bond voor Veilig Verkeer vergast op en kele films, die erg in de smaak vielen bij de schooljeugd. Een aantal verkeers- brigadiertjes mochten, versierd met de witte koppel, verkeersboekjes aan de man brengen. Ondanks het slechte weer was er voor deze brigadiertjes 's middags veel belangstelling, 's Avonds werd in de gymnastiekzaal van de O. L. school een filmvoorstelling voor de ouderen gegeven waarvoor veel belangstelling was. Bur gemeester Kostense sprak een inleidend woord, waarin hij er zijn gemeentenaren op wees, dat er ook in het dorp vaak veel te hard en veel te roekeloos gereden wordt. Ook de voetgangers gedragen zich dikwijls niet zoals het hoort. De moeders die hun kleuters naar de kleuterschool begeleiden, Jopen met deze peuters vaak midden op de rijweg. Met klem raadde de burgemeester de ouders aan, de kinderen te wijzen op het gevaar van de weg, en zich ook zelf aan de verkeersregels te onderwerpen. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit, dat zovelen waren gekomen en bracht dank aan de mannen van de Rijkspolitie te Biervliet, die de organisatie van de Veilig Verkeersdag zo goed verzorgden. Vervolgens werden enkele films vertoond, waarvan de ster- rit naar Uddel ieders belangstelling had. Aardig waren de toegepaste verkeers regels, die voor velen verhelderend werk ten De heer J. Sweers, assistent van het Verbond voor Veilig Verkeer, sprak ver volgens een propagandawoord. waarin hij o.m. zei, dat er in Nederland iedere 2 of 3 minuten van de dag een aanrij ding plaats heeft, waarbfj ruim 2500 doden te betreuren zijn, waaronder meer dan 400 kinderen. Hij vroeg ieders me dewerking om dit onrustbarende doden cijfer terug te brengen. Na een korte pauze werd nog de film „Land onder de zeespiegel" vertoond, die een prachtige weergave was van wat Nederland als klein landje in haar strijd tegen de zee vermag. Aanbesteding. Woensdagmorgen werd ten gemeente huize aanbesteed het bouwen van twee woningen (herbouwgevallen) aan de Singel te Biervliet. Er waren 7 inschrij vers die als volgt inschreven: C. L. Soulimans, Hoofdplaat f 32557,- C. J. Mollet. Hoofdplaat f 32673,- Th. van Waes, Biervliet f 32998,- C. A. de Ruijsscher, Hoofdplaat f 34800,- T. J. Vermeulen, W'kerkje f 36543,- M. Cornelissen en P. de Voogelaar, Biervliet f 37047,- Vic. Verstraeten, Hoofdplaat f 38660,- De raming bedroeg f 33.400,-. Raadsvergadering Woensdagavond kwam de gemeente raad bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Kostense. In zijn openings woord wees de voorzitter op de bijzonder tragische heldenstrijd, die het Hongaarse volk om haar vrijheid heeft gevoerd. Spreker kon zich volkomen aansluiten bij de felle protesten die in ons land op gingen tegen het onmenselijke verraad dat Rusland tegen het Hongaarse volk pleegde. Ook sloot spreker zich aan bij de woorden, die Minister-president Drees heeft gezegd. Spreker hoopte, dat God het eens geven moge, dat ook de Honga ren van de vrijheid mogen genieten. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Een aantal goedkeuringen van G.S. op vroe gere raadsbesluiten werden voor kennis geving aangenomen. De boeken en kas van de gemeente-ontvanger werden blij kens het rapport van het Verificatie bureau van de Vereniging van Neder landse Gemeenten gecontroleerd en in orde bevonden Zo ook de legeskas. De voorzitter deelde mee. dat vorige week het maken van de uitvalsweg naar de nieuwe Provinciale weg Biervliet-IJzen- dtjke en het bestraten van de School - laan werd aanbesteed. De laagste in schrijver was de heer Mollet uit Hoofd plaat voor f 112.000.