BRILLEN OBBE Drie mannen in de sneeuw wintermantels ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN CjeLetancL, doch niet voor immer! Feuilleton ,/©e ^rülemaefter" Plaatselijk Nieuws de jchakel ne Jaar ^ang - Nr. 6/y Vrijdag 9 nov. 1956 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.; 4 November - een Zondag waarop vol ken werden geroerd door het noodlot, dat zich voltrok over een klein land. We leefden mede met de hongaren, we leden met hen. wier dapperheid groot is - ontzagwekkend. Nieuwe ketenen werden echter aan gedragen door de overweldiger. Om dit onrecht worden vuisten ge bald, is er tandengeknars - in machte loosheid. Weer ging onze hoop over in wanhoop evenals in het verleden, toen de grijze Kruger met zijn dapperen werd terugge drongen naar de moerassen van Lijden burg. En weer hing dat loodzware gevoel op ons, als toen duizenden burgers van War schau strijdend tot in de riolen werden overweldigd door duitse horden en weg gevoerd - ter slachtbank. Groter schande viel toen op de russen, die, als bondge noten verbeid, niettemin lijdelijk toeza gen op deze catastrophe, dan op de ver volgers van Warschau's dapperen. En weer stierf op deze rampzalige Zondag onze hoop, als toen in de Java- zee op het fiere woord: „Ik val aan - volg mij" een eveneens hopeloze strijd werd gestreden, een strijd die er niet zou zijn geweest, als er geen Pearl Harbour- blunder aan was voorafgegaan. De kleine vloot van landzaat en bondgenoten ging onder. Ondanks de hoop van duizenden, van millioenen ging ook ten onder het kleine dappere Hongarije. Laat ons niet zeggen, dat de westerse landen zouden ingegrepen hebben, in dien aardschatten als goud of olie de sti mulans tot hun optreden had kunnen zijn. Indien de hongaarse bodem deze schatten borg, zou dan de russiese beer niet minstens even fel de klauw over deze aanlokkelijke buit geslagen hebben als thans over dat arme land? Zulks dan natuurlijk ter bescherming der land zaten!! Wij zijn een klein land. En onze neu traliteit, zij moge dan soms aangevoeld zijn als een verstikking, stelt haar eisen. Doch vragen kunnen wij stellen -deze Gij russiese machthebbers, die als een moderne Dsjengis Khan over volken treedt, gevoelt gij niet, dat ginds in het kleine Hongarije een macht sluimert, die in verre of nabije toekomst nogmaals zal uitbarsten, onbedwingbaar, vernie lend? Een macht, geketend, doch niet voor immer? Gevoelt gij niet, dat uw plaats niet is in dat kleine land, evenmin als een kwaadaardige zweer op een gezond lichaam? Gevoelt gij niet, dat gij na het protest der ganse beschaafde wereld alleen staat als geestelijk uitgeworpenen? Want in die wereld is nog een begrip van fatsoen, onbegrepen door U. Gij, die nog niet het recht hebt een bloem te vertreden, meent gij het recht door ERICH KASTNER 32 „Neen?" vroeg ze. „Grappig niet? Hoe vindt u het: ik heet precies zo als uw vriend Eduard". „Eduard," sprak de jongeman, „zeg eens hoe je heet! Ach ja, neem me niet kwalijk, bij mij is vandaag één van de vijf U heet dus Schulze". „Zeg eens, hoe lang ken je me nu al?" vroeg Eduard. „Maar hij bedoelt mij in dit geval," legde Hilde uit. „Het is juist, meneer Hagedorn. Ik heet precies zoals uw vriend Eduard". „Neen, dat is toevallig!" riep Hagedorn uit. „Schulze is een naam, die veel voor komt," merkte Eduard op en keek ge- irriteerd naar Hilde. „Desondanks, desondanks," sprak Fritz pathetisch. „Dit vind ik een zeer merk waardig toeval, dat me erg ontroert. Het is, alsof de Voorzienigheid hier de hand in heeft gehad. Misschien