O BB E Drie mannen in de sneeuw WINTERMANTELS Provinciaal bestuur stelt problemen rond bet aan de orde ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN e u i Het o n de jchakel ne Jaar gang - Nr. 610 Vrijdag 5 oktober 1956 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. exrta Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT TO - BRESKENS - TEL. Tijdens een persconferentie, welke Dins dagavond door het Provinciaal Bestuur in hotel „de Burg" te Middelburg ge houden werd, zei de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, dat het Prov. Bestuur thans het ogenblik gekomen acht de vele problemen, waarmee men in Zee land in het kader van het Deltaplan te maken heeft, aan de orde te stellen. Met nadruk wees de Commissaris er op en on derstreepte dit herhaalde malen, dat de probleemstelling zoals die thans ter ken nis wordt gebracht, in geen enkel opzicht een omlijnd plan is. De Commissaris had bij de aanvang der conferentie de journalisten van de Ne derlandse pers begroet en gezegd, dat het hem genoegen deed dat zo velen aan de uitnodiging gehoor gaven om kennis te nemen van de Zeeuwse probleemstelling ten aanzien van het Deltaplan. Na de ramp zijn er vele persconferenties ge weest waaraan de Commissaris zei vele prettige herinneringen te hebben. Sedert de regering door het instellen van de Delta-commissie een mogelijke af sluiting van de Zeegaten in zuidwestelijk Nederland in uitzicht stelde om de vei ligheid van een groot gedeelte van ons land zeker te stellen, en gedurende de naoorlogse jaren in Zeeland het inzicht steeds meer is gerijpt dat om een homo gene ontwikkeling van Zeeland te kun nen bevorderen ingrijpende maatregelen nodig zijn, waarbij de vraag of een be wust van Zeeland uit geleide industriali satie-politiek niet noodzakelijk zal wor den, als tegenwicht tegen de te verwach ten grotere zuigkracht van de Randstad Holland, waarbij gevoegd de aanwezig heid van een natuurlijk havenbekken met zijn potentiële mogelijkheden om tot een grotere ontwikkeling te komen, is, nu door de indiening van het ontwerp- Deltawet bij de Staten-Generaal de plan nen zich duidelijker gaan aftekenen, tij dens de vele besprekingen tussen G.S. van Zeeland en de provinciale organen de behoefte naar voren gekomen een volledig inzicht te krijgen in de voor de provincie Zeeland bestaande vraagpun ten met betrekking tot het Deltaplan. De werkgroep Deltazaken Zeeland heeft in deze behoefte voorzien door het opstel len van een Werkschema voor verdere onderzoekingen en naar de Commissaris verklaarde staat het Provinciaal Bestuur hier volkomen achter. Zoals gezegd is het geen plan, maar wel zijn hierin desidera ta neergelegd, die voor Zeeland van pri maire orde moeten worden aangemerkt en zijn, omdat dit van het geheel niet los te denken is, problemen betrokken die buiten de provinciale- en zelfs Rijks grenzen liggen. De Commissaris wees op het in het werkschema aangebrachte tracé voor het Schelde-Rijnkanaal, lo pende van Antwerpen langs de Schelde, door Oostpunt Zuid-Beveland, door Ooster-Schelde ten Westen van Bergen op Zoom, volgend de Eendracht, tussen Brabant en St. Philipsland door en uit komende in de Krammer. Met nadruk wees de Commissaris er op, dat Zeeland geen behoefte heeft aan door ERICH KASTNER 27 Na de lunch zaten de drie mannen op het terras. Dr. Hagedorn liet de verzame ling van zijn arbeid zien. Schulze bekeek het werk intens. Hij vond het zeer ge slaagd en er ontspon zich een levendig gesprek. Meneer Kesselhut rookte een van zijn dikke zwarte sigaren. Hij schonk koffie voor alle drie en zat onder de hand heerlijk te zonnen. Eindelijk sprak hij: „Dus vanavond zend ik het zaakje naar de Geheimraad Tobler". „En vergeet u er vooral niet bij te schrijven, of hij ook geen baantje voor meneer Schulze heeft!" verzocht Hage dorn. „Je vindt het toch goed, Eduard?" Schulze knikte. „Zeker, m'n jongen. Die ouwe Tobler moet zijn beste beentje maar eens voorzetten