—. De hoogste in schrijver was de firma K. Lucassen uit Walsoorden voor f 137.500,Wanneer van de D.A.C.W. terzake machtiging zal zijn verkregen, gaat de raad er mee ac- coord. dat B en W. het werk aan de laagste inschrijver gunnen. De D.A.C.W. heeft aan de gemeente een subsidie van 75 pCt. in de totale kosten van het werk toegezegd. Zonder hoofdelijke stemming besloot bruiksarttkel, dat op de vrije markt moet concurreren, met behulp van onze men senkennis een monopolie te verschaffen Geef ons vrijheid van beweging. Sire!" Haeedorn snakte naar adem. „Bravo!" riep Sehulze. „Bravo! Prach tig' Ms Tobler ons dan nog niet in dienst neemt, is hij het niet waard ook". „Jij zegt dat nu zo!" riep Hagedorn pathetisch. „Maar zo stom zal hij toch wel niet. zijn Sehulze beet, zich op de lippen. „Misschien vraag ik haar vanavond nog wel," sprak Fritz vastbeslaten. „Wie?" „Hilde". Wat?" „Of ze met me wil trouwen". „En wanneer ze niet wil?" „Zover heb Ik nog niet eens gedacht." sprak Hagedor". Hij was er echt. van ge schrokken „Maak me toch niet bang. Eduard!" „En als haar ouders geen toestemming willen geven?" „Misschien is zij wel een wees. Dat zou wel zo makkelijk zijn". „Wees niet zo grof. Fritz' Ja. maar als haar verloofde het niet hebben wil? Wat doe je d'r dan tegen?" Hagedorn was bleek geworden. „Je bent gek! Mi1n Hilde is niet verloofd". „Jou begrijp ik niet," vond Schulie. de raad de voor het aanleggen van de uitvalsweg benodigde gronden aan te kopen van diverse eigenaren. Het totaal der koopsom en vergoedingen bedraagt f 6730,De vereniging van Nederlandse Gemeenten, afd. Zeeland, vroeg en ver kreeg een subsidie van 5 cent per inwo ner ten behoeve van de stichting„Zeeuws Studiefonds'". Op het desbetreffende verzoek van de gemeente Middelburg, zegde de raad een subsidie van f 150, toe voor elke Biervlietse leerlinge, die de cursus voor kleuterleidster aan de Rijkskweekschool aldaar volgt. In dit verband kwam de motie van de ge meente Oostburg aan de orde, gericht tot de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, inzake erkenning en subsidiëring van de cursus. De raad vond het vreemd, dat de Christelijke opleiding voor kleuterleidster de enige in Zeeland is, die van Rijkswege wordt gesubsidi eerd. Zonder hoofdelijke stemming ver leende de raad de gevraagde adhaesie. Aan J. Boone werd een wekelijkse ver goeding van f 2,50 per kind toegekend in de reiskosten, verbonden aan het be zoeken der lagere school op Gerefor meerde grondslag te Terneuzen. De 6 pCt salarisverhoging werd ingaande 1 Juli j.l. aan het daarvoor in aanmerking komen de gemeentepersoneel toegekend. f 10,subsidie verkreeg de Stichting Rembrandt-Herdenking 1956, terwijl de contributie aan de A.N.W.B. van f 25, op f 50,per jaar werd gebracht. Een subsidieaanvrage van de K.N.A.C. werd op voorstel van B. en W. afgewezen, zo ook die van de zijde van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam en van de Stichting Be vordering en Exploitatie van R.K. Vlas- sersscholen in Z.-Vlaanderen. De voorschotten voor het kleuteron derwijs over 1956 werden vastgesteld. De Chr. kleuterschool kreeg een voorschot van f 1580,50 en de R.K. kleuterschool f 1589.De verordening op de heffing van rioolbelasting werd gelijkluidend aan de thans geldende verordening op nieuw vastgesteld, ingaande 1 Januari 1957. De leden van de commissie Woon- ruimtewet 1947, bestaande uit Zr. E. Wijne en de heren J. W. Verplanke A. de Meijer, E. Maenhout en Th. de Boe- vere werden met algemene stemmen her benoemd. De begroting 1956 werd ge wijzigd. De post onvoorzien werd hier door verlaagd tot f 109,76. De begroting 1957 werd aangeboden. Tot slot ging de raad accoord met rui ling van grond met de heer W. A. de Jonge aan de Singel. Tijdens de rondvraag vestigt de heer G. van Pamelen de aandacht op verzak kingen in het trottoir aan de Beukels- straat. De voorz. zegde verbetering toe. De heer J. W. Verplanke brengt nogmaals de verlichting ter sprake. De voorz. moet toegeven, dat de P.Z.E.M. nu niet bepaald opschiet met het verlichtings plan. Hij zegde toe op spoed aan te zul len dringen. De heer I. Michielsen signa leerde een slecht gedeelte in de Gentse straat, waarin bij regen water blijft staan tot groot ongerief van nabij wonen den die om hun ramen tegen door het verkeer opgeworpen slikwater te bescher men de blinden moeten sluiten. De voorz. zegde verbetering toe. De heer A. J. van Hoeve had klachten gehoord over de riolering. In de Weststraat blijkt deze met best te functionerenTot slot vestigt de heer