bent u, zonder het te weten, wel familie?" Toen het gesprek op dit punt was ge- OOSTBURG te hebben een volk te vertrappen? En beseft gij niet, dat er is een MACHT, die alle zelfverheffing, alle machtswellust, alle leugen kan doen en eens zal doen ineenschrompelen tot niets? Eens zal blijken, dat het kanon waar mede gij de hongaren verdelgt, gericht werd op U zelve! Besef, waar gij verschijnt, 't Moog klinken als een stoot uit (felle horen, Daar icordt de haat geboren! Een Zeeuws-Vlaming. IJzendijke Raadsvergadering. De Raad der gemeente IJzendijke kwam in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester L. E. D. S. van Bönninghausen tot Herinck- haven. Afwezig was de heer C. Riemens. Na ongewijzigde vaststelling der no tulen kwamen de ingek. stukken aan de orde, die ditmaal bestonden uit goedkeu ringen van G.S. op reeds eerder genomen raadsbesluiten, n.l. die betreffende: toe wijzing erfpacht aan Ed. Verhoosel; uit gifte erfpacht aan J. A. v. Pamelen en anderen; verhuur tuingrond aan Wed. W. Varin e.a.aankoop voormalig tram emplacement aan de Schoondijkse weg en betreffende de onderhandse gunning aan de fa. Bunschoten en Zn. te IJzen dijke van het wegdek van de Nieuwstraat en het doortrekken van de bestrating van het Bolwerk tot aan de Boulevard. De gemeenterekening 1951 werd over eenkomstig de opmerkingen van het Centraal Verificatiebureau der Ver. van Ned. Gemeenten gewijzigd en voorlopig vastgesteld, terwijl ook nog de begroting 1956, voor wat betreft gewone en kapi taal dienst, werd gewijzigd. Aan mevr. de wed. E. C. Anker werd, op haar desbetreffende aanvrage, een premie ingevolge de premieregeling wo ningverbetering toegekend van f 466,67. De door het Rijk te verstrekken bijdrage is groot f 933,33. Voor het aanbrengen van een closet in diens woning wefd aan P. Provoost een premie toegekend van f 50,-. Ingaande 1 juli 1956 werd de 6 pCt. uitkering ineens toegekend aan het daar voor in aanmerking komende gemeente- personeel. Op het desbetreffende verzoek van het bestuu. van de neutrale fröbelschool zegde de raad z.h.st. financiële medewer king toe bij het tot stand komen van be tegeling der speelplaats en het omheinen daarvan. De ouders van leerlingen van de R.K. bijzondere lagere scholen richtten zich tot de raad om toekenning van een ver hoogde afstandsvergoeding ten behoeve van hun kinderen. Na een levendige dis komen, kreeg tante Juichen het erg te kwaad en moest door Hilde naar haar kamer worden gebracht. Op de trap zei ze uitgeput: „Dat gaf de doorslag! Wist u dan geen andere naam te verzinnen?" Hilde schudde energiek het hoofd: ,.Ik wou hem iets op de mouw spelden. Dat ik net zo heet als zijn vriend Eduard is- tenslotte waar." „Als dat goed gaat," sprak mevrouw Kunkel, „dan m'n kop er af!" „Is het geen schat van een meisje?" vroeg Fritz. „Zeker," gaf Eduard knorrig ten ant woord. „Is het jou ook opgevallen, dat ze een kuiltje in haar wang heeft, als ze lacht?" „Ja." „En dat in haar ogen kleine lichtjes dansen?" „Dat heb ik nog niet gezien," sprak Schulze. „Hoe oud zou ze zijn?" „Ze wordt in Augustus een-en-twintig" Fritz lachte. „Hou je grapjes maar voor je, Eduard! Maar het zal ongeveer wel zo zijn. Vind jij ook niet. dat het een geschikte vrouw voor me is?" „Nou ja," sprak Schulze, „wat dat aan gaat." Hij merkte toen, dat hij aan het zwammen was geslagen en hij besloot op zijn woorden te passen. Het is best mo gelijk, dat zij geen geld heeft," wierp hij in het midden. cussie stelde de raad de maximale af standsvergoeding vast op f 65,per kind per