OBBE Drie mannen in ie sneeuw ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws Feuilleton Fluweel BOBBE Winterm aniels de jcha kei f ne Jaar gang - Nr. 616 Vrijdag 16 nov. 1956 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F* SMOOR k DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.-*» - GIRO 358296 GEMEENTE OOSTBURG over de maand October 1956 GEBOORTEN: 2, Elsina Octovina, d. van P. J. Wattimena en van A. A. Pattinama, wonende te Aardenburg; 9, Willem Pie- ter, zn. van J. P. Verstraete en van T. J. Boidin, wonende te Oostburg; 9, Philip- pus Antonius, zn. van J. D. Maitimu en van E. E. Leimena, wonende te Groede; 15, Antoine Marie Flirimondus, zn. van G. M. Dierikx en van C. M. E. Gillis, wo nende te Oostburg; 17, Janus, zn. van J. Koster en van C. Louwerse, wonende te Oostburg; 23, Anna Emma Irene, d. van A. A. Gijs en van A. van Dongen, wonen de te Aardenburg; 23, Cecile-Louise An toinette Marie, d. van J. A. van Hecke en van T. M. E. Cornelis, wonende te Oostburg; 24, Adrianus Hubertus Johan nes, zn. van J. J. Vermue en van M. A. de Cock, wonende te Oostburg25, Chris tina. d. van L. Matitaputty en van M. Seilano, wonende te Aardenburg; 28, Ro nald Noël, zn. van P. L. J. Dellaert en van M. M. de Vrieze, wonende te IJzen- dijke. HUWELIJKEN: 4, Martinus Meertens, 29 j., wonende te Hoek en Louisa Corne lia Cauwels, 22 j., wonende te Oostburg; 18, Jan Marinus Vermaire, 23 j., wonende te Terneuzen en Suzanna Neeltje Jans sen, 19 j., wonende te Oostburg; 25, Pie- ter de Pooter, 27 j., wonende te Retran- chement en Cornelia Wage, 23 j., wo nende te Oostburg. OVERLIJDEN: 9, Leo Maria Joanna Frans, 66 j„ wonende te Groede; 14, Ma ria de Bruijne, 87 j., weduwe van I. Eras mus, wonende te Cadzand; 24, Virgenie Francisca Swortilé, 92 j., weduwe van E. de Poorter, wonende te Waterland kerkje: 28, Jan Scheele, 82 j., wonende te Oostburg; 30, Izaak Verberg, 94 j., wo nende te Oostburg; 30, Sara Rodderij. 90 j., weduwe van P. J. Baas, wonende te Sluis; 29, Engel Baan, 33 j., wonende te Oostburg. Cadzand Raadsvergadering De Raad der gemeente Cadzand kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester J. A. Leenhouts. De voorzitter heette in zijn openings woord in het bijzonder de heer J. Riete- ma welkom, het nieuw benoemde raads lid in de vacature Platschorre. Hierna legde de heer Rietema de zuiverings- en- ambtseed af. De voorz. zei hierop dat de heer Rietema thans als raadslid is toe gelaten en hoopte, dat de goede ver standhouding en samenwerking, die de raadsvergaderingen te Cadzand steeds kenmerken, thans ook, in het belang van de gemeente, bestendigd zouden mo gen blijven. Z.h.st. werden de notulen der vorige vergadering ongewijzigd vastgesteld. Hierna kwam de benoeming van een wethouder aan de orde. De heren de Hullu en Rietema fungeerden bij deze door ERICH KASTNER 33 „Gaat u dan hertrouwen, Geheim raad?" „Neen natuurlijk niet, oude ezel! Me neer Hagedorn gaat zich verloven!" „En met wie dan wel, als ik het vra gen mag?" ,.Met mejuffrouw Hilde Schulze." Het gezicht van Johan begon te stra len als een opgaande zon. „Dat is best!" was zijn opinie. „Dan worden we binnen niet al te lange tijd grootpapa." Na een tijdje te hebben gezocht, ont dekte Hagedorn de kamers van Tante Juichen en haar nichtje. „De jonge dame woont op nummer 81," deelde het kamermeisje hem beleefd mee. Hij klopte aan. Hij hoorde voetstappen. „Wie is daar?" „Ik moet u noodzakelijk spreken," drong hij aan. „Dat gaat nu niet," hoorde hij Hilde zeggen. „Ik ben me aan het kleden." „Laten we dan