Michielsen er nog de aandacht op, dat diverse nachtlampen gedurende meer dan een week stuk zijn geweest zonder dat de P.Z.E.M. ze repareerde, on danks het feit, dat hij de plaatselijke Pzem-agnt hiervan in kennis had ge steld. De voorz. zegde toe te zullen bevor deren, dat herhaling niet meer zal voor komen Breskens Ariës, de grootste telepaath, hypno tiseur en helderziende van Europa. komt nu ook naar Breskens. Ariës, Europa's grootste telepaath, hypnotiseur en helderziende, die overal in het land met groot succes voor uitver kochte zalen optreedt, komt vrijdag 16 november slechts één enkele keer in het Gemeentelijk Verenigingsgebouw te Bres kens. Hij brengt een programma van wonderbaarlijke experimenten, die een ieder verstomd doen staan Hij bewijst dat zijn werk niets met beunhazerij heeft uit te staan. Met besef „Waarom zou zo'n aardig, verstandig en levenslustig meisje, met kuiltjes en goudglansjes, niet verloofd zijn? Denk je. dat ze speciaal op jou heeft gewacht?" Hagedorn vloog op. „Ik doe je wat! Maar voor die tijd ga ik in haar kamer een bezoek brengen. Blijf daar zitten. Eduard! Wanneer je gelijk hebt. dan ga ik je daarna radbraken. Zorg alsjeblieft alvast maar voor een rad, dat daarvoor geschikt is". En de jonge Dr. Hagedorn rende de trappen op. Tobler keek hem lachend na. Enkele minuten later verscheen de heer Johan Kesselhut. die inmiddels zijn smoking al had aangedaan, wederom in de hal Hij hinkte nog een beetje. „Bent u nog boos on me. Geheimraad? Juffrouw Hilde had me verzocht haar elke dag te schrijven hoe of het met u g'ng. Ik had toch niet kunnen raden, dat zij hierheen zou komen? Dat is natuur lijk de schuld van die vervelende Kun- kel „All right. Johan!" sprak Tobler. „Daar is nu toch niets meer aan te doen. Weet je het nieuwste nieuws al?" „Heeft het iets met. de huidige crisis uit te staan?" „Nou. niet onmiddellijk. Johan. Bin nenkort zal er een verlovingsfeest wor den gevierd". (Wordt vervolgd). van zijn grote verantwoordelijkheid be handelt hij zeer discreet de talrijke vra gen, die hem worden gesteld. Als men daarbij bemerkt hoe Ariës aan de hand van foto's, brieven of andere voorwerpen personen in binnen- en buitenland, waar deze zich ook ter wereld bevinden, be schrijft en blijkens de instemming van de vragenstellers juist en waarheidsge trouw beschrijft, en er vele belangrijke bijzonderheden over vertelt,' dan is men wel geneigd de woorden te beamen, die Shakespeare Hamlet laat zeggen: „Er gebeuren meer dingen tussen hemel en aarde dan in jouw gedachten kunnen worden gedroomd". Elk optreden van Ariës is interessant, omdat hij in zijn voorstellingen het fat soen handhaaft. Hij laat zich nergens verleiden tot goedkope successen. De vele aanwezigen, die avond aan avond zijn voorstellingen bezoeken, brengt hij steeds in diepe bewondering voor de mysterieu ze eigenschappen, welke Ariës ongetwij feld bezit. Zelfs de meest grote sceptici komen onder de indruk. Wij willen hier niet verder uitwijden over Ariës en zijn werk, teneinde de spanning niet te bederven. Alleen willen wij nog opmerken dat een bezoek aan zijn voorstelling steeds de moeite waard is. Derhalve moet niemand vrijdagavond 16 november in het Gem. verenigingsge bouw ontbreken. Het belooft een zeer in teressante avond te worden. Film Stichting „Vrederust' Vorige week Vrijdag werd in het Gem. ontspanningsgebouw te Breskens de kleur- en geluidsfilm „Der Zeeuwen trots op Brabants bodem" vertoond. Dit om meer bekendheid te geven aan de Zeeuwse Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, waar ruim 900 patiënten, gees- tes- en zenuwzieken, verpleegd worden. Tijdens de kindervoorstelling om 4 u. moest een 50-tal teleurgesteld worden vanwege de drukte, ondanks het feit, dat er streng gelet werd op de voorgeschre ven leeftijd van 8 jaar. Gezien het gebrek aan tijd kon geen tweede kindervoorstel ling worden gegeven. Om 8 uur des avonds werd de film voor ouderen vertoond. Ds. v. d. Berg, geestelijk verzorger, sprak een openings- en slotwoord. Nu er door de film meerdere bekend heid