Brie mannen ie de sneeuw BOBBE ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN J Plaatselijk Nieuws Feuilleton Wintermantels de Jchakel ue Jaar gang - Nr. 614 Vrijdag 2 nov. 1956 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT. 10 - BRESKENS - TEL.-*» - GIRO 358296 Aardenburg Raadsvergadering De Raad der gemeente Aardenburg kwam Maandagavond in openbare ver gadering bijeen, ondo voorzitterschap van burgemeester J. M. A C, v. Dongen. De heer J. Rosseel was met kennisg^n'ng afwezig. Onder de ingek. stukken was de mede deling van de gasmaatschappij, dat deze een fusie heeft aangegaan met de Mij. ..Scheldeland". In verband met het con tract dat de gasmaatschappij met deze gemeente heeft, wordt gevraagd of de gemeente bezwaar maakt tegen de fusie. Na ingewonnen advies gaf de gemeente hieraan haar fiat. Het salaris van de gemeente-opzichter werd aangepast aan de andere opzich ters der omgeving. Aan enkele gezinnen werd subsidie toegekend in de reiskostenvergoeding voor kinderen die buiten de gemeente onderwijs ontvangen. De Stichting kath. gezinszorg zal volgens de vastgestelde normen door de gemeente gesubsidieerd worden. Enkele noodwoningen in de wijk Eede zullen afgebroken worden. De pensioengrondslagen voor het ge- meentepersoneel werden vastgesteld. Geen subsidie werd verleend, op voor stel van B. en W., aan de Stichting La ger Nijverheidsonderwijs in het bisdom Breda. Het R.K. schoolbestuur Aarden burg verzocht om medewerking voor de aanschaf van schoolborden en meube len voor de jongensschool. Dit zal een bedrag vergen van f 1690,- voor de ban ken en f 420,- voor de schoolmeubelen. Ook werd medewerking toegezegd in de stichting van een R.K. kleuterschool in de wijk Eede. Een verzoek van de K.N.A.C. om toe te treden als lid, werd door de raad afge wezen. Aan mej. G. de Krijger en de heer H. M. Ie Feber werd grond toege wezen voor het bouwen van een woning. Ook de heer J. Kolff te Aardenburg kreeg een perceel grond toegewezen. Goedgekeurd werden de begrotingen voor 1957 van de Armbesturen te Eede en Aardenburg, terwijl de begroting '55 van het Armbestuur te Eede gewijzigd werd. Er ontspon zich een discussie over de samenvoeging der beide diensten, welke echter werd afgeraden. De gemeentebegroting 1957 werd ver volgens aan de orde gesteld. De voorz. merkte op, dat de gemeentelijke uitga ven onrustbarend stijgen. Mevr. van den Broecke-de Man dankte de voorz. voor de toelichting, welke de raadsleden voor de openbare behande ling hebben ontvangen. Er zijn nog wel bepaalde wensen. Zij vindt o.m. een wachtgeld van f 350,- voor de directrice van het Burger Gasthuis te laag, even als f5.- voor het delven van een graf. De gewone dienst sluit met een bedrag van f 511.447,42 waarin f 15480,57 voor onvoorziene uitgaven. De kap.dienst heeft een bedrag van f 3.051.724,46 aan inkomsten en f 2.527.377,86 aan uitga ven. Onvoorzien f 524.346,60. De heer Paridaen informeert naar de winterwerkeloosheid. De voorz. verwacht geen grotere werkeloosheid dit jaar. Mocht b.v. in de vlasindustrie de situatie plots precair worden, dan kan gewerkt worden aan het fietspad naar St. Kruis, een werk dat in D.A.C.W.-verband zal worden uitgevoerd. Cadzand Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering der ge meente Cadzand, vorige week, kwam een verzoek van de exploitanten van be staande kampeerhutten en een verzoek van de pl. V.V.V. aan de orde met be trekking tot wijziging van de bestaande kampeer verordening. De voorzitter begon met te zeggen, dat de kampeergelegenheid wel eens on derwerp van bespreking is buiten de raad. De kampeerverordening is in 1951 vastgesteld door de raad op verzoek van G.S.. nadat de raad zich gewend heeft tot de Ned. Kampeerraad en de