het bekende spelletje stemming als commissie van stemopne ming. De heer B. J. Steenhart bleek met 4 stemmen tot wethouder te zijn be noemd. De heer J. Kools verkreeg 2 stem men en 1 stem werd blanco uitgebracht. De voorz. wenste de heer Steenhart na mens de raad geluk met zijn benoeming. Op voorstel van B. en W. werd het ver zoek van de K.N.A.C. om toe te treden als buitengewoon lid van deze instelling z.h.st. afgewezen. Eveneens werd de sub sidieaanvrage van de Stichting Lager Nijverheidsonderwijs in de bisdommen Breda en Den Bosch afgewezen. In Cadzand zijn nog steeds een aantal gezinnen onvoldoende gehuisvest. B. en W. vonden, dat het op korte termijn nodig is meer sociaal verantwoorde woonruimte voor deze gezinnen te ver krijgen. Gezien de woningnood, die te Cadzand nog steeds heerst, is de enige oplossing een aantal woningwetwonin gen te bouwen. B. en W. stelden in dit verband de raad voor, het college van B. en W. te machtigen, voorbereidende maatregelen te treffen voor de bouw van 5 woningwetwoningen. Deze zouden dan in het vastgestelde uitbreidingsplan ge bouwd kunnen worden. De heer Van Houte kan zich aanvankelijk met de bouw in het uitbreidingsplan niet ver enigen. Hij stelde voor deze woningen aan de kust te bouwen. De voorzitter zei, dat het aan de raad is, hiertoe te besluiten, maar aangezien op vrij korte termijn woonruimte nodig is, komt de kom in aanmerking, omdat hiervoor het uitbreidingsplan nog bebouwing toelaat en het uitbreidingsplan voor de kust hierin nog niet voorziet. Zonder hoofde lijke s'. unming werd B. en W. gemach tigd de bouw voor te bereiden. De gemeentelijke bouwverordening werd naar aanleiding van het K. B. van 3 Juli 1956 gewijzigd in verband met het bouwen van schuilplaatsen bij meerdere verdiepingswoningen. De gemeenterekening 1955 werd de raad ter voorlopige vaststelling voorge legd. De controlecommissie bestaande uit de heren H. de Neef en B. J. Steenhart, bracht bij monde van de heer De Neef verslag uit, waarin zij de raad adviseerde de rekening voorlopig vast te stellen, waartoe de raad overging. De gewone dienst sluit met een batig slot van f 3018.54. De inkomsten bedroegen f 283.781,23. De kapitaaldienst heeft aan inkomsten f 325.575,62 en aan uitgaven f 427.197.93 derhalve een nadelig slot van f 101.622,31. Tijdens de rondvraag geeft de heer De Neef in overweging een aantal licht punten te plaatsen op de dijk bij Lekens. De voorzitter zegde toe de mogelijkheid te onderzoeken. De heer Van Houte zei verwacht te hebben, dat de begroting 1957 tijdens deze vergadering aangebo den zou worden. Hij informeerde of dit wellicht vergeten was. De voorzitter zei, dat de aanbieding welbewust achterwege is gebleven, omdat hij er de voorkeur aan gaf een en ander in een voltallige B. en W.-vergadering te behandelen. Dit kan nu geschieden wegens de benoe ming van een wethouder. Vergadering Volksonderwijs. De afdeling Cadzand van Volksonder wijs hield dezer dagen haar algemene jaarvergadering onder voorzitterschap doen van drie vragen achter de deur," stelde hij voor. „Nu dan, vlu gmaar, meneer Hage dorn!" Zij legde haar oor op de kier van de deur, maar hoorde slechts haar hart, dat luid bonsde. „Wat is de eerste vraag?' „Net als de tweede," sprak hij. „Fn hoe luidt dan de tweede vraag?" ..Net als de derde". „En hoe is dan de derde vraag?" Hij schraapte zijn keel. „Ben je al ver loofd. Hilde?" Zij zweeg geruime tijd. Hij deed zijn ogen dicht. Toen hoorde hij. nadat het leek als was er een eeuw verlopen, de drie woorden: „Nog niet, Fritz!" „Hoera!" riep