is gegeven aan dit werk van barm hartigheid, zal door het bestuur der af deling Breskens getracht worden het le dental uit te breiden. Het haring seizoen. Deze week is het haringseizoen volop begonnen. De haringvloot, die evenals voorgaande jaren, weer ligplaats in de Breskense haven heeft gekozen, voerde grote hoeveelheden haring aan. Er heerst dan ook weer een grote drukte op en in de haven en speciaal rondom de Vismijn. Dinsdag werd 450 ton haring in Bres kens aangevoerd en waarschijnlijk is, naar men ons mededeelde, Donderdag de aanvoer nog groter geworden. Ondanks het feit dat Vlissingen alles in het werk stelt om de haringaanvoer daar te krijgen, blijven de vissers liever in Breskens, omdat het lossen hier veel vlugger gaat en men in Breskens alles doet wat gedaan kan worden in het be lang van de haringvissers. Tonijn gevangen. Het vissersspan U.K. 104 en U.K. 44 ving deze week een tonijn van 230 k.g., die in Breskens werd gemijnd en een zeer mooie prijs opbracht. Omhoog gevaren. Woensdagmorgen omstreeks 7.30 uur is het vissersvaartuig U.K. 68, schipper K. Romkens, dat evenals vele andere Urker-vaartuigen tijdens het haringsei zoen Breskens als thuishaven heeft, door de dikke mist ter hoogte van Knokke omhoog gevaren op een bermhoofd. Het vaartuig werd bij vloed, te pl.m. 2.30 uur, door de U.K. 2 en de vanuit Breskens ter assistentie uitgevaren red dingboot „President Wiersma" weer vlot getrokken. De U.K. 68 liep slechts lichte schade op. Vergadering Winkeliersvereniging Woensdag vergaderde de winkeliers vereniging „Ons Belang" te Breskens in hotel Roest. De agenda vermeldde in hoofdzaak de te houden actie en het St. Nicolaasfeest voor de schoolkinderen van alle ge zindten. De voorzitter, de heer van Laarhoven, deelde mede, dat op de vorige vergade ring was besloten een actie te organise ren ten bate van diverse sportverenigin gen. Hij vroeg echter de vergadering, ge zien de grote nood onder de vluchtelin gen uit Hongarije, het doel van deze ac tie te veranderen en de baten ten goede te doen komen van deze slachtoffers. Dit voorstel werd door de vergadering met enthousiasme begroet. Door verschil lende aanwezigen werden voor dit sym pathieke doel extra-prijzen beschikbaar gesteld. De actie zou dan worden gehou den van 24 November t.m. 5 December a.s. Er wordt aangenomen dat alle win keliers aan deze actie zullen medewerken. Hierna werd het St. Nicolaasfeest voor de schoolkinderen besproken. De voorz. sprak zijn spijt uit over het feit, dat zich na de oproep om zich als collectrice te melden, niemand had opgegeven. Maar alsnog zou worden geprobeerd dit voor elkaar te krijgen. Van de besprekingen over een te hou den maandmarkt te Breskens, welke door de voorzitter, de gemeente en een vertegenwoordiger der marktkooplieden werd gevoerd, werd uitvoerig verslag uitgebracht. Na de rondvraag, waarvan druk ge bruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering. Collecte „Goed Zo De opbrengst der collecte te Breskens van de zo bekende actie „Goed zo", ter bestrijding van de kinderlamming, enz., heeft opgebracht f 305,—. Veiligverkeersdag Dinsdag j.l. heeft ook Breskens zijn veiligverkeersdag gehad. Reeds de dag tevoren was dit kenbaar gemaakt door het aanbrengen van een groot aantal raambiljetten in de étalages van diverse winkeliers. De veiligverkeersdag werd ingezet door de jeugdbrigadiertjes. Een 15-tal leerlin gen uit de hoogste klassen der onder scheidene scholen kwamen omstreeks 9.45 u. op het politiebureau, waar zij door de medewerkers van het Verbond voor Veilig Verkeer werden geïnstrueerd. Ook werd hun voor die dag een witte ver- keerskoppel verstrekt. In groepjes van 2 trokken zij er op uit om de verkeersboek jes onder de inwoners te verspreiden. Onderwijl reed een geluidswagen door de straten en via de luidsprekers werd het publiek op de hoogte gebracht van de veiligverkeersdag. Tevens werden de in woners uitgenodigd om de filmavond bij te wonen. Bij het rijden door het dorp werd tevens van de gelegenheid gebruik gemaakt om te wijzen op de fouten, wel