A.N.W.B. Het is nooit de bedoeling geweest het particuliere belang te doen wijken voor het algemeen belang. Alle regelingen zijn uitsluitend en alleen van de raad af komstig en wij hebben getracht zoveel mogelijk souplesse te betrachten en het particulier belang zo min mogelijk te schaden. De kampeerverordening is juist bedoeld om het sociaal toerisme te be verderen in tegenstelling tot de mening van een enkeling, die tracht sentimen ten i nhet geding te brengen. De voorz. kon nu niet bepaald zeggen, dat het so ciaal toerisme en het aanzien van de ge meente gebaat zijn met alle mogelijke krotten, hokken, tramwagens, bussen, verhuiswagens e.d., die dikwijls voor on gehoorde bedragen werden verhuurd. Hij wase r van overtuigd, dat de bun galows die, naar thans bekend, door een ondernemer tot een totaal van 25 stuks zullen verrijzen, voor veel mindere prij zen zullen worden verhuurd dan de ge noemde onderkomens. Voor wat betreft de 4 wagens van staal deelde de voorz. mede, dat het de raad is geweest die heeft bepaald dat deze weg moeten; on danks dat is er genoegen mee genomen, dat zij, eigenlijk in strijd met de veror dening, nog enige tijd bleven staan. Het zou van weinig smaak getuigen en on billijk zijn tegenover hen, die hun wa gens hebben moeten opruimen, thans 'n definitieve toestemming te geven om genoemde 4 wagens te laten staan. Voor sociaal toerisme is wel degelijk een rui me plaats toebedeeld in het aanwijzen van een terrein voor zomerhuisjes, kam peerwagens en bungalowbedrijf. Wan neer de V.V.V. zonder meer stelt de ver ordening te wijzigen, moet zij er toch wel iets tegenover kunnen stellen, want anders raakt men hier nu eenmaal niet uit. De heer J. Kools merkte tijdens de diskussie op, dat de gemeente door een flinke subsidie tracht het vreemdelin genverkeer op te voeren. Hem zijn even wel gevallen bekend, waar ongehoorde bedragen worden gevraagd voor logies aan toeristen. Z.i. is dit niet bevorderlijk voor het V.V. en heeft het, wanneer dit niet verandert, geen zin voor de gemeen te zich grote financiële offers te ge troosten. Z.i. is het een taak van de pl. vereniging te trachten deze excessen te gen te gaan. Tot slot werd besloten te berichten aan G.S. dat de 4 wagens, die noch kampeerwagens, noch kampeer- door ERICH KASTNER 31 Wanneer u nu een longontsteking had, waren we al te laat, dan was u vast en zeker al dood! U draait iemand het hart in zijn lichaam om. Maar natuurlijk, of wij in Berlijn op een jobstijding zitten te wachten, dat kan u hoegenaamd niets schelen. Maar ons wel. Geheimraad! Ons welHet is niet te geloven. Een man als u hangt hier de clown uit!" Haar ogen stonden vol tranen. „Zal ik een compres voor u maken? Heeft u ook er gens pijn. Geheimraad? Ik zou het hotel wel in brand willen steken. O!" Zij zweeg en maakte met veel kabaal haar neus schoon. Tobler keek verontwaardigd naar tante Juichen. „O, dat is dan de kwes tie," dacht hij en schudde woedend het hoofd. „Meneer Kesselhut heeft dus de boel verklapt. Mij durven jullie zo iets aandoen!" Zijn dochter zag hem aan. „Papa," sprak ze zacht. „We waren erg bezorgd. Dat mag je ons niet kwalijk nemen. We hadden thuis geen rustig ogenblik meer. Begrijp je dat dan niet? Mevrouw Kun- kel en Johan en zelfs ik tenslotte hou den immers zo veel van je". Twee tranen biggelden over de rode wangen van mevrouw Kunkel. Ze snikte. Geheimraad Tobler werd het onbeha gelijk te moede. „Laat toch dat verdraaid vervelende gehuil!" bromde hij. „Jullie stelt je nog kinderachtiger aan dan ik" „Een waar woord!" stemde zijn doch ter toe. „Kort en g oed," sprak Tobler, „jullie maakt weer alles kapot. Houd je het voor gezegd. Ik heb hier een vriend gevonden. Een man heeft dat nodig. En daar komt hij op me