hij, zodat het door de corridor schalde. Hij rende weg. De deur van de kamer daarnaast ging voorzichtig open. Tante Juichen gluurde door een reet en mompelde: „Die jonge mensen toch! Die jonge mensen toch! Net als vroeger!" BOVEN OP DE WOLKENSTEIN Mevrouw Kunke! had wel een beetje opgeschept. Ze had waarschijnlijk sinds het bruiloftsfeest van haar zuster geen alcohol meer gedronken. Sindsdien, anno 1905, was zij er van gespeend gebleven, dat kon men met een gerust geweten aannemen, daarvoor was zij helemaal uit de training geraaktZij ontwaakte de ochtend na haar aankomst in Bruck- van de heer P. A. Vermeulen. Het jaarverslag van de secretaresse en het financieel verslag van de pen ningmeester werden beide onder dank zegging aan de samenstellers door de vergadering goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heren A. Focke en A. Masclee, werden herko zen. In de vacature J. de Keuninck (deze was niet herkiesbaar) werd gekozen de onderwijzer M. v. d. Heuvel. De heer P. A. Vermeulen sprak over de plannen tot oprichting van een Chris telijke Landbouwhuishoudschool te Oost burg door de C.B.T.B. en hoe Volksonder wijs er tegenover staat. Hij begon met er op te wijzen dat Volksonderwijs niet te gen bijzonder onderwijs gekant is; wat volksonderwijs voorstaat is een goede volksontwikkeling. Wel zijn er bezwaren aan de te Oostburg op te richten bijzon dere landbouwhuishoudschool, die niet ge richt zijn tegen het bijzondere karakter der school maar tegen de toegepaste methoden die worden gebruikt om tot oprichting van genoemde school te kun nen geraken. IJzendijke Raadsvergadering De Raad der gemeente IJzendijke kwam in spoedeisende vergadering bij een, onder voorzitterschap van burge meester L. E. D. S. von Bönninghausen tot Herinckhaven. Tijdens de raadsvergadering van 26 Juni j.l. besloot de raad tot uitgifte van enkele percelen in de Prinsessenstraat in erfpacht over te gaan tegen een canon van 11 cent per m2. Dit raadsbesluit werd aan G.S. ter goedkeuring ingezonden. Het College van G.S. keurde dit besluit niet goed, aangezien de canon door dit college niet kon worden geaccepteerd. B. en W. stelden de raad thans voor het genoemde besluit in te trekken en een nieuw besluit te nemen met een ca non van f 0,35 per m2 ofwel de grond te gen een prijs van f 8,50 per m2 te ver kopen. Weth. Doens vond het vervelend genoodzaakt te zijn een hogere prijs te moeten bedingen; immers de gegadigden rekenen op 11 cent per m2. Obk de an dere raadsleden vonden het een beroer de geschiedenis. Na over de kwestie uit voerig van gedachten te hebben gewis seld, besloot de raad uiteindelijk be doelde grond tegen 25 cent per m2 in erfpacht uit te geven en beter gelegen grond (b.v. aan de Veste) voor een ho ger bedrag. Bij het raadsbesluit zal aan G.S. een toelichting gegeven worden wat aanleiding is geweest 25 cent aan te houden. De R.K. Woningbouwvereniging in O. Z.-Vlaanderen vroeg de gemeente IJzen dijke onder bepaalde voorwaarden mede werking bij de bouw van 5 grote en G kleinte woningen. De voorz. meende.dat op andere wijze men niet aan woningen zal kunnen komen. De raad bleek er voor te voelen de aanvrage in gunstige overweging te nemen zodat dan ook be sloten werd in Principe op de aanvrage in te gaan. Tijdens een volgende verga dering zal de raad dan nadere inlichtin gen worden verstrekt. De huurprijs die voor genoemde woningen berekend zal moeten worden werd wel aan de hoge kant genoemd, n.l. f 10.50 voor de grote beuren met een flinke kater. Zij herin nerde zich nergens meer iets van. Haar ontbijt