ke door deze of gene verkeersdeelnemer werd gemaakt. Het waren veelal ondoor dachte handelingen, doch zij zijn sto rend voor een vlot en veilig verkeer. In de voormiddag werd in het vereni gingsgebouw een film vertoond voor een gedeelte van de scholieren. Des middags werd nogmaals twee keren deze film gedraaid. De kinderen hebben hun ogen uitgekeken qp deze leerzame en verkeers- opvoedende draaiboeken. De vertoning werd mogelijk gemaakt door de financiële medewerking van B. en W. en volledige hulp van al het onderwijzend personeel, die zich geen moeite hebben ontzien om dit gebeuren voor de kinderen mogelijk te maken. Wat de jeugdbrigadiertjes be treft, 's avonds bleek dat zij een groot aantal boekjes onder het publiek hadden gebracht. Hierdoor hebben vele inwoners aangevoeld, dat zij de verkeersvoorschrif- ten volledig willen weten, wat de ver keersveiligheid verhoogt. Nadat met de geluidswagen in de na middag nog een rondgang was gemaakt, werden des avonds in het verenigings gebouw enige verkeersfilms vertoond. De heer van de Woestijne, adjudant groepscommandant der Rijkspolitie te Bres! ens. sprak een openingswoord. Al lereerst deelde hij mede dat de Burge meester en Wethouders verhinderd wa ren aanwezig te zijn door een vergade ring in verband met de sombere gebeur tenissen van de laatste dagen buiten on ze grenzen. Namens de burgemeester heette hii de aanwezigen hartelijk wel kom, inzonderheid de vertegenwoordi gers van de Bond voor Veilig Verkeer. Na nog gewezen te hebben op de toene mende verkeersonveiligheid, waardoor leven en gezondheid van talloze ver keersdeelnemers worden geschaad en bedreigd, besloot hij met de woorden dat deze veiligheidsverkeersdag in het alge meen en in het bijzonder voor Breskens er toe zou bijdragen dat velen voor ver keersongevallen gespaard zouden blijven. Hierna werd overgegaan tot het ver toner.. van een 2-tal verkeersfilms, waar in op duidelijke wijze werd aangetoond dat kennis en naleving van de verkeers- voorschriften een eerste vereiste is. Het wel actuele vervoermiddel van heden, de bromfiets, was het hoofdthema in de film. Na een kleine pauze werd met me dewerking van een 10-tal dames en he ren door opperwachtmeester Punt een hersengymnastiek gehouden over het verkeer. De twee partijen waren ver deeld in oersonen in het bezit van een rijbewijs en zonder rijbewijs. Uit de vra gen. we'ke begriinelijkerwiis voor de ri.i- bewijsbcHters iets moeilijker waren, bleek duidelijk dat de verkeersvoorschrif- ten e met slecht inzitten, doch voor ver beter ng vatbaar zijn. De deelnemers zonder rij bewijs werden winnaar. Hierna werd nog een culturele kleu renfilm vertoond. Hierin werd ons land in al ziiu nuances af erebeeld en elke tak van het dagelijks leven werd belicht. Vooral het vertier door en op het water kwam. in deze unieke film tot uitdruk king. H'ermee was aan deze avond en aan de veiligverkeersdag voor Breskens een einde gekomen en gingen de bezoe kers voldaan huiswaarts. Part on* nog te vermelden, dat het in de bedoeling lag om op het Oranjeplein een wagen te plaatsen voor de verkoop van verkeerslectuur. Door averij aan de ze wagen kon dit. niet doorgaan en van de diensten van het dames-comité, die zich zo spontaan voor de verkoop van deze lectuur hadden aangeboden, be hoefde geen gebruik te worden gemaakt. Retranchement Diepvries. Enige tijd geleden besloten enige in woner* van Retranchement tot oprich ting van een diepvries-installatie voor gezamenlijke rekening. Thans is een bestuur gekozen, hetwelk als vo'gt is samengesteld: L. I. Basting (voorzitter), mevr. S. Zwier-Hoevenaar (secretaresse), Joz I. Basting (penning meester) mevr. M. A. Vercouteren-Quaak en mevr. Chr. Dekker-Vogelaar. Me", de bouw van de installatie is reeds een aanvang gemaakt. Duin-en veldloop. Aanstaande zaterdagmiddag organi seert de athletiekvereniging „Het Zwin" een regionale duin- en veldloop te Cad- zand-bad. Het programma vermeldt de nummers: senioren 5400 meter, junioren A 2700 m., junioren B 1700 m., junioren C

De Schakel | 1956 | | pagina 2