jaar voor de leerlingen der openbare en bijzondere lagere scholen. Di tmet in gang van het per 1 September 1956 aan gevangen schooljaar. In dit verband werd aan A. Pladdet een som van f 65, toegekend. Voor de bouw van 5 premie woningen werd aan de firma Gebr. W. en B. Christiaansen te Oostburg bouw grond toegekend, gelegen in de Prinses- sestraat. Op voorstel van B. en W. be schikte de raad afwijzend op het verzoek van A. Fortrei te IJzendijke om herzie ning van de aanslag der rioolbelasting 1956. Voor de bouw van een transforma torhuisje in de Verlengde Molenstraat, werd aan de P. Z.E. M. een perceeltje grond verkocht tegen f 7,per m2. In voorkomende gevallen zal de gemeente IJzendijke voor elke leerlinge uit IJzen dijke, die de cursus voor kleuterleidster aan de Rijkskweekschool te Middelburg bezoekt, een jaarlijkse bijdrage van f 75,verlenen. In samenhang met dit punt. kwam het adres van de gemeente Oostburg aan de orde, gericht aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen inzake erkenning van de cursus voor kleuterleidster aan de Rijks kweekschool te Middelburg en subsidi ering dezer cursus. Op voorstel van B. en W. werd aan dit adres de gevraagde ad- haesie betuigd. Ingaande 1 Januari 1957 verleende de raad een subsidie van 5 cent per inwoner ten behoeve van de Stichting Zeeuws Studiefonds, welk fonds zich ten doel stelt begaafde Zeeuwse jongelui in staat te stellen te studeren. Uiteraard hun fi nanciële draagkracht of die van hun ou ders of voogden in aanmerking nemende. Zonder hoofdelijke stemming werd de plaatselijke politieverordening op ver zoek van de caféhouders gewijzigd, in die zin, dat thans het gehele jaar door de café's tot 24 uur geopend mogen zijn. Een éénmalige subsidie werd verleend aan de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers „De vogelvrienden", ten behoeve van de internationale tentoonstelling door haar te organiseren. De heer Th. Verdegem te IJzendijke heeft het pand nr. 20 aan de markt aangekocht voor het inrichten van woonhuis en winkel. Betrokkene is voornemens een nieuwe gevel aan genoemd pand te bouwen, waarvan de kosten in normale uitvoering blijkens de plannen van het architecten bureau Van Zantbeek en Schoonis te Sas van Gent op f 4800,zijn geraamd. Aangezien het pand op de Markt is ge legen. worden extra eisen aan de ver bouwing gesteld, waardoor de verbou wing f 4700,meer zal kosten. Genoemd architectenbureau vraagt thans aan de gemeente namens zijn opdrachtgevers een bijdrage van f 2500,De heer F. Tazelaar vindt, dat deze man onnodig op kosten wordt gejaagd. Naar zijn oor deel is hiervan het einde zoek. De voor zitter zei het hierin niet eens te zijn, immers de verbouwing wordt hem niet opgedrongen, terwijl het hier om de „Het is zelfs zeer waarschijnlijk," sprak Hagedorn. „Maar ik heb ook niets. Mor gen ga ik vragen of ze mijn vrouw wil worden. Dan kunnen we ons direct ver loven. En zodra ik een job heb, gaan we trouwen. Wil je mijn getuige zijn?" „Maar dat is toch niet meer dan na tuurlijk," vond Schulze. Hagedorn ge raakte in geestdrift. ..Ik ben een nieuw mens geworden. Kerel, nu zal ik al de Berlijnse firma's eens laten zien, dat ik van geen ophouden weet. Ik zal al de directies de oren doof kletsen. En wel zo, dat ze het zelfs niet in hun hersens zul len halen me d'r uit te laten gooien." „Misschien maak je wel eens kans bij de Toblerfabrieken." ..Wie weet," sprak Hagedorn sceptisch. „Met kruiwagens heb ik anders nog niet zoveel geluk gehad. Neen, dat zullen we anders moeten aanpakken. Zodra we