik ben het subiet vergeten, het is akelig, wat of iemand in een dergelijke situatie niet allemaal gebeuren kan Bom! Het kabelspoortje stond stil. Men was bij het bergstation aangeland. De passagiers stegen luid lachend uit. „Die oude dame had een hoogteroes," sprak een doorgewinterde skiër. „Onzin." antwoordde een ander. „Ze heeft 'm nog om van gisteravond". Tante Juichen en de beide oude heren maakten het zich gemakkelijk in de lig stoelen. „Wilde u eerst niet het panorama be wonderen, tante?" vroeg Hilde. Ze stond naast Hagedorn bij de borstwering en blikte rondom zich. „Laat mij maar met rust met jullie bergen!" knorde tante, vouwde haar han den behagelijk over haar boezem en zei: „Ik lig lekker". „Ik geloof dat we storen," fluisterde Hagedorn. Schulze had scherpe oren. „Maak dat je wegkomt!" beval hij. „Maar bin nen het uur ben je terug, anders krijgen jullie er van langs. Rechtsomkeert! Mars!" Opeens schoot hem iets te bin nen. „Fritz! Denk erom, dat ik de plaats van een moeder bij je inneem". „Sinds gisteren hebben mijn gedach ten wel een beetje geleden," verklaarde de jongeman. Toen liep hij Hilde ach- peil op zodanige hoogte wordt gebracht, dat de inwoners niet meer naar elders vertrekken. In dit verband wees hij o.m. op de electrificatie van de onrendabele gebieden en het aansluiten van de onren dabele gebieden oip het waterleidingnet. De voorz. zei, dat de heer Vermeulen vol komen de mening van B. en W. tot uit drukking heeft gebracht. Het college be treurde het bijzonder hun stempel niet op de begroting te hebben kunnen druk ken. Ondanks het feit, dat de uitgaven tot een minimum werden beperkt, heeft de begroting dit grote tekort. Na over en kele punten van gedachten te hebben gewisseld werd de begroting 1957 zoals zij aangeboden .was, vastgesteld. De in komsten op de gewone dienst bedragen f 219.179.53. de uitgaven f 252.744,- en sluit derhalve met een nadelig slot van f 33.564,47. De post onvoorzien is groot f 5600,-. De kapitaaldienst heeft aan in komsten een bedrag van f 369.866,17; aan uitgaven f 501.658,13 en sluit derhal ve met een nadelig saldo van f 131.791,96. Het bedrag per leerling per jaar voor hPt gewoon lager onderwijs werd voor 1957 bepaald op f 40.54, terwijl besloten werd voor de o.l. school een vloeistofdu- plicator aan te schaffen. De 6 pCt. salarisverhoging zal aan het daarvoor in aanmerking komende ge- meentepersoneel ingaande 1 Juli 1956 worden uitgekeerd, overigens behoudens hogere goedkeuring. Na enige discussie werd besloten de gronden, benodigd voor het realiseren van de uitvalsweg en voor de bouw van een 6-tal woningwetwoningen, aan te ko pen. De aankoopprijs der gronden voor de traverse bedragen f 25.092.02 en die voor de bouw van de woningwetwoningen f 2400,-. In dit verband werd besloten de 6 woningwetwoningen aan te besteden en werden B. en W. gemachtigd voor het doen van een aantal kapitaalsuitgaven, zo nodig een kasgeldlening aan te gaan van maximaal f 100.000,- tegen een door de hogere instanties goedgekeurd rente type. De verordening op de reinigingsrechten weto wegens het verstrijken van de gel digheidsduur oonieuw ongewijzigd vast gesteld. De begroting 1956 werd gewij zigd en de kolentoeslag voor ouden van dagen verhoogd tot f 4.40 per week, ge durende 13 weken. De voorz. deelde mee Vrijdag reeds tot uitbetaling der toeslag over te gaan, zodat de ouden van dagen nu reeds hun kolen kunnen inslaan. Dit voornemen ontmoette de volle waarde ring van de raad. Voorts werd nog beslo ten een bedrag van f 200.- ter beschik king te stellen voor de exploitatie van de sociëteit voor de ouden van dagen. Oostburg Uitvoering Zaterdag beleefde de Oostburgse ar beiders-toneelvereniging „Op Hoop van Zegen" tijdens het tweede seizoen dat de ze vereniging bestaat, haar derde uitvoe ring. welke werd verzorgd voor haar do nateurs. Gezien de vrijwel volle zaal mag men constateren, dat deze vereniging in het middelpunt van de belangstelling teroa. Uit een der ligstoelen kwam een vrouwenhand te voorschijn. Die bleek Madame von Mallebré toe te behoren. .Servus, meneer Hagedorn!" sprak ze en liet daarbij haar schone altstem vibre ren. Zij zag hem geresigneerd in de ogen. ..Mag ik