en voor ons beiden iets doen". Kesselhut nam het pakje op. „Ik zal mijn best doen, heren!" „En laat hem het zaakje alsjeblieft weer teruggeven," sprak de jongeman. „Mijn moeder is daar buitengewoon op gesteld," lichtte hij toe. een nieuw Schelde-Rijnkanaal, maar mocht een nieuw kanaal noodzakelijk worden geacht, dan is dit het tracé dat voor Zeeland van belang is met het oog op industriële vestigingen in Tholen, dat met een chronische werkloosheid kampt. Voorts wees de Commissaris op de moge lijke ontwikkeling van het industrie- en havenbekken in het westelijk gedeelte van de Westerschelde aan de Zuidoever, gedacht tussen Terneuzen en Breskens en aan de noordelijke oever tussen Ove- zande en Vlissingen en de ontwikkeling van de industriegebieden bij Yerseke en Bruinisse, voor omschakeling, wegens het wegvallen van de oester- en mosselcul tuur. Het is eis, dat de vaste oever-ver binding voor Z-Vlaanderen tot stand komt. Hierop verkreeg Ir. M. de Vink, Direc teur van de Prov. Planologische Dienst het woord, die een korte inleiding hield en het werkschema in onderdelen be sprak. Zo vernamen wij dat de Zeeuwse problemen, de kernproblemen rond het Deltaplan te onderscheiden zijn in re gionale, nationale en internationale vraagstukken. Als kernpunt van regionale aard noemde spr. de onvolledige ontplooi ing op economisch zowel als op maat schappelijk terrein van dit gebied als ge volg van de barrières, die door de zee armen worden gevormd. De verwezenlij king van het Deltaplan opent nu kan sen het isolement te doorbreken door het creëren van nieuwe noord-zuidverbindin gen. Tot de nationale problemen reken de spr. het samendrommen van mensen in de Randstad Holland, dat zodanige vormen begint aan te nemen, dat de be woonbaarheid van dit gebied nog slechts door weloverwogen planologische maat regelen gehandhaafd zal kunnen blijven. De Prov. Planologische Dienst Zuid-Hol land meent nu in het Deltagebied grote mogelijkheden te zien om de gevaren van een voortgaande bevolkingsconcentratie af te wenden en door vergroting van het Rotterdamse havengebied in zuidelijke richting 'Haringvliet) de basis van de Nederlandse economie te verbreden. Ter wijl men zich in nationaal kader bezig houdt met de mogelijkheid om een ver lichting van de bevolkingsdruk in de randstad Holland te zoeken in het aflei den van een deel der nieuwe industriële ontwikkeling naar andere streken van het land. Mede gezien de omstandigheid dat de mogelijkheden van industriële ves tigingen langs het Noordzeekanaal en de Nieuwe Waterweg nog maar heel beperkt zijn, dringt zich de vraag naar voren, of men op nationaal niveau zich niet bezig dient te houden met de mogelijkheden die in ons land te vinden zijn. De ligging van de Westerschelde aan een der druk ste waterwegen van Europa biedt in dit opzicht unieke mogelijkheden. Tot op he den vormt het ontbreken van goede nrd.- zuidverbindingen met de economische centra van Nederland en België de groot ste handicap voor een ingebruikname van de hier aanwezige industriële en ver- voerstechnische mogelijkheden. Een van de internationale vraagstukken is, dat het Deltagebied een ernstige handicap „Dat spreekt toch vanzelf," zei Schulze, ofschoon het hem eigenlijk niets aan ging. Kesselhut drukte de rest van zijn si- caar fijn in het asbakje, stond toen zuch tend op, mompelde een paar woorden en liep zichtbaar verdrietig weg. Op de drempel van de deur stond Graswander Toni en op zijn schouder droeg hij twee naar ski's. De derde les zou beginnen. Die dag zou hem het geheim ontsluierd worden, hoe men het beste zijn vaart kon stoupen, wanneer men zich daartoe ge roepen voelde en zonder dat daarbij een massa sneeuw als hulpmiddel dienst moest doen, waardoor men dan tevens van een onvrijwillig sneeuwbad verstoken zou kunnen blijven. Eduard en Fritz stonden even later van hun stoelen op. Ze wilden een wandeling maken. Voordien gingen zij toch nog even hun sneeuwman een visite