toe en stelt me m'n eigen doch ter voor! Terwijl hij me kort van te vo ren vertelt, dat hij dat meisje trouwen wil en geen ander-" „Welk meisje?" informeerde Hilde. „Jou! sprak de vader. „Hoe kan ik het die jongen nu allemaal zo gauw uit leggen. op wat voor een manier of we hem er tussen hebben genomen? Wan neer hij te weten komt, wie tante Jui chen en haar nichtje, Kesselhut, de eigenaor van de scheepvaartlijn en zijn vriend Schulze allemaal zijn, dan kijkt hij ons van zijn leven niet meer aan!" „Wie wil met juffrouw Hilde trou wen?" vroeg mevrouw Kunkel. Haar tra nen waren al weggevaagd. „Fritz," sprak Hilde haastig. „Ik be- huisjes zijn, in overleg "met de exploitan ten door B. en W. voorlopig een plaats gegeven wordt buiten de kuststrook en dat het sociaal toerisme bevorderd wordt getuige de aangewezen terreinen voor zomerhuisjes, kampeerhutten en bunga lows. De voorz. was verheugd op te mer ken, dat de raad haar streven, neerge legd in de kampeerverordening, door dit besluit heeft onderstreept. Nadat de Commissie, belast met het onderzoek van de geloofsbrieven van het door het stembureau benoemde nieuwe raadslid J. Rietema, bestaande uit de heren H. de Neef, de Hullu en J. Kools, adviseerde J. Rietema tot de raad toe te laten, besloot de raad conform dit advies. Bij de ingek. stukken deelde de voorz. mee, dat de B. en W.'s van Cadzand en Retranchement in overleg zijn getreden met het Waterschap „Hét Vrije van Sluis" om te kunnen komen tot spoedige verbetering van de verbinding Cadzand- Retranchement Grens. In het huidige stadium zou de voorz. liefst nog niet door de raad verzocht willen worden nadere uitleg te geven. Wel zal één en ander bij uitvoering van de gemeente grote finan ciële offers vragen. Mej. M. Adriaansen, coupeuse te Cad zand, is tijdelijk benoemd door B. en W. voor het vak nuttige handwerken in de vacature mevr. Versluijs. De boeken en de kas van de gemeente ontvanger werden door het verificatie bureau van de Ver. v. Ned. Gemeenten onderzocht en in orde bevonden. In kas was en moest zijn f 3.786,68. De legeskas werd eveneens onderzocht; hier was in kas en moest zijn f 355,02. Z.h.st. besloot de raad een bedrag van f 25,- beschikbaar te stellen voor huur van het verenigingslokaal van de Ned. Herv. Kerk voor training van de Cad- zandse leden van de athletiekver. voor Cadzand en Retranchement. Besloten werd ingaande 1956 aan het Zeeuws Studiefonds een subsidie van 5 ct. p. inwoner toe te kennen. Afwijzend werd beschikt op de subsidieaanvragen van het bestuur van de R.K. Vlasserscho- len in Z.-Vlaanderen, de Kon. Militaire bond Pro Rege en de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods II. Naam. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten aan de Ned. Herv. Gemeente te Cad zand ten behoeve van de uitleenbiblio theek een bedrag van 5 ct. per boek over 1957 te verlenen. Het aantal aanwezige boeken is 571. Aan R. v.d. Luijster werd op voorstel van B. en W. een tegemoetkoming in de reiskosten voor het bezoek van diens zoontje aan de chr. school te Sluis toe gekend van 50 pCt. der buskosten. De heer I. van Houte stemde tegen op grond van het feit, dat genoemd kind elke dag 1 uur te laat op school is en vroeger moet weggaan in verband met de ver trektijden der bus en dat derhalve het kind geen behoorlijk onderwijs kan vol gen. Spr. vond dit een vreemde situatie, aangezien het kind dicht bij de openb. school woont en daar wel de volle les uren zou kunnen volgen. Hij noemde het opofferen van de belangen van het kind voor principes in dit geval heel onjuist. Besloten werd ingaande 1 juli 1956 de 6 pCt. salarisverhoging aan de daarvoor in aanmerking komende gemeenteambte- doel, de jongeman die u in de autobus zoveel over de