bestond uit een paar Pvramidon- tabletten. „Wat is er gisteravond eigenlijk alle maal gebeurd?" vroeg ze. „Heb ik erg veel onzin uitgeslagen?" „Dat zou zo erg nog niet eens zijn "•eweest." meende Hilde. „Maar u begon de waarheid te vertellen! Ik heb daarom de ganse avond maar met Dr. Hagedorn gedankt." .Tii stakkertje!" „Dat nu ook weer niet. Maar mijn witte numps gingen on de duur ontzet tend knellen. En dat dorst ik niet laten merken. Want, dan had hij niet meer vullen dansen en dan waren er verschil lende geheimen, die wij voor hem ver borgen houden, aan het licht gekomen." „Nou ja, een of andere dag zal hij het immens toch wel te weten komen." „Daar heeft u beslist gelijk in, edele dame. Maar dan niet op de eerste de beste avond en zeker niet van de lippen van mijn tante, die helemaal mijn tante niet is en die juist op die avond, nog légèrement émue was, bovendien." Mevrouw Kunkel fronste haar voor hoofd. Ze voelde zich gegriefd. „En wat is er aan het einde van de avond voor gevallen?" vroeg ze onwillig. „Toen heeft Johan u naar bed ge bracht." „Goeie hemel!" riep tante Juichen. Kwaliteit Service Creatie frappant mode-succes in alle wereldsteden. Fluweel viert een feestelijke terugkeer, nu veredeld, verbeterd, pletvrij, nu in kostelijke kleuren. presenteert een buitengewone collectie japonnen en deux pièces in markant, elegant en vorstelijk fluweel. Prijzen variërend van f87,50 tot f 124,50 De bijionder exclusieve uit onze wintercollectie, zullen een verrassing voor U zijn I Rijk gegarneerd met edel bont. Prijzen f 89,50 tot f 295,- Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak en f 9,- voor de kleinere woningen. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Dellaert er naar hoe het komt, dat langs de weg SchoondijkeIJzendijke geen fietspad wordt aangelegd. De heer C. Riemens was het met hem eens dat voor de veiligheid van het verkeer het van het grootste belang moet worden geacht, dat alsnog een fietspad wordt aangelegd. De raad ging met een voor stel van de voorzitter accoord terzake met de gemeente Schoondijke contact op te nemen om gezamenlijk een actie te voeren voor het verkrijgen van een fiets pad langs deze vrij drukke en daarom gevaarlijke weg. Zuldzande Raadsvergadering De Raad der gemeente Zuidzande kwam vorige week Vrijdag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn. De no tulen der vorige vergadering werden on gewijzigd vastgesteld. „Dat ontbrak er nog maar aan!" „Dat zei Johan ook al! Maar het ging nu eenmaal niet anders. U begon op het laatst al de heren, stuk voor stuk ten dans te vragen. Eerst danste u met me neer Spalteholz, een fabrikant uit Glei- witz, toen met Mr. Sullivan, een Engels officier uit Brits-Indiëtoen met meneer Lenz, een kunsthandelaar uit Keulen. Ten lange leste maakte u zelfs een révé rence voor de ober en toen vonden we het langzamerhand tijd worden om in te grijpen." Mevrouw Kunkel had een hoofd als vuur. „Heb ik erg slecht gedanst?" vroeg pe zacht. „Integendeel. Het ging met veel zwier. De mensen zaten geestdriftig toe te kij ken." De oude. dikke dame ademde verlicht op. „En heeft de heer Hagedorn zich uit gesproken?" „Wilt u misschien iets duidelijker zijn? Ik begrijp het niet!" vroeg Hilde. „Heeft hij u achter de deur nog een vierde vraag gedaan?" „O, is het dat! U heeft gistermiddag geluisterd! Neen, de vierde vraag heeft hij niet gedaan." „Waarom niet?" „MLschien vanwege die deur," dacht juffrouw Hilde. „Bovendien waren we immers nooit alleen." Mevrouw Kunkel sprak: „Ik begrijp

De Schakel | 1956 | | pagina 1