brengen. De arme jongen smolt. „Casimir huilt," stelde Hagedorn vast. „Hij heeft een ge voelig karakter, Eduard, in dat opzicht heeft hij de natuur van jou". Hij huilt helemaal niet," sprak Schul ze tegen. „Hij doet alleen maar aan de slanke lijn". Jammer dat we zo arm zijn," vond Hagedorn, „anders zouden we hem vast en zeker een mooi zonnescherm cadeau doen, waaronder hij beschutting zou kunnen vinden. Zonder zo'n scherm legt ie het beslist af". vormt voor een efficiënt rechtstreeks con tact tussen de belangrijke economische centra in N. West Europa. De randstad Holland (met A'dam en R'dam als con centraties) aan de Rijnmondingen ten noorden van de Delta en de stedendrie hoek aan de zuidzijde van de Delta (Ant- werpen-Gent-Brussel) met het industrie gebied van noord-west Frankrijk. Vooral in het kader van de toenemende integra tie op economisch gebied in noord-west Europa (de Benelux) doet zich steeds in sterkere mate de behoefte gevoelen aan rechtstreekse landverbindingen tusssn deze centra. Het zuidelijke deel van het Deltagebied zal in steeds toenemende mate in de internationale economische ontwikkeling een bijdrage moeten leve ren en zal naast Rotterdam en Amster dam tezamen de natuurlijke invalspoort voor het Rijn-Roergebied de Westerschel- demonding als aanvulling voor de bedie ning van de Belgische stedendriehoek en het daarbij aansluitende noord-Franse en Luxemburgse industriegebied moeten dienen. Voor primaire noord-zuidverbin ding treden drie mogelijkheden naar vo ren n.l. de weg over de westelijke afsluit- dammen der zeegaten, voorts de z.gn. Zoomweg. Deze beide wegen zijn niet ideaal omdat zij aan d eranden van het gebied liggen. Wil men het gebied ont sluiten, is het noodzakelijk de verbinding er midden doorheen te voeren, in dit ge val over secondaire dammen de z.g. Cen trale weg. Bij een voorlopige berekening is geraamd door de PI. Dienst dat de voordelen voor het Zeeuwse landverkeer door de uitvoering van het Deltaplan on 300 millioen gulden kan worden gesteld. Bij aanleg van de secondaire dam door de Oosterschelde zal dit voordeel nog met 40 a 50 millioen gulden kunnen worden vergroot. Hieruit mag de conclusie ge trokken worden dat een verkeersverbin ding door het hart van het Deltagebied aanbeveling verdient en dat in dit ver band onderzoekingen zullen worden ge daan naar de economische mogelijkhe den van een secondaire dam in de Oos terschelde ten behoeve van het landver keer en naar de waterstaatstechnische mogelijkheden voor de aanleg van een dergelijke dam. Voorts zal het aanbeve ling verdienen de mogelijkheden te on derzoeken Tholen een vaste oeververbin ding te geven met Zuid-Beveland. terwijl een doorverbinding over de Westerschelde voor de Kanaalzone in Oost Z.-Vlaande ren van betekenis moet worden geacht en deze weg verbinding te geven op de z.g. Zoomweg, ter hoogte van Steenber gen. In het kader van dit onderzoek ware eveneens te betrekken de mogelijkheden tot afsluiting van de Eendracht en de wateren tussen St. Philipsland en Tho len, teneinde te komen tot een grotere economische geografische eenheid ook in dit deel van Zeeland. Door deze landaan winning wordt uiteraard het zoetwater bekken teruggedrongen, maar het land is voor Zeeland van veel verstrekkender betekenis. Wellicht kan door het verleg gen van de buitendammen een zoetwa terbassin van voldoende grootte gecreëerd worden. Verdere landaanwinningsmoge lijkheden zijn gelegen in de Westerschel de (Land van Saeftinge) terwijl hier en daar enkele automatische landaanwin ningen kunnen geschieden door het uit vallen van de getijden. Hierdoor komen „Och, het is niet enkel een kwestie van geld." meende Schulze. „Zelfs indien we het hadden, zodra Maart in het land komt, zou er van Casimir ook niet veel meer over zijn. Het voordeel van rijk te zijn, gaat ook maar tot op zekere hoog te". „Je praat net, alsof je vroeger over 'n bankrekening hebt kunnen beschikken," merkte Hagedorn op en hij