bergen heeft verteld". „O, juist," merkte tante Juichen op. Een sympathiek iemand. Maar zonder een sou". DRIE VRAGEN ACHTER EEN DEUR. Toen Hagedorn met zijn valeriaan druppels terugkwam, zaten zij alle drie eendrachtig bij elkander. De angst, dat hij achter hun geheimen zou kunnen ko men, had hun eendracht hersteld. „Daar heb je tante Juichen ook," riep hij ver heugd. „Zijn de koffers uitgepakt? vEn wat zeg je wel van mijn vriend Eduard?" „Hij is meer dan voortreffelijk!" sprak ze uit het diepst van haar hart. „Eduard, hier zijn je druppels!"sprak Hagedorn. „Welke druppels?" vroeg Schulze ge dachteloos. „De valeriaandruppels natuurlijk!" zei Fritz. „Man, je hebt immers pijn in ie maag!" „Ja, dat is waar," mompelde de an der en toen moest hij wel of hij wou of niet, valeriaan innemen, met behulp van een koffielepeltje. Hagedorn stond er op. Hilde had pret óm de grimassen die haar vader maakte. Tante Juichen, die niet begrepen had. dat die maagpijn maar een voorwendsel was geweest, was vreselijk opgewonden en ze wilde en ze Kwaliteit Creatie Service BOBBE EN DE MODE GAAN HAND AAN HAND Dit merkt U ook dit seizoen weer aan onze nieuwe collectie Ook voor U is er een aparte creatie! Het is de moeite waard al die exclusieve creaties eens te bekijken. Prijzen f 89,50 - f 295,- Nieuwe modellen JERSEY DEUX PIÈCES met 12-baans rok. KAZAK BLOUSES in verschillende kleuren en modellen f 79,50 en f 89,50 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak naren toe te kennen. Aan P. de Neef werd op diens verzoek een half jaar ontheffing verleend in de aanslag hóndenbelasting 1956. Op diens verzoek werd aan de heer J. de Keunink, wegens gezondheidsredenen, ingaande 1 november 1956, eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de openb. lagere school, dit onder dankzeg ging voor de langdurige en zeer goede diensten in het belang van de gemeente bewezen. Met algemene stemmen werd de heer M. W. de Zwart benoemd tot onderwijzer aan de o.l. school. De heer Zwart is onderwijzer aan de o.l. school te Oud-Vossemeer. Op voorstel van B. en W. werden enige technische wijzigingen aangebracht in liet Ambtenarenreglement. Tot slot werd nog besloten de kasgeld- lening van f 50.000,- aangegaan met de gemeente Clinge, rentende 3 pCt. in gaande 1 november te verlengen. De voorz. wees er op, dat dit de laatste ver gadering is, welke de heer A. Platschorre als weth.-raadslid meemaakt. Wanneer zou de patiënt een warm compres ma ken. Schulze bezwoer haar, dat hij al aan het opknappen was. „Ja, dat kennen we," sprak tante Jui chen wantrouwig. „Dat zegt u altijd". De Geheimraad en zijn dochter krom pen ineen van schrik. „Dat zeggen de mannen altijd," sprak tante met veel tegenwoordigheid van geest. „Ze willen nooit toegeven, wan neer hun iets mankeert". De situatie was gered. Het gezicht van mevrouw Kunkel spiegelde hoogmoeds waanzin af. Zo gaaf was zij nog nooit de dans ontsprongen. En tot overmaat van ramp kwam nu meneer Kesselhut van zijn vierde ski les. Hij hinkte op een vreselijke manier. Want hij was tijdens het oefenen, on voorzichtig genoeg, tegen Graswander Toni opgebotst. Samen waren ze als een verward kluwen, in een bergbeek terecht gekomen. Het ergste echter wat de grijze ski- leerling was overkomen, waren de or dinaire uitdrukkingen, welke de heer An ton Graswander bij die gelegenheid had gebruikt. Die waren hem wel heel rauw op zijn huid gevallen. Onkel Polter informeerde vol deelne ming, hoe of het incident had plaats ge vonden en hij beval hem een firma aan, die het kapotte sportpak wel in orde zou kunnen maken, zodat het er weer keurig zou uitzien. Kesselhut keek zoekend om zich heen. „Dr. Hagedorn zit in de hal," sprak de portier.

De Schakel | 1956 | | pagina 1