u even aan mijn man voorstel len? Hij is vanmorgen gearriveerd". „Wat een aangename verrassing!" vond Hagedorn. Hij begroette een zeer elegant gekleed heer met een zwarte baard en een vermoeide oogopslag. „Ik heb al over u horen spreken," sprak meneer von Mallebré. „U bent het on derwerp van dit seizoen. Mijn respect!" Hagedorn nam spoedig afscheid en volgde Hilde. die onder aan de houten trap stond te wachten, in de sneeuw. Zeker weer een bewonderaarster?" vroeg ze. Hij haalde de schouders op. ..Ze wenst door mij gered te worden," deelde hij mede. „Zij lijdt aan een chronisch aan passingsvermogen. Aangezien haar be minden van de laatste tijd in meerdere en in mindere mate oppervlakkig waren, besloot zij, daar zij een verwaarlozing van haar geestelijk niveau ten zeerste vreesde een radicaal middel toe te pas sen. Zij wou zich, om bij een banaal voor beeld -te blijven, als een klimoprank, rondom een sterke eik slingeren. Voor deze eik zou ik dan fungeren, maar nu is haar echtgenoot gearriveerd". Ze staken de weg over, die naar het station leidde. Het volgende kabelspoort,ie was juist aangekomen. Het eerst van al len kwam mevrouw Casparius naar bui ten. Ze stak op een jongensachtige wijze haar handen in de broekzakken en liep Kwaliteit Creatie Service De modieuze heeft een belangrijke plaats ingenomen in de garderobe van de moderne vrouw. Geen wonder, de nieuwe modellen beschermen haar niet alleen volledig tegen de regen, maar zijn bovendien gekleed, apart en zeer modieus. Bij BOBBE ziet U de nieuwste modellen rn de nieuwe kleuren ree-bruin, tomatenrood.hoogblauw NINOFLEX mantels f 49,50 - f 67,50 AMERIKAANSE GABARDINE MANTELS f 49,50 - f 57,50 Ook in de grote maten. Ook voor Uw betere regenkleding eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De busvan bootentrein stopt vooronzezaak is komen te staan door in korte tijd zo veel donateurs aan te trekken. Oe voorzitter, de heer J. H. Strijbos, sprak het openingswoord, waarin hij er zijn grote vreugde over uitsprak zo'n vol le zaal te mogen begroeten. Hij wekte een ieder op nog meer donateurs te win nen, zodat dan twee achtereenvolgende avonden gegeven zouden kunnen worden. Hierna kwamen de spelers aan bod, die het prachtige spel „De zon tegemoet" van Maarten van Vught in 3 bedrijven op voerden. Het gegeven was bijzonder aan grijpend. Een vlieger Frank Roodselaar (P. Wesdorp) had een vriend Kees de Bie W. Ie Roy) uit een verongelukt vliegtuig gered. Tijdens deze redding was het vliegtuig geëxploideerd, waar door Frank zijn gezichtsvermogen had verloren. Frank werd op de been gehou den door de hoop op een succesvolle ope ratie, hoewel ieder er an overtuigd was dat een operatie geen uitkomst kon ge- met lenige schreden in de richting van het hotel. Achter haar, gewapend met twee paar ski's, liep meneer Lenz uit Keulen. De blonde dame uit Bremen zag Hage dorn en Hilde. haar ogen kregen een boze uitdrukking, toen ze riep: „Hallo me neer Hagedorn! Hoe maken uw kleine poesen het? Doe ze de groeten van me". Ze verdween met vlugge schreden in het hotel. Hildegard liep zwijgend naast Fritz. Pas toen zij, na een zijweg ingeslagen te hebben, alleen waren, vroeg zij„Wou dat brutale schepsel ook al gered worden?" Hagedom's hart sprong op van vreug de. Ze begint al jaloers te worden, merkte hii op. En hij sprak.: „Neen. Zij had heel andere plannen. Zij verklaarde dat, we iong. bloeiend en gezond waren. Dat zo iets verplichtingen met zich brengt. Pla tonische inleidingen moesten tot een mi nimum worden gereduceerd". ,.En wat was dat met die poesen?" ..Enkele dagen geleden werd er aan mijn deur geklopt. Ik riep: binnen! om dat ik dacht, dat het Eduard was. Maar het was mevrouw Casparius. Zij vlijde zich op het kostbare Perzische tapijt en speelde met de kleine poesen. Later kwam Eduard en toen ging ze weer weg. ..Dat is heel wat." vond Hildegard. „Ik vind meneer Hagedorn, er moest iemand zijn om op u te passen. U haalt wel wat veel domheid uit". ..Eduard?" vroeg ze spottend. „Eduard is lang niet streng genoeg. Bovendien is dat niet de taak van een man!" U heeft volmaakt gelijk!" riep hij uit. „Maar wie zou het anders moeten doen?"

De Schakel | 1956 | | pagina 1