lachte goe dig. „Mijn moeder beweert, rijkdom is vaak niet anders dan een geschenk van de Voorzienigheid voor degenen, die in elk ander opzicht zeer veel te kort zijn gekomen". „Dat is wel wat heel oppervlakkig ge oordeeld." vond Schulze. „zo eenvoudig "nl het ook wel niet zijn". Daarna wandelden ze, verdiept in een ernstig gesprek naar het kasteel Kerms; zij zagen de boeren bezig het ijs te laten springen, zij liepen tot de oorsprong van een bevroren bergbeek, moesten steil bergopwaarts klauteren, gleden daarbij uit, mopperden, lachten, haalden zwaar en moeilijk adem, zwegen lang, liepen door de witte bossen en verwijderden zich met elke schrede verder van alles, waar aan de laatste dag van de schepping ons herinnert. Ten lange leste kwamen zij aan het einde van die wereld. Een uitweg was er niet meer. Hoge rotswanden ontnamen iemand de laatste twijfel. Daarachter be vond zich, zo te zeggen in de openbaar Kwaliteit Creatie Service in de nieuwe magneet en Empirelijn, van modieuze stoffen vervaardigd met gedistingeerde bontgarneringen, tn prijzen van f 89,50 - 295,-- Deze nieuwe creaties voor het seizoen '56'57 die U in onze collectie ziet, schenken U de natuurlijke elegance en de bekoorlijke distinctie, die kenmerkend zijn voor de goedgeklede vrouw van alle tijden. Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak ook een aantal zandbanken droog te lig gen, die voor recreatie-doeleinden benut kunnen worden (Randstad Holland). Sprekende over het Drie-eilandenplan, dat in 1961 volledig uitgevoerd zal zijn. wees spr. op de sociaal-economische pro blemen die voor Veere hieraan vastzitten. Als compensatie voor de verdwijning der visserij zal van overheidswege beslist iets gedaan moeten worden. Met dit probleem zit men ook wat betreft Yerseke en Brui nisse. Dr. Korringa zal proeven nemen op grote schaal met kunstmatige voort zetting van de oesterteelt. Ook Bruinisse heeft bij deze onderzoekingen belang in verband met de Grevelingen wat zout zal blijven. Het Veersegat zal na het tot stand komen van het drie-eilandenplan voorlopig nog zout blijven en zal door Dr. Korringa voor zijn proefnemingen als proefbassin gebruikt kunnen worden. Wellicht kan Veere in de recreatie een compensatie vinden voor het verloren gaan van zijn visserij. Voor wat de re creatie betreft kon spreker nog meedelen dat de Randstad Holland zich al gewor pen heeft op plannen voor recreatiege bied ten Zuiden van Goeree-Overflakkee. Dr. M. C. Verburg legde uitvoerig de taak van het E.T.I. in het kader van het Delta-plan uit, welke in algemene zin gericht is op het welvaartsstreven. Mr. J. F. Hornstra lichtte een en ander toe over de Maatschappelijke en cultu rele problemen, terwijl de Hoofd-inge- heid, het lege en absolute Niets. En van één dezer rotswanden stortte een water val naar omlaag. Neen, storten was het woord niet. De vorst had met beide han den die val gestuit. Het water was ver stard van schrik. Het was in kristal ver anderd. „In de Baedeker wordt deze waterval Vergeleken met een kroon van kristal," wist Hagedorn te vertellen. Schulze ging op een bevroren boom wortel zitten en sprak: „Gelukkig maar, dat de natuur niet kan lezen!" Na het koffiedrinken begaf Hagedorn zich naar zijn kamer. Schulze had be loofd hem spoedig te zullen volgen, om de kleine poesen en om de cognac. Toen hij uit de leeszaal kwam en naar boven wilde lopen, versperde de portier hem de weg. „U ziet er nu net uit, alsof u zich stierlijk aan het vervelen bent," vond On kel Polter. „Laat u dat een zorg zijn," verzocht Schulze, ..Ik verveel me absoluut niet". Hij wou doorlopen. Onkel Polter tikte hem op zijn schou der. „Kijk. hier is de lijst alvast. De rug zak kunt u in de keuken vinden". „Ik heb heus geen knapzak nodig," be zwoer Schulze. „Dat moet u niet zeggen," verklaarde de portier en hij lachte grimmig. „Het kind van de bode ligt met de mazelen". „Het beste d'r mee hoor! Alleen wat

De Schakel | 1956 | | pagina 1