in Berlijn zijn. val ik die oude Tobler op zijn huid. Weet jij soms ook, waar of hij woont?" „Ergens in Grunewald." „Het adres zal ik wel opduikelen. We gaan er doodgewoon naar toe. bellen aan schuiven het dienstmeisje op zij, gaan in de pronkkamer zitten en ze raken ons niet eerder kwijt, voordat we een baantje hebben gekregen. In het ergste geval blijven we er 's nachts slapen. We nemen een paar sneden brood mee. Wat zeg je daarvan?" „Een kolossaal idee," sprak Schulze. Kwaliteit Creatie Service Modieus èn warm gekleed gaan dat kunt U, als U uit onze zorgvuldig samengestelde collectie Uw keus maakt. Ook voor U is er een aparte creatie Het is de moeite waard al die exclusieve creaties eens te bekijken. Prijzenf 89,50 f 295,— Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE 6USKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en train stopt voor onze zaak verfraaiing van de Markt gaat. De heer Tazelaar bepleitte een soepeler beoorde ling der bouwplannen. Op voorstel van A. Dellaert werd de vergadering ge schorst, teneinde de eigenaar van het pand te horen. Na heropening van de vergadering werd de aanvraag afgewe zen. Bij de rondvraag informeerde de heer A. Dellaert naar het materiaal voor de speeltuin, dit voor de zoveelste maal. Op verzoek van de heer Dellaert zal, ingaande 1 December, gedurende 6 we ken een proef genomen worden met een busverbinding IJzendijke-grens visa- versa. Biervliet Arbeiders-avondschool. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling te Biervliet de tweede klasse van de arbeiders-avondschool, welke vorig jaar met 13 leerlingen startte, dit jaar voort te zetten. Vorig jaar slaagden 11 leerlingen er in de eindstreep te halen. Hiervan hebben 7 de wens te kennen ge geven ook het tweede jaar te willen vol gen. Na vele voorbereidende pogingen zal het waarschijnlijk mogelijk zijn ook te Sluis of Aardenburg een dergelijke school te vestigen. Deze zou dan kunnen worden bezocht door leerlingen uit Sluis, Aar denburg en Retranchement. Veilig verkeer. Vrijdag j.l. stond de gemeente Biervliet in het teken van „veilig verkeer", 's Mor gens werden de scholen door het Ver- „Ik verheug me er al op, om de snuit van die oude Tobler te zien. Wij zullen met z'n beiden die oude heer wel eens even te pakken nemen, nietwaar?" „Daar kan hij van op aan," riep Hage dorn vol geestdrift. „Geheimraad - zul len we zeggen - u bent weliswaar de eige naar van verscheidene millioentjes en elk jaar komen er een paar bij, zodat het eigenlijk vrijwel overbodig is, dat u zo'n paar linke reclame-vaklui, als wij het voorrecht hebben te zijn, in uw dienst neemt. We kunnen ons beter in dienst stellen van een fabriek, die er minder goed aan toe is, opdat die er weer boven op komt. Maar, m'n beste Geheimraad, reclame,- zij kan zo goed zijn als 't maar kan, maar d'r zijn heel wat kosten aan verbonden. Wij propagandisten zijn le geraanvoerders en onze krijgsmacht ligt, keurig opgestapeld, in uw brandkast. Zonder een leger kunnen we niet over winnen, dat lapt 'm ook de beste stra teeg niet. En reclame, dat betekent: strijd! Het geldt hier: de hoofden tot be zet gebied te maken, Geheimraad. Deze breinen moeten geheel en al door ons, in beslag worden genomen. Men moet de concurrentie niet op de markt tegemoet treden, doch haar reeds voordien over wonnen hebben; zij moet verdrongen zijn en verbannen uit de gedachten van de menigte, die voornemens is te gaan ko pen. Wij mensen uit de reclame-afdeling moeten het zien klaar te spelen éen ver-

De Schakel | 1956 | | pagina 1